IEDERS HUIS STRAKS luchtkasteel of toekomstbeeld Huiswouwen, architecten, industrie werden het eens bouwers en Allerleukst blousje uua zim aoede itc oemen UMAAR ónij PAPRIKA: vruchtgroente met hoog vitamine-C. gehalte Jan en Jo VRAAGT Tien stelende schepelingen aangehouden 9 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 8 (Van een onzer redacteuren) Vijfhonderdmiljoen huisvrouwen zijn op het moment, dat u dit leest, over de gehele wereld verspreid aan het werk in hun huishouding. In Nederland zijn het er al gauw zo'n dikke 2 miljoen. Ongeveer drie kwart van de huizen, waarin deze vrouwen him dagtaak verrichten, zijn uit het oogpunt van efficiency uitgesproken slechts. Daar moet bij het werk onnodig gelopen worden, daar zijn te weinig kasten of ze zitten op de verkeerde plaats, daar is geen speelruimte voor de kinde ren of de was kan er niet binnen gedroogd worden. Dat geldt niet alleen van oude, maar vaak ook van nieuwe huizen. beeld van een huis, zoals het volgens deskundigen zou moeten zijn. Dit is dan de ene kant van het pro bleem. Aan de andere kant is een duidelijk streven merkbaar naar een industrialisatie van het bouwen. Dat moet ook wel, want anders gaat de bouwnijverheid een steeds grotere ach terstand vertonen bij de andere be drijfstakken met als gevolg dat de hui zen steeds duurder worden. Het stre ven naar industrialisatie uit zich in een streven naar standaardisatie en norma lisatie van in massa-produktle te ver vaardigen belangrijke bouw-elementen Standaardisatie Als die standaardisatie doorzet, is de ontwerper van de naaste toekomst op tal van punten gebonden. Het is daar om van het allergrootste belang, dat voor die tijd grondige studies worden gemaakt van de functionele grondslag Van de woning. Zo alleen kunnen bi; de geïndustrialiseerde woningbouw huizen ontstaan, die met de belangen van de mens en vooral van de vrouw als bewoner ten volle rekening hou den. Het zijn natuurlijk in de eerste plaats de vrouwen zelf, die uit hun da gelijkse ervaring het beste weten wel ke bezwaren aan de huidige woningen kleven. De bestudering van de vraag, hoe een woning er nu qua indeling en afmetingen uit moet zien om aan huis vrouw en gezin het maximale woon comfort te bieden, werd enkele jaren geleden aangepakt. Hierbij werkten nauw samen het Bouwcentrum te Rot terdam als he centrale onderzoekings instituut van de Nederlandse bouwwe reld c.i de Nederlandse Huishoudraad als overkoepelingsorgaan van de grote vrouwenorganisaties. Er zijn reeds verschillende belang rijke rapporten verschenen, samenge steld door gemengde teams uit beide groeperingen. In deze rapporten wor den uitsluitend minimummaten, inde- lingswensen e.d. tot uiting gebracht. Iden heeft zich geheel onthouden van het doen van uitspraken over de vorm geving. Op basis van deze functionele Studies hebben nu een vijftal a.s. archi tecten, leerlingen van het Hoger Bouwkundig Onderwijs een huis ont worpen. Onder de titel „Ieders huis straks" is deze woning opgebouwd en compleet ingericht in het Bouwcen trum, waar het voorlopig voor onbe paalde tijd voor iedereen te zien is. Het interessante is, dat in dit huis dus de kennis en ervaring van huisvrou wen, architecten, bouwers en industrie is verwerkt en dat al deze groepen hun bijdrage hebben geleverd aan het re sultaat. Natuurlijk kan de vormgeving met inachtneming van de resultaten der functionele studies ook heel anders Zijn, maar dit is in elk geval een voor- Blousjes welke zo vlot staan in die kittige wijde rokjes is patroon No. 273 er één van. Allerleukst is dit mouwloos modelletje met de aangeknipte kraag en revers. Een paar knopen van het zelfde mate riaal voldoet erg. Met heeft aan stof 1.50 m. a 90 cm breed voor de maten 42, 44, 46 (maat 40 op bestelling). ZO BESTELT U PATKONEN Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten de frankeerzegel, het verschuldigde bedrag (f 1,05) aan geldige postzegels en adresseer deze aan de redactie van het .Zeeuwsch Dagblad', Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de an dere zijde vermeldt u uw naam adres, maat en nummer no. 273 van het ge wenste model. Plak nooit meer dan f 1,05 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waarde loos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen werden niet geruild. De redactie heeft geen pa tronen in voorraad, het persoonlijk ko men afhalen aan ons kantoor heef' dus geen zin. Rondwandeling Bij een rondwandeling valt inder daad telkens weer op, hoeveel ge zinsproblemen op allerlei gebied in dit huis op een practische wijze zijn opgelost. Een geheel nieuw type ge- luidisolerende schuifdeur heeft be langrijk bijgedragen tot d t oplossing van ruimtelijke vraagstukken. Zo zijn de kinderkamers elk op zichzelf voortreffelijke slaap- of werkver trekjes. Door opening van de schuif deuren wordt de zgn. „speelgang" echter bij deze kamers getrokken en ontstaat een prachtige speelruimte. De grote woonkamer is dan bij ge sloten schuifdeur naar deze gang een ruimte voor volwassenen. Met alle deuren open ontstaat een woonsuite van gevel tot gevel met volop zon en frisse lucht, 's Avonds worden alle deuren gesloten en dan vormt de speelgang een geluidsluis tussen- het woongedeelte en de kamers van de slapende kinderen. Op dezelfde manier kan de keuken ideaal ingericht al dan niet bij de woonruimte en de eethoek worden in geschakeld. In de oplossing van de op berg- en de wasproblemen komt wel heel duidelijk het vrouwelijk vernuft en de vrouwelijke ervaring tot uiting. Een verdere beschrijving laten we achterwege, want die kan toch geen recht doen aan de vele vernuftigheden in dit huis. Het moet gezien worden en alle vrouwenbladen zullen er binnen kort grote fotoseries van brengen. We staan nog even stil bij de vraag, of dit nu werkelijk ieders huis kan worden. T oekomstbeeld? De initiatiefnemers geven ruiterlijk toe, dat dit thans nog niet mogelijk is. Wel is het zo, dat de duizenden premiewoningen die thans voor f30.000 grif aftrek vinden, „ieders huizen" zouden kunnen zijn. Voor de kleine middenstanders en de ge schooide arbeiders blijft het voorlo pig nog onbereikbaar. Toch zijn we van dit ideaal niet meer zo ver ver wijderd, nu woningen met een op pervlakte van 70 tot 90 vierkante meter en f 20.000 stichtingskosten voor deze groepen worden gebouwd. Het woningcomfort heeft zich na de eerste wereldoorlog door crisis en oor log heen steeds in stijgende lijn bewo gen. Woningen van 100 vierkante me ter en f 30.000 stichtingskosten zijn voor de kleine man in Zwitserland en Scandinavië al gewoon. Men meent dan ook in Rotterdam, dat voor de eerstvolgende generatie het woonpeil in ons land ook het niveau van het „ieders huis" zal hebben bereikt. Van daar de voorzichtige toevoeging „straks". Thans is dit huis dus nog slechts voor de groepen met hogere in komens bereikbaar. De doorvoering van de standaardisa tie en normalisatie in het bouwbedrijf vraagt echter heel wat tijd. We hebben reeds aangetoond dat de studies, waar op dit huis is gebaseerd noodzakelij kerwijze daaraan vooraf moesten gaan. De eerste dahlia's staan nu al in bloei; het is niet meer zoals vroeger dat ze pas in de late herst bloeien. Dahlia's zijn wel heel mooie snijbloe men, doch de houdbaarheid laat wel eens te wensen over. Toch kunt u de levensduur van de bloemen aanmerke lijk verlengen, doch dan dient men chrysal in het water op te lossen; per liter water heeft men één poeder no dig. Bovendien moeten dahlia's pas gesneden worden als de bloemen hele maal open zijn; in knop gesneden zul len ze vrij spoedig slap hangen. Verwijder zo veel mogelijk alle dor re bloemresten in uw tuin; het staat niet alleen hesi lelijk, doch het put uw planten ook te veel uit, want vele gaan dan na de bloei zaad vormen en vergeten dan nieuwe bloemknoppen tot ontwikkeling te brengen. Bij de oost-indische kers en bij de goudsbloe men kunt u dat heel goed zien. Het is juist zo prettig als ze ongestoord kun nen door groeien en steeds voortgaan met het vormen van nieuwe bloem knoppen. Het gazon moet nu beslist regelma tig bemest worden; dat is vooral in deze tijd zo belangrijk. Het zal dan niet zo gauw verbranden; het blijft veel langer groen en dat is prettig. De astronomische raad van de aca demie van wetenschappen van de Sow- jet-Unie overweegt het aanbrengen van lichtbronnen op toekomstige kunstmanen, die met regelmatige tus senpozen krachtige 'flitsen' geven, al dus meldt het Russische persbureau Tass. Men is dus niets te vroeg. Overigens moet men zich wel realiseren, dat het woonpeil van de Nederlandse arbeider slechts op het peil van zijn Zwitserse en Scandinavische collega kan komen, als het huurpeil uitgedrukt In een per centage van het inkomen ook dezelfde hoogte bereikt als in genoemde landen. Hier schuilt nog een zeer grote moei lijkheid, want men is er in ons land aan gewend geraakt, dat de huur in vergelijking met het buitenland slechts een betrekkelijk klein gedeelte van het inkomen behoort te vragen. Een geheel andere instelling tegenover de in geld uitgedrukte waarde van de woning en een belangrijke verschuiving in het huishoudbudget zullen dus, naast een stijging van de welvaart, nodig zijn, wil dit huis geen luchtkasteel blijven, maar in de toekomst „ieders huis" worden. De rijkspolitie te water te Amster dam heeft gisteren bij binnenkomst van een Nederlands zeeschip in de hoofdstad tien opvarenden, in de leef tijd van 1730 jaar, aangehouden on der verdenking van diefstal c.q. mede plichtigheid en heling van goederen uit de lading, gepleegd tijdens de reis. Vijf van hen zijn in arrest gesteld, de anderen zijn, na verhoor waarbij zij hebben bekend, op vrije voeten ge steld. Mijn beste nichtjes en neven, Dat doet mijn hart goed hoor, dat ik in de vakantie niet helemaal vergeten word. Er kwamen toch nog brieven bin nen, terwijl het volop vakantie is. Wat zou het leuk zijn te weten, waar jullie nu overal heengestoven zijn. Geniet maar echt van de vrije tijd, want straks gaan de schooldeuren weer open en dan wor den jullie weer naar binnen geslokt en is het met de vrijheid weer even ge daan. Als nu het zonnetje maar veel wil schijnen. Daar komen de antwoorden op de brieven, maar eerst nog veel groeten naar alle delen van het land, want er zijn neven en nichten, die het ver zoe ken. Jullie Tante TRUUS. Klavertje vier te Serooskerke. Een heel mooie kaart van jou met een goed bericht. Dat is wat waard. Het zal een hele verandering voor je zijn om naar de Huishoudschool te gaan, maar ik weet haast wel zeker, dat je het daar best naar je zin zult hebben. Dat heb ik tenminste van veel andere nichten al vaak gehoord dat het er zo prettig is. Jullie kochten prachtige cadeaus voor afscheid. Het Jagertje te Vrouwenpol der. Jij verdient een reuze pluim om me zo'n lange brief te schrijven. Je rap port was fijn. Daar zullen je vader en moeder wel heel blij mee zijn. Heel har telijk dank voor je bijdrage voor onze Sadrach. Je schreef over zoveel gezel ligheden, dat ik me best kan begrijpen, dat juist daardoor de tijd veel te gauw voorbij gaat. Ook nog bedankt voor je duidelijke beschrijving om zo'n touw- beest te maken. Die brief bewaar ik goed, want als ik eens tijd heb, ga ik mijn kunsten ook eens tonen. Bosviool tje te Oudelande. Nee, ik heb nu geen uitgangsplannen meer, want mijn va kantie zit er op. Jij zult er dus nog al eens op uittrekken. Je komt dus ook naar Goes, maar het helpt ons niet veel, want als we elkaar zouden tegenkomen zouden we elkaar toch niet kennen. Jammer hoor, maar ik kan toch niet elke dag met een oranje hoed gaan lopen om me te laten herkennen door mijn grote krantefamilie. Met zulk een best rapport kun je nu in alle rust va kantie houden. Hoe staat het met het zwemmen? De tweeling was keurig Boertje van Serooskerke. Ik kan heel wat vrienden gebruiken hoor, dus ben jij ook hartelijk welkom bij ons. Wat schrijf je keurig en duidelijk nadat je nog zo jong bent. Help je vader wel op de boerderij? Fijn, zo'n kleine zus nog te hebben. Groeit ze goed? Wat ga je doen in de vakantie? De paprika, die al weer geruime tijd verkrijgbaar is, is een vruchtgroente die in ons land nog niet zo heel veel wordt gebruikt. De onrijpe vrucht is groen, de rijpe rood. De scherpsmakende soorten wor den gedroogd tot specerij (paprika poeder) en van de niet scherpe kan men allerlei heerlijke gerechten bereiden (b.v. op verschillende wijze gevulde pa prika's, paprikaboter, paprikaragout, en paprikasaus), maar ze kan ook als on derdeel van gerechten heel goed dienst doen (b.v. rijst met paprika, enz.). Daar het vitamine C gehalte van paprika bij zonder hoog is, is het te wensen, dat deze gezonde vrucht ook in ons land spoedig zal inburgeren. Zondag: gevulde paprika's, verse braadworst, bloemkool, aardappelen, vruchtensla met slagroom. Maandag: bloemkoolsoep, roerei met tomaten, gebakken aardappelen. Dinsdag: gehakt, andijvie, aardappelen, meloen. Woensdag: gebakken champignons, princessebonen, aardappelpuree, cus- tardvla met bessencompöte. Donderdag: gebakken lever, snijbonen, aardappelen, druiven. Vrijdag: sla. kaasbouillon met ei, haring- Zaterdag: kerrierijst met sla en toma ten. yoghurt. Recept: gevulde paprika's. 4 gewassen rode paprika's in de lengte doorsnijden, het steeltje en Inhoud ver wijderen. De helften in een platte vuur vaste schotel leggen, met zout en peper bestrooien en met boter en iets water 10 minuten smoren. In iedere helft dob belsteentjes kaas leggen en een ei erop breken. Wat zout erover strooien en de paprika's in de oven zetten, totdat de eieren gestold zijn. Recept: kaasbouillon met ei. Per persoon: 1 ei, 1/3 kopje room, 1 flinke eetlepel geraspte kaas, wat ge hakte peterselie, 2 dl bouillon. In een soepterrein de eieren met de room, de kaas en de gehakte peterselie tot een soepele losse massa kloppen en hierop, onder voortdurend roeren de hete bouillon gieten. De soep roet een garde nog even luchtig kloppen en daar na opdienen. Gisteren is een wet van kracht ge worden, welke op het werpen van pa pier, sigarettenpeukjes en andere vuil nis op straat te Londen een boete stelt van ten hoogste tien pond (ruim hon derd gulden). (VERVOLG) „En heel lijstje," krijgt hij te horen, wat ook inderdaad zo is en er staan wa ren op vermeld waarvan Jan niet eens weet, dat ze bestaan, want thuis besteed de hij niet veel aandacht aan huiselijke zaken en als het eten hem lekker smaak te, ging hij niet bij moeder informeren wat er in die lekkere soep gedaan was. Hij wordt er warm van, want als deze eerste proef mislukt, is het met zijn baantje als winkelbediende gedaan Het winkelmeisje dat hem zo bemoe digend had toegeknikt, ziet dat Jan in de knoop raakt en gelukkig kan ze bij springen, want haar klant zat alleen maar doodverlegen om een half pond koffie, en uit die verlegenheid heeft ze die me vrouw in een minuutje gered en nu gaat zo ook Jan cr bovenop helpen. Ze zegt in de winkel maar verder af moet ma- vriendelijk, dat Jan een bestelling achter ken, want daar is har.st bij." Jan snapt het- onmiddellijk, wat ze voor hem doet en hij verdwijnt dan ook direct naar het achtergedeelte van de zaak, waar hij üoet of hij bezig is, maar in werkelijkheid kijkt hij, wat er alle maal staa*. dan weet hij dat straks ten minste. Jan vindt dat de winkeljuffrouw to veren kan, want in een ogenblik ligt er een stapel boodschappen voor die me vrouw op de toonbank en is de juffrouw met de cassa aan het werk om de reke ning klaar te maken. Deze telefoto laat onze Koninklijke familie zien, terwijl zij een trap afgaat in een bebost terrein te San Remo. Jo weet niet, hoe ze het heeft. Die ene dag in de winkel heeft Jan veranderd, want hij heeft nu al meer gepraat dan anders in een hele maand. Maar het schijnt dat Jan deze dag van de ene verbazing in de andere gerold is. Thuis kijkt hij nooit ergens rtaar om. De huise lijke karweitjes worden, als het nodig is steeds door zijn zus opgeknapt en moe der roept hem enkel te hulp als er meer kracht aan te pas komt, dan Jo of Wim kunnen leveren. Jan is wel gewillig ge noeg om wat te doen, maar omdat hij nooit wat aandacht aan die gewone hui selijke dingen geeft, vindt hij, nu hij met zijn neus er middenin is gekomen door de winkel, het alles bij elkaar een won derlijk wereldje. Vlak bij huis schiet Jo in een schater lach, waarvan Jan heel verbaasd opkijkt, maar dan zegt Jo: „Joh je hebt achte# elkaar zitten ratelen over dingen, di# eigenlijk doodgewoon zijn en. waarvan jij denkt, dat het heel wat wonderlijks is. Dat komt er van als je thuis altijd met je neus in de boeken zit en geen tijd neemt om ook in de keukén eens op te letten. Jan verweert zich door te zeggen: „Nou ja, maar moeder heeft al die dingen toch niet nodig, want daar zie ik nooit wat van en moeder praat toch niet over zeepje? en stijf seis en allerlei soorten meel of bakmeel v.óals zs dat spul noemen". „Dat zoti gezellig worden als daarovef nog eens gepraai moet worden, maar moeder weet er alles van hoor en ze gebruikt ook van dat alles wel wat. „Nou, dan is die huishouding een in gewikkelde historie*', is Jan's oordeel. Aan tafel is niet te merken, dat Jan en Jo die middag duchtig hun best de den aan het eten dat mevrouw Van Noord op tafel bracht, want volgens Jan heeft hij weer honger voor leeuwen en beren tegelijk. Moeder en Vader zijn nieuwsgierig naar hun belevenissen en ze krijgen eerst van Jan en later van Jo een zonnig gekleurd verhaal, waar door het aan tafel feestelijker is dan in lang het geval was, toen moeder aldoor maar zo ernstig ziek bleef. Moeder vraagt of Jan-Jo hun beleve nissen willen schrijven als ze overmor gen bij Oma is, dan zal ze vast daarvan helemaal beter worden. En Jo voorspelt; dat moeder na de vakantie in Jan een voorbeeldige huishoudelijke zoon zal krijgen, want hij is totaal overstuur door zijn ontdekking dat de huishouding een wetenschappelijk bedrijf is tegenwoordig en voor wetenschap heeft Jan nu een maal eerbied, dus zal hij zich in het vervolg niet meer onttrekken aan dit deel van het be1angrijk vak huishou ding. Jan bromt wat in zijn baard en neemt nog een sneetje, want het schijnt dat je door dit soort werken van binnen helemaal leeg wordt. (wordt vervolgd) Boeren in Natal en Swaziland be strijden een reeks branden in plan tages, die reeds een schade van mil joenen ponden sterling hebben aange richt. Zeven mensen zijn reeds in de vlammen omgekomen. GEVULDE TOMATEN Voor dit gezonde rauwkostgerecht geven wij u het recept. U heeft nodig vier tomaten, een ons jonge spinazie, vier rauwe worteltjes, wat mayonnaise. Dompel de tomaten even in kokend wa ter, schil ze dan en hol ze voorzichtig met een lepeltje uit. Borstel de wor teltjes goed af en rasp ze. Vermeng deze wortelsla met wat mayonnaise tot een dik papje, waarmee de tomaten gevuld worden. Leg nu op een schotel de goed uitgezochte en gewassen spi nazie en garneer die met de tomaten. WIE GAAT VOOR? Neen, meneer, uw meisje heeft gelijk. Bij het afgaan van een trap geeft de heer de dame voorrang, maar bij het opgaan behoort de heer voor te gaan. In Engeland is dit laatste anders, maar daarmee hebben we hier niet te ma ken. TUTOYERE?. Nu we toch op het terrein van de eti quette zijn aangeland, willen we te vens de vraag behandelen, wie met het noemen bij de naam en het ver vangen van het vormelijke u door jij en jou (het jij-jouwen, zoals we in een boek lazen) mag beginnen. Het voorstel hiertoe moet in beginsel uitgaan van de oudere of de maat schappelijk hoger geplaatste. Dus tus sen ouderen en jongeren neemt de oudere het initiatief, bij ongeveer ge lijke leeftijd de maatschappelijk hoger geplaatste. Is een jongere veel jonger, dan mag deze wel aanbieden hem of haar bij de voornaam te noemen. Hieraan is dan niet de consequentie verbonden, dat ook de oudere niet met jij en jou en bij de voornaam aangesproken wordt. Een veel voorkomende fout is, dat tegen kellners, portiers, winkelpersoneel en conducteurs jij en jou gezegd wordt. Dit is op geen enkele manier goed te praten en dient dan ook vermeden te worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 8