Het ambtsgebed Woningtekort in zesde circa een 1957 met ingelopen Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Ook dit jaar wordt hoog aantal voltooide huizen verwacht ALS DE KERKKLOK ROEPT Loongrens werktijdenbesluiten verhoogd tot j6900 Indonesische evacues passen goed in het arbeidsproces TWEE PERSONEN GEWOND BIJ SCHIETPARTIJ IN ERMELO Mosselexport iets minder Incident aan Indisch- Pakistaanse grens Schietschijf was te dun Hasselman naar Nederland Goedkope appels en peren in 't verschiet in de Betuwe Chr. Middenstandsbond bestaat 40 jaar Amerikaanse ballon op 18.000 meter hoogte ontploft Ziekte bij tuinbouw- gewassen in Noord-Oostpolder Russisch schip radio-actief besmet Zaterdag 9 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 HET IS meer dan honderd jaar ge leden, dat jhr. A. M. d. van Asch van Wijck een byzonder boekje uitgaf over de geschiedenis van het ambts gebed in de Nederlanden van de tijd der hervorming tot aan het jaar van verschijning, 1852. Het is al meer dan tien jaar geleden, dat wij dat boekje, op een boekverkoping verworven, la zen en dat we dachten: er moest er ook één zijn, dat de historische lijn door trekt tot op onze tijd. Die wens is thans vervuld. Mr. K. Groen, de oud-directeur van de Doc tor Abraham Kuyperstichting, heeft een boek samengesteld over „Ambts gebeden in Nederlandse Openbare Col leges", dat met medewerking van het Prins Bernhard Fonds bij de Uitgeve rij Van Keulen N.V., in Den Haag in druk is verschenen, nadat in 1947 reeds een aantal gestencilde gegevens waren verspreid. Het is uiteraard geen romanlitera tuur, maar voor de belangstellenden heeft de heer Groen hier zeer belang rijk materiaal bijeengebracht, dat ons nu in de gelegenheid stelt, om bre der dan wij het indertijd deden naar aanleiding van de raadsvoordracht van 's-Heer Arendskerke op dit onder werp in te gaan. HET BLIJKT uit dit boek bij ver nieuwing, dat het ambtsgebed in ons land in de na-reformatorische tijd vrij algemeen in gebruik was. De Franse tijd bracht, onder invloed van de ongodisterij van de revolutie op het voetspoor van Voltaire en Rous seau, wijziging op dit punt. Terecht heeft mr. Groen evenals indertijd Van Asch van Wijck, hier als het ware een streep gezet. Ook daar, waar sinds mensenheugenis geen ambtsgebed ge bruikt wordt, mag aangenomen wor den, dat het vóór de Franse tijd wel het geval was. De vorige eeuw heeft op dit punt in onderscheiden colleges strijd gebracht, hetzij over de wederinvoering, hetzij over wijziging, hetzij over afschaffing. Én deze strijd duurt tot op heden voort, al is het niet zo, dat die door lopend aan de orde is, omdat dit nu eenmaal een onderwerp is, waarover, men spreken, doch waarover men ook zwijgen moet, als het pas geeft. Het onderwerp is veel te teer, om voor werp te zijn van felle strijd het leent zich alleen voor hoogstaande dis- cussis DE VERSCHIJNING van het boek van Van Asch van Wijck was feitelijk het gevolg van het feit, dat het onder werp in die tijd in bespreking was. Sinds 1826 werd in Amsterdam een formuliergebed gebeden, waartegen de Joodse raadslieden echter bezwaar hadden, omdat het gebeden werd „in de Naam van Jezus Christus, onze Heer". Een nieuwe gemeenteraad, die op 13 november 1851 zitting nam, stel de in verband hiermee een nieuw formulier vast. Acht raadsleden, alle uit de Réveilkring, stemden tegen dit voorstel. Hun was tegen gevoerd, dat in het „Onze Vader" de naam van de Heiland ook niet wordt genoemd, dat het gebed niemand ergernis mocht ge ven en dat een Christen toch wist, dat hij de almachtige God niet kon aan roepen zonder of buiten de Zoon Gods en de Heilige Geest. „De Nederlander" van Groen van Prinsterer, die als Christelijk dagblad aan deze zaak veel aandacht besteedde, merkte daartegen op, dat hier geen sprake was van weg laten, doch van uitsluiten, niet van veronderstellen, doch van terzijde stel len. DIT PUNT heeft in andere gemeen ten eveneens de bespreking beheerst. In de Gelderse gemeente Wageningen bijv. werden in 1851 de woorden „van Uw lieve Zoon Jezus Christus" weg gelaten, omdat er juist een joodse secretaris was benoemd. Na diens overlijden werd het gebed maar geheel afgeschaft. In 1948 werd besloten, na de opening der vergadering een ogen blik stilte te houden voor hen, die bid den wilden. Dat „ogenblik stilte" is meer naar voren gebracht. Doch dit is iets anders dan het ambtsgebed, omdat dit laatste bedoelt het uitspreken door de hoge vergadering van haar afhankelijkheid van Hem. Die haar haar gezag gaf en het vragen om Zijn bijstand bij het be langrijke werk, dat zij te doen heeft. DE MANNEN VAN HET REVEIL hadden grote belangstelling voor dit onderwerp. En na hen vele andere Christenmannen, die in politieke col leges zitting namen. Toch was er altijd aarzeling, om het ter sprake te brengen, vanwege het subtiel karakter ervan. Want meermalen zijn er in zulk een discussie dingen gezegd, die het Chris tenhart diep moesten wonden. Het ergste maakten het de commu nisten en revolutionair-socialisten, die in 1919 in Amsterdam voorstelden, het raadsgebed af te schaffen. Het voor stel werd aangenomen met 21 tegen 15 stemmen. De tien socialisten stemden met de communisten en revolutionair socialisten mee en ook vijf liberalen van verschillende schakering, terwijl drie der laatstgenoemden met de ver tegenwoordigers der Christelijke par tijen de handhaving voorstonden. IN DEZE DISCUSSIE legde de heer Wijnkoop als grondslag voor de af schaffing van het jaadsgebed de ont kenning van God als „hogere macht". Als hogere macht dan de individuele mens erkende hij en het is nog al tijd hetzelfde communistische geluid, dat vandaag klinkt „de enig schep pende kracht van de arbeid, gerepre senteerd door de arbeiders gezamen lijk". „Die andere hogere macht, die men belieft te geven de naam van God" aldus deze communist, „is een macht, die niet is ontleend aan de arbeid, maar gebruikt wordt tegen de arbeiders, een macht, die de arbeiders niet kunnen controleren, een gezag, dat door de mensen bedacht is, maar dat niet is ontleend aan de scheppende kracht van de arbeid". In de gemeenteraad van Uithuizer- meeden (Gr.) zei'in 1920 een raadslid dat „indien de raadsvergadering om 4 uur begint, de heren voorstanders van het raadsgebed om 3 uur wel kunnen beginnen te bidden, dan zullen de te genstanders om 4 uur kunnen komen, als het gebed afgelopen is". Om een laatste voorbeeld te citeren: eind 1923 stelde een vrijzinnig lid van de raad van het Zuid-Hollandse Mon ster voor, na het openingsgebed te zingen psalm 81 12 en voor de dank zegging gezang 78 4. Hij bedoelde dit waarschijnlijk spottenderwijs, gezien de toevoeging door een socialistisch lid Blijkens het thans verschenen jaarverslag 1957 van de centrale di rectie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid over 1957 werd het woningtekort in 1957 met ongeveer V» ingelopen. Door het gereed komen van 88.397 woningen werd in dat jaar een substantiële bijdrage geleverd tot het overwinnen van de woningnood. Ons land behoort tot de vier of vijf Europese landen die de hoogste woningproduktie be reiken. Volgens het verslag wordt het jaar 1957 gekenmerkt door het feit, dat de resultaten van het in 1956 ingevoerde goedkeurings- en subsidiebeleid ten volle werden binnengehaald. Ook in 1958 mag een hoog aantal voltooide woningen worden verwacht, een aan tal van 80.000 behoort zeker tot de mogelijkheden. KAPITAALMOEILIJKHEDEN De kapitaalmoeilijkheden hebben deze ontwikkeling echter omgebo gen. De bouw voor particulieren on dervond deze moeilijkheden direct in die zin, dat het hoge rentepercen tage, dat een gevolg was van de ka- pitaalschaarste, de exploitatie voor velen onmogelijk maakte en hen daardoor van de bouw deed afzien. De woningwetbouw dreigde in moeilijkheden te komen, doordat de gemeenten niet lager konden lenen binnen de door de regering voorge schreven voorwaarden, terwijl ook aan de ongelimiteerde opvoering van de kasgeldleningen door de regering paal en perk moest worden gesteld. WONINGTEKORT INGELOPEN Volgens de resultaten van de wo ning- en gezinstelling blijkt het wo ningtekort op een groot deel van het Agrarische platteland belangrijk inge lopen te zijn. Niet alleen de randpro- vincies vertonen deze figuur, maar ook in het westen des lands, met zijn nog immer voortdurende noodsituatie, doen zich vrij uitgebreide enclaves voor, waar van woningtekort nauwelijks of geen sprake meer is. Naast deze verschillen in de breedte beginnen zich thans ook verschillen in de diepte af te tekenen. Zelfs in ge meenten met een nog voortdurend groot woningtekort doet zich in toene mende mate het verschijnsel voor van onderbezette woningen. Bij de woningwetbouw heeft zich een begin van daling der aanbeste- dingsprijzen voorgedaan. Het is van groot belang, dat deze ontwikkeling zich voortzet, pas dan zal ook een volgende huurronde het volle effect hebben en de zware subsidiering kunnen worden beperkt. De vraag dringt zich op of moet worden voortgegaan met uniforme procentuele huurverhogingen bij de wet. De differentiatie in de feitelijke verhoudingen maakt een differentiatie in maatregelen het overwegen waard. De activiteit op het gebied van de systeembouw vertoonde, vergeleken met de voorafgaande jaren, een aan zienlijke groei, welke vooral een ge volg was van de bouw op basis van de zogenaamde continucontracten. Vooral de toepassing van droogstapelelemen- ten in de woningbouw neemt nog steeds toe. WONINGTOESTAND Sinds de voorlaatste woningtelling in 1947 bleef het gemiddelde aantal van vijf kamers per woning vrijwel constant. Het percentage woningen met meer dan zes kamers en met minder dan drie kamers liep echter terug. Het percentage een- en twee kamerwoningen beliep voor de be woonde woningen zonder bedrijf in 1947 10,4 van het totale aantal wo ningen tegen 5,6 in 1956, het aantal van 1947 tot 1956 met rond 47.000 terug. De algemene woningtelling 1956 heeft aangetoond, dat medio 1956 de woningvoorraad van Nederland voor bijna een derde deel bestond uit wo ningen van meer dan 50 jaar oud. De woningen die na de oorlog tot stand kwamen maakten ongeveer 20 procent van de woningvoorraad uit. Het aantal woningen dat in 1957 on bewoonbaar werd verklaard, liep te rug (2.729 tegen 3.779 in 1956). HUISVESTING VAN BEJAARDEN Steeds duidelijker tekent zich de be hoefte af aan huisvestingscapaciteit voor bejaarden. De nog steeds beperk te mogelijkheden om daaraan in een bevredigend tempo tegemoet te komen mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. De resultaten van onder zoekingen, die landelijk-, provinciaal of plaatselijk werden gehouden, stellen duidelijk in het licht welk een omvang het huisvestingsprobleem voor deze categorie woningbehoevenden in de naaste toekomst zal gaan aannemen. Zij illustreren de noodzaak om tot een brede systematische aanpak van het probleem te komen. In 1957 kwamen 44 tehuizen voor bejaarden gereed met een gezamenlijke capaciteit van ruim 3.300 personen. Prijs voor.dode vliegen verhoogd De regering van Nepal heeft donder dag de prijs voor een pond dode vliegen verdubbeld en wel van 36 tot 72 cent om de cholera-epidemie in het dal van Katmandoe een halt toe te roepen. Er zijn tot nu toe circa 300 mensen aan deze ziekte bezweken. Leiders van Algerijnse bevrijdingsfront gearresteerd De Franse politie heeft donderdag avond bekendgemaakt dat er in Parijs, de Franse Alpen en in Marseille en om geving 31 leiders van het Algerijnse be vrijdingsfront gearresteerd zijn. Er zijn een aantal documenten in beslag geno men. De leiders worden beschuldigd van daden, gericht tegen de veiligheid van de staat. 0 Het Amerikaanse congres heeft goed gekeurd, dat er in het belastingjaar dat op 30 juni 1959 eindigt, 39.500.000.000 dollar wordt besteed aan defensie. Dit is meer dan in vredestijd ooit In de Verenigde Staten voor de verdediging is uitgegeven. AAGTEKERKE: II: 10 en 2.30 ds. Theunissen. A. J. POLDER: G: 10 en 2.30 ds. Brederveld. ARNEMUIDEN: H: 10 en 2.30 ds. Verwelj. G.: 10 en 2.30 ds. Dercksen te Barneveld. BAARLAND: G: 9.30 en 2.30 ds. van Til. BERGEN OP ZOOM: H: 10 ds. Elseman, 7 ds. Knottnerus; G: 10 en 5.30 ds. Streefkerk te Oldebroek; GV: 9.30 en 5 ds. Moggré. BIEZELINGE: H: 10 en 2.30 ds. Schneider; C: 10 en 2.30 ds. Toorman te Den Haag; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. BIGGEKERKE: H: 9.30 ds. Abbing, 7.30 jeugddienst. BORSSELE: H: 9.30 en 2 ds. Vrij- landt; G: 10 en 2.30 ds. v. Veen; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. BRUINISSE: H: JO ds. van Roon te Ermelo, 5 ds. Boer; G: 10 en 5 ds Wielemaker. GG: 10 en 5 ds. Mallan; OG: 10 en 5 leesdienst. COLIJNSPLAAT: H: 2.30 en 6.30 ds. Veldman; G: 10 en 6 ds. Schippers; GG: 3 x leesdienst. DOMBURG: II: 9 Duitse dienst; 10 ds. v. Vliet; 7 ds. Bergkotte te Oosterbeek; G: 10 en 2.30 ds. Dondorp te Hattem. DRIEWEGEN: G: 9.30 en 2 ds. v. Haeringen te Veen- huizen ELLEWOUTSDIJK: H: 9.30 ds. Blok. GAPINGE: H: 2 ds. Groeneboer; G: 9.30 en 2.30 ds. Boot. GEERSDIJK: H: 10 de heer Kraak, 2.30 ds. Mor- reau; G; 10 en 2.30 ds. v. Aller. GOES: H; Grote Kerk: 10 vic. Geense te Lei den; 5 ds. Coenraad; Aula: 10 vic. Du- vekot te Den Haag; jeugdkapel en -kerk: (P.v.O.): 10 de heer Cornet; G: Westerkerk: 10 dr. Stam; 5 ds. Tis- sink te Giessen-Rijswijk; Oosterkerk: 10 ds. Tissink; 5 ds. v. d. Leek; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; C: 10 leesd, 5.30 ds. Toorman; GV; 2.30 en 6.30 ds. Keijzer; VEG: 10 en 5 kand. Troost; D G: 10.30 ds. Nolthenius. 's-GRAVEN- POLDER: H; 9.30 en 2 ds. Louwerse te De werktijdenbesluiten voor kanto ren, koffiehuizen en hotels, badhuizen, bioscopen en bad- en zweminrichtin gen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede, zyn niet van toepassing op werknemers, wier jaarlijks in geld vastgesteld loon in de onderneming, waarin zy werkzaam zijn, een bepaald bedrag te boven gaat. Dit bedrag is bij K.B. met in gang van 1 september verhoogd van f 6.000,— tot f 6.900,—. Ingezonden mededeling (Adv.) De minister van binnenlandse zaken heeft de medewerking ingeroepen van de gemeentebesturen om de Nederlan ders uit Indonesië, die gedwongen wer den naar ons land te evacueren, in te passen in het Nederlandse arbeidspro ces. Terzake wordt uiteraard bij voortdu ring een beroep gedaan op het Neder landse bedrijfsleven; de daar tot dusver bereikte resultaten kunnen bemoedigend worden genoemd. Waar is gebleken, dat Uit India en Pakistan komen persbe richten over grensincidenten in de om streden sector bij de rivier de Soerma. In mei van dit jaar sloten de beide re geringen een bestand voor deze streek, nadat er zich verscheidene weken lang incidenten hadden voorgedaan. Uit Pakistan wordt bericht, dat Indi sche troepen op Pakistaans gebied heb ben geschoten. Uit India daarentegen meldt men, dat Pakistaanse troepen twee Indische dorpen hebben bezet en Indische grensposten hebben beschoten. De Indiërs hadden uit zelfverdediging een- en tweekamerwoningen liep tenslotte het vuur beantwoordt. Tijdens een standwerkersparade die gisteravond op een feestterrein te Er melo is gehouden, zijn de Amsterdam se journalist Bussink en de 14-jarige H. Rutgers uit Apeldoorn gewond ge raakt toen plotseling kogels over het terrein floten. De jongen kon na be handeling in het ziekenhuis Salem naar huis gaan, doch de Amsterdam mer moest er langer blijven, aange zien hij een kogel in het been heeft gekregen die operatief moet worden verwijderd. De kogels bleken afkomstige te zijn uit het gebouw van de schietvereni ging „Piet Cronjé, dichtbij het feest terrein, waar geoefend werd. De ko gels moesten worden opgevangen door een ijzeren plaat van anderhalve cm dikte. Deze bescherming, die al se dert 1923 in gebruik is, bleek op een bepaalde plek zo dun te zijn geworden, dat de projektielen er doorheen gin gen. om deze zang dan, ter verhoging van de wijding, met muziek te begeleiden. HET IS BEGRIJPELIJK, dat velen de sfeer van een dergelijke discussie niet wensten en wensen op te roepen en dat daarom gewacht wordt, als het ambtsgebed eenmaal is afgeschaft, op een geschikt moment, om een voorstel aan de orde te stellen. Dat overigens publieke discussie aan de doorvoering ervan kan meewerken, blijkt hieruit, dat, als reactie op het debat in Amsterdam in 1919, direct daarna in een aantal andere gemeen ten, onder welke uit Zeeland de stad Goes, besloten werd, het raadsgebed in ere te herstellen. Vader vond zijn verdronken zoon Nabij de groenteveiling te Noord Scharwoude is donderdagmiddag de 13-j. André Winder zonder dat iemand het bemerkte te water geraakt en verdron ken. Toen de ouders later op de dag ongerust werden over zijn wegblijven, ging de vader met anderen op zoek. Het was de vader, die het stoffelijk over schot van zijn zoon vond. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subrandio, heeft een on derhoud gehad met de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiger in Dja karta, de heer Hasselman, die voor over leg met zijn regering naar Nederland zal vertrekken voor het voeren van dienstbetrekkingen. Naar verluidt zou minister Subrandio de heer Hasselman op de hoogte hebben gesteld van zijn inzichten over de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land, in het bijzonder wat westelijk Nw. Guinea betreft. O Een leraar van een technische be- drijfsschool in Dessau (oost-Duitsland) is tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij in de klas de op merking „ik ben niet alwetend zoals Walter Ulbricht" gemaakt had. Dit meldt de organisatie van vrije juristen in west- Berlijn. onder de gerepatrieerden zich vele land genoten bevinden, waarvan verwacht mag worden, dat zij met succes een functie in de overheidsdienst kunnen vervullen, moge ik, aldus schrijft de minister gezien de belangrijkheid en de urgentie van het onderwerpelijke lopen jaren bij plaatsing van gerepatri eerden de volle medewerking van de ge- gewestelijke arbeidsbureaus in de afge- vraagstuk en de omstandigheid, dat de meentebesturen mochten hebben, ook thans de colleges van b. en w. uitnodi gen terzake hun medewerking te ver lenen. De minister zal het op pry's stellen, indien in voorkomende gevallen van va catures bij de diensten en instellingen in de gemeenten met de mogelijkheid tot plaatsing van bedoelde gerepatrieer den rekening wordt gehouden. Bij de meeste in de Betuwe ge houden verkopingen van laat fruit aan de boom was de publieke be langstelling aanmerkelijk groter dan de animo van de handel om zich van een of meer boomgaardgewas sen meester te maken. De handel is terughoudend voor appels en peren, hoewel kersen over 't algemeen goe de resultaten hebben opgeleverd. De Betuwe boomgaarden zitten goed geladen, maar de kwaliteit wordt niet zo geroemd. De meeste soorten appels hebben veel van schurftaantasting te lijden gehad als gevolg van het sterk afwisselende en doorgaans vochtige weer. Sommige eigenaars maakten in pu blieke verkoop voor nog te plukken boomgaard gewas mooie schommelin gen. Baron van Boetzelaar van Oos terhout verpachtte een boomgaard voor ruim f 12.000,Andere goed geladen boomgaarden besomden f8600 en f7900. De schatting komt per kist van 20 kg inhoud op het hout onge veer neer op f 2,50 tot f 4,50. Daaruit zou afgeleid kunnen worden dat de prijs van appels en peren in de huishoudkwaliteit voar de consument dit najaar zelfs beduidend lager zal komen te liggen dan vorig jaar. De Chr. Middenstandsbond zal op 17 september a.s. te Hilversum zijn 40- jarig bestaan vieren in de grote Schouwburgzaal van Gooiland. Om half elf 's morgens zal de bonds voorzitter, de heer H. de Mooij van Rijnsburg, de openingsrede houden ge titeld: „In Godes vrees te leven". De burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, zal het congres toe spreken en daarna zal de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijl stra, spreken over: „Christelijke mid- denstandspolitiek". Prof. mr. I. A. Diepenhorst van Zeist, lid der Eerste Kamer, zal de feestrede houden. Een ballon van de Amerikaanse lucht macht met een aap, kikkers, goudvissen en vliegen in de gondel is gisteren op een hoogte van 18.000 meter uit elkaar gesprongen. Geleerden hoopten, dat de ballon tot 40.000 meter zou stijgen en dat zij bij terugkeer van de gondel op aarde de gevolgen van kosmische stra ling op de dieren zouden kunnen vast stellen. De ballon was opgelaten nabij Crosby in Minnesota. De aap is later gezond en wel terug gevonden op een drassig stuk grond. De Amerikaanse luchtmacht is van plan volgende week een man met een ballon naar grote hoogte te laten stijgen om gegevens te verzamelen voor een bemande kunstmaan Drie zeer uiteenlopende tuinbouwpro- dukten bij Ens in de Noordoostpolder zijn aangetast door een ziekte, die naar men vreest wordt veroorzaakt door een aaltje, dat tot nu toe alleen nog in Ame rika werd aangetroffen. De ziekte treedt plaatselijk op en beperkt zich hoofdza kelijk tot de gewassen iris, peen en sla. Op sommige bedrijven heeft de kwaal in de irissen een dusdanige omvang ge kregen dat ten opzichte van dit gewas van een misoogst mag worden gespro ken. De plantenziektenkundige dienst is met het onderzoek bezig. De dienst zal voor het onderzoek, dat nog slechts in een beginstadium verkeert, waarschijn lijk een proeftuin aanleggen bij Ens. Machinerieën op het dek van het Rus sische schip „Witjaz" zijn in mei van dit jaar met radio-activiteit besmet, toen het vaartuig in de Stille Oceaan in re gen voer, die radio-actief was tengevolge van Amerikaanse kernproeven, aldus heeft de Russische geleerde Gabrilof ge schreven in het gisteren verschenen nummer van het blad van de Sowjet- vloot. De bemanning mocht alleen om zeer dringende redenen aan dek verschijnen en droeg beschermende kleding. Na elke regenbui werd het dek schoon gespoten. 0 De sjah van Perzië zal van vijf tot zeven mei een officieel bezoek aan En geland brengen. John Angelo Lamarca, die wegens ontvoering van het kind Weinberger ter dood was veroordeeld, is donder dagavond in de Sing-Sing-gevangenis op de elektrische stoel terechtgesteld. O De Westduitse marine zal haar jaarlijkse zomeroefeningen elf dezer in Oost- en Noordzee aanvangen. De manoeuvres, die onder leiding staan van admiraal Rolf Johannesson, len twintig dagen duren. Dalfsen. G: 10 en 2.30 ds. Pontier; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. GRIJPSKEË- KE: H: 10 en 2.30 ds. Wisse; G: 10 en 2.30 ds. van Heesen. HAAMSTEDE: G: 9, 10.30 en 5 dr. Arntzen te 's-Gra- vendeel; C: 10 en 3 ds. v. d. Klis. 's-HEER ABTSKERKE: H; 9 en 2 ds. Warffemius. 's-HEER ARENDSKER KE: H: 10 ds. Coenraad (H.A 2.30 ds. Scholten; 10 jeugddienst in ver. geb. 's-HEER HENDRÏKSKINDEREN: H: 10 en 7 dr. Zandee te Utrecht. HEINKENSZAND: H: 10 en 2.30 ds. Amesz; G: 10 en 2.30 ds. Heiner te Ter Aar. HOEDEKENSKERKE: H: 9.30 en 2 ds. Hulsbergen; GG; 9.30, 2 en 6 lees dienst. KAPELLE: H: 10 ds. Bergkotte; 2.30 ds. v. Leeuwen; G: 10 en 2.30 ds. Kersten. KAMPERLAND: II: 9.30 ds. Veldman, 2.30 ds. van Dam; G: 9.30 en 2.30 ds. Melse. KATTENDIJKE: H: 10 ds. Warffemius. KATS: H: 10 ds. Mor- reau, 2 de heer Allewijn. KLEVERS- KERKE: H: 10.30 ds. v. d. Linde. KLOETINGE: H: 10 en 2.30 ds. Blomaard te Boxtel. KORTGENE: H: 10 vic. Hengstmangers, 2.30 ds. Metse laar. KOUDEKERKE: G: 9.30 en 2.30 dr. Dondorp te Heemstede. KRAB- BENDIJKEH: 9.30 en 2.30 G; 9.30 en 2.30 ds. v. d. Klaauw (H.A.); GG: 9.30, 2 en 6 ds. Bel. KRUININGEN H: 10 ds. v. Leeuwen; 2.30 ds. Coen raad; G: 10 en 2.30 ds. Joosse te An- del LEWEDORP: H: 10.45 ds. Dijck- meester; G: 9.15 en 2.30 ds. Oegema. MELISKERKEH: 2.30 ds. Abbing; G; 9.30 en 2.30 ds. Vlaardingerbroek. MIDDELBURG: G: Hofpleinkerk9.30 ds. van Ginhoven te Westervoort; 2.30 en 5 ds.- Meijer te Beverwijk; Noórder- kerk: 9.30 ds. Meijer, 5 ds. van Gin hoven; GG: 9.30, 2 en 6.30 leesdienst; C: 9.30 en 3 ds. v. d. Molen; GV: 8.30 en 4.30 ds. Rijneveld; WG: 10.30 ds. Ie Cornu te Amsterdam; Leger des Heils; 10 heiliging; 4 openlucht; 7.30 verlossing. NIEUW- EN ST. JOOS- LAND: H: 10 ds. v. Haarlem, 2.30 ds. Kalkman. NÏEUWDORP: G: 10 en 2.30 ds. v. d. Leek. NISSE: 9.20 ds. Don. GG; 9.30, 2 en 5.30 leesdienst. OOST- KAPELLE: H: 10 en 2.30 ds. v. d. Wiel te Leiden; G: 10 en 2.30 ds. de Groot; GG: 10 en 2.30 leesdienst. OUD- VOSSEMEER: H: 10 en 6.30 de heer Stolk te Nieuwerkerk aan de IJssel; G: 10 en 6.30 ds. Koning; C: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst; GGN: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst. POORTVLIET: H: 10 ds. den Hoed, 6.30 ds. Lam; G 10 lees dienst, 2.30 kand. v. d. Linde te Leeu warden; GG: 3 x leesdienst. RILLAND BATH: H: 10 en 2.30 ds. Jongbloed te Woensdrecht; G: 10 en 2.30 ds. Stof fels; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; VEG: 10 en 2.30 ds. Nijkamp te Meppel. RIT- THEM: H:: 10 ds. van 't Hof, 2.30 ds. Kloosterman. SCHOONDIJKEG: 9.30 en 2.30 ds. van Bottenburg. SCHER- PENISSE; II; 9.30 en 2.30 ds. Brons; GG: 10, 2 en 6 leesdienst. SEROOS- KERKE (W.): H: 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; G: 10 en 2.30 ds. van Wouwe. SINT ANNALAND: H: 10 en 6 ds. Westland; GG: 9.30 en 6 ds. Honkoop (Yerseke), 2 leesd. VGG: 9.45, 2.15 en 6.15 leesdienst; donderdag: 7 ds. Mal lan. SINT LAURENS: H: 10 ds. Kalk man, 7 G: 11 ds. Boot, 7 dr. Don dorp te Heemstede. SINT MAAR TENSDIJK: H: 9.30 leesdienst, 2 ds. v. Dieren; OGG: 9.S0, 2 en 6 leesdienst; woensdag: 7 ds. Zwoferink; OGK: 9.30, 2 en 6 leesd. SINT PHILIPSLANDH: 9.30 en 2.30 ds. van Dieren. GG: 10, 2.30 en 6 ds. Honkoop van Goes; OGG: 9.30, 2 en 6 ds. Gebraad. SOUBURG: H: 9.30 en 11 ds. Haitjema, 7 ds. Kloos terman; 9.30 jeugdkerk in Concordia; G: 9.30 en 2.30 GV: 9.45 ds. Dou- ma. STAVENISSE: H: 10 en 6 ds. Bou- ter; OGG: 9.30, 2 en 6 de heer Slager. THOLEN: H: 10 ds. Lam, 3 ds. den Hoed; G: 10 en 5 kand. v. d. Linde te Leeuwarden; GG: 10, 2.30 en 6.30 lees dienst; C: 10 en 6.30 ds. van Doorn. VEERE: G: 10 en 2.30 ds. Oosterhof f te Sliedrecht VLISSINGEN: H: St. Ja- cobskerk: 10 ds. Scholten, 5 ds. van 't Hof; Johanneskerk: 9.30 en 7 ds. v. d. Schoot; Havendorp: 10 ds. Klooster man; WH (in kapel bej. tehuis): 10.30 ds. v. d. Wall; G: 9.30 en 5 ds. de Nood te Papendrecht; C: 9.30 en 5 ds. Drechsler; GV: 8 en 4.45 ds. Douma; Ev. op GG: 10 en 5 ds. Middelkoop te Schiedam; L. d. Heils: 10 heiliging; 18.45 openlucht; 19.30 verlossing. VROUWENPOLDER: H: 10 ds. Groe neboer; G: 10 en 2.30 ds. Rothuizen, stud. pred. te Leiden. WAARDE: H: 9.30 en 2 ds. Huizing; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. WEMELDINGE: H: 10 en 2.30 ds. Poelman te Kerkdriel; G: 10 en 2.30 ds. Steunenberg te Rotterdam. GG: 10, 2 en 6 leesdienst; VEG; 10 en 2.30 ds. de Goede te O.- en W.-Bildt- zijl. WESTKAPELLE: H: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. Kalkman (jeugd dienst; G: 9.30 en 2.30 ds. Popma te Laren; GG: 3 x leesdienst. WILHEL- MINADORP: H: 10 ds. Odé. WISSE- KERKE: H: 10 ds. van Dam; 2.30 de heer Kraak; G: 10 leesdienst; 5.30 ds. Melse. WOLFAARTSDIJK: H: 10 en 2.30 ds. van Liere. G; 10 en 2.30 ds. v. d. Linde te Rijnsburg; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; GV: 10.30 en 4.30 ds. Keijzer. YERSEKE: G: 9.30 en 2 GGN: dinsdag: 7.30 ds. Steenblok; woensdag: 7.30 ds. Mallan. VEG: 10 en 2.30 ds. Huson te Musselkanaal. ZIE- RIKZEE: G: 8.30 en 2.30 ds. Tiemers- ma. C: 10.15 ds. Biesma te Utrecht; 6 ds. v. d. Klis. ZOUTELANDE: H: 9 ds. van Boven, 10.30 en 7 ds. v. d. Plas te Utrecht; GG: 10, 2.30 en 7 lees dienst; GV: 10.30 en 2.30 ds. Rijne veld. ZONNEMAIREG: 10 en 2.30 ds. Schuddebeurs. Nagekomen MIDDELBURG: H: Nieuwe kerk: 9 ds. v. d. Linde; 10.30 ds. Aalders; 7 ds. Dijckmeester; Koorkerk; 10 ds. de Jonge te Blija; Engelse kerk: 9 ds. v. Grieken te Arnhem. De mosselexport naar België en Nrd- Frankrijk is iets minder dan vorig jaar. De kenners van deze exportbanken wij ten deze teruggang aan de minder gun stige conjunctuur; de exporteurs menen echter, dat de prijzen te hoog zijn. De aangevoerde mosselen zijn over het al gemeen van voortreffelijke kwaliteit. De aanvoer is, mede dank zij het ongunstige weer, heel goed. In de haven van Yer- komen soms 25 a 30 schepen per zul- seke dag.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3