Pa Levenstein naar verloren gewaande zoon in Warschau GEEN SLIJTAGE Esso SCHATRIJKE EMIRS EN SJEIKS AAN HET MEER VAN GENEVE Geschiedenis van Sam is een Nazi-drama Belgische douane maakte 800 kg. roomboter buit Volgende week satelliet naar de maan Functionaris van Amerikaanse vakbond zwaar mishandeld Vrachtenmarkt voor schepen nog weinig rooskleurig 6 augustus 1958 In negentien jaar niet gezien Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor Huwelijkszwendelaar kreeg 2,5 jaar Oude man te Ede vermoord NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Smokkelaar ontkwam bij Moer kerke Zes maanden dwang arbeid voor Amerikaanse deserteur Japanse schepen radio actief besmet door kernproef van Amerika Fanfini naar de Gaulle Met benzine overgoten en in brand gestoken Eerste poging van Amerika Dulles in Brazilië Weekinkomen tien miljoen dollar» Golf van terreur in west-Java Aanvaring op binnen-Y te Amsterdam Radio-zender te Menado in beslag genomen Een meisje voer voorbij..,. Jongeman" "voorkwam spoorwegongeluk „Kirchentag" op Helgoland ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 Uit het KLM-toestel uit New York stapte op het platform van Schiphol de 48-jarige Sam Levenstein, een kleine bouwer van huizen in het stadje Hillside in de staat New Jersey. Hij was op weg naar Warschau, waar hij zijn verloren gewaande zoon, de 28-jarige Philip, die hij in 19 jaar niet heeft gezien, zal treffen. De geschiedenis van Sam Levenstein blijkt een nazi-drama te zijn geweest, waarbij de thans genaturaliseerde Amerikaan zijn echtgenote, twee dochtertjes en een zoon heeft verloren. I"? t ?n zijn ene zoon vernomen, Van Philip Jood Sam Levenstein door de Nazi's van het ene concentratiekamp naar het andere gesleept. Na de oorlog bleek, dat zijn 30-jarige vrouw, zijn elfjarige en tienjarige dochtertje als mede een zoontje van 2 jaar door de Duitse bezetters van Polen waren ver moord. De zoon Philip, die in 1940 negen jaar oud was, bleek, toen de vader was opgepikt, te zijn ondergebracht bij een oom. In Rusland Wat er in de bezettingsjaren precies is gebeurd, weet Sam Levenstein nu nog niet, maar in ieder geval schijnt Philip in Sowjet-Rusland verzeild te zijn geraakt. Vier weken geleden kreeg Sam Levenstein een brief van Philip, waarin stond: Ik ben in Polen terug gekeerd, ik vertoef in het stadje Opole Lubelski, het plaatsje waar de familie Levenstein oorspronkelijk vandaan komt. Nerveus vertelde Sam Levenstein dit verhaal, keek af en toe zijn tweede vrouw Fanny aan en vroeg intussen hoe laat het KLM-vliegtuig naar War schau vertrok. Bevrijd Op 6 mei 1945 is Levenstein door het Amerikaanse leger in het concentra tiekamp Ebensee in Oostenrijk bevrijd. Hij ging twee jaar later naar de Ver enigde Staten en heeft zich daar een nieuw bestaan opgebouwd. Bü stukjes en beetjes heeft hij de geschiedenis van zijn vrouw, zijn beide dochtertjes had hij nooit meer iets gehoord. Zijn verstand zei hem, dat ook Phi lip was omgekomen, maar intuitief had hij de stille hoop, dat de jongen mis schien ergens ter wereld nog in leven zou zijn. Philip leefde inderdaad nog, kwam vier weken geleden uit Sowjet-Rus land in Polen terug, en informeerde in Opole Lubelski, van boer tot boer gaande, of men hem iets over zijn fa milie kon vertellen. Stavinsky, een van die boeren, kon de nu 28-jarige Philip Levenstein mededelen, dat zijn oom Julius in New York woonde. Hij wist ook het adres en Philip schreef aan oom Julius. De laatste stuurde het epistel door aan vader Sam. In de afgelopen weken heeft vader Sam Levenstein vier maal met zijn Philip in Opole Lubelski getelefo neerd, een van die gesprekken duur de 20 minuten. Hij bestelde twee vliegtuigbiljetten bij de KLM, van New York via Amsterdam naar Warschau. Hij zou alles in het werk stellen om Philip mee terug te nemen naar Ame rika. Na de hereniging, na 19 jaar van scheiding, was dat toch wel het min ste, wat de Amerikaanse en Poolse autoriteiten zouden toestaan, mompel de hij. Ingezonden mededeling (Adv.) De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 30-jarige bankwerker W. N. uit Rotterdam, veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had rich in Duitsland voorgedaan als ir. Wilhelm Karl Nescher, freiherr 'Dar- charbourg', ook voorgegeven bezitter te zijn van een grote tabaksplantage in Indië en erfgenaam te zijn van een rijke grootpapa. Onder valse vlag had hö terwijl hij reeds getrouwd was trouwbeloften gedaan aan het Duit se meisje A. S. uit Wassen en haar en anderen onder valse voorwendsels geld afhandig gemaakt. Knaap onder mestkar en gedood De elfjarige Albert van G. uit Veen- dam, die logeerde bij de veehouder W. J. te Lemmer is gistermiddag onder een kantelende mestkar terecht gekomen en gedood. De jongen speelde met twee andere jongens op de kar en daarbij moet het paard zijn geschrokken. Het dier week ver uit, zodat de kar in de sloot kantelde. Twee van de jongens konden veilig can de wagen springen, maar de elfjarige log», die aan de linker kant zat, kwam onder de lading te recht. In zijn woning aan de Wekeromse- weg te Ede is dit weekeinde de 73- jarige heer C. H. A. C. V., gepensio neerd bouwkundig tekenaar van de genie door nog onbekenden vermoord. Met ingeslagen schedel en aan de voeten geboeid is het slachtoffer maandagavond laat op zijn bed op de bovenverdieping van zijn woning door de politie gevonden. Roof is zeer waar schijnlijk de drijfveer geweest en ver moedelijk is de moord reeds zaterdag of zondag geschied. De heer C. V. woonde al jaren al leen in zijn achter dennebomen ver scholen huisje. Het is niet bekend, of er geld of waardevolle voorwerpen ontvreemd zijn. Maandagmorgen merkte de petro- leumventer H, uit Ede, dat de deur van de woning niet vergrendeld was en dat op zijn bellen geen gehoor werd gegeven. Hij vond het vreemd, maar nam nog geen maatregelen. Des avonds ging een der buurtbewoners eens op nader onderzoek uit. Hij zag evenmin tekenen van leven in het huisje en ook brandde er geen licht. Hij alarmeerde daarop de politie. Toen deze verscheen, trof zij de be jaarde bewoner met ingeslagen sche del en gehooid op bed liggend aan. Dc grote inbraak in juwelierszaak te Amsterdam Ongeveer 50.000 gld bedraagt de waarde der gouden sieraden en bril janten, die het afgelopen weekeinde uit de juwelierszaak aan het Damrak in de hoofdstad zijn gestolen. De ver zekeringsmaatschappij heeft voor aan wijzingen, die leiden tot het opsporen van de buit, een beloning van 10 pro cent der waarde van de teruggekomen goederen uitgeloofd. Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering Belgische douane-beambten hebben dezer dagen weer een goede slag ge slagen. Een smokkelauto met gedemp te lichten, die zojuist de grens was overgestoken, was door de rijwielbri gade van Moerkerke gesignaleerd. Een eerste post, waar met sommatielampen een teken tot stoppen werd gegeven, werd door de smokkelaar volkomen genegeerd. Hij minderde geen vaart, maar een kilometer verder zon het voor de illegale grensoverschrijder, die zich reeds veilig waande, minder goed aflopen. De douane-beambten van een twee de post wierpen een versperringsstaaf met scherpe pinnen op de weg. Het ge volg hiervan was, dat de voorhanden van het zware voertuig doorpriemd werden. De chauffeur verloor de macht over het stuur. De auto ging aan het slingeren en verder rijden zou voor de smokkelaar ongetwijfeld le vensgevaarlijk zijn geweest. Hij sprong daarom uit de wagen en vluchtte het vrije veld in. De beambten gingen on middellijk achter hem aan, maar slaag- De Amerikaanse deserteur Wayne Po wers, die vrijdag door een te Verdun, in Frankrijk, zetelende Amerikaanse krijgsraad tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, zag zijn straf ver minderd tot zes maanden dwangar beid. Powers deserteerde op het eind van de tweede wereldoorlog, uit vrees voor straf, nadat hem zijn vrachtauto was ontstolen. Hij vond onderdak bij een aardig Frans meisje, Yvette Beleuse, die in het dorp Mont d' Origny, in Noord-Frankrijk woonde en die Po wers bij een eerdere gelegenheid had leren kennen. Yvette Beleuse had 'vrijdag, vergezeld door de vijf kinderen, die zij Powers heeft geschonken, de zitting van de krijgsraad bijgewoond. Er waren bij president Eisenhower vele verzoekschriften uit binnen- en bui tenland, om Powers' straf te vermin deren, binnengekomen. De strafvermindering is gelast door bri gade-generaal Robert J. Fleming van het Amerikaanse leger in Europa. 0 De minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, zal op uitnodiging van de Belgische minister van Koloniën vandaag een bezoek brengen aan de Expo, voornamelijk ter bezichtiging van de tentoonstelling van de Kongo en Ruanda Urundi. den er niet in de „blauwer' te pakken. Eén onderzoek wees uit, dat de smokkelauto tot het dak geladen was met roomboter van Nederlandse af komst. Niet minder dan 800 kg werd geteld. Bij Eeklo was een smokkelauto oor zaak van een ongeluk, waarbij een overvalwagen op het voetpad naast de weg terechtkwam. De smokkelauto kon nog juist door de mazen van het net glippen en ontsnappen. Tegenaanval van opstandelingen in Prapat Uit Medan is gemeld, dat opstande lingen in noord-Sumatra de politiepost in Prapat, het vakantie-oord aan het Toba-meer, hebben aangevallen en ont wapend. Dit was de tweede maal in deze maand, dat dit bungalowdorp door op standelingen werd aangevallen. Na een felle strijd, die enkele uren duurde, wer den de aanvallers door de regerings troepen teruggeslagen. Twee Japanse schepen hebben op 14 juli blootgestaan aan radio-actieve neer slag als gevolg van Amerikaanse kern proeven in de Stille Oceaan. Een onder zoek door drie Amerikaanse geleerden heeft echter aangetoond, dat dit feit voor de bemanningen geen schadelijke gevolgen heeft gehad. Dit is maandag meegedeeld door een functionaris van de Amerikaanse commissie voor kern energie. De getroffen schepen waren een on derzoekingsschip en een patrouillevaar tuig die in de Stille Oceaan een onder zoek deden als onderdeel van het Ja panse aandeel in het internationale geo fysische jaar. Premier Fanfani van Italië zal op 7 en 8 augustus te Parijs besprekingen voeren met premier De Gaulle van Frankrijk. De staatslieden zullen on der meer over de crisis in het Midden- Oosten spreken. Een functionaris van de machti ge Amerikaanse vakbond van vrachtautochauffeurs, Frank Kier- dorf, is maandag in de omgeving van Pontiac in Michigan, naar hij zwaar gewond, in een ziekenhuis te Pontiac heeft meegedeeld, door twee mannen met benzine overgo ten en in brand gestoken. De man nen hadden hun slachtoffer later in een auto naar een ziekenhuis gereden .en hem op een grasveld voor het gebouw neergelegd. Kierdorf kwam wankelend met zware brandwonden het ziekenhuis binnen. Aanvankelijk weigerde hij zijn naam te zeggen. Zijn identiteit werd vastgesteld met behulp van vingeraf drukken. Zijn toestand werd kritiek genoemd. Frank Kierdorf werd vorig jaar door een commissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat onder vraagd over misbruiken hij zijn bond. Hij beriep zich veertig maal op het recht beantwoording van vragen te weigeren, indien hij zich zelf hierdoor in een kwaad daglicht zou stellen. Frank Kierdorf is een neef van Hof- fa's assistent, Herman Kierdorf, die vorige week voor de senaatscommissie is gedaagd om te worden ondervraagd over bedreigingen aan hét adres van een vrouwelijke getuige. Ook Herman Het hoofd van de afdeling voor raketten naar de maan van het Amerikaanse ministerie van de fensie, dr. Johnson, heeft te Was hington tot een verslaggever ge zegd, dat volgende week misschien de eerste poging zal worden ge daan een satelliet om de maan te doen wentelen. Het ministerie hoopt deze week het tijdstip van de lancering vast te stel len en dit zal niet meer dan ongeveer vijf dagen voor de proef geschieden, zo zei Johnson. FOXO'S MAKEN Volgens Johnson is het niet de be doeling de maan te raken, maar de kunstmaan er om heen te doen cir kelen en foto's te maken van de zij de van de maan, die altijd van de aarde is afgewend. Het is nog niet vastgesteld welke vorm de satelliet zal hebben. Het wordt waarschijnlijk een cilindervor mige kunstmaan, die met alle instru menten 22 tot 24 kilogram zal wegen. Er zijn reeds verschillende typen kunstmanen gebouwd, aldus Johnson. DRIE TRAPPEN De raket waarmee de poging zal worden ondernomen bestaat uit een „Thor" en twee trappen van de „Van- guard"-raket. De derde trap zal krach tiger zijn dan het overeenkomstige deel van de tot dusver gebruikte „Vanguard"-raketten. Johnson zei verder, dat zes minuten na het lanceren bekend moet zijn of de drie trappen goed hebben gewerkt. Binnen anderhalf uur kan worden vastgesteld of de raket in haar koers is, maar het zal twee-en-een-halve dag duren alvorens de raket de maan be reikt, „indien zij zover komt". Hij zei zeer tevreden te zullen zijn, indien de kunstmaan de maan tot op 32.000 of 48.000 kilometer zal naderen. De ontsnappingssnelheid de snel heid nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen, is onge veer 40.000 kilometer per uur, aldus Johnson. Bij het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles aan Brazilië zijn zeer strenge beveili gingsmaatregelen genomen. Meer dan tweeduizend politiemannen bewaakten de route van het vliegveld naar het cen trum van Rio de Janeiro. De enige de monstratie die was toegestaan, was van de studenten. Van het gebouw van de nationale studentenbond hing een zwar te vlag met de woorden „Dulles ga naar huis". Toen Dulles voorbijreed, riepen de studenten aan de ramen deze woor den in spreekkoor. (Bijzondere correspondentie) Aan de oevers van het Meer van Genève wacht sjeik Abdullah al Suban op het einde van de cri sis in de Oriënt. Hij kan zich de weelde veroorloven geduldig te wachten, want de sjeik heeft een wekelijks inkomen van een slor dige tien miljoen dollar en met de beste wil van de wereld ziet hij geen kans in Zwitserland meer dan honderdduizend dollar per week op te makenHij is de zoon van de emir van Kuweit en zijn rang eiste, dat hij zijn ei gen hofhouding, zijn eigen lijf wacht en twaalf dure automobie len meebracht. In Genève is men er al aan ge wend, het Arabische gezelschap in de lange, wijde witte kleren een ochtendwandeling langs de oevers van het meer te zien maken. Hun exotische verschijning is een onder deel van het stadsbeeld geworden, dat nog des te minder opvalt, nu de laatste weken tientallen Arabische grootheden hun tenten in Zwitser land hebben opgeslagen. Op fluistertoon Soms kan men zich in Bagdad, Bei roet of Amman wanen, maar dan met dit verschil, dat in Genève alles rus tig is. De Arabische gasten spreken in de drie cafés, op de lu'xe terras sen en in de exclusieve nachtbars op fluistertoon over de ontwikkeling in de Oriënt. Aandachtig lezen ze de kranten en ze slaan geen enkele uit zending van de nieuwsberichten over. De „immigratie" van rijke Arabie ren is al begonnen tijdens de crisis om het Suezkanaal. Met tientallen tegelijk arriveerden de emirs en sjeiks in hun speciale Cadillacs en privé-vliegtuigen in Genève. De meesten hunner oordeelden het maand in maand uit wenselijker, „nog maar even te blijven". Drie maanden na de crisis schatte men in bankkringen, dat de immigranten-op vakantie een kleine 900 miljoen dol lar in de Zwitserse banken hadden gedeponeerd. Enkele dagen voor het uitbreken van de moeilijkheden in de Libanon kwam een tweede golf Arabische va kantiegangers en momenteel arrive ren er dagelijks nieuwe gasten uit de rijke petroleumlanden. In café Casanova kan men hen 's morgens rond elf uur aantreffen om hun „kleintje koffie" te gebrui ken en vruchtensappen te drinken. In de nachtclub „Les Ambassadeurs" kunt u avond aan avond Mozahem Patsehatschi ontmoeten, de vroegere eerste minister van Irak, die ook hier omgeven is door een schare donker harige „hovelingen". Hij spreekt er vaak met de Egyptische industrieba ron Subi el Schubagi. Een andere be kende gast is Gamal Mardam, de vroegere minister-president van Sy rië. Comfortabele villa's De tweede golf Arabische vakantie gangers heeft volgens een globale schatting een 600 miljoen dollar mee gebracht plus de overtuiging, dat het wenselijk is in Zwitserland grond en villa's te kopen teneinde zich comfor tabel te kunnen inrichten voor lange re tijd. Prins el Khaims van Kwatar en Sayed el Imm el Machdi, het geeste lijk opperhoofd van de Soedan, heb ben hun aankopen reeds' gedaan en wonen in prachtige landhuizen om geven door heerlijke parken, waarin ze hun oosterse sprookjes willen imi teren. Ex-koning Faroek van Egypte, die onder de immigranten vele vrienden heeft gevonden, treedt op als make laar, evenals overigens de vroegere Egyptische krantenmagnaat Abdul Fath. De Arabische grootheden in Zwit serland blijven niterst voorzichtig. Ze lopen niet te koop met hun namen en titels en geven „niet thuis" als pers vertegenwoordigers hen willen spre ken. De angst voor de spionnen van de revolutie is algemeen. Ze beschik ken trouwens onderling over een uit stekende privé-inlichtingendienst, waardoor ze op de hoogte blijven. Ook de Zwitserse inlichtingendienst heeft een speciale afdeling, die de Arabische grootheden een rustige „vakantie" moet garanderen. Een inwoner van de Siciliaanse stad Messina heeft een hond een zo harde schop gegeven, dat het dier met een boog over een binnenplaats vloog en tegen een muur smakte. Juist op die plaats echter stond het geweer van de verbolgen inwoner van Messina. Door de schok ging het geweer af en de man kreeg een schotwond aan zijn been. Kierdorf maakte toen gebruik van du wetsbepaling, die hem het recht geeft beantwoording van vragen te weige ren. De laatste dagen zijn door benden van de Darul Islam-beweging in west-Java dertien mensen om het leven gebracht, terwijl meer dan honderd woonhuizen door de benden in brand werden gesto ken. Voorts werden nog omstreeks 350 woonhuizen geplunderd. De terroristen opereerden voorname lijk ten noorden en ten zuiden van Ban doeng. Volgens de plaatselijke autoriteiten van Bandoeng houdt de verhoogde acti viteit van de Darul Islam verband met het naderen van de dag van uitroeping van de „Islamietische staat Indonesië", de 7e augustus. Donderdag is het negen jaar geleden dat de D.I.-leider Kartosu- wirjo in het gebergte nabij Bandoeng de instelling van deze staat afkondigde. Op het binnen-IJ te Amsterdam zijn eergisteren omstreeks het middaguur nabij een steiger een vissersvaartuig en een passagiersvaartuig met elkaar in aanvaring gekomen. Hoewel de snelheid van de schepen gering was ontstond toch flinke schade aan de „Eemstroom" een Amsterdams passa giersvaartuig, dat 110 personen aan boord had. Een gedeelte van de hou ten en glazen ophouw werd vernield. De andere boot, een zeevissersvaartuig uri Urk liep geen schade op. Enkele passagiers van de „Eem stroom" kregen snij- en schaafwonden. Twee van hen zijn naar het binnen gasthuis vervoerd om daar verbonden te worden. Onder de passagiers heers te op het moment van de aanvaring grote verwarring. Het legerhoofdkwartie in Djakarta heeft dinsdag bekendgemaakt, dat een radio-zend- en ontvang-installatie in be slag is genomen, welke naar wordt be weerd zou zijn gebruikt voor contact tussen de opstandelingen in noord-Cele bes en het ondci Nederlands bewind staande westelijk Nieuw-Guinea. Volgens het legercommuniqué werd de installatie „gewoonlijk door de vijand gebruikt om contact te maken tussen Menado en westelijk Nieuw-Guinea". Zij werd „kort geleden" tijdens zuiverings operaties buit gemaakt. Een lieftallig meisje in een roeibootje leidde gistermiddag zo de aandacht af van een 13-jarige jongen, die met een bakfiets op de Baarsjesweg te Amster dam reed, dat de fiets tegen een meer paal botste. De bakfiets, waarin de 24- jarige broer van de jongen zat, sloeg voorover het water in. Twee agenten trokken bakfiets met passagier op het droge en het meisje isdoorgevaren. Een 13-jarige jongen heeft zondag avond een mogelijke spoorwegramp voorkomen. Hij ontdekte op de hoofd lijn nabij Poels in Stiermarken een ver nielde auto en rende naar zijn vader, die seinwachter is. Deze nam onmiddel lijk maatregelen, waardoor de express- trein Wenen—Merano nog op tijd tot stilstand kon komen. De exprestrein van Rome werd enige minuten later verwacht. Op zondag 14 september zal op Helgoland de eerste steen gelegd worden voor de nieuwe evangeli sche kerk op dit eiland. Er- is heel veel te doen geweest over deze kerk, omdat zij een zeer modern aanzien krijgt, terwijl de bewoners van Helgoland liever een kerk in traditionele vormen willen hebben. Ter gelegenheid van de steenleg ging houdt men een Kirchentag, waar velen van het vasteland ver wacht worden. De vooruitzichten voor het vervoerrectie dit nog juist iets minder na- van vracht over zee zijn nog weinig rooskleurig, zo werd gistermorgen op de algemene jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvaart Maatschappij 'Noordzee' meegedeeld. De positie van de vrachtenmarkt is nog steeds slecht. De beide schepen van de maatschap pij, de 'Markelo' en de 'Borculo', die thans in z.g. 'dagvracht' varen, worden in de vaart gehouden, omdat de di- delig acht dan ze op te leggen. De inkomsten van het vrachtvervoer in de eerste helft van 1958 zijn slechts een fractie van de afschrijvingen op beide schepen. De directie deelde mee, dat alle kosten tot een minimum zijn gereduceerd. De 'Borculo' is geheel vernieuwd. Als oorzaak van de slechte positie van de vrachtenmarkt ziet de directie de te grote concurrentie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3