PORTRETTEN VAN NASSER TE KOOP IN JM. uan Hernat MET ZEVENMIJLSLAARZEN DOOR HET MIDDEN-OOSTEN Infiltraties in Jordanië nemen toe Moeder en dochter zagen elkaar na 52 jaar terug Inflatie in Frankrijk moet tot staan worden gebracht Pers verovert Bagdad PuzJ mee Iraakse regering heeft heft stevig in handen Verkeerschaos Vraaggesprek met Hoessein Weer tegenstellingen in Argentinië MinisterS in Bolivia nemen ontslag Gevechten in Cuba India weet niets van opstand in Tibet Interparlementaire Unie wenst permanent politieleger van V.N. Radio-rede van De Gaulle FLN-leiders in Frankrijk aangehouden Maandag 4 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 BAGDAD, juli. HET IS RUSTIG in het land, dat door een staatsgreep een vorstenhuis verloor en dat het Westen thans als bastion tegen de communistische wereld dreigt te verliezen. Hoewel er in Bagdad nog steeds militairen door de straten patrouilleren en er op strategische punten ook nog gevechtswagens en mitraljeurs staan opgesteld, voelt men toch weinig van spanning of dreiging, tenzij men als Europeaan door de rommelige binnenstad gaat „Angliesi!" („Engelsman!"), hoort men dan sissen, of „Americano", dat als woord niet zo venijnig klinkt. De „blanke", die door velen met spotzieke ogen wordt aangegaapt en beschouwd wordt als de man, die op de veertiende juli vernederd is, doet er op het ogen blik dan ook nog goed aan niet zonder escorte in de inheemse wijken van Bagdad te verschijnen en elke meter per taxi af te leggen. "Wat de „mob", het gepeupel, in de Arabische wereld vermag, heeft de gruwzame uitmoording van de Hasjemietische koningstak in Irak op nieuw bewezen. De rust is niet alleen weergekeerd in de één millioen inwoners tellende hoofdstad, maar ook in de overige de len van het land. ïn frtte is toet zelfs zo, dat er buiten Bagdad niets Is ge beurd, behalve dan de bezetting van bepaalde plaatsen door militaire een heden. Verzet tegen hot nieuwe regime is en wordt nergens geboden. Geruch ten ais zouden diverse sheïks op het platteland zich met hun aanhang tegen het leger hébben gebeerd, kunnen naar het r§k der fabels verwezen worden, ■evenals liet bericht, dat er „ergens in Irak™ een „koningsgetrouwe divisie" zou opereren. Van onze re'iscorrespondeïit Aan de Jordaanse grens heeft zïeh pen sterk Iraaks leger samengetrok ken. Het hevel om zich daar in te graven» is .gegeven om een eventifeel Ingrepen van het Arabische Legioen van koning Hoessein de kop te kun nen indrukken en om de dreiging van de tweeduizend, tofj het vliegveld van Amman gelegerde, Britse parachutis ten te verminderen. Alle legercomman danten hebben de nieuwe regering van brigade-generaal Abdoél Karim el Kas sim trouw gezworen en zich onder zfjn bevel geplaatst. Ik beboer tot de eerste tien journa listen, die Bagdad sinds de revelatie hebben bereikt. Het heeft me enorm meegeaeten, want ik was nog maar met in Cairo aan de grond of ik hoorde, dat de KLM-Constellation „Utrecht" met drieënzeventig ton bankpapier vaiï Londen naar Egypte onderweg was' en jra lossing in charter maar Bagdad zou vliegen om een zeventigtal vrouwen en kinderen van de Nederlandse kolonie ln Irak te eva>o»eren. Door bemiddeling van het Egyptische ministerie van bur- galuchtvaart kreeg Ik toestemming de reis als enige passagier mee te maken «n over de Simai-woestijn, de Golf van Akaba -en JSaoedie-AraMë ben ik binnen vier uur naar de hoofdstad van Irak gevlogen. Wat deze wei zeer vlotte reis bete- kend heeft, is me later pas duidelijk geworden. Bagdad is nog volledig van de buitenwereld geïsoleerd, met andere woorden: de vheg-, trein- ©f busverbin dingen met andere landen zijn nog niet hersteld. De voornamelijk Engelse en Amerikaanse collega's, 'die vierentwin tig tot achtenveertig cmr voor mij z'jn gearriveerd, spreken van de gevaarlijk ste en moeilijkste tocht van hem leven, die twee volle dagen en nachten ln be slag genomen heeft. De meestem hebben kans gezien per taal door het refeelfemgetóed van Liba non te komen, do ar bij het gevaar van beschieting en beroving trotserend '(naar verluidt zijn oen Deense en een Duitse journalist in handen van Libanese op standelingen gevallen en van al hun be zittingen beroofd). Voor de bijna dun nend kilometer van Damascus naar Bagdad hebben zei, tegen een prijs «He tussen de zeshonderd en negenhonderd gulden de man iag, opnieuw een taxi gecharterd, die hen dwars door de hit te van de woestijn voerde (temperatu ren van honderdtwintig graden zijn hier op het ogenblik normaal!), badend ln het zweet en knarsend op het zand, dat bij ponden tegelijk de auto binnen drong. Met een oponthoud aan de grens dat van tien tot achttien uur duurde, zijn ze tenslotte in Bagdad aangeko men, dodelijk vermoeid en met gebar. sten lippen en rood geprikkelde ogen. Op 't ogenblik, vierentwintig uur na- BAGDAD kant van de stad liggende Baghdad Hotel gereden, waar de journalisten zgn ondergebracht, en kreeg alle gele genheid de armelijke wijken en de ar moedig geklede inwoners te bekijken. Rasjiem Straat, de hoofdstraat van Bagdad, was net zo druk als in vredi ger dagen. Het krioelde er van Arabie ren, de één nog viezer dan de ander en allen even schreeuwerig en druk. Een scala van clazontonen steeg tossen de verwaarloosde huizen op en de beelden waren net zo verwarrend als die van een markt. Wrakke wagentjes, getrokken door broodmagere ezeltjes, schoten voor de wielen de kleurige, Amerikaanse auto's v/u V vccuuun. v 1CJ curvt Uitlt uiu jumr, - dat tk Bagdad heb bereikt, is het aan-! weg en even wrakke handkarren la- »-» -sL.veerden, alsof er geen verkeersregels bestonden, van de ene zijde van de straat naar de andere. Het was een KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Aanzienlik. 7. Sierlijke plantjes. 8. Rivier. 9. Vogel. 1L Geluid. 13. Rang, trap. 16. Ge reed. 18. Knolletje. 21. Karakter. 23. Reeds. 25. Voorzetsel. 27. Veerkracht 28. Tast- of grijporgaan bij sommige dieren. VERTIKAAL: L Voeder. 2. Dier. 3. Rondhout. 4. Vochtig. 5. Kranten jongen. 6. Verpakking. 10. Tuimeling. 12. Streek. 14. Putemmer. 15. Insekt. 17. Vaartuig. 18. Wrok. 20. Vruchte loos. 22. Drank. 23. Poetslap. 26. Ge zinslid. 27. Zangnoot. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 2. Strak. 7. Per. 9. Tuba. 10. Veter. 11. Kar. 12. In. 14. S.B., 15. Ahorm. 16. L.S., 18. Ze. 19. Ion. 21. Snees. 23. Edel. 25. Kit. 26. HcÜCêt VERTIKAAL: 1. Zet. 3. T.T. 4. Ruk. 5. Abas. 6. Karbies. 7. Pen. S. Recht. 10. Violier. 13. Brink. 17. Soda 18. Zet 20. Nek. 22. Eis. 24. Le. journalisten tot ruim dertig uitge breid, maar ik ben nog steeds de enige Nederlander. Ook van de laatst aange- bomenen zijn de moesten per taxi ge arriveerd, doch sommigen hebben kans gezien een vliegtuig te charteren en landingsrechten voor het vliegveld te krijgen. Het laatste nieuws is nu, dat „Syrian Airways" toestemming gekre gen heeft haar lijndienst op Kuweit te hervatten, maar geen buitenlander Iran zonder ellebogenwerk en een macht van relaties een plaats op de schaarse toestellen veroveren. De journalisten zpn overigens de eni ge buitenlanders, die tot nog toe ln Irak worden toegelaten. Meestal be hoort de Westerse verslaggever tot de laatsten, die men na -een aaiti-Wesferse revolutie -biiimeiilaat, maar de .autoritei ten tiler mak-en -er geen geheim van, dat ze de pers nodig lebben. In feite zijn ze bevreesd voor interventie M hun zaken, hetzij door Engeland en Ame rika, of door Jordanië en 'Turkije. Door de journalisten de in het land heersen de rust te Laten zien, met ben bespre kingen over de nieuw te volgen poli tiek te voeren -en ben onder -een milde,, maar vooral willekeurige -oensuur te stellen, hoopt het nieuwe regime op een gunstige -berichtgeving ln het Westen en het is bekend, dat het deze, in de 'Scandinavische landen bijvoorbeeld, ook terdege krijgt. Toen het KEM-toestel in Bagdad landde, leek het even, of ik naar Athe ne terug moest, waar de machine op de temgweg voor de eerste keer aan de grond zou komen, Wiesnand, ook geen lid van de heimann-nag -dus, mocht namelnjk -de OonssellsutJon verlatten en ik was al door een soldaat, eed31 luite nant, een kapiteaf en ©en kolome!! ge- imfendewd, zonder een stap vermer te komen. „Er moet getelefoneerd wor den", vertelde msn mij steeds weer mi vooral de kolonel stak zajm. verbazhng over de aanwezigheid van een passa gier mi-et onder stoelen of banken. Eindelijk kwam de kapitein giinnla- dhend terug. Hl gaf toestemming de trap af te klimmen en daar ik au'm ba gage mee mocht nemen, begon het er hoopvol voor me uit te zien. ln de smoorhitte van Bagdad liep ik met m'n escorte naar het door militairen bezet te douanegebouw, voorbij twee pa trouillewagens, die de zware mitrail leurs op liet vliegtuig gericht Melden en langs wat afweergeschut en haas tig gegraven mangaten en loopgraven. Alhoewel ik geen visnm kon tonen, dat door de nieuwe regering was af gegeven, weed Ik toch zonder «een woord van commentaar „Migestempeld" en feorrekt, tlo niet vriendelijk, behandeld. Naar in'n bagage zag niemand «om, noch naar de tas met foio-appar&timr, die ik op de schouder droeg en die in rumoerige landen altijd het eerste slachtoffer van de controle is. Door de ramen van de hal zag ik een groot aantal Nederlandse vrouwen en kinderen zitten» die door hun familie leden werden weggebracht. Maar het werd me verboden er heen te terwijl men me ook nauwelijks genheid gaf even met de Nederlanse gezant ta Bagdad, de heer C. Tree- de, te praten, die door een diplomatiek postpakket uit z'n isolement hoopte bevryd te worden. Een uitnemend Engels sprekende lui tenant bracht me vervolgens via een zij-uitgang naar een wachtende jeep, waarmee ik itoea recta naar het radio station van Bagdad gereden werd. In de straten en op de nieuwe brug over de Tigris was weinig van een revolutie te bespeuren. Ik zag alleen wat mili taire stellingen langs de weg, wat sol daten, die Sn de schaduw van een boom probeerden te slapen en waarschijn lijk uit machtsbetoon aangebracht een zwaar stuk afweergeschut, midden op een reusachtig plein. Wat ik ln het gebouw van Ra&to- Bag-dad moest doen, weet ik niet en ik zal er ook wel nooit achter komen. Ik moest in ieder geval uit de jeep stap pen, werd gefouilleerd door een van de vele, met tommy-guns gewapende wachtposten en tenslotte in een gan getje op een stoel neergezet, waar Ik de luitenant ln de houding zag sprin gen voor een kolonel, die hem ln het Arabisch aanblafte en hem vervolgens gelastte te verdwijnen. Ik werd toen naar het aan de andere chaos, zoals ik zelden in het Nabije Oosten heb gezien en dat de jeep, waar in ik zat, niet tien fceer tegen mensen, beesten of voertuigen fe opgebotst, Is me nog steeds een raadsel. Opvallend was het grote aantal por tretten dat Ik van Nasser zag meer naar Ik meende dan van Kassim en Arif (vice-premier). Ik ontdekte ze iri alle kteuren en maten, op de ruiten van auto's en huizen en in winkels en stalletjes. Jongetjes met slobberjurken aan liepen de platen uit te venten en een van hen wilde me, toen de jeep to de verkeersvloed moest stoppen, een groot portret van de voltallige familie van Nasser slijten, dat op afschuwelijk papier was gedrukt en nog afsctarwelij- lijker van kleur was. Ik trachtte het knaapje af te wim pelen, doch dit bleef zonder succes. De luitenant moest hem ten slotte met rollende ogen, dreigende armbewegin gen en een menigte wan scheldwoorden wegjagen. Dat Ik als buitenlander een portret van „de held van de Arabische wereld" kopen moest, ging hem blik baar toch iels te ver. De officier wilde ook m'n gids zijn, want pas later merkte ik, dat hij een heel eind omgereden was om me het vernielde standbeeld van de Engelse generaal Mott te laten zien. „Weg!" zei hij. „Weg!... Het volle heeft het beeld van het voetstok ge scheurd, omdat het de Britten haat en veracht....—". De bescherming, die de ommuurde Engelse ambassade geniet, is ook de moeite waard. Bij de toegangspoor ten staan misschien meer gevechts. wagens opgesteld dan op het hele vliegveld. Brigade-generaal Kassim wenst kennelijk niet het risico van nieuwe opstootjes te lopen, bevreesd voor de vergeldingsmaatregelen, die hier het gevolg van kunnen zijn. Bij de relletjes, welke met de omverwer ping van Noury-es-Sald's Tegering gepaard zijn gegaan, is namelijk het Britse consulaat verbrand, terwijl een gepensioneerde overste, die aan de Engelse ambassade verbonden was, door een verdwaalde kogel gedood werd. Eindelijk, na de hele stad ln de brandende Mtte te zijn doorgereden, arriveerde lk bij het Baghdad hotel, dat door zijn air-conditioning een pa radijs in Irak genoemd kan worden en meer verkoeling biedt dan welk zwembad ook. „Ik hoop, dat u een goede indruk van het nieuwe Irak zult krijgen en dat u vooral de waarheid schrijven zult", voegde de luitenant me ten afscheid toe. „Het volk heeft Noury- es Said altijd gehaat... Het Is nooit een cent beter van hem geworden en hjj heeft zich dertig jaar lang ten koste van. anderen verrijkt.—". De glazen deuren van het tweehon derd kamers tellende hotel, dat nog geen drie maanden geleden geopend werd, zwiepten open en ik bevond me meteen ln een ander klimaat, dat me Inmiddels een verkoudheid beeft be zorgd, Nee, Bagdad in de zomer Is niet de stad van DuizencLen-één-NacMen, ook niet, als men de revolutie van de veer tiende juli vergeet. Het is een broeikas met wat verdorde planten, stoffig, le lijk en vies. Aladin met zijn kleurige gewaden en gouden serviezen kon men er beslist niet meer vinden tenzij men misschien zijn 'voor Europeanen onvel- ig geworden bazars ingaat. Tijdens een demonstratie redden in het raam van de dertiende „schildweek" 4e Steendam zakte een houten tribune over een leng te van tien meter in. Vijftig toe schouwers tuimelden temidden van de 'wrakstukkeneen aantal liep schaafwonden op, anderen kregen lichte shock, maar gelukkig werd niemand ernstig gewond. De demonstranten en burgers schoten ijlings toe om de onfor tuinlijke toeschouwers uit hun benarde positie te halen. Op de bijgaande foto, die onmid dellijk na de instorting werd ge maakt, zien we hoe de verschrikte slachtoffers uit de ruïne krabbelen Ds Zwiep overleden In de ouderdom van 65 jaar is overleden ds. A. Zwiep, predikant hij de -christelijk gereformeerde kerk te St Janskloaster. Ds. Zwiep werd 5 januari 1893 te Rotterdam geboren. Hij studeerde aam de theologische school te Apeldoorn, waar hij in 1923 kandidaat werd. Op 28 oktober van dat jaar werd hij te Hfflegom ïn het predikambt bevestigd. Ds. Zvriep dien de de gemeenten van Zeist, Dromden en Schiedam en veriaomd zich in juli 1957 aan rijn laatste gemeente te St.- JanskJooster. Kort daarop werd hij ziek en een operatie, die hij in het ziekenhuis te Zwolle onderging, bracht geen baat Koning Hoessein van Jordanië heef t in een vraaggesprek met een correspondent van het Frans blad Dr. Ricardo Balbta, leider van de Argentijnse radicale volkspartij, op één na de grootste partij in het land, heeft meegedeeld, dat zjjn partij de olie-over eenkomsten, die vorige week door pre sident Frondlzi ta een radiorede zijn aangekondigd, niet zal erkennen. (Frondlzi had bekend gemaakt, dat contracten voor een totaalbedrag van 1 miljard dollar voor de winning van olie to Argentinië al gestoten zijn of gesloten zullen worden). In een verklaring van Balbta heet het, dat elk willekeurig land van het Midden-Oosten, „dat aan elke mogelij ke imperialistische druk is blootge steld", gunstiger voorwaarden bedon gen zou hebben. Op het perron van Hengelo hebben een moeder en een dochter elkaar na 32 jaar weer gezien. De moeder is de 72-jarige mevrouw Ho- racsek uit Boedapest, wier dochter Laura in 1922, toen rij 7 jaar oud was, met een kinder transport naar Nederland ging. Het kind verbleef destijds twee jaar in Borne, waar het liefde vol werd verpleegd. In Boedapest teruggekeerd bleken de gezinsomstan digheden daar zodanig te zijn, dat men 't meis je slechts met de groot ste moeite een goede opvoeding zou kunnen geven. Het kind keerde daarom naar Nederland terag en hleef sindsdien in Borne. Telkens waren er weer moeilijkheden om „naar huis" te gaan. Het kind werd hier groot, trouwde, kreeg zelf kin deren, maar bleef met haar moeder in schrifte lijk contact. Dat is nu veranderd in een per soonlijke omgang, want le moeder kreeg deze week onverwacht ver gunning voor een vakan tiereis naar Nederland. Vrijdag arriveerde zij in Hengelo. Voorlopig zullen moeder en doch ter slechts met behulp van een tolk kunnen pra ten, maar ze hebben goe ie moed, dat deze spoe dig overbodig zal rijn. le Figaro gezegd, dat Jordanië evenveel hulp van de vrije wereld verwacht als de communisten hun vrienden helpen. De koning zei, dat infiltraties aan de noordelijke grens van Jordanië toenemen, Jordanië zou moeten deel nemen aan een internationale confe rentie over het midden-Oosten. Koning Hoessein verklaarde desge vraagd geen verzoek aan de V.N. te zullen doen om strijdkrachten te zen den. „Wij hebben onze vrienden ge vraagd ons te helpen tot wij in staat zijn voor onze eigen verdediging zorg te dragen. Als wij onszelf alleen kun nen verdedigen, zullen de Britse troe pen vertrekken". Munitiedepot bij Rio de Janeiro in de lucht gevlogen In de voorstad Deodoro van Rio de Janeiro is vrijdagavond een munitie depot in de lucht gevlogen. Er zijn branden uitgebroken en een blok hui zen wordt ontruimd- De Boliviaanse ministers hebben be. sloten hun ontslag to te dienen. Zij zijn vrijdagavond met president Siles Zua- zo bijeengekomen om hun collectieve ontslagbrief op te stellen. Daarmee heb ben zij de president alle vrijheid gela ten om een nieuwe regering te vor men, die zal bestaan uit vertegenwoor digers van de twee vleugels van de na tionalistische revolutionaire (regerings) partij, waarvan de linkervluegel wordt geleld door senator Juan Lechin en de rechter door president Zuazo. Het Cubaanse leger heeft bekendge maakt, dat dertig opstandelingen rijn gedood bg een gevecht met Cubaanse troepen op de berg Pelee bij Manzo- nlilo. Volgens berichten uit Santiago (Cu ba) zijn ïn de nacht van 30 op 31 juli twintig bommen ontploft. Bij een ka. zerne ontplofte een dynamiellading ln een auto. Dit leidde tot 'n vuurgevecht, waarbij twee mensen werden gedood en zes gewond. Ebi\ woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken van India heeft gezegd geen inlichtingen gekregen te hebben over een opstand in Tibet, die onlangs uitgebroken zou zijn. Hij wist ook niets van een verzoek van een vooraanstaande Tibetaanse balling om hulp van de Indische rege ring. De woordvoerder zei wel, dat er onbevestigde geruchten in Kieuw Delhi en Napal waren geweest over nieuwe opstanden ln Oosi-Tibet tegen de Chi nezen. De „Tinnes ©f India" heeft verband gelegd tussen politieke onrust in Oost- Tibet en hef uitstel voor onbepaalde tijd door de Chinezen van een bezoek, dat premier Nehroe van India in septem ber aan Lhasa zou brengen. Voorts is van Chinse zijde bij de In dische regering geklaagd over onder mijnende activiteit tegen de Chinezen in Tibet die door Tibetaanse ballingen in de Indische grensstad Ealimpong zou worden aangemoedigd. Vrijdag is in Rio de Janeiro de 47ste bijeenkomst van de interparlementaire Unie, die negen dagen heeft geduurd, gesloten. Met algemene stemmen Is een reso lutie goedgekeurd, waarin aangedron gen wordt op hervatting van de ont wapeningsonderhandelingen. JE3en reso lutie, waarin de oprichting van een permanent politieleger van de V.N, wordt voorgesteld, werd niet 371 tegen 14 stemmen (communistisch blokj bij 50 onthoudingen goedgekeurd. Met 04 onthoudingen en geen stem tegen werd een resolutie aanvaard, waarin elke vorm van kolonisatie ver worpen wordt en gepleit wordt voor steun aan volken, die pas onafhanke lijkheid verworven hebben en volken die er nog voor strijden. Dr C. Th. Niemeijer overleden in tie ouderdom van 43 jaar is te Utrecht overleden dr. C. Th Nie meijer, emeritus predikant der Neder lands Herv. Kerk en wetenschappelijk ambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. Niemeijer, die in 1915 werd geboren en in 1943 kandidaat werd in Friesland, aanvaardde 16 jan. 1944 het predikambt te Birdaard, van waar hij in 1947 naar Wijchel ver trok, waar hij 1 september 1953 eer volle ontheffing uit zijn functie kreeg in verband met zijn benoeming tot docent in het arabïsch aan de Utrechtse universiteit. Generaal De («zulle heeft vrijdag avond in een radiorede verklaard, dat Frahkrfjk misschien voor het begin van een recessie zal komen tè staan. „Het zou de plicht van de regering rijn haar af te weren, maar zo nodig sullen wij de nationale economische solidariteit een rol laten 'spelen", zo zei hij. De generaal deed een beroep op de verenigingen van werkgevers en werknemers samen een fonds te vor men, dat gebruikt zou worden om arbeiders zekerheid ten aanzien van de basis-lonen te verschaffen -en de mogelijkheid te bieden voor een scho ling om ïn geval van recessie van vak te veranderen. Frankrijk heeft behoef te aan stabilisatie van zijn financiële, economische en monetaire stelsel. De inflatie moet tot staan gebracht wor den. De door de regering genomen maatregelen hebben alle stabilisatie ten doel. Aan een ieder is gevraagd zijn aandeel in de opofferingen te dragen en de stabilisatie begint zich a" te tekenen. Na een langdurig onderzoek zijn in Frankrijk de leiders van een afdeling van de Algerijnse -opstandige beweging F.LuN. aangehouden. Onder de gear resteerden zijn vier vrouwen één mohammedaanse en drie blanke. Van de laatsten werkte er één bij de ge nationaliseerde elektriciteifeimdustrie en één bij de filmindustrie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3