KASPORGOFEESTEN GOES MET KLEUR EN FLEUR INGEZET Tachtig jaar na het V olkspetitionnement Koppejan sterkste ringrijder op Zomershow in Vlissingen Startsignaal in de grote strijd Christelijke scholen voor vri]e Optreden zowel van Oekr aïners als van Ganzestedelingen Havenzwemwedstrijd Breskens voor Dirkse en mej. Melieste Bestedingsbeperking zette domper op werk van Chr. Woningstichting Walcheren Publiek zag tal van originele en sportieve attrakties Kats versloeg VZOD na spannende strijd De Roo en Rentmeester in Nederlandse ploeg voor wereldtitels Middelburg speelt tegen Anderlecht Jaarverlag over 1957 Jonge inbrekers in Bergen op Zoom gevat Beslissingen vielen al spoedig GOES THOLEN Landbouwer bij Tholen dodelijk verongelukt BERGEN OP ZOOM Nagekomen advertentie JWaandag 4 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 DE KASPORGOFEESTEN zijn zaterdag in Goes weer begonnen. Sinds het succes daarvan vorig jaar augustus, zijn deze feesten in Goes een begrip geworden. De R.K. sportorganisaties, onder de be geesterende leiding van de heer C. W. Vervest, heeft toen zulk een erkentelijkheid geoogst met het organiseren van internationale volks dansfeesten, die feitelijk een soort uitwisselingsprogramma zijn, dat ze dit jaar weer een groot aantal volksdansorganisaties (op zichzelf een wijd begrip) naar Goes heeft genodigd. Ook nu weer vond ze ondanks vakantiebezwaren geopende huizen bij vele inwoners, om één of meer buitenlandse gasten een week te huisvesten. In ruil daar voor biedt ze aan de gemeente Goes een bijzondere zomerattractie door volksdansfeesten op de Markt, die uitmunten door kleur en fleur. ding", onder leiding van onze vriend Sturm, aan de groepen van Kasporgo zelf en van O.K.K., zij het dan, dat hier feen folkloristische kledij de apar te charme gaf, die de meeste buiten landse groepen zo de aandacht doet trekken. Vrijdag en zaterdag arriveerden de meeste gasten en'zaterdagmiddag kon de triomfale mars door de binnenstad beginnen, waaraan de groepen, waar van de meeste in typische kledij, de andere in sporttenue, alle deelnamen. Van drie tot vijf uur werd daarna de eerste demonstratie op de Markt ge geven. Honderden hadden zich al tijdig een goed plaatsje langs de afrastering ge kozen, om niets te missen van de mooie demonstraties. Binnen de afrastering was er zit plaats voor de deelnemers en voor een beperkt aantal genodigden, waaronder de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote, loco-burgemeester Roose en gemeentesecretaris Taillie. Voorts noemen we de burgemeester van de Belgische gemeente Temse. Nu we die laatste plaats noemen, kunnen we tegelijk wel wijzen op de bewonderenswaardige demonstratie van grondgymnastiek, die de vereni ging „Willen is kunnen" uit deze laat ste plaats gaf. We kunnen ons levendig voorstellen, dat deze vereniging kam pioen van België is. Want wat deze groep toch heus niet alleen jonge man nen aan lichaamsbeheersing deed zien, was het luide applaus en bravo-geroep, dat langs de lijnen opsteeg, zeker waard. Maar er was meer: de volksdansen van de groep uit Salzburg, in haar prachtige kledij, de bevallige Russische dansen van de kinderen, maar ook van de oudere Oekrainers (al wonen die thans niet in- dit land zelf, maar in Utrecht), de prestaties van de Zwe den, de bevalligheid van „Les Hiron- delles" uit Villefranche, de boeiende Menangkabause dans van de Balinese dansgroep uit Den Haag en het strakke optreden van de Schotse pijpers met hun zwaarddans en figuurmarsen.... het was alles zeer aantrekkelijk. We mogen ook Goese verenigingen noemen. We denken aan de kleurige gymna stiek van de dansgroep van „Volhar- Competitie Z.K.B. Zaterdag werd voor de competitie van de Z.K.B. slechts één wed strijd gespeeld. De competitieleider had n.l. bepaald, dat in verband met de zomervakantie op 2 en 9 augustus geen wedstrijden zouden worden ge speeld. In klasse 3c kwamen VZOD 1 en Kats echter op eigen verzoek toch tegen elkaar uit, waardoor deze wed strijd die vorige week moest worden uitgesteld kon worden ingehaald. Deze wedstrijd had een ongemeen spannend verloop. Kats had in het be- tin kennelijk de fietstocht, die tegen e felle wind in gemaakt moest-wor den, nog in de benen, waarvan VZOD dankbaar profiteerde. In een hoog tem po werd Kats in de eerste twintig mi nuten volkomen overspeeld en slaagde de ploeg uit Wissekerke erin om een 30 voorsprong te nemen. Even zag het er voor Kats donker uit, maar de ploeg wist zich langzaam te herstellen. Bij de rust was de stand reeds gelijk (3—3). Na de hervatting werd er door beide ploegen hard om de overwinning gevochten. Kats had het beste spel en lip uit tot 35. VZOD gaf zich echter niet gewonnen en na een fel slotoffen- sief werd het weer gelijk (55). On der grote spanning werden de laatste tien minuten gespeeld lu eerst vier minuten voor het einde sleepte Kats de overwinning nog uit het vuur (5—6). Kats behoudt door deze zege zijn goede kans op het kampioenschap. De stand in 3c is nu: SSS Kats Vopo 2 VZOD 1 Olympia 2 Dos 55 VZOD 2 10 9 6 8 10 9 9 64—25 56—28 43—16 39—31 32—31 30—58 8—82 Huissoon vijfde in Strijen Zaterdag werd te Strijen een wieler wedstrijd voor profs en onafhankelijken gehouden, waaraan ook de Zeeuw Jaap Huissoon deelnam. De Heinkenszander werd vijfde. Winnaar werd Arie van Wetten, die de 150 km, aflegde in 57 min. 41 sec Bostelaar maakte in Gouda goede tijd Tijdens een 20 km. wedstrijd door de straten van Gouda heeft de Nederlandse athleet Piet Bleeker (Lijcurgus) uit Krommenie het nationaal record op de 10 Engelse mijl verbeterd. Bleeker kwam op deze afstand tot een tijd van 51 min. 51 sec. en bleef daarmee ruimschoots on der het oude record, dat met 53 min. 25,9 sec. op naam stond van Janus van der Zande uit Halsteren. De Middelburg se Dynamo-atleet Bostelaar werd le B- klasser in 1 uur 11 min. 35 sec. BERGEN OP ZOOM, 2 augustus 1958. Stanmboon dubbele princessen I 3637; tjem II 25; frambozen 0,84; zwarte bes sen 1.11; rode bessen 1.06. We zullen op de meeste groepen en op sommige, die we nog niet noemden, nog wel terug kunnen komen. Want dit was slechts een eerste optreden, een introductie. Dinsdag-, woensdag-, don derdag- en vrijdagavond treden ze weer op de Markt op. Het aanvangs- uur is telkens 8 uur (behalve vrijdag, dan is het half acht). Vandaag brengen verschillende groe pen een bezoek aan de wereldtentoon stelling, dinsdag gaan er naar Haam stede, donderdag naar Zierikzee. Woensdag zal het gemeentebestuur van Goes het gezelschap officieel ont vangen. Tweee Zeeuwse wielrenners zijn ge kozen in de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen, die aan het einde van deze maand (op de weg) te Reims in Frankrijk worden gehouden. Jo de Roo uit Schore bij de professionals en Piet Rentmeester uit Yerseke bij de amateurs. Jw - WEMELDINGE Spaarbank. Stand Spaarbank over de maand juli 1958: ingelegd f 27251.21; te rugbetaald f 13479.17. Zeven nieuwe boekjes uitgereikt. (Van onze sportredacteur) BRESKENS. JAN DIRKSE van het Middelburgse Luctor heeft zaterdagmiddag niet veel strijd behoeven te leveren om de haven zwemwedstrijd te Breskens op zijn naam te kunnen schrijven. Tot enkele tientallen meters voor het keerpunt hadden hij en zijn club genoot Piet Rotte rustig naast elkaar gezwommen zonder merkbare tekenen van een nek-aan-nekraee, maar daarna maakte Dirkse met enkele forse slagen zich van zijn rivaal los en keerde als eerste met ongeveer zes meter voorsprong op Rotte, die zijn sterke clubgenoot daarna steeds verder zag uitlopen. Zaterdag te Yerseke: Het bestuur van de ^voetbalvereniging Yerseke is er alsnog in geslaagd een sterker tegenpartij te vinden voor de op 9 augustus te Yerseke te spelen wed strijd tegen de sterke Belgische eredivi sie-ploeg Anderlecht. De hoofdstedelijke tweede-klasscr Middelburg is namelijk bereid gevonden als sparring-partner te fungeren. Op zijn beurt zal Middelburg dan op een latere datum met het volledige eer ste elftal de strijd aanbinden met de Yer- sekse voetbalvereniging. Met deze oplossing zijn ongetwijfeld alle partijen gediend. De wedstrijd tegen Anderlecht zal voor de toeschouwers door het in het veld brengen van een wat sterker tegenstander aan waarde winnen. En Yerseke zal tezijnertijd aan Middelburg als tegenpartij meer plezier beleven dan aan de voor hem toch wel veel te sterke Anderlecht-ploeg. Het is algemeen bekend, dat het met de woningbouw niet gaat, zoals wij dat graag zouden willen. Dit ver schijnsel klinkt ook door in het jaar verslag van de Christelijke woning stichting Walcheren, waarin 1957 als een ongunstig jaar wordt bestempeld. De teruggang van de conjunctuur en de bestedingsbeperking legt de bouw activiteit van vele bouwcorporaties lam. Toch poogt de chr. woningstichting met de weinig middelen nog wat te Onder auspiciën van de „Vlissingse Zomershow" heeft de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging zaterdag te Vlissingen zowel een vrije wedstrijd verreden als de wedstrijd voor het kampioenschap derde klas. Evenals voorgaande jaren was ook nu weer de belangstelling van de zijde van het publiek overweldigend en tal van toeristen waren in de gelegenheid een „shot" mee naar huis te nemen van een ringrijder in zeeuws costuum en van een ringrijder in wedstrijdtenue witte kledij met oranje sjerp. De eerste ere.- prüs de wisselbeker der gemeente Vlissingen werd na spannende strijd veroverd door de heer J. Koppejan uit Zoutelande. De tweede ereprijs een beker van V.V.V. Vlissingen werd ver overd door J. Koole uit St. Laurens. De drie andere bekers kwamen in het bezit van de rijders Jo van Wallenburg, Mid delburg, Jo Maljers uit Veere en L. Min derhout uit Westkapelle. Voor de ver siering van de paarden was een tiental prijzen beschikbaar gesteld. De eerste prijs^een zilveren medaille werd gewon nen door de heer C. Koole uit "Vlissingen, de tweede prijs, een verzilverde medaille door Jae. Koole uit Souburg, terwijl de derde prijs in handen kwam van F. Vos uit Koudekerke. Zaterdagmiddag deelde een winkelier te Bergen op Zoom aan de politie mee, dat even tevoren bij hem uit de winkel lade een bedrag van circa f 25,— was ontvreemd. Hij verdacht een paar kna pen, die in de winkel waren geweest. De recherche ging direkt op onderzoek uit en hield korte tijd later twee 13-jarige jongens aan, die bekenden de lade te hebben gelicht. Het geld hadden ze nog in hun broekzakken. Op het politiebureau werden zij nog eens nader aan de tand gevoeld. Daar biechtten ze op, dat zij nog verscheidene portemonnaie-diefstallen hadden gepleegd o.m. tijdens voetbalwedstrijden. Verder kwamen nog een paar kleine winkeldief stallen aan het licht. Dirkse finishte nog volkomen fris in 28 minuten 42,2 seconden. Rotte volgde op 1 minuut 10,8 seconden. De te zwemmen afstand bedroeg onge veer 1700 meter. Bij de dames zege vierde C. Melieste van De Bruinvis uit Sas van Gent in 33.16. Tweede werd haar clubgenote I. Baart in 34.47. Bij de heren demonstreerde het Mid delburgse Luctor een grote meerder heid, bij de dames het Sasse De Bruinvis. De zwemsters en zwemmers troffen het buitengewoon met het weer. De temperatuur van het water bedroeg 18 graden en hoewel het water woe lig was, stond er toch geen al te sterke stroming. Van deze laatste merkten de waterratten alleen iets tijdens de verbinding tussen de beide Bressiaanse havens. De dames start ten iets later dan de heren, maar er waren zwemsters die er in slaagden enkele heren in te lopen. De winna res, mej. Melieste, liet zelfs vijf zwem mers achter zich, toen zij aantikte. Ook zij heeft weinig strijd behoeven te voeren om als eerste te finishen. Lange tijd lag zij gelijk met haar clubgenote W. de Bruyn, maar een goede 500 meter voor de finish had zij zich losgemaakt en mej. De Bruyn werd toen later zelfs nog ingehaald door een derde Bruinvis-zwemster, I. Baart. De belangstelling voor dit zwem- festijn was behoorlijk. Uitslagen: dames: 1. G. Melieste, Bruinvis, 33.16; 2. I. Baart, Bruinvis, 34.47; 3. W. de Bruyn, Bruinvis, 35.40; 4. P. de Wispelaere, Zeehond, Vlis singen, 36.18; 5. T. Daalhuizen, SZV, Souburg, 36.51; 6. M. Hemelsoet, Bruinvis, 37.08; 7. A. Cornelisse, Luc tor, 37.33; 8. J. Jasperse, SZV, 38.00; 9. H. Krijger, SZV, 38.42; 10. M. Wijnacker, Bruinvis, 38.54. Heren: 1. J. Dirkse, Luctor, 28.42.2; 2. P. Rotte, Luctor 29.53: 3. C. Wage- naar, SZV, 31.21; 4. A. Booy, Luctor, 33.02; 5. Th. Vervooren, Luctor, 33.43; 6. 1. Sinke, Zeehond, 34.23; 7. A. Maat, De Ganzee Goes, 34.33; 8. J. v. d. Bergha. Bruinvis, 35.05 9. J. Boo gaard, De Ganze, 35.12; 10. J. Oude man, De Ganze, 36.43. De wedstrijd was georganiseerd door de zwemvereniging „Schelde- stroom" te Breskens. Vrij ernstige botsing tussen bus en auto Zaterdagavond omstreeks kwart over negen ontstond op de hoek D. D. v. d. BoutstraatTerwelstraat bij het station een botsing tussen een autobus van de A. M.Z., bestuurd door de heer K. uit Bors- sele, en een personenauto,- bestuurd door de heer H. uit Goes. Naar de politie mee deelde, zou de buschauffeur geen voor rang "'hebben verleend. De personenauto kwam daarbij onder tegen de bus aan en werd zo goed als vernieuld. De heer H. werd daarbij gewond en moest met hoofdwonden naar het Ziekenhuis Oost- wal worden vervoerd. Kwart eeuw bedrijfsleider „in mosselen" De heer J. 'M. Berrevoets is vrijdag door de firma Truyers te Antwerpen ge huldigd in verband met het feit, dat hij een kwart eeuw als bedrijfsleider in het mosselbedrijf te Tholen werkzaam is. Als blijk van waardering werd hem een gou den horloge en een getuigschrift aange boden. Van het Belgische ministerie van nijverheid ontving hij een medaille. Op de oude „gemengde scholen" dus de oorspronkelijke openbare, nationale scholen van het begin der vorige eeuw waren gebed en psalmgezang'vaste regel. Van regeringswege werd de onderwijzers aanbevolen de Bijbel „bij gepaste tijden en gelegenheden" voor te lezen en te verklaren. Op de duur werd het gebruik van de Bijbel moeilijker gemaakt, omdat men iedereen te vrind wilde houden en meer in het bijzonder de Roomsen geen aanstoot wilde geven. Dit was na 1830, omdat in de voorafgaande jaren de koning veel moeilijkheden had ondervonden in het treffen van maatregelen om de Roomsen tevreden te stellen. Van dit ogenblik af ontwaakte bij het protestantse deel der be volking het verlangen naar vrijheid van onderwijs. Bij de Grondwets herziening van 1848 werd deze inderdaad toegestaan. De praktische toepassing van deze bepaling was echter van weinig betekenis. Het streven werd er op gericht, uit gesproken Christelijke scholen te stichten. Dit werd echter door de re gering tegengewerkt, meestal onder de motivering, dat aan zulke bijzondere scholen geen behoefte bestond. De Regering streefde naar een wet telijke regeling, waarbij zij de macht in handen hield. Zo werd een wets ontwerpDe Kempenaer ingediend doch verworpen. Minister Van Reenen diende in 1854 een nieuw ontwerp in, dat het evenmin haalde. Tien jaar la ter werd een gewijzigd ontwerp inge diend, waarin echter ontbrak het be ginsel der facultatieve splitsing naar godsdienstige gezindten, een oplossing, die men in Christelijke kring mogelijk achtte. Aan het ministerieVan der Brug- ghen werd nu door Koning Willem III het opstellen van een nieuwe wet op gedragen. „Christelijke en maatschappelijke deugden" Van der Brugghen was een Christen staatsman, in zijn tijd niet helemaal begrepen. Hij verwachtte de medewer king van de r.k. kerk, doch kreeg die niet! Toch kwam de wet van 13 aug. 1857 tot stand met de bekende doel stelling der scholen in art. 23: „Op leiding tot alle Christelijke en maat schappelijke deugden". Velen meen den, hiermede het Christelijke begin sel gered te hebben. Niet alleen-opper vlakkig denkenden, doch óók onder tekenaren van het petitionnement van 1856, waarin de Koning gevraagd was, te waken tegen ontkerstening van het volksleven. Het christendom, zoals dat aan vele openbare scholen werd „onderwezen" had met het Bijbels Christendom ech ter niets te maken. De gelovige Chris tenen gingen de openbare school meer en meer zien als de „sekte school der Modernen" met als gevolg, dat de behoefte aan een „School met de Bijbel" nóg groter werd. De voorstanders daarvan verenig den zich en stichtten op 30 oktober 1860 de „Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs". Ijverig weerde men zich met het indienen van klachten bij de regering, van wetsontwerpen en van nota's. Vooral de grote Groen van Prinsterer was hierin zeer actief. Maar met dat al: een herziening der wet kwam er niet. De Liberalen en Conservatieven waren tevreden met de wet, en zagen niet in, waarom zij er een wijziging in zouden aanbren gen. Van Christelijke zijde ging men er, omdat men van de openbare school niets meer verwachtte, toe over de leuzen aan te heffen: „Staats rechtelijke gelijkstelling van de bij zondere met de openbare school". Vooral Dr. A. Kuyper en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman traden op als pleiters voor deze gedachte. Verdere lijdensweg Een wetsontwerp in 1877 van de (liberale) minister Heemskerk, vond geen genade in de ogen der tegenpartij, zodat het verworpen werd en men weer op het punt van uitgang was teruggekeerd. Inmiddels was al jarenlang in de vergaderingen van de „Ver. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs" aangedrongen op een volkspetionne- ment, doch men wilde deartoe niet dan in uiterste noodzaak overgaan. In '77 achtte men echter de maat vol en besloot men tot het opstellen van een petionnement, rechtstreeks gericht aan de Koning. Zo vergaderde op 10 mei 1878 de commissie, welke men hiervoor had ingesteld, voor het eerst. Er zou nog heel wat keertjes vergaderd moeten worden, eer alles in kannen en krui ken was. Het aanbieden van een pe titionnement is geen kleinigheid en was het vooral niet in die dagen. Toen de Wet op het Lager Onderwijs (ontwerp Kappeijne) was aangenomen, achtte men dat een gunstig moment, om het startsein voor het petitionne ment te geven en dat gebeurde op 22 juli 1878. 18 juli was de wet in de Tweede Kamer aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Vóórdien was men al bezig geweest, adressen te verzamelen. Een levendige actie werd gevoerd, om handtekeningen te verzamelen. En er was grote belangstelling. De onder tekening had plaats ii de week van 20 tot 27 juli en op vrijdag 2 augus tus 1878 reisde een deputatie, geleid door Jhr. Elout van Soeterwoude, de enig overgebleven mede-strijder van Groen, naar Het Loo, de zomerresi dentie van Koning Willem III. Bij de Koning Uit elke provincie reisde één afge vaardigde naar Apeldoorn, alsmede 3 onderwijzers, die de onderwijs- en onderwijzersverenigingen vertegen woordigden. Voorts 2 commissies na mens de kerkeraden van de Ned. Hervormden en de Chr. Gereformeer de Kerk. Alle handtekeningen waren bezorgd bij Dominee Jorissen te Apeldoorn, t.w. 14 folio-delen en wel alsvolgt verdeeld; Groningen 1 deel, Friesland 2 delen, één deel voor Drenthe en Overijssel, twee voor Gelderland, één vcor Utrecht, twee voor Noordholland (waarvan èèn uitsluitend voor de stad Amsterdam), drie voor Zuidholland, één voor Zeeland en één voor Bra bant en Limburg en tenslotte nog 1 voor nagekomen lijsten. De folianten waren voorzien van een fraai opschrift, dat duidelijk het doel van de verzoekers weergaf; „Smeekschrift aan den Koning om een school met den Bijbel". Een re gister, dat men bijvoegde, gaf een recapitulatie van het aantal onder tekenaars. En er was meer. Want er was ook een portefeuille samengesteld van 306 adressen van Kerkeraden der Ned. Herv. Kerk en een met 108 adressen van Chr. Gereformeerde kerkeraden benevens één met adressen van tal van andere kerkgenootschappen en corporaties. Het Smeekschrift zélf was keurig gecalligrafeerd op papier van bijzon dere kwaliteit en met buitengewoon zegel, alles bijeengeholden met een oranje lint. ,Op zaterdag 3 augustus werden beide deputaties door de Koning op Het Loo ontvangen en wel in de z.g. Blauwe Kamer. Het eerst sprak Dr. Van Son namens de kerkeraden en daarna Jhr. Elout in een boeiende rede namens de individuele per sonen, namens verenigingen en na mens het onderwijs. De Koning beantwoordde op zeer sympathieke wijze de beide redenaars. Hen was zeer minzaam, zoals de ver slagen van die dagen meldden, be dankte de deputaties en nodigde Jhr. Elout uit aan het avondmaal ten pa-, leize. Op 17 augustus 1878 tekende de Koning echter de wet en deelde mede, dat „geen termen aanwezig zijn be vonden, om op hun verzoek gunstig te beschikken"Hiermede konden de 304 duizend verzoekers het voor lopig doen. Doch uiteindelijk heeft dit petitionnement toch succes gehad. Een uitvloeisel er van was de samenwer king in de Unie „Een School met den Bijbel,,, die van de Koning het recht kreeg jaarlijks over het gehele land een collecte te houden. Deze Unie werd gevormd door de plaatselijke comité's, die men in het leven had geroepen met het oog op het petition nement. Ze had en heeft ten doel, geldelijke steun te verlenen aan de Vereniging tot bevordering van het Christelijk Onderwijs. De actie voor het petitionnement is het symbool geweest voor de start van de grote strijd voor de vrije, Christelijke school. Dat is het, wat wij thans in dank baarheid kunnen gedenken. bereiken op het gebied van de wo ningbouw. Dit is beslist niet eenvou dig, waarbij nog komt, dat de ljjst van woningzoekenden eerder groeit, dan afneemt. In Souburg b.v. komen bijna da gelijks gegadigden op de lijst, ter wijl het aantal afvoeringen slechts gering is. Minstens honderd wonin gen meent de Chr. woningstichting nodig te hebben om in de eerste behoefte te kunnen voorzien. ACTIVITEITEn In de gemeente Vrouwenpolder- Gapinge heeft nog steeds de over dracht der woningen niet plaats ge had. De na-schade aan de vier oude woningen te Gapinge is ook nog niet geregeld, ondanks herhaalde toezeg gingen van het ministerie. Het nieu we bouwplan in deze gemeente is, mede door de bestedingsbeperking, op dood spoor geraakt. Een plan voor nieuwe woningen te Grijpskerke ligt in Den Haag en is goedgekeurd. De verwachting is, dat de realisering ervan wel even zal deuren. Overdracht van de woningen in Biggekerke en Serooskerke heeft nog niet plaats gehad. Alleen van de zijde van Serooskerke is belangstelling voor het werk der stichting te verwach ten, aldus het jaarverslag. In Zoutelande bleek men niet be reid woningen aan de stichting over te dragen, maar dat wil niet zeggen, dat de stichting niet mag bouwen in Zoutelande. Met de gemeenten Oostkapelle, Arnemuiden, Koudekerke, Nieuwland en Ritthem is in 1957 geen enkel con tact geweest. Dit jaar zal dit wel gebeuren. De nieuwbouwplannen in Souburg waren aanvankelijk verheugend voor de stichting: 16 bejaarden- en 40 eensgezinswoningen. De bestedingsbeperking stak ook daar een flinke spaak in het wiel, waardoor ook deze plannen voorlopig niet gerealiseerd kunnen worden. Met bromfiets onder bus Zaterdagmiddag is op de grote ver keersweg van Halsteren naar Tholen, even voor de brug over de Eendracht, een ongeluk gebeurd, dat aan de rige landbouwer H. Quist van de Doel- weg in Tholen het leven heeft gekost. Het slachtoffer was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. Op de boerderij van de heer Quist was men zaterdagmiddag druk aan het werk. De heer Quist zou nog even op de brom fiets naar een handelaar gaan om wat bindtouw te halen. Toen hij weer naar Tholen wilde terugrijden en het erf bij de heer Heiboer kwam afgererden om de grote verkeersweg over te steken, moet hij schijnbaar niet aan het verkeer heb ben gedacht. Op dat moment kwam juist uit de richting Halsteren een autobus van de fa. Krijger, bestuurd door de heer L. v. V. uit Stavenisse. chauffeur van de bus zag Q. plotseling de weg overkomen en remde uit alle macht om een aanrij ding te voorkomen, waarbij de bus zelfs dwars over de weg kwam te staan. Niettemin werd Q. gegrepen. Hij kwam onder de bus terecht en werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort daama ter plaatse overleed. Volgens de politie treft de buschauf feur geen schuld. De passagiers voor Ber gen op Zoom en verder konden in een andere autobus hun reis vervolgen. Minderjarige liep weg Op verzoek van de politie te Schaes- berg in Limburg heeft de politie van Bergen op Zoom de minderjarige Ma. L. bij een oom in de Brabantse Scheldestad aangehouden. Zij was na een ruzie met haar moeder van huis weggelopen, om dat zij tegen de wil van haar moeder verkering met een Duitser had. De Berg se politie heeft het meisje weer onder het ouderlijk gezag gesteld. Aanbesteding Geniebureau. In het bu reau der Genie te Bergen op Zoom werd door de eerstanawezend ingenieur der Genie aanbesteed het onderhoud van mi litaire gebouwen in de dienstkring Ber gen op Zoom van 1 augustus tot 31 de cember 1938. Er waren vier inschrijvin gen binnen gekomen. Laagste was van A. Raaijmakers Bergen op Zoom voor f 75.820,hoogste van Jac. Vos Tholen voor f 79,750, Aanbesteding Gemeentewerken. In het bureau van de directeur Gemeentewer ken te Bergen op Zoom werd aanbesteed de grond- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan Moerstraatsebaan. Er waren vijf inschrijvingen. Laagste was van A. Visser Zn., St. Annaland voor f 95.900,hoogste S. Bezuijen, Ouddorp voor f 109.000,— OUWERKERK 65 jaar getrouwd. Morgen hoopt het echtpaar D. Hen- drikse-W. Hendrikse-Manni te Ouwer- kerk zijn 65-jarig huwelijksfeest te herdenken. Met dank aan God en grote blijd schap berichten wij U de geboorte van onze Zoon ROELOF ALBERTUS. Ds. Y. J. TIEMERSMA. J. A. TIEMERSMA-RIETKERK. Zierikzee, 1 augustus 1958. GEREF. GEMEENTE BIEZELIN GE Dinsdagavond 7.30 uur Ds. L. RIJKSEN.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2