Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! VRIJE VEREN Constructeur uit Lewedorp: „middel" tegen steigerende trekkers Ongelukken grootste oorzaak van sterfgevallen onder kinderen Ned. elftal (onder 23 jaar) won met grote cijfers van Suriname Koninklijke gasten in Cannes Veel ongevallen in Zeeland en W.-Brabant NIVEA Nieuwe aanvallen van rebellen op Sumatra Indonesische legerleiding verbood solidariteitsacties Opstand in Tibet? WIN Hulpstuk moet uitkomst brengen Voor 'vetvrij' zonnebaden zonnebrand lotion Ill Ver, Staten en Europa In Nederland veel verdrinkingsg^vallen Voor de tweede maal in een week Bukittinggi weer het strijdtoneel Sierraden uit hotel kamer gestolen Snelle voorhoede maakte negen doelpunten In draaiende schroef gelopen en gedood Fransen demonstreren tegen volksstemming B-B}er ten onrechte onderscheiden Met gehuurde auto verongelukt IMC0S f1000.- Vrijdag 1 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 EN TOCH iets over de veren. Zoals te verwachten was, heeft ook het debat in de Staten geen wijzi ging gebracht in de tarieven, die dan vandaag zjjn ingevoerd. We mogen vaststellen, dat in het overleg door de regering, welker woordvoerder in dit geval de minis ter van waterstaat was, zeer belang rijke concessies zijn gedaan. Intussen heeft het succes van de actie van Zeeuwsch-Vlaanderen an deren aangestoken en gaat nu ook Schouwen en Duiveland ageren met name tegen de veel zwaardere tarie ven, die voor het veer bij Zjjpe gelden. Dat de actie daar geen brandende kwestie is, blijkt uit het feit, dat slechts 4 van de 16 uitgenodigde mid denstanders ter oprichtingsvergade ring van het actiecomité verschenen. Men wil de nodige activiteit nu wek ken, door de heer Colsen er te laten spreken. Wij geloven, dat het met deze zaak een andere kant op moet. Dat de kwestie van de veren op de helling komt, achten wij zeer nut tig. Maar dan zal ze onderwerp moe ten zijn, niet van agitatie, maar van rustig overleg. Daarbij zal men de zaak voor heel het land moeten bezien. Juist de Zeeuws-Vlamingen zouden er naar ons oordeel niet voor voelen, als zij in een uitzonderingspositie ge plaatst worden en hun een extra- steun wordt gegeven, die aan andere Nederlanders, onder vergelijkbare om standigheden wordt onthouden. Wil men vrije veren? Goed. Maar dan voor heel het land. Bij het overleg moeten enkele pun ten worden besproken. Allereerst noemen wij dan de vraag, waarop nog niemand een definitief antwoord heeft gegeven: is een veer een afzonderlijk stuk ver veer, of is het een stuk wèg, waar de wèg weg is. Ook indien men de laatste oplossing kiest en wij zijn geneigd, dat te doen is men nog niet klaar, want dan komt de vraag: moet men overal zonder meer vrije veren hebben, of moet er een ver goeding komen voor de besparing, die het vervoer met een boot op de ver voermiddelen geeft. Kiest men het eerste, dan komt naar voren de vraag: hoe voorkomen we, dat het veer uitsluitend wordt gebruikt voor het doorgaand verkeer en niet wordt tot een gelegenheid-tot-gratis-spele varen, waarvan het normale vervoer alleen maar last en oponthoud onder vindt. Kiest men het tweede, dan zal aan de orde komen de vraag, welke maatstaf men moet kiezen: de af stand hemelsbreed, of van veerbrug tot veerbrug of de afstand, die men over de* weg zou moeten afleggen, indien het punt (ook) over land te bereiken is; voorts: in hoeverre moet het rijk want dat zou dan de veren moeten bekostigen ook nog aan de veergebruikers een tegemoetkoming geven in het oponthoud, dat het veer toch altijd geeft. Met dit laatste zou men tot wonderlijke dingen kunnen komen, zelfs tot een kostenvergoe ding (het tegengestelde van een veer- tarief dus) aan hen, die om zakelijke redenen van een veerpont gebruik moeten makeq en zich daardoor niet zo snel kunnen verplaatsen, als dat op de gewone weg mogelijk is. De heren Verkerk, Van der Peijl en Van Dis hebben in de Tweede Kamer alle moeite gedaan, de discussie in deze richting te leiden, waardoor men aan de bestudering van het werke lijke verenvraagstuk toekwam. Maar de gemoederen in de beide grote kamerfracties waren te opgewonden, dan dat ze daaraan toekwamen. Zij moesten iets spectaculairs doen en stelden moties voor, die zonder meer slagen in de lucht waren. In dat opzicht is de discussie in de Staten stukken beter geweest. Met name het antwoord namens Ged. Sta ten getuigde van een gezonde visie op d* nuchtere werkelijlcheid- Wij hopen, dat deze rust komt over aller, die bij deze zaak betrokken zijn. En dat er in de komende tijd serieus gesproken wordt over een werkelijke oplossing van het veren- vraagstuk. Vorig jaar had op 'n hofstede onder Nieuwland 'n dodelijk ongeval plaats. Het gebeurde met een trekker. Doordat de achterwielen vast liepen, rukte het zogenaamde differentieel met volle motorkracht, het voorstuk en dus ook de zitplaats van de bestuurder omhoog; laatst genoemde viel er af; raakte bekneld en kwam om het leven. Het was weer hetzelfde ongeval dat jaarlijks in Zeeland en West- Brabant aan tien a twaalf mensen het leven kost en nog heel wat meer slachtoffers verminkt of verwondt. Een der buren van de Nieuwlandse poorthoeve onder Nieuwland met twee Ingezonden mededeling (Adv.) 7 O Mooi, gezond bruin worden zon der ook maar één pijnlijk plekje. Gebruik daarvoor Nivea zonne brand-lotion. Vetvrij - dus het laat Uw huid niet glimmen. Nivea zonnebrand-lotion schenkt U een stralende teint. kleint fles f 1.10 grote fles f 1.73 landbouwer kwam toen bezorgd bij de Gebroeders Mol van het smids- en constructiebedrijf te Lewedorp met de vraag of er nu geen afdoend middel tegen een dergelijk incident te krijgen was. Het had zijn reden dat men met dit verzoek bij de firma kwam, want één der firmanten, de heer K. Mol, heeft op het gebied van landbouw werktuigen al een en ander gepres teerd en zijn actieve geest zoekt steeds naar verbeteringen voor de landbouw machines. „HET EI VAN COLUMBUS" In ieder geval: de heer Mol toog aan de slag. Het ging niet direct; er waren teleurstellingen maar tenslotte, na veel geëxperimenteer, had hij „het ei van Columbus" te pakken. Het is in feite een oereenvoudig hulpmiddel, solide, sterk, gemakkelijk aan te bren gen en te verwijderen en dat het stei geren van de trekker tot een minimum beperkt. Geleerd door minder prettige erva ringen met vroegere vindingen is de heer Mol naar de Octrooiraad gestapt om te verhinderen dat wederom een ander van zijn vernuft de zakelijke vruchten plukt. De hoofdinspecteur van de Arbeidsinspectie, voor wie een demonstratie is gehouden, hechtte zijn goedkeuring aan het geval en zelfs heel graag. Het is n.l. zo, dat enige tijd geleden de inspectie zelf heeft aangedrongen op het verplicht stellen van het aanbrengen ener zgn. steiger begrenzing. De inspectie had ook al iets in die richting bedacht, dat met kettingen werkte en ieder risico nog niet voor honderd procent uitsloot. Dit is wel het geval met het hulpstuk van de firma Mol. HULPSTUK Gistermorgen hebben wij op de Pas- Ongelukken vormen de voor naamste oorzaak van sterfgevallen onder kinderen in de Verenigde Staten en Europa, aldus is de con clusie van. een conferentie over het voorkomen vön ongelukken, die onder auspiciën van de wereldge zondheidsorganisatie te Spa is ge houden. Men meende dat men de kinderen Voor de tweede maal in een week tijds hebben troepen van de opstandelingen in midden-Suma- tra een aanval gedaan op Bukit tinggi, de vroegere zetel van de „revolutionaire regering". Zij wer den echter door de regeringstroe pen teruggeslagen, aldus een me dedeling van het legerhoofdkwar tier in Djakarta. Het militaire commando van midden- Sumatra stelt thans een onderzoek in paar de hierbij door de opstandelingen geleden ver-liezen. De vorige week werden in een ver woede strijd rondom Bukittinggi 200 van de 2.000 aanvallende opstandelin gen gedood. Ditmaal voerden de opstandelin- lingen gelijktijdig een aanval uit op Batusangkar, veertig kilometer ten zuiden van Bukittinggi. Zij slaagden erin tot het voornaamste marktplein van de stad door te dringen, alvo rens door de troepen van het cen trale leger te worden teruggeslagen. BOMBARDEMENT Woensdag heeft een B-25 bommen werper van de centrale luchtmacht op standelingenconcentraties gebombar deerd en gemitrailleerd, waaronder 'n niet met name genoemde plaats op de grens tussen midden-Sumatra en Djambi, waar de leiders der opstande lingen naar wordt aangenomen zich schuil houden. niet op overdreven wijze moet be schermen tegen ongelukken, maar dat hun gaandeweg geleerd moet worden hoe zich in gevaarlijke situaties te ge dragen en met gevaarlijke voorwerpen om te gaan. Voor heel jonge kinderen is volledige bescherming wel noodza kelijk. Ook moeten gevaren, die node loos schade veroorzaken, uit de weg geruimd worden. ONGELUKKEN In Europa komen meer kinderen van ouder dan een jaar om het leven door ongelukken dan door t.b.c., kinderver lamming, kanker of enige andere ziek te. In Nederland, Zweden en Zwitser land wordt ongeveer een op de drie sterfgevallen onder kinderen van één tot vier jaar door een ongeluk ver oorzaakt, in Duitsland, Zweden en de Verenigde Staten meer dan de helft onder jonge mannen van 15 tot 19 jaar. In Nederland, Frankrijk en Scandi navië komen bijzonder veel verdrin- kingsgevallen voor. In Frankrijk, Bel gië, Denemarken en Zweden komt het vaak voor, dat kinderen stikken door dat zij al spelende een plastieken zak over het hoofd hebben getrokken, al dus is uit statistieken gebleken. SCHOONDIJKE Benoeming. Tot hoofd der Chr. School is met ingang van 1 november '58 benoemd de heer F. van Hoek van Hardinxveld, die deze benoeming heeft aanvaard. De chef-staf van het Indonesische leger, luitenant-generaal A. H. Nasu- tion, heeft gisteren alle solidariteits acties met de strijd in het midden- Oosten afgelast. Gisteren zouden in alle grote steden van Indonesië massa bijeenkomsten voor dit doel worden gehouden. De instructies daarvoor wa ren verstrekt door hét nationale front voor de bevrijding van westelijk Nw.- Guinea. Generaal Nasution heeft deze instructies doen intrekken, „met het oog op de regeringspolitiek ten opzich te van de kwestie midden-Oosten". Dit verbod van de chef-staf kwam als een grote verrassing. Het ministerie van arbeid had reeds een beroep ge- Bruiloftsmaal in Italië eist slachtoffers Door het eten van bedorven vlees zijn zestig mensen, die te Osimo bij Ancona bruiloft vierden, ziek gewor den. Vier zijn er al gestorven en van 45 anderen Is de toestand zeer ern stig. Het restaurant waar het maal werd genuttigd, is gesloten. daan op de particuliere bedrijven om hun personeel in de gelegenheid te stellen de openbare bijeenkomsten bij te wonen. In Djakarta zou voor het paleis van president Soekarno een massale bijeenkomst worden gehouden. Uit een niet afgesloten kast de sleutel zat in het slot in een hotel in de Nieuwe Doelenstraat in het centrum van Amsterdam is een doos je met zilveren en gouden sieraden voor een waarde van circa 5000 gld gestolen. De sieraden behoorden toe aan de dochter van een Nederlands echtpaar, dat al meer dan een jaar in het hotel woont. De gedupeerde kon de politie niet opgeven wanneer zij het doosje voor bet laatst heeft gezien, zodat niet vastgesteld kon worden wanneer de diefstal moet zijn gepleegd. heren van de Arbeidsinspectie, een demonstratie bijgewoond. De heer Mol monteerde met een enkele handgreep het hulpstuk aan de bevestigings installatie van de trekker en reed met het vehikel het erf op. Met een zware ketting werd de trek ker muurvast aan een dode boom ge klonken; de motor kwam op kracht en onweerstaanbaar ging het voorstuk van de trekker omhoog.... althans twin tig centimeter, omdat toen het hulp stuk de bodem raakte en geen verdere afwijking meer toeliet. Voldaan stapte de heer Mol van de trekker af en ver telde nog, dat de animo voor zijn vin ding groot is. De eerste honderd staan op stapel en binnenkort kan op ruime schaal met de aflevering worden be gonnen. „En de kosten?", vroegen wij. „Niet hoog", was het antwoord. En ook dit is een belangrijk ding! De lichtwedstrijd tussen de voetbal ploegen van Suriname en Nederland (onder 23 jaar), woensdagavond ge speeld, is met 92 door Nederland gewonnen. De ruststand was 80. De wedstrijd werd gespeeld onder ideale weersomstandigheden op een voortreffelijke grasmat. In de eerste helft lag het tempo zeer hoog, maar na de rust was het aanmerkelijk minder. Het Surinaamse elftal bleef verbeten doorvechten tegen een over machtige tegenstander, zodat deze fair gespeelde wedstrijd, in weerwil van het klasseverschil, de 10.000 toe schouwers tot het einde boeide. SNELLE VOORHOEDE In de zeer snelle Nederlandse voorhoede was Moulijn de grote man. Prompt werden alle dekkings- fouten in de Surinaamse verdedi ging, en dat waren er heel wat, afgestraft met het gevolg, dat voor de rust een korfbalscore werd be reikt. In de tweede helft deed de Neder landse aanval het kalm aan en liet men de achterhoede het werk doen. Toen konden de zwoegende Surina- mers, wier moedig volhouden bewon dering afdwong, tweemaal het net vinden. SCOREVERLOOP In de 13e minuut opende Moulijn de score, en 4 minuten later bracht Gistermiddag is een 68-jarige man uit Veenendaal, die uit de de Havil land D H 104 „Dove", waarmee Mar tins Air Charter sedert enkele maan den rondvluchten boven Amsterdam maakt, op het platform van Schiphol stapte, door tot nu toe onverklaarbare wijze in de nog draaiende schroef van de rechtermotor gelopen, waarbij hij op slag werd gedood. De „Dove" kwam juist terug van een der rondvluchten, maakte de gebrui kelijke draai op het beton rechts waar na de motor werd afgezet en de passa giers via het kleine trapje aan de staart konden uitstappen. Daar wacht te een stewardess in uniform de pas sagiers op om hen naar het kantoor gebouwtje van de Martins Air Charter te brengen. Het was de laatste tijd ge bruikelijk om de rechtermotor tijdens de stop te laten draaien, aangezien de ene rondvlucht onmiddellijk na de an dere volgt en nadat de passagiers wa ren uitgestapt, anderen naar het vlieg tuig werden gebracht om een kwartier tot twintig minuten boven Amsterdam te vliegen. Of het slachtoffer, die dus na het uitstappen de verkeerde weg insloeg, aan de aandacht van de ste wardess van de M.A.C. ontsnapte of dat de man met opzet een andere weg koos teneinde het vliegtuig van voren te bekijken, is nog niet uitgemaakt. Verscheidene honderden mensen hebben woensdagavond te Clermond Ferrand gedemonstreerd tegen de plannen van premier De Gaulle om in oktober een volksstemming over een nieuwe grondwet te houden. Een beeld van de vakantie van de Nederlandse koninklijke familie in het gebied van de Middellandse Zee. De foto toont wandelend in de oude havenwijk Le Suquet in de Zuidfranse stad Cannes v.l.n.r.: Z. K. H. prins Bernhard, H. K. H. prinses Margriet en H.M. koningin Juliana. Jansen de stand uit een corner op 20. Daarna scoorden Den Engelse in de 25e minuut, Jansen met een kopbal in de 35e en wederom Jansen in de 37e minuut. Rutten en Groot (2 x) zorgden er voor dat de rust met een 80 voorsprong voor Neder land inging. Toen de tweede helft vijf minuten oud. was viel Rutten uit wegens een blessure. Kruiver ging rechtsbinnen spelen en Althoff kwam in het veld als rechtshalf. Drie minuten later kreeg Moulijn de bal listig toegespeeld door Kruiver en bracht hij de stand op 90. Daarmee was de doelpunten- honger van de bezoekers gestild, en kregen de beste Surinaamse speler, de rechtsbinnen Wilson, en de linksbui ten Mijnhals gelegenheid twee teg en- punten te scoren. De opstelling van het Ned. elftal was als volgt: Doel: Van Heeswijk, achter: Kraaij en Van der Lee (Veldhoen), midden; Kruiver (Althoff), Schilder en Fran sen, voor: Den Engelse, A. Rutten (Kruiver), Jansen, Groot en Moulijn. Een speciale correspondent van liet Britse blad „Daily Telegraph" in In dia zegt van Tibetaanse verzetslei ders, die naar India zijn gekomen om hulp, te hebben vernomen dat men in het oostelijk deel van Tibet in opstand is gekomen te'gen de Chi nese bezetters. „Meer dan 50.000 Chinezen en 15.000 Tibetanen" zouden naar schat ting al zijn gesneuveld. Het conflict zou zich steeds verder uitbreiden. Er zouden er gemiddeld 300 doden per dag vallen. De correspondent trekt de juistheid van de cijfers in twijfel, maar meent, dat zij een goed beeld geven van de omvang van de opstand. De Tibetanen hadden de Indiase regering herhaaldelijk om hulp ge vraagd, maar er zou op deze verzoe ken niet zijn gereageerd. Op last van de burgemeester is in Rotterdam een onderzoek ingesteld naar de ware toedracht van het on geval dat zich op 29 mei j.l. heeft voorgedaan in het koeltechnisch be drijf Gebeko te Rotterdam. Daaruit is gebleken dit in afwijking van hetgeen aanvankelijk werd aangeno men dat het mede aan het door tastend ingrijpen van de heer J. F. Durian, Schoonderloosstraat te Rot terdam, is te danken dat het leven van de bij het ongeval zwaar gewon de magazijnmeester kon worden be houden. Zoals bekend, was eerst aan de noodwachter van de B.B., de heer D. K. te Rotterdam, een zilveren B.B.- legpenning uitgereikt omdat hij de liesslagader van de gewonde met de hoofddoek van een passerende vrouw zou hebben afgebonden. Na publikatie hiervan meldde dé heer Durian zich echter met de mededeling, dat hij dit gedaan had. De burgemeester heeft nu de heer Durian voor diens optreden schrifte lijk zijn bijzondere dank en waar dering betuigd. Woensdagavond omstreeks tien uur is de 21-jarige P. C. van der Griend uit Noordwijk aan Zee om het leven gekomen, nadat hij uit een auto was geslingerd, die met grote snelheid te gen een boom in de bocht van de weg in de wijk Vogelenzang te Bloemen- daal reed. De bestuurder, die de auto té Katwijk had gehuurd, werd zwaar gewond en is opgenomen in het ma rinehospitaal te Vogelenzang. Twee dames uit Breda, die met vakantie te Noordwijk waren en de rit meemaak ten, werden met lichtere verwondingen opgenomen in de Mariastichting te Bloemendaal. Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdlenst London seint: Komende dagen dik wijls bewolkt, met nu en dan regen, later in het weekend meer zonne schijn, maar toch koel met nog enige buien in het binnenland Een service van de gezamenlijke orouwere van hat besta Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagenl Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier Is weer best'. Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Sift (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K Is bindend. Correspondentie niet mogelijk) Bovendien zijn er 100 troostprijzsn (doosjes bierglazen). Vorige zondag- 8.8 uur ton, 0,5 mm neerslag 2 orijswinnaars: O. R. Loderichi. Wildbaan 30. Rctterdam-Z. M. Voorhorst. Molenweg 38. Maartensdijk WAT IS 1MCDS1 International Meteorological Consultant Services weerkundigen, die het weer voor de gealliêerde operates voorspelden. EXP0-PRAA7 Buitenlander Weet u oe weg op de Nederlandse afdeling Hostess: 'Ja, de koelen zijn links, de dijk is Buitenlander: 'WAAR IS HPT NEDERLANDSE BIERr VIER HET MET BIER Feestjes over de gehele wereld winnen aan gezelligheid dooi bier. de echte feestdrank-l

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3