Provinciale Staten bespraken voorstellen G.S. uitvoerig i Nu ook actie voor vrije veren op Oosterschelde Subsidie voor muziekschool te Terneuzen Souburgse ouders en kinderen namen afscheid van dhr. Los Reeds 21 aanvragen voor zo merwoningen bij Kamperland Laten we kort van stof zijn", betoogden Statenleden Ingewikkelde discussie over subsidie W-G, kruis FOTOGRAFEREN? Riskeer niets films Statenlid IJssel vraagt goedkopere en betere verbindingen voor Schouwen Rioleringswerken met subsidie? Kritiek op rapport over Poortvliet Protestbijeenkomst in Zierikzee Achttien jaar hoofd school met de bijbel Raad Wissenkerke bijeen Uitbreidingsplan Onrustpolder aanvaard 2'km-zwemwedstrijd te Goes Afschaffing tol voor voertuigentunnel in Antwerpen Vlissinger gedood bij auto-botsing Vrijdag 1 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina HET DEBAT OVER DE TARIEVEN voor de veren over de Wester- schelde heeft merkten diverse leden van Provinciale Staten woens dag op de op deze dag gehouden vergadering van de Zeeuwse staten tot een historische bijeenkomst gestempeld. Het was een zeer uitvoerig debat en aan het slot daarvan stelden tal van statenleden onomwonden vast, dat zij moe waren van het praten en het luisteren. Er was dan ook uitgebreid van gedachten gewisseld en men kreeg na afloop van de vergadering de indruk, dat de statenleden hoopten, dat de tweede zittingsdag een vlotter verloop zouden hebben. Gisteravond om kwart over acht, toen de voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voor het laatst de hamer liet vallen, kwamen de staten leden tot dezelfde conclusie als de dag tevoren, namelijk, dat men wéér een historische vergadering achter de rug had. Dit was ook ongetwijfeld het geval. Zelden zat er zo weinig schot in een staten vergadering. Tal van voorstellen van Ged. Staten werden van vele zijden bekeken en benaderd, nu eens werden tegenvoorstellen gedaan, dan weer werden suggesties geuit of werd de vergadering geschorst voor beraad. kenning van subsidie wordt voorge steld terwijl de rekening 1957 van de vereniging nog niet in het bezit van Ged. Staten is. Hij hield een gedocu menteerd betoog, dat veel indruk maakte. De heer J. M. A. C. yan Don gen (K.V.P.) drong sterk aan op het toekennen van de verhoogde subsidie. De discussie liep uit op een besluit tot toekenning van een voorschot van f 10.000,— op het eventueel toe te ken nen bedrag. Voorts werd besloten tot subsidië ring van de opleiding voor kleuter leidsters, het verlenen van een pro vinciale bijdrage in de restauratie van monumenten, de korenmolen te Co- lijnsplaat en de verbouwing van de molen te Hoek. HUISVESTING WATERSTAAT Provinciale Staten besloten tot aan koop van het pand Kloetingseweg 46 te Goes van de erven van wijlen de heer J. Pilaar. In dit gebouw zal de Prov. Waterstaat worden gehuisvest. De koopsom bedraagt f 32.000,Over een schrijven van de heer J. Duvekot te Goes betrefende bindingen, die de provincie met hem zou hebben betref fende koop van zijn huis Westwal 33 te Göes werd uitvoerig besproken. Wij hebben de gang van zaken, in ons blad enkele weken geleden uitvoerig uit eengezet. De heer Duvekot meent, dat Om half tien gisterochtend begon de eerste spreker met op te merken, dat hij slechts enkele woorden wilde zeggen. Ik zal het kort maken verzekerde hij de staten. Deze verze kering is voortdurend gegeven, de he le dag door, maar vele korte speech- jes, soms toch nog wel een tikkeltje uitgedijd tot een forse redevoering, maakten samen, dat een stroom van woorden'de microfoon werd ingepraat. Van half tien gistermorgen tot onge veer een uur en van ongeveer half drie tot kwart over acht klonken bijkans Onafgebroken de stemmen van de Sta tenleden. Vele inlichtingen werden over de voorstellen van Ged. Staten gevraagd en van tal van zaken werd het voor en tegen uitvoerig overwogen. Na bespreking van verschillende details werd gisteren een aantal besluiten genomen, betrekking heb bend op de positie van het personeel, <!at in dienst der provincie is. Dit per soneel krijgt een looncompensatie m Verband met de huurverhoging, werk- classificatie wordt ingevoerd. Ged. Sta ten zegden toe, dat dit uiteraard met deskundigheid zal geschieden en beslo ten werd toe te treden tot de provin ciale ziektekostenregeling. Het perso neel van de provincie is niet in de ge wone ziekenfondsen verzekerd. Voor ambtenaren gelden andere regelen. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d. A kantte zich scherp tegen het voor stel, omdat hij van mening was dat mbtenaren en niet-ambtenaren in .etzelfde fonds verzekerd moeten zijn. /oor ambtenaren moeten geen aparte regelingen gelden. Andere statenleden, q a. de heer J. v. d. Bos (A.R.) betoog den dat het ambtenarenreglement in houdt, dat overheidspersoneel niet in de gewone ziekenfondsen is verzekerd. Dit is in de wetgeving, waarin het Srov. bestuur geen verandering kan rengen, vastgelegd. Ged. Staten deelden mede dat de provincie aan ambtenaren, die zelf een èuto hebben en deze gebruiken in dienst van de provincie, een vergoe ding wordt toegekend. Medegedeeld werd dat het vergoeden van de gere den kilometers voordeliger is dan het aanschaffen van een wagenpark door de provincie. De heer Stemerding (C. H.) wekte G.S. op er voor te waken dat veel grote auto's worden aange schaft door de ambtenaren, waardoor de kosten stijgen. Een studie van een Vergoedingsregeling zal worden ge maakt. Vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur werden aangewe- ien voor diverse semi-overheidsorga- nen en commissies. Opmerkingen wer den gemaakt over het weinig bijeenko men van enkele commissies, waarop van de zijde van Ged. Staten werd toe gezegd, zoveel mogelijk contact te zul len opnemen met commissieleden. De zuidelijke grens van het water staat Ellewoutsdijk werd vastgesteld Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten en besloten werd tot tienjaar lijkse herziening van het provinciaal en het tertiair wegenplan. MUZIEKSCHOOL Over een voorstel van Ged. Staten Om afwijzend te beschikken op een Verzoek om subsidie voor de muziek school te Terneuzen werd langdurig van gedachten gewisseld. Ged. Staten waren van mening, dat, daar de Zeeuwse muziekschool gesubsidieerd wordt en deze op initiatief van de af deling Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten tot stand is gekomen, an dere muziekscholen geen bijdrage meer dienen te ontvangen uit de kas van de provincie. De heer I. F. du Bois (P.v.d.A.) voerde vele argumenten aan voor het bestaansrecht van de school te Terneu zen. Diverse statenleden maakten hierna opmerkingen over het voor en tegen van het verlenen van subsidie, doch tenslotte werd besloten voor de Jaren 1957 en 1958 subsidie te verle nen (duizend gulden per jaar), waar bij werd medegedeeld dat Ged. Staten nadien niet weer met een subsidie- voorstel zullen komen. De Terneuzen- se school werd in overweging gege ven te trachten tot fusie te komen met de Zeeuwse muziekschool. De vogelwachten Schouwen-Duive- land en Zeeuwsch-Vlaanderen ontvan gen ieder ten hoogste honderd gulden subsidie. WIT-GELE KRUIS Fen voorstel van Ged. Staten om de subsidie voor het Wit-Gele Kruis ffe verhogen tot f 18.500,— te rekenen Van 1 januari 1957 af bracht vele ton gen in beweging. De heer A. J. Kaland (C.H.) keerde «Ich o.a. tegen het feit, dat reeds toe- het zo goed als zeker was, dat zijn woning zou worden gekocht, c.q. reeds zou zijn gekocht. De heer A. H. S. Stemerding C.H.) en ook anderen vroegen Ged. Staten nadere inlichtin gen. Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel betoogde dat er noch juridische, noch morele bindingen zijn. De heer Duvekot is, aldus spr. dui delijk door de ambtenaren der pro vincie te kennen gegeven, dat niet zij, doch Prov. Staten kunnen besluiten tot aankoop. Tijdens de duur der on derhandelingen kon men een pand ko pen, dat geschikter leek. De heer Van der Weel gaf toe, dat het misschien mogelijk was geweest de heer Duvekot enkele dagen vroe ger bericht te doen van het besluit niet tot aankoop over te gaan, doch ontkende dat de provincie zich heeft gebonden of zelfs de schijn heeft ge geven dat in feite tot aanklop reeds was besloten. VERGELIJKING VAN VEREN De heer G. J. van de Waal (C.H.) heeft gisteren in de vergadering van Prov. Staten gevraagd of het mogelijk is, in verband met het gesprek, dat over de veertarieven over de Wester- schelde met minister Algera moet worden gevoerd, materiaal te verza melen over andere veren. De heer M. J. van Poelje merkte in antwoord op deze suggestie op, dat de positie van de Westerscheldeveren ge heel anders is dan die van de andere veren in Nederland. Vergelijking is daardoor niet moge lijk. De heer Van de Waal zei ten aan zien van het aanvoeren van cijferma teriaal, dat voor een bespreking met de minister kan dienen, overigens het volste vertrouwen te hebben in 't col lege van Gedeputeerde Staten. Ingezonden mededeling (Adv.) •f.: vraag In de gisteren gehouden vergade ring van Prov. Staten heeft de heer H. IJssel (C.H.) klachten van de be volking van Schouwen-Duiveland over outillage van de veren, die de verbin ding mat dit eiland onderhouden, ter kennis van Ged. Staten gebracht. Sinds de ingebruikneming van De Val bij Zierikzee zijn de kosten o.a. door bijkomende buskostcn aan zienlijk gestegen. Hij merkte op dat een actie voor be tere outillage wordt gevoerd. De heer IJssel drong aan op matiging der ta rieven en op het beschikbaar stellen van dagretours tegen gereduceerd ta rief voor verenigingen. De heer M. J. van Poelje deelde na mens Ged. Staten mede dat de Kon. Emma aanvankelijk niet op de dienst regelingstijden kon varen. Dit is thans verholpen. De busdienst van de R.T. Geslaagd Bij de gehouden examens te Breda, van de Eerste Ned. Modevakschoolvereniging, slaagde voor Coupeuse mej. T. M. de Kam uit Oostkapelle. Zij werd opgeleid door M. T. SmitKwekkeboom te Oost kapelle. SCHOONDIJKE Opbrengst. De rondgang voor de Ju bileum-actie Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk heeft opgebracht f 117,80. Raad Ritthem De Raad van Ritthem, bijeen onder leiding van burgemeester Daniëise, be sloot voor de fokveedag op Walcheren een subsidie van f 15,te verlenen. Van de muziekvereniging „O.N.D.A." was een dankbetuiging ingekomen voor de ver leende extra subsidie ad f 750, Op de begroting zal een som van f 500,worden uitgetrokken voor auto vervoer van een leerkracht over het schooljaar 19581959. De exploitatievergoeding van de bijz. school werd over 1957 vastgesteld op f 3206,—. Besloten werd adhesie te betuigen aan het verzoek van het gemeentebestuur van 'sHeerenhoek inzake de verhoging van de veertarieven op de Westerschel- de. Van de directie voor de arbeidsvoor ziening te 's Gravenhage was een be richt ingekomen dat de rioleringswer ken ad f 75.000,binnen de bebouwde kom in principe in aanmerking komen voor uitvoering als aanvullend werk met subsidie. Alleen bij groeiende werkloosheid zal eerst tot uitvoering van dit werk kunnen worden overge gaan. Op de begroting voor 1958 wordt een post van f 2825,uitgetrokken wegens verbouwing van een toekomstige woning voor de postcommandant van de rijks politie. De raad vond het bedrag hoog, doch had respect voor de vele werk zaamheden, welke de huurder zelf aan het pand zal verrichten. M., die aansluit op de boot, moet ech ter enige speling houden. De dienst regeling dient niet zo te zijn, dat een of twee minuten na het tijdstip, waar op de boot moet arriveren, de bus ver trekt. Een veerboot heeft eerder ver traging dan een bus. Het Prov. be stuur heeft, aldus spr. aandacht voor goede verbindingen in midden-Zee land, doch de beperktheid van de fi nanciën der provincie dient steeds voor ogen te worden gehouden bij het verzoeken om lagere tarieven. De heer C. Boender (S.G.P.) heeft gisteren in de vergadering van Pro vinciale Staten van Zeeland scherpe kritiek uitgeoefend op het in opdracht van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk ver schenen sociologisch rapport over de gemeente Poortvliet. De heer Boender merkte op dat de socioloog een vertekend beeld heeft gegeven van de geloofsovertuiging van de leden der Geref. Gemeente en der Hervormde Gemeente. Dit deel van het rapport is, aldus de heer Boen der, een lasterlijk en smadelijk ver haal geworden. De opsteller heeft wel de klok horen luiden, doch wist niet, waar de klepel hing. Spreker wenste een scherp protest in te dienen bij Ged. Staten. Gedepu teerde Schout zegde toe aan deze zaak aandacht te zullen besteden en met de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk contact op te nemen. Kon. Marine in de Zeeuwse wateren Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin ciën, het vlaggeschip van smaldeel I van de Kon. Marine, is belast met de varende opleidingen. In verband met het zomerverlof zal het schip voorlo pig in Den Helder verblijven. Ook Hr. Ms. jager „Gelderland" en Hr. Ms. pa trouillevaartuigen „Balder" en „Freyr" behoren tot dit smaldeel. Deze schepen verblijven in hun respectievelijke thuishavens, uitgezonderd Hr. Ms. „Freyer", welk vaartuig tevens belast is met de visserij-inspectietaak in de Zeeuwse wateren. Hr. Ms. jager „Utrecht" bevoindt zich in Vlissingen voor garantiewerkzaamheden. Ingezonden mededeling (Adv.) Die wijziging hnefl *loh direct In tie be talingsbalans weerspiegeld. De overtollige vraag veroorzaakte sedert b-* 'nde van 1956 tekorten, terwijl 'eg van de vraag einde over schotten op 4> eeg heeft gebracb' De ommek klaart wae het versie" waren, n en een v» toegevoegd (v.j. werd 464.244 gereg# vcerd voor Indonesische belangen). De ve'-'vaken maanden van 19t reden tot t .anleiding h :ar met vt n der ma» .erslag, ov nrl wordi aten, o.i .en onve jn nleut acht hi werkh ktverdrs iort, ma iming wol [erlandse o eld op irengen, en obk t hebben g gen, wel ingesteld ljjk, dat x ikte results regelingen V. dat Indonesië wor hoge kosten i u~IWk de toenemende mO> male prysvarming^JgJWao w3H5rl«jj^PsHwgjj^daar en de daaruit Voói vraag en aanbod niét zullen uitbiyveflTlvloeiernSFrisico's voor Nederlandse t Wij zijn bezig in dit-, land een stnjetuur.[ drijven de maatschappij aanleiding h In navolging van het actiecomité „vrije veren" in Zeeuwsch-Vlaande- Voor de heer A. A. Los was dins dagavond het tijdstip aangebroken om afscheid te nemen van de school met de Bijhei te Souburg, die hij 18 jaren als hoofd heeft gediend. In „Rehoboth" had het Bestuur een vergadering belegd voor de ouders, die in grote getale waren opgekomen. Het woord werd gevoerd namens de ouders door de heer W. Huson en namens de oud-leerlingen door de heer G. van Sluis. Een en ander werd afgewisseld door een voordracht van D. van Soelen (oud-leerling) en mu ziek van het duo v. d. Driese-Boon (personeel), orgel en fluit. VELE VERDIENSTEN Na de pauze gaf de voorzitter, de heer A. Arendse, een overzicht van het voornaamste op school gebied wat zich jn de ambtsperiode van de heer Los heeft voorgedaan en wees verder op de grote ver dienste van de heer Los. Namens de ouders werd als aanden ken aangeboden 'n moderne pick-up. De heer Contant, opvolgend hoofd, sprak over de goede verstandhouding met de heer Los. Hij liet zijn woor den vergezeld gaan van een grote foto van de Boulevard te Vlissingen. Aan mevrouw Los werden bloemen aangeboden. Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering van Wissenkerke heeft burgemeester J. van Halst meegedeeld, dat het uitbreidingsplan voor het N.W. gedeelte van de Onrustpolder thans gereed is. Het plan werd na kennisneming door de raad zonder meer goedgekeurd. Zeven entwintig zomerwoningen zijn voorlopig in dit plan geprojecteerd, waarvoor reeds 21 aanvragen zijn ingediend. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur zo spoedig mogelijk de grond, die kan worden gekocht voor f 1,per vierk. m., in eigendom te verkrijgen. De grootte is 5 h.a., 16 a. en 50 ca. Een voor lopig opgemaakt exploitatieplan is slui tend. Voor de financiering van het plan wordt een geldlening nodig geacht van f 50.000,—. GELDLENING Een aanbieding van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten van een vaste geldle ning van f 7000,werd goedgekeurd. Voor de financiering van de aankoop van grond in de Onrustpolder deed genoem de bank eveneens een aanbieding van van f 50.000,— De lening heeft een loop tijd van 12,5 jaar tegen een rente van 4ïi Met deze lening ging de raad ak koord. Met acht tegen drie stemmen werd het voorstel een jaarlijkse subsidie te geven aan de Stichting tot steun van de Prot. Chr. verzorging van het Neder landse leger. Deze subsidie komt op f 35,per jaar. VEERTARIEVEN Ook de veertarieven kwamen ter sprake. Wethouder G. P Leendertse vond het onbillijk, dat elke verbete ring extra veergelden voor de eiland bewoners met zich-brengt. Hoewel we tegen een verhoging van de tarieven zijn, aldus de voorzitter, is een motie als die van de gemeente 'sHeerenhoek toch ook niet de juiste weg. Met acht tegen drie stemmen werd het verzoek van deze gemeente om adhesiebetui ging verworpen. Het kleedlokaal van de v.v. Wissen-, kerke voldoet niet helemaal meer aan de eisen en nu de korfbalvereniging V.Z. O.D. er gebruik van gaat maken, zal er nog wel iets veranderd moeten worden. B. en w. menen aan het verzoek van de v.v. te moeten voldoen en het kleedlo kaal voor f 1000,over te nemen. De voetbal- en korfbalverenigingen zijn be reid elk jaarlijks 75,huur te betalen. Met de stem van de heer M.' J. Bus- traan (SGP) tegen werd het voorstel goedgekeurd De raad verleende nog zijn goedkeu ring aan het voorstel tot aankoop van een strook grond bij het kerkhof van Kamperland ter grootte van 3200 vierk. m, voor f 5422, De niet-terugkerende raadsleden, de heren L. J. Hoveijn en M. de Nooijer, werd hulde gebracht voor de voor de gemeente bewezen diensten. De zwemvereniging De Ganze en de zwem- en badclub 't Sas organiseren op zaterdag 23 augustus een lange-af- standswedstrijd over 2 km. Deze zwemwedstrijd zal waarschijnlijk een internationaal tintje krijgen door deel neming van enkele Belgische zwem mers en zwemsters. De deelnemers aan de wedstrijd zul len ondergebracht worden in verschil lende groepen. Voor de eerstaanko- menden zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. IN HET ENGELS De heer v. d. Driest, oud-leerling en emigrant (met verlof) dankte in het Engels een prees de grote verdienste van de heer Los voor het onderwijs in de Engelse taal. De heer Los dankte mede namens z'n vrouw en kinderen, die alle tegenwoordig waren, voor de prach tige cadeaus en zei dat het Souburg- se deel van z'n leven niet zal wor den vergeten. „Zeer aangename her inneringen neem ik mee naar Gro ningen".. Na de bijeenkomst was er gelegen heid persoonlijk van het gezin Los afscheid te nemen. AFSCHEID VAN KINDEREN De volgende morgen waren alle schoolkinderen in Rehoboth bijeen om irr een feestelijke stemming van meester Los afscheid te nemen. De heer Contant sprak hierbij enkele passende woorden, waarna 2 leerlin gen een serie studieboeken mochten aanbieden. De tweede voorzitter sprak waar derende woorden tot de heer Los, waarna een uit de kinderen gevormd koortje nog enkele passende liederen zong. De afschaffing van de tol voor de voertuigentunnel onder De Schelde was donderdag aanleiding tot een bij zondere plechtigheid die aanving ten gemeentehuize van Sint Niklaas (Bel gië). Daar ontving' burgemeester Vidtsen genodigden, onder wie de mi nisters Segers en Meyers, de gouver neurs der provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen, de burgemeester van de Scheldestad en vele anderen. In de toespraken werd gewezen op de betekenis van de afschaffing van het tolgeld voor de bewoners van bei de Scheldeoevers en voor de verdere economische ontwikkeling van de Vlaamse gewesten. Het gezelschap ver trok dan naar Antwerpen. Bij de tocht door de tunnel knipte de minister van verkeerswezen Segers een symbolisch lint door dat de afgedankte tolhuisjes verbond. Op een ontvangst door het schepen-college van Antwerpen ten stadhuize werd nog gesproken over de noodzaak de Antwerpse haven steeds beter uit te rusten in het belang van de gehele natie. KATTENDIJKË~ Afscheid by de P.T.T. De heer J. W. Gebraad, besteller le klas der posterijen in Kattendijke, heeft gisteren zijn dienst beëindigd wegens hét bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hij trad op 1 aug. 1914 in dienst bij de P.T.T. als hulp- besteller te Poortvliet. Ook in Wol- phaartsdijk en Rotterdam is hij werk zaam geweest. Op 1 januari 1923 werd hij als besteller naar Kattendijke over geplaatst, waar hij op 1 januari 1948 besteller le klas werd. Gistermiddag werd hij met zijn vrouw ontvangen op het postkantoor te Goes, waar een sa menkomst was belegd onder leiding van de heer M. Quakkelaar. De heer J. H. Verbaken, directeur van 't kan toor sprak een woord van hartelijke waardering en overhandigde een af- scheidspenning met oofkonde van de directeur-generaal der P.T.T. en de P.T.T.-kalender. De heren P. Koele- wijn, waarnemend directeur van het kantoor te Middelburg, K. P. van de Berg, waarnemend chef expeditie en bestelling en W. F. van Riet, hoofdbe steller, spraken woorden van dank. Namens het personeel werd de heer Gebraad een ets van het Goese stad huis en de kerk, van Louis Heymans, overhandigd. Mevrouw Gebraad kreeg bloemen aangeboden. De rniddag werd met een gezellig samenzijn besloten. ren, is thans op Schouweri-Duiveland een actiecomité opgericht voor vrije veren over de Oosterschelde. Tijdens de oprichtingsvergadering, die te Zierikzee is gehouden, hebben de initiatiefnemers, de heren J. Dog ger en J. A. van der Schee, mee gedeeld dat het comité aandacht zal besteden aan het veer bij Zijpe, dat geëxploiteerd wordt door de R.T.M. (Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij) en de bootverbinding van Zierik zee naar ICatseveer, die wordt onder houden door de provinciale stoom bootdiensten. SAMENWERKING Het voorlopig bestuur van het comité heeft inmiddels reeds con tact gehad met de voorzitter van het comité Zeeuwsch-Vlaanderen, de 72-jarige heer H. Colsen. Het is de bedoeling dat beide comité's in de toekomst zullen samenwerken. Op 9 augustus a.s. wil men een grote protestbijeenkomst houden te Zierikzee, waarin de heer Colsen het woord zal voeren. Het actiecomité vrije veren voor Schouwen-Duiveland is verder van plan te proberen ook de middenstan ders van Goeree-Overflakkee voor deze actie te interesseren, TWEE COMITÉ'S Na de samenstelling van dit comité heeft Schouwen-Duiveland thans 2 organisaties, die zich met de boot verbindingen van het eiland naar de rest van de provincie Zeeland bezig houden. De gemeentelijke overheden op het eiland hebben namelijk reeds op initiatief van de gemeente Zierik zee, besloten tot een actie voor betere verbindingen van en naar het eiland. Het actiecomité, waarin voorname lijk middenstanders zitting hebben, is voornemens een protesttocht naar Den Haag te maken. Bij een autobotsing ter hoogte van het viaduct over de rijksweg nr 4 en de Venneperweg in de Haarlemmer meer is gistermiddag de 76-jarige heer A. J. van Oyen uit Vlissingen om het leven gekomen. De wagen, waarin hij zat, die be stuurd werd door de heer H. H. uit Rotterdam, kwam de afrit van de rijksweg af en wilde links om de Venneperweg oprijden. Er is op dat punt voor de auto's, die de afrit af komen, een stopgebod en een vracht wagen die de wegkruising naderde reed door. De wagens botsten op el kaar. De heer Van Oyen overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondin gen. Zij echtgenote, die gewond werd, moest in een ziekenhuis in Leiden worden opgenomen. De bestuurder en de vierde inzittende werden eveneens gewond. Zij behoefden, na in het zie kenhuis te zijn behandeld, niet te worden opgenomen. „Mosseloproer" in Renesse Wie dezer dagen de Deltawerken té Bruinisse bezoekt en als zodanig gecon fronteerd wordt met wat de moderne techniek in de 20e eeuw vermag, loopt de kans, dat eer de wandelaar honderd meter verder gewandeld is of als hij zich wil verpozen in het zeer moderne café-restaurant Bru, zich terug geplaatst te zien in de 18e eeuw, omringd door ge baarde mosselkwekersknechts in oud costuum, statige poorters, of een nog sta tiger Schout van Bruinisse een Raadsver gadering anno 1873 presiderende. De geheel uit vrijwilligers en dilletan- ten bestaande toneelgroep, die vorig jaar met zoveel succes het toneelspel opvoer de over het Mosseloproer, gaat op ver zoek, daarvan een reprise geven, te Re- nesse, waar het wakkere V.V.V. bestuur, het een en ander doet, om de vreemde lingen te amuseren. De opvoering van het stuk zal plaats hebben zaterdag 16 augustus, de tegen woordige mosselkwekers van Schouwen- Duiveland zullen op deze dag tevens een intensieve reclame maken voor hun pro- dukt, door gekookte mosselen te doen serveren, die het voor ieder mogelijk maakt kennis te maken met dit zee banket. WEMELDINGE Serenade. Woensdagavond bracht de muziekvereniging O.K.K. een serenade bij het jubilerende echtpaar Adriaanse dat deze dag vijftig getrouwd was. Na deze serenade gaf de muziekvereni ging een concert in de tent in de Dorpsstraat, waarvoor de Wemeldin- genaren echter weinig belangstelling toonden. I

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2