Rust U wel goed uit in uw vakantie Nood en vreugde van de oecumene Op de lagere school wordt veel te weinig gezongen Een zittend leven? Een goede raad: slaap veel en blijf eerst een paar dagen thuis Blijf niet thuis Gefeliciteerd Vrolijke noten op Woudschoten Gereformeerde kerkdag m Vrouwen als kerkvoogd vahda'ag Ds. Eenhoorn weer geschorst Stakingsdreiging in Amerikaanse auto-industrie jgonderdag^il^juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA s Ingezonden mededeling (Adv.) Last ran zenuwen? Mij&hardt's Zenuwtabletten helpen U et overheen. (Van een speciale medewerker). Vermoeidheid is de gesel van onze tijd. Iedereen is moe en het lijkt wel of bij naderen van de vakanties de intense moeheid nog toeneemt. Miljoenen vertrekken afgemat en uitgeput naar hun vakantie-adres om in nog triestere staat terug te komen. Voor anderen is de vakantie gelukkig een gezonde periode, waarin ze kunnen rusten, vrij kunnen ademen, en zonder veel zorgen kunnen genieten van de goede „ver andering van iueht"- Ze komen fris en monter, geladen met energie, weer thuis. Vakantie gaat gepaard met een radi cale wijziging van klimaat, luchtge steldheid enhoogte. Het lichaam en de zenuwen moeten tijd krijgen om zich aan te passen. Het gebeurt dan ook vaak, dat men zich dë eerste da gen van de vakantie nog vermoeider voelt dan toen men vertrok. In het al- femeen verloopt het aanpassingsproces chter zeer snel. Alle specialisten zijn het over één saak volkomen eens: in de vakantie moet u de zorgen opzij zetten en de narigheden die u hinderen zoveel mo gelijk van te voren regelen. In ieder geval moet u uzelf ertoe dwingen, tij- is de vakantie niet aan al die din- i te denken. Ook de altijd tobbende moet kunnen uitrusten. VERANDERING Over de invloed van de verandering yan lucht zijn al hele wetenschappelij ke boeken vol geschreven, die er in het kort allemaal op neerkomen, dat de verandering van lucht het organisme van ieder mens tijdens de eerste dag of dagen na de verandering, rain of meer hindert. Het moet zich inspannen om zich aan te passen en deze inspan ning veroorzaakt in vele gevallen ex tra vermoeidheid. Alle veranderingen in de wind, de kosmische stralen en de atmosferische golven werken in op het zenuwgestel en op het menselijk organisme. De „sankomstziekten" zijn dan ook sche ring en inslag: hoofdpijn, buikkrampen en soms een lichte femperatuursverho- ging zijn er duidelijke symptomen Van. Meestal is men er gelukkig al na twee dagen of nog eerder overheen. Het is het beste om de eerste dagen niet onmiddellijk lange wandelingen te faan maken, te gaan zonnebaden of ergen te gaan beklimmen, maar om heel rustig aan te doen en lichaam en geest veel rust te geven. Volgens een slecht gebruik wil men zo snel mogelijk op de plaats van bestemming aankomen en daar om vliegt men haastig van de ene trein in de andere of men raast per auto duizend kilometer per dag. De toch al overspannen geest en het het vaak vermoeide lichaam krijgen hiermee een harde klap, waardoor men nog veel ontvankelijker wordt voor de aaokpmshdelrtpo en waar door men bovendien meer vakantie dagen nodig heeft om „bij" te ko men. Men bereikt dus juist -het te gendeel. Voor automobilisten raadt men over het algemeen een gemiddelde dagelijk- fe afstand van niet meer dan 250 tot DO kilometer aan. Op deze wijze be gint de vakantie al als n in de auto stapt ,want ook als u naar de Franse zuidkust wil, is het prettig om eerst pens een nachtje in Parijs uit te rus ten. De reis zelf moet geen extra in spanning zijn. Daar komt bij, dat ver- Sloeide bestuurders gemakkelijk ver- eersongelukken veroorzaken. BERGEN OF ZEE? Velen vragen zich af of ze naar de bergen zullen gaan of naar de zee. In de meeste gevallen hangt de beslissing af van persoonlijke voorkeur. Maar men dient er ook rekening mee te hou den, dat strand en bergen boven 'de 1200 meter een buitengewoon stimu lerende werking hebben op het men selijk organisme, op voorwaarde dat dit niet al te vermoeid is. Als men zich werkelijk uiterst ze nuwachtig voelt, sterk gedeprimeerd Twee Amerikanen rijn met een ballon tot een hoogte van 25% km gestegen, teneinde hun bijdrage te leveren in het onderzoek naar de stralingen in de hogere luchtlagen. Behalve de beide mannen waren er ook nog 10.000 in secten aan boord, zoals vliegen, mus kieten, bijen en vlooien. Foto: na de geslaagde „operatie" wer den commandant Malcolm Ross (rechts) en M. Lee Lewis (links) te gelijkertijd gefeliciteerd door de bouw kundige Donald Foster (midden). De opname werd gemaakt in James town (noord-Dakota). of finaal overspannen, dan is het in de meeste gevallen verstandiger een windloze streek op te zoeken, niet ho ger dan 500 meter. In bedoelde geval len is het trouwens beter altijd eerst de dokter eens te raadplegen, die waardevolle raad kan verschaffen. Voor vermoeide mensen is het raadzaam, de vakantie door te bren gen in een klein rustig plaatsje, in een bosrijke, droge, windrijke omge ving, ver van de zee, op hoogstens 500 meter en liefst met eenri viertje in de onmiddellijke nabij heid. Het eenvoudig uitrusten langs een rivier en het oplettend volgen van de golfjes heeft een zeldzaam kalmerende uitwerking en boven dien is gebleken, dat de gedachten in dit geval veel minder vaak afdwa len naar de zorgen dan ergens an ders. Er zijn duizenden intellectuelen, die dodelijk vermoeid op vakantie gaan en dan lichamelijke inspanning zoeken omdat ze daarmee hun geestelijke ver moeidheid kwijt zouden raken. Dat is volkomen onjuist. De ene vermoeidheid brengt de an dere mee. Geestelijke vermoeidheid veroorzaakt steeds lichamelijke ver moeidheid en anderzijds verhindert in tense lichamelijke inspanning een evenwichtig functioneren van het cen trale zenuwstelsel. Voor geestelijk oververmoeiden zijn kleine wandelin gen zeer gezond, evenals trouwens korte zwempartijtjes, een spelletje ten nis of een rietstochtje. Nog steeds adviseren vele ouders hun kinderen, die juist een zwaar exa men achter de rug hebben, nu eens een paar weken hard te gaan werken (met de handen) of eens zwaar aan sport te gaan doen, omdat de lichame lijke inspanning de geestelijke overbe lasting zou wegwerken. Het is echter veel gezonder voor die jongens en meisjes om eerst eens een paar weken niets te gaan doen. TWAALF TJUR SLAAP Heerlijk uitgesrékt in het bos of zon nebadend aan het strand kan men na tuurlijk heel goed bijkomen van de vermoeienissen, maar men rust altijd nog het beste uit tijdens de slaap. Het is verstandig om zeker gedurende de eerste vakantieweek twaalf uur per etmaal te slapen. Tijdens de slaap werkt het merendeel van onze spieren niet. Het centrale zenuwstelsel, dat al onze vrijwillige of onvrijwillige bewe gingen commandeert, staat bijna op non-actief en krijgt dus tijdens de slaap eveneens de gelegenheid om tot rust te komen. Velen vragen zich af of het verstan dig is in de vakantie een middagdutje te doen. Het antwoord luidt bevesti gend. Een siësta van twee uur na de middagmaaltijd kan worden aangera den voor alle vermoeiden. Maar vele kunnen 's middags niet slapen, zij lig gen in bed te woelen en maken zich van streek. In hun geval is het beter om het mislukte middagdutje te ver vangen door een spannend boek. Men moet er ook aan denken, dat men zich intens kan vermoeien als men zich verveelt Verveling mag tij dens de vakantie nooit voorkomen. Duidelijk is in dit opzicht wel de ver klaring van docteur Albeaux Fernet, die o.a. Bomhard onderzocht na zijn eenzame reis over de oceaan. Bij het onderzoek bleek, dat deze doodop was van verveling! Het is uitermate dwaas om onmid dellijk na de laatste werkdag op va kantie te willen gaan. Toch maken tal loze mensen deze font Ik ken een bak kersknecht in Frankrijk, die elf maan den per jaar gemiddeld tachtig uui- per week werkt. Zijn laatste werkdag begon zoals gewoonlijk om één uur des nachts en eindigde om drie uur In de middag. Hij vloog toen in zijn wagen tje naar huis, waar vrouw, kinderen en koffers al blaar stonden. Om vijf uur was hij alweer buiten Parijs, op weg naar Grenoble. Maar om zeven uur lag het hele gezin in het zieken huis. Ook zonder met de mogelijkheid van verkeersongevallen rekening te hou den is het niet verstandig om onmid dellijk op vakantie te gaan. Veel beter is het, eerst thuis een paar dagen uit te rusten, want alleen goed uitgerust kunt u van uw vakantie profiteren! GA WEG! Miljoenen brengen hun vakantie nog altijd thuis door, omdat ze nu eenmaal In Z weden is men zich aan het voorbereiden op de komende atle- tiekkampioensehappen van Europa die half augustus zullen worden gehouden. Foto boven: het Stockholm-stadion wordt vergroot; het aantalzit plaatsen zal worden uitgebreid. Foto onder: Ebba Norén, een acht tienjarige studente in de bouw kunde, werkt ijverig mee. Het statige conferentie-oord „Woudschoten" bij Zeist weergalmt deze week van vrolijke liedjes, schoengestamp, gelach en tromgeroffel. Al dit lawaai, of beleefder gezegd geluid, wordt geproduceerd door een honderdtal onderwijzers en onderwijzeressen, die voor het grootste deel de dertig nog niet zijn gepasseerd. Zij zijn jong, zij hebben hart voor het kroost dat aan hun zorgen is toevertrouwd en daarom offeren zij allen een week van hun gelukkig niet al te korte zomervakantie op om tijdens de Vierdaagse van het Christelijk Peda gogisch Studiecentrum door specialisten weer wat „bijgespijkerd" te worden op het gebied van het zang- en muziekonderwijs en op dat der vrije expressie. „Indien mogelijk meebrengen: hamer, tangetje, schaar, stokjes, latjes, eocos- noot, melkdoppen, kroonkurken, klosjes, kralen, busjes, deksels van jampotten, koperen pijpjes, oude badmutsen, enz.", zo konden de conferentiegangers op hun uitnodiging lezen- En.... ze hebben het gedaan ook! Niet om al deze voorwerpen te verkopen aan een verzamelaar van tweedehandsgoederen en oud metaal, maar om er muziek mee te maken. De heer Joh. Barendrecht uit Dordrecht heeft n.1. de lang niet eenvoudige taak op zich genomen om de onderwijzers en onderwijzeresjes te oefenen in het be spelen van zelfgemaakte moderne slag instrumenten. Misschien verwondert het ii, maar het resultaat is niet onwellui dend! De heer J. Smit uit Amsterdam ver zorgde de zangcursus, Hij heeft zijn pu pillen zó goed onder de duim, dat ze in de pauzes in een veelstemmig koor om koffie vragen en op de wonderlijkste mo menten losbarsten in een volumineuze kanon of een muzikaal ABC. Voor de heer H. de Koning hullen de cursisten zich in shorts en gymnastiek- blousjes, dé ideale uitrusting voor de praktische beoefening van het vak „Ex pressie en beweging". Op bepaalde uren van de dag trekken de dames en heren gewapend met blokfluiten, tamboerijnen en snaarinstrumenten naar het lokaal waar de heer W. J. A. Mennes uit Am sterdam les geeft in muziek in hout. De heer J. G. van As te Den Haag, die het vak ritme en beweging zou doceren, is helaas door ziekte verhinderd, zijn plaats wordt ingenomen door de heer J. Kieft uit Wassenaar Méér zingen Eén van de referenten die een bepaald geen geld genoeg hebben of omdat ze ten onrechte menen, dat men thuis even goed hunt uitrusten, Thuis blijft de geest echter automatisch in haken op het dagelijks werk en de da gelijkse zorgen, zodat een deel der va kantiegenoegens, zelfs al slaapt men wat langer, toch verloren gaat. Proheer het in zo'n geval eens te worden met een familielid. Met wat goede wil is er altijd een mogelijkheid elders een paar dagen onderdak te vin den. Want een .verandering" wordt door alle dokters dringend aangeraden, nog meer voor de huisvrouwen dan voor hun mannen! Wapensmokkel naar de Dominicaanse republiek In Miami zijn 16 mannen gearresteerd, onder wie drie Amerikaanse staatsbur gers, die bezig waren een gehuurd vlieg tuig vol met wapens te laden, bestemd voor de Dominicaanse republiek. Zij zul len worden vervolgd wegens schending van de neutraliteitswet. Sinds 1952 bestaat er in Friesland een oecumenische studiekring. Hieraan nemen predikanten van verschillende kerken deel, her vormden, gereformeerden, christelijke gereformeerden, baptisten, doopsgezinden, remonstranten, het leger des heils. Ds. C. Mak te Leeuwarden geeft in Uitzicht, het gereformeerde tijdschrift ter bevordering van het oecumenisch besef, enige mede delingen over het werk van deze studiekring. Eenmaal peer maand behalve 's zomers, komt men een dag bij elkaar; de kring telt 16 5 20 leden, dat-wisselt geregeld. „We zijn begonnen met het zich aan elkaar voorstellen op deze wijze, dat ieder op zijn beurt het relaas gaf van eigen kerk, haar ontstaan, fundamenten, historie, haar typische trekken, opdracht en roeping". Deze manier van kennismaken neemt allerlei mis verstanden weg. „Er waren er b.v. onder ons, die de doopsgezinden (behalve dan een dominee, die voor de N.C.R.V- sprak) eenvoudig voor vrijzinnig versleten hadden. Met verbazing ontmoetten wij op onze kring vertegenwoordigers van de groep doopsgezinde col lega's, die met enthousiasme bezig zijn het kerkelijke beleven en belijden naar de bijbel te richten en te reformeren". maalsviering. Natuurlijk, of liever, helaas kwam het nooit zover; nie mand rende met jongensachtige blijdschap naar de koster om het avondmaalsgerei. We zetten braaf weer de remmen op dit verlangen, uit vrees voor onkerkrechtelijk- heden en koppig kerkbodegeschrijf. Ik vermeld dit alleen om een in druk te geven van de vreugdevolle christelijke sfeer, die een ontmoe ting van kinderen Gods uit diverse kerken krijgen kan". Vragen van voorbijgangers Het te München verschijnend kerkblad „Sonntag" geeft een typi sche tekening van de verschillende manier, waarop men in de rooms- katholieke en protestantse kerken Woord en Sacrament waardeert. Ergens op de kerkplein stond een grote groep mannen in onderling gesprek. Duidelijk was buiten te horen, dat in het kerkgebouw de dienst aan de gang was. Orgelmu ziek en koorzang en daarna de stem van de prediker. Meldden wij reeds, dat de classis I Zaandam van de Gereformeerde J Kerken in 1959 een kerkdag wil f gaaïi organiseren, in navolging van i hervormde kerkedagen, te Apel- doorn wacht men niet zo lang. Daar wordt op 30 augustus een kerkdag i gehouden voor de gereformeerden ter plaatse. Aangezien in Apeldoorn 6150 gereformeerden wonen, ver- wacht men dat deze Kirchentag-in- 1 het-klein zeker een vijftienhonderd f mensen bijeen zal zien. Kostbare monumenten Groot is volgens ds. Mak de ge heimzinnige macht van niet-bijbel- se, niet-theologische factoren, die scheiding brachten en hardnekkig in stand houden. De collega b.v., die „men" met de label „vrijzinnig" aan zijn toga ziet, blijkt een knap en serieus exegeet te zijn, die niet an ders wil dan de bijbel laten spre ken. „Liever dan te proclameren, dat wij de meest zuivere openbaring van het lichaam van Christus zijn, houd je vol te willen strijden om „de minst onzuivere kerk" te mo gen wezen". Dit is geen achteruit gang, verlies van kerkelijk besef, bedenkelijk relativisme. „De be langstelling voor heel Christus' kerk op aarde" aldus ds. Mak voor haar rijkdom en armoede, voor haar wezenlijke eenheid naar binnen en haar zondige gescheurdheid naar buiten, maakt dat de naam van de grote Herder der schapen ons al groter wordt en al meer ter harte gaat Ze vermindert de strijdbaar heid voor „eigen" kerk en haar re formatie niet Maar die woTdt wèl gezuiverd van fanatisme, hoogmoed, zelfgenoegzaamheid, bekrompen heid en andere verkeerde en scha delijke motieven, waarmee zovélen in hun angstig-bewaard isolement behept blijven". Verrassend is de eenheid, die men ontdekt bij het serieus en biddend samen bestuderen van bijbelgedeel ten. „Allen, ook die het meest „links" georienteerd zijn, willen Christus kennen en erkennen, zoals Hij zich geopenbaard heeft en zij willen daarom de bijbel laten spre ken en eerbiedig luisteren. Hier wordt ook dienstbetoon aan elkaar verricht Meer dan eens wordt dan gehoord: „dit heb ik altijd verkeerd gedacht", of: „zó heb ik het nooit gezien". Het Woord heeft hier door zichzelf onbetwiste autoriteit". Ds. Mak zegt: „We hebben in ons vergaderzaaltje allen menigmaal gezucht: ik durf wel zeggen: dieper gezucht dan welke kerkeraad ook, over misverstanden, kortzichtig heden, over onverschilligheid en liefdeloosheid, die onze gemeen schap storen en de zaak van Chris tus schaden. We hebben ook won dere vreugde ervaren in de herken ning van elkaar, dat we „in Chris tus" leven. We hebben samenkom sten gehad met zulk een eerlijk en persoonlijk geestelijk verkeer, goals ik in de kring van verwante colle ga's zelden ontvangen heb. Er zijn dagen geweest, dat we allen een sterke, innerlijke behoefte hadden om ons samenzijn te besluiten met een gemeenschappelijke avond- f 4 Ds. H. A. Visser, predikant van de f Westerkerkgemeente in Amsterdam wijst er in zijn gemeentebericht op, dat deze prachtige kerk een veel f grotere plaats in het kerkelijk leven i zou kunnen innemen wanneer zij in de winter geen ijskelder was. Een f nieuwe verwarming zou uitkomst kunnen brengen, maar de kosten er van worden begroot op f80.000, Er zit pas f180,in de wijkkas. Men wil een bazar houden. Wan neer deze f3.000,opbrengt, zal mogelijk de centrale kerkeraad van Amsterdam bijspringen, daar hij ziet, dat de wijkgemeente er zelf iets voor over heeft. De Westerkerk (16201631) is de voornaamste in de 17e eeuw gestichte protestantse kerk in Nederland. DE 'K.ÊRK Toen de dienst in deze rooms- katholieke kerk al een eind op streek was, trokken de mannen van het kerkplein hun gezicht in de plooi, zetten de petten af en gingen de kerk binnen. Iemand, die dit tafereel had aangezien, vroeg aan deze wonderlijke kerkgangers, waarom zij zo laat het bedehuis be traden. Hem werd geantwoord „Kijk, de preek is nu gedaan, we kunnen nu nog nèt het Sacrament bijwonen". Deze zelfde voorbijganger wan delde ook over een ander kerkplein. De kerk, een protestantse, ging uit. Ouden en jongen kwamen naar bui ten en bleven wat napraten op het plein. Maar binnen werd blijkbaar de eredienst nog voortgezet. Duide lijk liet het orgel en het gezang der gemeente zich horen. De voorbijganger liep op de kerk gangers toe en informeerde waarom zij zo vroeg het kerkgebouw hadden verlaten. Hem. werd geantwoord „Kijk, de preek is nu gedaan, het Sacrament is alleen voor de lief hebbers". N t Het Maandblad van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Nederl. Herv. Kerk ziet wel wat in de vrouwelij ke ambtsdrager, speciaal dan als ouderling-kerkvoogd. Voor het con tact lussen organisaties als vrou wen- en meisjesverenigingen, die graag iets doen ter verlichting van de financiële zorgen der kerk, kan niemand beter zorgen dan een vrou- f welijk kerkvoogd. „Voelt een vrouw dikwijls niet fijner aan dan een man hoe zij iemand tot offerbereidheid moet brengen?" Het Maandblad stelt verder de vraag: „De vrouw als zodanig heeft de eigenschap om in de huishou ding steeds te trachten de eindjes aan elkaar te knopen. En zou zij die eigenschap ook niet ten dienste van de kerk kunnen stellen en een be groting van inkomsten en uitgaven kritisch kunnen bekijken en met gevoel of iets gaan zal of niet? Overigens verwacht het Maand blad niet, dat in de dorpskerke raden spoedig de vrouw haar in trede zal doen. Voorlopig zal men wel vinden, dat de kerkvoogd een man behoort te zijn. Maar in de steden ligt het anders. Daar heeft men vrouwen, die volkomen op de hoogte zijn van de techniek van het leiding géven in een grote organi satie; daar heeft men vrouwen, die de financiële, economische, maat schappelijke en stedebouwkundige problemen der kerkelijke gemeente kennen of zich die kennis kunnen eigen maken. Daar, waar thans niet ambtelijk een vrouw in het college van kerkvoogden zit, is zij meestal een zeer gewaardeerde fi guur. - ipfp} onderwerp op het terrein van het mu ziekonderwijs behandelde, was de heer Jop. Pollmann uit Amsterdam. Hij sprak over „De functie van het zingen in school en leven". Spr. was niet erg optimistisch gestemd over de huidige situatie op de lagere scholen. Een enquete in Noord- en Zuid holland heeft dit jaar uitgewezen, dat voor het zangonderwijs nog het meest gebruik wordt gemaakt van de bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee", 'n verzameling liederen waartegen volgens de heer Pollmann al jarenlang is opge trokken, omdat hij onkinderlijk en bo vendien niet esthetisch verantwoord is. BIJ een onderzoek in Brabant bleek, dat van de leerlingen van de zesde klas sen 50 het zesde couplet van het Wil helmus helemaal niet en het eerste cou plet slechts gedeeltelijk kende. Enin de meeste gevallen gold dit ook voor de leerkrachten. Met de kennis van geeste lijke zowel als van andere liederen en van het notenschrift, is het eveneens droevig gestemd. De school wordt door velen beschouwd als een instelling om het verstand te ontwikkelen. Maar in de totaalopvoeding van de mens mag juist het spelelement niet ontbreken. Talloze wijsgeren heb ben in de loop der eeuwen al verkondigd, dat de mens niet primair de verstande lijke, de economische of de werkende, maar de spelende mens if. Schiller heeft zelfs gezegd: De mens is slechts daar helemaal mens, waar hij speelt God heeft ons ook als spelende men sen geschapen, Hij heeft ons het spel ge geven. Maar in de moderne maatschap pij komt het heel erg in het gedrang. „Het is onze taak", aldus de heer Poll mann, de mensen het spel terug te geven en hen weer tot harmonieuze wezens te ontwikkelen". Alleen datgene wat de schoonheid als mogelijkheid in zich draagt, is het ware spel. Daarom moet er aan het zangonder wijs b.v., hoge eisen worden gesteld. Zingen heeft enorme voordelen; het is niet aan ruimte, instrument of jaargetij de gebonden, het vraagt om zuiverheid, orde en beheersing en het vormt een aansluitingsmogelykheid op de „grote" muziek en de literatuur. Muziek Is een gave van God, die we niet moeten zien als de geringste ge nade", zo besloot de heer Pollmann zijn toespraak die, hoe kan het ook anders in zo'n gezelschap, heel wat vragen en op. en aanmerkingen uitlokte. Ds. H. Eenhoorn, predikant bij di Geref. Kerk onderhoudende artikel 3' k.o. te Zwijndrecht-Groote Lindt, weri verleden jaar door zijn kerkeraad in com binatie met die van Zwijndrecht in zijn ambt geschorst, op grond van interne moeilijkheden in de gemeente. Ds. Eenn- hoorn ging van deze beslissing in be roep bij de classis Dordrecht-Gorinchem, die uitsprak, dat deze schorsing onwettig was. Na breed beraad besloot de kerke raad van Groote Lindt zich aan deze be slissing te onderwerpen en hij herriep dan ook zijn mededeling aan de kerken, dat Ds. Eenhoorn opgehouden had pre dikant van Groote Lindt te zijn. Thans heeft de kerkeraad van Groote Lindt in samenwerking met die van Zwijndrecht Ds. Enhoorn opnieuw in zijn ambt ge schorst, thans voor de tijd van een maand en zulks op grond van artikel 80 der kerkenorde, waar gesproken wordt van openbare scheurmaking en trouweloze verlating van de dienst. Ingezonden mededeling (Adv.) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Door de onderhandelaars van de ar beiders van General Motors, Ford en Chrysler, die bij de unie van Verenig de auto-arbeiders zijn aangesloten, is aan het hoofdbestuur van deze vak vereniging toestemming gevraagd voor stakingen bij de drie grote automaat schappijen. De arbeiders werken reeds bijna twee maanden zonder looncontract. De vakvereniging tracht nieuwe contrac ten te sluiten, die voorzien in verho ging van de lonen en verbetering van de andere arbeidsvoorwaarden.Ver wacht wordt, dat het bestuur der vak vereniging de volgende week zal be sluiten toestemming voor stakingen te geven en dat voor de stakingen een datum zal worden bepaald, die kort na het begin van de produktie der nieuwe modellen valt.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5