Fraude is opgelost bij sociale verzekeringsbank Terreur van dronken pyromaan Donkerblonde vrouw" en twee ÏÊÏÊSÊBtÊÈÊ Geen atoomwapens voor Nieuw/Guinea Televisie heeft voor 1959 geen rijksbijdrage meer nodig Dertig valse cheques geïncasseerd Oude man door gasvergiftiging omgekomen Vragen verrekening van de melk Staatssecretaris Höppener „Heimwee» naar Amsterdam Staatsgreep in Haiti mislukt Na overval op Djatiluhur Indonesische infanterie beschermt Franse en Italiaanse onderdanen Nieuwe ziektegevallen onder varkens Zeven miljoen ton scheepsruimte opgelegd Minister Staf deelt mede Alleen specialisten worden uitgezonden OOIEVAAR (DOOR EMOE MISHANDELD) IN ZIEKENHUIS GEOPEREERD BENZINE DUURDER Kustvaarder te Vlissingen aan de ketting gelegd Donderdag 31 juH 1958 ZBEUWSCH DAGBI AD PAGINA 3 De Amsterdamse recherche heeft de „grote, slanke, donkerblonde vrouw", die op 7 en 8 juli j.l. op tal van postkantoren in Amsterdam, Haarlem en Leiden in totaal dertig valse cheques incasseerde tot een gezamenlijk bedrag van bijna 23.000,—, gearresteerd, evenals twee medeplichtige ambtenaren van de sociale verzekeringsbank te Am sterdam. Het zijn de 44-jarige F. J. van der H. en de 38-jarige S. S. M. van 't S., beiden woonachtig in Amsterdam-west en de 23-jarige mej. W. J. van G., wonende te Dordrecht en werkzaam op het kantoor van een industriële onderneming te Itotterdam, waar zij gisteren is aan gehouden. Beide ambtenaren hebben dertig betaalbaarstellingsbewijzen, een soort cheques, op de sociale verzekerings bank gestolen, deze voorzien van een valse naam en gefingeerde adressen, alsmede van een bedrag van ƒ752,16 en deze op postkantoren in Amster dam, Leiden, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Aerdenhout en Santpoort laten innen door mej. Van G., een vriendin van Van 't S. ter suggestie van mogelijke daders van de leiding der bank de namen van de dik bevriende Van H. en Van 't S. als mogelijke daders te horen. Beide mannen hadden schulden van vorige dienstbetrekkingen. Maar de politie speurde vooral naar de dame, waarvan een vaag signalement be kend was. Van 'tS. vervulde naast zijn func tie als ondergeschikt ambtenaar des nachts het baantje van portier van 'n hotelletje in de omgeving van de Overtoom. Een onderhoud met de ho telier bracht de politie op het spoorinkopen. van de vrouw. Er had n.l. voor en op de data, waarop de cheques waren geïnd, een vrouw gelogeerd in het hotel, wier (juiste) naam wel vermeld stond in het hotelregister, maar was weggelaten op de aan de politie in geleverde lijst van de gasten. Gecon fronteerd met deze en andere kleine gegevens, zoals onverwachte ziekmel dingen van Van H. en van 't S., deed de mannen door de mand vallen. Zij bekenden de fraude te hebben ge pleegd. Een scooter De ijlings in Rotterdam gearresteer de vrouw vertelde de politieke dat haar vriend van 't S. haar mede delingen zou hebben gedaan over een banktegoed van circa f20.000 dat om bepaalde redenen niet rechtstreeks aan hem kon worden uitbetaald. Daarom had hij de hulp van zijn vriendin ingeroepen, die volgens haar verhaal na aanvankelijke aarzeling bereid bleek, het geld te innen op de postkantoren tegen 10 pet vergoe ding. Zjj verkreeg na het afdragen van het geld een bedrag van f2256, waarvoor zij dra een scooter kocht. Dit vervoermiddel is later door de politie in beslag genomen. Er is nog f700,bij haar gevonden. Een huis zoeking bij van 'tS. bracht f6600, op, bfj van H. f 6300,zodat van het totale bedrag f 14.000,plus een scooter terecht is. De rest is door de aangehoudenen opgemaakt aan kleine ,Plus vakantietoeslag' De soort cheques, die bij de so ciale verzekeringsbank te Amster dam worden gebruikt voor het uit betalen van honoraria aan artsen, ambtenaren enz. konden, nadat zij op de afdeling waren weggenomen door Van der H., gemakkelijk wor den ingevuld, daar zij niet van een handtekening worden voorzien. Van 'tS. huurde derhalve 'nschrijf machine en tikte op ieder bewijs-in- duplo: „H. L. van Westerlaken, sala ris over juni plus vakantietoeslag" als mede gefingeerde adressen, vallende in het ressort van de onderscheidene postkantoren. Het origineel van de cheque werd in enveloppen van de sociale verzkeringsbank naar de post kantoren gezonden, het afschrift, waarop normaliter wordt uitbetaald, ging naar de vriendin van 'tS., mej. Van G. Bovendien werd het rijbewijs van H. veranderd met de naam H. L. van Westerlaken )en voorzien van een foto van mej. Van G. Voor alle zekerheid verstrekten de ambtenaren deze dame een brief op papier van de sociale verzekeringsbank, waarin werd meegedeeld, dot zij als uitzon dering haar salaris op haar vakantie adres kreeg uitbetaald met een che que op het postkantoor. Deze brief heeft mej. Van G. niet nodig gehad. Ze verkreeg zonder veel moeilijk heden op het vervalste rijbewijs de cheques aan de onderscheidene post kantoren uitbetaald. De fraude kwam aan het licht, toen de postkantoren de betalingsbewijzen ter afrekening aan de sociale verze keringsbank zoinden. De afdeling zwendel van de Amsterdamse recher che toog aan het werk en kreeg Tengevolge van gasvergiftiging is de 80-jarige M. Tunders in zijn woning aan de Adrianastraat te Rotterdam om het leven gekomen. Buren, die gistermorgen een sterke gas- lucht roken, waarschuwden de politie, die zich toegang verschafte door de voor deur in te trappen. Zij vond de tachtig jarige man levenloos op zijn bed liggen. Direct werd hij naar het ziekenhuis Cool- singel getransporteerd, waar men con stateerde, dat hij was overleden. Ver moed wordt, dat de oude baas gister avond per ongeluk het gaskraantje heeft laten openstaan. Het Tweede Kamerlid, de heer De Ruiter, heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning de volgende vragen gesteld: 1. Is het niet mogelijk, gezien de mededelingen van de minister dd. 24 juli 1958 o.a. dat de verre- kenprijs per 100 kg melk van 3,7 pet vet f 30,55 bedraagt, dat de aanvoerverwerkings- en admini stratiekosten voor de standaardi sering van melk hoger zijn dan de opbrengst van de vrijkomende boter en karnemelk en dat andere bijkomende kosten de uiteindelijke kostprijs van de consumptiemelk van 2,5 vet per liter op 43,8 cent brengen, om spoedig te ko men tot een veel eenvoudiger en goedkoper systeem, waarmede zo wel de producent als de consu ment gebaat zal zijn? 2. Is het waar, dat met de standaar- disatiebedrijven een contract van zeer lange duur is afgesloten? 3. Zo het antwoord op vraag 2 be vestigend luidt, wanneer is dat contract dan afgesloten en voor hoe lang? 0 Een opvarende van het Russische vrachtschip „Chubief" is, toen zich dit schip in de Bosporus bevond, over boord gesprongen en naar de Turkse oever ge zwommen. Hij heeft de Turkse politie, die zich over hem ontfermde, verzocht als politiek vluchteling in Turkeije te mo gen blijven. Staatssecretaris Höppener heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Roosjen be treffende uitbreiding van de zendtjjd voor de televisie. De staatssecretaris is van oordeel, al dus het antwoord, dat, gelet op de stij ging van het aantal geregistreerde tele visietoestellen, enige uitbreiding van zendtijd in het jaar 1959 gerechtvaardigd is. Een beslissing omtrent de verhoging van het aantal zenduren kon eerst ver antwoord worden genomen, nadat een overzicht was verkregen van de positie van de rijksbegroting voor het dienst jaar 1959. Ten gevolge van de stijging van het aantal geregistreerde televi sietoestellen en de nog te verwachten toeneming daarvan gedurende het jaar 1959 zal voor de televisie, te beginnen met dat jaar, geen bijdrage meer uit de algemene middelen nodig zijn. Voorts maakt de te verwachten op brengst uit de kijkgelden het mogelijk een aanvang te maken met een geleide- terugbetaling Van de in de afgelopen ja ren ten behoeve van de televisie uit de algemene middelen verstrekte voorschot ten. De 20-jarige Duitse meubelmaker K. N. uit Krefeld.die op een kampeerterrein in Amsterdam-noord werd aangehouden omdat hij met een revolver met scherpe patronen aan het schieten was, is giste ren opnieuw op dit kampeerterrein aan getroffen. Ditmaal was hij in het bezit van een dolkmes. Na zijn schietoefe ningen had de vreemdelingenpolitie hem maandag over de grens gezet en aan de Duitse politie ter beschikking gesteld. Diezelfde dag keerde N. echter naar Ne derland terug. Hij zal opnieuw worden uitgeleid. Twee Amerikaanse plaatsvervan gende sheriffs en twee verbannen legerofficieren van Haiti hebben het initiatief genomen tot de mislukte staatsgreep van dinsdag in de Neger republiek Haiti, zo is door de politie in Miami meegedeeld. De twee plaatsvervanger hadden aanvankelijk de steun van vijf col lega's wie zij hoge posten in de nieu we regering hadden beloofd. De vijf trokken zich echter op het laatste moment terug. Volgens berichten uit Haiti is het paleis van president Duvalier door zeven mannen bestormd. Vijftig sol daten werden overmeesterd, voordat het leger in actie kwam. De zeven aanvallers zijn doodgeschoten. Oud-president Magliore, die in ballingschap in de Ver. Staten ver blijft heeft ontkend dat hij iets met het komplot te maken zou hebben. Tsjechische diplomaat uit Zwitserland gewezen Een Tsjechoslowaaks diplomdat, An- tos, is uit Zwitserland gewezen wegens spionnage, aldus is gisteren te Bern meegedeeld. Antos was «derde secre taris van het Tsjechoslowaakse gezant schap te Bern. Hij heeft Zwitserland reeds verlaten. Walvisvangst in 1957 op recordhoogte Volgens Noorse statistieken over de walvisvangst is er in 1957 in de zuide lijke IJszee een recordaantal van 58.737 walvissen gevangen. O De Franse oorlogsbodem „Ile d' Ole- ron" zal binnenkort in de Middellandse zee proeven nemen met het afschieten van geleide projectielen. Indien de Nederlandse Televisie Stich ting met inachtneming van de overeen komstig het bovenstaande haar en haar componenten te beschikking te stellen middelen per 1 apri 1959 de zendtijd zou verhogen tot 15 uur per week, zou dit bij de regering geen bezwaar ontmoeten. Van deze beslissing is de Nederlandse Televisie Stichting inmiddels op de hoog te gesteld, aldus de staatssecretaris. Finse topfunctionaris ontslagen President Kekkonen van Finland heeft de secretaris-generaal van het ministerie van defensie, kolonel Leh- nus, ontslagen „wegens activiteit die onverenigbaar is met zijn functie." Een nadere verklaring werd niet ge geven. Kolonel Lehnus is van novem ber 1957 tot april 1958 minister van defensie geweest in het kabinet van Von Fienadt. In de nacht van op ,i. heeft een dronken maniak, de 35-j. fabrieksarbeider B. de M. uit Gouda, brand gesticht in vijf boerderijen tus sen Gouda en Montfoort langs de Hol landse IJssel en daardoor 21 mensen dakloos gemaakt. De schade wordt op enige honderdduizenden guldens ge- geschat. Foto links hoven: het blussingswerk aan de gang in de eerste hooiberg, die in vlammen opging, die van de heer W. Spruit te Willeskop onder Mont foort. Links midden: de geblakerde resten van de boerderij van de veehouder P. Boere aan de weg HaastrechtOude water, het tweede bedrijf dat ten prooi viel aan De M.'s vernielzucht. Links onder: de schade op het bedrijf van de heer W. Houdijk onder Haas trecht waar alleen het woonhuis be houden kon worden. Hier sloeg De M. voor de derde maal toe. Rechtsboven: het blussen van het vierde bedrijf waarop de rode haan kraaide, de boerderij van de heer B. Streefland tussen Haastrecht en Gouda Rechts onder: blussen van de uitge brande boerderij van K. V. D. Vis te Gouderak. legerleiding bassade zullen de militaire eenheden iij- tijd in Djatihulur De Indonesische heeft een bataljon infanterie en 'n QbePaalde batterij naar Djatiluhur, in west- Java, gezonden, ter bescherming van het leven der 300 Fransen en Italianen, die daar werkzaam zijn bij de uitvoering van grootse kracht- en irrigatiewerken. In het afgelopen weekeinde heeft, zoals gemeld, een goed gewapende bende van 50 opstandelingen der Da- roel-Islam-beweging een overval ge pleegd op de nederzetting, waarbij een Italiaan werd gedood. Het kantoor en de woonhuizen wer den geplunderd, terwijl de arbeiders onder bedreiging met vuurwapens hun horloges en portefeuilles en zelfs hun brillen moesten afgeven. In verband'met de-overval verzocht de Franse ambassadeur in Indonesië het ministerie van buitenlandse zaken permanente militaire bewaking in Djatiluhur te stationeren. Dinsdag nam de artillerie de bergen onder vuur. WERK HERVAT Na de overval werd het werk stil gezet, omdat de arbeiders weigerden zonder bescherming door te werken. Na aankomst der troepen werd het werk hervat. Volgens kringen van de Franse am- Te Baarlo en Kessel in noord-Lim burg zijn de laatste dagen nieuwe ge vallen van atrofische rhinitis ondfr varkens geconstateerd. Op een fokbt drijf te Baarlo werden 330 dieren op geruimd, hij een landbouwer te Baar lo ruim 200 dieren en bij een land bouwer te Kessel 40. De betrokken be drijven zijn besmet verklaard. Gedurende een maand mogen er geen varkens worden gehouden. Het vléés van de aangetaste dieren kan normaal in de consumptie worden ge bracht. De atrofische rhinitis openbaart zich door vergroeiingen aan de snuit en aantasting van de kaakbeenderen. Pas geboren biggen op besmette bedrijven krijgen zeer spoedig de ziekte, die zij meestal niet qyerleven. Oudere var kens ondergaan een ernstige terugslag in de groei. De ziekte is enige weken geleden voor het eerst in Nederland geconsta teerd, ook in het zuidoosten van het land. Een aantal arbeiders heeft repatrie- ëring aangevraagd. Tot dusver hebben echter slechts enkele besloten hun vrouwen en kinderen terug te zenden. BENDENACTIVITEIT Het gebied, waar de werken in uit voering zijn, ligt omstreeks 130 km ten zuidoosten van Djakarta en niet ver van de door benden geterroriseerde residentie Priangan, waarvan Ban doeng de hoofdplaats is. Alleen al in de eerste zes maanden van dit jaar werden bij deze residentie door benden van de Daroel Islam on geveer 400 dorpsbewoners gedood en voor 17 miljoen roepia materiële scha de aangericht. De depressie in de wereldscheepvaart heetf tot resultaat, dat er thans zeven miljoen bruto register ton scheepsruimte is opgelegd, zo heeft de voorzitter van het bestuur van het Amerikaanse bu reau voor de scheepvaart, Dr. Walter L. Green, in een bijeenkomst van deze or ganisatie bekendgemaakt. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de omvang van de opgelegde scheepsruimte nog steeds aan zienlijk kleiner is dan tijdens de depres sie in het begin van de jaren dertig. De voortgaande levering van verschillende soorten wapens, waar onder zeer moderne, aan de republiek Indonesië en een in intensiteit toenemende propaganda voor de zgn. „bevrijding" van Nederlands Nieuw-Guinea doen een situatie in Indonesië groeien, die verschilt van de situatie zoals die tot voor enige tijd bestond. De verhoudingen, wijzigen zich. Aldus de ministers Staf en Helders in antwoord op schriftelijke vragen over maatregelen ter beveiliging van Nieuw- Guinea, die waren gesteld door het lid der Tweede Kamer, de heer Bakker. Op de Nederlands Nieuw-Guinea zullen geen atoomwapens worden ge plaatst. Raketten maken reeds sedert jaren deel uit van de bewapening van een deel der aldaar gestationeerde vliegtuigen. ALLEEN SPECIALISTEN De uitzending van militairen be treft in het bijzonder uitzending van kleine groepen specialisten op het gebied van luchtafweer, beho rende tot de koninklijke landmacht of tot het grondpersoneel der ko ninklijke luchtmacht. Uitzending van dienstplichtigen van de landmacht, anders dan dat zij zich vrijwillig bereid verklaren kan eerst na totstandkoming van een wijziging van de dienstplicht wet geschieden. De ministers menen, dat het lands belang verbiedt meer gedetailleerde gegevens te verstrekken inzake om vang, aard en datum van vertrek der uit te zenden eenheden dan tot dusver is geschied. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer-lid De Kadt verklaart minister Staf, mede namens minister Luns, nog, dat het bij het zenden van versterkingen uitzending van enige eenheden betreft, die niet meer door het korps mariniers kun nen worden opgebracht zonder een te zware druk op de bestaande vredes organisatie te leggen. GEEN OMBUIGING De ministers zien hierin niet een ombuiging van het in overleg met de Kamer genomen besluit om de bevei liging van Nederlands Nieuw-Guinea op doelmatigheidsgronden aan de ko ninklijke marine op te dragen. De regering is dan ook van mening, dat op grond van het bovenstaande de genomen maatregel geen aanlei ding geven voor een voorafgaand parlementair debat omtrent het ge hele Nieuw-Guinea-beeld der rege ring. DE IN HET Noorderdierenpark te Emmen in gevangenschap ge boren ooievaar, die nu tien weken oud reeds vluchten maakt, daalde gisteren na een vlucht in de ren van de emoe, die van dit bezoek niet was gediend, en het dier dusdanig attakeerd, dat het een poot brak. De vogel werd in het Diaconessenhuis te Emmen opgeno men, waar men groot respect voor de ooievaar toonde. Met assistentie van vier zusters moest de vogel een langdurige chirurgische behande ling ondergaan, Waarbij een gipsverband werd aangelegd. Men hoopt, dat de vogel de poot zal behouden om in staat te zijn de trék naar het zuiden te volbrengen. Het Vogeltrekstation te Leiden, dat de vogel heeft laten ringen, was namelijk benieuwd of deze in gevangenschap geboren vogel de ouders zou verlaten om de trek naar het zuiden mee te maken. Mocht de poot niet genezen, dan zal worden getracht de ooievaar van een kunstpoot te voorzien. Met ingang van vrijdag 1 augustus a.s. zullen de verkoopprijzen van en kele aardolieprodukten worden ver hoogd. Autobenzine wordt 0,3 cent per liter duurder. Voor tractorpetrolejum zal 0,15 per 100 liter meer moeten wor den betaald. De prijzen voor huisbrandolie, auto- gasolie en andere gasoliën worden ver hoogd met 0,30 per 100 liter en die voor dunne stookolie met 0,25 per 100 liter. Deze verhogingen zijn een gevolg van de wereldmarktnoteringen, welks reeds plaats vond vóór het begin van de recente ontwikkeling in 't midden- Oosten. Gisterochtend vroeg, bij het passeren van de rede van Vlissingen op weg van Shoreham naar Antwerpen, waar vracht geladen moest worden, is de Nederland se kustvaarder „Alpha", groot 459 bruto registerton en eigendom van de familie Buisman uit Groningen, aan de ketting gelegd. Dit geschiedde op verzoek van de hy potheekhouders. Het schip is thans over gebracht naar de binnenhaven van Vlis singen. Massamoorden in Columbia Het Columbiaanse blad „Republica" meldt, dat bij Purificacion in de Colum biaanse provincie Tolima 108 boeren door opstandelingen zijn vermoord. De huizen van de slachtoffers werden ge plunderd en vervolgens in brand gesto ken. OP DE VIJFDE algemene vergade ring van het comité voor het Interna tionale Geofysisch Jaar, die vandaag in Moskou begint, zal een grootscheep se poging worden gedaan om de gege vens, die de satellieten en raketten hebben verzameld, te ortcijferen. Duizenden mannen hebben de strijd aangebonden tegen ongeveer 300 bos branden in de Canadese provincie Brits- Columbia. Bij de blussingswerkzaamhe- den wordt gebruik gemaakt van hef- schroefvliegtuigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3