VEERTIEN JAAR GELEDEN: AANSLAG OP HITLER RADIO EN TELEVISIE Draagbare anti-tankraket ONTPLOFFING VEROORZAAKTE EEN ENORME RAVAGE 4 AMERIKANEN WERKEN HARD ZOWEL IN BEDRIJF ALS THUIS Fin stak Noot met mes Feiten en cijfers uit het dagelijks kvcti FOTOGRAFEREN? vraaaj AGFA films PUDDING VUSS1NGEN Twee Vlissirsgers in hoofdbestuur van Poolse oud-strijders TEGENBEVELEN Himmler kreeg bevel niemand j en niets te ontzien S Volgende artikel: TERREUR BREEKT LOS Vrijdag 25 juli 1958 ZEEUWSCH DAG BI AD PAGINA 5 HET TULPENFEEST, dat omstreeks half mei in Holland gehouden wordt, is zeer interessant. Holland is een ruim gebouwde, mooie stad. Zeer veel mensen werken aan dit feest mede, meest gekleed in Neder landse klederdracht: Volendams, Walchers, Zuid-Bevelands, Axels, Fries. Alle waren ze dit jaar ook weer aanwezig, al is de oorspron kelijke vorm van deze klederdrachten wel verwaterd: de Zuid-Beve- landse mutsen hangen slap langs de oren en rugspelden zag men niet meer. Het feest begon met het schuren van de mooie brede winkelstraat. Op het trottoir waren voor de toeschouwers banken geplaatst over de gehele lengte van de straat. Met dit schuren wordt de Hollandse zinde lijkheid tot uitdrukking gebracht. Aan de optocht, die volgde, namen ook sportverenigingen, muziekverenigin gen enz. deel. Er waren zeer mooie versierde wagens. Het gehele feest was trouwens goed verzorgd en een bezoek zeker waard. Er zijn dan ook duizenden bezoekers. De klompendans, eveneens in. Neder landse klederdrachten, waaraan hon derden deelnemen, is wel één van de hoogtepunten van dit feest,, waaraan ook de scholen alle medewerking ge ven. Het is een jaarlijkse herinnering aan het oude vaderland. HOE HEEFT DE AMERIKAAN f De Amerikanen doen zeer veel werk zelf. En ze zijn daarop ingericht. Ze hebben eerste klas gereedschappen, veel electrisch, b.v. zagen en boren. Ze bouwen vaak zelfde garage bij hun zomerhuis en zagen dan zelf dikke bo men af, als die hun in de weg staan. Ze bestellen hun garage in een winkel of bij een houtzagerij. Kant en Klaar komt het hout, geschaafd en op maat gezaagd, aan, vergezeld van een blauw druktekening, schroeven en spijkers. Zelf zet men het geval, eventueel met hulp van een buurman, in elkaar. Men werkt hard en intensief, over. dag voor het brood en 's avonds nog eens in huis en tuin. Ze doen ook veel aan sport, voornamelijk balspelen. De Amerikanen zijn een sterk en arbeid zaam volk. Veie mannen echter sterven tussen de 50 en 60 jaar aan de zgn. managerziekte, een gevolg van het ge jaagde leven. Amerika telt dan ook 7.5 miljoen weduwen. In de steden is de stratenindeiing ais volgt: de straten geeft men nummers. Alles wat horizontaal loopt is een straat met een nummer. De verticale straten hebben namen, en vaak voegt men er de windrichting aan toe N.E. (North East, enz.). Vele grootbedrijven en Industrieën zijn ook in handen van Hollanders. Men kan aan een boerderij direct zien. of die door een Nederlandse boer wordt bewoond. Amerika kent persvrijheid, ook vrij heid voor radio en televisie. Men publi ceert in de pers veel, waar men in Europa niet aan denken zou. Op de te levisie zijn Wiid-West-tonelen met schietpartijen en doodslag aan de orde van de dag. Ook bokswedstrijden komen regelmatig op de televisie. Het is zeer de vraag, of dit aiies cultunrverbeHend werkt De Amerikanen kennen echter op dit gebied maar één leus: vrijheid. De nieuwe winkelwijken aan de bui tenkant van de steden hebben de voor zijde aan het trottoir van de grote weg. Achter deze winkelpanden vindt men grote parkeerruimten, en ook aan deze achterzijde heeft men toegang tot de winkels. Veel winkels hebben het zelf bedieningssysteem. Ook bij de meeste kerken zijn flinke autoparkeerplaatsen. Het voedsel is meer gekruld dan in Holland. De Amerikanen eten gaarne kip en kalkoen. Bij de warme maal tijd wordt vaak een houten napje met Ingezonden mededeling (Adv.) niefs! rauwkost geserveerd. Ook krijgt men b.v. wel een flink stuk gebraden ham met een schijfje sinaas appel erop en olijven, aardappelpuree, 'n slablad met een schijf augurk en kof fie toe. Men drinkt enorm veel grote koppen koffie, zwarte, pittige koffie, meest zonder suiker en melk. Amerikaanse sigaren zijn anders van smaak dan de Hollandse. Alle sigaren hebben een geboord gaatje in de punt en zijn dus voor het gebruik gereed. De middensoort kwaliteit kost 10 dollar eent, dus 38 cent bij ons. Geen enkele Nederlander zal echter een Hollandse 27-centsigaar voor een Amerikaanse wiHen ruilen. De kapper rekent voor haarknippen 1 tot. 1.5 dollar. Hij besteedt er deson danks minder zorg aan dan de Neder landse kapper. De draaibare grote stoel waarin men zit, lijkt meer op een ton dan op een stoel. Vele Amerikanen zijn geknipt, alsof ze zo uit de gevangenis komen, met de bekende Amerikaanse korte haardracht. Ook vele jongedames volgen deze mode met hetzelfde effect. Vlees, broed en taartjes zijn in de consumptiewinkels te koop en alles in eellofaan-papier verpakt. Bij de taartjes fs er dan nog een extra cartonnetje on der. Bananentaartjes met slagroom, oliebollen, duivelssneeuwballen, room broodjes van cake, e.d. kosten 10 dol larcent per stuk. De prijs van KOFFIE is slechts 95 dollarcent per pond (4.5 ons). Melk kost 29 dollarcent per liter, verpakt in car ton. Boter kost 73 dollarcent per pond en vlees 89; brood van 1 pond en 4 ons: 25 dollarcent, saiker 9 dollarcent per pond, eieren 4 a 5 dollarcent per stuk. De meeste slagers hebben een elek trische cirkelzaak om carbonade enz. te snijden. Zulk een machine kost 700 tot 900 dollar. Ook hebben ze een kerfma- chine. Bij een begrafenis wordt de over ledene opgebaard in een apart gebouw van de begrafenisonderneming. Flinke parkeerterreinen vindt men rondom, en er zijn grote zalen, om de lijkdiens ten in te houden. Alle volgauto's rijden met de kop lampen aan naar het kerkbod. Op de Imker zijkant van het dak hebben alle auto's een klein vlaggetje. De over ledene wordt opgebaard in een net of nieuw costuum; brillen en ringen laat men aan, tot de kist definitief wordt ge sloten. Enorm zijn de vele bloemen en kaartjes. Op de begraafplaats gaat de bouten kist in een betonnen kist, waar op een cementen deksel wordt ge lijmd. De grafetenen zijn klein en plat; op de stenen staat alleen de naam, de geboorte en de overlijdensdatum. Een Amerikaan, heeft doorgaans niet veel geld op zak. Bedragen boven de 19 dollar worden meest per cheque betaald. Niet alles is goud, wat er blinkt. Een ernstig euvel is b.v. het zoekra ken van mensen. Enige tijd geleden waren er een broer en zuster uit Zwe den aangekomen. Ze gingen op zater dagmiddag winkelen1, raakten in de drukte elkaar kwijt en in het avond blad van maandag 9 juni stond, dat de man nog niet was gevonden. Had hij misschien veeL geld bij zich, en was hij derhalve wat Schier gemaakt? Een ander kwaad is de afbetaling? Hoevelen, die hun kooplust niet kun nen bedwingen, moeten hard werken voor datgene wat ze op afbetaling kochten, terwijl de luxe artikelen toch niet noodzakelijk waren en bij tegen slag de afbetaling hen in moeilijkhe den brengt. En wie heeft nimmer gehoord van de onderwereld in New York en Chi cago? De Amerikanen leven om hard te werken en geld te verdienen, ze Ingezonden mededeling (Adv.) zonder koken! De politie te Rotterdam heeft gister avond de 52-jarige Finse matroos L. K. aangehouden. Hij zou in een café aan het Hudsonplein bij een ruzie een mes hebben getrokken en daarmee een Noorse zeeman, de 50-jarige H. S. uit Oslo, in de borst hebben getoken. Een 33-jarige cafébezoekster, die de vech tenden wilde scheiden, liep een steek wond aan de rechterhand op. In het havenziekenhuis bleek, dat de Noor niet levensgevaarlijk gewond was. De Fin werd later aan boord van zjjn schip gepakt. doen veel aan sport en trachten van het leven te genieten. Ze gebruiken graag de nieuwste technische hulp middelen en hebben daar ook geld voor over. De filmsterren, danseres sen, zangers en boksers kent men bij naam en toenaam. De televisie wordt betaald door de reclame. Een klein gezin kan met een in komen van 50 dollar per week goed rondkomen. Ieder tracht een huis in eigendom te krijgen; dan neemt men een auto, daarna koelkast, wasma chine of televisie. Zonder dat men er erg in heeft, komt men zo in het afbetalingssysteem terecht. In Amerika en Canada wordt veel synthetisch bier gedronken. Vrouwen mogen in Canada geen bierhuizen be zoeken en aangezien verboden vruch ten het zoetst smaken, worden de kis ten bier bij particulieren binnengedra gen. De vrees heerst zelfs dat dit al coholgebruik ernstige vormen kan aan nemen. In Amerika is de dollar, wat hier de gulden is. Maar.men doet daar meer met een dollar dan hier met een gulden. Om te emigreren is allereerst nodig grondige kennis van de Engelse taal. Men moet een goede gezondheid genie ten, want de sodale voorzieningen ten opzichte van ziekte e.d. zijn in Hol land beter. Men dient een enorme wilskracht en werklust te beziten, terwijl de vrouw zeker in het begin mee de kost zal moeten verdienen, wil men kans op slagen hebben. Als men emigreert, is het verstan dig, dit jong te doen, daar men zich anders moeilijker aanpast en er meer kans is, dat men heimwee krijgt. In doorsnee kan men aannemen, dat de Nederlanders in den vreemde geen slecht figuur slaan en dat het zeer velen goed gaat. Ze zijn dan ook in doorsnee blij, de stap vroeger genomen te hebben. De Nederlanders in den vreemde zouden ons land een grote dienst kun nen bewijzen door de Nederlandse pro ducten in den vreemde aan te bevelen. Het Nederlands fabrikaat zou meer in gang moeten vinden. Per slot heeft Nederland maar aan te bieden dan, al leen tulpen, b.v. sigaren. Ende Nederlandse valuta ligt gunstig voor export naar Amerika en Canada. De import van Japan is in Amerika heel groot. Laten we hopen, dat de Nederlandse export naar Amerika mag toenemen en dat Amerika de invoer niet tegenhoudt door bezwarende be palingen. PuzzJ mee 1 i 3 5 7 iJWWl 3 i h 5 6 37 y 4.9 DOORLOPEND KFiU IS WOORDRAADSEL Horizontaal; 1 Gekneld; baard; 2 stuur inrichting; telwoord; achter; 3 niet thuis; rivier in Italië; vogel; 4 afk. ter plaatse; onderdompeling; delfstof; 5 vloerbedek king; zware stem; 6 Arab, titel; stuk; 7 treffen; vreemd; 8 godin van de vrede; lied; 9 populair; kap van een huis. Vertikaal: 1 Vals onderdanig; 2 jong dier; oppervlaktemaat 3. Oost-Europe aan; blok geperste brandstof; 4 fabel achtig dier; water in Friesland; achter; 5 voorgaand; bedrog; 6 vrucht; zelfbe wust; 7 knevel; 8 vloeistof; vogel; die renroep; 9 zuivelprodukt; gespannen. Oplossing vorige puzzle H'órizcr.taal: 2 Klipvis; 6 mare; 7 snè'êp; 9 rank; 11 er; 12 gezet; 14 ga; 16 rüil; 17 draak; 18 toon; 19 manager. Vertikaal: 1 Smaragd; 2 kring; 3 le; 4 panter; 5 idee; 8 praline; 10 kelapa; 13 tumor; 15 aria; 18 te. BORSSELE Collecte. De collecte voor de Blinden hulp bracht alhier op f 19,75. WAARDE Collecte. De collecte voor het Ned. Roode Kruis bracht op f 328,25. ZATERDAG 26 JULI 1958 HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. de kind. 9.05 Gym v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.), VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 11.20 Buitenl. weekoverzicht. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Va- ria. 13.20 Hawaiian muz. 13.45 Sportpr. 14.00 Jazzmuz. 14.25 V. d. Jeugd. 15.00 Vrouwenkoor. 15T5 Boekbespr. 15.35 Hol land Festival 1958: Residentie-ork. 16.15 Geef de jeugd speelruimte, caus. 16.30 Gram. 16.55 VAR A's versierde vacantie- tips. 17.30 Act. 18.00 Nws. en camm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Marion Anderson, gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.35 Promenade-ork. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documentaire. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Op sporing verzocht. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengeb, en liturg, kal. 8.G0 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.22 Land- en tuinb.meded. 12.25 Radioboodschap door Z.H. Paus Pius XII en apostolische Ze gen. 13.30 Nws. 13.45 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Pianospel. 14.40 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Hawaiianmuz. 15.30 Dameskoor. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sport- praatje, 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Philh. ork. en soliste. 20.10 Gram. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.00 Wij Euro peanen, cas. 21.20 Gram. 2155 Amus. Het Britse leger zal de beschikking krijgen over een nieuw anti-tank wapen: de Vïckers 891 een lich te raket, die met de afvuurintalla- tie gemakkelijk door een man ge dragen en bediend kan worden. Het wapen heeft een actieradius van anderhalve kilometer; een re- volvergreepvormig apparaatje, dat met de duim bediend wordt, zorgt voor de afstandsfaesturing van de raket tijdens de vlucht. muz. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aan sluitend: Avondgebed en liturg.kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 1234 Caus. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. muz. 15.45 Gram. 16.00 Idem. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Schlagers. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Expo 1953. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.35 en 23.45 Idem. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Lied v. d. maand. 20.25 Pas geperst. 21.00 De grote kattenfamilie, tekenfilm. 21.45 Quiz. 22.10 Dagsluiting. Burgerlijke Stand Geboren: Franeiseus J., z.v. T. G. Baij- er en T. J. Kooien; Cornelia P., d.v. C, Rolandus en J. C. Verschrage; Rudolph C. ,z.v. J. H. Goetheer en W. E. v, Raal- tem; Christina M„ d.v. A. A. M. Wisse en W. de Smidt; Charlotte G., d.v. F. R. Erentreich en P. A. Njoo; Erica, d.v. J. B. Kieboom en C. Dupker; Elisabeth A. M., d.v. J. M Jurcka en G. C. S. Jan sen; Johannes C. E, z.v. J. P. C. Ebert en P. Kats; Elisabeth C., d.v. A. v. d. Velde en C. v. Loenhout; Johannes z.v. J. Wevers en E. Diericks; Renee S, z.v. W. Stroo en B. Warman; Jacobus W., z.v. J. Florusse en C. D. Huisson, Johannes F., z.v. C. Schrijver en A. A. Sebregts; René D. C. z.v. M. C. v. d. Dorpel en S. A. Wijkhuis; Jolanda, d.v. J. G. de Rijcke en J. J. op 't Hof. Ondertrouwd: J. de Jong, 20 j. en Th. W. C. v. d. Grijp, 21 j.; G. Bronke, 23 j. en J. S. M. Christiaansen, 18 j.; A. R. v. d. Driest, 23 j. en H. J. Boon, 22 j. te Yerseke; S. Meerman, 23 j. en L. Flo- ressen, 23 j.; F. J. de Muijnck, 24 j. en J. Goeseije, 18 j.; R. J. de Witte, 22 j. en E. L. Minderhoud, 22 j.; F. G. v. Wille- gen, 24 j. te Kapelle en M. A. de Feijter, 23 j.; C. P. Bogaerd, 22 j. te Den Helder en E. S. Ekkebus, Gehuwd; P. J. M. v. d. Bulck, 26 j. en L. B. Crombeen; F. Kopmels, 22 j. en E. L. Boogaard, 22 j,; L. A. M. Wilmering, 19 j. en J. E. van Laarhaven, 19 j.; J. J. Blaauwkamer, 30 j. en L. C. Verbrugge, 26 j.; P. F. ter Meulen, 24 j. en D. M. F. Lenaerts, 22 j. Overleden: F. W. Geldof, 72 j. wedn. van H. Schroevers; A. C. Bijsterveld, 42 j. e.v. C. v. Gelderen; H. Berlage, 85 j. Geslaagd De heer P. Boucherie slaagde voor het examen Sterkstroom-monteur V.E.V. Tijdens de landelijke jaarvergade ring van de Vereniging van Poolse oud-strijders werden o.m. in het hoofdbestuur gekozen de heer S. Werner als voorzitter, ir. J. Minkie- wicz te Vlissingen als tweede voor zitter; de heer B. Strenk te Vlissin gen als secretaris. De vergadering nam een resolutie aan, waarin we derom een dringend beroep op de westerse mogendheden en met name op de Nederlandse regering wordt gedaan om de reeds sedert 1945 be staande Oder-Neisselijn officieel en definitief te erkennen als de grens van Polen in het westen. BERGEN OP ZOQM NOG MEER CONCERTEN OP VREDERUST Op donderdag 31 juli a.s. zal ook de harmonie Crescendo uit De Lier op de inrichting Vrederust een concert ko men geven. De drumband zal hierbij een shownummer demonstreren. OVEZANDE Benoemd. Tot onderwijzeres koken aan de Landbouwhuishoudschool te Ovë- zande is benoemd mej. Verhagen te Bar gum (NsB.) in de plaats van mej. van Kruijssen, die overgaat naar de Dienst Streekverbetering in de Zak van Zuid- Beveland. OM 12.39 BETRAD Von Stauffenberg met gene raal Keitel en de andere deelnemers aan de be spreking de barak, waarin de bespreking plaats vond. In deze barak, die ongeveer 45 meter lang en 10 meter breed was, bevond zich de conferen tiezaal. Deze zaal was 10 meter lang en 5 meter breed. In het midden der zaal stond een zware eikenhouten tafel van 6 meter lang en 1.20 meter breed, met een tafeldek van 10 cm dik, waarop enige stafkaarten lagen. Doordat het zeer warm was en geen vijandelijke vliegers gemeld waren, vond de bespreking niet in een bunker, maar in de barak plaats. De tien ven sters der zaal waren geopend. Terwijl Hitier luis terde naar het betoog van generaal Heusinger, die uiteenzette, dat er aan het oostfront een catastrofe dreigde, het was precies 12.42 ontplofte de bom- De ravage was enorm: de bom bad een diep gat in de grond geslagen en de wanden der barak waren uiteengedrukt. Een tweetal personen werd door de luchtdruk opgenomen en door de vensters naar buiten geworpen. Een vijftal anderen werd door de steekvlam zo zwaar getroffen, dat zij kort daarna overleden. Hitier, beschermd door 't tafel dek, werd door de tussendeur in de armen geslin gerd van de juist binnentredende generaal Keitel. Had de bespreking ïn de bunker plaats gevonden, waardoor de door de explosie ontstane luchtdruk niet had kunnen ontwijken, dan zou geen der aan wezigen de aanslag overleefd hebben. Bij het direct ingestelde onderzoek werd Von Stauf fenberg vermist. Eerst dacht men nog, dat hij door hos pitaalsoldaten naar de ziekenbarak was gevoerd, maar toen de onderofficier van de telefooncentrale mededeel de, dat de eenogige kolonel even voor de ontploffing de barak in haast verlaten had, viel onmiddellijk op hem de verdenking. Bij nader onderzoek bleek, dat Von Stauffenberg het hoofdkwartier had verlaten en dat hij Rastenburg had bereikt en van daar was opgestegen naar Berlijn. Intus sen bleek, dat de telefoonverbinding van het hoofdkwar tier met de buitenwereld op bevel van generaal Fellgie- bel was verbroken. Fellgiebel, die daarvoor geen be voegdheid had, kon zijn daad echter aannemelijk maken. 'Direct gaf Hitier bevel, de blokkade op te heffen. Hoe lang de blokkade heeft geduurd is niet meer precies vast te stellen, maar zij heeft zeker twee uur geduurd. Maar de SS-afdeling bleek de beschikking te hebben over eigen telefoonleidingen, waardoor de blokkade niet vol ledig was geweest. Reeds om twee uur belde Himmler het Reichskriminalambt in Berlijn op en beval, dat on middellijk een aantal specialisten op het gebied van bomaanslagen naar het hoofdkwartier moest komen. Ook moest er een telefonische mededeling van het vliegveld Rangdorf om Von Stauffenberg direct bij zijn landing op het vliegveld te arresteren. Fellgiebel wist deze telefo nische opdracht tegen te houden, zodat Von Stauffen berg na de landing ongehinderd zijn weg naar de Bend- lerstraat kon vervolgen. Fellgiebel heeft in deze affaire buitengewoon koen en moedig gehandeld. Het zou hem dan ook zijn leven kosten. Verder gaf Himmler aan de Gestapo in Berlijn (Prinz Albrechtstraat) telefonisch op dracht eens in de Bendlerstraat te informeren of Von Stauffenberg daar was aangekomen en, zo ja, hem daar onopvallend te arresteren. Uit deze opdracht blijkt, dat men op het hoofdkwar tier nog geen vermoeden had, dat in het ministerie van Oorlog de centrale der militaire samenzwering zat. Pas toen de uit de Bendlerstraat gegane bevelen ook het hoofdkwartier bereikten, begreep men daar, hoe de ste°ï aan de vork zat. Onmiddellijk gingen nu uit Hitiers hoofdkwartier te genbevelen uit, die aan alle generaals en officieren ver bood, aan de bevelen uit de Bendlerstraat gevolg te geven. Medegedeeld werd, dat er wel een aanslag op Hitier gepleegd was, maar dat deze niet dood was, zoals - ofo re$<>7 roS<r> door de rebellen was beweerd. Zo pas had Hitier nog met Mussolini, die juist op bezoek was, geconfereerd. Dat deze contra-bevelen onder de samenzweerders, maar vooral de twijfelaars onder hen grote verwarring brachten, is begrijpelijk. En toen om 18.30 ook de Deutschlandzender mededeelde, dat Hitier niet dood was, was het lot der samenzwering eigenlijk al beslist. Maar niet alleen contra-bevelen verlieten het hoofd kwartier, ook werden van allerlei punten beschikbare troepen naar Berlijn gedirigeerd. Hitler had de SS-generaal Himmler benoemd tot op perbevelhebber van alle troepen, met uitzondering van de strijdende legers en hem belast met de onderdrukking der militaire rebellie. Onmeedogenloos moest hij optre den niet en niemand ontzien, ook de generaals niet. „Fjihrer, op mij kunt u rekenen", zei Himmler en inder daad heeft Himmler zijn Pührer niet teleurgesteld. Terwijl Himmler al op weg was naar Berlijn, was men in Bendlerstraat nog vol goede moed. Daar kwamen be richten binnen, waaruit bleek dat in tal van grote ste den de gegeven bevelen werden uitgevoerd. Vooral uit Parijs werden goede berichten ontvangen. Daar was men druk bezig, de SS-officieren te arresteren, die zich zon der verzet te bieden overgaven. De militaire comman dant van Parijs, generaal Von Stülpnagel was in deze zeer actief. In.Berlijn leek het in het begin ook, dat alles vlot van stapel zou lopen. Het wacht' -atal,on van Berlijn, onder majoor Remer, een nazi, had zonder meer het door de stadscommandant van Berlijn, generaal Von Hase, gegeven bevel opge volgd en was druk bezig met de afsluiting van de bin nenstad. Remer, die niet in het minst erg had in wat er gebeurde, had zich ook bereid verklaard, het Propagan- daministerie te bezetten en minister Goebbels te arreste ren. Ook waren er berichten binnengekomen, dat troe pen uit de omgeving van Berlijn onderweg waren. Al leen het feit, dat de Deutschlandzender nog niet in han den der rebellen was, maakte de samenzweerders wat onrustig, want Beek begreep, dat het van het grootste belang was, dat hij zo spoedig mogelijk voor de micro foon zou komen. In het gebouw had zich intussen het een en ander af gespeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5