Fraude ontdekt bij Sociale Verzekeringsbank te A'dam .S.Z ►...dus blerweer! Koninklijke familie in Nice P.B.O. was goedkoper dan men dacht Oostenrijk wenst ook moderne wapens Vrouw inde ruim 21 mille op vals ingevulde cheques Amerika wil maatregelen tegen onderbreking van olievoorziening Binnenkort beslissing over middenstandszetels in SER WIN Vrijdag 25 juli 1958 TWEEDE- KAMERLEDEN Vader en dochter gedood bij verkeersongeluk „Salaris met vakantietoeslag Negerzangeres naar de Ver, Naties REGENBOOG BIJ ZONNESCHIJN Staatssecretaris hakt knoop door Prijsdaling op baconmarkt Hoofdbedrijfschap Detailhandel is toch voordeliger Vragen over zendtijd Algerijn bfak in te Dordrecht IMC0S f1000.- ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 ER IS HIER EN DAAR enige dei ning ontstaan over het voornemen der regering, om het nodige te doen ten einde tot verhoging van de vergoeding aan de leden der Tweede Kamer te komen. Er zijn er (weinigen), die de ver goeding toch al hoog genoeg vinden. Er zijn er (velen), die het moment voor dit voorstel, nu bestedingsbeper king en loonstop heersen, wel zeer on geschikt vinden. Er zijn er anderen, die zeggen: maar de Kamerleden heb ben er ook nog wel eens een baantje bij en behoeven dus niet van die ver goeding te leven. Alleen aan het middelste argument zouden wij enige waarde willen toe kennen. Het voorstel tot deze verhoging had er veel eer moeten zijn. Feitelijk had men in 1945 de vergoe ding voor de Kamerleden direct op een redelijke basis moeten zetten. Maar bij de anti-parlementaire wind, die uit Engeland was meegekomen en gerede ingang vond bij in wezen anti democratische naturen in het eerste kabinet na de bevrijding toen men het parlement feitelijk maar als een te verwaarlozen factor wilde be schouwen, het zittende parlement ter zijde en verkiezingen maar uitstelde werd daaraan uiteraard niet gedacht. Nadien is er wel enige verhoging ge komen, maar wie de omvang van het werk van een Kamerlid in deze tijd enigszins kan beramen en wie weet, voor welke eisen daardoor het parti culiere leven hen stelt, moet toege ven, dat de vergoeding te laag is. Nu weten ook wij, dat onderscheiden Kamerleden neveninkomsten hebben. Daar zijn verschillende redenen voor. Niet allen kunnen zich geheel losma ken van het werk, waarin zij stonden, toen zij Kamerlid werden. Dat is ook voor de toekomst bezwaarlijk, omdat de mogelijkheid er is, dat zij na vier of acht jaar weer tot dat werk moeten terug keren. In de tweede plaats komt er soms werk tot hen, dat in het ver lengde van hun functie ligt. Toch blijft daarbij, dat alleen de sterksten onder hen in lichamelijk en geestelijk opzicht dergelijke neven functies kunnen hebben en toch voor namelijk en ten volle Kamerlid zijn. En daar komt nu juist het punt. Wil een Kamerlid zijn werk kunnen doen, zonder dat hij anderen naar de ogen kijkt en dat moet toch van hem gevraagd worden dan moet hij los staan van dergelijke nevenfuncties en daarvan niet afhankelijk zijn. Daarmee moet men bij het publieke lijk bespreken van dit punt rekening houden. De beslissing hierover blijve overi gens aan de wijsheid van de dames en heren zelf overgelaten. Bij de Bonenburgerbrug over het Apeldoornse kanaal te Heerde botste gisterochtend omstreeks elf uur de 42- jarige bromfietser H. L. uit Bolsward, die achterop zijn tienjarig dochtertje had, tegen een bestelauto, bestuurd door de 57-jarige G. J. M. uit Zutphen. Vader en dochtertje werden vrijwel op slag gedood. De bestelauto sloeg over de kop, waarbij de bestuurder en een 43-jarige inzittende werden gewond. Het ongeval is waarschijnlijk hieraan te wijten, dat de bromfietser geen voorrang verleende. Ingezonden mededeling (Adv.) 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschsn Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Ekeumatische Pijnen eruit. Onzui ver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen. Kruschen's zes mine rale zouten voeren de bloedzuiveren de organen nieuwe krachten toe, ma ken ze weer jeugdig. En zo naar mate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnver- wekkende onreinheden langs natuur lijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. 5J Bij de Sociale Verzekeringsbank (de vroegere Rijksverzekerings bank) te Amsterdam is vorige week een omvangrijke fraude door middel van valselijk ingevulde echte cheque? ontdekt, waarmede een bedrag van 21.812,64 gulden gemoeid is. Een onbekende vrouw, waarvan de politie wel een signalement bezit, heeft op 7 en 8 juli j.l. op postkantoren in Amsterdam, Leiden en Haarlem en omgeving totaal 29 cheques aangebo den en geïncasseerd. Op elke cheque stond dezelfde naam, doch de gefin geerde adressen waren in het rayon van het postkantoor, waar de cheque ter uitbetaling werd aangeboden. Op alle cheques stond het bedrag van 752,16 gulden, als salaris plus vakan tietoeslag van een ambtenaar van de bank. Op de postkantoren werd de in druk gewekt, dat een ambtenares haar salaris met vakantietoeslag kwam ha len. De cheques voor deze uitbetaling worden in duplo gemaakt, de originele gaat naar de betrokkene en de kopie naar het postkantoor waar de uitbeta ling moet geschieden. Een merkwaar digheid van dit soort cheques is, dat zij niet ondertekend worden door degene die ze uitschrijft voor de bank. Op maandag 7 juli werden cheques in Amsterdam aangeboden en op dins dag 8 juli des morgens in Leiden, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Aerdenhout, Santpoort en in de mid dag nog twee in de hoofdstad. De afde ling zwendel van de Amsterdamse cen trale recherche neemt aan, dat een ambtenaar van de sociale verzeke ringsbank zich de blanco cheques heeft toegeëigend, uitgeschreven en ze daar na aan zijn medeplichtige heeft gege ven ter inning. De recherche heeft redenen om aan te nemen, dat de dader behoort tot de ambtenaren, die werkzaam zijn op een in het gebouw van de Raad van Arbeid aan het Rhijnspoorplein te Amsterdam gehuisveste afdeling van de sociale verzekeringsbank. Nadat de cheque is uitbetaald gaat deze met de kopie naar de bank terug. Toen ongeveer twee dagen na de 8ste juli cheques en duplo's terug kwamen ontdekte een kantoorbediende dat er een paar bij waren op dezelfde naam, maar met verschillende adressen en zo kwam de fraude direct aan het licht. Later kwamen er nog meer van deze vals ingevulde beseheiden bij de bank binnen. Dankzij loketambtenaren van post kantoren, waar cheques zijn geind, be schikt de politie over het volgende sig nalement van de vrouw: Een knappe verschijning, lang onge veer 1,80 m, slank, donkerblond haar, circa 28 jaar oud, spreekt beschaafd. President Eisenhower heeft de be kende Amerikaanse negerzangeres Ma rian Anderson benoemd tot lid van de Amerikaanse delegatie in de 13e alge mene vergadering van de V.N., die op 15 september in New York geopend zal worden. Marian Anderson is lid van de de mocratische partij. De Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, Frad Seaton heeft met vertegenwoordigers van de voornaamste Amerikaanse olie maatschappijen beraadslaagd over de maatregelen, die getroffen moe ten worden om de olievoorziening van de vrije wereld te verzekeren voor het geval de olieaanvoer uit het midden-oosten mocht worden onderbroken. Hij verklaarde, dat de huidige toi stand in het midden-oosten de behoef te heeft doen ontstaan aan een nood plan onder hetwelk Amerika op korte termijn olie aan Europa kan leveren cn hij legde de vertegenwoordigers der oliemaatschappijen een organisatieplan voor, dat gelijk is aan het plan, dat twee jaar geleden, tijdens de Suez- kanaalcrisis, is uitgevoerd. Seaton ver zocht de maatschappijen hem spoedig in kennis te stellen van de wijzigingen die zij eventueel in het plan wensen te zien aangebracht. Mocht de toepassing van het plan noodzakelijk worden, dan zal de regering onmiddellijk de maat schappijen telegrafisch om toestem ming vragen. Het tijdens de Suezkanaalcrisis uit gevoerde voorzieningsplan voorzag, gelijk men weet, o.a. in een verhoging (Van een onzer redacteuren) Sedert 1 april j.l. zit de Soc. Economische Raad nu al zonder verte genwoordigers van de middenstand. De vier bonden zijn het n.l. nog steeds niet eens over de verdeling van de hun toegewezen drie zetels en drie plaatsvervangende zetels. Zoals we reeds eerder schreven wil 't Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen dat in de vorige peri ode met de plaatsvervangende zetel van de Chr. Middenstandsbond ge noegen moest nemen nu volwaardig meedelen. Staatssecretaris W- K. N. Schmelzer wil nu van zijn bevoegdheid gebruik maken om een voordracht voor de bezetting van de „midden standszetels" bij de Kroon in te dienen en zo de thans ontstane Gordi aanse knoop door te hakken. Voor hij dit doet wil hij zich echter een gefundeerd oordeel vormen over de vier middenstandscentralen. Hij heeft daarom aan de besturen gevraagd hem voor 15 augustus a.s. uit voerige gegevens te willen zenden over tal van met name genoemde punten als ledental, aangesloten vakorganisaties, contributieregeling e.d. De antwoorden van de'bonden op diverse van deze vragen zullen door een accountantsverklaring gedekt moeten zijn. van de produktie in de Amerikaanse olielanden en in verlegging van de routes der olietankers. (Van een onzer verslaggeefsters) Op de Engelse bacoiunavkt heeft zich lotseling een prijsval voorgedaan, die \e vooruitzichten voor onze baconex port, die toch al beperkt was tot 500 ton per week, zeer ongunstig maakt. Aangezien voor de Deense varkens in Engeland bovendien 17 shilling meer wordt betaald dan voor de onze, heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten, de uitvoer te beperken. De voorzitter, de heer Joh. de Veer verklaarde op de openbare vergadering in Utrecht, dat de exporteurs de Engel sen ervoor moeten waarschuwen, dat zij niet bereid zijn onder alle omstan digheden en tegen alle prijzen bacon te leveren. Om het aanbod wat te beper ken besloot men de bovenste gewichts- grens te verlagen van 72 tot 70 kilo gram. Door de genomen maatregel zullen meer varkens beschikbaar komen voor de binnenlandse markt. Dit is geen be zwaar, aangezien de binnenlandse vraag groot is en de prijzen vrij hoog zijn. Men verwacht dat-het hogere aan bod van ongeveer 3000 varkens kalme rend zal werken op ons binnenlandse prijspeil. De spekpositie ontwikkelt zich iets gunstiger. Voor koeien worden behoorlijke prijzen genoteerd. De slachtcijfers lig gen op het moment ongeveer 8 bo ven die van 1957 en de vooruitzichten wat het prijsniveau betreft zijn niet ongunstig. Ook de export verloopt be vredigend: voor deze week werd in to taal een uitvoer van 292 ton aange vraagd. De export van vette kalveren laat evenmin iets te wensen over. De aan vragen beliepen voor deze week 404 ton. In de schapensector is het zeer rus tig. Er is nog steeds geen export naar Frankrijk. De heer De Veer deelde echter mee, dat men hem bij een Frans —Nederlands gesprek over deze kwes tie van Franse zijde had verzekerd, dat dit land zijn grenzen binnenkort wel weer voor onze schapen zal openstel len. De Franse zegsman had hier ech ter aan toegevoegd, dat hij weinig af zetmogelijkheden zag voor rund varkensvlees. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard en de twee oudste Prinsessen zijn per vliegtuig naar Nice gereisd voor een vakantie aan de Rivièra. Foto: De Koninklijke familie loopt met enige leden van haar ge volg de trap van het luchthaven restaurant op- Ingezonden mededeling (Adv.) Liefhebbers van het zeilen, op de kant en op het water, kwamen woensdag op de Kaag ruimschoots aan hun trek, getuige deze opname van de Regenboogklasse in de strijd. Links de „Bruiser" van de heer J. de Wilde, die in deze klasse winnaar werd. Arcachon bij Bordeaux teruggekeerd van een reis om de wereld in zijn zeil boot „De vier winden". Zijn reis heeft acht jaar geduurd. Bardiaux legde in die tijd 126.000 km af. De Verenigde Staten heeft Oosten rijk meegedeeld, dat zij de vluchten van ongewapende transportvliegtuigen over Oostenrijks grondgebied onder de druk van de gebeurtenissen in het M.- Oosten betreurt. Ondanks de vele klachten van de bedrijfsgenoten over hoge hef- fingen is de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie soms toch goed koper dan men dacht. Dat bleek in de openbare vergadering van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel waar de rekening over het tijdvak 15 augustus 1956 tot 31 december 1957 werd vastgesteld. Dit bedrijfsorgaan dacht volgens de begroting in genoemde periode f 1.330.000 nodig te hebben doch in werkelijkheid werd slechts f 749.619,39 uitgegeven wat dus maar even een verschil van ruim f 580.000 uitmaakt. Zo werd b.v. voor personeelsuitgaven f 229.000 begroot, terwijl nog geen f 94.000 werd uitgegeven. Ook de in komstenzijde zag er rooskleurig uit, want de heffingen bij de detaillisten leverden bijna f 81.000 meer op dan be groot was. Het was begrijpelijk, dat een mid denstandsvertegenwoordiger critiek had op deze gang van zaken, waardoor de bedrijfsgenoten met een te hoge heffing belast waren! De heffing is in- rhiddels verlaagd van f 10 tot f 7,50 en Oe Oostenrijkse socialistische onder minister van landsverdediging, dr. Karl Stephani, pleitte gisteren voor toekenning aan Oostenrijk van het recht om zijn strijdkrachten met ra ketten en andere moderne wapens uit te rusten, opdat het zijn neutraliteit beter kan handhaven. Hij wees er in dit verband op dat, toen enkele dagen geleden uit west- Duitsland afkomstige Amerikaanse vervoersvliegtuigen over Oostenrijks gebied naar het midden-oosten vlogen, alles, wat Oostenrijk kon doen, was drie kleine straaljagers naar Innsbruck te zenden als teken van zijn bereidheid om zijn neutraliteit te verdedigen. Volgens dr. Stephani was nu de tijd aangebroken om de grote mogendhe- De heer A. B. Roosjen, lid van de1 Tweede Kamer heeft aan de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. is de staatssecretaris niet van oordeel, dat, lettende op de sterke stijging van het aantal geregi streerde televisietoestellen, het alles zins gemotiveerd is per 1 januari 1959 de zendtijd voor de televisie uit te breiden? 2. is het de staatssecretaris bekend, dat bij eventuele verhoging van het aantal zenduren, door de Ne derlandse Televisie-Stichting geruime tijd tevoren uitgebreide maatregelen getroffen moeten worden? 3. is de staatssecretaris in verband met het on der 2 gestelde, bereid mede te delen wanneer de beslissing omtrent de ver en j hoging van het aantal zenduren voor de televisie kan worden verwacht? den en de veiligheidsraad te verzoeken de bepalingen van het Oostenrijkse vredesverdrag, waarin het Oostenrijk wordt verboden moderne wapens te bezitten voor zijn verdediging, te wij zigen. het dagelijks bestuur gaf een naderq uiteenzetting over de oorzaken van da wel heel sterke afwijkingen tussen be groting en werkelijke uitgaven. Hier- noten geen angst behoeven te hebben uit bleek, dat de betrokken bedrijfsge- voor een herhaling van een dergelijk groot voordelig saldo! Besloten werd om het pand aan da Koninginnegracht te restaureren en voorlopig niet tot nieuwbouw over te gaan. De S.E.R. had aanvankelijk voor keur voor nieuwbouw uitgesproken in het kader van zijn streven om niet on nodig woonruimte aan de Haagse voor raad te onttrekken. Het voorstel van het dagelijks be stuur om de geregistreerde zelfstandi ge kruideniers een eenmalige bestem mingsheffing op te leggen ten bate van een nieuwe aan het Kruideniers Waar borgfonds te verlenen garantie, werd na een langdurige discussie aangehou den. De politie te Dordrecht heeft de 25- jarige Algerijn A. D., die in drie wo ningen aan de Dubbeldamseweg ta Dordrecht inbraken heeft gepleegd en bij die gelegenheid een bedrag van f 800,een filmcamera en een gouden horloge heeft weggenomen, gearres teerd. In twee woningen in Sittard heeft hij eveneens ingebroken en en kele sieraden meegenomen. De politie vermoedt, dat hij ook elders inbraken heeft gepleegd. De man heeft ver klaard naar Nederland te zijn gekomen om werk te vinden. Dit was hem ech ter niet gelukt en omdat hij in finan ciële moeilijkheden was komen te ver keren had hij hier en daar een kraak gezet. Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdienst London seint Komende dagen 's middags overdrijven de wolken velden, maar overigens, mooi, droog en warmer Een service van de gezamenlijke Brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200. A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te Dé Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 5,1 uur zon, 7,1 mm neerslag. 2 prijswinnaar»: A. J. Kooij, Korenbloemstraat 16, Utrecht, W. Bekkers, Betuwestraat 11. Tilburg. WAT IS IMC0S7 International Meteorological Consultant Services! weerkundigen, die het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND San Francisco Groot feest hier. 25 jaar geleden werd de drooglegging opgeheven. Bier is nu de meest gedronken (licht-alooholische) drank van de U.S.A I (De Amerikaanse vrouwen nemen 22 van het bierverbruik In de U.S A. genietend - voor haar rekening). TERRAS-SCÈNE Hij: 'Bierl' Zij: 'Bierl' Ober: 'B.l.b.v.b.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3