PRUIMING DE KLERKeZN PR Hoogste punt bereikt bij restauratie van Middelburgs stadhuis NIVEA „Paria" met poëtische inslag kreeg vier weken hechtenis Maatschappelijke factor beslissend voor ontwikkeling van Nrd-Beveland Walcherse ringrijders komen binnenkort ook in Australië op het beeldscherm spray HOOFDPROBLEEM VORMT HET WEGTREKKEN DER JONGEREN Zelfs Britse televisiemensen in Middelburg 1 „GEDENKWAARDIG OGENBLIK" Volgende zomer werk aan toren voltooid Bui'gemeester De Widt bracht dank van gemeentebestuur over Mooi bruin worden zonder inwrijven Welterusten POLITIERECHTER MIDDELBURG BROUWERSHAVEN OPGELICHT m VB VONKEN VLIEGEN ER AF 315x2n2S I09.80 9.80 I3.90 43.8() Middenstands-examens Rapport van de Stichting Zeeland Bevolking sociaal- cultureel niet geïsoleerd Belangstelling voor eerste folkloristische dag was weer groot s s Vrijdag 25 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 VELEN VAN DE TALRIJKE vreemdelingen, die gisteren de folk loristische dag in Middelburg kwamen bezoeken, hebben zich onge twijfeld afgevraagd, wat het te betekenen had, toen om precies elf uur 's morgens de Nederlandse driekleur op de stadhuistoren omhoog werd gehesen. Die eenzame vlag, temidden van een huizenzee, wekte trouwens ook de nieuwsgierigheid op van een straaljagerpiloot, die zijn machine tot tweemaal toe keerde en even zo vele malen laag over het monumentale gebouw daverde. Welnu, deze aandacht was verdiend, want Middelburg beleefde op dat moment, zoals burgemeester mr. Joh. de Widt het noemde, „een gedenkwaardig ogenblik": men bereikte namelijk het hoogste punt bij de restauratie van het fraaie hoofdstedelijke stadhuis. dag opnieuw dit werk met zoveel zorg verrichten," zo besloot burgemeester De Widt. „Het moet voor de heren Van Beve- ren en Woudenberg en ook voor de heer Van Loo, die van het begin af met de restauratie te maken heeft ge had, een vreugdevolle dag zijn, zo be- DIT GEBEURDE, nadat mensen van de firma I. Woudenberg en Zn. op de balkgrond, die kortgeleden werd ge legd, de koningsstijl, een elf meter ho ge eikenhouten balk, hadden geplaatst Het was de heer I. van Loo, die als hoofd van het personeel der firma Woudenberg, de vlag in top bracht, nog enkele meters boven de stellage, die nu reeds de koningsstijl aan het oog onttrekt. Windwijzer Wij schreven nog slechts enkele weken terug, dat de herbouw van het Middelburgse raadhuis de laatste tijd flink opschiet. Dat nu reeds de laatste hand gelegd wordt aan de overkapping van de toren, vormt hier een duidelijk bewijs van. Im mers, thans kunnen ook de acht spanten worden aangebracht en dan komt de peer, die ook in vroeger jaren het hoogste punt van de toren sierde, aan de beurt. Met het plaat sen van de twee meter hoge wind wijzer, wellicht volgende zomer.nog, zal het werk aan de stadhuistoren zijn voltooid. Na het hijsen van de vlag gistermor gen, waagde ook burgemeester De Widt zich, in gezelschap van wethou der L. J. van 't Westende en de ge meentesecretaris, de heer Ph. Koene, op de winderige stellages boven op de toren. De directeur en adjunct-direc teur van gemeentewerken, resp. de he ren A. J. W. Mathijssen en H. Mooi- broek, alsmede de architect, de heer M. J. J. van Beveren, en de uitvoer ders, de heren Woudenberg, waren hierbij tegenwoordig. Omvangrijk OP DE BEGANE grond, in de scha duw van de toren en in de stoffige ruimte van de steenhouwerij, hielr mr. De Widt een korte toespraak, te midden van de mensen, die het werk uitvoeren. Hij zei het van symbolische betekenis te achten, dat thans ook bij de restauratie van het stadhuis het hoogste punt is bereikt, vooral nu de meeste oorlogsschade hersteld is. „Het is heus niet erg, dat ons eigen gebouw het laatste klaar is, temeer daar hier sprake is van een zeer om vangrijk karwei", aldus de burgemees ter, die uiting gaf aan de grote waar dering van het gemeentebestuur, om dat dit werk zo zorgvuldig en met zo veel liefde gebeurt. Mr. De Widt toon de er zich verheugd over, dat het Mid delburgse stadhuis, hetgeen hij als een landelijk monument zag, zo prachtig wordt hersteld. „Ik breng de dank van het gemeen tebestuur over aan allen, die iedere InSP70nHf»r» Die elegante spuitbus is zo handig Eén druk op de knop enpssst, de huid is beschermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen - ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! ma /r=% norjnalt bui f 5.30 grolt bui f 8.30 1&. .r Ingezonden mededeling (Adv.) Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40 en f 8,88. toogde wethouder Van 't Westende. Hij prees vooral het optreden van de heer Van Loo, die „met veel energie en takt aan het hoofd van dit werk staat". Negen jaar DE HEER Van 't Westende herin nerde er aan, dat het nu reeds negen jaar geleden is, dat wijlen jhr Sand- berg tot Essenburg, de toenmalige burgemeester, begon te pleiten voor de herbouw van het stadhuis en de toren. Dit bleek minder eenvoudig, omdat er in die dagen nog veel te herstellen was. Maar ook in Den Haag besefte men, dat de restauratie van het Mid delburgse stadhuis een symbool zou zijn voor de herbouw van geheel Ne derland en zo konden de werkzaamhe den dus een aanvang nemen. „Er wordt wel eens over geklaagd, dat het werk slecht opschiet", aldus de heer Van 't Westende, die deze bewering echter volkomen veerlegde. „Soms moet er weken gewerkt worden om één steentje in te passen in het kolos sale geheel". Niet van steen Voordat de heer Van 't West ende aan de werkmensen een gra tificatie uitreikte, merkte hij op, dat het ook voor de beeldhouwer, de heer P. de Jong uit Den Haag, een bijzondere dag moet zijn. De heer De Jong beaamde zulks. Toch was er iets, dat hem met name gisteren in meer of mindere mate verdroothet hoogste punt van de toren is niet van steen De 36-jarige koopman J. van der B-, die in een logement te Goes verblijft, heeft een poëtische inslag. Het bleek de meeste inwoners van Brouwershaven, toen zij 1 mei jl. een drukwerkje in de brieven bus kregen, waarin een zekere H. van der Linden om hulp en bijstand vroeg. Het geheel was in bewogen bewoordingen in dichtvorm gesteld. Van der B. verscheen donderdagmiddag voor de politierechter te Mid delburg, mr. C. E- Coester, beschuldigd van oplichting. Boven het gedicht, dat dus als druk werk was verspreid, had de man na melijk geschreven „Bede van een longlijder". Hij zette uiteen hoe hij, tengevolge van een longaandoening uit zijn vroegere ambt dat van bakker was weggedrukt en dat het hem toch zo moeilijk viel aan de kost te komen. Dit zou echter wel lukken, wanneer de mensen bereid waren van hem artikelen af te nemen. En natuurlijk vond hij in Brouwers haven mensen, die zo goed waren din gen bij hem te kopen, van aardappel schilmesjes tot luchtkokers toe. Hij vond ook lieden, die uiteraard te gen een kleine vergoeding schoenen en dergelijke aan hem verkochten. Maar de politie vond Van der Linden en zó kwam Van der B. gisteren voor zijn rechters. De officier van justitie meende, dat een maand hechtenis de juiste belo ning was voor 's mans oplichterijen en de politierechter vonniste conform. NOOIT De 55-jarige Kruiningse houthande laar A. A. G. is een man, die weigert om aangetekende stukken af te halen. „Dat doe ik nooit", sprak hij uitda gend tot mr. Coester. Op 15 november vorig jaar hadden G. en zijn echtgenote tot twee keer toe nagelaten een aangetekende zen ding aan te nemen. En omdat hét hier een oproep van de burgemeester be-, trof om zijn vrachtwagen te laten keu ren, had G. zich zodoende in een po sitie gebracht, waarin hij niet aan een wettelijk voorschrift kon voldoen. „G. maakt van het zekere het onzekere," sprak de officier, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, die er de aan dacht op vestigde, dat de houthande laar door eigen grove schuld niet aan een lastgeving van de burgemeester heeft kunnen voldoen. De officier vor derde f100 boete. „Daar kan ik niet mee akkoord gaan," betoogde G„ maar de politierechter kon dit wel, zodat het vonnis conform de eis was. OP DE VUIST. In Hansweert gingen 20 juni j.l. weer eens twee parlevinkers op de vuist. De 28-jarige K. van D. sleurde zijn collega M. W. C. van zijn fiets en sloeg hem in het gezicht. Er vloeide wat bloed en C. verliet twee tanden armer het strijdtoneel. Van D. vertelde mr. Coester, dat C. geleverd had aan een schippersvrouw, die even tevoren bij hem een bestel ling had gedaan. „Dat gebeurt tegen woordig erg veel", sprak Van D. Mr. Schenkenberg achtte het niet onmoge lijk, dat C. getracht heeft onder van D.'s duiven te schieten en hij vroeg f 40 boete. De politierechter veroor deelde de aanvaller tot f 30 en wees de civiele vordering van f42 toe. Voor het middenstandsexamen te Bergen op Zoom zijn geslaagd Piet Kleppe, Rinus Moerland, Jo Cornelisse en Jo Ruygrok, allen uit Tholen. Ingezonden mededeling (Adv.) STALEN LEDIKANTEN met 3/4 multiplex voetbord, naadloos getrokken buis en versterkte spiraalmatras. Ge moffeld In de kleurcombinatie goudbrons/crême 1 pers. NU 37.80 2 pers. NU 49#80 15 jaar garantie DIVANBED origineel sleemodel, zwaar ge moffelde buizen met versterkte gezondheidsmatras 1 pers, 80 x 190 90 NU 15 jaar garantie VLOKMATRASSEN .uitsluitend nieuw materiaal, overtrokken met prima damast lijk 1 pers. NU 24.90 2 pers. NU 4|#90 HH 100 ZUIVER WOLLEN MERKDEKENS: ZAALBERG, VAN WIJK, REFORMA en HATEMA zolang de voorraad nog strekt met 25-35% KORTING Zo goedkoop kocht U nog nooit een zuiver wollen" merkdeken I Wollen WILTON KARPETTEN bijzonder vast geweven, met versterkte rug, in een aantal mooie Perzische dessins 285 x 200 €*A 90 NU Zuiver wollen SLAAPKAMER KLEEDJES In leuke frisse dessins 100 x 50 van 14 90 NU 120 x 60 van 21.50 NU 180 x 120 van 65.- NU BELLAMYPARK - VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT VLISSINGEN j Voor de 24e maal werd dinsdag, woensdag en donderdag te Middelburg het Middenstandsexamen algemene handelskennis afgenomen. Van de 162 kandidaten werden er slechts zestien afgewezen; dus tien procent. Normaal was dit andere jaren achttien tot vijf entwintig procent. In Middelburg zijn dus zeer zeker mooie resultaten be haald, wat betreft de mondelinge exa mens. Ook het aantal afgewezen kandida ten voor het schriftelijk examen ligt dit jaar in Middelburg veel lager dan het landelijk gemiddelde. Wanneer men bedenkt, dat dit jaar gemiddeld over het hele land 24,4 voor het schriftelijk examen is gezakt, doch daarentegen in Middelburg slechts 12,8 dan is dat toch wel een groot ver- schiL Woensdag was het de laatste dag van deze examens. Van de 44 deelnemers die dag werden er vier afgewezen. De geslaagden zijn: Mevrouw M. C. VerschureSchrijver, 's-Heer Hen drikskinderen; Mevrouw J. J. van der WeeleSnoep, Wolf aartsdijk; Mevr. J. Willeboordsede Visser. Seroosker- ke (W.): Mej. W. J. B. I. Sinke, Yer- seke; mej. M. Tilroe, Vrouwenpolder, mej. N. P. E. Velleman, Vlissingen, mej. M. A. van Velzen, Yerseke, mej. J. Verhulst, Westkapelle, mej. C. E. de Visser, Middelburg, mej. L. de Visser, Vrouwenpolder, mej. A. Vos, Vlissin gen, mej. E. Wisse, Aagtckerke, mej. M. v. d. Zande, Krabbendijke, de he ren: J. van Sabben, Borsseie, G. Sinke, Goes, P. Sinke, Serooskerke (W.l, C. J. Smallegange, Wolf aartsdijk, J. P. Sonnevijlle, Vlissingen, A. Sturm, Aag- tekerke, J. Vader, Middelburg, I. G. van Velzen, Goes, J. J. van Velzen, Yerseke, A. J. Verburg. Kapelle, A. Vergouwe, Breskens, M. Verhulst, Ka pelle, A. A. Verplanke, Nieuwvliet, G. Vingerling, Souburg, J. Walhout, Bors seie, J. M. Waterman, Krabbendijke, J. Wattel, Souburg, L. C. v. d. Weele, Goes, D. v. d. Wekken, Souburg, G. A. van Wezel, Middelburg, T. A. Wilde, Goes, A. de Witte, Koudekerke, A. Wijkhuys, Biggekerke, C. P. van IJsel- dijk, Yerseke, J. J. Zuydweg, Yerseke, M. J. van Zweden, Nieuwland en W. J. Zweedijk, 's-Heer Hendrikskinderen. Kreeftenvangst Kreeftenvangst. De officiëele cijfer» der kreeftenvisserij in de maand april zijn bekend gemaakt. Deze visserij werd niet door alle kreeftenvissers uitgeoe fend. In totaal werd met 1315 korven en 150 meter rognetten gevist. De opbrengst bedroeg: 686 kg. opbrengst f 7623,dit was 1425 kg. en f 11.544,— minder dan in 1957. Zal de uitvoering van het Drie-eilandenplan een geheel nieuwe toe komst openen voor Noord-Beveland? Het gisteren verschenen rapport van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk over de huidige sociale en economische structuur van het eiland, be doeld als overzicht voor hen, die bemoeiingen hebben met het maat schappelijke leven ter plaatse, laat op deze vraag als van zelf licht schijnen. sociaal-cultureel opzicht geenszins ge ïsoleerd. Spreek over Noord-Beveland niet als over een „achtergebleven gebied" want het zou als een belediging opge vat worden en het is dan ook een per tinente onjuistheid. Neen hier liggen de problemen niet; zij worden in de eerste plaats veroorzaakt door de een zijdig- agrarische beroeps-structuur. Uit het rapport blijkt, dat het feit, dat Noord-Beveland een typisch agra risch gebied is, bovendien geschikt voor toepassing van moderne land- bouw-methoden, óók voor de toekom stige ontwikkeling de belangrijkste maatschappelijke factor is. En niet de opheffing van het geografisch iso lement. De bevolking voelt zich in Ofrw ojo Uj*) OJO vftv ufo ufo ufo ufo ufo ufo h. VOOR HET EERST IN DIT SEIZOEN waren de parkeerplaatsen in Middelburg gisteren weer eens flink bezet. De belangstelling van de talrijke vreemdelingen gold speciaal de folkloristische dag, de eerste van de twee, die deze zomer gehouden worden. Welis waar was het bezoek bepaald kleiner dan vorig jaar, maar er kan nu eenmaal niet iedere keer sprake zijn van een „top". HET MOET VOOR de organisatoren van dit evenement want hiertoe groeide de folkloristische dag ook nu weer uit een bij zonder aangename ervaring zijn geweest, dat een sectie van de British Commonwealth News Film acte de présence gaf, evenals een staf van Hagliefilm, die het nieuws in vele Nederlandse bios copen verzorgt. De Engelse televisiegroep brengt het nieuws over de gehele wereld, zodat de Walcherse ringrijders binnenkort ook in Australië op het beeldscherm zullen komen. Wellicht dat de Nederlandse televisie begin volgende week indrukken van het ringrijdersfeest in Middelburg geeft. Om negen uur donderdagmorgen begonnen de versierde sjezen, met in Walcherse kledij gestoken boeren en boerinnen, reeds aan hun rond jes over het Molenwater-„circuit". Meer dan twintig deelnemers heb ben in een boeiend gevecht getracht elkaar de loef af te steken in het ringrijden en daarnaast was er nog een wedstrijd in ringrijden te paard vóór de huishoudschool. Als een mobiele expositie van Walcherse folklore trok na het mid daguur een lange, veelkleurige stoet door de Middelburgse straten. Deze optocht betekende ook nu weer een manifestatie, waarin veel moois uit het Walcheren van weleer herleef de. De ruige boerenzonen op hun bonkige koudbloedpaarden, de sje zen, waarin complete families ook al in klederdracht hadden plaats ge nomen, de oeroude melkwagentjes en andere karretjes en de stoere mannen van het muziekkorps EMM. uit Serooskerke, dat bovendien ge durende de hele dag voor feeste lijke klanken op het Molenwater zorgdroeg. Na de rondrit werd de strijd voortgezet en regen de deelnemers de ene ring na de andere aan hun knoestige lanzen. Omstreeks vijf uur in de middag was het pleit be slecht en konden de vermoeide win- naars zich aan de gebruikelijke plechtigheid, het „jonassen", onder werpen. Zij zien nu al weer uit naar de tweede folkloristische dag van dit seizoen, over 'n maand, wanneer de bekers van het Koninklijk Huis de inzet vormen. Voor de uitslagen zie men pag. 7. S I S f l f t f S k f I t s Hoofdprobleem Het hoofdprobleem wordt ge vormd door het wegtrekken van jon geren tussen 15 en 19 en vooral die tussen 20 en 29 jaar, waardoor de bevolking relatief veroudert (met alle economische bezwaren daaraan verbonden) eo het verenigingsleven geschaad wordt. In de landbouw is voor landarbei ders steeds minder plaats. Hierom en omdat het beroep van landarbeider door dezen laag aangeslagen wordt, zetten de ouders hun kinderen er toe aan een ander (hoewel liefst geen in dustrieel) beroep te kiezen, welke dan meestal niet op het eiland uitgevoerd kan worden. Ook op andere migratie motieven gaat het rapport in (geloofs motieven, culturele motieven, „zelf- standigheidsdrang", „te weinig ver tier", „vrijheidsdrang", de stille wens bij vele meisjes elders eventueel een niet-Noordbevelander te zullen huwen enz.). Het is nu de vraag of de verbreking van het geografisch isolement de ten dens tot weg-trekken niet eerder 'zal versterken: de scholen voor voortgezet onderwijs op Walcheren en Zuid-Be veland worden beter bereikbaar en dit werkt een niet-agrarische beroeps keuze verder in de hand; het pendel verkeer zal worden gestimuleerd en daarmee het op de duur gaan wonen in de plaats waar men werk gevonden heeft, enz. Industrievestiging als ge volg van de land-verbindingen wordt niet zonder meer verwacht. De toe komstige recreatie-functie van het eiland zal ook niet aan zovelen werk kunnen verschaffen. Activiteiten Overigens blijkt duidelijk uit het rapport, dat het sociale leven op N.- Beveland zeker niet totaal verschraald of dood is. Anders dan veelal wordt aangenomen is op het eiland sprake van een uitgebreid en actief vereni gingsleven. Wellicht wordt dit mede in de hand gewerkt doordat grote so ciale, godsdienstige en politieke span ningen op het eiland ontbreken en veelal ook ontbroken hebben. De toe komst van het eiland is in geen enkel opzicht beslist somber te noemen, ze ker niet bij de aanwezigheid van een zoals in het rapport genoemd wordt vooruitstrevende boerenstand. Ook de middenstand betoont zich zo actief mogelijk. Samen met de landarbeider bevolking is er sprake van een goed geïntegreerd geheel. Mulo-examens te Goes Voor het Mulo-diploma A slaagden gisteren te Goes de volgende dames M. E. van Room (m), Groede; A. H. A. van Noorden, Oostburg, M. Kersten (m), E. J. Dieleman (m), K. J. Geen- sen (m), J. Th. I. de Groot (m), F. F. van Damme (m), allen te Terneuzen, S. M. Dieleman (m), Axel, T. S. Diele man, Zaamslag, E. L. Rottier (m), J. H. Pauwe (m), beiden Vlissingen, L. M. de Greeuw en E. Buurman, beiden te Vlissingen, J. J. Leenhouts (m), te Schoondijke, en de heren: I. J. Merk (m), Groede, J. van der Werf (m), Terneuzen, K. A. Dieleman (m), Zaam slag, J. J. den Doelder (m), Axel, J. de Landmeter (m) en M. Adam (m), bei den te Vlissingen, en P. S. Babijn, Big gekerke. Zeven kandidaten werden af gewezen. Kandidaten, aangeduid met (m) zijn ook geslaagd voor het middenstands diploma. Rode Kruiswedstrijden Op zaterdag 20 september a.s. zal in het Schuttershof te Middelburg de kring (annex beker-)wedstrijd van het Rode Kruis, afdeling Zeeland worden gehouden. De datum van de nationale wedstrijden is vastgesteld op zaterdag 18 oktober in de Prins van Oranje te Goes. In het kader van de steden wedstrijd (Goes, Middelburg, Terneuzen, en Vlissingen) is Goes voor de derde achtereenvolgende maal winnares geworden van de wisselbeker van het Rode Kruis, welke zij thans de finitief in haar bezit krijgt. Goes haalde met f 5600 een percentage van 158,5; Terneuzen f 33 en 93; Vlissin gen f 3962 en 56,5 en Middelburg vermoedelijk f 6045 en ongeveer 112. Ingezonden mededeling (Adv.) een goed

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2