Bij de Hermon klinkt 't geluid van ontploffende granaten Voor Sadrach en zijn vriendjes 1 J Groene ceders, distels enFriese koeien KABOUTERS ALS DE KERKKLOK ROEPT le Cointre N.V. Goes Het botert niet tussen m'n twee studenten DRUK WERK Oosterbaan „Er gebeurt hier ook niets MORTIERVUUR ZWARTBONTERS KAKKERLAKKEN GOES Vraag nu de nieuwe drank Vertrouwen werd niet beschaamd Zaterdag 19 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA (Van onze reizende verslaggever Link van Bruggen) BEIROET, juli HET hotelletje, waarin ik verblijf, heet „Witte Sneeuw van Liba non". Het ligt op een van de uitlopers van de berg Hermon met zijn stralend witte krans van ijs, 'die hem, reeds in Oud Testamentische dagen, de bijnaam „grijsaard" gaf. Nog geen honderd meter verder, op een helling, die door de bloei ende distels in een blauw waas lijkt te zijn gehuld, begint de Libanese grens, terwijl de eerste, Syrische grenssteen duizend meter naar het oosten staat. Door de ramen in m'n kamer kan ik de door Syrië lopende pijplijn zien, die in Irak begint en in de havenplaats Sidon eindigt. Herhaal delijk is hij het doelwit van destructieve krachten geweest de laatste keer tijdens de Anglo-Franse landing in Port Saïd, nu meer dan anderhalf jaar geleden. Een schaap blaat klagend in de enige straat, die Metula bezit en die gevuld is met de geur van mest en vee. Als de wind gunstig is, ruikt men de doordringende luchtjes echter niet meer- De atmosfeer staat dan'in het teken van de reeds door Salomo geprezen ceder, die Liba non al vroeg beroemd heeft gemaakt en het berglandschap donker als het oerwoud. slagen door de bergen. Een blonde jood, met Slavische trek ken, begint hard te lachen. „Ze zijn daar een beetje aan het spelen, geloof ik," zegt hij. „Dit is geen gevecht...-. Dit is zomaar een spelletje knallen. En slim lachend voegt hij er aan toe: „Als het Syrische infiltranten zijn, heeft de Libanese regering alle aanlei ding, om weer veel lawaai in de Ver enigde Naties te schoppen.Als het opstandelingen zijn, bestaat die aanlei ding ook en zij is er zelfs, als mannen van president Chamoen daar bezig zijn. Wie spreekt de waarheid?Wie zal gelijk hebben? De hotelhouder brengt me het uitge stelde biertje. „Heb je dat gehoord?" vraag ik hem. „Ik dacht, dat hier nooit iets gebeur de?.'." „Er gebeurd hier ook niets," zegt hij gevat. „Het is aan de andere kant. De explosies klinken als muziek in m'n oren, want hoe meer de Arabieren el kaar bestrijden, hoe minder last wij van ze hebben". tt Metula 'is de meest noordelijk gele gen plaats in Israël. Haar karakter is als dat van Vaals: een drielandenpunt dus, waar Libanon, Syrië en de nieu we joodse staat in elkaar samenvloei en. Misschien staan er tachtig, mis schien honderd huizen, maar veel zijn 't er in elk geval niet. Een politie-fort, zwaar door prikkeldraad beschermd, zorgt voor de veiligheid der inwoners, die van de veeteelt en een maand of twee per jaar van het toerisme leven. Tijdens de hitte van de zomer is het weldadig goel in dit Palestijnse berg dorp. 's Avonds kan het er zelfs wat te koud worden, voor mensen ten minste, die in shorts en een overhemd met korte mouwen zijn gekleed. Men is dan verplicht, een jasje aan te trek ken, of naar binnen te gaan. Ik ben de enige gast in het loge ment, dat door de zoon van een oor spronkelijk Russische jood wordt ge dreven. Vroeger, zo'n vijftig jaar ge leden, is deze immigrant hier met een paar landgenoten begonnen, de grond te bewerken. En het eerste, dat deze lieden, met het oog op het gevaar, dat voortdurend van Arabi sche zijde dreigde, gedaan hebben, is een boerderij bouwen, die tevens als versterking dienst kon doen. Men ziet dit nog zeer goed aan het thans tot hotel omgebouwde huis, dat mu ren heeft, waar geen kogel doorheen kan dringen en dat op een hoge, overzichtelijke plaats is neergezet. „Eigenlijk is hier sinds de vesti- ging van de joodse staat nooit meer feta gebeurd", zegt de eigenaar tegen me, als zijn vrouw een oosters groentengerecht opdient, dat in doorzichtige olijfolie lijkt te zwem men. „In vroegere dagen hebben we ons natuurlijk herhaaldelijk tegen Ara bische overvallers moeten verzetten en ook de Australische troepen, die in de Tweede Wereldoorlog het Vichy-bewind van Libanon op de knieën dwongen, zijn hier gelegerd geweest. Maar sindsdien zijn er vrij wel geen gevechten meer geleverd Het is hier zo rustig als bij dat oude Kruisvaarderskasteel, dat je daar aan Libanese kant op die heu vel ziet liggenHet heet Fort Beaufort en sinds de Turken het verlaten hebben, is het krijgsrumoer er verstomd...." Als de man zijn huis binnengaat, om een fles bier te halen, worden zijn woorden op bijna ironische wijze ont zenuwd. Een luide knal weerklinkt en het ge luid er van rolt als de echo van een donderslag door de bergen. Als ik daarna nog drie explosies hoor, weet Ik, dat er in Libanon mortiergranaten ontploffen. De inwoners van Metula staan wel dra in groepjes op straat. „Ze willen laten zien, dat ze er nog zijn," scham pert er een. „Misschien zijn het Syri sche misschien Libanese projectielen Ik denk, dat ze elkander aan het pro voceren zijn." Een minuut of tien blijft het stil. Dan, alweer met de regelmaat van een klok. klinken opnieuw vier fell° Têrwijl het vuren niet ophoudt, gaat het leven in Metula rustig verder. De mannen, moe van het werken, laten zich in de prieeltjes van htm huizen een koele dronk inschenken. Koeien en schapen worden naar de stal gebracht en in de keukens bereiden huismoe ders de avonddis. Ik slenter naar boven, naar m'n ka mer, waar een olielamp is klaar gezet, omdat de generator van het dorp 's avonds wordt stopgezet. En van achter het vliegengaas van een raam er is geen huis in Metula, dat dit niet heeft kijk ik naar de bloedrode zon, die achter de bergen van Libanon verzinkt Niet lang daarna is het bijna helemaal donker, want een schemering, zoals men bijvoorbeeld in Holland heeft, kent men in het Nabije en Verre Oos ten niet. Het geluid van stemmen doet me naar beneden kijken, waar ik plotse ling een pluk late koeien van achter een hoek zie verschijnen. Niet zo maar koeien, "die in Palestina thuis horen, maar prachtig, Fries vee met dezelfde lijnen en dezelfde drome rige ogen als de koeien, die in Neêr- lands polders grazen. Nog meer komen er, nog veel meer En ik prijs me gelukkig met dit va derlands tafreeltje, op nog geen hon derd meter van de grens van een rumoerig, Arabisch land. Waar komen die koeien vandaan? Ik krijg antwoord op deze vraag in een ietwat vervallen uitziend boe renhuis, waar een joods gezin uit Duitsland een veebedrijf houdt. „Uit Friesland", zegt de boer, „re gelrecht uit Friesland.. Het is alle maal stamboekvee", voegt hij er trots aan toe, „en de dieren gedijen best op Israëlische bodem. De explosies buiten, precies om de tien minuten, houden aan, maar de man praat er met geen woord over. Hij vertelt van zijn vee, dat hij elke morgen vroeg naar buiten brengt en 's avonds weer binnenhaalt. „De melkopbrengst is'twee keer zo hoog als die van inheemse koeien", zegt hij. „Ik zou me geen betere die ren kunnen wensen Langzaam loop ik weer terug naar het logement, waarvoor zich inmiddels n De enige rijschool die door twee bonden erkend en gedipl. is, F.N.O.P. en B.E.A. Autorijschool Van Zweeden, tel. 370, Domburg Gratis gehaald en thuisge bracht. dam Zoek belangrijke col- iectie of partij postzegels. Postbus No. 756, Amster- Antieke meubelen te koop gevraagd, o.a. kabi netten, gebogen, bureaus, kisten, tafels e.d. Kan ook Ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. v. d. Sanden, Wouwsestr. 12, Bergen op Zoom, Telef. 01640-4561. Algemeen Handelsbu reau C. J. Huissoon, Ka- pelle, van der Biltlaan 1, tel. 294 (01102). Inrichting, contróie en bijhouden boekhouding. Behandeling belastingzaken. Incasso's en Informaties. Ongelooflijk die Ahoy- Polis Ziekenhuisverzeke ring aangepast aan de tijdsomstandigheden, voor alle leeftijden ongeacht gezondheidstoestand. Op verzoek wordt u bezocht zonder enige verplichting Uwerzijds. Sticht. A.Z.R. Rotterdam. Inspectie voor Zeeland: G H. Vijgeboom Jr., Cadzand, Tel. 01179- 268. Ons uiterst modern les materiaal voor opleiding rijbewijs B-E bestaat hit wagens van de merken Opel, Ford-Taunus en Volkswagen. Autorij school JASPERSE, Vlis- singsestraat 1, Koudekerke tel. 01185-343. Erkend en gedipl: door F.N.O.P „Wees uw eigen rijwiel handelaar" en koop zelf uw rijwiel direct van de fa briek, daardoor 20 kor ting! Thans ook wasma chines, centrifuges, stof zuigers en radio's met 20% korting! Vraag gratis prijs courant R. aan: HAAS Rijwielfabriek, Dordrecht. Tijdens de opruiming geven wij 10 korting. Doe uw voordeel in het Porceleinhuis, Langeviele 65, Middelburg. Stencilinrichting J. A. Weststrate. Modern steneil- werk vlug, vlot, voordelig. Rouaanse kaai 21, Middel burg. Lange lederen jassen van f 167,50 voor f 125, echt rossleder en 5 j. ga rantie. - St. Antoine, Roo sendaal. tientallen joodse agrariërs verzameld hebben. Er wordt druk gelachen en ge praat en iedereen is in de best denk bare stemming. Later merk ik, dat er in een schuur een filmvoorstelling ge houden wordt. Als deze begint, is de straat leeg en verlaten. Op een stoel buiten drink ik nog een glas bier en de hotelhouder komt daar na met een fles Arak op tafel een soort Anisette, typisch voor het Nabije Oosten waaruit hij gul tracteert. Als de maan helder aan de hemel staat en de bioscoop al lang is uitge gaan, zoek ik m'n kamer, vlak bij het koele dakterras, op. Metula slaapt, goed beschermd door het politie-fort, zich voor het oog niets aantrekkend van de door de bergen rollende donder der granaten. Ik staar ver weg in het Libanese met Beiroet slechts op een afstand van zestig kilometer van me van daan. Alhoewel ik een geldig, Libanees visum heb, kan ik er niet langs de korste weg komen. Met spijt in het hart bedenk ik, dat ik eerst naar Tel Aviv, vier uur rijden naar het zui den, moet, dan per vliegtuig naar Cyprus en ten slotte, met een ander toestel, waarop ik tenminste vieren twintig uur wachten moet, naar de hoofdstad van Libanon. Wat een plagerij! Wat een geld verspilling! Ik bedwing echter m'n lust, om de grens over te gaan, ondanks het feit, dat er van een Libanese grensbewa king -geen sprake is en de joden er geen enkel bezwaar tegen zouden maken. De reden is, dat men mij aan de overkant niet zou accepteren, om dat ik uit Israël kom. Alleen als uit m'n paspoort blijkt, dat ik geen be zoek aan de joodse staat heb ge bracht, met andere woorden: als ik het betreffende visum en de nood zakelijke stempels op een apart stuk papier kan verdoezelen en aan kan tonen, dat ik linea recta uit een niet- vijandig land kom, zal ik worden toegelaten. Een Israëlisch zoeklicht, speciaal naar de grens gebracht in verhand met de crisis in Beiroet, glijdt tastend met zijn stralenbundel over de hellingen. In de richting van de Syrisch-Libanese grens zie ik, telkens om de tien minu ten, de lichtflitsen van de mortiergra naten, die daar worden afgeschoten. Bij een olielampje, zo passend voor de sfeer van het Nabije Oosten, schrijf ik ten slotte dit artikel. En de kakker lakken, die telkens naar het fel bran dende katoentje rennen, heb ik niet eens dood gemaakt. ST. MAARTENSDIJK N.C.V.B. De N.C.V.B. hield onder lei ding van mevr. Lindhout de maande lijkse vergadering. De causerie werd ge houden door mevr. Homburg uit Vlis- singen over „De macht van de vrouw". Daarna bracht het koortje enige mooie liederen ten gehore. Collecte. De collecte voor het T.B.C.- fonds „De fakkels bijeen" heeft f 133,22 opgebracht. Geslaagd en benoemd. Mej. M. Quist slaagde voor de acte N.O. Zij is per 1 september a.s. benoemd als lerares aan de huishoudschool te Tholen. Nieuw Marine-officier Op woensdag 23 juli a.s. zal de com mandant van het Marine-Opleidings kamp Hilversum, de kapitein ter zee, J. N. J. van der Mey, 63 nieuw-benoem- de marine-officieren beëdigen. Onder hen bevindt zich ook de heer K. Francke van Oostkapelle, die lui tenant ter zee van speciale diensten der derde klasse KMR wordt AAGTEKERKE: H: 10 en 2.30 ds. Elzim ga te Roosendaal. A. J. POLDER: G: 10 en 2.30 ds. Smit. ARNEMUIDEN: H: 10 leesd., 2.30 ds. Verweij; G: 10 en 2.30 ds. Poelman, hedenavond 7.30 ds Grisnigt. BAARLAND: G: 9.30 en 2 ds.' Veldhuij Mijn beste nichtjes en neven, Het doet mijn hart goed, dat ik, hoewel volop in de vakantie en exa mentijd, toch nog wat levenstekens uit mijn krantenfamiliekring krijg. Ik hoop, dat in mijn hele familie ieder met een best rapport thuiskomt en dan met een onbezorgd hart van een fijne vakantie kan gaan genieten. Je kunt overal genieten, ook dicht in je eigen buurt. Dat kan tenminste hier in ons Zeeland. Er is altijd wel een pracht plekje in de buurt. Vooral, nu bijna alle jongens en meisjes een fiets hebben. Ik denk, als ik zo oud was, als jullie nu en het zou niet mogelijk zijn, om ver weg te trekken, dan zou ik elke dag als het een beetje goed weer was, mijn moeder om een pak brood vragen en jlan gauw zien, dat ik bij het water van de Schelde kwam. Er valt in Hoedekenskerke en bij de drukke sluizen in Hansweert altijd wat te beleven. Daar zou ik nooit genoeg van krijgen. Als je echt op reis mag gaan, is dat natuurlijk een voorrecht, doch als dat niet kan, hoef je heus niet te treuren, hoor, want al kan het dit jaar niet, wie weet kan het een volgend jaar wel. Jullie zijn nog jong genoeg. Nu ga ik gauw een paar brieven beantwoor den. Dag allemaal. Jullie tante TRUUS- Bosviooltje te Oudelande. Nee maar, hoe heb ik het nou? Zo druk? Dan is het goed, dat het vakantie gaat wor den. Je inzending ontvangen. Juli is net een goede tijd voor kamperen, want ee n paar weken later kun je a] zien, dat het vroeger donker gaat wor den en dat is vooral met kamperen niet zo aardig. Zijn al die kuikentjes in leven gebleven? Leuk om te zien al die gele wolballetjes. Kun je die plaagster niet eens naar me toe stu ren? Dan reken ik wel met haar af, hoor. Breng voorlopig maar mijn har telijke groet aan haar over. Edelweis te Colijnsplaat. De brief al ontvangen? Dan maak ik het hier kort. Veel groe ten. Jagertje te Vrouwenpolder. Voor jouw gezellige, lange brief met het verslag over die paar prachtige dagen in Zeeuwsch-Vlaanderen, heb ik de tijd genomen, om die goed te lezen. Ik heb er een kopje thee bij leeggedron ken, wat ik altijd het toppunt van ge zelligheid vind. Wat hebben jullie het leuk gehad. Het is al weer heel wat jaartjes geleden, dat ik ook eens kamp leidster was over een grote groep meisjes, die wel wat ouder waren dan jullie nu zijn. Nog steeds denk ik met genoegen aan die dagen terug. Ik zou wel eens om een hoekje willen kijken, als jullie hele stel bezig is, de school schoon te maken. Concert „Hosanna" Zaterdagavond 8 uur geeft de har monie „Hosanna" een concert op de Grote Markt. Het programma is als volgt: 1. Defileermars, J. Hannuch; 2. De Kalief van Bagdad ouverture, F. Boiel- dieu; 3. Musschner Kindl walzer, IC Komzak; 4. Irisch Suite, G. Boedijn; 5. The Flying Dutchman, L. Houet; Pauze; 6. Simmental mars, J. Bauer; 7. Hollandsche Suite, J. B. van der Glas; 8. Fantasie Pastorale, G. Boedijn; 9. Potpourri van Chr. Liederen, S. Heins- ma; 10. Finale. We begonnen deze periode met f84.50. Vorige keer eindigde ik de verantwoording met: „Volgende week is het vast béter, denkt u ook niet'" Het is ook beter, maar ik ben nu een- maai niet gauw tevreden, want het zou zo fijn zijn, als we weer eens zo'n fikse kist vol, boordevol met verrassin gen op het strand te Seroei konden la ten neerzetten. Maar laat ik eerst, toch vol dankbaarheid aan hen, die hun ga ven stuurden, eens vertellen, wat, van wie en vanwaar we geld kregen. Om te beginnen wil ik nog eens weer zeggen, dat er in ons goede Zee land een heel grote familie N. woont en die zijn allemaal eensgezind ten on- zichte van onze Sadrach. Kijk u maar eens. We kregen van N.N. uit 's-Heer- Hendrikskinderen f5.Van Edelweis te Colijnsplaat f 2,50. Mevrouw W. te Middelburg gaf f 3.En vlak voor ik dit overzicht ging klaarmaken, werd ik door N.N. uit.verrast met f 10. Tezamen maakt dit tot donderdag f 20,50. We zijn dus boven de honderd! Want we hebben nu f 105, Laat ik nu eerst weer ons gironummer geven, dan behoeft niemand daar naar te zoeken, die zijn portemonnee wil ledigen ten bate van ons geadopteerde zwartje, die alles wat hij ontvangt da delijk gaat delen met een paar hon derd vriendjes. Het gironummer, ten name van ons Zeeuwsch Dagblad is: 274 289. Wilt u er goed bijschrijven, dat het voor Maja's Sadrach is, dat voorkomt uitzoeken op ons toch al drukke krantenbureau. En nu ga ik er weer voor zitten om kapitalen in ontvangst te nemen. Na veel dank voor wat we kregen, veel vragen om meer. Zo is nu eenmaal uw MAJA. Ingezonden mededeling (Adv.) ieders Ais ik mijn vriendin-collega uit een heel grote stad ontmoet, heeft ze altijd van die smeuige ver halen over briefjes, die ze van ouders ontvangt- Nou dan sta ik met lege handen, want men schrijft bij ons niet gauw. En het is ook geen wonder, dat ik geen map met interessante epistels heb, want ik vraag me af, wat ze me zouden moeten schrijven, daar we op ons dorp elkaar bijna dagelijks tegen komen en dan handelen we zo tussen neus en lippen af, wat er behandeld zou moeten worden. Zo gister middag ook weer. Ik kom net bij de fietsen maker vandaan, die het ach terlicht van de fiets even vernieuwde en juist op dat ogenblik, dat ik weer zal op stappen, op weg naar school, arriveert daar, met twee fiet sen, de vader van onze Jan, die de merkwaardige naam van Jan Jansen draagt. Hij zegt welgemoed: „Heui, juf frouw, 'oe gaet 't?" En dan komt er, nog voor ik tijd tot antwoorden heb, de vraag „En 'oe gaet 't met dat man neke van mien?" Een enkele seconde moet ik zwaar den ken, want zou ik naar waar heid antwoorden, dan moet ik zeggen dat het slecht gaat met het „manneke", in intel lectuele zin althans. Weer hoef ik geen antwoord te geven, want vader Jansen geeft dit zelf, door te zeggen: „Zwieg maer (en ik heb nog niets gezegd), ik weet er alles van, want 't is glad ver schrikkelijk, als je 't mien vraegt, want asse we denke an twee jaere trug, toen onze Tineke bie je zat, toen kon ze al leze as 'n perfesser voor de vakansie, maar nou is 't niks. Niet, dat ik d'r joe op ankieke, maer aerdig is 't niet voor ouwers". Vader Jansen heeft de si tuatie juist getekend en we praten er even over. Als ik ga opstappen, geeft hij me de vrijheid om „onze Jan nog maer weer d'r is flink op te porre, misschien dat het es gaet 'ellepe". Dan zeg ik, dat ik Jan heel vaak „oppor" in het speel kwartier, dan blijkt, dat va der Jansen dit ter tege weet, wapt Jan vertelt het zelf en dit is te danken aan het feit, dat ik immer zulke „privaat lessen" in het speelkwartier, verzoet met een klein snoep je, om het idee van de straf weg te bannen. Dan zeg ik op mijn beurt, of vader Jansen zoontje Jan zelf zo nu en dan ook eens een ogenblikje wil .opporren'. Dan krijg ik ten antwoord: „Juffrouw as uwes voor je- zelvers es 'ier een huisje laat zette met een tuuntje voor en achter en je zou mien vraege of ik dat voor je wil omspit te, dan ken je mien daervoor kriege en voor niks 'oor, maer vraeg mien niet, om met de guus te studere, want ik zou een moord an ze begaen as ze 't de tweede keer niet wiste. En moeder de vrouw 'et d'r 'ande meer as vol met d'r zeuve van die aepe en d'n ouste net.tiene". Nee, aan een moordaanslag wil ik mijn Janneman niet wagen, want het is een aar dig kereltje. Maar ik zeg nog even tegen vader Jan Jansen, dat het wel heel gelukkig is, dat ik die aandrang tot ge welddaden niet heb, want dan zou ons dorp spoedig uit sterven. Ik beloof, dat ik, zo veel Ik tijd heb, Jan zal „op porren" en dan schelden we als de beste vrienden, met 'n hartelijk „ajuus" van vader Jansen. En vandaag meen ik twee vliegen in één klap te kun nen slaan. Ik zal Jan weer eens opporren en Geesje, die een paar dagen ziek was, te gelijk wegwijs maken in de toen gelezen lesjes, waarin nieuwe letters aan de orde kwamen. Als altijd heeft Jan er vre de mee, dat hij bij me moet blijven en Geesje vindt het ook best, zo de geleden schade, doordat ze op haar eentje in het hele dorp de bof had, weer te boven te komen. Jan zit hu op de voorste bank rechts van me en Gees je eveneens op de voorste bank, maar dan links. We sabbelen alle drie op een pe permuntje, doch dat zal het lezen niet schaden. Ik zeg te gen Jan, dat we immers pas een nieuwe letter leerden en dat hij die wel weet, maar Geesje niet, omdat ze ziek was. Jan knikt breeduit en vol overtuiging van ja, waar op ik vertrouwensvol vraag, hoe die letter dan heet, want we moeten Geesje samen hel pen. Jan kijkt in zijn boek en zwijgtik vraag geen wóórden, maar énkel de nieuwe letter. „Kotn kerel, die weet jij toch wel Jan bevestigt het weer door een knik en zwijgtNog eens gevraagd, zegt hij, dat hij de letter wel weet, maar dat hij hem vergeten is. Rest niets anders, dan ook Jan op gang te helpen. Hij weet nou dus de letter en moet het eerste zinnetje gaan lezen. Het hobbelt en borrelt net als een auto, die niet op gang kan komen. Tenslotte komen we, Jan en ik, met vereende krachten door de zin heen. Geesje heeft met de tweede zin niet lang werk en weer staat Jan voor de onmenselijke taak, (Te volgen de zin te lezen, wat op de zelfde manier als voren ge schiedt. Geesje leest vloeiend haar deel en dan komt Jan. Het gaat op de manier, die waarschijnlijk zijn vader tot „gewelddaden' zou hebben verleid. Maar ik bemoedig hem steeds. Geesje blijkt meer uit het hout van vader Jan Jansen te zijn gesneden, want spinnijdig bijt ze er tenslotte uit: „Aekelig jong, jie schiet nie op en nou ken ikeris nie lekker een stukkie leze Dan ligt mijn Janneman verslagen en wel door een „vrouw". Ik help hem en Geesje laat ik maar meedelen overeind met een nieuw snoepje, wat anders nooit ge beurt. De juffrouw leerde deze les, dat je niet altijd twee vliegen in één klap kunt slaan. zen. BERGEN OP ZOOM: GV: 9.30 ep 5 ds. van Herwijnen. BIEZELINGE: Hi 10 en 2.30 ds. Schneider; Chr. G.; 10 ds. Rebel te Emmeloord, 2.30 ds. Boertien te Hamburg; GG:. 9.30, 2 en 6 leèsdienst. BIGGEKERKE: H: 9.30 en 2 ds Abbing. BORSSELE: H: 9.30 en 2 ds. Vrijlandtt G: 10 leesd., 5 ds. Veldhuijzen; GG: 9.30, 2 en 6 ds. Heerschap. BRUINISSE: H: 10 en 5 ds. v. Dijk te Westerhaar; G: 10 leesd., 5 ds. Smit; GG; 10 en 5 leesd.! OG: 10 en 5 leesd. COLIJNSPLAAT: H: 2.30 én 6.30 ds. Veldman; G: 10 en 0 ds. Veenstra te Oudega; GG: 3 x lees- dienst. DOMBURG: H: 10 en 7 ds. Hij» mans te Aalsmeer; G: 10 ds. Dondorm 2.30 ds. van Heesen. DRIEWEGEN: Hi 9.30 ds. Das; G; 9.30 ên 2 ds. V. d. Veen. ELLEWOUTSDIJK: H: 9.30 ds. Blok. GAPINGE: H: 10 ds. de Boer; G: 9 ds. v. Wouwe, 7 ds. Dondorp. GEERSDIJKl H: 10 de heer Louwerse, 2.30 de hee* Kraak. GOES: H: Grote kerk: 10 vie. V. Melle; 5 ds. Coenraad; Aula: 10 ds. Coen- raal; jeugdkerk (P.v.O.): 10 wika Best! jeugdkapel (P.v.O.): 10 wika Hiensch! G. Westerkerk: 10 ds. Brederveld, 5 ds. Schippers; Oosterkerk: 10 ds. Schippers, 5 ds. Brederveld; VEG: 10 en 5 ds. Ka- relse; GV: 9 en 2.30 ds. v. d. Hoek te Den Ham; GG: 9.30, 2 en 6 ds. Honkoopj Chr. G.: 10 ds. Boertien, 5.30 ds. Rebel. 's-GRAVENPOLDER: H; 9.30 ds. Klui ver, 2 vic. de Bue; G: 10 en 2.30 ds. de Ruijter; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. OGG: maandag 21 j.uli 7.30 ds.Wiltink. GRIJPS- KERKE: H: 10 ds. van Empel, 2.30 ds. Don te Rotterdam; G: 10 ds. Vlaardin- gerbroek, 2.30 ds. de Groot. HAAMSTE DE: G: 9, 10.30 en 5 ds. Meijer; C: 10 stud. Zonneveld te Apeldoorn, 3 ds. v. d. Klis. 's-H. ABTSKERKE: H: 9.30 en 2 ds. Warffemius. 's-H. ARENDSKER- KE: H: 10 ds. van Liere, 2.30 ds. v. Dam. 's-H. HENDRIKSKINDEREN: H: 10 en 7 ds. de Roos. HEINKENSZAND: G: 10 en 2.30 ds. Kouwenhoven te Roterdam. HOEDEKENSKERKE: H: 9.30 en 2 ds. Hulsbergen; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. KAPELLE: G: 10 en 5 ds.v. d. Leek. KAMPERLAND: H: 9.30 ds. Veldman, 2.30 ds. Postma. G: 9.30 en 2.30 dfe. Rad der. KATTENDIJKE: H: 10 de heer Kraak. KATS: H: 10 en 2 de heer Alle- wijn. KLEVERSKERRE: H: 10 ds. Ver weij. KLOETINGE: H: 10 en 2.30 ds. Kloosterman (H.A.). KORTGENE: H: 10 en 2.30 ds. v. Schuppen (H.A.). KOUDE KERKE: G: 9.30 en 2.30 ds. Meijer te Beverwijk. KRABBENDIJKE: H: 9.30 en 2.30 ds. van Leeuwen; G: 9.30 en 2.30 ds. van Kapel te Rhoon; GG: 9.30, 2 en 6 ds. Bel. KRUININGENH: 10 en 2.30 ds. v. Burgeier; G: 10 en 2.30 ds. Koolstra. LEWEDORP: H: 10.45 ds. V. Dam; G: 9.15 en 2.30 ds. Oegema. ME- LISKERKE: H: 2.30 ds. Hoffman; Gi 10.30 en 7 ds. van Heesen. MIDDEL BURG H: Nieuwekerk: 9 ds. v. Voorst Vader, 10.30 ds. v. d. Linde H.A.), 7 da. van Woerden; Engelse kerk: 9 ds. Dijck» meester, 10.30 ds. van Houte; G; Hof- pleinkerk: 9.30, 2.30 en 5 ds. Brouwer te Zaandam; Noorderkerk: 9.30 en 5 ds. de Boer (H.A.); GG: 9.30, 2 en 6.30 ds. Hage; C: 9.30 leesd., 2.30 stud. Rebel! GV: 8.30 en 4.30 ds. Bremmer te Zwolle. NIEUW- EN ST. JOOSLAND: H: 10 en 7 ds. Geymink. NIEUWDORP: G: 10 en 2.30 ds. Gravestein te Rinsumageest. NISSE; H: 9.30 en 2 ds. Don; GG: 9.30, 2 en 5.30 leesd. OOSTKAPELLE: H: 10 en 2.30 ds. Richard; G: 10 ds. de Groot, 2.30 drs. Vlaardingerbroek; GG: 10 en 2.30 leesdienst. OUD-VOSSEMEER: H: 10 en 6.30 kand. Wiegeraad te Montfoort; G: 10 en 6.30 ds. A. Koning; Chr. G: 10 leesdienst, 6.30 leesdienst, 2.30 ds. van Doorn; GG: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst. OVEZANDE: H: 2 ds. Das POORT VLIET: H: 10 en 6.30 ds. Lam; G: 10 leesd,, 2.30 ds. Bakker; GG: 10, 2 en 6 leesdienst. RILLAND-BATH: H: 10 ds. Don te Halfweg (jeugdd.), 2.30 leesd.; G: 10 leesd., 4 ds. Koolstra; GG: 9,30, 2 en 6 leesd.; VEG: 10 en 2.30 de heer Den Gelder te Utrecht. RITTHEM; H: 10 en 2.30 ds. van 't Hof (H.A.). SCHER- PENISSE: H: 9.30 ds. v. Dieren, 2.30 ds. Westland; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst. SEROOSKERKE (W.): H: 10 ds. van Woerden; G: 10.15 en 2.30 ds. v. Wouwe. ST. ANNALAND: H: 10 en 6 ds. West- land; GG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; VGG: 9.45, 2.15 en 6.15 leesdienst. ST. LAU RENS: G: 10 en 2.30 ds. v. d. Leer te Purmerend. ST. MAARTENSDIJK: H: 9.30 en 2 ds. v. d. Bosch te Bodegraven; OGG: 9.30, 2 en 6 leesdienst; OGK: 9.30, 2 en 6 leesdienst; Gebouw Reho'ooth: 6.30 ds. den Engelse. ST. PHILIPSLAND: H; 9.30 de heer v. d. Hout te Den -Haag, 2.30 ds. van Dieren; GG: 10, 2.30 en 6 leesdienst; OGG: 9.30, 2.30 en 6 leesd. SOUBURG: H: 9 en 11 ds. v. Duijne (H. A.), 7 ds. van 't Hof; 9.30 jeugdkerk in Concordia; G: 9.30 en 2.30 ds. Barends; GV: 9.45 en 2.30 leesdienst. STAVENIS- SE. H. 10 en 6 kand. Tigchelaar te Kam pen; OGG: 9.30, 2 en 6 de heer Slager. THOLEN: H: 10 en 3 ds. Labrie te Den Ham; G: 10 en 5 ds. Bakker; GG: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst; OGK: 10 en 6.30 ds. v. Doorn; PB: 10.30 ds. v. d. Wal. VEE- RE: H: 10.30 ds. Dijckmeester; G: 10 en 2.30 ds. Streefkerk. VLISSINGEN: H: St. Jacobskerk: 10 ds. Kloosterman, 5 ds. de Groot; Johanneskerk: 9.30 ds. de Groot (H.A.), 7 ds. Kloosterman; Haven dorp: 10 ds. v. d. Schoot; Noorderkerk: 9.30 jeugdkerk; kap. bejaardentehuis: 7 ds. v. d. Wall; G: 9.30 en 5 ds. Hom burg; C: 9.30 en 5 stud. Rebel te Apel doorn; GV: 8 leesd., 4.45 ds. v. Beveren; Ev. op GG: 10 en 5 ds. Grisnigt te Gou da; L. des H.: 10 heiliging, 18.45 open lucht, 19.30 verlossing. VROUWENPOL DER: H: 10 ds. Don, 7 ds. de Boer; G: 10 en 2.30 ds. Tissink te Giessen-Rijs- wijk. WAARDE: H: 9.30 en 2 ds Hui zing; GG: 9.30, 2 en 6 leesd. WÈMEL- DINGE: H: 10 kand. Odé, 2 ds. Slik; G: 10 en 2.30 ds. Stoffels; GG: 10, 2 en 6 leesdienst; VEG: 10 en 2.30 evang. Faas- sen te Sliedrecht. WESTKAPELLE: H: 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek; G: 9.30 ds. v. Heesen, 2.30 ds. Dondorp; GG: 3 x lees dienst. WILHELMINADORP: H: 10 ds. Slik. WISSENKERKE: H: 9.30 ds. Post ma, 2.30 ds. Coenraad (H.A.); G: 10 en 2.30 ds. Kersten. WOLFAARTSDIJK: H: 10 ds. ter Haar Romeny te Rotterdam, 2.30 ds. van Liere; G: 10 en 2.30 ds. Bouwknegt; GG; 9.30, 2 en 6 leesdienst; GV: 10.30 en 4.30 ds. v. d. Hoek. YER- SEKE: G: 9.30 en 2 ds. Booy; VEG: 10 en 2.30 ds. Timmerman ZIERIKZEE: C: 10 en 6 ds. v. d. Klis '(H.A.); Chr. G: 8.30 en 2.30 ds. Tiemersma. ZOUTELAN- DE: GV: 10.30 en 2.30 ds. Bremmer; H: 9 ds. Wagener, 10.30 7 ds. Wagener; GG: 10, 2.30 en 7 leesdienst. ZONNE- MAIRE: G: 10 en 2.30 ds. V. d. Linde te Rijnsburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4