NIVEA Waarom promoveerde dr. K. F. Proost? Vlissings gemeentebestuur zendt een „Open Brief" Diploma's uitgereikt aan leerlingen G.M.H. Amerikanen zorgen goed voor (eigen) huis en tuin en auto Vrijdag 18 juli 1958 VLISSINGEN Oproep tot meer zindelijkheid fotograferen: Riskeer niets vraag films THOLEN PuJ mee Diesel-voorstuwing van tankers Voor vlug en vesiig bruin worden ultra-olie Maar ook hun gereedschapskist is wêl voorzien Zo kan ik het niet Eerste Chinese bisschop Collectezak geen doorgangshuis Voorganger doet er niet toe Hulp met houweel en spade Ook de kerk werd bedankt De buurt wordt uitgenodigd Preek is te leen Volle rechten voor de vrouw Geen vrouw op de kansel Protestantse kerk in Liechtenstein ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA f Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft zich met een „open" brief gewend Burgerlijke stand Geboren: Frans, zv F. Adriaanse en A. C. B. Kommens; Annette H. R,, dv t. van Sluijs en M._ A. Meeuse; Jan J., zv J. v. d. Vliet en G. van Velzen; Ma ria A., dv A. van Gemst en M. Veeken; Marinus, zv M. J. C. v. d. Dorpel en A. Jobse; Bertha C., dv L. Tiersen en S. H. Engelse; Augustinus, zv P. Telehala en D. Loutjes; Gerdma A., dv K. Huïbregt- se en A. H. Antheunïsse; Rudolf F. BL, zv F. P. Visser en C. J. D. Maanders; Willem L., zv W. F. Langezaal en T. C. Melis; Franciscus P. M., zv C. B. Eom- bouts en B. T. M. Goethals; Jan, zv H. Sanstra en J. Maas; Willem J., zv X Maas en A. A. van Bemmel. Ondertrouwd: J. J. Notebaart, 50 j. en W. M. L. Scheepers, 48 j.; A. P. Rouf- faer, 59 j. en A. M. Bedet, 55 j.; J. C. van 't Westende, 23 J- en J. A. Contant, 17 j.; J. M. Vergouwen, 18 j. te Breda en M. W. C. Hemmekam, 19 j.; A. Open neer, 25 j. te Middelburg en E. W. Bod bijl, 25 j. Getrouwd: P. C. Oosterling, 24 j. en L. J. de Voogd, 19 j. te Middelburg; A. Stoppa, 33 j. en J. S. Mesker. Overleden: C. L. L. Riemens, 76 wed. van J. H. van Breugel; J. de Nooijer, 61 j., wed. van G. van Gemert; E. J. M. Eijkhout, 73 j.; E. M. Sorge- drager, 71 j., wed. van P. C. Loesberg; C. Verijzer, 72 j., echtg. van P. A. Elve; A. van der Pluijm, 80 j.; J. de Pagter, 71 j„ echtg. van M. M. Fritz. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Overall, verschillende portemonnaies, diverse sleutels, gele bal, washandjes, pakje met inhoud, armband, roeispaan, zonnebril, regenpijp, step op luchtban den, nettasje met inhoud, diverse dames- en herenrijwielen, zilveren broche met rode steen, passer, rode setter, bruin kinderwantje, wit teddybeertje, schakel halsketting, zwart damesvest, verschil lende sleutels, rood plastic strand emmer tje, paar zwarte dameshandschoenen (ongeveer een half jaar geleden blijven liggen in een boekhandel), step op lucht banden, sigarenaansteker, een paar witte kinderschoentjes, witte badhanddoek, blauw zwembroekje, een paar zwarte herenschoenen, wit vlag met vijf zwarte kruisen, portemonnaie, zijden shawl, kléin bruin rashondje, nikkerpopje, zon nebril, spoorkaartje, groene zwembroek met badhanddoek en flesje zonnebrand olie, wit gebreid kindersokje, een paar witte turnschoenen, grijs jongenseolbert- jasje, bruin kinder schoentje en sokje plus rood plastic schepje, en een donker blauwe baret. ^en mededeling (Adv.) Burgerlijke stand Geboren: Janny C. J.. dv A. Heuse- veldt en A. G. Gossert; Elizabeth P., dv J. Laban en H. Dijkslag; Adriaan, zv K. Geluk en M, C. Hage; Marinus, zv J. Bogert en H. Hus; Rozina J. M. T., dv W. J. Steentjes en E. W. Hendriks. Overleden: M. C. van der Slikke, 19 j., J. Deurloo, 84 j., H. Goedegebuure, 67 j., N. A. Moeliker, 58 j. 'MEL1SKERKE Pols gebroken. De twaalfjarige Fannie B. brak bij het voetballen zijn pols. Horizontaal: 2 Zeevis, 6 tijdig, 7 Weekvinnige vis, 9 twijg, 11 bijwoord, 12 dik, 14 bevel, 16 verwisseling, 17 fabelachtig dier, 18 geluid, 19 persoon, die voor een uitvoerend kunstenaar al les regelt. Vertikaal: 1 Edelgesteente, 2 cirkel, 3 Fr. lidwoord, 4 dier, 5 denkbeeld, 8 bonbon, 10 palmboom, 13 gezwel, 15 lied, 18 voorzetsel. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 3 Ster, 6 terra, 7 knot, 8 krats, 10 la, 11 sok, 13 ar, 15 kwast, 16 meer, 17 gezet, 18 pilo. Vertikaal: 1 Zebra, 2 frats, 4 tang, 5 retort, 8 klimop, 9 sok, 12 kwiek, 18 aster, 14 beul. tot aïte. inwoners om deze op te wek ken tot meer zindelijkheid en ordelijk heid. Het gemeentebestuur streeft naar smetteloze straten en pleinen opdat een goede indruk wordt gemaakt op de vele duizenden toeristen, die een bezoek brengen aan de Scheldestad. Men heeft papierbakken laten plaat sen maar het is gebleken, dat de Vlissingers zich hier weinig van san- trekken. Om te voorkomen, dat de stad Vlis singen een rommelig aanzien krijgt vertrouwt het bestuur op een een drachtige samenwerking tussen bur gerij en gemeentebestuur. OOK ZAND EN KLEI Onze Vlissingse correspondent tekent hierbij aan: Wat de toestand van straten en plei nen in Vlissingea betreft, deze is thans voor de toerist verre van aantrekke lijk. Niet door „hopen papier en afval" maar door zand en klei, dat een groot gedeelte van het wegdek in de oude stad bedekt. Zandauto's rijden af en aan van de binnenhaven naar de bou levard, waar de werkzaamheden wor den uitgevoerd voor de aanleg van een zeewerende dijk. Het is natuurlijk niet mogelijk, dat deze auto's stofvrij rij den, zodat dus de route die deze wa gens rijden, gemarkeerd is door één brede zand- en kleibaan. Met alle on aangenaamheden van dien. Bij de diesel-voortstnwing voor tan kers doet zich een zeer belangrijke ont wikkeling voor. Want door de bouw van steeds grotere dieselmotoren is voor dit type motor een terrein vrij gekomen, dat tot nn toe in de scheepvaart voor de stoomvoortstuwing was gereserveerd. De Londense tankerrederij Londen and Overseas Freighters Ltd, die twee 32.000 tons (stoom) turbinetankers in opdracht heeft bij de N.V. Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, heeft thans besloten deze schepen niet als stoom- maar als motor tankers te laten bouwen. In elk schip zal nu een 9-eylinder Schelde-Sulzer dieselmotor van, het nieuwe type R.D. 90 worden geïnstalleerd. De cylinder di ameter van deze moforen is 900 mm., het maximum continuvermogen zal 16.500 a.p.k. bedragen bij 119 omwente lingen per minuut. De motor kan maxi maal zelfs 18.200 a.p.k. ontwikkelen. Het is voor het eerst, dat opdracht werd ge geven voor de bouw van mótoren met drukvulling, die een dergelijke grote cylinder in houd hebben. De redenen, dat steeds meer reders de dieseïvoortstuwïng prefereren ligt in de belangrijke besparing op het brandstof verbruik. Een turbinetanker verbruikt namelijk 50 procent méér brandstof dan een dieseltanker van hetzelfde vermo gen. De nieuwe Schelde-Sulzer type diesel motor is leverbaar in vermogens tot 24.000 a.p.k. waardoor het mogelijk wordt, tankers tot zeker 60.000 ton draagvermogen als motortanker te bou wen. GESLAAGD Voor het te Arnhem gehouden examen kunde, slaagde de heer W. Vogel te Vlissingen. Tijdens een bijeenkomst In het ge bouw van de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool te Vlissingen zijn de diploma's voor de 3- en 5-jarige cursus uitgereikt, en werden de bevorderingen bekend gemaakt. Tan van genodigden woonden deze uitreiking bij. Voor de beste leerlingen waren prijzen beschikbaar gesteld door de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", de N.V. Haven van Vlissingen, Wibaut's Steen kolenhandel en de Vlissingse Mïdden- standscentrale. De directeur van de Han delsavondschool, de heer Ad. Mets bracht in zijn openingswoord dank aan de le raren en de gecammitteerden en wenste de geslaagden geluk. De diploma's wer den na een korte toespraak uitgereikt door het bestuurslid ds. F. S. Klooster man. Gelukwensen tot de geslaagden werden gesproken door de directeur van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Mid den-Zeeland", de heer P. Kas te Vlissin gen. Het diploma voor de 5-jarige cursus kon worden uitgereikt aan: M. G. Breïj- er, J. W. P. Braere, A. H. P. de Klerk "(eerste prijs), M. A. van Klinken, E. A. van Marion, W. C. Pessireron, M. P. Post, A. J. Vinke (tweede prijs), S. Z. C. Walraven (derde prijs), W. S. Zoete. Het diploma voor de 3-jarïge cursus werd uitgereikt aan: J. C. C. Ypma (eerste prijs), F. Balmakers (tweede prijs), A. S. de Brune, J. Cornelisse, J. de Graaf, Th. W. van de Grijp, A. C. M. van Kuijk, R. J. Meerman, M. J. de Rooy, G. M. de Rijke, A. J. Smit, M. Th. Tour- nooy, P. A. v. d. Velde, M. v. d. Woes- tijne, G. H Kupers. BEVORDERINGEN. Van de 4e naar de 5e klasse: C, E. Draeek, M. A. de Muynek, R. W. Dege- ner, G. M. Smit, S. J. M. Folckerts, C. van Soelen, J. L. Gïlösse Verschage, J. M. van Sorge, B. J. Hoogesteger, I. Suur- mond, M. T. Joosse, M. C. M. Tournoy, C. van Keulen, P. M. Vreeke, H. C. de Munck, W. van Weerkom. Niet bevorderd 4 leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: F. Balmakers, G. M. de Rijke, A. S. de Bruyne, A. J. Smit, J. Cornelisse, W. Schaeffer, J. H. Cijsouw, M. Th. Tour noy, J. de Graaf, P. A. v. d. Velde, Th. W. van de Grijp, M. v. d. Woesteine, A. C. M. van Kuijk, J. C. C. Ypma, R. J. Meerman, G. H. Kupers, M. J. de Rooy, Niet bevorderd 5 leerlingen, e Gedurende de cursus 1957-1958 werd het diploma Machineschrijven behaald door de volgende leerlingen: Nederlands 120 aanslagen: E. Rottier, M. Tournoy, A. Coppoolse, A. Jelderda, A. Mabélus, B. Eversdijk, E. Willemse, E. Kommers, T. Provoost, A. Bakker, Tr. Tromp, J. Rijnders, P. Latuheru, J. de Baar, M. v. Geel, W. v. Woerkom. B. Willeboordse, M. Scherpentier, D. de Vos, M. Wïjgman, L. Harting, M. H. Stout hart, M. Izeboud, Th. v. d. Grijp, L. Schroevers, L Fanoy, L Arendse, B. V. Nek, C. v. d. Made, M. Tournoy, M. Schout, P. Schoonen, M. de Bruijne, J. v. d. Gruiter, C. v. Keulen, W. v. Marion, A. E. Groen, A. O. Blom, Joz. la Soe, E. v. Biemen, H. v. Keulen, M. Latuheru, R. de Bruijne. Nederlands 175 aanslagen: P. E. de Looff, J. F. v. Boekhout, G. v. Hoepen, Th. Schippér, M. de Rooy, E. Kommers, I. Fanoy, M. H. Stouthart, A. v. Kuijk. Engels 120 aanslagen: R. Joosse, C. v. Soelen, J. F. v. Boekhout, P. E. de Looff, C. M. Gouka, Fr. Balmakers, M. de Nooye,r, E. Kommers, A. v. Kuijk, Th. Schipper, W. v. Woerkom, M. de Rooy, M. G. Breijer, M. de Muijnck, G. v. Hoe pen, R. de Bruijne. Engels 175 aanslagen: D. Hofman, R. Joosse, M. de Rooy. Frans 120 aanslagen: D. Hofman, L. VanneuviRe. W. Maas, P. J. de Looff, E. Kommers, Th. Schipper. Frans 175 aanslagen: D. Hofman, L. Vanneuville. Duits 120 aanslagen: D. Hofman, M. Joosse, E. Goddijn, B. J. Hoogesteger, Fr. Balmakers, M. de Rooy, M. v. d. Woestijne, M. de Muijnck, J. F. v. Boek hout, E. Kommers, P. J. de Looff, Th. Schipper. Duits 175 aanslagen: D. Hofman, M. v. d. Woestijne, M. Joosse, M. de Rooy, E. Kommers, P. J. de Looff. Geslaagd voor het diploma Stenografie 130 letergrepen per minuut: D. Hofman en I den Boer. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: A. Arendse, H. Aspeslagh, E. A. van Biemen, P. J. Boucherie, J. J. Borger, M. Bronke, I. Fanoy, W. H. Donze, J. v. d. Gruyter, I. Frahgois, A. Hegt, M. J. Groendijk, J. Huson, J. de Ridder, H. van Keulen, T. de Ridder, C. J. de Ko ning, N. W. v. d. Linden, P. van Loenen, C. P. "S. v. d. Made, W. van Marion, J. J. Woltering. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: C. W. v. d. Berg, D. G. Murre, A. J. Bertijn, E. Perwez, M. den Boer, M. Schout, M. C. Dierikx, M. H. Stouthart, J. Ph. Gillissen, M. J. Tange, J. E. de Jong, J. P. Tange, C. Kokelaar. C. M. Tournoy,'A. Y. B. Kusse, Y. G. Verdam, M. J. Luwema, E. Wagenaar, j. Meijers, T. van der Wilt. Niet bevorderd 4 leerlingen. Ingezonden mededeling (Adv.) Nivea ultra-olie is 'extra versterkt' en laat alleen de gezonde stralen van de zon door. Verkrijgbaar ia flessen met praktische, geribbelde zijkant (ligt vast in de hand). Met handig plastic zakje voor vlekvrij opbergen. kleine fles f 0.95 normalt fles f 1,50 grote fles f 2.50 Bankwerker maakte dodelijke val "Woensdagmiddag om twaalf uur is in het bovengronds bedrijf van de mijn „Laura" te Eygelshoven de 25-jarige bankwerker B.A.U. uit Abbicht van een hoogte van 12 meter door een hijs gat gevallen. Hij werd zwaar gewond naar het St. Jozelfziekenhuis te Heer len overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. GRAND RAPIDS is één der mooiste steden. Men noemt het „het Jeruzalem van Amerika". Men vindt er 33 Chr. Reformed en 17 Ref. Churches, benevens nog vele andere kerken. De stad is dorpsgewijza gebouwd en bewoond. Flatgebouwen treft men alleen in de City aan als kantoren en zakenpanden. Ieder woont praktisch buiten de City en in apart staande bungalops met grasvelden rondom het huis. Alle huizen zijn hoog op de grond gebouwd; ook de boerderijen. Onder de huizen zijn kelders, zo groot als het gehele huis. In deze kelder staat in vrijwel alle huizen de gaskachel, die het gehele huis verwarmt. Dit gaat als volgt: de gasvlam verwarmt vuur stenen, die op hun beurt de koude lucht verwarmen die van onderen de kachel binnenstroomt en van boven als verwarmde lucht de kachel verlaat en gefilterd door plaatijzeren vierkan te goten van 30 x 20 cm langs het pla fond het huis wordt ingevoerd en elke kamer verwarmt op de temperatuur, die de kamerthermostaat (die meestal op 70 graden Fahrenheit is afgesteld) aangeeft. De koude lucht wordt door een vloerrooster naar de onderkant van de kachel in de kelder afgevoerd. De verwarmmgskosten zijn voor gas circa 30 dollar per maand. Behalve de gasverwarmingsinstalla- tie treft men in de kelder aan: de boy- Ier, de wasmachine, de centrifuge, een grote tafel voor tafeltennis, een bil jarttafel, kinderspeelruimte en ruimte om te knutselen voor groot en klein. Radio-amateurs zenden htm berichten vanuit de kelder uit en wanneer het buiten te warm is, zijn de kelders heerlijke woonkamers. In de kelders ligt vloerbedekking; evenals in de keukens: geplakt lino leum in blokken. Vaak zijn in kelders keurige vergaderzalen. In alle kelders is een open haard, om papier te ver branden. Huizen met een verdieping erop staan praktisch niet in Grand Rapids. In elk huis is een mooie grote koel kast, die in de keuken staat.. De aan recht daar heeft een wit porceleinen bak onder het raam. Eigenlijk zijn er twee bakken (gootstenen) naast el kaar, met een vast tussenschot. Een Wij vervolgen hier het verhaal )f uit de aantekeningen van een -k Zeeuws middenstander, die een bezoek bracht aan Amerika. Zoals bij zijn eerste artikel reeds mee- -K gedeeld, was hij, hier behorende -jc tot de Hervormde Kerk, daar meest in aanraking met de Chris- -K tian Reformed Church. -K Prof. dr. M. A. Beek maakt in het Weekblad- van de Ned. Prot Bond kanttekeningen bij de promotie van dr. K. F. Proost (de man van de maand!) aan de Universiteit van Am. sterdam. „Daar staat dus een man van bijna 75 jaren achter de katheder en daagt de aanwezigen uit voor een openbare discussie. Hij is aan de ene kant ge flankeerd door dr. J. C. A. Fetter, 73 jaar, terwijl de heer J. L. van Tricht, oud 75 jaar, als tweede para nimf fungeert. In totaal zagen dus een goede twee eeuwen levenserva ring op ons neer. Het was m|j aan vankelijk te moede alsof de drie be jaarde heren de hele senaat der Am sterdamse Universiteit voor de gek hielden met een nummer-buiten-me dedinging of met een geraffineerde persiflage van onze academische plechtigheden. Het leek zo'n beetje op een olijke en tegelijk sportieve in- de-maling-nemerij van onze dood ernstige promoties, waarin het spel element al weinig wordt onder kend". Prof. Beek heeft zich afgevraagd, waarom deze drie heren elkaar ge vonden hebben. Alle drie zijn ze uit het predikantschap van de Hervorm de Kerk weggelopen. Dr. Fletter ging naar de remonstranten, ds. Van Tricht werd directeur van een uit- Nadat hij de promotie van ds. K. Strijd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht had bijgewoond, schreef dr. J. J. Buskes in het weekblad „In de Waagschaal": „Er zijn vele proef schriften, bij welke ik het gevoel heb: zo zou ik het ook kunnen, maar zo wil ik het niet. Er zijn enkele proef schriften, bij welke ik eerlijk moet bekennen: zo zou ik het willen, maar zo kan ik het niet! Ik ben geneigd het proefschrift van dr. Strijd niet tot die vele maar tot die enkele dis sertaties te rekenen". In de hoofdkerk der anglicaanse Christenheid, de cathedraal van Can terbury, heeft de bisschopswijding plaats gehad van een Chinees. Het was Roland Koh, tot dusver zendings predikant in Malaya. Hij is benoemd tot hulpbisschop van de anglicaanse kerk in het diocees Singapore. In de laatste maanden trof men in de collectezakken, bestemd voor diaconie en kerkvoogdij van de Hervormde gemeente te Bruinisse herhaaldelijk enveloppen met giften aan, bestemd voor een bepaald doel. De kerkeraad heeft aan de gemeen te meegedeeld, dat hij deze giften steeds doorgaf, maar dat hij zich het recht voorbehoudt om alle giften, die voortaan in de collectezakken worden aangetroffen te bestemmen voor het doel, waarvoor de rond gang geweest is. geverij en dr. Proost wijdde zich aan sociaal werk. Zij hebben zich ge drieën van de theologie tot de litte ratuur gewend. Waarom, dr. Proost op hoge leeftijd gekomen ten tweede male de studie voor het doctoraal examen op zich had genomen en daarna de verzame ling van het materiaal voor een dis sertatie (nadat hij in 1914 zijn theo logische dissertatie verdedigde), was prof. Beek niet duidelijk geworden. Voor de eer hoefde hij het niet te doen, omdat "hij de doctorstitel al be zat. Als inzet van een wetenschap pelijke carrière kan dit niet meer gelden. .Misschien heeft dr. Proost met zijn tweede promotie allen maar wülen. belijden, dat hij bij de litte ratuur hoorde en niet bij de theolo gie", overweegt prof. Beek. Bij wflze van proef wordt door de doopsgezinde gemeente van Alkmaar niet meer aangekondigd, wie in de dienst voorgaat. Men achtte het on juist, dat leden ter kerk gaan om een bepaalde predikant, of wegblijven om een andere dominee. De traditie van de oecumenische werkkampen wordt ook dit jaar voortgezet. In vijfentwintig landen heeft men kampen voor jongeren in gericht, in totaal veertig. Deze kampen zijn geen vorm van lichte vrijetijdsbesteding, maar er moet zware lichamelijke arbeid ver richt worden, welke regelrecht ten goede komt aan het vluchtelingen werk of aan de opbouw van gemeen ten in de verstrooiing. Zo wordt op Madagascar een school gebouwd, uit gaande van de kerk. In Singapore verrijzen barakken voor Chinese christenjongeren. In Jordanië helpt men de zending bij de aanleg van 'n leprakolonie enz. Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop is in West-Duitsland aanzienlijk minder dan het vorige jaar. Voor een deel wijt men dit aan de instelling van een lagere maxi mumsnelheid, voor een ander deel aan de doelbewuste propaganda voor verkeersveiligheid. Officieel werd uitgesproken, dat de propaganda te waardevoller werd doordat men de steun der kerken in de rug had. Onlangs onderging de Nieuwe Zui- derkerk, het oudste bedehuis van de gereformeerde kerk te 's-Gravenhage West, een ingrijpende en zeer kost bare restauratie. Gebleken is, dat de jeugd urt de omringende buurt wei nig ontzag toont voor het opgeknapte gebouw, zodat het rondom van hek werk met onvriendelijke punten om ringd moet worden. De commissie van beheer vraagt zich af of de straatbewoners er niet toe te bewegen zouden zijn enige zorg te betrachten voor de pas opgeknapte spulletjes en stelt daarom voor om die buren eens op een kopje koffie te nodigen, hun de opgeknapte kerk te laten zien, het orgel te laten horen en eens een praatje met hen te ma ken. „Wie een preek wil nalezen kan haar altijd van my ter inzage krijgen. Het gebeurt vaak genoeg, dat ik er een uitleen. Vraagt u er gerust om", meldt ds. G-. Ch. van Roijen te Den Helder aan zijn parochianen van de Hervormde gemeente. In de broedergemeenten in Ameri ka gaat men thans over tot verwezen lijking van het besluit, dat genomen werd ter gelegenheid van het 250- jarig bestaan der gemeente in Des Moines (Iowa), namelijk om ook vrouwen te ordenen tot predikant. Totnogtoe konden vrouwen wel als predikante dienst doen, maar zij werden niet geordend, d.w.z. zij kre gen de rechten van sacramentsbedie ningen e.d. niet. De Ierse methodistengemeenten hebben met grote meerderheid van stemmen een voorstel verworpen om vrouwen toe te laten tot het ambt van predikant. Bij een referendum over dit voorstel, gehouden in de zeven districten van de methodistenkerk in Ierland, waren er zes districten die het voorstel afwezen. Het miniatuurland Liechtenstein is vrijwel geheel rooms-katholiek. Te Vaduz, de hoofdstad, wordt momen teel de eerste protestantse kerk ge bouwd. Men kreeg het bouwterrein ten geschenke van een fabrikant. verstelbare arm die draaibaar erboven bevestigd is, verzekert de warm- en koudwatertoevoer in beide bakken. Verder is boven de gootsteen een uit- trekbare sproeier bevestigd, met een slang die in de gootsteen verzinkt. Aan beide zijden van de bakken is de aanrecht. Boven en onder zijn kastjes en schuifladen. De deurtjes daarvan hebben magnetische sloten, evenals de koelkast, die zich ook magnetisch sluit. Een elektrisch of gasfornuis staat rechts naast de aanrecht. In de keuken is tevens een eethoek met tafel en stoelen. Aanrecht en tafel zijn be kleed met formica, dat bestemd is te gen hitte en allerlei vocht. De eet- hoekstoelen zijn vaak van blank me taal met namaaklederen bekleding. Overal heeft men het stof zo wei nig mogelijk gelegenheid willen geven zich te vestigen. Dat ziet men aan de vorm van de keukenstoelen en aan de ronde hoeken van de plinten, vaak van blank metaal. Bovendien is de wijze van verwarmen met hete lucht ook wat dat betreft heel wat zinde- lijker dan onze Hollandse kolen- kachels. De keukens zijn een para dijs voor de huisvrouw. Onderin de rechter gootsteen b.v. is een elektri sche vermaler, waarin alle etensresten worden fijngemalen. Boven het gasfor nuis is een luchtkoker met ventilator, om etenslnchten af te voeren. De eetkamer is evenals de keuken en kelder met colovinyl betegeld. In elk huis vindt men buizen die het vui le goed vervoeren naar de centrale verzamelplaats voor het vuile goed. In de badkamer, die, behalve bad, toilet en wastafel, vaak ook 'n douche bevat (zoals trouwens ook in de kel der vaak een douche en een toilet te vinden is), ziet men aan weerszijden van de spiegel T.L. buizen. De huiskamer is belegd met een dik vast kleed van muur tot muur, waar op fauteuils en bankstel staan en klei ne lage tafels, rond en langwerpig. Op deze, vaak met leer ingelegde ta fels, staan de lampen, die men aan het plafond vergeefs zoekt. De licht schakelaars werken meestal geruis loos. De opschuifbare ramen zijn meest alle gelijk van maat en gelijken op de ramen in onze ouderwetse huizen. Gro te brede ramen zoals wij in onze nieuwbouw hebben, ziet men weinig. De sponningen van de ramen zijn van hout. Aan de buitenkant zit een alumi nium sponning, wat de huizen een duurder aanzien geeft. In deze alumi nium sponning zit nogmaals een op- schuifbaar raam. De ramen in de hou ten sponning blijven bij het opschui ven hangen op twee kleine veren aan weerskanten. Het tweede raam wordt, als het opgeschoven is, vastgehouden door een schroefje, dat men daartoe aandraait. Tenslotte vindt men in de aluminium sponning ook nog een op- schuifbaar aluminium hor. Deze drie ramen kunnen alle van binnen uit worden verwijderd voor een schoon maakbeurt. ZORG VOOR DE AUTO Vele huizen hebben dubbele gara ges, die dus op twee auto's berekend zijn. Ook vindt men in de garage vaak een boot, die met kettingen aan het plafond hangt, boven de voorzijde van de auto's. Tuingereedschap en niet te vergeten de onmisbare, maaimachine vindt men aan de zijkanten in de garage. De Amerikanen zijn heel pre cies in het opbergen van hun gereed schappen. De* meeste garages hebben opschuifbare deuren. Komt men met de auto naar huis, dan drukt men in vele gevallen op 100 meter afstand voor de garage op een knop in de auto waarop de deuren van de garage langs het plafonds omhoog gaan en het licht in de garage wordt ontstoken. (Een dergelijke inrichting vindt men in Ne derland in het pas geopende woon oord voor invaliden in de provincie Utrecht.) Vrijwel alle auto's zijn 6 en 8 cylin ders; veele hebben een kompas op het dashboard. Diverse garages maken reclame voor het wassen van auto's in 6 minuten. De prijs is 1 tot 1 \j dollar. Eerst worden de wielen met stoom afgespoten, ook de vioermatjes. De stofzuigerslang komt in de wagen, die daarna aan een lopende bandketting vooruitgetrokken wordt om een wa terstraal zowel van boven als opzij te passeren. Tenslotte rijdt de auto langs enorme borstels, die de auto van boven en opzij borstelen, terwijl de garage- bediende, die in de wagen zit, de rui ten aan de binnenzijde schoonmaakt en plafond en banken reinigt. Vier mannen beginnen dan van voor en opzij de wogen te zemen en af te zemen en af te drogen. Er zijn legio benzine-stations. Voor de benzinepompen liggen rubber slan gen. Rijdt men over zulk een slang, dan gaat binnen de bel over, die waar schuwt, dat een klant benzine wenst. De benzine kost ongeveer 36 dollar cent per gallon (4% liter). In Amerika zijn weinig verkeersbor den. Borden met tekens erop vindt men helemaal niet. De borden, die er zijn, geven woorden aan b.v.: stop niet links houdt rechts niet pas seren etc. Voorts ziin er veel ver keerslichten. Op de meeste buitenwegen mag men niet harder rijden dan 65 miles. In het drukke verkeer maar 30 miles. Bor den langs de wegen geven de maxi mum snelheid aan. Men rijdt over het algemeen fat soenlijker dan in Nederland. Niemand passeert het stopbord op een hoek van de 2e rang- naar de le rangsweg, zon der stil te staan. Niemand rijdt har der dan is toegestaan. Men maakt wet ten met zo min mogelijk verboden, voor welker uitvoering en nakoming zo weinig mogelijk ambtenaren nodig zijn. Men schat de vrijheid het hoog ste goed, maar in verschillende geval len kan overdrijving aan het geheel schade doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5