Uit de provincii Brandweerlieden hij wedstrijd verrast door échte brand cremesoep Tarweoogst te groot voor afzet basis garantieprijs Ned. en Belgische korpsen in Groede ROYCO VERRIJKT UW KEUS met weer een nieuwe, aparte soep Waarde brengt licht in de duisternis Overschot voor veevoeder bestemd Bezwaren tegen pachtnormen Vrijdag 18 jitll 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 In Groede werden internationale brandweerwedstrijden gehouden waaraan een bijzonder karakter kon worden verleend, temeer doordat er tijdens de demonstratie met een 32 meter hoge magirusladder van het brandweerkorps De Panne uit België in het gebouw, waar de wed strijden gehouden werden, werkelijk brand uitbrak, zodat de brand weerploeg van Ardoien uit België, die juist aan de beurt was, zijn kun nen op prachtige wijze demonstreerde. Mede door het moedige optre den van één hunner brandweerlieden, die zichzelf niet spaarde en zo doende aan zijn arm nog een verwonding opliep, werd de brand nog vrij spoedig zonder hulp der dertien andere aanwezige brandweerkorp sen geblust. Mede door dit moedige optreden en hrrn technisch goed kunnen wist de brandweer van Ardoie dan ook een eerste prijs in de v/acht te slepen. Na afloop van de wedstrijd werden er op het gemeentehuis enkele zeer leer zame brandweerfilms vertoond, waarna arm de deelnemende ploegen een koffie maaltijd werd aangeboden. Hierna volg de een défilé, voorafgegaan door de drumband van Oostburg en de muziek vereniging en Harmonie uit Oostburg en E.MM. uit Groede van de verschillende brandweerkorpsen met hun materiaal voor het gemeentehuis ter attentie van het gemeentebestuur, de jury, wedstrijd comité en verdere Belgische genodigden. In het hotel De Drie Koningen vond daarna de prijsuitreiking plaats door de burgemeester van Groede die voor de uitreiking woorden van lof sprak tot de wedstrijdleider de heer G. Korbus, ad judant-inspecteur van het brandweer wezen district IV te Breda, zijn Belgi sche collega de heer Geus, de comité leden van de wedstrijd en tot de jury, waarbij hij in het bijzonder de voor zitter van de jury dankte, de heer Van Oyen van de bedrijfsbrandweer, de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen die belast werd met het technische verslag over de wijze van de wedstrijd. Daarna volg den de uitslagen van de prijzen die als volgt luidde: Voor de vier Belgische ploegen een herinneringsmedalje voor 't brandweerlid G. van Oudenaarde van de ploeg voor zijn moeder optreden tijdens de werkelijke brand. De eerste bevelvoerdersprijs voor de bevelvoerder van Ingelmnster en de tweede bevel voerdersprijs voor de bevelvoerder van Ardoie. De eerste brandweerploegenprijs voor Ardoie met 137% punt, 2e prijs Ingelmonster, 3e prijs Brugge en vierde prijs Oostkamp. Voor de Nederlandse ploegen luidde de uitslag als volgt: Eerste bevelvoer dersprijs P. Kramer, commandant vrij willige brandweer Zuidzande. Eerste brandweerploegenprijs een beker voor Zuidzande 144% punt, 2e prijs Sluis 123% p., 3e prijs Breskens 122 p., en de herinneringsmedaljes werden uitgereikt aan 1 Groede, 2 Hoofdplaat, 3 Aarden- Prinsessen Beatrix en Irene woonden huwelijk bij De Prinsessen Beatrix en Irene heb ben woensdag in Londen het huwelijk bijgewoond van jkvr. Lydia Loudon, een Nederlandse, met de Schotse edel man John Stewart-Clarck. De prin sessen brengen op het ogenblik een particulier bezoek van enkele dagen aan de Engelse hoofdstad. ZATERDAG 19 JULI HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.50 Amus. muz. 11.05 Buitenl. weekoverz. 11.20 Pi anorecital. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelsp. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lich te muz. 13.45 Sjortpraatje. 14.00 Kamer koor. 14.25 Streekuitz. 14.50 Lichte muz. 15.15' Boekbespr. 15.35 Holland Festival: Kamerork. en solisten. 16,20 Van de wieg tot het graf, caus. 16.35 Nieuwe gram. 17.00 Vakantietips. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammond trio. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole ork. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documentaire. 21.50 Socialistisch comma 22.05 Trombone ens. 22.30 Waar blijft de tijd? 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 De zingende kerk. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gr. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Metropole-ork. 12.27 Land- en tuinb.meded. 12.30 Radiobood schap door Z. H. Paus Pius XII. 13.30 Nws. 13.45 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v.. letteren en kunsten. 15.15 De schoonheid van het Gregoriaans. Tussen 15.45 en 18.30 Tour de France. 15.45 V. d. jeugd. 16.35 Ama- teurprogr. 17.10 Boekbespr. 17.20 Dans- muz. 17.45 Gram. 18.00 Journ. overzee. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Gram. 18.30 Tour de France. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Holland Festival: Concert- gebouwork. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.10 Tour de France. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Totebel. 20.50 Cabaret 21.25 Weet wel wat je waagt. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Gram. 15.00 Idem. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Gevar. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereld- tentoonst, 20.00 Operettemuz. 21.15 Gr. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. burg, 4 P.T.T. Oostburg en 6 Waterland kerkje. Na de prijsuitreiking werd nog een tweetal concerten gegeven op het Prin ses Marijkeplein door de muziekvereni gingen Harmonie uit Oostburg en EMM uit Groede, waarna deze feestdag met een lampionoptocht voor de kinderen door de kom der gemeente besloten werd. BRÜ1N1SSE Bevolkingsgroei. De bevolking van Bruinisse vertoont een gestadige groei, nu de Deltawerken gezinnen naar deze plaats roepen. Het aantal inwoners be droeg op 1 januari 2279, op 1 juli 1958 was dit gestegen tot 2350 personen, een vooruitgang van 71 personen. Inwendige zending. De in de Nederl. Hervormde Kerk te Bruinisse gehouden collecte voor de inwendige zending bracht f 219,36 op. HEINKENSZAND Geboren: Pieter J. D. Kuzee, zv P. Kuzee en S. A. Ouwerkerk; Adrianus J. A., zv M. Simonse en P. C. de Pundert. Ondertrouwd: H. L. Fackler en A. M. Hoondert, beiden te Heinkenszand; J. C. G. Moison te 's-Heerenhoek en C. S. Huizen. Getrouwd: J. C. de Fouw te Colijns- plaat en K. Simonse; H. L. Fackler en A. M. Hoondert. Overleden: G. Hoek van Dijke, e.v. A. Karelse; J. van de Pas, e.v. van P. van de Guchte, KAPELLE Vergadering Willem Anuapolder. On der voorzitterschap van de heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge werd in hotel „De Zwaan" een vergadering ge houden van de Cal. Willem Annapolder te Biezelinge. De rekening over 1957 werd vastge steld. Deze sloot met een batig slot van 6.000,—. Voor de blinden. De collecte voor de Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen", heeft in deze gemeente opgebracht f 125,70. Met vakantie. De eerste groep van twaalf kinderen uit vluchtelingenkam pen uit West-Duitsland is in Kapelle ge arriveerd. Het is de bedoeling dat er nog enkele kinderen zullen komen. Deze actie om kinderen uit vluchtelingen kampen een prettige vakantie te bezor gen gaat uit van het C.J.M.V. De plaat selijke C.J.M.V.-voorzitter, de heer H. Eversdijk, heeft zich belast met de zorg over deze kinderen. Het beroep op de fruitkwekers om een mandje fruit ter beschikking te stellen om de reiskosten te betalen, vindt goede weerklank. De vorige week bedroeg de opbrengst reeds ongeveer f 250,en de actie was toen nog maar juist gestart. Publieke verkoping. Door notaris J. C. Kram werd woensdagmiddag in hotel „De Zwaan" publiek verkocht een woonhuis met erf en tuin aan de Dijkwelsestraat alhier, zulks ten ver zoeke van de heer A. M. Eversdijk. Hoogste inschrijver was de heer A. Hollestelle te Yerseke voor f 8888, Koper de heer J. Vermue te Lewe- dorp voor f 11.000, RILLAND-BATH Raad. De gemeenteraad van Rilland vergadert hedenavond half acht. SCHOONDIJKE Geslaagd. Voor het getuigschrift in de briefwisseling Engels M. O. is te Am sterdam geslaagd de heer J. H. Stroecker te Schoondijke. WAanr«dln^WOpEde Hogeweg te We- meldinge kwam mej. M. met haar brom fiets in aanraking met een vrachtauto. Zij liep een gecompliceerde arm- en beenbreuk op en moest naar een zieken huis te Goes worden overgebracht. WOT,PHAARTSDIJK Collecte. De huis-aan-huis collecte voor de ntichting Christelijke Blinden hulp „De Fakkels bijeen" heeft opge bracht f 118,20. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Wolphaartsdijk vergadert 21 juli, des middags om half drie. De agenda ver meldt o.a. een voorstel tot het aanwijzen van dagen, waarop het sluitingsuur voor winkels niet zal gelden gedurende de a.s. winkelweken en een voorstel, tot het aangaan van een gemeenschappelijke re geling met de gemeente 's-Heer Arends- kerke voor het bouw- en woningtoezicht en de technische dienst voor gemeente werken. Tenslotte is er een voorstel van b. en w. voor het aanschaffen van ban ken voor het plantsoen. YERSEKE Geslaagd. De heer J. Datema te Yerseke, onderwijzer te Yerseke, slaagde voor de hoofdakte. ZAAMSLAG Geslaagd. Voor het te Arnhem door de P.B.N.A. gehouden examen adspirant electrotechnisch opzichter slaagde de heer W. den Hollander te Zaamslag. ZOUTELANDE Reis bejaarden. Op woensdag 30 juli zullen de ouden van dagen te Zoute- lande op reis gaan naar Rotterdam. De meisjesclub „Martha" zal deze week geld inzamelen, teneinde deze tocht te kun nen aanbieden als zoals het comité schrijft „een liefderijk eerbetoon aan de ouderen". ROYCO bloemkool Heerlijk een bloemkoolsoep! U weet wel, zo'n volle, romige soep, fijn kruidig van smaak en met veel stukjes van die geliefde groente erin. Royco heeft ze gemaakt van bloemkool zoals U ze zelf zou uitzoeken, zo blank en welig. U had al een ruime keus bij Royco. En nu deze bloemkoolcrèmesoep. Aan afwisseling geen gebrek. Aan eetlust evenmin. Let maar eens op, als U ze opschept. ZOY/6.27S.20C.eS: Oud-verloskundige overleden In de leeftijd van 90 jaar overleed zndag in het Tehuis voor Langdurig Zieken „Ter Hooge" in Koudekerke mej. Pieternella Jacoba Ruijtenburg. Van 1892 tot 1037 was zij verloskundige te Oud-Vossemëer en genoot als zodanig grote bekendheid. Ze was tevens orga- niste van de Geref. kerk en bewoog zich ook op het terrein van het kerkelijk verenigingswerk. De overledene was draagster van de eremedalje In zilver van de Orde van Oranje-Nassau. Sinds enige jaren verbleef ze i.v.m. haar afnemende gezondheid ln het rust huis op Walcheren. ZOUTELANDE Geitenfokkers. De afdeling Boude- wijnskerke van de Geitenfokvereniging hield haar jaarlijkse keuring o.I.v. de heren J. M. Cevaal en C den Engelsen. Zij stelden de volgende uitslag vast: Klasse 1. Volbloed lammeren (vier stuks): le prijs A Ina, van K. Kleine- pier; le prijs B Neeltje, van A. Kleine- pier; 3e prijs Marie, van P. van Sluijs Wz.; 4e prijs Mientje, van A. Provoost. Klasse 2, Niet ingeschreven lammeren (twee stuks): le prijs R. Boogaard Jz.; 2e prijs K. Kleinepier. Klasse 3. Éénjarige volbloeden (vier stuks): le prijs A Beatrix, van A. Klei nepier; le prijs B Marijke II, van P. J. Kleinepier; 2e prijs A Jans van Sientje, van A. Provoost; 2e prijs B Sientje, van P. van Slutjs Kz. Klasse 4. Eén tweejarige. 2e prijs Wilhelmina, van P. van Sluijs Wz. Klanse 4. Driejarigen (vier stuks), le prijs A Klazina, van A. Dommissie en kampioen medalje P.V.; le prijs B Marie, van K. Kleinepier. Prijs Gebrs. Adriaanse; 2e prijs A Jacomina, van A. Kleinepier Sr.; 2e prijs B Koba, van C. van Sluijs. Een beste klasse 3-jarige geiten. Klasse 5. Oudere stamboekgeiten (vier stuks), le prijs A Marijke, van P. van Sluijs Kz, reserve-kampioen. Medalje v. K. Kleinepier; le prijs B Marijke, van K Kleinepier; 2e prijs A Nellie, van K. Kleinepier; 2e prijs B Kaatje van W. Dekker. Klasse 6. Niet ingeschreven (vier stuks), le, 2e en 3e prijs P. J. Kleine pier; 4e prijs P. van Sluijn Kz. Er werden 23 dieren aangevoerd. Op 16 september zal er een provinciale keu ring worden gehouden in Goes; hiervoor zijn twaalf dieren aangewezen. 0 Op het ogenblik is reeds ruim f 155.000 ingezameld voor de aankoop van de aan het Anne Frankhuis gren zende grachtenhuizen. Voor het einde van deze" maand zal een bedrag van ƒ350.000 bijeengebracht moeten zijn om het behoud van de historische omgeving van dit huis aan de Prinsengracht te Amsterdam zeker te stellen. Geitenkeuring te Nieuwdorp Geitenkeuring. De geitenfokvereniging „Goede Hoop" te Nieuwdorp heeft haar jaarlijkse geitenkeuring gehouden. Aan gevoerd waren 24 diereu Volbloed lam meren; 1 A. Sandee, lb M. Steenblok, 2e pr. J. van Oosten, 3e pr. M. Kole. Niet-volbloeden: 2e pr. A. Spruit. Één jarige le pr. J. Murre, 2a D. van Liere, 2b A. Spruit. Tweejarig: 1 A. Sandee, lb D. van Liere, 2e pr. M. Riemens. Drie jaar en ouder; 2e pr. J. van Oosten, 3e pr. J. Lauwerse. Jonge stamboekgeiten: la M. Steenblok, lb J. van Oosten, lc A. Spruit, 2a M. Riemens, 2b P. Duve- kot. Oudere stamboekgeiten: la D. San dee, lb D. Sandee, lc D. van Liere, 2a M. Riemens, 2b Wed. M. op 't Hof. In het stamboek werden opgenoben 4 geiten, nl. van D. Sandee, D. van Liere, M. Riemens en J. van Oosten. De jury bestond uit de heren C. den Engelsen, J. M. Cevaal en K. Kleinepier. Beiaardconcert te Veere Op het programma van beiaardmuziek dat Piet Broerse, stadsbeiaardier van Vlissingen en Veere a.s. zaterdagavond van 8 tot 9 uur op het carillon van de raadhuistoren te Veere zal uitvoeren, staan verschillende werken van Zeeuwse componisten. Dit programma luidt als volgt: 1. Zeeuws Volkslied, Jan Morks; 2. Provinciale rei, Jan Morks; 3. Bijendans, Ab Lichtendahl; 4. 2 liedjes van A. Lysen. a) Soldaatje spelen, b) Touwtje springen; 5. Ontworsteld, Wim Abeleven (gecomponeerd in 1946 bij het gelijk namig openluchtspel)8. a) Lied der jonge zeelui, b) In Vlissingen varen de mannen zo graag (gecomponeerd In 1957 bij het openluchtspel „Bestev. Michiel), Piet Broerse; 7. Gavotte, Piet Broerse; 8. Diverse Italiaanse volksliederen; 9. Ie Fantasie, P. Benoit; 10. Diverse Fran se volksliederen; 11. a) Wiegenlied, F. Schubert, b) Wiegenlied, J. Brahms. De gemeenteraad van Waarde be sloot adhesie te betuigen aan de motie van de raad van 's Heerenhoek, waar in bezorgdheid wordt uitgesproken over de voorgenomen verhoging van de veertarieven. Tot bestuurslid van de Stichting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland werd burgemeester Schipper van Kruiningén benoemd. Een verzoek om subsidie van Huma nistisch Thuisfront werd afgewezen. Besloten werd een vaste geldlening aan te gaan van f 10.000, De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden werden nagezien en tot toelating werd besloten. Besloten werd twee straatlantaarns van nachtbranders te voorzien, t.w. in de Parkstraat en bij het gebouw van het Groene Kruis. In de Julianastraat zal een nieuwe lantaarn worden ge plaatst. (Van een onze verslaggevers) Het Landbouwschap zal aan de directie van de Wieringermeer afde ling Noord-Oost-Polder adviseren om het instituut van de dienstwo ningen voor landarbeiders in laatstgenoemde polder af te schaffen. De landarbeiderswoningen in de polder moeten vrije woningen worden, welker bewoners huurbescherming genieten- Aangezien de directie, die het advies vroeg, zelf van mening is dat het systeem der dienstwonin gen afgeschaft moet worden staat het na dit advies wel vrijwel vast dat dit ook inderdaad gebeuren zal. Nadat de Commissie Zuiderzeepol ders van het Landbouwschap door staking van stemmen niet tot een ad vies kon komen, nam de openbare bestuursvergadering woensdag het hierboven genoemde advies aan met 15 tegen 7 stemmen. Zwaar woog hierbij het motief, dat thans beëëin- diging van de dienstbetrekking voor de vaste landarbeiders in de polder steeds verlies van zijn woning tenge volge heeft, ongeacht door wie of om welke reden de betrekking wordt op gezegd. Deze onzekerheid doet bij de arbeiders een steeds toenemende te genzin ontstaan om een „dienstwo ning contract" af te sluiten. Nage noeg alle landarbeiderswoningen bui ten de dorpen zijn thans dienstwo ningen. Tarwe te veel Bij het huidige tarwe-areaal (111.750 ha) zal een normale of goede oogst een hoeveelheid opleveren, diet te groot is om geheel op basis van de garantieprijs afgezet te kunnen worden. Het bestuur van het Pro- duktschap voor granen heeft nu besloten om in dat geval 50.000 tot 75.000 ton inlandse tarwe voor vee voer te bestemmen. Het verschil tus sen richtprijs en veevoederwaarde zal daarbij door gelden verkregen uit een heffing op importtarwe en -bloem overbrugd worden. Het landbouwschap had liever ge zien, dat een eventueel teveel aan tarwe zou worden weggewerkt door inlandse tarwe, die bij de bereiding van meel en bloem verplicht moet worden bijgemengd. De maalindus- trie bleek tegen een verhoging van de thans geldende 35 bijmenging tot 38 geen bezwaar te hebben. Het Landbouwschap zal nu trach ten, om het overschot aan tarwe dat bfj een goede oogst zal ontstaan zelfs nadat 75.000 ton veevoeder is verwerkt alsnog door vergroting van het by- mengmgspercentage weg te werken. Suikerprijs De differentiatie in de suikerprijs waartoe het Landbouwschap in ziju vorige vergadering besloot, zal naai gebleken is niet via de uitbetaling door de suikerfabrieken te realise ren zijn. Besloten werd daarom thans nogmaals aan de minister te vragen om deze zaak door een heffing te willen regelen. Zou dit niet lukken, dan staat het Landbouwschap nog slechts de weg van een areaalheffing bij verordening open om zijn besluit te realiseren. Zoals we reeds schre ven, zal voor de vaststelling van zo'n verordening echter niet de vereiste meerderheid in het bestuur te vinden zijn. Het antwoord van de minister is nu dus beslissend. Tenslotte stelde het Landbouw schap nog de tekst vast van een com mentaar op de door de minister bij besluit van 19 april vastgestelde pachtnormen. Geconstateerd werd hierbij o.m. dat deze normen in het raam van het thans gevoerde prijs beleid te hoog zijn. De minister heeft wel voldaan aan het verzoek om de pachtnormen voor boerderijen te verlagen, doch hij deed dit niet door verlaging van de normen voor be drijfsgebouwen doch door een fa cultatieve verlaging van de nor men voor de grond. Dit nu strookt allerminst met de opvattingen van het Landbouwschap. Grote bezwaren heeft men ook tegen de invoering van twee groepen normen, omdat ook de bedrijfstypen die niet-gegaran- deerde produkten verbouwen niet of nauwelijks winstgevend zijn. „Onlo gisch en onredelijk" noemt het stuk, dat voor de normale en humusarme zandgronden geen lage B-norm is pachtnormen immers tot een te hoge vastgesteld. Juist hier leidden de oude pachtprijs. In het huidige besluit worden deze bedrijven nu zelfs rela tief in pacht verhoogd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4