RUMOER IN HET NABIJE OOSTEN Rust aan de grenzen van ►...dus bierweer! Joden dansen, omdat kunnen vechten ze f1000.- Christen is op openbare weg verantwoordelijk voor medemens ZWARE PERIKELEN ZIEKENEXPLOITATIE WIN Boodschap van-synode Hervormde Kerk DE HOOP Elke kibboets is een vesting Het dal van Hula V.N.-waamemers Gevaarlijk meer Onbewaakte grens Neutraal Perfekte organisatie Dronken schilder stichtte brand Gigantisch werk van Ned. slepers Echtelijk drama in vakantiekamp Vrijdag 18 juli 1958 t ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA I ff AT WIJ GISTEREN veronderstel lenderwijs opperden aan de hand van een (later tegengesproken) bericht van woensdagmiddag, dat de rebellen leider in Libanon bevel had gegeven, het vuren te staken namelijk, dat dit zou kunnen zijn, om zich tezamen met het regeringsleger tegen de Ame rikanen te keren, blijkt werkelijkheid te zijn. Ook blijkt het Amerikaans optre den, dat geschied was op verzoek van de Libanese regering en dus als vol komen gewettigd beschouwd mag wor den, toch niet die instemming te vin den, die aanvankelijk verwacht werd en ook tot uiting kwam. Daardoor is er nu enige terughoudendheid in deze actie. Inmiddels is het geval nog gecom pliceerd, doordat Engeland gisteren troepen in Jordanië heeft geland. Dat ging zelfs in tegen de opvattingen van een deel van de Labourfractie in het Lagerhuis, zoals dat daags tevoren was uitgesproken. En het laatste bericht, dat we voor het schrijven van dit ar tikel zagen, hield in, dat een vlieg tuig met Engelse parachutisten op weg naar Jordanië tijdens de vlucht was teruggeroepen (naar later bleek, omdat Israël bezwaar had tegen het vliegen over zijn gebied). Het ligt voor de hand, dat onder de invloed van deze aarzelingen het ge schreeuw aan Egyptisch-Arabische zij de sterker wordt en dat ook de Rus sische dreigementen groeien. Wat dit laatste betreft is treffend de haast, die men gemaakt heeft, om de Iraakse revolutionairen, die na de moord op de koning en zijn trawan ten als „regering" optreden, te erken nen. Zelfs China zond zijn boodschap van vriendschap. En ook Tito, in de laatste tijd weer zo veracht bij zijn communistische verwanten, heeft ge meend, zijn duit in het zakje te moe ten doen. Door dit alles is het Midden-Oosten een nog klemmender probleem gewor den, dan het al was. Zal het door het Amerikaans-Engels optreden althans gedeeltelijk voor het Westen behouden worden, of zal het gevolg juist zijn, dat het geheel ver loren gaat? Daaruit vloeit dan de vraag voort: zullen Amerika en Engeland een we reldoorlog riskeren in hun poging, om althans een deel van de Arabische landen in hun invloedsfeer te behou den, of zullen zij op hun schreden te rugkeren met het gevolg, dat het Mid den-Oosten zeker verloren gaat, dat zij zichzelf hebben geblameerd en dat daardoor de arrogantie van de Arabi sche en de communistische staten nog meer zal toenemen. Er wordt op dit ogenblik overleg ge pleegd op het hoogste niveau. Dat geldt voor de beide kampen. En het is niet te voorspellen, wat daaruit voortvloeit. Maar ieder voelt: we zit ten in zware perikelen, al behoeft nog geen laaiend uitslaan van de oorlogs vlam gevreesd te worden. EEN PIJNLIJK VERSCHIJNSEL is, dat zieken meermalen het object zijn van exploitatie. Neen, wij bedoelen niet onze dok ters als exploitanten aan te wijzen, Met een hoog-enkele uitzondering ge ven zij zich met al hun kennen en kunnen aan hun patiënten, arm of rijk. Dat zij een beloning ontvangen, die hen in de gelegenheid stelt en vaak is daar op zijn minst een lange aan looptijd voor nodig om een behoor lijke staat van leven te voeren en ook iets weg te leggen voor hun oude dag, hetzij door verzekering of anderszins, achten wij volkomen gerechtvaardigd. Hetzelfde geldt voor onze zieken huizen, die bepaald niet winstgevend zijn en voor onze verpleegsters, voor wie pas in de allerlaatste tijd gedacht wordt in de richting van een redelijke honorering. Maar wij denken wel aan een aan tal specialité's, die uitsluitend voor veel te hoge prijzen te koop zijn. Ook hier weer: het is gelukkig lang niet allemaal exploitatie. Er zijn fa brieken van verpakte genees- en huis middelen, die op een niet meer dan normale winstbasis werken. Die mid delen zijn vaak duur. Maar wie er iets van weet, wat voor sommige spéciali- té's gedaan moet worden, eer ze aan de markt komen en ook, wat daarna de inzameling van de nodige ingre diënten en de bewerking daarvan kost, kan zich dat begrijpen. Zo zijn er ook andere dure merkartikelen, die vervangen kunnen worden door een preparaat, dat de apotheker of de drogist uit dezelfde grondstoffen ver vaardigt en dan veel goedkoper is dan het „merk". Maar de keus staat dan vrij, of men het goedkope preparaat neemt, of door de betaling van het dure merkartikel zichzelf een gegaran deerde kwaliteit wil verzekeren. Als echter, zoals nu bekend is ge worden, een heilzaam middel voor sui kerpatiënten, diabetici, kunstmatig op een prijs van 13 cent per tablet ge houden wordt, terwijl deze prijs, als de apothekers het zelf zouden kunnen vervaardigen uit grondstoffen, die zij vrij kunnen aankopen, 3 cent zou zijn en als dan deze vervaardiging verbo den wordt, tenzij de apothekers deze grondstoffen kopen (en dan natuurlijk voor een prijs, die het tablet nóg duur houdt) bij de Duitse fabriek, die de tabletten levert, dan begint dit toch een ernstig kwaad te worden. Diabetes is een dure ziekte. Reeds 't dieet vraagt veel. Daarbij moeten de lijders zichzelf óf veel ontzeggen, óf dagelijks dure en pijnlijke injecties nemen. Het tablet, waarover het hier gaat, zou veel van dit ongemak, al thans voor een groot aantal suiker ziektepatiënten wegnemen. Dat de fa brikant, die het dure onderzoekwerk heeft moeten verrichten, op dit medi cijn een behoorlijke winst maakt, is aannemelijk. Maar als de verhouding zo ligt, ais uit de boven aangegeven cijfers blijkt, kan men niet meer van winst spreken, maar is er sprake van patiëntenexploitatie en geldmakerij. ZE ZEGGEN IN ISRAEL, dat alle joden kunnen dansen. Maar ze zeggen ook, dat alle joden kunnen vechten. En als men het eerste als middel tot expressie van vreugde ziet en het laatste als middel tot ver dediging van huis en idealen, dan begrijpt iedereen, wat het zeggen wil, in het rumoerige Nabije Oosten te constateren, dat de joodse natie danst en zingt, dat ze, nauwelijks acht slaand op de gebeurtenissen in Libanon, onbevreesd werkt aan de bouw van de burcht Zion. Bij Kafr Qasim en Jatt heb ik aan de Jordaanse grens gestaan, bij Gado en Lahavot Habashan aan de Syrische en bij Tell Dan en Teil Quedesh aan de Libanese. Vrediger en rustiger kon het er bijna niet zijn, ondanks loopgraven, schuilkelders en versterkingen, ondanks de Syrische militairen ook, die ik in hun stellingen door een verrekijker heb kunnen begluren. Pas later zag ik iets van wat hij pre cies bedoelde het systeem van verdedi ging, waarop de hele joodse staat is gebouwd. De grenskibboetsen, die niet alleen een agrarische functie hebben, maar ook en misschien nog meer van militaire betekenis zijn, zijn gemakke lijk in staat, de eerste klappen op te vangen. Elke kibboets is eigenlijk een vesting, die op een strategisch geko zen plaats is gebouwd. Aan de grens- zijde bevinden zich loopgraven en ste nen wallen, terwijl zich in het midden een schuilkelder voor de vrouwen en kinderen b'evindt en een goed uitgerust tuighuis. Geen Israëliër, die in het grensge bied werkt, hanteert ook ongewapend de ploeg. Zijn geweer of sten-gun staat altijd in zijn onmiddellijke nabijheid klaar, of is met riemen aan de tractor waarop hij zit, gebonden. Gebeurt er iets, een overval bijvoor beeld of een plotselinge schietpartij Op Cyprus is gisteren een 72-jarige Turkse Cyprioot vermoord. Het aantal mensen, dat deze maand op Cyprus op gewelddadige wijze het leven heeft verloren bedraagt thans 45, het hoog ste getal dat ooit voor een overeen komstige periode is genoteerd. Elke politiepost in Israël is een ware vesting. Deze foto werd genomen in het berg land van Sarfed, niet ver van de Libanese grens. dan zijn deze landbouwers de mannen en niet te vergeten: dë vrouwen, die de eerste verdediging van het territoir ter hand nemen. Op het alarm, dat ge slagen wordt, spoeden zich militairen en grenswachten naar het bedreigde gebied, die in nabijgelegen kampen of politiestations vestingen op zichzelf gelegerd zijn. Op wat zonder veel betekenis zijnde schietpartijen na, is er de laatste we ken echter niets gebeurd noch aan de Jordaanse, noch aan de Syrische, noch aan de Libanese, noch aan de Egypti sche grens. In Tel Aviv en Jeruzalem vertelde men mij, dat dit een zeer speciale re den heeft. „De rust van het ogenblik," zei men daar, „is eigenlijk een rust van een bijzonder karakter.In plaats van zich met z'n allen tegen ons te keren, hebben de Arabische staten thans voor de zoveelste keer ruzie met elkaarJordanië, dat met Egypte en Syrië overhoopt ligt, zal, zolang de crisis in Libanon voortduurt, niets te gen ons uitrichten, omdat het min of meer op hetzelfde zadel als wij is ko men te zittenEen machtsoverna me door pro-Egyptische en pro-Syri- sche elementen immers betekent een nieuw gevaar voor Hoessein's rijk, dat dan ook nog door Libanon wordt be dreigdWat Syrië betreft: ook daar houdt men zich rustig, omdat men de handen vol heeft aan de stokerijen in Libanon en voor Egypte geldt precies hetzelfde.... Aan de Libanese grens ten slotte zijn de verhoudingen nooit sterk gespannen geweest en op dit mo ment heeft men zeker geen tijd voor provocerende maatregelen De zwaarste bewaking van de Isra ëlische grens vindt men ongetwijfeld in het vruchtbare dal van Hula. Niet aan de westkant echter, waar de ber gen van Naftali de grens met Libanon markeren, maar aan de oostkant, waar het gebergte van Dan de scheidslijn tussen Israëlisch en Syrisch grondge bied vormt. Het is een bewaking die reeds lang bestaat en niets te maken heeft met het rumoer tussen Libanon en de Ver enigde Arabische Republiek van het ogenblik. Het dal van Hüla, dat door de recente drooglegging van moerassen is ontstaan, bevindt jrich namelijk in 'n strategisch zeer ongunstige positie. Het is ingesloten door Libanon aan de ene en Syrië aan de andere kant, terwijl de grens met het laatste land zich zelfs aan de voet van het geebrgte bevindt in plaats van op de toppen. Niet voor niets ziet men hier dan ook de meeste witte jeeps der Verenig de Naties rijden, die met de modernste zendapparatuur uitgerust zijn. Van onze reiscorrespondent <=>Cinh van d3r ra^en Ik telde in nog geen uur tijd niet minder dan vier V.N.-voertuigen, be mand door Noorse en Deense officie ren, die, nat van de hitte, achter het stuur zaten. Met een van hen, een Noor, had ik een kort gesprek, toen hij in Kirjath Shmuel zijn daginkopen deed; een brood, wat boter, een paar flessen Mitz (sap van sinaasappelen, citroenen of grape fruits) en een worst. Of hij soms naar Libanon onderweg was? informeerde ik. Of hij er soms vandaan kwam? „Wij ressorteren onder Jeruzalem", zei hij, „onder generaal Von Horn, hoofd van de UNTSO, de Bestands commissie Een paar van onze men sen, onder wie twee Nederlanders, zijn inderdaad tijdelijk in Libanon gestati oneerd, maar 't grootste deel is hier op z'n post gebleven.Vergeet niet dat er in Jeruzalem maar veertig waarne mers zijnZe zijn hier even goed nodig als aan de overkant Waarom zo veel waarnemers in het dal van Hula? vroeg ik nog. Israël is groot en de vlakte van Hula betrekke lijk klein. De Noor lachte een beetje, maar weigerde, antwoord te geven. Het is benauwd heet hier overdag. In het tweehonderd meter onder de zee spiegel liggende dal, waar het meer van Tiberias, dat vroeger zee van Ga- lilea heette, zich uitstrekt, trilt de lucht hoog boven de wegen, en de geel verschroeide bermen. Het dan weer groene, dan weer blauwe meer zelf brengt, vreemd genoeg, geen verkoe ling. Alhoewel de omstandigheden per- fekt lijken, waagt niemand zich tijdens de hitte van de dag in het water en morgens hun op sloepen lijkende boot jes af aan de wit-betonnen kaden van zelfs de vissers meren vóór tien uur 's Tiberias. Het lijkt een rustige zee, dit meer van Genesareth, zoals de evangelist Lucas het harpvormige waterbekken noemde, of deze zee van Kinnereth, waarvan in het Oude Testament ge sproken wordt. Valwinden echter, ver oorzaakt door het grote verschil in temperatuur in het oevergebied en de hoog gelegen bergen en plateaux kun nen er plotseling een ziedende, met schuimkoppen bedekte kom van ma ken, waarin geen boot, laat staan een mens, het langer dan vijf minuten uit kan houden. Stil, doodstil, was het heldere water, toen ik er om een uur 's mkjdags ver koeling in trachtte te zoeken. Op de oevers, waar, aan Israëlische kant, o.m. de ruïnes van het oude Kapernaüm en Magdala liggen, was het lied der vo gels volkomen verstomd terwijl de ole anders met hun bloedrode bloesem be wegingloos in de zon stonden te puffen Twintig kilometer lang is dit oerou de meer en twaalf kilometer breed. Het wordt gevoed door de Jordaan, die ten noorden ervan, slechts een nietig stroompje is en in het zuiden overgaat in een brede rivier, die het vruchtbaar ste dal van Palestina zijn water geeft. Een lange tocht lag achter me, een tocht, die al een dag had geduurd en in Jeruzalem begonnen was. Hij had me langs de hele Jordaanse grens ge voerd en door de vlakte van Jizreël, waar Jozua, Debora en Gideon over winningen op de Kanaanieten behaal den, waar Saul door de Filistijnen werd verslagen en de dood vond in het hoog oprijzende gebergte van Gilboa, en waar Lord Allenby in 1917 de Tur ken bedwong. Door Nazareth was ik ook gekomen, een vrijwel uitsluitend Arabisch plaatsje, dat op de uitlopers van de berg Tabor is gebouwd en dat niet alleen de woonplaats van Christus is geweest, maar thans ook als het sterkste communistische centrum van Israël geldt. De vreemdste gewaarwording was wel, dat de Jordaanse grens bijna niet wordt bewaakt. Tijdens de twee uur, dat ik er langs gereden ben, heb ik slechts één bezette politiepost gezien en voor de rest niets meer dan wat verweerde borden, die in het He breeuws en het Engels het opschrift droegen: „Gevaarlijk! Grenzen vlakbij!" Het handjevol Israëliërs, dat de post betrokken had, lag, gekleed in khaki shorts en interlockjes, op zijn brits te soezen en in een loopgraaf, honderd meter verder, stond, achter een bren- gun en naast een veldtelefoon, een jonge jood op wacht. Hij was een Sabra, een in Palestina geboren Israëliër, die de trots van het hele joodse ras leek uit te dragen. En gels sprak hij niet, noch Duits, noch Frans, maar wel Hebreeuws. Via een tolk kon ik met hem praten. ISRAEL „Denk niet," zei hij, „dat we de zaak niet in de gaten houden.Ik mag dan geen helm dragen en hier staan, alsof ik aan het picnicken ben, onze alarm installaties zijn goed en niemand kan ons ongestraft aanvallen Later vernam ik, zij 't officieus, dat men onnodige Israëlische troepencon centraties in dit grensgebied vreesde, in verband met een eventueel ingrij pen van Engeland en Amerika, buiten de Verenigde Naties om. Officieel neemt de Israëlische rege ring echter geen standpunt in de Liba nese crisis in. „We zijn, voor 't eerst eigenlijk, vol komen neutraal in deze affaire", ver telde men me in Jeruzalem en Tel Aviv, „en daarom kunnen we ons geen commentaar veroorlovenDat we dé infiltranten uit Syrië, die, onderweg naar Libanon, in het dal van Hula ge grepen zijn, aan Libanon uitgeleverd hebben, was ons eigen belang, want hiermee hebben we de wereld bewezen dat de wapens, die ze bij zich droegen, van Egyptische herkomst waren...." „Officieel hoopt Israël op niets", zei een andere zegsman nog. „Maar als we 't voor het zeggen hebben, lijkt een be stendiging van het regime van Sja- moen ons het beste, omdat dit jvesters georiënteerd is en omdat zich, onder zijn bewind, aan de Libanese grens zo goed als geen incidenten hebben voor gedaan. Ondanks het standpunt, dat men in Israëlische regeringskringen natuurlijk toch inneemt, heerst er ook voor een schreven. eventuele verscherping der situatie door een tot de mogelijkheden beho rende overwinning van de linker- op de rechtervleugel in Libanon. Uit de Sinaï-campagne, die op een smadelijke nederlaag van het Egypti sche leger is uitgelopen, heeft Israël de conclusie getrokken, dat het meer kan dan het aanvankelijk dacht, dat het, ln militair opzicht, de Arabische staten door welke het omringd wordt ver de baas is. Men maakt zich dan ook geen zor gen in Israël. Het leger is sterk. Iedere man en vrouw kan zich verweren, ter wijl, door een perfekte organisatie, een mobilisatie binnen vierentwintig uur tot de mogelijkheden behoort. Met de macht van het geweer in handen, werkt, danst en zingt men in Israël. In de kibboets Hagoshrim, op slechts vijf kilometer van de Syrische grens, zag ik op een avond alle kibboetsniks bijeen om het vrolijke feest van de eerste dag van de schoolvakantie te vieren. In Tel Aviv, werd op de tonen van een vrolijke Duitse wals op een grasveld, zo groot als het Haagse Bin nenhof, gedanst en in Haifa, in hotel Panorama op de machtige berg Karmel luisterden honderden mannen en vrou wen naar Italiaanse opera-muziek. Israël kan dansen, omdat het vech ten kan. Het rumoer in het nabijgele gen Libanon ten spijt werkt het vol vertrouwen aan zijn tien jaren geleden begonnen toekomst, die als „het won der van het Nabije Oosten" wordt om- Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdfenst IMCOS London seint: Komende da gen droog en warm met lan ge zonnige pe rioden. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus-2200, A'dam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bièrglazen). Vorige zondag: 4.2 uur zon, 0.8 mm neerslag Er waren 4 prijs winnaars onder wie de prijs gelijk is verdeeld. WAT IS IMCOS? International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND Scheveningen Naar verluidt was het Holland Festival tevens het Festival van het Beste Bier Buitenlandse Kunstenaars genoten van deze nationale 'meesterwerkjes achter glas I' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Hoe vind Je die voorspellingen van de IMCOS?' Zij: 'Eén ding hebben ze altijd goed: 't is altijd bierweerl' De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich beraden over het verkeersvraagstuk. Zij vroeg zich hierbij af wat van de zijde van de kerk kan worden gedaan om mede te helpen het kwaad van het toenemende aan tal verkeersongelukken te bestrij den. In een loopgraaf aan de Sy rische grens houden Israëli sche soldaten dag en nacht de wacht. De Synode besloot een bood schap aan de kerkeraden te zen den, die zij naar eigen inzicht kunnen gebruiken. In deze boodschap zegt de sy node, dat niet in de technische middelen als zodanig gevaar schuilt. „Of zij een zegen of een vloek zullen zijn voor de men selijke samenleving, hangt af van het gebruik dat mensen ervan maken enerzijds en van de vraag of de mens zich bij voortduring bewust is van de aard en het ka rakter van deze middelen ander zijds". De boodschap wijst er ver volgens op, dat „de Christen op de openbare weg zijn medever antwoordelijkheid voor de mede mens een duidelijke gestalte be hoort te geven in gehoorzaam heid aan God, Die wil dat wij elkander hoeden". Tot voetgan gers en fietsers wordt gezegd, dat zij zich vaak schuldig maken aan grove onoplettendheid en onver antwoordelijk gedrag. In gezin en school, in predi king en catechese dient met gro te nadruk gewezen te worden op de plicht van ieder om ook in 't verkeer het leven en het welzijn van de medemens te eerbiedigen in overeenstemming met de wil van God, aldus de boodschap, die besluit met de woorden „deze eer biediging behoort ons zwaarder te wegen dan de vraag of wij ons naar wettelijke normen .op de juiste wijze gedragen in het ver keer, terwijl zij bovendien ertoe leide dat zij de overheid alle medewerking verlenen bij het nemen van die maatregelen, die zo snel en zo doeltreffend moge lijk de veiligheid van het verkeer kunnen bevorderen, ook waar dit persoonlijk beheersing en oplof- fering vraagt." Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zal hedenochtend van zijn tweede reis in de nieuwe haringteelt in de haven van IJmuiden terugkeren. Het schip, dat drie weken achtereen op zee is geweest, heeft achttien patiënten aan boord, die in IJmuiden aan land worden gebracht. Daarna zal „De Hoop" doorvaren naar Amsterdam om te worden gereedge maakt voor de volgende reis. De politie te Rotterdam heeft de 25- jarige schilder C. B. van der V. aange houden, die ervan verdacht wordt in het ouderlijk huis aan de Eemstein te Rot terdam brand te hebben gesticht, waar bij volgens de politie aanzienlijke schade zou zijn ontstaan. De schilder verkeerde onder invloed van sterke drank. Als de weersomstandigheden gunstig zijn zullen vandaag bij springtij twee Nederlandse onder nemingen in volle zee onder de zuid-west-kust van Engeland met een karwei gebinnen, dat niet al leen gigantisch genoemd kan wor den, maar bovendien een wereld primeur zal betekenen. De sleepboten „Clyde", „Rode Zee" en „Argus" van L. Smit en co's internationale sleepdienst en de bergingsvaartuigen „Dolfijn" en „Bruinvis" van W. A. van den Tak's bergingsbedrijf N.V. zijn van plan vandaag een caisson van het strand nabij het plaatsje Aberthaw aan de zuidkust van Wales naar open zee te slepen. De 37-jarige stratenmaker B. N. van publieke werken uit Amsterdam Is wegens een poging tot moord, subs, poging tot doodslag of zware mishan deling in Hilversum opgesloten, nadat hij zich vrijwillig bij de politie te Am sterdam had aangegeven. In een ten tenhuis nabij Bussum, waarin des zo mers vele Amsterdammers hun vakan tie doorbrengen, had hij gepoogd zijn vrouw te wurgen. Hij meende, dat hij haar gedood had, doch de bewusteloze vrouw was inmiddels weer bijgeko men en was reeds naar een ziekenhuis gebracht. De man en de vrouw hadden een hevige woordenwisseling gehad. Ingezonden mededeling (Adv.) CAMERA'S

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3