JEUGDDIENST ZOEKT NAAR NIEUWE VORMEN Dixielandstijl en blues kunnen hulpmiddelen zijn TEWATERLATING EN OPENING Vermindering garnaalvangsten wordt door bioloog onderzocht Knaapje uit Holwerd zwalkte in plastic bootje op zee Dinsdag 15 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Vrouw van 103 jaar repatrieert Dr. D. van Swighem docent Geref. zendingsseminarie Italianen stalen in Rotterdam negen cent Bestrijding van Abortus Bang nog steeds populair Dorp in spanning Ds. J. Langman overleden PACHARD UIT DE MARKT Het vreemde verschijnsel doet zich voor, dat de jeugddienst aan het verouderen is. Men kan dit opmaken uit allerlei mededelingen daar over in de hervormd kerkelijke pers. Maar het geldt ook voor andere kerken, die deze speciale eredienst nog kennen. Ze trekken veel min der belangstelling dan vroeger (dat kan trouwens van alle kerkdien sten gezegd worden!) en zij, die er komen, behoren lang niet meer in hoofdzaak tot de groepen, die men eigenlijk bereiken wil. De jeugddienst loopt kans om even snel te verdwijnen als hij inder tijd is opgekomen. In 1920 hield dr. H. T. Oberman de eerste jeugd dienst. Dat was te Rotterdam. In deze zelfde stad hield twee eeuwen eerder, namelijk in 1724 Jacobus Fruytier de eerste jeugdpreek. Het is een aardige bijzonderheid, dat de vernieuwing van de jeugddienst ook weer is ingezet te Rotterdam, namelijk door de jeugdpredikant Ds. M. L. W. Schoch, die door zijn maandelijkse IKOR-dienst uit de Blauwe Zaal van de beurs alom in het land bekendheid verwierf. Er zijn tegen de jeugddienst massa's bezwaren ingebracht. Dr. Oberman zette ze indertijd op in de eerste plaats om de jongeren in de kerk werkelijk iets te bieden waar ze wat aan hadden (b.v. de weeskinderen, die verplicht waren naar de kerk te gaan), maar ten tweede om de van de kerk afdwalende jeugd daarheen terug te brengen. De jeugddiensten hebben overigens veel jongeren, die de gewone diensten best konden bijwonen, getrokken. De invloe4 van de jeugddienst was zeer groot. Omdat er geëxperimenteerd kon worden, verschenen er in deze ere diensten allerlei nieuwe vormen vaak niets anders dan teruggrijpen naar oude liturgische bestanddelen die de jongeren aanspraken. Het ac tief deelnemen door de gemeente aan de eredienst (staande zingen, meespre ken van geloofsbelijdenis en gebed des Heren, zelf collecteren in de dienst) en ook het zelf iets doen als antwoord op de verkondiging (rondbrengen van fruit en bloemen na oogst- en bloe- mendiensten) werden als waardevolle elementen gezien. Men kan gerust zeggen, dat de jeugd dienst hard heeft meegewerkt om de gewone eredienst te vernieuwen. Wie vandaag het dienstboek van de her vormde kerk opslaat, ziet daarin li turgieën vermeld, die dertig jaar ge leden al in zwang waren in de jeugd dienst. Ook uit evangelisatorisch oogpunt vervulden deze diensten een belang rijke functie. Jongeren, die de kinder- kerk en de zondagsschool verlaten hadden, maar ook de niet-kerkelijke middelbare schooljeugd b.v. kwamen door de jeugddienst in de kerk terecht. Ook vele ouderen, die het kerkgaan op normale manier al lang verzaakten, voelden zich in de jeugddienst thuis. Koorzang en muziek werkten dit soms In de hand. HUN „EIGEN" DIENST Maar het feit ligt er, dat de jeugd dienst het op dit moment veel min der en soms helemaal niet meer doet. Voor een deel misschien omdat het verschil tussen de gewone kerkdienst en de jeugddienst op veel plaatsen niet groot meer is. In hoofdzaak echter omdat de jeugddiensten vaak helemaal niet meer op de jeugd zijn afgestemd. Wika P. M. Riemens heeft dit rond weg uitgesproken en met bewijzen ge staafd in Woord en Dienst. Deze wika wijst er op, dat de meeste jongeren, als ze thuis aan de radio zitten, stukken van Bach en Handel, sopraanzangeres sen, koren en orgelconcerten onmid dellijk uitdraaien. „Maar in de kerk zetten we hun zulke evenementen rus tig voor. En dan maar verwachten dat ze geboeid zullen luisteren, roept wika Riemens uit. Waar vragen de jongeren dan wèl om? Naar muziek, die ze graag beluis teren of zelf beoefenen en waarvan Van Nelle bestellen' ager. mededeling (adv. VOORZITTERSCHAP S.E.R. Naar wij vernemen is de benoeming van een voorzitter van de Sociaal Economische Raad, vacature van wij len prof. T. de Vries, niet op korte termijn te verwachten. Het kabinet heeft zich met deze voorziening nog niet bezig gehouden en wanneer een voorlopige keuze gedaan is, moet de S.E.R. hierover worden gehoord. Dit college zal echter pas bijeenko men op 26 september, zodat voordien omtrent deze vacature geen voorstel aan de kroon te verwachten is. Zondag is in Soerabaya mevrouw Portier aan boord van de „Sibajak" gestapt. Hoewel zij reeds 103 jaar is wenst zij toch naar Nederland te re patriëren. Zij werd aan de valreep of ficieel ontvangen door de gezagvoer der, kapitein J. C. Flach, en de staf officieren van het schip. De „Sibajak", die ook nog Djakarta zal aanlopen, wordt op 9 augustus aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. Ontslagen bij Duitse scheepswerf De directie van de grootste Duitse scheepswerf, de Howaldt Werke te Kiel, heeft medegedeeld dat 700 per sonen zullen worden ontslagen. Reeds eerder hebben 300 arbeiders ontslag gekregen. Als reden voor deze massa ontslagen werd genoemd gebrek aan reparatiewerk, als gevolg van de alge mene economische recessie. Van Nelle bestellen. Inges. mededeling ritme en „melodie" een magische wer king op de jeugd blijken te hebben. Ds. G. Julius te Rotterdam begon er mee om gewoonweg een Dixieland- bandje te laten spelen en als liederen een paar blues te laten zingen van zijn collega, de vlootpredikant J. C. de Bruine. Ds. Schoch heeft meer de directe medewerking van de jongeren gezocht in het zelf meedoen aan de verkondi ging. Op andere plaatsen is het spel in de kerk gebracht. Kortom, er zijn allerlei mogelijkheden. Maar bij de moderne jeugddienst staat voorop: dit is een dienst voor de jeugd en door de jeugd. Het laatste kwam in de oude jeugddiensten nauwelijks naar voren. ZE WERD ER KOUD VAN Wika Riemens, die zelf in zo'n nieu werwetse jeugddienst voorging, heeft hiervan een indruk gegeven. Van Nelle bestellen tngez. mededeling (adv.' „Omdat het muzikale uitdrukkings middel van een groot deel der jonge ren op dit ogenblik de combo is, werd een combo uit het eigen jeugdwerk gevraagd de muzikale begeleiding en de improvisatie te verzorgen (piano, elektrische gitaar, drums en bas). Ik weet niet of we de kant van de Dixie landstijl op moeten als vorm in de kerkdienst; misschien drukken we met „cool" of „modern" beter ons eigen wezen nit dan in de soms niet on aardige ontspanningsmuziek van de Dixielandstijl. Genoemde combo speelde vóór de dienst een improvisatie over „Swing low, sweet chariot". Hierna sprak de jeugdouderling een welkomstwoord en deed de afkondigingen. De kaarsen werden aangestoken en terwijl de com bo een improvisatie op gezang 61 in zette, kwam ik met de jongeren bin nen. Behalve begeleiding van de gezan gen verzorgden de musici tussen de teksten van Nijhoff (Tweespraak) en Van der Molen (Hymne over pasen) welke door jongeren werden gezegd, zelfgecomponeerde paas-blues, waar je koud van werd, zó goed. Na de toespraak volgde een impro visatie op gezang 58, die overging in gezamenlijk zingen van dat lied. Op de zegenbede volgde nog „In that great getting op morning", gespeeld door de combo. Tijdens de inzameling door de jongeren verzorgd, zong een kwartet (twee jongens- en twee meisjesstem men) op fantastische wijze „Get right ■with God". Opmerkelijk is, dat het zingen lichtvoetiger, vervoerender, stuwender wordt door deze nieuwe (combo)begeleiding. Niet alle gezan gen en psalmen lenen zich ervoor, maar sommige toch zeer goed". Het enthousiasme van wika Riemens zal een aantal ouderen wel „grote griezels" bezorgen. Maar deze diensten zijn dan ook niet voor hen bestemd, maar voor de jongeren, die er naar verlangen om in de zondagse kerk dienst uit de plooi te raken, in plaats van er stijfjes bij te moeten zitten; althans zo voelen zij het. Is dit „maar toegeven" aan wat de jeugd wil? Wie dit denkt leze ook het slot van wika Riemens woorden: „Het gaat om de bekerende, vernieuwende dialoog, om het hoogst-persoonlijke in durende betrokkenheid op het diepst- eigene andere, uitgestrekt naar de toe komst. Het gaat om gemeente, gemeen schap, het lichaam van Christus. Hier zal een nieuwe bezinning moeten in zetten". Deze foto is afkomstig van het Amerikaanse ministerie van de fensie: men ziet, hoe een muisje in een „cockpit" wordt gedaan om zo met een raket de ruimte in te wor den geschoten. Bij het lanceren van een Thor- Able raket werd het muisje Mia in de neuskegel geplaatst. Men heeft de neuskegel echter niet terugge vonden. Bevolking van Nederland Volgens opgave van het C.B.S. is het aantal huwelijken in ons land gedaald van 35.710 in de eerste vijf maanden van 1957 tot 34.708 in de eerste vijf maanden van 1958. Het aantal levendgeborenen gaf in dezelf de periode een stijging te zien van 98.125 tot 99.389, terwijl het aantal overledenen steeg van 34.249 tot 38.244. Het aantal immigranten steeg zeer sterk n.l. van 18.991 in de eerste vijf maanden van 1957 tot 39.835 in de eerste vijf maanden van dit jaar, als gevolg van het grote aantal repa- triërenden uit Indonesië. Anderzijds daalde het aantal emigranten van 30.685 tot 23.829. Van Nelle bestellen Inges. mededeling >dv.' Tot docent aan het Zendingssemina rie van de Gereformeerde Kerken te Baarn is benoemd om onderwijs te ge ven in de bijbelse grondslagen van de zending dr. D. van Swighem, Geref. predikant te Kampen. Dr. van Swig hem, die in 1915 te Amsterdam werd geboren, studeerde aan de Vrije Uni versiteit en was eerst werkzaam als hulpprediker en later als evangeli satie-predikant te 's-Gravenhage-west. Hij aanvaardde vervolgens het predik ambt te Haamstede en diende daarna de kerk van Oude en Nieuwe Wete ring vanwaar hij in oktober 1956 naar Kampen vertrok. Dr. van Swighem is in april 1955 aan de V.U. gepromo veerd tot doctor in de theologie bij prof. dr. F. W. Grosheide op een proef schrift getiteld: „Het missionair ia- rakter van de christelijke gemeente volgens de brieven van Petrus en Pau- lus". Dr. van Swighem blijft predikant te Kampen. Van Nelle bestellen (ngea mededeling (adv.) Gedreven door de honger zouden twee Italianen, die in Nederland op zoek naar werk waren, zondagnacht een inbraak in Rotterdam gepleegd hebben. Surveillerende politieagenten bemerkten onraad in een kruideniers winkel aan de Waalhaven. Ze troffen daar de Italianen aan, die een ontbijt koek, een stuk rookworst en een fles aroma bij zich gestoken hadden. Een van hen had uit een lade van de toon bank negen centen genomen Ze beweerden tegen de politie in dagen niet gegeten te hebben. De Italianen zijn de 30-jarige A. G. uit Montalbano en de 35-jarige A. C. uit Ussana. Ze zijn overgegeven aan de vreemdelingenpolitie. Het achteruitlopen van de garnalenvangsten in de Nederlandse en Belgische wateren gedurende de laatste jaren is aanleiding geweest voor het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te IJmuiden, een gar- naalonderzoek voor te bereiden in de Waddenzee, op de Zeeuwse stro men en langs de Nederlandse kust. Een aparte bioloog zal door het instituut worden aangezocht om het onderzoek te verrichten. Hoe groot is de heffing op een nieuw veehoudersbedrijf? De veehouder, die een nieuw bedrijf gaat beginnen behoeft geen heffing te betalen als zjjn nieuw rundveebeslag abortusvrij of AJ5.R.-vrij is. Is zyn be slag niet vrij, dan kan hij een brief van de gezondheidsdienst verwachten. In de ze brief wordt de veehouder medege deeld, dat hij een aanslag zal ontvangen op grond van de verordening van bet Landbouwschap tot bestrijding van abor tus Bang. De groote van de heffing bedraagt f2.50 per rund per kwartaal. De heffing kan echter ook gesteld worden op f 1.25 per rund per kwartaal, maar dan moet de veehouder aan bepaalde voorwaarden voldoen. Hij moet zich dan schriftelijk aanmel den als deelnemer aan: het individueel onderzoek. Deze aanmelding kan ge schieden door invulling en onderteke ning van het formulier dat bij de brief is gevoegd. Dit individueel onderzoek houdt in: a: dat elk jaar van elk rund dat ouder is dan 18 maanden een bloedmonster zal worden onderzocht en b: dat elk jaar van elk melkgevend rund een melk- monster zal worden onderzocht. De bloedmonsters moeten worden ge nomen door de dierenarts. Het nemen van deze monsters moet de veehouder betalen; het onderzoek zelf behoeft hij niet te betalen. Ook het onderzoek van de melkmonsters behoeft de veehouder niet te betalen. Over het tijdstip waarop de monsters moeten worden opgezonden, dient over leg te worden gepleegd met de gezond heidsdienst. Omdat de veehouder een nieuw vee houdersbedrijf is gaan houden, dat niet als abortusvrij is aangemerkt, krijgt hij de heffing niet terug. Toch is het zaak te proberen zo spoedig mogelijk abortus vrij te worden, want als de gezondheids dienst het. beslag als abortusvrij aan merkt, is geen heffing meer verschul digd. Van Nelle bestellenl Lnse=. mededeling ',«dv. De Indonesische persbureaus heb ben zondag gemeld, dat op Sumatra verspreide gevechten blijven aanhou den. Tijdens een recent gevecht tussen opstandelingen en regeringstroepen werden drie opstandelingen gedood en twee gevangen genomen. Ingezonden mededeling (Adv.) Agfa Agnar en Apotar de beroemde op kleuren gecorrigeerde Agfa-lenzen Vario-, Pronto- of Prontor SV- sluiters falen nooit en hebben natuurlijk een flitscontacU Terecht zweren in Nederland duizenden foto amateurs bij het mooie, grote 6x9 formaat. Bij Agfa kiüit U ook hiervoor terecht. Hét Agfia camera- assortiment biedt zowel voordeliger alt fiofer geprijsde camera'». Vraag brochure» bij Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur Servlcedlenst* Postbus 99, ArnhemJ De garnaal is voor Nederland een be langrijk exportartikel met hoge waar de, aldus de bioloog. De verminderde vangsten zijn dit jaar enigszins gecom penseerd door de hoge noteringen, maar er zal toch gezocht moeten wor den naar wegen, die met een minimum aan moeite en kosten een zo hoog mo gelijke opbrengst geven, zonder dat de toekomst in gevaar wordt gebracht. Het antwoord op de vraag of de gar naal overbevist wordt zal pas na een onderzoek dat zich over vele jaren uit strekt, te geven zijn. Het onderzoek zal zich uitstrekken van Cadzand tot Delf zijl. Daar het niet mogelijk is de Ne derlandse onderzoekingstreiler „Wil lem Beukelszoon" bij dit werk te be trekken zal de bioloog zoveel mogelijk waarnemingen moeten doen aan boord van garnalenkotters uit verschillende havenplaatsen. Het zal niet mogelijk zijn de trek van de garnaal na te gaan aan de hand van gemerkte garnalen. Het diertje is te klein en vervelt te snel om, evenals haring of zandspie- ring, met een door de bioloog bevestigd merkplaatje rond te zwemmen. Men overweegt nu de merking van de gar nalen met behulp van een kleurstof te verrichten. Nagegaan kan worden of er enige relatie bestaat tussen de garna len van de Waddenzee en die voor de 'Zeeuwse en Belgische kust. De vraag zal dan kunnen worden beant woord of het wegvangen van jonge garnalen een ongunstige invloed heeft op de garnalenvisserij in de Zeeuwse en Belgische wateren, zoals vooral door de Belgische vissers al jaren lang wordt beweerd. Terwijl prinses Irene zaterdag middag in Hardinxveld-Giesen- dam het motor-passagiers-vracht schip „Prinses Irene" tewater liet, opende haar zuster, H.K.H. prinses Beatrix op de Leusderhei de nieu we kennels van de koninklijke jachtvereniging. Rechts de jager- meester de heer D. Modderman. V?n Nelle bestellen .(ededeling adv-l Motorschip in Grevelingen in moeilijkheden Het 350 ton metende motorschip Mo- rea uit Antwerpen, dat, geladen met ijzer op weg was van het Roergebied naar Antwerpen ging zaterdagavond in de Grevelingen ten anker, doch dreef nadat door de harde wind de ankerket ting was gebroken, tegen de Krammer plaat. Het gevaar was groot, dat het schip zou breken en daarom werden de vrouw en twee kinderen van de schip per met een roeiboot naar Bruinisse gebracht. Zondagmiddag hebben sleepboten de Morea vlotgetrokken en het schip de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Ingezonden mededeling (Adv.) het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! De twaalfjarige Japie Buwalda uit Holwerd heeft een angstig avontuur beleefd. Zondagavond speelde de jongen met enige vriendjes in een opblaasbare boot bij de pier van Holwerd. Toen In de ouderdom van 87 jaar is te De Lier overleden ds. J. Langman, oud-lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-wethouder van Voorburg, emeritus predikant der Nederlands Hervormde kerk. Johannes Langman werd 13 febr. 1871 te Steenwijk geboren. In 1895 werd hij kandidaat in Friesland, 8 maart 1896 werd hij te Bovensmilde in het predik ambt bevestigd. In 1899 vertrok ds. Lang man naar Dalfsen, in 1904 in Harlingen. Jn 1917 werd hij predikant te Groningen, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn verkiezing in 1925 tot lid van de Tweede Kamer, waarin hij voor de Chr. Hist. Unie zitting heeft gehad. Hij kreeg in dat jaar eervol ontslag als predikant met de bevoegdheid van emeritus en ves tigde zich te Voorburg. Daar kwam hij ook in de gemeenteraad, die hem tot wethouder koos. In 1929 werd ds. Lang man niet als kamerlid herkozen, hij stel de zich toen opnieuw beroepbaar. Hij werd predikant te Wassenaar, waar hij werkzaam was van 1929 tot 1932, toen hij opnieuw eervol ontslag met bevoegdheid van emeritus verkreeg, omdat hij weder om in de Tweede Kamer zitting nam in de vacature mr. dr. J. Schokking, die tot lid van de Raad van State was benoemd. Het jaar daarop trad ds. Langman weer af als kamerlid, hij werd niet herkozen. Hij stelde zich daarna opnieuw beroep baar en werd 7 mei 1933 predikant te De Lier. Hier is hij werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 januari 1944. Hij ging opnieuw te Voor-burg wonen, waar hij de Hervormde gemeente ais hulpprediker heeft gediend. In 1946 ver trok hij naar Delft, waar hij eveneens hulpprediker is geweest. De teraardebestelling van zijn stoffe lijk overschot zal vandaag geschieden op de begraafplaats te Dalfsen. echter een van de vriendjes met een fikse spronk uit de boot op de pier sprong, kreeg het bootje een zodanige zet dat het een eindweegs in zee dreef. Het werd door stroom en wind gegre pen en dreef met steeds groter wor dende snelheid verder. Enige mensen op de pier zagen het gebeuren en riepen de jongen toe in de boot te blijven en de hulp af te wachten, die ze zouden gaan halen. Op het door hen geslagen alarm gin gen twee mannen, met een oude red dingboot achter de jongen aan. Ook van deze twee werd daarna niets meer vernomen. Inmiddels was ook de red dingboot „Insulinde" van Oostmahorn uitgevaren. Omstreeks half twee in de nacht van zondag op maandag gingen voorts een politieboot en twee red dingboten uit Ameland en Schiermon nikoog op zoek. De hulp van vliegtuigen bleek ech ter onontbeerlijk en tegen het morgen- gloren stegen gisteren twee „Aven gers" op van het Marinevliegkamp Valkenburg. De bemanning van een van deze toestellen ontdekte omstreeks zes uur de vlet waarin de twee man nen zaten mét de jongen. Dit werd de menigte op de pier dui delijk, toen het vliegtuig zeer laag kwam overvliegen, waarbij een van de inzittenden gebaarde dat de verlore nen waren opgespoord en dat de jon gen gered was. De vliegers leidden toen een red dingboot naar de vlet, zodat een half uur later alle leed was geleden. Toen Japie aan land stapte, was hij volkomen uitgeput. Van Nelle bestellen inges. mededeling (adv.' Dit jaar zal een der beroemdste Amerikaanse automerken, de Packard, van de markt verdwijnen. De produ cent van deze auto, de Studebaker- Packard Corporation, heeft bekend ge maakt dat de produktie zal worden stopgezet en dat de onderneming zal overschakelen op een kleiner model auto.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3