Nieuwe Chr. kleuterschool in Stromenwijk Middelburg School aan 't Zand puilt uit ondanks wachtlijst (52 namen) Opzieners en er op los in jagers schoten GESLAAGD Jaarvergadering CJBTB en CBPB ring Walcheren Koudekerke's ringrijdteam werd kampioen 2e klasse TWEEDE CHR, KLEUTERSCHOOL OP KOMST Extra lokaal als tijd. voorziening JEUGDDIENST IN BOOMGAARD R. Hagoort over Land en krant" tt BERGEN OP ZOOM Stijlvolle plechtigheid in raadhuis Biggekerke SPORTIEVE STRIJD INRITTHEM A. Maljaars uit Oostkapelle werd pers. kampioen Vier „heten" wilden jong meisje aanranden Frambozen hadden te lijden van storm MIDDELBURG Veilig Verkeersrit op eiland Tholen GOES Kind viel van ijzeren hek; zwaar gewond Goede resultaten op Schouws proefbedrijf y 'insdag 15 juH 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 Het bestuur van de ver. „Christelijk onderwijs aan 't Zand" heeft een verzoek aan het gemeentebestuur van Middelburg gericht om medewerking tot het stichten van een nieuwe (Christelijke) kleuter school in de Stromenwijk. B. en w. van Middelburg stellen thans aan de raad voor dit verzoek in te willigen. Voornaamste redenen van de aanvraag zijn: de overbevolking van de kleuterschool aan de Koudekerkseweg en de uitbreiding van het Zand als woonwijk. De huidige school biedt eigenlijk slechts ruimte voor 70 a 75 kinderen, terwijl 120 kleutertjes de school bezoeken. B. en w. van Middelburg noemen het daarom in hun begeleidend schrijven aan de raad noodzakelijk, dat een oplossing wordt verkre gen. Nieuwbouw is de enige oplossing, zo zegt het college. Reeds thans is een flink aantal kleuters ondergebracht in het lokaal van de Buurtvereniging (noodvoor ziening). Het totaal aantal leerlingen, dat een school van deze vereniging bezoekt, bedraagt thans reeds 153. Het verzoek van de vereniging voldoet aan de bij de wet gestelde eisen, zodat verwacht mag worden, dat de raad met het voorstel akkoord zal gaan. In afwachting van de totstandko ming van de nieuwe Christelijke kleu terschool in de Stromenwijk, verzoekt het bestuur van genoemde vereniging aan het gemeentebestuur medewerking voor de beschikbaarstelling van een lokaal. Dit als tijdelijke voorziening, daar thans reeds 52 kleuters op de wachtlijst staan. Van rijkswege is toe stemming verleend voor het aanstellen Van een extra leerkracht. Evenals reeds eerder het geval is geweest, kan de oplossing worden ge vonden door inschakeling van het Verenigingslokaal van de Buurtvere niging 't Zand, staande op het terrein Van de speeltuin. De Buurtvereniging is bereid het clubgebouw te verhuren voor f 35, per maand, uiteraard onder bepaling dat de kosten van het onderhoud en die van verlichting en verwarming voor rekening van het schoolbestuur komen. B. en w. stellen nu aan de raad voor te besluiten tot deze huur, onder bo- Overgangsexamens R.H.B.S. te Bergen op Zoom De volgende Zeeuwse leerlingen wer den op de Rijks H.B.S. te Bergen op Èoom bevorderd van klasse I naar II: B. Bouwerse en D. Vermaas te St. Maar tensdijk; J. M. Eerland te Stavenisse; E. C, W. A. Geuze te Poortvliet; L. J. Houtekamer te St. Annaland; C. D. v. d. Ouden te St. Philipsland; M S. Vos te Oud-Vossemeer en M. M. Weststrate te Rilland-Bath. Bevorderd van klasse II naar III: M. D. Bout, C. M. Elenbaas en Lize de Wil de te St. Maartensdijk; P. A. Dansen te Rilland-Bath; A. J. v. Dienst en J. Quist te Oud-Vossemeer en D, G. van Doorn te Scherpenisse. Bevorderd van klasse III naar IV: J. B. Blindenbach en C. P. Oudesluijs te St. Maartensdijk; D. M. Bijl te Scherpenisse; 3. A. de Graaf te Stavenisse; M. G. Ka- kebeeke te Rilland-Bath en W. I. Nortier te Poortvliet. Bevorderd van AIV naar AV: Jenny yanLuijk te St. Maartensdijk, ^ïëvorderd van klasse BIV naar B V: C. J. Bierens te Tholen; B. L. Leenhouts te Oud-Vossemeer; J. L. van Doorn te Scherpenisse, R. W. Kakebeeke te Ril- land-ath en W. M. Kloet te St. Maar tensdijk. ADSP.-BOUWKUNDIG OPZICHTER-TEKENAAR PBNA. Voor het diploma adspirant-bouwkun- dig opzichter-tekenaar PBNA zijn ge slaagd de heren A. P. Maas te Domburg, 3. C. Sturm te Aagtekerke, J. de Rijke te Vlissingen en J. Walraven te Sint taurens. Mulo examens Voor het Mulo examen slaagden gisteren te Bergen op Zoom F. M. B. de Cauwe uit Koewacht; A. Hommel uit Oud-Vossemeer; J. A. v. Kerkho ven uit Hulst; A. C. Beulens uit Hoe- dekenskerke; C. A. Budens idem; L. W. A. van Osch uit Goes; J. Schaier, idem; M. C. Zwartepoorte, idem; E. M. H. Lucas, Souburg. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het semi-arts examen geslaagd de heergjV. J. Klein Wassink te Zierikzee Ds. Otte nam afscheid van Veere en Kleverskerke In verband met zijn vertrek naar Herwijnen nam ds. C. D. Otte zondag afscheid van de ned. herv. gemeente VeereKleverskerke. Hij deed dit met pen predikatie over 1 Petrus 1 vers 1}Ö. Na afloop van de preek werd ds. Qtte toegesproken door ouderling J. Bliek. Hierna was er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van ds. en mevrouw Otte. De afscheidsdienst Werd o.m. bijgewoond door collega's fde ring en door het college van en w. vengenoemde voorwaarden. Het club gebouw kan, nadat de gemeente er de beschikking over heeft gekregen, ter beschikking van bovengenoemde ver eniging worden gesteld, voor zover en voor zolang de Inspectrice van het Kleuteronderwijs zich hiermede kan verenigen. Bij de bespreking met deze Inspectrice bleek, dat zij zich met de beschikbaarstelling kan verenigen, voorlopig 1958. tot en met 31 december Meubilair Tenslotte verzoekt genoemde vere niging ten behoeve van de Chr. kleu terschool aan de Koudekerkseweg gelden beschikbaar te stellen bestemd voor de aanschaffing van een aantal schoolmeubelen en enig aanvullend ontwikkelingsmateriaal. Het is de bedoeling over te gaan tot vernieuwing van een gedeelte van het oude bestaande meubilair, dat als ver sleten moet worden beschouwd. Bij controle bleek, dat vervanging van een gedeeite van het bestaande meu bilair dringend noodzakelijk is. Het college van b. en w. adviseert de raad de gevraagde medewerking te verlenen. Jeugddienst in boomgaard. Zondag avond zal in een boomgaard van de Gez. de Groene aan de Ooststraat te Kapelle een openlucht-jeugddienst wor den gehouden vanwege de Herv. jeugd raad. Voorganger in deze dienst is ds. K. W. Slik te Wemeldinge en medewer king zal worden verleend door de mu ziekvereniging „Ons Genoegen". De krant is een deur van de stad naar het land. Maar die deur geeft ook doorgang in de andere richting. Dit zei de heer R. Hagoort, hoofdre dacteur van het Zeenwsch Dagblad, toen hij zaterdagavond in de jaarver gadering van de C.B.P.B. en C.J.B.T.B. ring Walcheren sprak over „Land en krant". Hij besprak hierbij de vraag, hoe het platteland door de krant kan bevorderen, dat de wangedachte over de plattelander bij de stedelingen ver dwijnt In dit verband overzag hij de integratie van het leven in onze tijd en bepleitte ervoor, dat ook de platte lander zijn plaats in dit geïntegreer de leven inneemt. De vergadering stond voor de laatste maal maal onder leiding van W. J. Sanderse (Serooskerke), in wiens plaats Wim Coppoolse (Veere), tot dusver penningmeester, als voorzitter zal optreden. Penningmeester werd de heer P. Ton Czn. (St. Laurens). De secretaresse, mej. Jo Geschiere (Grijpskerke) deelde in haar jaarver slag mede, dat dit de eerste jaarverga dering was in nieuw verband, nl. ge combineerd. De ring heeft tot doel: aanvullend werk te verrichten, en wel door het houden van bijeenkomsten in groter verband, door het organiseren van cursussen waarvoor op de afzon derlijke afdelingen te weinig deel nemers zijn en door het organiseren van wedstrijden. Dit jaar werd de ploegwedstrijd ge wonnen door Wim Coppoolse (Veere) en de zaaiwedstrijd door S. de Visser (Souburg). In september hoopt de CJ3.P.B. een bakwedstrijd te houden Afscheid aan H.B.S. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer H. Zandvoort, leraar geschiedenis en aardrijkskunde, aan de R.H.B.S. te Ber gen op Zoom afscheid genomen van de school. Hij werd toegesproken door de directeur en namens docenten en leer lingen. Diverse geschenken werden aan geboden. MELISKERKE Bejaarden op reis. De bejaarden uit Meliskerke hebben een tocht gemaakt naar de Wouwse plantage en Antwerpen. Verkoping. Notaris J. A. Janse de Jonge te Middelburg heeft ten verzoeke van de familie F. Besuyen in het open baar verkocht: een perceel bouwland aan de Landsehuurweg te Vrouwenpol der, groot 2.21.90 ha. Koper was de pach ter de heer F. de Bree te Vrouwenpol der voor de door de Grondkamer voor Zeeland vastgestelde prijs van f 5850. Ds. H. D. Bakker neemt afscheid van Tholen—Poortvliet Ds. H. D. Bakker hoopt zondagmid dag 31 augustus a.s. des middags om half 3 te Poortvliet en des avonds om uur te Tholen afscheid te nemen van de plaatselijke Gereformeerde kerk en veertien dagen later om 5 uur, na des morgens om 10 uur te zijn bevestigd door ds. A. G. van der Stoel uit Bergen op Zoom, zijn intre de te doen als predikant van de Gere formeerde kerk te Hillegersberg-Ter- bregge, waar hij beroepen is in de va cature van ds. J. H. Baas, die in april van dit jaar naar 's-Gravenhage-West is vertrokken en daar thans werkzaam is als evangelisatiepredikant. Ds. Bak ker werd op 29 oktober 1928 te IJmui- den geboren, bezocht eerst het chris telijk lyceum te Haarlem en studeer de daarna aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 30 april 1954 zijn kandidaatsexamen deed. Na dat kand. Bakker beroepbaar was ge steld werd hij op 3 oktober 1954 door zijn voorganger ds. J. H. van Halsma van Pernis te Tholen en Poortvliet in het ambt bevestigd. en volgend jaar eind mei) een mode show, die open staat voor publiek. Walcheren telt momenteel 7 C.J.B.T. B.-afdelingen en 3 C.B.P.B.-afdelin- gen. De jaarvergadering werd verder ge vuld met 't opvoeren van een schim menspel, getiteld „Boerke Naas", waarna de nieuwe voorzitter Wim Coppoolse de bijeenkomst sloot. Op 11 september 1944 werden door de Duitse bezetters o.a. drie Belgische inwoners van Zelzaete in de duinen bij Valkenisse, gemeente Biggekerke, gefusilleerd. Op de ere-begraafplaats bij Gent in België is zondag een urn met aarde, afkomstig van de plaats, waar de te rechtstelling plaats vond, alsmede een oorkonde, door de Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen aan de Belgische zustervereniging over handigd. De aarde en de oorkonde, die werd vervaardigd door mevr. B. M. Roscam Abbing uit Biggekerke, is zaterdag ochtend op het gemeentehuis te Big gekerke door burgemeester J. L. Dreg- mans in tegenwoordigheid van de wet houders met enkele toepasselijke woor den overhandigd aan de deputatie van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen, die onder leiding stond van mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht. De heer Aalders dankte de burge meester en het gemeentebestuur voor de verleende medewerking en voor de stijlvolle wijze, waarop aarde en oor konde werden overhandigd. Avond-tweedaagse Zoutelande had een goede start Gisteravond om half acht startten niet minder dan 65 tippelaars, wier leeftijden variëerden van 9 tot 62 jaar, vanaf het verenigingsgebouw „Mid dendorp" voor de avond-tweedaagse, een traditionele wandeltocht. Onder leiding van mej. Samuelse en de heer P. L. den Hollander tippelde men het 10 km. lange parcours, dat heen over het strand naar Weskapelle leidde en terug over de provinciale weg. Er waren geen uitvallers. Van daag wordt Dishoek bezocht. Oud-Goesenaar nabij Rotterdam verdronken Bij het strandbad aan de Kralingse- plas te Rotterdam is zaterdag het stof felijk overschot opgehaald van de 24 jarige H. K. van Faassen uit Amster dam, die vermoedelijk woensdag bij het zwemmen is verdronken. De heer Van Faassen vertoefde tijdelijk bij zijn ouders te Rotterdam. Enkele ja ren geleden vertrok de familie uit Zeeland naar Rotterdam, waar de heer Van Faassen Sr. Inspecteur b(j het l.o. werd. Voordien was de heer Faas sen o.a. jarenlang hoofd van de Van Dusseldorp-Uloschool te Goes. Het drietal van Koudekerke is zaterdagmiddag als kampioen 2a klasse van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging te voorschijn gekomen uit de strijd, die in Ritthem op felle maar sportieve wijze is gestreden. De Koudekerkers staken 57 ringen en kwamen daardoor in het bezit van de kampioens-wisselbeker. St. Laurens volgde met 55 en Oostka- pelle met 52 ringen. Persoonlijk kampioen werd A. Maljaars uit Oostkapelle, die 27 rin gen stak en daarbij de meeste volgringen en veroverde de wisselbeker en de medaljes van Ritthems burgemeester en het Zeeuwsch Dagblad. Ingezonden mededeling (adv.) Elk 2e reuzenpak 20cent goedkopere Na afloop van de wedstrijd, reikte burgemeester Daniëlse de prijzen uit en sprak hij hartelijke woorden tot or ganisator P. Brasser en de juryleden, waarbij hij uiting gaf aan zijn waarde ring voor het prettige verloop. Drietallen: 1. en kampioen Koudekerke 57 rin gen (wisselbeker), 2. St. Laurens (55) die voor de derde maal een wisselbe- ker won en deze dus nu in eigendom krijgt. 3. Oostkapelle (52) beker. 4. Veere (51), beker. 5. Souburg (51), be ker. 6. Gapinge (50) beker. 7. Nieuw land (50) standaard, 8. Zoutelande (47) bekertje, 9. Aagtekerke (43) medalje. Persoonlijk kampioenschap I en kamp.: A. Maljaars, Plantlust, Oostkapelle (27 ringen), beker en med. in standaard, 2 en res. kamp.: W. Mal- jers, Veere (25). Meeste volgringen: A. Maljaars, Oostkapelle, medalje Zeeuwsch Dag blad. Bijzonder ergerlijk is het optreden geweest van een viertal Vlissingse jon gelui, in leeftijd variërend van 20 tot 21 jaar. Zondagavond heeft dit „edele" viertal een jong meisje getracht dron ken te voeren en haar mee genomen naar het stille Jaagpad voor minder eerbare handelingen. Het meisje ver zette zich echter hevig en liep tijdens de worsteling met de vier knapen o.m. een blauw oog en verscheidene blau we plekken op. De vier knapen scheur den vervolgens de kleren van het meis je stuk en lieten haar achter in een weiland. Daar werd het door de ver keerspolitie aangetroffen. Op haar aanwijzingen kon men spoedig tot aan houding en arrestatie overgaan. De knapen hebben gedeeltelijk bekend. Het onderzoek duurt nog voort. Burgemeester van Yerseke in College van Beroep voor Bedrijfsleven Bij Koninklijk Besluit zijn uit de voordracht van het Visserijschap be noemd tot bijzonder lid van het colle ge van beroep voor het bedrijfsleven: A. C. Willemsen te Yerseke en N. Haasnoot te Katwijk aan Zee. De frambozenpluk is op het ogenblik in volle gang en rijpe frambozen zijn een teer produkt. Regen en wind zijn er funest voor en de zware wind van het afgelopen weekeinde heeft plaatse lijk flinke schade toegebracht aan de frambozen in Zeeland. Er hingen veel rijpe vruchten aan de struiken en deze zijn overwegend flink beschadigd, zo danig zelfs dat ze niet meer geschikt zijn om in doosjes aangevoerd te wor den en daarna verwerkt te worden door de diepvriezerijen of in blik of glas. Het percentage frambozen in doosjes was maandag in Kapelle-Bie- zelinge zeer gering en het had weer groot kunnen zijn, want vorige week maandag b.v. was er een aanbod van 50 ton in doosjes. Deze week maandag was dat maar 10 ton. Voor de betreffende kwekers is dat een schadepost, want frambozen in doosjes werden regelmatig verkocht voor ruim f2,per.kg., terwijl fram bozen in tubs voor het vat niet hoger noteren dan f 1,09 per kg. Overigens hebben enkel de rijpe frambozen schade opgelopen en ver wacht mag worden, dat de kwaliteit van de frambozen na dinsdag weer snel zal verbeteren als de weersom standigheden gunstig blijven. De stormschade in de Zeeuwse fruit teelt valt verder wel. mee. Er zijn be drijven waarbij de appels de vroege zomerrassen wat schade hebben opge lopen, maar overwegend is het toch niet zo erg. Wel is gebleken, dat het zeer belangrijk is dat er een goed windscherm rond de fruitbomen staat. Waar dit ontbrak zijn belangrijk meer appels en peren afgewaaid dan op de bedrijven waar men wel goede aan dacht had besteed aan de windkering. Over het algemeen zijn op het ogen blik de appels en peren aan de bomen nog erg klein en ze hangen nog zeer vast. Dit heeft er uiteraard toe bijge dragen dat de schade wel meevalt na deze zware wind. NAAR VIERDAAGSE Zes leden van de Middelburgse gymnastiekvereniging „Achilles" ne men deel aan de Vierdaagse Wandel tochten, die van 22 t.e.m. 25 juli a.s. in Nijmegen worden gehouden. Het zijn mej. K. Pleijte en de heren J. Arnoldus, J. Jacobse, G. v. d. Mast, A. de Leeuw en G. de Leeuw. De he ren Arnoldus en Jacobse gaan voor de tweede maal mee. De dames moe ten dagelijks 40, de heren 55 kilome ter afleggen. Begunstigd door fraai weer zijn za terdagmiddag in de duinen van West- hove bij Oostkapelle schietwedstrijden gehouden van de Ned. Jachtopzieners vereniging, afdeling Zeeland. Voor deze wedstrijden bestond een flinke deelname, ook de belangstelling was groot, vooral van de zijde der bad gasten. Nadat de provinciaal voorzitter, de heer M. den Hollander, de wedstrijden met een kort woord had ingeleid, kreeg burgemeester Sprenger van Oostkapel le de gelegenheid om de eerste scho ten te lossen. De deelnemers moesten het vizier richten op vliegende duiven en een lopende haas. Na afloop reikte burgemeester Sprenger de prijzen uit. De uitslagen waren als volgt. Jachtopzichters: 1. A. van Vossen, 70 pt. (medalje Prins Bernhard), 2. M. den Hollander, 70 pt (medalje voorz. hoofdbestuur), 3. M. van Weele, 65 pt (beker Amstelbier), 4. C. van Soelen 60 pt (beker Heinekensbier), 5. M. F. Eversdijk, 60 p. (beker Oranjeboom bier); met de buks: M. van Weele, 31 pt., 2. J. Lidhout 31 pt., 3. R. Visser, Op verzoek van diverse weggebrui kers zijn de afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer, te Tholen, Oud- Vossemeer, Poortvliet, St. Maartensdijk en St. Annaland overeengekomen, op zaterdagmiddag 19 juli a.s. een veilig verkeersrit te beleggen voor berijders van auto's motoren en bromfietsen. Ieder kan aan deze rit deelnemen, hetzij met een auto, een motor of met een brom fiets. Inschrijving kan plaats vinden tot en met donderdag 17 juli a.s. bij één van de navolgende personen: Notaris E. D. van der Velde, Markt 28 te Tolen, P. W. A. Mees, hotel te Oud-Vossemeer, J. v. Dijke, Markt 63 te Poortvliet, de heer v. Eijsden, Nieuwstraat 7, St. Maartens dijk, P. Moerland, Julianastraat 34 te St. Annaland. Dit jaar is de start en finish te St. Annaland. De deelnemers dienen zich op zaterdag 19 juli a.s. uiterlijk om half drie met hun voertuig te melden aan de openbare lagere school te Sint Annaland. De organisatoren stellen prij zen en bovendien een wisselbeker be schikbaar. 29 pt., 4. A. van Vossen 27 pt., 5. J. Dieleman, 26 pt. In de middaguren kwamen de ja gers aan schot. Hun prestaties waren ais volgt: 1. H. Geldof, 100 pt (het ma ximale aantal), 2. C. Wattel, 100 pt, 3. A. de Roo, 90 pt., 4. J. Bonte, 85 pt., 5. J. Catsant 80 pt, 6. P. Dieleman, 80 pOp de vrije baan behaalden niet minder dan negen schutters hetzelfde aantal punten: 60. Dat waren de heren C. Wattel, J. Boone, A. van Arenthals, J. Lenshoek, A. de Roo, J. A. Nieu- wenhuijze, Abr. Kleinepier, G. de Vos en A. van Dijke. Afscheid van leerlingen Van de leerlingen, die dit jaar de Bea trix-, Irene- en Margrietschool zullen verlaten, zal door bestuur en personeel afscheid worden genomen in een op vrij dag 18 juli, 's avonds van 7 tot 8 uur in de Hervormde kerk te Goes te hou den bijeenkomst. Ds. J. W. Coenraad hoopt een kort wijdingswoord te spreken. ZOMERWERK VAN HET „JEUGDHONK" Zaterdag j.l. hebben de jongere kin deren van het jeugdzorgwerk ,,'tHonk" van de Hervormde Jeugdraad 'n reis je gemaakt naar West-Brabant, waar zij in de bossen verschillende spelen hebben beoefend en zich vermaakten in een speeltuin. Voldaan keerden de kinderen zaterdagavond huiswaarts. De oudere jongens kamperen deze zomer in Kamperland, de oudere meis jes in Vrouwenpolder en op „Hede- nesse' te Cadzand. D'e oudste jongens hebben met hun leider een bromfietstocht door Neder land gemaakt. Hengelconcours Onder grote belangstelling en met zeer mooi weer werd een hengelcon cours in de Oosterschelde georgani seerd door de Eerste Goese Hengel sport Vereniging. Aan dit concours werd door 94 leden van de E.G.H.V. deelgenomen, die samen 6729 gram vis wisten te verschalken. Daar dit avond concours slechts twee uur duurde is de vangst boven verwachting geweest. De eerste prijs werd toegekend aan de heer G. Zweedijk met een totaal gevangen gewicht van 491 gram. De tweede prijs verwierf de heer M. van Gorp met een gewicht van 490 gram. De derde prijs was voor de heer E. Landa met 440 gram. Pollepel: J. Brasser Lzn te Veere (kistje sigaren). 3. S. de Visser, St. Laurens (22), 4. L. Verhage, Koudekerke 21, 5. P. Sim pelaar, Biggekerke 20, 6. A. v. d. Hey- den, Koudekerke 20, 7. Jan Melse, Sou burg 20, 8. L. de Voogd, Nieuwland 20, 9. H. Joosse, Gapinge 19, 10. A. Cevaal, Ritthem 19, 11. J. Reynierse Azn, Kou dekerke 19, 12. Jac. Kole, Souburg, 19, 13. L. Huissoon, Middelburg 18, 14. Jac. Wisse, Koudekerke 18, 15. P. Hoebeke, Nieuwland 18, 16. A. de Pagter, Kou dekerke 18, 17. C. J. Abrahamse, St. Laurens 17, 18. P. MaljaarS, Oostkapel le 17, 19. W. de Kam, Zoutelande 17, 20. C. Janse, Zoutelande 16, 21. J. Bras ser, Veere 16, 22. Fr. Langebeeke, Ga pinge 16, 23. C. van Slooten, St. Lau rens 16, 24. L. Kodde, Biggekerke 16, 25. C. de Visser, Domburg 15, 26. W. Duvekot, Arnemuiden 15, 27. J. Ge schiere, Meliskerke 15, 28. Jac. Goed- bloed, Gapinge 15, 29. P. Peper, Aag tekerke 15, 30. J. Brand, Domburg 15. Toen gisteravond omstreeks zeven uur een groep kinderen van het kin dertehuis „Lievenshove" uit Bergen op Zoom van het zwembad naar het te huis terugkeerde en daarbij het spoor- wegviadukt passeerde, klom de negen jarige Hennie Inpijn uit Haarlem op het ijzeren hek om zo verder te wan delen. Op een gegeven ogenblik stap te het kind naast de rand en tuimelde naar beneden, op de vijf meter lager gelegen straatstenen. Hevig bloedend werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Het bleek, dat Hennie een schedelbasis- fractuur had opgelopen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De vruchten en hiermee wordt dan bedoeld alles wat aau akker- bouwprodukten in onze polders groeit staan er mooi voor. Men kan het constateren als men 'n rit maakt door de landouwen van Schouwen-Duiveland, men kan het ook zien in kleiner bestek, als men een bezoek brengt aan het proefbe drijf Scheldemonden. Van de veldvruchten ontbreekt dit jaar het vlas, omdat, zoals men weet, de vlasteelt veel minder aantrekkelijk is geworden dan de laatste kwarteeuw het geval was. Op een perceel erwten en op een perceel gerst wordt en interessante bodemvruchtbaarheidsproef genomen. De resultaten daarvan zullen eerst na een reeks van jaren bekend zijn, maar het gaat om de vraag: kunstmest, stalmest, groenbemesting. Hoe liggen de voordelen, de moeilijkheden en de mogelijkheden hiervan? Dat wil men onderzoeken. Maar men onderzoekt nog meer. Bij de aardappelrassen gaat het er om, 'n aardappel te telen met een opbrengst, even groot als het ras Bintje maar met een smaak als de oude, vrijwel verdwenen bonte aardappel. En wat wordt er gezocht naar een aardappel, die niet meer vatbaar zal zijn voor de phitophtora, de latijnse naam voor „het kwaad" in de aard appel. De vele regens, eind april, hebben aan de uien geen goed gedaan. Men merkt dan nog duidelijk, dat de grond nog niet geheel genezen is van de schade, die het zout van de overstro mingen mee bracht. Chemische onkruidbestrijding bij uien is een onderwerp dat altijd veel belangstelling wekt. In de tarwe komt dit jaar weinig roest voor. De suikerbieten tonen een prachtige stand. Tot nu toe is er ook weinig, dat herinnert aan de vergelingsziekte. De erwten en bonen staan eveneens heel goed. Vele toeristen kwamen al een kijkje nemen, vele groepen landbouwers wil len hun jaarlijkse excursie naar de Scheldemonden niet meer missen. En in het grote gastenboek, waarin men na de rondgang kan tekenen, staan vele buitenlandse namen. WAARDE Geboren: Adriana F. d.v. A. Waterman en A. de Jager. ZAAMSLAG Geboren: Pietr M., z.v. P. Spruiten- burg en A. Ollebek; Krijn, z.v. P. de Blaeij en H. M. Keijzer; Francina A., d.v. W. Allewijnse en J. Dekker; Cornelia, d.v. J. Scheele en J. J. van Alten; Cor nells M. z.v. A. Zegers en T. Leijs; Ma- rinus A. z.v. J. Witte en A. Machielsen. Gehuwd: A. P. van Langevelder, 21 j. won. te Terneuzen) en J. J. Hamelink, 20 j.; M. Meertens, 25 j. (won. te Ter- neuzen) en M. L. Dobbelaar, 21 j. Overleden: F. Bakker, 78 j. wedn. van J. Hamelink; T. M. de Kraker, 77 j. echt- gen. van A. de Putter; J. van Hermon, 80 j. ZOUTELANDE Geboren: Cornelis E., z.v. E. M. C. de Haan en S. Laport; Teuntje, d.v. L. Din- gemanse en A. van Lopik; Adriaan W., z.v. W. Lievense en Z. Boogaard. Getrouwd: P. de Visser, 22 j. en M. Minderhoud, 20 j. Overleden: A. Koppejan, 75 j., wedn. van C. J. Coppjoolse.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2