Zevende Zeeuwsch Dagblad wandeltocht in successie Opgewekte en dankbare stemming bij de finish WINNAARS Speciale hulde ,Zolang, totammed'ruutschieë., Blaren, meneer zeeuwsch dagblad pagina 3 Waar dering voor prachtige route herinnering tien kilometer Vijftien kilometer vijfentwintig kilometer blarendokters Artemis ZEEUWSE BABBELAARS ONPARTIJDIG 13 emma's club x op 26 benen keien Maandag 14 juli 1958 Onversaagde tippelkaravaan lapte hitte, blaren en kilometers aan de (wandel)laars „Een prachtige tocht". Dat' was het eenparig oordeel van de hon derden wandelaars, die zaterdagmiddag aan de jaarlijkse wandel tocht van het „Zeeuwsch Dagblad" hebben deelgenomen. In opgewekte stemming vertrok men van het Schuttershof te Goes, 'de warmte en een fiks regenbuitje werden oiiderweg moedig getrot seerd en met een humeur, dat niets te wensen overliet, arriveerden de tippelaars aan de finish. Men kon het aan de wandelaars, die tussen half vijf en zeven uur zaterdagmiddag in de Schuttershof-zaal aankwamen, niet zien, dat zij een flinke voettocht achter de rug hadden. verliep en ook de directie van „Schut tershof" werd terecht in de huldebe tuiging betrokken, evenals de EHBO- ploeg van het Roode Kruis te Goes, die slechts vier keer moest optreden, en de gemeente-politie te Goes, die er op voortreffelijke wijze mede zorg voor droeg, dat de start een vlot ver loop had. Vol lof was men over de prachtige route, een compliment, dat directie en redactie van Zeeuwsch Dagblad on middellijk willen doorgeven aan de heer C. Vee nis uit Goes, die het par cours uitstippelde en ook dit jaar weer het bewijs heeft geleverd op het ge bied van de wandelsport over grote deskundigheid en ervaring te be schikken. Opvallend was het grote aantal in dividuele deelnemers aan de 25-km- tocht. Voor deze afstand had zich slechts één groep aangemeld, namelijk de wandelgroep van de Gestichtswacht te Breda. Om half vijf kwam de eerste groep van de 10-km-tocht binnen; ruim vijf uur arriveerden de eerste tippelaars van de 15-km-route en om half zeven begonnen de 25-km-deelnemers de nog vrij gebleven stoelen in het Schutters hof te vulleh. Overigens betekende het ais eerste binnenkomen niet, dat men in aan merking kwam voor een prijs, de jury lette vooral op de wijze van wande len. Aan alle deelnemers werd een her- inneringsmedalje uitgereikt en daar naast kregen diverse groepen een prijs (zie hiervoor lijstje op deze pagina). De directeur van ons blad, de heer Jacq. de Smit, heeft met een toepasse lijk speechje de prijzen bekend ge maakt en bekers en lauwertakken uit gereikt. Hij bracht de juryleden, de heren C. Veenis en C. J. van Weele uit Goes hartelijk dank voor hun werk, dankte de deelnemers voor de vlotte mede werking, waardoor de organisatie vlot le prijs, 455 punten: Jonge drumband van „Hosanna" te Goes (beker). 2e prijs, 445 punten: Kabouters (padvindsters) te Goes lauwer tak). 3e prijs, 445 punten: Mondorgel club Leger des Heils te Gpes (lauwertak). 4 en 5, ieder 425 p.: Jacob Val- ckengroep, Goes en Wandelsport vereniging te Kruiningen. 6 415 punten: Jeugdgroep X te Goes. 7 405 punten: Wandelclub te Kortgene. De eerste en tweede prijs wer den na loting vastgesteld. le prijs: 450 punten: WSV, Axel (beker). 2e.prijs, 450 punten: Padvinders Goes (lauwertak) 3e prijs, 435 punten: WSV, Kruiningen (lauwertak). 4 430 punten: Musica, Kamper- land. 5 395 punten: St. Joseph Patro- naat, Axel. i 6 325 punten: Werkende Jeugd, Jonge Kracht, Arnemuiden. le prijs, 455 punten: Gestichts- wacht, Breda (beker). i ■if-*-*-**-*-*-*-*-*-*-*-* Bij de zaterdagmiddag te Goes gehouden wandeltocht van „Zeeuwsch Dagblad" vie- len twee groepen op door hun prachtige prestaties: bij de j 10-km. tocht de jonge drum- band van „Hosanna" te Goes en bij de 25-km. de Gestichts-* wacht te Breda. Beide groepen behaalden 54. 455 punten, het hoogste aan- tal dat de jury, die voor beide groepen zeer veel lof had, 4- deze middag toekende. rt v. Waterschoot uit Kloosterzandc, 3804 km? Ze waren van heinde en verre ge komen. De Gewa uit Breda, de Zeeuws vlamingen, de Schouwenaars en velen uit Bergen op Zoom. Ook de oud-sta tionschef van Goes (nu te .Breda), de heer Van der Veen was weer present, zag ik. Zoals altijd, met zijn onaf scheidelijke hondje aan de riem. Bei den liepen de tocht zonder blaren uit. En ook de Nederlandse Amerikaan of de Amerikaanse Nederlander net zoals u wilt was er weer. Elke Zeeuw weet wie we daarmee bedoelen. Deze rasechte tippelaar uit Kortgene gaat straks, straks natuurlijk weer naar de Vierdaagse. Er liep ook een drietal heren mee, dat al vele malen aan onze tochten heeft meegewerkt, zij het dan met de handen. Ik bedoel de typografen Chr. Korstanje en de gebroeders Jan en Huib Cdpello, die al heel wat keren de voorverhalen en verslagen van de toch ten hebben gezet en „opgemaakt" voor onze krant. Maar nu werkten ze met hun voeten mee. Tippelen, warmte of geen warmte. En ze fiksten het. De verplichte rust in hotel-café Otte in Hoedekenskerke betekende een verkoelende oase in de hete wandel woestijn. Daar klokten gulzig de in houd jes van diverse flesjes door de keelgaten, hete hoofden werden onder de kraan gestoken en de Rode Kruis- mannen lieten de talkpoeder rijkelijk rondstuiven. Ja, die Rode Kruïsploeg compleet met de onheilspellende, maar o zo vei lige kolonnewagen met de enorm© kruisen erop was weer paraat. Een kompliment aan het adres van de he ren P. J. de Jong, Lockef eer, de Ko ning en Hoek is dan ook zeker op z'n plaats. Geen gewonden, gelukkig. Maar niettemin was de service weer als van ouds, Zó'n Rode Kruis! Neemt u dat gerust van mij aan. Moe van (het kijken naar) al dat wandelen, en transpirerend van (het kijken naar al die tippe laars in) de brandende zon, kwam ik aan de finish. Zonder blaren. Dank zij de zachte kus sens van 'het autootje. Want laten we even heel eerlijk zijn het was bijna geen weer om zo ver te tippelen. En daarom neem ik, gezeten aan de finish achter een koele long-drink, nogmaals heel diep mijn petje af voor dat dappere wandelleger dat hitte, blaren en kilometers botweg aan de (wandel)laars heeft gelapt. Het petje van O Als 'theet is en je tippelt 25 km. dan lust je tijdens de rust wel een slokkie, dacht sold. D. YVeststrate uit Goes van de zware Luchtdoelartille rie uit Ossendrecht. En zo dachten velen er over. Klok-klok-klok vandaag, maar altijd Wat zegt u daarvan? En dan moet u ook nog weten, dat de W.S.V. „Emma" pas op 15 mei van dit jaar, op Hemel vaartsdag is opgericht, Door die 13 knapen zelf. 't Is zó gegaan: Een clubje jongens uit Axel wilde op Hemelvaartsdag eens aan een wandeltocht in Kruiningen deelnemen. Ze reisden er heen, bleven als een clubje „zonder naam" bij el kaar lopen en eindigden op de 9e plaats. 'tWas wel geen grote prijs, maar de 13 jongelieden vonden het toch voldoende grondslag, om nu meteen maar een ech te club op te richten. Dat was gauw gebeurd. Eenparig werd de 15 jarige Michiel, een ambachtsscholier („tech nische school, meneer," verbeterde hij met gepaste trots), tot leider uitgeroe pen. Danie de Putter, een wat jonger lid, dat nog op de lagere school is, werd secretaris en „Pipse" kreeg de (nog lege) kas te beheren. Wie is Pipse? vroeg ik, en een luid gelach was het antwoord. Maar hoe is je echte naam? Jopie van Bentegem, meneer. 0 Een plaatje vanuit de hoogte tij- Ge-». Op te voorgrond een welpen- dens de afmars door de straten van horde uit Goes. ALS HET NIET zo'n versleten gezegde was, dan had ik boven dit verhaal geschreven: „Hoe warm het was en hoe verWant het moet bepaald een dag als j.l. zaterdag zijn geweest, toen ons aller min of meer beminde schrijver-dominee Nicolaas Beets deze historisch geworden woorden in zijn Camera Obscura neerpende. Oefff, wat was het zaterdagmiddag warm! Echt geen weer om een lange wandeling te gaan maken. Maar honderden tippelaars, kleintjes en groten, be ginnelingen en veteranen, hebben zich daar alle maal niets van aangetrokken. Onvervaard versche nen ze aan de startbureaus in het Schuttershof, met enthousiasme begonnen ze aan de af te leggen, bla kerende etappe en zonder ook maar één uit valler arriveerde de wandelkaravaan tegen de avond weer in Goes. Hulde aan al die rasechte tip pelaars, die de hitte, blaren en kilometers finaal aan hun (wandel)laars hebben gelapt! EK GA U VERTELLEN van deze wandelende „Zeeuwsch Dagblad"-kara- vaan. Van Emma, die nog maar twee maand oud is, maar niettemin 26 benen heeft. Van een jongensclubje uit Axel, dat dertien leden heeft van gemiddeld dertien jaar, maar niettemin alle bijgelovigheid ten spijt met een eerste prijs ging strijken. Van een 15-jarige groepsleider en zijn penningmeester die „Pipse" wordt genoemd. Van zeven kleuter-tamboertjes uit Goes, die ook een grote beker wonnen. Van de jongste deelnemer, die op vier ledematen de tocht uitliep en van alom bekende Nederlandse Ame rikaan uit Kortgene. Van een club die nog een club moet worden en van een stelletje „kilometer-vreters". 0 HET WAS dit jaar de dag van Hoe dekenskerke. Maar het was er rustig, want de blakerende zon had alle leven van de asfaltwegen gebrand. Alleen de koene tippelaars vervolgden hun weg over de kasseien, plavuizen en zacht- geworden asfaltlaag, waarvan de gloed afstraalde en de lucht erboven begon te trillen. Zo was het bij 's Gravenpol der, zo was het op de Westerschelde- dijk en zo was het bij Hoedekenskerke. Het aantal deelnemers was iets min der dan voorgaande jaren. Dat werd mij al direct bij de start verteld. Niet alleen de warmte was daar debet aan Daar kwam namelijk bij, dat er die zelfde dag nog drie sportmanifestaties plaats hadden. Een aantal wandel cracks die normaliter zouden hebben deelgenomen aan onze tocht, had zich nu voor dezelfde datum laten in schrijven voor een nachttocht op Wal cheren, terwijl O.K.K. uit Goes (een vaste klant) samen met de zustervere niging uit Hoedekenskerke aldaar de jaarlijkse propaganda-demonstratiemid- dag hield en in Rilland zestien gym nastiekclubs aan een toernooi deel namen. Drie belangrijke factoren, die onze tocht niet ten goede kwamen. Maar niettemin waren er enkele hon derden tippelaars komen opdagen. Maar wat betekent „Pipse" dan? Weer een luid gejoel. Ik ben het niet te weten gekomen. Het is een van de clubgeheimen, waar u en ik niet mee De jury van de wandeltocht van Zeeuwsch Dagblad heeft za- dagmiddag wel zeer onpartijdig de prestaties beoordeeld. De ju ryleden wisten zelfs de namen van de clubs niet. Elke club had een nummer gekregen, dat de leider op zijn armband droeg. Toen het resultaat van het werk der jury bekend werd gemaakt, moest zelfs nog worden nagegaan, aanwelke groepen de betrokken nummers waren uitgereikt. Onpartijdiger kon het niet! te maken 'hebben. Maar Pipse of Jopie, hij is in elk geval net als leider Mi chiel, 15 jaar en leerling van de „tech nische school" te Terneuzen. Waarom hebben jullie de chrb nu Emma genoemd? De dertien jongelui keken elkaar verbaasd aan over zoveel domheid. Tot er een sprak: Ja, waarom geen „Em ma"? We moesten toch een naam heb ben? OZO. KLARE TAAL. Onmiddellijk hebben de heren zich een uniform aan geschaft, met behulp van vriendelijke moeders. Donkere, lange broek en licht shirt. Elke woensdagavond om zeVen uur start „Emma" op 26 benen om te trainen. Elke keer tien kilometer. „En geen centimeter minder," zegt leider Michieltje onvermurwbaar. Ik moet toegeven, dat ze er succes mee geboekt hebben. Want sinds de 15e mei is Tiet steeds Excelsior gegaan. In Kruiningen 9e prijs, bij de B.B.-wan- deltocht in Goes een 6e prijs, laatste in Axel een Ze prijs en zaterdagmid- goeddag in Goes eenja u raadt het goed een eerste prijs in de 15 km.-afstand. „Emma" -» waarvan tus sen twee haakjes alleen tiaar jongens lid zijn en mogen zijn eindigde ge lijk met de Goese padvindsters. Er moest geloot worden. Michiel trok een papiertje, wendde zich om naar zijn in spanning verkerende „Emma", hief beied armen in de lucht en schreeuw de: „De éééêérste!" waarop een india- nengehuii werd aangeheven. 0 „Pipse", Daanie en het hele „Emma"-stei was in een uitgelaten stemming om het succes van de pas 2 maand oude club. De kleine man, die de beker vasthoudt, is niemand minder dan Michiel, de 15-jarige lei der. (Ziet u het „behangen" broekie links?) sloten is bij de N.C.W.B. Ik heb nu zomaar een stelletje jongelui bij el kaar gekregen, van alles wat. We willen eerst eens proberen of er be langstelling is, ziet u? Binnenkort hoort u er wel meer van." Q DE KEIEN in het w&ndelvak ont braken evenmin. De heer K. W. van Houdt uit Bergen op Zoom heeft maar liefst 8512 km. onder zijn voetzolen zit ten, zo zag ik in zijn wandelboekje. Hij is een trouwe klant van onze Z.D.- tochten en ook aan de 100 km. Mon stermars in 1957 nam hij deel. En wat denkt u van mej. S. v. d. Velde uit Hoek met 4925 km? Of van mej. M. L. Mogen er ook ouderen in jullie club? vroeg ik aan Michiel. Neen sprak hij beslist. Niet ouder dan 16. ,Als jij 16 wordt, stap je er dan uit? Nee hoor, ik ga d'r nooit uit. Ik blijf altijd lid. En hoelang blijft Emma dan wel be staan? „Net zolang tot amme d'r mee uut sehieë Ik mag ze wel, die knapen van „Em ma". Veel succes nog, jongens! En Mi chiel, houd ze onder de duim, jong! 0 ER WAS VEEL JEUGD onder de tippelaars. Kranig werk. „Musica" bij voorbeeld, en de jongens van het St. Josefspatronaat (een r.k. kostschool) uit Axel. En vlak de miniatuur-muzi kantjes niet uit, de jeugd-drumploeg van „Hosanna" uit Goes. Zeven van de tien tamboertjes en leerling-tamboer- tjes tippelden mee, compleet met uni form en pet. Voorzitter C. van Dijl was zelfs naar de finish gekomen om zijn mannekes te feliciteren met het succes (de eerste prijs op de 19 km.). De ka bouters en de groep van het Leger des Heils uit de Ganzestad mogen evenmin onvermeld blijven. Er was ook een jeugdclub bij, die nog geen club was. Club X. „Dat zit zo," vertelde de heer W. Prummel, de leider, mij al lopende, „we willen komen tot een afdeling van de Ned. Chr. Wandelbond in onze provincie. En in Goes tot een club die aange- Er waren niet veel blaren te prikken. En gewonden kwamen er evenmin. Maar overal stonden de Rode Kruismannen paraat. Hier zien we de dames Adri YValhout (van „At las") nit Middelburg en Marian Ver wijs uit Yerseke, die zich door de heer De Jong laten he„talkpoederen". o DERTIEN KNAPEN, wier leeftijden variëren van 1115 jaar, stapten vief over de weg op het 15 km. parcours. „Wij zijn Emma", zei de voorste, even als de anderen gekleed in een lange donkere pantalon en een witte blouse. Het bleek een complete Emma te zijn, want de Wandelsportvereniging „Emma" uit Axel telt slechts 13 leden. Wie is jullie leider? vroeg ik aan de knaap, die naast het clubje voortstap te. Dat ben ik, antwoordde de 15 jarige Michiel Koekoek. Ja vandaag. Maar wie is de echte leider of de voorzitter? Dat ben ik, zei Michiel. „Niet alleen

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2