TENT OP HET DAK Zeeuwse Babbelaars ^ORT mg A. BLOKSMA: uitvinder en oratoriumzanger Dr. P. H., 75 jaar en nog altijd junior Kleverskerke staat op de bres voor het bestaan van de school Oefenen voor de Kanaalrace ZEEUWSCH DAGBLAD Nog geen miljoen oesterpannen Huidqenez mee Artemis l Duitsers willen in Rusland blijven Ja terdag 12 juli 1958 Pagina y Ingezonden mededeling (Adv.) TEGEN ZEEr' LUCHT" EN WAGENZIEKTE! nri I verkrijgbaar bij apothekers en drogisten'- Op het eerste gezicht lijkt dit een alledaags plaatje. Een groepje spelende kinderen en een man die toezicht houdt. Het plaatje werd in Kleverskerke op Walcheren gemaakt. Eind vorige eeuw werd dit dorpje, dat een kerk, een paar boerderijen en enkele straten rijk is, bij de gemeente Arnemuiden gevoegd en ver loor het zijn zelfstandigheid. Een school telt Kleverskerke óók nog en deze negen spelende kinderen vormen de volledige bezetting van de éénklassige school. Meester De Bert, hoofdonderwijzer, klasse-onder wijzer, concierge en raadsman van het dorp, brengt hen de nodige kennis, bij. Hij leert de zesjarige Jan lezen en een bank verder legt hij de 13-jarige Coby een moeilijke rekensom uit. Begin van dit jaar werd het bestaan van deze dorpsschool ernstig bedreigd. De raad van Arnemuiden hield zich langdurig bezig met de vraag of het niet beter zou zijn de kinderen elders de school te doen bezoeken, doch het regende protesten uit de Kleverskerk- ?e dorpsgemeenschap. De school moest blijven, want „het gaf vertier, vooral wanneer de school uitging". De school kón blijven, want gedepu teerde staten verleenden alsnog goed keuring voor een tijdperk van drie jaar. Dón wordt er opnieuw geknaagd „aan het laatste bolwerk van de zelfstandig heid van Kleverskerke" zoals meester De Bert het uitdrukt. Over de toekomst ls meester De Bert optimistisch. Vier nieuwe leerlingen zijn reeds opgegeven voor het nieuwe leerjaar en misschien De eerste oesterpannen zijn gisteren in het water van de Oosterschelde ge bracht. Vermoedelijk zal men dit jaar het miljoen niet halen. Verleden jaar werden 1,5 miljoen oesterpannen uit gezet tegen ongeveer drie miljoen in 1956. Ingezonden mededeling (Adv.) idg db he Voelen en oksels Iris dooi Purol-poeder Horizontaal: 1 keer, zangnoot, naald tekening; 2 bloeiwijze, wennen; 3 fut loos, inktvis; 4 reismandje, deel van een bloem; 5 wild'zwijn, melkschaap, afk bijkeuken; 6 rondhout, wapen, zangnoot; 7 arktisch dier, soort wal vis; 8 twaalf, bijgevolg; 9 verlaagde toon, verhoogde plaats in een zaal. Verticaal: 1 verkleedpartij; 2 vis soort, wisselborgtocht, dier; 3 versie ring, pers. voornaamwoord; 4 berg plaats, heerlijk oord; 5 werpstrik, veelkleurig; 6 oppervlaktemaat, met ijs gevulde bus; 7 afk. en dergelijke, gehalte, broedvr; 8 metalen bak, dikke pap, afk. Geneeskundige Dienst; 9 hevig verlangen, tweeklank. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 spar, 5 getal, 7 fa, 8 lor, 9 bark, 12 kaketoe, 13 Ob, 15 Kr., 16 bewogen, 19 ezel, 20 gom, 22 i.l., 23 genot, 24 Lena.- Verticaal: 1 stok, 2 parasol, 3 al, 4 barok, 6 cl, 7 fat, 9 beweien, 10 kern, 11 robe, 14 bezit, 17 wel, 18 nona, 21 M.O., 23 ge. worden het er vijf. Een belangrijke toe neming op een sterkte van negen leer lingen. Kleverskerke heeft niet alleen zorgen voor zijn school, er heerst blijkbaar óók een vrouwenoverschot. Want er zijn zes meisjes en drie jongens onder de school kinderen en bij de nieuwelingen zijn de meisjes eveneens in de meerderheid. Maar dót probelem ls nog niet urgent. Ds. M. W. J. C. de Kluis viert zilveren ambtsjubileum Zondag 13 juli a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat ds. M. W. J. C. de Kluis, Geref. predikant te kant in de Gereformeerde Kerken in Santpoort werd bevestigd als predi- Nederland. Ds. De Kluis werd op 7 september 1900 geboren en diende eerst bijna zeven jaar de Gerefor meerde Kerk van Diemen. Vervolgens diende hij zes jaar de Gereformeerde Kerk van Serooskerke (W.), waar hij in november 1945 in mili taire dienst trad en hem in verband met zijn benoeming als legerpredikant met ingang van 22 mei 1946 emeritaat werd verleend. Ds. De Kluis is onge veer vijf jaar legerpredikant geweest en was als zodanig werkzaam in En geland en als geestelijk verzorger van de beide militaire hospitalen te Utrecht. Sinds 9 juli 1950 dient ds. De Kluis de Gereformeerde Kerk van Santpoort. Tijdens zijn ambtsbedie ning in Serooskerke nam hij actief deel aan het verzet en heeft hij tevens zich beijverd, om aldaar een nieuwe Gereformeerde kerk te krijgen, die na zijn vertrek inmiddels gebouwd werd. Het ligt in de bedoeling van ds. De Kluis, om in de kerkdienst van zondag a.s. zijn zilveren ambtsjubileum te herdenken. Verder is er dinsdag d.a.v. om kwart over zeven in de Gerefor meerde kerk van Santpoort een her denkingssamenkomst belegd, waarna een receptie zal worden aangeboden. Ingezonden Meded. (adv.) Slechts vijf minuten zijn er nodig om de platte aluminium-koffer boven op de auto (bovenste foto) een prachtige tent, compleet met tafel, stoelen, kooien, gaskachel- op-flessegas en zelfs een goot steen met stromend water te maken. De onderste foto laat zien, hoe de „sky-camp", een uitvinding van de ontdekkingsreiziger Pugsley, er uitziet, als alles uitgeschoven en -gerold. „JA, NEEMT U me niet kwalijk, maar wat bent u nu eigenlijk: oratoriumzanger, pianist, directeur van 'n technisch bureau of uitvinder van wasmachines, anti- zee-ziekte-apparaten en punaisemachines?" „Alle vier tegelijk Verbluft staarde ïk naar de heer A. BLOMSMA, in genieur uit DEN HAAG, een kleine veertiger, met een vriendelijk gezicht, artistiek. We zaten in hotel „Mon- dragon" te Z1ER1KZEE. Enkele uren tevoren hadden we het geheel automatische gasbedrijf aldaar uniek voor Westeutopa bezichtigd. Die gas-robot is ook een geesteskind van de heer Blomsma. Wasmachines Anti-zeeziektestoel Hete-luchtkanon Punaisemachine Gas-robot, enz. We zaten in het charmante gezelschap van mevr. Blom sma niet onbekend in perskringen, want jarenlang was zij secretaresse van de publiciteitschef van de ANWB en van de heer Blomsma's secretaresse mejuffr. INEKE SCHRIJVER. Laatstgenoem de dame van om en nabij de twintig is momenteel Haagse, maar al spoedig verklapte ze mij, dat haar wieg in GOES heeft gestaan.... Dat was Ja, ik heb een raket auto uitgevonden P.S.: Voor de foto van deze groep Veere-Vrienden moet ik u naar onze fotopagina (pag. 3) verwijzen. A. dan ook een belangrijke re den. dat ze mee naar Zee land was gereisd, want de ge boortegrond trok toch nog wel. Laat ik die meneer Blom sma even aan u voorstellen. „Een gespleten persoonlijk heid", zou ik geschreven heb ben, als het niet zo onsym pathiek had geklonken. In deze Hagenaar strijden name lijk voortdurend kunstenaar Blomsma en technicus Blom sma. Een strijd, die nog al tijd woedt, nog nimmer be slist werd en naar ik, met de persoon in kwestie, hoop ook nooit uitgevochten zal worden. Het begon met de artiest Blomsma. Uitstekend pianist, goede stem. „Moet naar het conservatorium", zei de mees ter tegen pa Blomsma, toen Adriaan nog in de korte broek liep. Aldus gebeurde. UITVINDER Inmiddels ontwaakte ook de tweede „Ik", de technische, in het binnenste van Adri aan. Enfin, om u niet langer nieuwsgierig te maken: Een jaar of wat later, had de heer Jongsma zowel het diploma van de MTS, als ook dat van zang- en piano-studie in zijn zak. Welke kant uit? Voor lopig in de techniek. Hij stichttte een technisch advies bureau, dat thans T.A.B. (Techn. Adv. bureau Blom sma) heet, en dat uitgegroeid is tot een staf van zestig man personeel. sen Utrechtse professor dat zee- en luchtziekte onmiddel lijk verdwijnt, zodra het hoofd een tegengestelde be- Dit is de ene helft van de heer Blomsma, die van muziek en zang weging tot het lichaam maakt. „Probeert u het maar eens, bijv. in een lift", aldus Toen sloeg de heer Blom sma aan het uitvinden. Welk genre? heb ik gevraagd. Je kunt het zo gek niet beden ken, luidde het antwoord, overigens in alle bescheiden heid. Om maar een paar din gen te noemen: gascomforen, een tweetal wasmachines, be wegende bestralingsapparaten voor broeikassen etc., een anti-zeeziekte-toestel, 'n hete luchtkanon, een robot, een punaisemachine en ga zo maar door. Dat anti-zeeziekte-toestel is vele jaren in gebruik ge weest bij scheepvaartmaat schappijen en ook in vlieg tuigen. Het was gebaseerd op ZE WAREN VAN VER gekomen, die vele „Vrienden van VEERE". Na de boottocht en kort vóór de lezing van prof. Smit in „Het Lammetje", kwamen enkele heren achter het museum op het zonnige tuinterrasje zitten. Daar trof ik o.a. Dr. W. H. v. d. BERGE, regeringscommissaris voor de belas tingen, prof. W. A. P. SMIT en Dr. P. H. RITTER Jr. uit Utrecht, Dr. J. J, PATER, rector van het Heemraadlyceum te Rotterdam en de burgemeester van Veere, Jhr. I. F. DEN BEER POORTUGAEL. 't Was net tijd voor de thee. „U vraagt zich natuurlijk af, wat doet zo'n belasting man uit Den Haag nu in Veere?" zei dr. Van den Ber ge tegen me, toen de foto graaf zijn knipwerk had ge daan. „U mag gerust weten, dat ik van Veere houd, en dat is geen wonder, want ik ben een rasechte Zeeuw. Ik ben geboren in THOLEN. En als u wilt weten wanneer, dan is dat in 1905 geweest". Dr. Van den Berge, die met zijn echt genote aanwezig was, woont au ambtshalve in Den Haag, maar hij is en blijft 'n volbloed Zeeuw. Daar windt hij bepaald geen doekjes om. Dr. P. H. Ritter Jr. is bij u allen natuurlijk overbekend van radio en boeken. Onlangs werd deze journalist-letter kundige gehuldigd op zijn 75e verjaardag, maar hij siert zijn naam nog altijd met de woord-appendix „junior". Dr. Ritter is een groot vriend van Zeeland, vooral van Veere. Men leze maar eens zijn „Zeeuwse mijmeringen" (1919). „Ziet u dat?" vroeg Veere's burgervader eensklaps aan dr. Ritter en wees naar de fraaie eiken achterdeur van „Het Lammetje", „ziet u dat symbool in hout uitgesneden? Het Lam Gods. Dat verklaart tevens de naam van „Het Lammetje", door de volks mond vroeger aldus gedoopt. Het heeft dus niets met de wolhandel te maken, zoals men dikwijls meent." het principe 4 een idee van 'de uitvinder, „als u snel om laag gaat, krijgt u een wee gevoel in de maag. Maar zo dra ge met uw hoofd een an dere beweging maakt (even heen-en-weer beweegt), ver dwijnt dat gevoel spoorslags". Ik heb het nog niet gepro beerd, maar ik ben direct bereid het aan te nemen. Pro beert u het maar eens, waar- dê lezers. Enfin, uitgaande de van dat principe, constru eerde men een soort ligstoel, waarvan het hoofdeinde een andere beweging maakte dan de rest van de stoel, die na tuurlijk met het schip mee- schommelde. Die punaisemachine ont sproot ook eensklaps aan het brein van de heer Blomsma. Mgar dat kon zo niet door gaan, want in drie maand tijd had het machientje (heel simpel) 170 miljoen punaises geproduceerd en heel Neder land zat er propvol mee. Daar zat dus geen brood meer in. Maar inmiddels waren er al weer andere uitvindingen ge daan in huize Blomsma. KUNSTENAAR ALS DE HEER Blomsma thuis komt van zijn tech nische arbeid, met een hoofd vol formules, ampères en ku busjes, dan gaat hij in zijn flat achter de vleugel zitten, slaat een paar akkoorden aan, fantaseert naar hartelust en begint te zingen. „Dan hen ik eensklaps een geheel ander mens", zegt hijzelf. Zang en spel van de heer Blomsma zijn hijzonder goed. Dat heb ik zelf kunnen horen, toen hij zich achter de piano in hotel „Mondragon" zette. Hij heeft een zwak voor Joegoslavische volksmuziek. Prachtig, zoals hij dat weet te brengen. Menig muziek avondje heeft hij zo al ge geven. En dan als oratorium- zanger. Soms onder een pseu doniem, maar ook wel onder zijn eigen naam. Mattheus- en Johannespassie, de Schöp- fung, Jahreszeiten en andere grote werken. Kan dat nu samengaan, uw technische en uw muzikale aanleg? heb ik gevraagd. „Het vult elkaar juist zo heerlijk aan", zegt de persoon in kwestie, „het houdt me fris, doordat ik steeds weer dat andere leven van me kan ver geten". Een te bijden mens, die uitvinder-zangcr-adviseur -pianist Blomsma. De achttienjarige Stina Free uit Bergen op Zoom, traint voor de Kanaalrace. Woensdag zwom zij twaalf uur aan één stuk van Bres- kens naar Zeebrugge en terug. Foto: Stina met haar trainer Ad Vriends. Stina Free gaat door met trainen Stina Free, die woensdag een ge slaagde buitengaatse zwemtocht van Breskens naar Zeebrugge en terug maakte zal nog een zwemtocht maken: van Bergen op Zoom naar Wemeldinge en terug. De datum is vastgesteld op woensdag 16 juli a.s. De Butlin race waaraan ze nu defi nitief mee doet wordt gezwommen op 21 augustus a.s. Verschillende verenigingen hebben steun voor haar tochten toegezegd. Za terdag is er in de Thaliatuin te Bergen op Zoom een groot tuinfeest. De Ber gen op Zoomse postduivenvereniging en een wielerclub hebben eveneens steun toegezegd. De 28-jarige Frank Mitchel, een krankzinnige misdadiger die uit het strafgesticht van Broadmoor was ont snapt, is woensdagmiddag door de po litie gevat toen hij van Bournemouth naar Londen onderweg was. Volgens onbevestigde berichten in Athene zal de Griekse premier, Kara- manlis, naar Genève vliegen om daar besprekingen te voeren met de Britse premier, MacMillan. De Afrikaans-Aziatische groep bij de Ver. Naties zal verzoeken om op neming van de Algerijnse kwestie op de agenda van de komende algemene vergadering. Het Sowjet-Rode Kruis heeft de Westduitse organisatie laten weten, dat ongeveer zevenduizend Duitse mi litairen die in de tweede wereldoorlog door de Russen krijgsgevangene zijn gemaakt, weigeren naar hun land te rug te keren. Dit is gisteren te Muns ter verklaard door dr Wagner, die het bureau van het Westduitse Rode Kruis voor vermiste personen leidt. Enige krijgsgevangenen waren met een Russische vrouw getrouwd, ande ren wilden om ideologische redenen de Sowjet-Unie niet verlaten. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9