Handschoenindustrie door dumping bedreigd Pijl en peil Supralux plasticlak Para-parochiale gemeente ONTWAPENING Gezondheidstoestand van gerepatrieerden valt mee RADIO EN TELEVISIE Goedkoopprodukt uit Hongkong ZAL DE REGERING INGRIJPEN Concurrentie niet vol te houden Geen publikatie mij n werkersfoto koningin Elisabeth Militairen op herhalingsoefeningen kunnen eerder naar huis Uitrusting -moet in prima staat zijn Beter dan werd verwacht is beter - kost minder! GOBS Gastvrijheid in Berlijn Geen roomsen op de kansel DE KERK VANDAAG Als dat bij ons eens gebeurde Was de synode verkeerd? TEKORT AAN NONNEN Zaterdag 12 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 WIJ GEBRUIKTEN vorige week zo in het voorbijgaan het woord „hand geweer". Uiteraard dachten wij daarbij aan meer dan een geweer, öat met de hand bediend wordt. Onder handge weer zouden' wij willen verstaan en het is ook de oorspronkelijke bedoeling van 't woord elk voorwerp, dat de mens ter hand neemt, om zijn licha melijke kracht bij het verweer, tegen welke tegenstander dan ook, te ver sterken. Wij weten niet, op welke wijze Katn zijn broeder Abel heeft doodgeslagen. Of hij een steen of een knuppel ter hand genomen heeft, noch ook, of de mens in die tijd voor zijn verweer te gen de wilde dieren, die hem toen al, na het einde van het paradijsleven be laagden, zich reeds wapenen had ver vaardigd. Maar wel weten wij, dat de zoals wij dan zeggen primitieve mens reeds vroeg zich wapenen ging ontwikkelen, al was het maar een knots, met ingegroeide stenen verzwaard, met recht, evenals de steen, een vuistwapen, Maar die steen kon ook geslingerd worden. En de mens vond al spoedig de pijl uit, die door de kracht van de ge spannen pees werd voortgedreven en op grote afstand de tegenstander kon treffen MAAR HET IS NIET onze bedoeling te sohrijven over de geschiedenis van de bewaping van de mensen. Het gaat er ons slechts om, te ty. peren, dat van de vroegste tijden af de mens er naar gestreefd heeft en in bepaald opzicht moest streven zijn wapentuig steeds meer doeltreffend te maken. Hij moest daarbij altijd pogen zijn mogelijke tegenstander voor te zijn en zijn afweer- zowel ais aanvalswa pens zo te maken, dat hijzelf weinig gevaar van schade liep, terwijl die voor zijn tegenstander des te groter zou zijn. Het voordeel was aitijd maar van tijdelijke aard. Want welk wapen er ook was, na enige tijd had de tegenstander zo niet hetzelfde, dan toch een derge lijk wapen. Dan ging het er slechts om welke hoeveelheid van die „moderne' wapenen de een kon krijgen, om daar door de ander te kunnen verslaan. Het werd een zaak van een aantal mensen en van een hoeveelheid wapens. DE VERRASSING van het nieuwe wapen kon veel doen. Zo is in de Frans Duitse oorlog van 1870 het machinege weer, dat door de Duitsers werd inge zet tegen de traditionele Franse kuras siers, die met karabijn en zijdgeweer op de vijand aanstormden en bij rijen werden neergemaaid door slechts wei nige, maar kogels-zaaiende Duitse sol daten, van beslissende betekenis ge weest. Met dat wapen waarvan het wist, dat Frankrijk het niet had durfde Duitsland de oorlog aan. Het be zit ervan versterkte het moreel van zijn troep, en de ervaring ermee en de wetenschap van het gemis ervan demo raliseerden de Franse legermacht, zodat de Duitsers als onoverwlnnaars tot Pa rijs konden optrekken. Zo hebben de eerste gevechtsvlieg tuigen en tanks in de oorlog van 1914 1918 belangrijke betekenis gehad, waartegen de Duitse dreiging met zijn pompeuze „Dikke Bertha", het grote kanon, dat granaten op Londen zou moeten schieten, niet was opgewassen, Zo hebben in de laatste oorlog de vloed van verbeterde wapens aan de zijde van de strijders tegen Duitsland en tenslotte, als „hoogtepunt", de atoombom op Hiroshima de eindstrijd geforceerd. Daartegenover was Duits land juist te laat met de ontwikkeling van zijn raketten, om die een belang rijke rol te doen meespelen. MAAR WIE juist zo, in grote lijn, de ontwikkeling van de bewapening na gaat, zal opmerken, dat deze al meer werd losgemaakt van de man. De wa pens gingen in de oorlog hun eigen rol spelen, bijna onafhankelijk van het aan tal mannen, dat ze bediende. En ook werden, naast de strijdende soldaten, meer en meer de burgers in het gevaar van de oorlog betrokken, in steeds gro ter aantal en met steeds dodelijker ri sico. Het is feitelijk pijnlijk dit als tus- senopmerking dat de Inspanning, die de volken zich ten behoeve van de oor log in tijden van oorlog getroostten, vaak een stimulans was voor de latere ontwikkeling in vredestijd. Zo zou om een voorbeeld te noemen de bur gerluchtvaart zich na de oorlog 1914 1918 niet zo snel hebben kunnen ont wikkelen, als de oorlogsnoodzaak niet tot tal van verbeteringen in't vliegtuig had geleid. Zo zou de huidige ontwik keling van de atoomenergie voor vre desdoeleinden waarschijnlijk minder ver gevorderd zijn, als zij niet kon terug grijpen op de versnelde studie en expe rimenten in de vorige weredoorlog. MAAR DESALNIETTEMIN blijft het beangstigend, dat de wapens van men sen zich al meer gaan richten op de totaliteit van de vernietignlg van land en luyden van de tegenstander. Is daaraan dan geen halt toe te roe pen? Zoals wij al eerder schreven: er zijn mensen, die zeggen, dat dit kan ge schieden door eenvoudig niet mee te doen. Maar vorige week hebben we al uit eengezet, -dat dit alleen betekent een zékere knechting, zowel maatschappe lijk, politiek en economisch als geeste lijk van degene, die de bewapening stop- fezet heeft of verzwakt, door degene, ie daarin zijn kracht heeft gezocht. wy mogen er om concreet te zijn onze ogen niet voor sluiten, dat Rus land, versterkt door de landen, die het reeds onderworpen heeft en houdt, nu sedert 1917 alles gezet heeft in de eer ste plaats op de versterking van zijn „zware Industrie", die zeer gemakkelijk oorlogsindustrie Is, en op de aanmaak van wapens voor de zgn. nucleaire, de atoomoorlog. De geslaagde lancering van aardsatellieten heeft bewezen, dat Rusland ook op het gebied van raket ten, die duizenden kilometers van hur. basis dood en verderf kunnen versprei den, ver gevorderd is. Zal het Westen deze ontwikkeling kunnen tegenhouden, door te zeggen: nu gaan wij er niet ve: der mee Of zal het Westen moeten zeggen: wij hebben deze wapenen ook. En zal het met zijn bewapening op dit punt niet moeten tonen, dat het Rusland tenminste even- aardt ER IS TE ALLEN TIJDE nu een maal veel waarheid in het woord: wie de vrede wil, bewapene zich ten oorlog. Het is helaas nu eenmaal zo, dat de wetenschap by volken en hun heersers: wij hebben een wapen, dat de ander kan Het bureau der vereniging van tricot- en kousenfabrikanten meldt, dat de uiterst scherpe dumping, die reeds geruime tijd de Nederland se handschoenindustrie bedreigt, thans dermate ernstige vormen heeft aangenomen, dat ingrijpen van de overheid volgens genoemd bureau, vermoedelijk spoedig verwacht kan worden. Het zijn vooral de handschoenen uit Hongkong, die tegen zo lage. prijzen geleverd worden, dat normale concurrentie voor de Neder landse industrie niet mogelijk is. in Hongkong, dat de arbeidsdag in de ze industrie daar 10 uren telt, de werk week 7 dagen, zodat iedere werkkracht gemiddeld 70 uur maakt. Het doorsnee weekloon van de vrouw in de Hong- kongse handschoenindustrie ligt op rond f20. Het uurloon beloopt niet meer dan 27 ct. Indien men in aanmer king neemt, dat het hier gaat om een zeer loonintensief artikel, waarvan 50 tot 60 procent van de kostprijs uit loon bestaat, dan is het zonder meer duide lijk dat de concurrentie hiermede niet is vol te houden. De moeilijkheden voor de Neder landse handsehoenindustrie hebben zich geleidelijk ontwikkeld, doch de laatste jaren bijzonder scherpe vormen aangenomen doordat het euvel van de dumping in versneld tempo verder ontwikkelt. NEDERLANDSE PRODUKTIE Het gevolg is geweest, dat het aan deel van de Nederlandse industrie in het binnenlandse verbruik sedert 1955 van 45 procent tot 28 procent terug liep. Daartentegen verdubbelde de in voer uit de Aziatische landen. De Oost- duitse aanbiedingen op de Nederlandse markt liggen op een niveau van ge middeld f 18 per dozijn. Hongkong, dat vorig jaar een derde van de invoer in Nederland voor zijn rekening nam, vroeg f 15 per dozijn en Japan slechts f 13. Zelfs Italië dat door de lage loon kosten bekend staat om zijn goedkope leveringsmogelijkheden kwam vorig jaar niet lager in zijn offerten dan ruim f22 per dozijn. De Néderlandse industrie kan de overeenkomende kwaliteit en maat leveren tegen een prijs van omstreeks f21.50, dit is dan de integrale kostprijs. Zou deze dumping uit Oost-Duits- land en Azië het gaat hier vooral om Hongkong niet worden gestuit, dan moet volgens de vereniging, worden gevreesd, dat binnen afzien bare tijd de handschoenindustrie van Nederland en de andere Westeuro- pese landen ten dode is opgeschre ven. VERGELIJKING De vereniging meldt omtrent de ver houdingen in de handschoenindustrie De Britse raad voor bedrijfs veiligheid heeft van het Bucking ham paleis geen toestemming ge kregen voor het reproduceren van een foto van koningin Elizabeth in mijnwerkerskleding op aan plakbiljetten. Deze foto, waarop de koningin in veiligheidskleren, met helm. speciale laarzen en mijnwerkers lamp staat afgebeeld, is genomen tijdens een bezoek dat zij de vo rige week aan een Schotse kolen mijn bracht. De raad had de foto willen gebruiken om propaganda te maken voor het gebruik van de speciale veüigheidskleding. De voorzitter van de raad, Hod ge, verklaarde „bitter teleurge steld" en „geschokt" te zijn door de weigering. verslaan, vaak een stimulans is, om dat te proberen, om daardoor te groter macht te kunnen verkrijgen. De enige mogelijkheid onder omstan digheden als de tegenwoordige, nu de hele wereld bij de bewapentngsinspan- ning is betrokken, bestaat hierin, dat de leiders der volken met elkaar bespre kingen houden, om de werkelijke oor log tegen te houden en, als het mogeUjk de dolzinnige bewapeningsinspan ning, die de volken dreigt uit te mer gelen, af te remmen. De mens, die altijd zoekend biyft naar het „verloren paradijs", heeft ook altyd een hunkering naar het eeuwig vrede- rgk. Daarheen gaat zgn hijgend verlan gen uit. Maar de werkelijkheid In deze ver dorven wereld wordt nu eenmaal gety peerd door die eerste mensen- en broe dermoord, zo kort na de verbanning uit het paradijs, door eigen schold, die we aan het begin van dit artikel noemden. EERST DAN vindt de mens weer Iets terug van dat paradijs en eerst din krijgt hij een blik in het eeuwig vrede- ryk, als hij zich wil onderwerpen aan Hem, Die ln de wereld kwam, om de schuld der mensen te dragen. Maar ook wie, door Gods gunst, dat voorrecht verworven heeft, zal op aar de met de verschrikkelijke werkehjk- heid van de zonde moeten rekenen. In ons tweede hoofdartikeltje van gis teren liet men ons spreken van „vuur- peil". In de kopy stond „vuurpyi". Maar of nu een zetter dan wel een corrector gedacht heeft: het gaat over een water staatszaak, en daar heeft men meer met het „peil" te maken, kan niet meer wor den nagegaan. Maar zoiets brengt de zaak op een ver keerd peil. En om te voorkomen, dat er taalkundigen zijn, die hun pijlen op ons afschieten, vermelden we even, dat onze opmerking het Juiste peil van de kamer debatten bedoelde aan te geven en in verband daarmee sprak van een „klap op de vuurpijl". De Nederlandse produktie van ge breide en tricot handschoenen is ge daald van 83.899 dozijn paar in 1955 tot 61.987 dozijn paar on 1957. De in voer steeg van 211.000 dozijn paar in 1955 tot 328.000 dozijn paar in 1957. De Nederlandse export daalde van 19.000 dozijn paar in 1955 tot 15.000 do zijn paar in 1957. De vereniging heeft goede hoop dat een oplossing thans op korte ter mijn zal kunnen worden gevonden. Mocht dit echter onverhoopt niet het geval zjjn dan moet er op gerekend worden dat de handschoenindustrie in geheel West-Europa, voorzover de import geliberaliseerd is, ten gron de zal gaan. Teneinde een inzicht te verkrijgen in de mogelijkheid om, na afloop van de feitelijke herhalingsoefeningen het personeel, dat, na inlevering van de persoonlijke bewapening, uitrusting en dergelijke, niet langer nodig is voor de verdere afwikkeling van de herhalings oefeningen, reeds voor de officiële grootverlofdatum te doen vertrekken De repatrianten uit Indonesië, die se dert december van het vorig jaar ge leidelijk aan in Nederland zijn aangeko men, verkeren thans in betere omstan digheden dan wij hadden kunnen ver wachten. Dit heeft de medische adviseur van het ministeriehet ministerie van maat- schappelgk werk, de heer P. C. Broek- hoff verklaard. De voorzorgsmaatregelen, die op me disch gebied waren getroffen, zowel voor de repatrianten zelf als ter con trolering van de quarantaine-voorschrif ten zijn doeltreffend geweest. Aangezien met de verscheping uit In donesië een grote groep personen mee kwam die lijdend was aan al of niet be smettelijke en tropische ziekten, waren maatregelen noodzakelijk, aldus de heer Broekhoff, om het verspreiden ervan te Ingezonden mededeling (Adv.) 'n liRÏNK product voorkomen. Zo worden ruim 18.000 per sonen bij aankomst in Nederland door gelicht. Een aantal werd in sanatoria voor controle opgenomen. Bij het onderzoek naar tropenziekten is gebleken, dat het percentage ziekte gevallen geen reden tot zorg geeft. Dit geldt ook voor andere ziekten als pok ken. Er zijn volgens de heer Broekhoff ook maatregelen getroffen voor de fysieke aanpassing aan het klimaat. Deze maat regel is voornamelijk toegepast bij de kinderen, die reeds voor aankomst in Nederland kunnen worden ingespoten met een preparaat, dat gedurende een periode weerstand vormt tegen mazelen, rode hond, bof etc. heeft de chef van de generale staf be slist dat een en ander bij wijze van proefneming aan de praktijk zal wor den beproefd. Het gaat hier om een aantal militai ren van verschillende onderdelen die van 12 juni j.l. tot 15 juli a.s. op her haling zijn. Deze militairen zullen nu ten hoogste vier of vijf dagen eerder naar huis kunnen gaan. In dit geval zullen zij, zo heeft de chef van de ge nerale staf medegedeeld, niet voor 10 juli mogen afzwaaien. De betaling aan de militairen gaat door tot de officiële afmeldingsdatum. Deze proef geschiedt op basis van vrijwilligheid. Een mili tair, die de herhalingsoefeningen tot de laatste dag wil uitdienen kan dat doen. De proefnemng heeft een tweeërlei doel: het voorkomen van leeglopen in de laatste afwikkelingsdagen en het geven van een stimulans voor een goed onderhoud van het materieel. De mili tairen moeten hun uitrusting goed on derhouden. Als ze een paar dagen eer der naar huis willen moeten zij er dus voor zorgen dat hun uitrusting in uit stekende staat verkeert. Het ligt in de bedoeling dat deze proef wordt herhaald in oktober-no- vember met nog enkele andere onder delen, waarbij een genie-bataljon, dat bijzonder materieel-intensief is. Daarna zal beslist worden of er voor het vroeger afmelden na de feitelijke herhalingsoefeningen vaste richtlijnen te geven zijn. GESLAAGD De heer P. J. Hamelink, Heernisse- weg te Goes, slaagde voor het „Beme- tel"-diploma constructiebankwerken. ZONDAG 13 JULI 1958 HILVERSUM I (402 m.). VARA: 8.00 Nws en postduivenber. 8.18 V. h. platte land. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Gees telijk leven, caus. 10.00 Instr. Octet 10.30 Nws. v. d. boekenmarkt. 10.40 Cabaret. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Theaterork. en soliste. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en S.O.S.ber. 13.07 Buitenl. overz. 1317 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Omr.ork., groot koor en soliste. 15.20 De Goddelijke vrouwe, caus. 15,35 Dansmuz. (Tussen 15,35 en 17.00 Rep. Tour de France). 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjournaal. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerkdienst. De vorming van para-paroehïale gemeenten dat zijn ge meenten voor een bepaalde groepering, b.v. studenten, of mensen die door de evangelisatie tot de kerk zijn gekomen, maar zich toch niet thuis voelen in de gewone gemeenten komt almeer in de discussie te staan. Bleef dit eerst beperkt tot de Hervormde kerk, er wordt nu ook in de Gereformeerde kerken over ge sproken. Dr. H. J. Westerink blijkt er in de „Leidse Kerkbode" niet af wijzend tegenover te staan. Ten aanzien van de studenten wijst hij er op, dat deze een eigen gemeenschap vormen, die men niet zo gemakkelijk invoegt in een andere gemeenschap. Waar om zou men niet de bestaande (universitaire) gemeenschap be nutten om een eigen christelijke gemeente op te bouwen? Die kan dan altijd nog een bepaalde gemeenschap met een kerk aangaan. Op enigszins andere wijze komt hetzelfde probleem aan de orde bij bepaalde sociale bevolkingsgroepen. Als sociale groep hebben de mensen binding aan elkaar. Daarvan moet men ge bruik maken. Het zou funest zijn om de binding te breken en te trachten de mensen in te voegen bij een bestaande gemeen schap met sociaal heel andere groepen, waarbij ze zich niet thuis- voelen. Het gaat hier, naar dr. Westerink er nadrukkelijk aan toevoegt, om een groep mensen die geheel van de kerk vervreemd zijn. Ze weten b.v. in het gezangboek van een be paalde kerk geen weg en schamen zich daarvoor. Zo zijn er meer rem- minge (Dr. Westerink noemt ze niet, maar wij zouden willen wijzen op het ontstellend gebrek aan be grip voor deze mensen, dat zich doorgaans bij de „christelijke" ge meente openbaart. Men is te lomp of te houterig om de mensen tege moet te komen door behulpzaam heid in de kerkdienst of door het persoonlijk leggen van contact.) Dr. Westerink ziet de para-paro chiale gemeente meer liggen in de sfeer van de overgang. De para-pa rochiale gemeente en de van ouds bestaande gemeente moeten naar elkaar toegroeien. Hij herinnert dan aan het voor beeld van het clubhuiswerk onder de massajeugd. Door dit clubwerk worden ook ouderen bereikt. „God gebruikt het clubwerk om de wil dernis tot bloei te brengen. In het clubhuis horen de mensen het evan gelie, maar ze vinden er ook ge meenschap, een tehuis dat veilig heid biedt. Er ontstaat een gemeen schap waarvan toch Christus het centrum is: dat is het kenmerk van de kerk". Weldra wordt te Berlijn de 78ste Duitse „katholiekendag" gehou den. Omdat het moeilijk is om voor die duizenden logies te vinden, heeft bisschop Dibelius van de Evangelische kerk de Berlijnse pro testanten opgeroepen om hun gast vrijheid te bewijzen. Aan deze op roep is door de protestanten royaal gehoor verleend. Blijkens Hervormd Dordrecht heeft de kerkeraad aldaar zich be raden op een vraag van de kerk voogdij. Namelijk hoe men denkt over het verhuren van kerkgebou wen voor zanguitvoeringen, waar aan rooms'-katholieke koren mee werken. De kerkeraad had tegen deze ver huring geen bezwaar, mits op zo'n avond de kansel niet wordt ge bruikt. Ds. M. Drayer, Chr. Geref. predi kant te Drachten, vertelt zijn ge meente iets over een vakantiereis in het buitenland. „De laatste zon dag woonden we een Lutherse kerk dienst bij. We maakten „Prüfung der Konfirmanten" mee. Heel in teressant. Inplaats van de preek kwam een onderzoek van de cate chisanten, die de volgende zondag belijdenis zouden doen. Een negen tal jongens en meisjes werden voor heel de gemeente onderzocht be treffende hun inzichten en kennis van Schrift en leer. Vrijmoedig werden de antwoorden gegeven. Zelden miste iemand het antwoord. We kunnen het onze denken van deze confirmatie, maar ik dacht een moment: als mijn catechisanten van 14 a 15 jaar eens op deze wijze „geprüft" werden? Zo voor het fo rum van heel de gemeente,...?" In haar onlangs te Utrecht gehou den zitting heeft de generale syno de der Gereformeerde kerken ds. J. Rinzema van Onderdendam be noemd tot tweede evangelisatie predikant in algemene dienst. Aan gezien het hier gaat om een domi nee, die nog geen twee jaar in zijn eerste gemeente staat,' rees de vraag of de synode er niet verkeerd aan deed. Enige jaren geleden heeft zij namelijk zelf uitgesproken, dat be roepende gemeenten een predikant tenminste drie jaar en liever nog vier jaar met rust moet laten. Het synodelid ds. L. ten Kate van Stedum ontkent in de Groninger Kerkbode dat de synode in strijd met haar eigen uitspraak gehandeld heeft. Aan die uitspraak werd im mers de clausule toegevoegd „be houdend gewichtige uitzonderin gen". Zulk een geval betrof het hier. Intussen spreekt ds. Ten Kate wel de hoop uit, dat ds. Rinzema, die doctorandus in de godgeleerd heid is, niettegenstaande hij predi kant in algemene dienst wordt, in staat zal zijn de studie te voltooien. Er komt een steeds groter tekort aan kloosterzusters. Kleinere r.k. instellingen moeten gesloten wor den, scholen worden overgedragen aan lekenpersoneel, pensions voor ouden van dagen worden opgehe ven, opvoedingsinstituten verdwij nen. Een en ander zeer ten nadele van de plaatselijke parochies, welker sociaal werk soms voor een belang rijk deel door kloosterzusters wordt verricht. Er zijn verschillende oorzaken voor deze achteruitgang aan te wij zen. Nadat in 1955 een „top" was bereikt in de recrutering van nieu we zusters, is er van een voort durende achteruitgang sprake, niet tegenstaande de religieuze stand der zusters in en buiten de r.k. kerk bijzonder hoog wordt aangeslagen. (Haast alle protestanten, die wel eens in een r.k. ziekenhuis hebben vertoefd, komen er uit met grote bewondering voor de „nonnetjes"). Momenteel bereikt het getal der aanmeldingen slechts de helft van het vooroorlogs aantal. Daarentegen wordt het werk veelomvattender en zwaarder. Dit heeft weer tot gevolg, dat het sterftecijfer onder klooster zusters veel groter is dan bij de overige bevolking. Sommige religi euze genootschappen hebben een sterftecijfer van veertig per duizend per jaar. De diepste oorzaak van de ge ringere belangstelling wordt even wel gezocht in de afnemende gods dienstigheid der gezinnen. De ge loofsbeleving mindert en daarmee houdt het aantal roepingen gelijke tred. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Voordr. en lichte muz. 20.40 De Jacht op de da der, hoorsp. 21.15 Franse muz. 22.05 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30- HILVERSUM H (298 m.). KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Vocaal dubbel- kwartet, NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Tenor en orgel. KRO: 12.15 Pontificale Hoogmis. 13.55 Nws. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 De vliegende Hol lander, caus. 14.40 Brabants ork. en so list. Zang en piano. 15.40 Gram. 15.55 Pianospel. 16.10 Gram. 16.30 Vespers. EKOR: 17.00 Meeting v. d. U.E. 18.00 De Kerk aan het werk 1810 Waar blijft het „Wilde Ganzen"-geld? 1815 Boekbe spr. 18.30 De kerk aan het werk. 18.40 Pastorale rubr. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 1930 De mens en ik. Adam-Apokriefen III, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.50 Lichte muz. 12.10 Gram. 21.20 U bent toch ook van de partij? caus. 21.30 M.S. Twee Ge broeders, hoorsp. 22.20 lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avond gebed en lit.kal. 23.00 Nws. 23.15 Piano recital. 23.4524.00 Gram. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.15 ork. (12.30—12.34 Weerber.). 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 La Figlia del Regi- mento, opera. 16.00 Gram. 17.00 Sport uitsl. en nws. 17.15 Gram. 17.55 Piano recital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA Gez. progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 15.3016.30 Eurovisie: Tour de France. MAANDAG 14 JUU 1958 HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voordr. 9.05 Gijm. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.55 Promenade ork. en solist. 11.35 Blaaskwint 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded, 12.33 V. h. platte land. 12.38 Pianotrio. 13.00 Nws. 13.15 Act. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Pianorecital. 14.40 De klucht van de trom, hoorsp. 15.20 Gram. 15.35 Zestig minuten voor boven de zestig. (Tussen 15.00 en 17.00 Rep. Tour de Fran ce). 16.35 Gram, 17.20 Vakantietips. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus.muz. 18.45 Rep. Tour de France. 18.55 Act. 19.00 Pari. overz. 19.15 Lichte muz. 19.45 Re- geringsuitz.: De schooljeugd terkt er op uit, klankb. waarin o.a. het werk van de stichting vakantieverblijven lager- schooljeugd wordt belicht. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival: Residentie-ork. en solist. 21.00 Rep. Tour de France. 21.10 Voordr. 21.30 Gitaarduo. 21.40 Vijltig jaar Barchem-beweging, caus. 21.55 Toe ristische indrukken. 22.35 Strijkork. HILVERSUM n (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Theolo gische etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Spoorzoeken door Europa. 12.25 V. boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musettemuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Mil. ork. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Hoornkwar tet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Wat be tekent culturele antropologie voor Nieuw Guinea? door M. C. Capelle. 18.00 Orgel spel. 18.30 Sport. 18.40 Cello en piano. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Muz. in huiselijke kring. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Vraaggesprek over lichte muz. 20.45 Jacht naar roem en fortuin, hoorsp. 21.45 Amus. muz. 22.05 Boekbe spr. 22.15 Portret van Arthur Robin- stein. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Prome nade ork. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 15.00 Pianomuz. 15.25 Strijkkwart. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Meisjeskoor. 18,00 Franse les. 18.15 Kinderlied. 19.20 Prot. uitz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereld tentoonst. 20.00 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Zang, piano en fluit. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel. 20.28 Rotonde. 21.20—22.00 I'ilmprogr.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5