Vrijdag vlag uit bij Chr. huishoudschool Bruinisse „Meesterlijk georganiseerd Drs. Rombout verwierf doctorsbul Officiële opening door inspectrice mej. Smit Biina duizend scholieren hadden sportdag te Goes Strohandelaar uit Aagtekerke (onbewust op smokkelpad Afscheid en zes jubilea bij Goese gasbedrijf Ringrijderij Zoutelande Chelarine „4" doetwonderen! Modern, ruim en doelmatig gebouw Belgisch bezoek aan Zeeland WARM, MAAR GESLAAGD FESTIJN MULO ^examens Wandeltocht Zeeuwsch Dagblad Economische politierechter Ons leven moet zijn: het zoeken van God Goede woorden en fraaie cadeaus ZIERIKZEE Woensdag 9 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 Na twee jaar te hebben gepionierd in het verenigingsgebouw van de Hervormde gemeente te Bruinisse. zal de Chr. Landbouw- huishoudschool van de C.B.T.B. vrijdagmiddag 11 juli a.s .om half twee haar nieuwe gebouw aan de Poststraat te Bruinisse officieel in gebruik nemen, bij welke gelegenheid de inspectrice voor Nijverheids onderwijs, mej. G. G. Smit uit Den Haag, een openingsrede zal uit spreken en het schoolbestuur en de directrice der school, mej. S. v. d. Kooij zullen worden geïnstalleerd door de voorzitter van de Zeeuw se C.B.T.B. Eind april j.l. werd het nieuwe ge bouw reeds door de negen leerkrach ten en hun veertigtal pupillen betrok ken, zodat zij alvast hebben kunnen profiteren van de geweldige verbete ring die het nieuwe gebouwencomplex toch zeker betekent. Het mag dan een noodvoorziening zijr. in de toekomst zal men een geheel nieuw schoolgebouw stichten én de huidige ruimte wordt dan be nut als verenigingsgebouw, maar dat kan nog wel tien tot vijftien jaar du ren het huishoudonderwijs te Brui nisse is cr prachtig mee geholpen. VOORUITGANG Mej. L. R. Dekker uit Goes, waar nemend directrice gedurende de ziek teperiode van mej. S. d. Kooij (die eehter wel bij de ingebruikname pre sent zal zijn!) gunde ons een blik in de verschillende lokalen en stak daar bij haar vreugde over de nieuwe in richting bepaald niet onder de stoe len en banken. En terecht, want er te een belangrijke vooruitgang ge boekt sinds men het oude verenigings lokaal groot, hol, ongezellig en ondoelmatig heeft kunnen verlaten. Men is prachtig geholpen met het nieuwe, verbouwde complex, dat eigendom is van een plaatselijke cul turele stichting, welke instantie op den duur dit gebouw als dorpshuis wil gebruiken. Bij de bouw en inrichting eeft de architect dan ook ver voor uit moeten zien en iets moeten ont werpen, dat thans een tiental jaren als schoolruimte te gebruiken is, maar daarna als cultuurcentrum kan die nen. Men mag bewondering hebben voor de resultaten die men met dit tweeledige doel voor ogen, heeft we ten te bereiken. oouw telt thans twee lokalen en een podiumlokaal, welk drietal door het wegnemen van schuifdeuren in een handomdraai om te toveren is tot een grote ontspanningszaal met toneel. Voorts is er een combinatie lokaal voor koken, wassen en spoe- Donderdag zal een aantal bestuurs- en landbouwautoriteiten van de Belgi sche provincie West-Vlaanderen een bezoek aan Zeeland brengen. Na een ontvangst in „De Korenbeurs" zal een bezoek worden gebracht aan het fruit- teeltbedrijf van de Wilhelminapolder. 's Middags wordt een autotocht over Schouwen-Duiveland gemaakt waarbij het akkerbouwbedrijf van de heer J. van de Stolpe te Ouwerkerk, het bu reau v. d. herverkaveling te Zierikzee, de herverkavelingswerken, de proef- boerderij te Ellemeet en de water staatswerken bij de Schelphoek wor den bezocht. Tenslotte wordt een boottocht ge maakt van Burghsluis naar Veere. CHR. LYCEUM VOOR ZEELAND Tot de eerste klas van het Chr. Ly ceum voor Zeeland zijn toegelaten Adr. Fraanje, Chris van Fraassen en Ineke Goeman uit Goes. Gisteren zijn deze Samen abussievelijk niet vermeld in e lijst van toegelaten leerlingen. len (waar op butagas wordt gekookt) en een fraaie bijzonder ruime hall, die wanneer dat nodig mocht blijken ingericht kan worden tot les lokaal. Vorig jaar september startte de Reeds nu profiteren de leerlingen van het nieuwe gebouw. Tussen de middag vermaken de meisjes-van- veraf zich op het plein opperbest. jonge onderwijsinrichting met veer tig leerlingen in twee klassen, en het nieuwe schooljaar hoopt men in sep tember a.s. te beginnen met zeker drie klassen. Vrijdagmiddag zal zoals reeds gemeld om half twee in het Herv. Verenigingsgebouw een samenkomst plaats hebben van C.B.T.B.-bestuur, schoolpersoneel en genodigden. Daar zullen velen het woord voeren, waar na de school door de inspectrice, mej, G. G. Smit, officieel wordt geopend. Het is prettig werken met de nieuwe spulletjes. De wnd-direc- trice me L. R. Dekker uit Goes geeft instructie bij de kookles. 't Was bijna een beetje te warm voor de jaarlijkse scholensportdag te Goes, die gistermiddag op het sportpark plaats had. Niet in de eerste plaats te warm voor de bijna duizend leerlingen van de 5e en 6e klas sen der lagere scholen van Goes, Kloetinge, Wolfaartsdijk, Oud-Sab- binge, Hoedekenskerke, Wilhelminadorp en Kattendijke, die in hun enthousiasme niet meer merkten dat ze bezweet, verbrand en met vuurrode hoofden liepen te hollen, maar voor de minstens even en thousiaste onderwijzers, die ervoor zorgden dat alles op rolletjes liep en die handen (en benen) te kort kwamen, werd het wel eens een bij zonder zware dag. Maar ze deden het met plezier en verdienen daar mee een dubbele pluim voor hun zowel letterlijk als overdrachtelijk „meesterlijke" organisatie en leiding, dank zij welk eal die jongelui een heerlijke dag hebben gehad. Het succes-van-de-dag werd geboekt door Wilhelminadorp, welke school voor de derde maal kampioen slagbal werd en de beker nu mag behouden. Ook de r.k. jongensschool kwam goed voor de dag door bij het behalen van de school-sportdiploma's het hoogste gemiddelde te behalen (2.83), de twee de keer in successie. Op de eervolle tweede plaats bij de diploma's kwam de Kon. Wilhelminaschool (2.81) en de o.l. school van Oud-Sabbinge be zette de derde plaats (2.78). Er werd daarna hard en fanatiek aan de touwen getrokken. Bij de jon gens van 11 en 12 jaar trokken de r.k. knapen aan het langste eind en bij de even oude meisjes was dat de Light- hartsehool. Van de gemengde ploegen was het de o.l. school Kattendijke die met de prijs ging strijken. Bij de ou dere leerlingen (13-15 jaar) werden de stoere jongemannen van de Prin ses Beatrix school kampioen, evenals bij de meisjes de Van der Veenschool. Ingezonden mededeling (adv.) legen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wan! die word! beschermd door hef bestanddeel (helaroi- Voor het mulo-examen diploma A slaagden gisteren te Bergen op Zoom de dames H. Antnes uit Tholen (pl.) en C. A. van Dijke uit Oud-Vossemeer (pl.), en de heren A. T. Kurvink uit Sint Annaland (pl.), H. van Iwaarden uit Krabbendijke (pl.), M. J. Goerree uit Rilland Bath (pl.), A. C. v. Vossen en M. W. de Korte uit Tholen (pl.), C. J. Poot (pl.) en D. K. Slager (pl.) uit Sint Maartensdijk. Voor het B-diploma slaagden de da mes W. P. v. Kruijningen uit Kruinin- gen (pl.) en T. E. Plaisier uit Krab bendijke. Met (pl.) tevens voor het Middenstandsdiploma geslaagd. ZATERDAG 13 JULI A.S., 14.30 UUR In tegenstelling tot wat wij reeds hebben bericht over de wandeltocht, vestigen wij er de aandacht op, dat start en finish plaatsvinden vanuit het Schuttershof, Kreukehnarkt, Goes. „Aagtekerke is een schoon dorp, ver van de smokkelsteden. Maar ja zou de eerste niet zijn, die van over de Schelde komt om in Zeeuwsch- Vlaanderen minder legaal werk te verrichten". Aldus sprak dinsdag morgen de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Em- pel, tot de Aagtekerkse strohandelair J. de V. Deze was het onderwerp in een zaak waarmee maar liefst meer dan vijf ton boter was gemoeid. Het was begonnen in een kroegje te Koewacht, op de avond van de 23ste maart. De V. was hier neer gestreken na een dag van veel werken en weinig verdienen, 's Morgens vertrok hij van huis om te trachten in het Zeeuws- vlaamse land een vracht stro bij elkaar te krijgen, maar omdat dit niet bijster goed gelukt was kroop de man in mineurstemming achter een borrel. OPVROLIJKEN Hier hielden zich echter ook enke le lieden op, die de Walcherse han delaar gedurende deze moeilijke uren wel wat wilden opvrolijken. Het waren de gebroeders P. er kende smokkelaars al hebben zij geen getuigschrift en zij beloof den De V., dat zij zijn vrachtwagen, evenals de aanhanger, van een vracht stro zouden voorzien. De V. liet zich gewillig vol gieten met een flinke hóeveelheid geestrijk vocht en toen de man zijn roes aan het uitslapen was, laadden de heren P. het stro op. De Leidse universiteit verleende gisterenmiddag 5 uur de doctors titel aan drs. Machiel Willem Rombout, con-rector van het Christelijk Lyceum te Goes en benoemd tot rector van het Christelijk Lyceum te Zeist. Het „hora est" van de pedel betekende een afsluiting van een moeilijke, offers vragende studie en de gelukwens van zijn promotor, prof. dr. S. Dresden, was hartelijk gemeend. Hij legde er in deze gelukwens de nadruk op, dat het niet mogelijk is, dit proefschrift te zien buiten de le vende werkelijkheid van de arbeid, die dr. Rombout deed in de bezettings tijd toen hij zrjn leven waagde. Dit is de psychologische achtergrond van dit proefschrift. Aan de plechtige uitreiking van de doctorsbul was een levendige discus sie zowel over het proefschrift als over enkele der stellingen voorafgegaan. Reeds de titel gaf aanleiding tot de vraag, of de stoïcijnse conceptie van het geluk wel een grondtrek van Montesquieu was. Ook de stelling, dat de veroordeling van het despotis me bij Montesquieu' onlogisch was in zijn systeem, vond bestrijding. De promovendus kon in een vlot en. sluitend betoog de grondgedachte van zijn boek en de stellingen volledig handhaven. Het bijvoeglijk naamwoord „geluk kig" mag men niet aan Jezus verhin den. Hij kan niet gelukkig zijn in een wereld van onrecht en vol van smart. Hij kan niet gelukkig zijn, omdat Hij leeft in een volmaakte eenheid met Zijn vader. Laten wij het woord ge luk door vrede vervangen. Jezus Geitenkeuring te Kamperland De Geitenvereniging „Voorwaarts" heeft een geitenkeuring gehouden op het bedrijf van de heer J. Zwemer in de Jacobapolder. Vijftien dieren waren aangevoerd. De volgende prijzen wer den toegekend: voor jonge geiten: Ie prijs G. van der Hei)de, 2e en 3e prijs J. Zwemer, beiden te Kamperland. Voor de 2-jarige geiten le prijs C. Jeronimus, Wissenkerke en voor de ouderen le prijs P. Jeronimus, Wissen kerke. Ook werden enkele jonge geiten in geschreven in het stamboek. De jury bestond uit de heer C. den Engelsen, Middelburg, de heer J. M. Cevaal, Rit- them en de heer M. Riemens, Nieuw- dorp. 's Middags was het alles slagbal wat op de groene grasmatten de klok sloeg. Zowel de jongens als de meis jes speelden in drie divisies, terwijl enkele buitendorpen met gemengde ploegen uitkwamen. De uitslagen zijn: Meisjes div. I: Kampioen v. d. Veen- school, 2. r.k. meisjesschool. Meisjes div. II: karup. Lighthart- school II, 2. Pr. Beatrixsehool. Meisjes div. III: Kamp. Pr. Margriet- school III, 2. Lighthartschool III. Gem. groepen: Kamp. o.l.s. Wilh.- dorp (voor de le maal), 2. Hoedekens kerke I. Na afloop van de sportdag reikte meester G. Vleugel, als voorzitter van de van ijver en hitte blakende sport- commissie, de bekers aan de kampi oenen en de diploma's aan de geslaag den uit. Daarmee was deze sportdag weer ten einde. „Een fijne dag!" riep een groep terugkerende scholiertjes spontaan in koor, toen wij vroegen, hoe ze het hadden gevonden. Een fijne geslaagde sportdag, dank zij het mooie weer, maar vooral dank zij de onver moeid zwoegende meesters en jufs, en de andere bereidwillige medewerkers, zoals de heren J. Goedee, sportleraar M.O. en S. J. Klompe, cansulent Lich. Opvoeding. In alle opzichten een spor tieve dag. Aanrijding te Bergen op Zoom Dinsdagmorgen had een aanrijding plaats op het kruispunt Pastoor Juten- laanPieter Maritsstr.Jacob Obreeht straat tussen een auto bestuurd door G. V. uit Vlissingen en een bromfiets, bestuurd door M. B. uit Bergen op Zoom. De bromfietser verleende geen voorrang. Hij viel van de brommer en liep verwondingen op. De auto werd beschadigd. heeft beloofd, dat wij zullen slagen bij het zoeken van vrede. Ons leven mag niet zijn een gelukzoeken, maar moet zijn het zoeken van God. En dan, wat ons betreft, is alles volbracht. Dr. Rombout betoogde ten slotte, dat het sterfbed van Montesquieu onweer sprekelijk getuigt, dat deze edelman- schijver-geleerde het hemels geluk heeft gevonden. Velen maakten van de gelegenheid gebruik, om de jonge doctor na zijn promotie de hand te drukken. Daarbij waren de voorzitters zowel van het Zeeuwse als van het Zeister Christe lijk Lyceum. Wij vermelden ook de aanwezigheid van dr. C. Stam en van ds. R. A. .Flinterman. Opmerkelijk was ook de aanwezigheid van enkele da mes van de professoren, waarbij de echtgenote van de promotor, prof. dr. S. Dresden. De volgende morgen toog de hande laar op weg naar België, waar hij vol gens afspraak het stro moest afleveren op de boerderij onder de rook van Brussel. Zulks geschiedde en de man uit Aagtekerke begon goed gemutst de terugtocht. Helaas namen Belgische militairen, die in de buurt op oefening waren, enkele uren nadien de boerde rij „in beslag". Zij wilden daar over nachten. En zij waren het, die tot hun niet geringe verbazing een hoeveelheid van 5875 kilo boter onder het stro in de schuur vonden De V. werd tenlastegelegd, dat hij de boter opzettelijk had vervoerd en de officier van justitie, mr. T. Lebret vorderde een maand onvoorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en f 150,- boete. De raadsman, mr. W. K. H. Diele- man, achtte geen sprake van enige op zet, vooral niet waar De V. dronken was geweest. „Hou je gedekt", sprak tenslotte mr. Van Empel tot de hande laar. De president zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. OP HETERDAAD De gebroeders Van D. uit Sint Jan steen, die zich als hoofdberoep dat van melkslijter hadden aangemeten, wer den 10 mei op heterdaad betrapt, toen zij in hun schuur bezig waren zeshon derd kilo boter in een zwarte Belgi sche Limousine te laden. De totale voorraad, waarover de beide mannen op dat moment beschikten bedroeg 1000 kg. Maar er gaat in de onderneming van de Van D.'s meer om. In dit verband was het lijstje, dat de president bij de hand had, bijzonder interessant. Het vermeldde de boteraankopen geduren de enige tijd. Op 30 april 575 kilo, 1 mei 700 kilo, 2 mei 1250 kilo, de vol gende dag 950 kg, 5 mei 675 kilo, dan 100 kilo, enkele dagen van 4 a 500 kilo en tot slot op de 10de mei de fatale dag dus 1000 kilo! De mannen stonden midden tussen de dozen in de schuur, toen de com miezen een slot forceerden en op deze wijze plots een illusie verstoorden. Mr. Lebret vroeg tegen de jongste, R. L. v. D.. f 700,boete en tegen E. van D. f 200,—. Mr. Van Son uit Hulst, de verdedi ger, rekende de president voor, dat de twee melkslijters gedurende het tijd vak van 1 februari10 mei 1958 een hoeveelheid van 42.000 kilo boter heb ben ingekocht. Dit is gemiddeld onge veer 420 kilo per dag. „Dit lijkt vreemd maar die omzet is te halen", zo betoog de mr. Van Son. „Zij hebben één keer de verleiding niet kunnen weerstaan". De economische politierechter ver oordeelde de gebr. Van D. resp. tot f 400,— en f 200,boete, alsmede tot verbeurdverklaring van de 1000 kilo boter en de auto, waarvan de bestuur der voortvluchtig is. In de kantoren van de maatschappij tot gasvoorziening Midden Zeeland N.V. aan de Zaagmolenstraat te Goes zijn gistermiddag enkele jubilea ge vierd. Of om het in alledaags Neder lands uit te drukken: 't was feest in de gasfabriek. Daar hadden en zeven tal personeelsleden het dan ook naar gemaakt. De heer I. Gunst nam af scheid na 39 jaar trouwe dienst, de heer M. de Dreu (uit Kapelle) had vier kruisjes achter de rug als gasfit ter en de heren K. Schipper (acquisi teur), C. Weststrate uit Yerseke, Th. Hoogesteger (fitter), C. Spruijt (grondwerker) en J. Schellings vier den hun zilveren jubilenm in het gas bedrijf. Reden te over, om nu de (gas) bloemetjes maar eens buiten te zetten en directeur Ir. W. R. Sweep toonde zich dan ook een goede gas(t)heer. In tegenwoordigheid van familiele den, directie en voltallig personeel is dit zevental goed in de bloemen gezet, Bromfiets gestolen De Middelburgse gemeentepolitie heeft de 23-jarige los-werkman M. J. P. uit Middelburg aangehouden, die er van verdacht werd een tweetal weken geleden bij een kerk in de hoofdstad een bromfiets te hebben gestolen. Het bleek, dat de politie met P. inderdaad de juiste man gevat had. Hij had de bromfiets in Souburg verkocht aan de Middelburger W. P., die het apparaat op zijn beurt weer in Vlissingen van de hand deed. M. P., die al eens vaker met de politie in aanraking is geweest, werd dezer dagen voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg, waarna hij naar het huis van bewaring is overgebracht. waarbij het aan hartelijke welgemeen de woorden, geschenken en de beken de enveloppes niet ontbrak. Nadat ir. Sweep namens de directie woorden van dank en waardering had gesproken en met name de scheiden de heer Gunst en de top-jubilaris M. de Dreu de nodige lof had toege zwaaid, deed baas-fitter A. de Kok er namens de collega's nog. een schepje boven op. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd in intiemere kring gezellig bijeen, tijdens welk uurtje verschillende gas-gasten vertelden van hun (vrolijke) ervaringen in vroe ger jaren Schoolreis De leerlingen van de 6e klasse van de Christelijke Nat. school in het Vrije hebben een mooie 4-daagse schoolreis gemaakt naar „Hedenesse". De leiding berustte bij het hoofd der school, de heer L. Th. Fennema, ter wijl de dames Balk en Flikweert en de heren Dees en Van Donge als bege- leid(st)ers meegingen. Via Katseveer, Middelburg, Vlissingen en Breskens werd goeddeels op de fiets „Hedenes se" bereikt, waar Wika Uringa het ge zelschap verwelkomde. De kinderen hebben zich uitstekend vermaakt met sport en spel. Er werd ook nog een uitstapje gemaakt naar Brugge, waar diverse gebouwen werden bezichtigd' en een rondvaart werd gemaakt door de oude stadsgrachten. Ook werd Cadzand-Bad nog bezocht. De laatste avond werd op .Hedenesse" een kamp vuur ontstoken, waarbij de Wika een verhaal vertelde. Op de terugweg werd nog even gepleisterd in Middel burg. Hoogst voldaan keerden allen in Zierikzee terug. Vrijdag a.s. maken de leerlingen van de eerste 3 klassen hun reisje, vermoedelijk naar de duin streek van Schouwen. Ringrijderij. Zaterdag werd er een ringrijderij gehouden. Van de veertig ringen behaalde de 1ste prijs J. Kop- pejan 36 ringen, 2e W. de Visser 31 r„ 3e L. Vos 26 r„ 4e J. Minderhoud 26 r„ 5e P. de Visser 23 r„ 6e K. de Witte 22 r., 7e C. Janse 21 r„ 8e M. Janse 21 r., 9e W. van Sluijs 20 r„ 10e C. Provoost 18 r., lie W. Vos, 18 r„ 12e J. Vos 18 r., 13e P. Janse 17 r., 14e P. Francke 17 r.,_ 15e W. de Kam 15 r., 16e J. Kleinepier 13 r., 17e J. Roelse 9 r., 18e C. de Groot 5 r. Verder verkregen in eigendom 1ste beker (Jhr. Stoop) W. de Visser, 2e beker (wisselbeker firma De Jong te Goes) L. Vos, 3e beker (Zaadhandel Van Eenennaam, Goes) J. Koppejan, 4e beker (wisselbeker „Zomerlust") W. van Sluijs, 5e beker (J. van de Berge, Middelburg) J. Minderhoud; 6 standaard P. de Visser, 7 medalje (5. v. d. Berge, Middelburg) J. Klei nepier. De pollepel was vooor L. Vos.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2