Drs. M. J. van der Ploeg verlaat directie K.L.M. Persoonlijke redenen UNIEGOUD Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION 't zachtst ZEEUWS MIDDENSTANDER ZIET AMERIKA ZEEUWSCH DAGBLAD Kind had capsule met uranium Bestraling van levensmiddelen V.C.V. lid van Clir. sportunie Vliegfeest op Soesterberg llKs GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 vent Treinreizigers worden heel goed verzorgd Dinsdag 8 juli 1958 PAGINA 9 HET GOUDEN JUBILEUM van de Christelijk-Historische Unie is een moment, waarop heel ons Christen volk zich oprecht kan verblijden. Wij hebben er in ons blad van za terdag reeds breed aandacht aan be steed. Was het toen één der leden van onze eigen redactiestaf, die vooral ook naar de geschiedenis in Zeeland zocht, vandaag doen we het nogmaals door een breder georiënteerd artikel van de bekende C.H.-publicist A. J. van Duist, die inderdaad op treffende, his- torisch-getrouwe wij-ze èn de achter gronden van de splitsing in 1894 èn het eigen karakter van de groepen, die tenslotte unieerden in 1908, be licht. Op twee dingen moet bij het ju bileum van de C.H.U. de aandacht vallen. IN DE EERSTE PLAATS op deze Unie zelf, die in haar kleurig samen stel, dat nog altijd in het politiek optreden speelt waardoor dit vaak niet doorzichtig is voor degene, die de historie niet kent, waardoor ver deeldheid lijkt, wat in wezen uit de achtergronden verklaarbaar is er in geslaagd is, de groepen Christenen, die zich niet (of op zijn best moeilijk) kunnen schikken in het meer-recht- lijnig optreden van die andere Chris tenen, die hun scholing onder de lei ding van Kuyper kregen, een politiek huis te bieden. Daardoor werden zij bewaard voor een zwervend politiek bestaan. Daardoor konden zij ook weerstand bieden met name aan een georganiseerde aanval als die van de doorbraak, dit ondanks het feit, dat enkele prominente C.H.-figuren van voor de oorlog (die, nu men het ach teraf bekijken kan, nooit echte re presentanten van de C.H.-gedachte geweest zijn) deze doorbraak propa geerden en voor een deel zelfs voor de oorlog hadden voorbereid. IN DE TWEEDE PLAATS op het gehele optreden der Christenen in de politiek. Inderdaad is, naar het Groe- niaanse woord, in beginsel ieder Chris ten Anti-Revolutionair. Het „tegen de Revolutie het Evangelie" is voor de Christen als het ware een natuurlijke levenshouding. Maar hij kan die al leen innemen, als en omdat hij Chris- telijk-Historiseh is, als hij het „daar staat geschreven, daar is geschied" beleeft. Me twee zijn, zoals het in het aloude, gemeenschappelijke program van 1878 staat, onverbrekelijk ver bonden. Het militant karakter, dat de A.R. nu eenmaal verraadt, zou het eerste wat teveel de klemtoon kun nen geven. Indien de minder-militant aangelegden zonder meer uit de A.R. partij getreden waren, zou er gevaar zijn geweest voor een eenzijdige ont wikkeling. Nu zij, na enige jaren van zoeken, kwamen tot de oprichting van de C.H.U., kwam daardoor als vanzelf die tweede grondslag bij hen meer op de voorgrond. EN NU -lebben enerzijds de AJt. doordat men elkaar in de praktische politiek toch bleef vasthou den, omdat men niet anders kon door de sterke verwantschap de C.H. bewaard voor een beperking in hun politieke praktijk, anderzijds hebben de C.H. de A.R. genoodzaakt, oog te houden voor de vrome achtergrond van het zelfstandig politiek optreden. Wij zwijgen momenteel over de la tere afscheidingen in de Christelijke politieke partijformatie, hoewel die in dit verband ongetwijfeld ook beteke- ;'ós hebben. Maar wij wiilèn en in een blad als het onze, dat zich ver bonden voelt aan de Christelijk- nationale gedachte, is dat mogelijk wel zeggen, dat het viertal partijen, dat men bij het Christelijk deel van ons volk telt, elkaar aanvult juist op de punten, die hij elk hunner wel eens verwaarloosd dreigen te worden. NATUURLIJK ZIJN WIJ mens ge noeg, om te wensen, dat die vier één zouden zijn en om te beginnen die twee grote partijen: A.R. en C.H. Maar wij willen en wie het his torisch beziet, kan daar licht op krij gen spreken van de wondere weg Gods, die, waar eenheid tot vervlak king en eenzijdigheid zou hebben kunnen leiden, in de weg van ver breking der uiterlijke eenheid de kracht van het Protestantse volk te sterker in ons volksleven naar voren deed komen. Daarom verheugen we ons op dit gouden jubileum van de Christelijk- Historische Unie. Ook al, omdat uit de door de om standigheden geboren naam van „Unie" tenslotte spreekt de begeerte naar unie, naar eenheid tussen allen, di3 rich naar de ene Heer noemen, een begeerte, die in het Christenhart altijd moet leven. Gisteren heeft de rivierpolitie bij het zwembad in de Nieuwe Maas te Rotter dam het stoffelijk overschot gevonden van de 30-jarige schilder J. v. d. Kruit te Rotterdam. Deze is donderdagmorgen jL samen met zijn collega A. W. van der Velde na de val van een stelling, waarop zij onder de Maasbrug stonden te schilde- ren, in de Nieuwe Maas verdronken. Drs. M. J. van der Ploeg, directeur van de K.L.M. en sinds 1954 plaatsvervangend president-directeur dier maatschappij, heeft om per soonlijke redenen ontslag gevraagd met ingang van uiterlijk 1 januari 1959. Drs. Van der Ploeg, die sedert 1949 deel uitmaakt van de K.L.M.- directie, was aanvankelijk directeur financiën en administratie en sedert 1 januari 1957 directêur vervoer van die maatschappij. Desgevraagd heeft de heer Van der Ploeg medegedeeld, dat de aanleiding tot zijn ontslagaanvrage niet ligt in de vliegerkwestie. Hij acht het niet op portuun de persoonlijke redenen, die tot zijn besluit hebben geleid nader toe te lichten. Gevraagd naar commentaar op het voornemen van de heer Van der Ploeg om af te treden als directeur van de K.L.M., deelde de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, het volgende mede: „Mijn mede-directie leden en ik betreuren het besluit van de heer Van der Ploeg. Wij zijn hem zeer erkentelijk voor het grote aandeel dat hij heeft gehad in het leggen van de gezonde financiële basis, waarop ons bedrijf ook in de komende jaren kan steunen. Wij moeten evenwel het be sluit van de heer Van der Ploeg zijn functie in de naaste toekomst neer te leggen respecteren", aldus de heer Aler. De politie van Hamburg bevindt zich in een moeilijk parket. Een hoogleraar in de mineralogie had de politie van Hamburg zondag avond meegedeeld, dat de concierge van het instituut voor mineralogie van de universiteit van Hamburg ontdekt had dat zijn zoontje speelde met een capsule, die een groenachtige glans uit straalde. De concierge had hem de capsule gegevens en na onderzoek was geble ken, dat er uranium in zat. De jongens had verklaard dat hij de capsule van zijn schoolkameraadjes had gekregen. Dezen zouden het op hun beurt hebben gekregen van ma trozen. De politie doet thans pogingen om de andere capsules, die in het bezit zouden zijn van de schooljongens, in handen te krijgen. Op de onafhankelijkheidsdag (4 juli) en in het daaropvolgende week eind zijn in de Verenigde Staten bijna 690 mensen bij ongelukken tijdens va kantiebezigheden omgekomen. Het ver keer eiste 339 mensenlevens. Er ver dronken 162 mensen en 84 verloren het Dr Huberts van bet radiologische la boratorium van het Britse gezagsorgaan voor atoomenergie heeft gisteren in Ox ford verklaard, dat het thans mogelijk is geworden levensmiddelen volledig te steriliseren door middel van atoomstra ling. De geur en in sommige gevallen ook de smaak die hierdoor ontstaan, zijn echter van dien aard, dat "het niet mo gelijk is de levensmiddelen op de markt te brengen. Dr Roberts legde deze ver klaring af op een internationale bij een komst over de toepassing van atoom- 'straling in de industrie, georgani seerd door het internationale arbeids bureau (I.L.O.). Verdovende en andere medische mid delen kunnen door atoomstraling even eens steriel worden gemaakt, aldus dr Roberts, die er in dit verband op wees., dat verdovende middelen niet steriel ge maakt kunnen worden door toepassing van de goedkopere methode, waarbij van warmtes"r?j gebruikt wordt ge maakt. (Van een onzer verslaggeefsters) Ook de Christelijke voetballers in Ne derland zullen binnenkort worden op genomen in de Nederlandse Christelijke Sport Unie, waarin momenteel al de Christelijke gymnasten, atleten, wande laars, korfballers en volleyballers zijn vertegenwoordigd. De leden van het Verband van Christelijke Voetbalver enigingen hebben op de algemene verga dering in Utrecht namelijk hun bestuur gemachtigd, de uitnodiging tot ioetre ding te aanvaarden. Ondanks een vertraging van de conjuncturele ontwikkeling is de totale wereldproduktie van schrijfmachines van 3.3 miljoen stuks in 1956 tot 3.8 miljoen stuks in 1957 toegenomen. De voornaamste produktielanden waren de Verenigde Staten met 44 procent van de totale produktie en de bonds republiek West-Duitsland met 19 pro cent. Nederland leverde 5 procent. T - - - llsf sSÉ J-.-t - W - i Ingezonden Meded. (adv.) In 1492 ging Columbus de kortste zeeweg naar Indië zoeken en vond toen Amerika. Hij wist niets van de gebieden, waarheen hij zich in scheepte. Spanje betaalde zijn tocht van dertig dagen, en de ontdek king was dus Spaans. In de eeuwen die daarna volgden, hebben zich er ook Nederlanders gevestigd, maar vooral van 1846 tot 1849 reisden Nederlandse emigranten naar deze nieuwe wereld. De trek uit Neder land kwam •voornamelijk, omdat deze mensen, die zich niet meer thuisvoelden in de Hervormde Kerk, te kampen hadden met felle tegenstand van deze Staatskerk en van de regering. Ze werden die onderdrukking moe en een groep van ongeveer 2000 ging naar Ame rika onder leiding van ds. Van Raalte in 1846 en in 1847 onder ds. Scholte en ds. Vermeulen. De reis duurde 45 dagen en werd gemaakt met zeilschepen, die overbelast waren. Men moest zelf voor eten zor gen. Een scheepsarts was niet aan boord. Deze emigranten stichtten de plaatsen Holland en Pella. Deze laatste plaats is genoemd naar de plaats, die na de verwoesting van Jeruzalem een aantal der eerste Christenen tot wijkplaats diende. Half mei van elk jaar zijn er in Holland en Pella tulpenfeesten, ter herinnering aan de stichting van deze plaatsen door Hollanders. Op de vliegbasis Soesterberg is zaterdag een groots internationaal NAVO-vliegfeest gehouden ter ge legenheid van het 45-jarig bestaan van de Nederlandse Koninklijke Ingezonden mededeling (Adv.) Geen Aspirin zonder BAYERKRU1S Luchtmacht. De bovenste foto geeft een beeld van een overrazen- de formatie van negen Engelse Hunter-straaljagers. - De onderste foto laat zien hoe H. M. Koningin Juliana, die met Z.K.H. Prins Bernhard, de beide oudste prinses sen en leden van de hofhouding 't feest bijwoonde, na afloop van het feest de Lockheed F 104 Starfigh- ter, 's wereld snelste vliegtuig be keek, samen met de Amerikaanse piloot, captain Walter Irwin, die in een toestel van dit type het we reldsnelheidsrecord en het werelcl- hoogterecord voor bemande vlieg tuigen veroverde. Amerika is verdeeld in 48 staten. Elke staat verzorgt zijn eigen wegen, scholen, enz. De Verenigde Staten zor gen voor verdediging etc. en de alge mene hoofdleiding berust in Washing ton. Fabriek en kantoor is het overheer sende instituut van deze tijd in Ame rika. Geleerden spelen oorlog in het S.E.A.G. De denk-, antileugen- en re kenmachines werken voor de politiek en de toekomst. De machines denken voor de regering. Amerika koopt jaar lijks heel wat minder in het buiten land dan het zelf daaraan levert. Het belegt in het buitenland enorm veel kapitaal, waarvan de rente naar Ame rika terugkomt. Op de 165 miljoen inwoners zijn 2 miljoen van Hollandse oorsprong. Men kan met trots zien op de grote invloed die deze Hollanders op geschiedenis, wetenschap en cultuur van Noord- Amerika hebben uitgeoefend. De dui zenden Hollandse namen, die men in de staat Michigan b.v. aantreft, verra den de Hollandse afkomst van de eige naars. Opmerkelijk is, dat de meeste emigranten van Groningse of Friese afkomst zijn. Ook thans zijn de meeste naar Canada emigrerende Nederlan ders van Noord-Nederlandse oorsprong Uiteraard spreekt het jongere ge slacht alleen Engels, doch de ouders van Hollandse oorsprong kennen nog Nederlands. De reis naar Amerika per boot is een attractie apart. Bij het yertrek uit Rotterdam is het een boot vol feestgangers, indien er althans geen afscheid voor lange tijd of voorgoed mee is gemoeid. Wanneer het weer meewerkt, kan men van zo'n zeereis genieten. Maarzodra men komt in het Engelse Kanaal, waar de stroom sterker wordt en de wind wel licht gaat toenemen, verandert het feestelijk aanzien en wordt de boot een hospitaalschip, waar 40 pet of meer van de passagiers last krijgt van zee ziekte. Wanneer men na 8 dagen varen Ha lifax bereikt en men beziet die stad, dan is de indruk niet hartverheffend. Auto's zijn er zeer vele en ook zijn ze mooi, maar straten, winkeletalages en huizen zijn meestal onverzorgd. Trot toirs zijn vol oneffenheden en buiten de grote stad is er bij huizen en win kels geen verharding aangebracht. De aankomst te New York, twee da gen later, is hij regenweer eveneens teleurstellend. De zwarte, nat-blinken- de straten, die smal lijken tussen de enorm hoge gebouwen, geven een trieste aanblik. Het aantal auto's bij de boot en op pleinen en straten is overweldigend. De stations zijn zo groot dat men er gemakkelijk in kan verdwalen. Iedere lokettist heeft een televisietoestel, dat in werking treedt, indien hij telefo nisch inlichtingen van een andere af deling vraagt. Hij ontvangt dan via zijn televisietoestel antwoord; ook ziet men dan op het scherm de persoon, die antwoordt. De trein uit New York vertrok on dergronds; alles is daar donker en zwart. De treinen zijn zeer comfortabel en goed verend. De rugleuning is voorzien van nieuw wit .papier. De rugleuning kan men op verschillende standen zet ten, de armleuningen kan men desver- langd opslaan, en 's nachts kan men, indien het aantal passagiers het toe laat, de voorste bank geheel omdraai- een, zodat men de voeten erop kan leggen en de banken ais slaap- of rust bank kan gebruiken. De conducteurs zijn zeer gedienstig en helpen de reizigers, het zich gemak kelijk te maken. In de trein is ook een kleine afdeling met drie wastafels, met warm en koud stromend water en een elektrisch stopcontact. Deze afdeling is tevens rooksalon en van hieruit is er toegang tot de toiletten. In alle wagons zijn grote spiegels, die de gehele voor- en achterkant der wagons beslaan en waardoor dus de wagons wel drie maal zo lang lijken, als ze in werkelijkheid zijn. Deze vele spiegels maken de Pen- sylvania-treinen wat pompeus. Een ne ger loopt met een wagentje met con sumptie-artikelen door de trein. Koffie e.d. levert hij af in cartonnen beker tjes, waarop een kartonnen dekseltje zit. De woningen die jwe na het vertrek van New York uit zien, zijn niet mooi en slecht onderhouden. Maar voor de kleinste houten woningen staan blin- Eén onzer lezers, een rustend mid denstander, maakte van april tot juni een reis naar Amerika en bezocht met name de staat Michigan. Van zijn er varingen maakte hij een aantal notities die wij doorgeven, zoals hij ze ons gaf. Wij merken nog op, dat hij, meele vend lid van de Ned. Herv. Kerk, zich in de V.S. meest bewoog in kringen van de Christian-Reformed Church. Hij tekende zelf bij zijn notities aan: Dit overzicht is een weergave van wat ik zag en opmerkte op deze reis. Ik ben ervan overtuigd, dat mijn kort verblijf in Amerika geen volledig overzicht geeft; grote afstanden legdé ik per trein af, en het past mij niet, volk en land, noch kwaliteit van land en huizen b.v. te beoordelen naar in drukken, opgedaan tijdens een trein reis, die slechts één aeht-en-veertigste van dit grote werelddeel bestreek. kende grote auto's geparkeerd. De grond is onvruchtbaar en rots achtig, goede stukken grond komt men op de treinroute New YorkDetroit niet tegen. Philadelfia maakt bij het passeren een rommelige indruk. De plaats Hartsburg ligt aan een ri vier en de aanblik is zeer mooi. De heuvels veranderen nu langzaam in laag bergland. Overweldigend is het aantal fabrieken, dat men passeert, het zijn er duizenden. Voor elke fabriek ziet men honderden auto's geparkeerd. Het station Pitsburg is inwendig vernieuwd en gemoderniseerd. Daar vindt men roltrappen die «u van het ene perron onder de spoorlijn door naar het andere brengen. De deuren naar restauratie- en wachtkamers gaan bij het passeren vanzelf open en dicht, dus men behoeft geen deurknop aan te raken, wat vooral indien men zwaar bepakt is een groot gemak betekent. Een schaduw op een lichtgevoelige piaat bij die deuren brengt een elek trisch contact tot stand, en dat is het geheim van het automatisch opengaan van deze deuren. Op de gehele route New YorkDe troit treft de grote tegenstelling tus sen. mooie auto's en slecht onderhou den huizen. Alle woningen zijn van hout. Huizen van baksteen ziet men op deze route niet. In en rond Grand Ra pids en Chicago vindt men wel meest stenen huizen. Wanneer men zo per trein reist, pas seert men 's nachts miljoenen lichtjes; de autolichten op de vele wegen en de verlichte fabrieken zijn ontelbaar. Het ziin vooral ijzer- en staalfabrieken Men krijgt de indruk, dat dit deel van Amerika, zo van New York tot Lan sing, de smidse der wereld is. Bij Lan sing ziet men de eerste vruchtbare grond. Geheel Michigan bestaat prac- tisch uit zandgrond. Neemt men in Amerika een taxi fen er zijn er veel, alteen in New York al 59.090) en de chauffeur kent de straat niet, waar men heen wil, dan vraagt llgl hij al rijdende, aan zijn bureau, radio grafisch om informatie. Na een ogen blik hoort ook de passagier dan het antwoord, b.v.: „U rijdt thans in de richting S.E. South East); U rijdt tot daar en daar slaat dan links om en de tweede straat rechts,, het laatste huis rechts is hetgevraagde nummer; rijd vervolgens daar en daar naar toe om een familie af te halen voor de trein van 11.10." rlCHÉN

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3