Zierikzee met „de Franse slag door Kamerleden bekeken Vermindering seizoenarbeid in de landbouw We gaan weer tippe ien Gedenksteen onthuld door 'n kleindochter van Van Heutz Dure werken geen oplossing Zeer grote frambozenaanvoer in Kapelle Burgemeester als gidsop boerenkar RINGRIJDERIJ TE Vh UIT GROOTVADERS TIJD WERKLOOSHEID STEEG IN ZEELAND Dinsdag 8 juli 1958 Mei 1958: 155 nieuwe woningen in Zeeland I? GOES ,Ebro" niet voldoende Uitgerust Zestig jaar getrouwd Toenemend aanbod kantoorpersoneel Hoogtij voor de klein-fruitkwekers f ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 t* „EN VOITURE!" (Instijgen!) riep burgemeester Dijekmeester en thousiast tot zijn hoge Franse en Nederlandse parlementsgasten, „en voiturel' Deze spontane kreet, die prompt door tientallen monden werd overgenomen, betekende het startsignaal van een unieke rondrit per boerenwagen door de straten van Zierikzee. „Een dag om nooit te vergeten!" jubelde freule Wttewaal van Stoetwegen, „quelle surprise!" riep de Franse ambassadeur en jhr. De Goes van Naters liep bijkans een lamme arm op van het onafgebroken wuiven naar de enthousiaste Zierikzeenaars in de straten. Zo veroverderen de senatoren gistermid dag Schouwen in de meest letterlijke zin „met de Franse slag". Dit hoge gezelschap had zich naar Zierikzee begeven, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een gedenk steen in het oude Vrijpoortje, ter her innering aan de financiële steun van het Franse parlement bij de herbouw van „De Witte Swaen", een der oudste en fraaiste huizen van Zierikzee. Behalve de president van de Grou- pes d'Amitié France-Pays Bas, de heer P. Marchilhacy, de voorzitter van deze froep in de Franse Assembleé, de heer Gosset, de Franse ambassadeur in Den Haag, baron De Beauverger en hun echtgenotes, waren ook vele Ne derlandse autoriteiten tegenwoordig. De Kamerleden jvr. mr. C. W. F. Wtte waal van Stoetwegen, jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters, mr. J. Sehouwenaar en de heer P. J. Kapteijn. In de historische schutterszaal van het stadhuis, overkoepeld door het imposante houten karkas van het balk- gewelf, heette mr. Dijekmeester zijn hoge gasten welkom, waarna jhr. Van der Goes van Naters in zijn kwaliteit van voorziter van de Nederlandse groep van de Interparlementaire Unie de onvergetelijke ellende van de Wa tersnoodramp memoreerde en de even onvergetelijke hulp, die van alle kanten door vrienden werd geboden. „Door de spontaneïteit van het Franse volk zijn wij getroffen," aldus jhr. Van der Goes, „en wij zullen niet licht de dubbele steun moreel en financieel vergeten." ERE-MEDALJES De burgemeester nam daarna de ge legenheid waar om de aanwezigen te vertellen van de grote vorderingen die met de wederopbouw van het ei land sinds de Ramp, zijn gemaakt. On der hartelijk applaus van de gasten maakte de burgemeester bekend, dat het gemeentebestuur heeft besloten aan de heren Marchilhacy en Gosset de ere-medalje van de stad Zierikzee te verlenen. Eerstgenoemde dankte voor de eer en zei, bijzonder getroffen te zijn door dit gebaar. De hulp van het Franse volk noemde hij een heel gewoon menselijke reactie, om de grote nood waarin het getroffen Ne derlanders verkeerden enigszins te helpen lenigen. Nadat da genodigden met veel be langstelling een rondgang hadden ge maakt door de museum- en andere za len van het prachtige stadhuis, begaf het gezelschap zich te voet naar het Vrij-poortje, waar madame Marchil hacy (een kleindochter van de be ker te Nederlandse generaal Van Heutz). de in het pand „De Witte Swaen" aangebrachte gedenksteen onthulde, door de driekleuren van Frankrijk en Nederland weg te trek ken. „Zee was 't al. Nochtans geen drietand die vermocht den swaen hie bloot en weerloos ook, te schampen." Aldus de uit het Latijn vertaalde tek'-t, die in de steen gegraveerd staat. OP DE WAGEN Nadat de burgemeester en de huidi ge bewoner van „De Witte Swaen" nog enkele woorden hadden gespro ken, reed een onvervalste landbouw- tractor voor, met twee heuse boeren wagens achter zich. „En voiture!" riep gastheer mr. Dijekmeester en prompt bestegen de senatoren en andere genodigden de van bankjes voorziene wagens. Jkvr. Wttewaal van Stoettwegen was de eerste, die manmoedig met zilvervos en korenbloem blauw hoedje, het hoge gevaarte besteeg en dit voorbeeld vond grif navolging. Onder luid ge juich van de te hoop gelopen bevol king zette het drieledige voertuig zich in beweging en alsof het de gewoonste zaak van de wereld was maakten de gasten op deze wijze kennis met stad en bevolking. Een politieagent op de fiets vormde het escorte en zorgde zo, dat het hoge gezelschap veilig en wel zij 't met 'n paar stijve ledematen en wat pijn in de rug op het eind punt, de burgemeesterswoning aan kwam. Met dit gezellige rendez-vous, gevolgd door en voortreffelijk diner in hotel „Mondragon", werd de Frans- Zierikzeese dag beëindigd. Een dag, tij dens welke opnieuw is gebleken, welk een nauwe relatie er bestaat tussen de ambtsgebieden van de heren De Gaul le en Dijekmeester en tussen hun be volkingen. „Zeker een dag om nooit te verge ten," zei jonkvrouwe Wttewaal ons, toen zü van de „rondvaart"-wagen af daalde en c-r nog eens hartelijk gela chen werd om de originele wijze van rondleiding, die tussen twee haakjes ontsproten is in huize Dijekmeester, omdat men het ergste vreesde wan neer de vele dun en hooggehakte da mes zich wandel" id over de bolle en gladde kasseien van de Zierikzeese straten zouden moeten begeven. Rmgrijderij. Zaterdag had in Melis- kerke de jaarlijkse ringrijderij plaats op de hofstede van de heer Johs. Dekker. Er waren 15 deelnemers. De prijzen vielen als volgt: le prijs J. Koene 25 ringen; 2e J. Wisse Jz. 20 3e Joh. Geschiere 18 r.; 4e P. Dekker Iz. 17 r.; 5e C. Davidse 16 r.; 6e Cor Koene 16 r.; 7e L. Dekker 16 r.; 8e H. .Krijger 15 r.; 9e M. Davidse 13 r.; 10e Jac. Geschiere 11 r.; lie P. Dekker 11 r.; 12e A. Bommeljé 4 r. De bekers werden gewonnen als volgt: le beker (van Balkenende, Kapelle- Biezelinge) J. Wisse Jr.; 2e beker (de heer Koniek) J. Koene; 3e beker (J. van de Berge) L. Dekker; lauwertak (firma Eennennaam) C. Davidse; extra-prijs (A. Janse) L. Dekker Joh.zn. De medal je voor de 100e ring, be schikbaar gesteld door de heer E. P. Oldenhout, werd gewonnen door J. Koe ne, die ook een extra prijs van de heer J. van de Berge won; prijs voor de 150e ring van de heer P. H. de Jong: J. Wisse Jr, De meeste volgringen had de heer J. Koene. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in mei tan dit jaar 8176 nieuwe woningen voltooid. Nog nimmer werden in een meimaand zoveel woningen opgele verd. In mei 1957 kwamen 8122 wonin gen gereed, welk aantal toen het hoog ste aantal voor een meimaand was. In de eerste vijf maanden van 1958 werden 35.648 nieuwe woningen ge bouwd, tegen 33.864 in de overeen komstige periode van 1957. Van de in mei voltooide woningen werden er 713 als systeemwoning ge bouwd. In de eerste vijf maanden van 1958 werden 3482 systeemwoningen op geleverd. ZEELAND In Zeeland werden in mei 1958 155 woningen voltooid. In mei van het vo rig jaar was dit aantal ook 155. Van januari tot en met mei 1958 werden n Zeeland 1042 woningen voltooid te en 900 in de maanden januari tot en et mei 1957. Geslaagd Voor het te Breda gehouden examen ;heorie-hulpmonteur van de Stichting ll.A.M., slaagden van de ambachts- achool te Bergen op Zoom: J. L. Dek ker uit Tholen: J. F. Hommel uit Oud- Vossemeer; J. N. Luijk uit Sint Maar tensdijk; M. Moelker uit Tholen; P. H. Reijngoudt uit Sint Philipsland. Benoeming aan Technische Hogeschool De heer P. G. Wiersma, Ieraar na tuurkunde aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland, werd benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar A aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij heeft deze benoeming aanvaard en verwacht moet worden, dat hij in het najaar zijn nieuwe functie zal aan vaarden. Ter zitting van de Raad voor de Scheepvaart heeft de hoofdinspecteur J. Metz gistermiddag kritiek uitge oefend op de rederij van de stoom- sleepboot „Ebro", die op 1 november j.l. in stormweer de haven van Vlis- singen verliet om op zee assistentie te verlenen aan het in nood verkerende s.s. „Lindekerk" en kort na het vertrek op de zandbank Banjaard strandde. De „Ebro" is daarbij vergaan. De beman ning werd door een sleepboot uit Vee- re na veel moeilijkheden gered. De hoofdinspecteur was van mening, dat de „Ebro" over te weinig moderne navigatiemiddelen beschikte. Zo ont braken een automatische peilinrichting een echolood en een girokompas. De 32-jarige kapitein J. Bruins uit Maas sluis, die ter zitting werd gehoord, achtte hij niet schuldig. De pollepel werd gewonnen door H. Krijger. De medalje voor het laagste aantal ringen (van Café De Schuur) ging naar A. Bommeljé. Burgemeester G. A. A. Adelaar reikte de prijzen uit. Hij was vol lof over de ringrijders en sprak de wens uit, dat dit feest ook in de toekomst voortgang zal hebben. Met een driewerf hoera op de burge meester werd deze zeer geslaagde ring rijderij besloten. Ergerlijke baldadigheid Zekere A. J. en P. K., beiden uit Bergen op Zoom, bezochten zaterdag de kermis te Woensdreeht. Onder in vloed van enige glazen bier moeten zij zich bepaald flink hebben gevonden, om op het voor de kerk te Woens dreeht staand beeld te klimmen en een hand daarvan af te breken. Ge lukkig konden zij door de Rijkspoli tie, in samenwerking met de gemeen tepolitie van Bergen op Zoom, wor den opgespoord. J. bleek nog in het bezit te zijn van de afgebroken hand. De heer A. Reitsma en mevrouw M. Reitsma-Van der Lende te Epe hopen op 13 juli de dag te herdenken, waar op zij 60 jaar geleden in Rotterdam in het huwelijk werden verbonden. Bruid en bruidegom, respectievelijk 80 en 83 ;aar oud, genieten nog een goede ge zondheid. Drie van hun zoons zijn nog in leven. Het echtpaar heeft tien klein kinderen en twee achterkleinkinderen. Oe heer Reitsma werkte in de eerste ■aren van zijn huwelijk als bankwer ker in Rotterdam. Van 1908 tot 1920 had hij een machinefabriek te Yerseke. Vervolgens keerde hij terug naar Rot- erdam, waar hij verschillende functies vervulde. Na het bombardement van Rotterdam in de laatste wereldoorlog verhuisde het echtpaar naar Epe. Mulo-examens Gisteren slaagden te Bergen op Zoom voor het diploma Mulo A de dames J. J. Duijnhouwer uit Scherpenisse; A. P. Donker uit Tholen; E. M. E. Cornet uit Oud-Vossemeer; C. A. Vercouteren uit Tholen: W. van Vliet uit Sint Maar tensdijk; M. v. 't Leven pl.): A. de Goffau (pl.); L. Zandijk uit Krabben - dijke (pl.); en de heren J. C. van Houdt Scherpenisse; J. W. v. d. Velde en J. A. van Zanten uit Tholen; J. C. v. Splunter uit Sint Maartensdijk; M. Markusse uit Vlissingen; M. de Bruine (pl) uit Rilland Bath en A. S. Wisse (pl.) uit Waarde. Met (pl.) behaalden ook het Middenstandsdiploma. ZONNEMA1RE Zangavond. Het gemengd koor VZOS en het mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Sint Annaland brachten een tegenbezoek aan de zangvereniging „Sursum Corda", om deel te nemen aan een zangavond, die zaterdag werd ge houden in de kantine te Noordgouwe. Ds. Bunnink, Ned. Herv. predikant, opende het samenzijn. Het programma, dat bestond uit een 30-tal nummers, werd op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Tot slot werden nog twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Meer dan 45.000 kg frambozen werden er namelijk aangevoerd. Vo rig jaar beliep de, totale aanvoer 277 ton en drie jaar geleden werden in het gehele seizoen slechts 130.000 kg aangevoerd. Nu kwam er 45 ton op één dag en De 86-jarige heer Charles Westley uit Downend bij Bristol toont hier trots zijn verzameling oude rijwie len aan bewonderende jongens uit de buurt. De velocipedes, waarvan OUDELANDE Gemeenteraad. De Raad besloot, voor de Zd. Bevelandse Rundveefokdag we derom een medaille beschikbaar te stel len. Subsidieverzoeken van het Kath. Mil. Thuisfront en het Hum. Thuisfront werden afgewezen. De wedden van het lager gemeentepersoneel werden aange past aan de rijksvoorschriften. De bij de raadsverkiezing gekozen raadsleden werden alle toegelaten als lid van de raad. Een oppervlakte van plm. 350 vierk. m. tuingrond aan de Stationstraat werd verhuurd aan de Z.L.M. voor tijdelijke uitbreiding van de lagere landbouw school. Aan een tijd. onderwijzer aan de bijz. lag. school werd een tegemoetkoming in de verplaatsingskosten toegekend. Voor de vaste financiering van grond aankoop in het uitbreidingsplan kon een geldlening worden afgesloten met de Bank N.G. Getracht zal worden, ook de beide steunberen, vormende de scheiding tus sen kerkgebouw en toren, in de restau ratie van de toren te betrekken. Vastgesteld werden de slotwijzigingen der gemeentebegroting 1957. Hierbij kon financiering worden ge vonden voor een drietal aanvragen om premie woningverbetering, alsmede voor verbetering kantbestrating Schoolstraat vanaf het dorpshuis en vernieuwing brandweermaterieel. In de rondvraag vroeg de heer Bu- teijn aandacht voor het behoud van de nodige brandputten, zulks i.v.m. de in uitvoering zijnde herverkavelingswer- ken. HOEWEL LANDELIJK in de maand mei een lichte daling van het werkloosheidsniveau is ingetreden en het aantal werkzoekenden daal de van 96.000 tot 94.000, is in de provincies Zeeland en Groningen in de afgelopen maand de werkloosheid in geringe mate toegeno men. In ons gewest stonden eind juni 2.465 werkzoekenden ingeschreven, tegen 2.335 eind mei van dit jaar. Verleden jaar stonden op 30 juni in Zeeland 1.290 werkzoekenden genoteerd. In één jaar tijds is het aantal werklozen in onze provincie dus bijna verdubbeld. De toeneming van de werkloosheid in de afgelopen maand kan in hoofd zaak worden toegeschreven aan het feit, dat in de landbouw de zgn. ver- plegingswerkzaamheden (o.a. het wie den van onkruid) verminderen. In ver gelijking met verleden jaar worden de cijfers mede beïnvloed door het vrij droge weer van de laatste tijd, waar door de onkruidbestrijding minder in tensief kon zijn. Zeeland is evenals Groningen een akkerbouwprovincie en dientenge volge hebben verplegingswerkzaam- heden in de landbouw hier een vrij sterke invloed op het werkloosheids cijfer. In de landbouw waren in Zeeland op 31 mei jl. 229 werkzoekenden tegen 304 op 30 juni. De werkloosheid onder de losse arbeiders nam toe van 397 tot 500 personen. RAYONS Wat de rayons betreft, in de rayons Hulst, Oostburg, Terneuzen, Tholen en Zierikzee nam de werkloosheid toe. Op elke duizend mannen die aan het ar beidsproces kunnen deelnemen, waren in de diverse rayons de volgende aan tallen werkloos (tussen haakjes de vergelijkende cijfers van 30 mei: Goes 17 (21), Hulst 46 (42), Kruiningen 20 (23), Middelburg 45 (48), Oostburg 50 (39), Sas van Gent 4 (5), Terneuzen 26 (16), Tholen 27 (16), Vlissingen 28 (23), Zierikzee 11 (7), Zeeland 30 (28). KANTOORPERSONEEL In de afgelopen maand viel reeds een geringe stijging van het aantal werklozen onder het kantoorpersoneel te constateren, een gevolg van een toe nemende selectie op de kantoren. In de e.v. maanden zal het aantal werkzoe kenden in deze categorie nog toene men, omdat - zoals overigens elk jaar - gediplomeerde scholieren zich voor kantoorbetrekkingen zullen aandie nen. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden di verse dure werken uitgevoerd, doch deze zijn niet bijzonder arbeidsinten sief. Men verwacht dat de uitvoering van deze werken gemiddeld slechts 40 tot 50 mannen arbeid zal bieden. TE WEINIG T.W. Tijdens de gisterochtend gegeven toelichting op de werkloosheidscijfers in Zeeland, is van de zijde van het districtsbureau voor de arbeidsvoorzie ning er opnieuw de aandacht op geves tigd, dat het aantal aanvullende wer ken in Zeeland veel te gering is in ver houding tot de werkloosheid in dit ge bied. Een onafzienbare rij karren en karretjes stonden er gisteravond om zes uur te wachten in de Stationsstraat en Van der Biltlaan te Kapella en al die voertuigen waren geladen met frambozen. De veiling „Kapel- le-Biezelinge en Omgeving" beleefde namelijk de drukste aanvoerdag van frambozen in haar geschiedenis. men rekent in Kapelle op nog meer dagen met een dergelijke aanvoer. De frambozenteelt heeft zich do laatste jaren in Kapelle en Omgeving zeer sterk uitgebreid. Het is geen ge makkelijke teelt en ze kan alleen worden beoefend door vakmensen, die hart voor hun zaak hebben. Die zijn er echter in Kapelle en het gaat best met de frambozen. Ondanks de grote aanvoeren van het ogenblik heeft de afzet een zeer vlot verloop. De prijs liep maandag van f 2,05 tot f 2,20 per kg. De fram bozen die in Kapelle worden aange voerd, zijn allemaal van het ras Mal ling Promise. Een prachtige, grote framboos die bovendien stevig is en sappig, allemaal eigenschappen, welke de diepvriesindustrie stelt en deze treedt dan ook op als koper. Zij ech ter niet alleen. Ook de fabrikanten, die de frambozen in glas en blik ver werken, komen graag naar Kapelle om te kopen. Het produkt, dat hier in doosjes wordt aangevoerd heeft een zeer goede naam. Elders in het land worden de frambozen bijna overal in tubs voor het vat aangevoerd, maar dank zij de goede zorgen, welke de Zeeuwse kwekers aan hun produkt besteden; kan hier een produkt voor doosjes worden geleverd. De pluk van al die duizenden kilo's frambozen vraagt zeer veel tijd en daarom is het op het ogenblik ook wel bijzonder druk in de kleinfruitbedrij- ven. Er zijn verschillende kwekers, die wel graag nog wat meer goede pluk kers zouden hebben. De frambozen dienen namelijk beslist drie keer in de week geplukt te worden, anders zijn ze te rijp en ongeschikt voor aan voer in doosjes. Daarbij komt nog, dat de meeste telers van frambozen ook aardbeien, telen. De frambozen vragen op het ogenblik alle aandacht, maar toch zullen de aardbeien ook geplukt moe ten worden. Ook de oogst van rode bessen zal evenals die van zwarte bessen, weldra een aanvang nemen. De eerstkomende weken zal er dus zeer veel werk blij ven. De teler vindt dat echter hele maal niet erg, als het maar goed gaat met de afzet en daarover heeft men gelukkig niet te klagen, hoewel de aardbeienprijzen belangrijk lager lig gen dan die van frambozen en de vruchten over het algemeen maar klein van stuk zijn. Op het ogenblik zijn het echter de frambozen, die volledig de toon aan geven en dat zal nog wel even duren want thans ziet men aan de struiken nog niet, dat er vruchten zijn geplukt. er een dateert uit 1868, zijn niet alleen museumstukken, loant de heer Westley laat er de jongens ook op rijden m de omgeving. De verzameling van de krasse grijs aard, een voormalig ingenieur van de Engelse automobielclub, telt 18 stuks en is zelfs niet te koop voor 1800 eulden, een bod dat kortgele den wered gedaan. Ook de heer Westley zelf berijdt nog dagelijks erg stoer een van de oude kar retjes. Ook dit jaar organiseert het „Zeeuwsch Dagblad" weer een grote wan- weltocht. De zevende nog al liefst. U kunt deelnemen aan de 10, 15 en 25 km Als datum hebben we vastgesteld zaterdag 12 juli a.s. De start zal weder om plaats vinden In het Schuttershof, Kreukelmarkt te Goes INSCHRIJFFORMULIER: Hiermede verzoeken wij U mij/groep te noteren: Naam: Plaats: Adres: al3 deelnemer aan de wandeltocht Ik doe mee aan de km-tocht Voor individuele deelnemers: het verschuldigde Inschrijfgeld ad is per postwissel voldaan. Voor groepen: de groep telt leden, waarvoor is verschuldigd maal is f Het verschuldigde bedrag is per postwissel voldaan. Als leider (leidster) treedt op Doorhalen wat niet van toepassing is. Het inschrijfgeld is als volgt: jongeren tot en met 15 jaar: ƒ0,75; 16 jaar en ouder: f 1,25. Leden N.W.B. genieten 50 cent reductie. 's-GRAVENPOLDER Ballonnenwedstrijd. De ballonnenwed strijd, die op 9 en 10 mei door de afd. 's-Gravenpolder van de K.N.M.B. voor de jeugd werd georganiseerd ter gele genheid van de middenstandstentoon stelling, is beslist. Van de circa 350 bal lonnen, die werden opgelaten, werden slechts een 17-tal berichten van vinding ontvangen. Het bericht van de ballon, die het verst kwam, was afkomstig uit Rotenburg (achter Bremen). De afge legde afstand linea recta bedraagt ruim 400 km. De afstanden van de andere bal lonnen varieerden tussen de 56 en 281 km, waarvan er nog drie illegaal de grens overgingen. KAPELLE Voor de zending. Zeventien jongens en meisjes gaan elke week rond met de zendingsbusjes vanwege de Ned. Herv. Kerk. In de maand juni was de op brengst van deze busjes f 91,01. Kampvuuravond. Hervormde jeugd raad en Geref. jeugdcentrale in deze ge meente hebben het initiatief genomen voor een kampvuuravond voor alle jon geren, aangesloten bij de Chr. jeugdver enigingen (16 jaar en ouder). Deze avond zal worden gehouden op don- is het in het C.J.M.V.-gebouw. Op weer is het in het C.J.M.V.-gebouw. Op deze avond zal er gezamenlijk spel zijn en verder houdt ds. J. W. Coenraad, Ned. Herv. Predikant te Goes een „praatje aan het vuur". Dit zal vooral gaan over zijn ervaringen als veldprediker. OUD-VOSSEMEER N.H. Meisjesvereniging naar BeJgie, De N.H. Vereniging van oudere meis jes telt slechts een 10-tal leden. De meisjesvereniging van Sint Annaland heeft er tweemaal zoveel. Samen een mooi clubje voor een reis per autobus. Onder leiding van de dames Breure, Westland en zuster Krijger vertrok het gezelschap in alle vroegte naar Dinant, waar o.a. een bezoek aan de Citadel op het programma stond. Ook in Namen bleken de oude verdedigingswerken de moeite van het bezichtigen ten volle waard. Men bleef de voorkeur geven aan militaire glorie, want op de terug weg sloeg men een bezoek aan Waterloo niet over. Daarna nog even de feestelijke ver lichting van Brussel bezichtigd, en toen recht op huis aan. De meisjes troffen goed weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2