Uit de provincie Landarbeider verantwoordelijk anonieme brief over atoombom voor Joego-SIavië zal nieuwe onder handelingen over Russisch krediet weigeren Totalitaire staat en reformatorische kerk Principiële fundering Hij wilde de aandacht trekken Gaf zich uit als Amerikaanse piloot Pu:J mee Kamerleden betuigden instemming met wijziging leerplicht wet Fusie van vakbonden in Amerika? Stoffelijke overschotten gevonden in Den Haag Eerst naar de kerkj dan sport KISÉ'iiiSÊ Ondanks alles toch in het ambt TEKORT AAN PRIESTERS Docenten Baptistenseminarie Theologische school Vrij Evang. Gemeenten Lutherfilm trekt de wereld over Maandag 7 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ingezonden Meded. (adv.) Het congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond dat vorige week in Zwitserland werd gehouden, is een demonstratie geworden van de verheugende groei van dit enige chris telijke wereld vakverbond. De secreta ris-generaal, de heer A. Vanistendael, sprak van de opmars der continenten. En inderdaad was dit juist getypeerd, wanneer men de verblijdende rappor ten beluisterde van de vertegenwoor digers van Latijns-Amerika, van Azië en Afrika. Verblijdend, niet alleen om dat de christelijke vakbeweging overal ter wereld krachtig groeit, maar ook omdat deze groei van de vrije christe lijke vakbeweging juist tot stand komt niettegenstaande de verdrukking en vervolging in de nog dictatoriaal gere- feerde landen buiten Europa. Het I. C- dat als enig wereldvakverbond principieel het materialisme afwijst trekt duizenden arbeiders in Azië, Afrka en Zuid-Amerika tot zich, een sociale ontwikkeling, die vérstrekken de gevolgen ken hebben. De groei van het I C.V. is thans zo ver voortgeschreden, dat geconstateerd kan worden, dat het grootste aantal aangesloten organisaties niet-Europees is. De structuur van het verbond en de samenstelling van het bestuur zul len tengevolge hiervan ongetwijfeld wijzigingen ondergaan. Op het jongste congres werden reeds een Aziaat, een Afrikaan en een Zuid-Amerikaan in 't bestuur van het I.C.V. gekozen. Van belang is het in dit \erband er op te wijzen, dat het I.C.V. in doel stelling niet geheel vergelijkbaar is met een nationale christelijke vakcen trale. Al zal de christelijke vakbewe ging in Nederand bereid zijn een werk nemer als lid te accepteren zonder hem te testen op zijn kerkelijke opvattin gen, het werk van het I.C.V. in de wereld draagt een nog meer uitgespro ken zendingskarakter. In Afrika en Azië zijn er duizenden die zich bij het I. C. V. hebben aangesloten, terwijl zij nog maar nauwelijks of slechts ten dele hun traditionele godsdienst de rug hebben toegekeerd. Zij kozen echter voor de christelijke maatschappelijke opvattingen en tegen het materialisme. Een dergelijke situatie zou op den duur binnen het I. C. V. spanningen kunnen oproepen, die de principieel christelijke grondslag geweld aandoen. Hiertegen dient zeer terecht gewaakt te worden. Het was daarom meer dan begrijpelijk, dat vorige week op het I.C.V.-congres van Nederlandse zijde grote vreugde werd uitgesproken over de sterke groei van het I.C.V. en grote bewondering voor de dappere strijd van velen, maar tevens een waarschu wing om vooral vast te houden aan de christelijke beginselen. Men zal het I.C.V.-beginsel niet mogen devalueren tot een algemene geestelijke instelling, die het materialisme afwijst. Ander zijds zal men er voor moeten waken door een te star standpunt de ontwa kende christelijk sociale beweging in de wereld grote schade toe te brengen De heer Vanistendael drukte het zo Uit: We moeten dynamisch genoeg zijn om andere continenten en andere ge loofsrichtingen te bezielen voor het chr. sociale beginsel. We moeten uit gaan en onderwijzen, de opdracht die ook de discipelen kregen. Eerst hebben deze zich opgesloten, maar na de uit storting van de Heilige Geest zijn zij uitgedreven en zij hebben zich nooit meer in deze gesteldheid afgezonderd. De heer Vanistendael gaf de Neder landers de verzekering, dat het I.C.V zijn oorsprong niet in de steek zal la ten en een fundamenteel christelijke beweging is. Hij verklaarde dat men gerust kan zijn over de toekomstige doctrinaire instelling van het I.C.V. Het vakverbond staat behalve met r.k kerkelijke instanties ook in verbinding met de Wereldraad van Kerken en met de Prot. Chr. Arbeidersinternationale. Zo mogelijk en indien gewenst zullen de contacten nog worden uitgebreid. Deze positieve uitspraak is verblij dend. Wanneer de Nederlandse uitla tingen er op deze wijze toe meege werkt hebben de aandacht van het 1 C. V. nog duidelijker te bepalen bij de betekenis van de principiële funde ring, dan hebben zij haar doel bereikt. H. P. E. Maarschalk Tito heeft vrijdag ochtend een parade afgenomen van de circa 8000 nog in leven zijnde partisanen, die vijftien jaar geleden op deze plaats hebben deelgenomen aan een grote slag tegen de Duitsers. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door president Nasser \an Egypte. anonieme brief hebben behandeld, als of het een sensatie gold, hoewel het duidelijk een communistische verval sing was. „Zolang sommige westelijken onnozel genoeg zijn om dergelijke mys tificaties serieus te nemen, zullen de Russen ongetwijfeld dergelijke geval len in eindeloze variaties blijven pro duceren", aldus de „New York Herald Tribune". Een landarbeider te Ipswich heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de brief aan de Sowjetambassade te Londen, waarin een in Enge land gelegerde Amerikaanse piloot dreigde boven de Noordzee een atoombom af te werpen. De landarbeider, de 34-jarige William Stanley Whales, zegt in een schriftelijke verklaring voor de pers de brief te hebben geschreven om aandacht te trekken voor zijn klachten over een diensttijd van vijftien jaar bij de britse luchtmacht. Op 21 augustus van het vorige jaar was hij uit de dienst ontslagen wegens „geestelijke onevenwichtigheid" Whales erkent dat hij zich heeft i den dat zij „als snaterende ganzen" de voorgedaan als een Amerikaanse pi- loot, omdat dit hem de beste manier leek om de pers voor zijn geval te in teresseren. Hij voegt hier echter aan toe, dat grote delen van zijn schrijven, waaronder passages waarin hij spreekt over de klachten over zijn diensttijd, niet in de pers zijn gepubliceerd. Zoals bekend werd de bewuste brief inderdaad te Ipswich gepost. De in houd ervan werd op gezag van de Sowjet-ambassade te honden door het Russische persbureau Tass bekendge maakt. Tevoren had de ambassade het britse ministerie van buitenlandse za ken een foto-kopie van het schrijven doen toekomen. De britse politie stelt een uitvoerig onderzoek in. Whales is niet aangehou den. Radio-Moskou zag blijkens een uitzending naar de V.S., in de brief nog een uiting van „mannen die door de voortdurende dreiging van een oorlog met kernwapens wanhopig zijn geworden en tot de slotsom zijn gekomen, dat er een of andere vre selijke demonstratie nodig is om de mensen te doen realiseren dat zij op een vat buskruit leven". Het Russische station zei in dit ver band, dat in mei Frank Berry, een Amerikaanse onderminister van defen sie, had verklaard, dat 67 procent van het Amerikaanse luchtmachtpersoneel dat overzee dient, zich in een „psycho neurotische toestand" bevindt. De „New York Herald Tribune" ver wijt in een hoofdartikel de Britse bla- PUZZEL No. 414. WOORDRAADSTL HORIZONTAAL: 1. stop van een ties; 4. maanstand; 6. schadgeijk Insect; 7. kweekbed; 10. maat; 11. zangstem; 12. pers. voornaamwoord; 14. tuimeling; 15. opzettelijk grievend; 16. greente; 18. deel van de Bijbel; 10. kern; 20. zangnoot; 21. familie; 23. afstandsmaat; 24. Fr. lidwoord; 25. drinkgerei. VERTIKAAL: 1. heks; 2. grondtoon; 3. koekje; 4. getijde; 5, uitheems vaar tuig; 6. onbep. voornaamwoord; 8. spli; 9. aanzien; 13. afval; 14. gereedschap; 15. verblijf; 16. zwaar; 17. koud; 10. onmeetbaar getal; 20. gevogelte; 22. pers. voornaamwoord; 23. gezinslid. OPLOSSING PUZZEL No. 413 32 -f 54 86 19 54 73 13 -j- 0 13 Rentenorm kasgeldleningen De ministers van binnenlandse zaken en financiën hebben besloten de maxi mum toelaatbare rente voor kasgeldle ningen nader vast te stellen op 4 per jaar, overeenkomende met het on langs verlaagde promesse-disconto van de Nederlandse Bank. Dit geldt voor alle kasgeldleningen, welke op of na 4 juli 1958 worden ge sloten, met dien verstande, dat voor 11 juli 1958 vervallende kasgeldleningen nog eenmaal kunnen worden verlengd tegen een rente van 4 dan wel, indien deze rente lager was, tegen deze lagere rente, en voor dezelfde termijn als waarvoor zij aanvankelijk waren aangegaan. Volgens een artikel in het Joegosla-: vische blad „Ekonomska Politika" zal Joego-SIavië een negatief antwoord ge ven op de Rnssische nota van 28 juni j.L, waarin onderhandelingen worden voorgesteld tot herziening van de tus sen "beide landen gesloten economische overeenkomsten. Ieder uitstel in de uitvoering van de economische akkoorden tussen de Sow- jet-Unie en Joego-SIavië, waarbij aan laatstgenoemd land kredieten worden verstrekt tot een bedrag van 285 mil joen dollar, zal onaanvaardbaar zfln voor de Joegoslavische economie, zo schrijft het blad. Het voegt hieraan toe, dat Rusland reeds bij twee gelegenhe den toegezegde kredieten eenzijdig heeft Ingehouden, nl. bij de bouw van een alumlnlumbedrijf en bij de aanleg van andere industriële Installaties. Volgens het blad wordt de Russische beslissing om de kredieten aan Joego slavië in te houden, door geen enkele economische reden gemotiveerd. „De door de Sowjet-Unle, de Chinese volksrepubliek en andere volksdeinokra- tiën ingezette campagne tegen Joego slavië, toont duideljjk aan, dat het hier slechts gaat om het uitoefenen van po. Utieke druk", besluit het blad. Bij de bespreking van het wetsont werp tot wijziging van de leerplicht wet in de vaste commissie voor onder wijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer betuigden verschillen de leden hun instemming met de wijzi ging. Inderdaad kan, aldus deze leden, juist voor de kinderen, die bij het be reiken van de veertienjarige leeftijd de zesde klas van de lagere school nog niet hebben bereikt, een verdere vor ming van groot belang worden geacht. Thans gaan zij wei bijzonder slecht toegerust het arbeidsleven in. Deze leden vroegen zich echter af, langs welke wegen de minister deze vorming zou willen verwezenlijken. Van een grotere aandacht voor deze in het klasseverband veelal moeilijke ele menten zal bij het lager onderwijs in zijn huidige constellatie al heel weinig terechtkomen. Het is bovendien zeer dubieus, of in dat kader nu juist voor deze kinderen, merendeels ,sehoolmoe' zelfs ook maar enige mogelijkheden worden geboden. Waren deze leden wel ingelicht, dan zou het hier gaan om een groep van ongeveer een kleine 10.000 kinderen, uiteraard met een grote spreiding over het gehele land, die dus zouden kun nen worden opgevangen in onderwijs instellingen, waarvoor het beëindigen van het zesde leerjaar van de lagere school niet wordt vereist. Leiders van Amerikaanse vakbonden in de vervoerssector hebben het plan de leden van hun bonden te bundelen in één grote organisatie, die dan de ge hele vervoersindustrïe van de V.S. zou beheersen. De geestelijke vader van het plan is Tames Hoffa, de leider van de mach tige „Teamsters", die zoals bekend door een congrescommissie is onder vraagd, omdat hij verdacht werd van oneerlijke praktijken. Hoffa deelde mee, dat de „Longsho- remens Union" en de bond van zeelie den al akkoord zijn gegaan met de fu sie en dat de leider van een derde vak bond op vervoersgebied hier zeer guns tig tegenover staat. Deskundigen op vakbondsgebied voorspelden dat een eventuele fusie zoals door Hoffa wordt beoogd, een splijting in de Amerikaan se vakbeweging tengevolge kan heb ben. Bij graafwerkzaamheden voor het leg gen van riolering in het Bezuidenhout te 's-Gravenhage zijn in de Adelheid- straat, 25 meter vanaf het Julana van Stolbergplein, de stoffelijke resten ge- twee personen. Men vermoedt, dat de beenderresten en kleding afkomstig zijn van twee per sonen, die na het bombardement in het Bezuidenhout in 1945 vermist werden. Ter plaatse is een pension geweest, waar in elf mensen woonden. De stoffelijke overschotten van negen van hen zijn in dertijd gevonden. Het gerechtelijk laboratorium van het ministerie v.-n justitie stelt een onder zoek in. Te Buenos Aires zijn ziekenhuisart sen in staking gegaan uit protest tegen hetontslag van een aantal ziekenfonds artsen, die na de val van Peron waren benoemd. De stakers zeggen, dat de nieuwe leiders van de ziekenfondsorga- nisaties Peronistisch "ezind zijn. BIGGEKERKE Reis. De Ouden vm Dagen maakten hun tiende jaarlijkse reis. Ditmaal ging de tocht naar Noord-Brabant; in Ouden bosch werd de Basiliek van H.H. Agatha en Barbara bezichtigd, afloop van dit bezoek werd de tocht voortgezet via Zevenbergen over de Moerdijkbrug, het geen voor velen van de oudjes een sen satie was, daar velen van hen de brug nog nooit gezien hadden. In Breda werd een rondrit door de buitenwijken van de stad gemaakt. Daarna v.'erd de terug reis naar Biggekerke aanvaard, waar de bejaarden onder grote belangstelling met de muziek voorop om ruim negen uur werden ingehaald. "BEWEGEN Geboren: Annemarie N. M., d.v. D. I,odder en M. Smallegange. Ondtrtrouwd: B. van de Ketterij, 30 j., weduwn. en P. S. M. Otte, 28 j. NJSSE Concert. Deze week gaf het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" te Nisse zijn eerste concert in de mu ziektent van het dorp, onder leiding van de heer M. Steketee uit Kloe- tinge. Collecte. De opbrengst der Rode- Kruiscollecte bedroeg f 71,95. OVEZANDE Collecte. De collecte voor de reis voor beiaarden heeft opgebracht f 227.85. Geslaagd. Mej. L. Lodiers slaagde voor het diploma 3-jarige vooropleiding voor lerares bij het Nijverh. onderw. aan de Vakschool voor meisjes te Goes. Examens. Voor het toelatingsexamen klas I van het Chr. Lijceum te Goes slaagden C. Robijn, J. Sommeijer en H. v. d. Veen, allen leerlingen van de School met de Bijbel te Ovezande. KRU1NINGEN Geslaagd. Te Middelburg slaagden voor de akte kleuterleidster A, de dame» Anneke Hamelink te Kruiningen en Gre- tha Clarijs te Hansweert. Het renaissancekasteel van Villemont, bij Riom in midden-Frankrijk, is dooï brand vrijwel geheel verwoest. Het waf onlangs aangekocht door een Bei 'ische industrieel, die er een vakantiekolonie van wilde maken. De schade wordt ge schat op 150 miljoen fran1-. Een gewestelijk jeugdpredikant in de evangelische kerk van Würt- temberg heeft verklaard, dat ker kelijke jeugdverenigingen niet mo gen afwijken van het principe, dat zij bij interlokale ontmoetingen speciaal op sportgebiedvoor zo ver deze op zondag plaats hebben, éérst de kerkdienst behoren te be zoeken, hetzij in hun woonplaats, hetzij in de plaats waar de ontmoe- -ing plaats vindt. De jeugdpredikant gaf deze ver klaring omdat nogal eens van deze regel wordt afgeweken. Er zijn christelijke jeugdorganisatiets, die domweg sportmanifestaties organi seren zonder rekening met de kerk gang te houden, terwijl juist het contact tussen de kerken en de sportbonden ertoe geleid heeft, dat de zondagmorgen voor de kerkga-.ig gereserveerd blijft. Op zijn vroegst beginnen de grote sportdagen om elf uurer is dan altijd gelegen heid geweest om naar de kerlt ie gaan. Afzonderlijke godsdienstoefe ningen op sportterreinen zullen slechts l': hoge uitzondering moge lijk zijn. Op dit ogenblik doet de evangelische kerk in Duitsland in haar zondagsgebed voorbede voor 24 predikanten in de Oostzöne van Duitsland, die gevangen zitten. Onlangs is ds. Brinksmeyer te Teuchern in Saksen-Anhalt opge pakt. Reeds lang woedde er in de pers een campagne tegen hem. Deze, uit Westfalen naar Oost-Duitsland gekomen predikant, was zeer geliefd in zijn gemeente. Men nam hem in hechtenis omdat hij verdacht wordt van „landverraad". Al eerder is, naar thans bekend wordt, ds. Ide te Mühlberg a.d. Elbe gearresteerd, evenals ds. Heyer te Carlow in Mecklenburg. De laatste wordt ervan beschuldigd een poging te hebben gedaan om te vluchten uit de Oostduitse republiek. Hij moet vier maanden zitten, zijn vrouw drie maanden. Wilhelm Halfmann, bisschop van èèn op 1636, In Noord- en Zuld- Amerika één op 2063. Nederland en Hongarije hebben elk ruim vijfduizend priesters. Ter wijl ons land drie miljoen katholie ken telt, zijn er in Hongarije zes miljoen. Maar in Engeland, dat on geveer evenveel katholieken heeft als Nederland, werken 6811 pries ters. Daar staat tegenover, dat in Ne derland een r.-k. geestelijke zijn pastoraat moet uitoefenen over een gebied van gemiddeld 3.6 km2, ter wijl een Engelse priester een paro chie heeft van 12 km2. Over heel de wereld gezien, Is er voor elke 800 katholieken een pries ter nodig. Het Europees gemiddelde van 875 per priester zou de els vrij goed benaderen, als de verspreiding van de priesters niet zo ongelijk was. In totaal zijn er op de wereld 381.215 priesters, waarvan er 120.431 tot de ordegeestelijken beno- ren; een groot deel van deze laat- sten arbeidt niet ln de zielszorg. Bij de bepaling van het gemiddelde zijn ze echter wel meegerekend. Dr. W. F. Gollerman, secretaris van de Ned, Oecumenische Raad, bespreekt ln het weekblad ln de Waagschaal de vraag, of de predi kantsfunctie (niet zgn ambt) wijzi gingen dient te ondergaan. Het ambt van predikant Is inge steld op het heel persoonlijke con tact. Daarom zijn predikanten ook heel gewone mensen, die er soms de landskerk in Sleeswijk-Holstein, heeft op de synode van deze kerli de sitnatle van de evangelische kerk in Oost-Duitsland belicht in verband met het geheel der evange lische kerk in Oost- en West-Duits- land. De druk op de kerk in de Oost zone heeft volgens bisschop Half mann een bijzondere kerkhistorische betekenis. Voor het eerst stuit na melijk een volkomen atheïstische staat op een grote reformatorische kerk. Kerk der reformatie te zijn, betekent: kerk die slechts 't Woord heeft te prediken; zij kan niets an ders doen. Andere christelijke ker ken kunnen zo nodig terugvallen op haar cultus, mystiek, klooster leven of catacombengemeenschap. Dit ingekeerde bestaan Is evenwel een onmogelijkheid voor de kerk der reformatie. Zij moet blijven strijden voor de ongehinderde prediking, voor het beleven van haar belijdenis, voor haar meespreken in de opvoe ding der jeugd, in het culturele en in het sociale leven. En omdat de kerk zich aan deze, haar door God verleende opdracht, niet onttrekt, nemen druk en vervolging toe. De Engelse r.k. geestelijke, J. P. Forestall, heeft nagegaan of er wer kelijk een tekort aan priesters ln de Rooms-Katholleke Kerk bestaat, zo als vaak wordt beweerd. Hij is tot de eoncluise gekomen, dat het pro bleem niet zozeer zit ln een tekort aan geestelijken, als wel in de ver deling van hen. In Europa treft men gemiddeld op elke 875 katholieken één priester aan, ln Afirka één op 1500, ln Azië behoefte aan hebben, dat hun werk enige waardering ondervindt, meent Dr. Golterman. Arbeid, die weinig wordt gewaardeerd, moet wel ge dragen zijn door een sterk besef tóch te moeten worden verricht ln ge hoorzaamheid en uit intense Inner lijke aandrang. „Paulus heeft gezegd: wee mij, als ik het evangelie niet verkondig. Toch werkte ook deze grootste hel denapostel niet altijd succesrijk, ge tuige het boek der Handelingen (bv. 17, slot). Ik acht het altijd eer ver. wonderlijk, dat nog steeds duizenden predikanten, ondanks alle moeilijk heden, het ambt trouw blijven uit oefenen, dan dat er enkele tientallen 'gedeserteerd' zijn", zegt dr. Golter man. „Het blijkt, dat de Heer der kerk voortgaat nog steeds vele man nen en vrouwen krachtig in Zijn greept te houden!" Wanneer ln september het semi narie voor opleiding van baptisten, predikanten start, zullen naast rec tor drs. J. Reiling en de conrector dr. J. J. Kiwiet de predikanten J. Louw (emer. te Groningen) en D, Slort (Apeldoorn) in bepaalde vak ken college geven. Er zijn op dit moment reeds twee aanmelingen voor de opleiding. Aan de te Utrecht gevestigde Theologische School der Vrije Evan gelische Gemeenten studeerden vo rig jaar maar twee aanstaande pre dikanten. Er kwamen echter vijf nieuwe Inschrijvingen, zodat men met zeven studenten, verdeeld over drie studiejaren, de nieuwe cursus Inging, Van de gemeenteleden is ge vraagd de Theologische School jaar lijks met f 1.25 te willen steunen. De Maarten Lutherfilm, jaren ge leden al in Nederland vertoond, la thans verschenen met een onder schrift in de taal van Korea. De Raad van Kerken in Korea zal de film nu ln de gemeenten gaan draal en. Ook ln Zuid-Amerika wordt da Lutherfilm vertoond. Men verwacht, dat de film daar in 1958 door een half miljoen mensen gezien wordt.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3