Vooruitgang in plannen voor nieuwe BLO-school te Goes Congres „V rienden van V eere" Leerlingen brachten goed verzorgd programma Jonge Duitse mijnwerkers met vakantie op Walcheren Vergiffenis en begrip gevraagd Zeeland zal Zeeland blijven ook bij uitvoering Deltaplan Swift V prolongeerde kampioenschap avondklasse KVP-motie voor vrije veren Neem'n Optimistisch geluid tijdens jaarvergadering VEILINGBERICHTEN BEROEPINGSWERK BLIJF KALM Competities ZKB Olympia I veroverde leiding in 2b Ged. Mes kon de zaak niet redden Valerius en zijn gedenck-clanck MULO'examens Nagekomen advertenties Maandag 7 juti i 25 JEE"!f EriscTTEirrj fAüi; -Vi 2 Ds. C. Metselaar kon in zijn openingswoord tijdens de jaarvergade ring, tevens oudermiddag, van de „Koningin Wilhelminaschool" voor B.G-O., zaterdagmiddag in het Schuttershof te Goes, iets optimistischer geluiden laten horen t.a.v. de nieuwbouw dan vorig jaar. De toestem ming om grond aan te kopen voor de nieuwe BLO-school aan de Paral lelweg is binnen en de architect is reeds klaar met het bestek. De goedkeuring van verschillende instanties is nog nodig, maar ds. Met selaar verwachtte toch, dat zeer spoedig tot de aanbesteding kan wor den overgegaan. Voor deze jaarvergadering en ouder middag bestond van de zijde der ouders veel belangstelling. De kinderen zelf waren daar wel het meeste dankbaar voor, want zij immers moesten op de planken verschijnen. Onbevangen traden zij op het podium om in volksdans, zang, declamatie en toneel hun beste beentje voor te zetten. En de ouders zullen on- twijfeld deze middag met welgevallen dit optreden hebben gadegeslagen. Het programma was tot in de puntjes ver zorgd en de kinderen brachten op keu rige wijze hun nummers op de planken, dank zij de grote liefde, het geduld en de toewijding van het onderwijzend per soneel. En dank zij dit onderwijs worden de leerlingen voorbereid voor de toe komst, zodat ook straks deze kinderen In het arbeidsproces kunnen worden op genomen zegeningen Het hoofd der school, de heer G. Vleugel, meldde in zijn jaarverslag, dat in het afgelopen jaar niet alle af gestudeerde leerlingen geplaatst kon den worden, maar dit komt vanwege de ongunstige werkgelegenheid. Nadat hij in gevoelvolle woorden het overlijden van de eerste onderwijzer, de heer L. van Wel, had herdacht, gewaag de de heer Vleugel ook van de grote ze geningen. Gemiddeld 105 kinderen be zochten de school, van wie vele een goed rapport ontvingen. De penningmeester, de heer J. Hom mes, meldde voor de school een nadelig saldo van 1 7170,71 en voor de vereni ging een goed slot van f 3480,85. De aftredende bestuursleden, ds. C. Metselaar en de heren van Houdt en Phernambucq werden herkozen. verkeersonderwijs Tussen het optreden van de kinderen hield de heer Vleugel een korte cause rie over het verkeersonderwijs. „Op de fi.L.O.-school hebben we zeker met het ve-keersonderwijs te maken. De kinde ren moeten in het verkeer zelf de be slissing nemen", aldus de heer Vleugel. De innerlijke discipline speelt echter een grote rol; de kinderen moeten leren zien de grote gevaren op de weg". Het KAPELLE, 5 juli Industrie- en exportveilingAardbeien zonder dop: Jecunda I 122; II 89—95; Madame M. I 89; H 84; Climax I 113; II 1.02; Div. rassen I en II 78; afw. 80; Frambozen in kratten per kg I 215220; II 195. Gewone veiling: Frambozen per doos I 2629; II 15; Rode Bessen per doos J 23—30; II 1420; Rode bessen per kg I 74—82; II 54—65; III 57—64; Aardbeien per doos Regina I 1441; Climax I 26—52; II 13—17; Talisman I 27—38; Mad. Moutot II 18; Soltwe- 3 el II 20; Aardbeien per kg I 7089; H 4561; Afw. 45; Kersen: Earley R. II 3360; Markiezen I 116170; II 75 —105; III 24—50; Hollanders I 148; II 7580; III 41; Meikersen I 95114; "Jr. van Werder I 100117; Morellen II 64—103. GOES, 5 juli Jecunda I 112—115; JI 88; Mad. Moutot I 85; II 71; Regina I 73; II 64; Mach. Fr. I 73; II 64; Cli max I 73 II 67; Sengana I 73; II 64; Diverse aardbeien afw. 45 Frambozen Ia kratten I 201; II 186. Gewone vei ling: Mad. Moutot d. I 26; II 20; p. kg I 91—98; II 69—91; Regina d. I 24— 39; II 24—30; per kg II 67—69; Sen gana d. I 32; kg II 64; afw. 47; Rode bessen per kg II 5988; per doos I 26 33; II 1626; Frambozen per doos II 2740; Kersen: Hollanders II 93 136; III 81; Markiezen II 120148; III 7597; Vr. van Werden n 86. Ned. Herv. kerk Beroepen te Appelscha (toez.), J. Overduin te Tjerkwerd en Dedgum. Te Woudrichem, E. Kempenaar te Nieuw-Leuzen; te Ederveen, A. Klein Kranenburg te Hilversum; te Arnhem, J. Langstraat te Vorden. Door de gen. synode tot pred. v. b.gw. werkz. G. M. Spelberg te Warga id. (geest. ve^z. ger. H. Zunneberg te Hengelo; id. (geest. verz. gev. Huis v. Bewaring te Groningen A. Bongenaar Groningen; id. (doc. en geest. verz. Harvard Divinityschool te Harvard, U.S.A., If. A. Obermar kand. te Hol ten. Aangenomen naar Kanten en Sits- werd, P. C. 't Hooft, vic. te Amers foort. naar Rotterdam (voorg. Ned. Prot. Bond), R. Boeke te Hogebeintum. Geref. kerken Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vollenhoven), H. Borgers te Nieuwer- kerk aan de IJssel; voor Oenkerk, R. Zijlstra te Koudekerke aan de Rijn en voor Oegstgeest P. Visser te Tilburg. Geref. gemeenten Tweetal te Goudswaard, J. Bel te Krabbendijlce en A. Hofman te Aalst; te Nunspeet, J. van Haaren te Moer- kapelle en A. Hofman te Aalst, bei den kand. van wie laatstgenoemde werd beroepen. Beroepen te Zoutelande-Westkapelle kand. A. Hofman, te Aalst is opvallend, dat vooral de jongens veel interesse tonen voor het verkeersonder wijs. Door middel van flanelbord, ver- keersmaquette en filmstroken wordt de kinderen de nodige kennis bijgebracht, maar de heer Vleugel vond het toch jammer, dat niet meer practiseh gewerkt kan worden. Natuurlijk, hij was erg in zijn nop jes met het behaalde succes op het verkeersexamen. Verschillende jongens behaalden zelfs zonder fouten het di ploma. Een duidelijk bewijs, dat deze kinderen in het verkeer best hun man netje kunnen staan. „En natuurlijk gaan wij voort met het verkeersonder wijs, om zo met de tijd mee te kunnen gaan" besloot de heer Vleugel zijn cau serie. Ds. Metselaar stond in zijn openings woord eveneens stil bij het overlijden van de heer L. van Wel. Met grote dankbaarheid-zullen wij deze stille, sym pathieke en toegewijde werker, met zijn uitnemende gaven, blijven gedenken" al dus ds Metselaar. Ook herdacht hij met een enkel woord het plotseling heengaan van burgemees ter mr. W. C. ten Kate. In de vacature van wijlen de heer van Wel kon voorzien worden door de tijde lijke benoeming van mevr. Van Rijs wijk. Mej. Vlieger kwam in de plaats van mej. Suurmond, die in het huwelijk is getreden. Na de jaarvergadering konden de ou ders in de school het werk der leerlin gen bezichtigen. Ingezonden mededeling (adv.) In de eerste klasse moest hekkeslui- ter Volharding 1 in de afgelopen week twee nederlagen incasseren. Eerst ver loor het maandagavond met 46 van Scampolo 1 en zaterdag verloor de ploeg nit Yerseke met dezelfde cijfers uit van EIto. Veel zit er nu voor de oestermensen niet meer in. De stand onderaan is: Scampolo 4 uit 7, Animo 1 2 uit 7 en Volharding 0 uit 9. In 2a kwam Zuidwesters 1 tot een recordzege op BKC I (251) en ook bij Swift 3Vopo 1 liep de score hoog op (140). Vitesse kreeg bij Top 1 met 74 de kous op de kop en is nu vrij wel uitgeschakeld. De stand: Swift 3 13 uit 8, Top 1 13 uit 9, Zuidwesters 1 12 uit 8, Vitesse 9 uit 8, Tjoba 2 7 uit 8, Vopo 1 7 uit 9, Swift 4 3 uit 7 en BKC 1 2 uit 9. In 2b veroverde Olympia 1 dank zij een 39 zege op Togo 2 en een beter doelgemiddelde dan Luctor 1 de lei ding. Eendracht kon het ook tegen de Poel niet bolwerken (17) en bleef zodoende de drager van de rode lan taarn. Volharding 2Luctor 1 werd uitgesteld. De stand: Olympia 1 12 uit 7, Luctor 12 uit 7, Zeelandia 1 8 uit 6, Volharding 2 8 uit 7, Tpgo 2 6 uit 7, de Poel 6 uit 8, Vios 4 uit 7 en Een dracht 0 uit 7. In 3a kreeg Swift 6 in de afgelopen week weer twee nederlagen te slikken. Eerst van KVL met 60 en zaterdag met 13 van Animo 2. In deze klasse nam KVL de leiding over van Ondo. De stand: KVL 12 uit 8, Ondo 11 uit 7, Animo 2 11 uit 7, Vedo 1 7 uit 6, Stormvogels 6 uit 8, Top 2 2 uit 7 en Swift 6 1 uit 7. In 3b stonden drie wedstrijden op het programma. Door diverse oorza ken ging er slechts één door n.l. Scam polo 2Blauw wit, uitslag 32. Bijna waren de Scampoloreserves erin ge slaagd, Blauw wit het eerste puntje af te snoepen, maar een slotoffensief bracht voor Blauw wit toch de volle buit. De stand: Blauw wit 18 uit 9, EI to 2 10 uit 7, Zeelandia 2 9 uit 6, Togo 3 4 uit 6, Luctor 2 4 uit 7, Scampolo 3 uit 5, WKV 2 uit 5 en Voto 0 uit 5. In 3c kwam Kats tot een prima pres tatie door SSS een 32 nederlaag toe te brengen. Dit betekent een lelijke streep door de SSS-rekening. De volg orde ziet er hier nu alsvolgt uit: SSS 13 uit 8, Kats 12 uit 7, Olympia 8 uit 9, Vopo 2 8 uit 5, VZOD 1 6 uit 6, Dos 55 3 uit 7, VZOD 2 0 uit 8. In 3d was er natuurlijk voor Atlas tegen Zuidzande geen vuiltje aan de lucht (142) en de Ritthemers bleven fier aan de kop van de lijst. De stand: Atlas 14 uit 8, AKC 10 uit 7, BKC 2 8 uit 7, Zuidzande 2 uit 7 en Vedo 3 0 uit 5. In de afgelopen week viel in de Wal- cherse avondklasse reeds nu de beslis sing, doordat Swift 5 concurrent Zuid westers 2 een 41 nederlaag toebracht Swift 5 prolongeerde hierdoor haar kampioenschap van deze afdeling. De eindspurt van Vedo 2 ging ook nu on vervaard door. Met 51 werd nu Ani mo 3 het kind van de rekening en de Vlissingers zijn nu zowaar in punten- aantal nog gelijk gekomen met Zuid westers. De stand: Swift 5 17 uit 9, Zuidwesters 2 7 uit 8, Vedo 2 7 uit 8 en Animo 3 1 uit 6. Swift 5 is in deze af deling reeds geheel uitgespeeld. AXEL Bevestiging en intrede. De nieuwe pre dikant van de Gereformeerde Kerk, ds. A. van Leeuwen, werd gisterenmorgen in zijn ambtswerk bevestigd door ds. M. Hamming, uit Den Helder. Deze deed dit met een predikatie over Psalm 119 105. De gemeente zong, na de bevesti ging, haar nieuwe leraar toe gezang 54 1. In de avonddienst, toen de kerk ook weer tot de laatste plaats bezet was, deed ds. Van Leeuwen zijn intrede. Voor zijn predikatie over Johannes 1 43a, had hij als thema: En hij leidde hen tot Jezus. Na de preek werd hij toegesproken door ouderling De Regt namens de ge meente eg ds. J. B. van Mechelen (Oost burg) namens de classis Axel. De nieuwe predikant richtte dank woorden tot zijn bevestiger en voorts tot zijn voorgangers, ds. D. J. Couvée. ST ANNALAND Geslaagd. De heer Adr. Hage slaag de te Goes voor het examen leerlingen stelsel schilderen. Bouw vordert. De bouw van de nieu we veiling aan de Lange Weg vordert gestaag. Men hoopt het gebouw in augustus in gebruik te kunnen nemen. Interieur vernieuwd. Het interieur van de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Weststraat is opge knapt. De muren zijn betimmerd, zodat men van afvallende kalk thans geen last meer heeft. STAVENISSE Collecte. De collecte voor „Het Ho- geland" heeft f 38,15 opgebracht. De Kring Middelburg van de Katholieke- Volkspartij (de afdeling Zeeland) heeft in Hulst een bijeenkomst gehouden onder voorzitter schap van het lid van gedeputeerde staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, dia een uiteenzetting gaf over „De K.V.P. en de Vrije Veren". Aan het eind van zijn uiteenzetting maakte hij de inhoud van een motie be kend, waarin wordt aangedrongen op de status quo der veerdiensten, uitbreiding der outillage en het beschikbaar stellen van de benodigde rijksgelden. Deze motie werd na enkele wijzigingen door het overgrote deel der vergadering aanvaard. Tegen stemden slechts 6 personen, be horend tot het actiecomité Vrije Veren, welks voorzitter, de heer H. Colsen, op deze bijeenkomst eveneens het woord voerde. Mr. Mes gaf een uitvoerig overzicht Hulst, besluit bij voortduring te stre- over de wijze waarop de nieuwe tarie ven tot stand zijn gekomen en welke houding gedeputeerde staten van Zee land hebben ingenomen. Zijn opmer king, dat gedeputeerden hierbij' met de rug tegen de muur hebben gestaan, mocht echter geen weerklank vinden en enige kritiek werd hierover geuit. „Een Zeeuw staat nooit met de rug te gen de muur" heette het. Vele sprekers voerden het woord, hetzij omdat men bezwaren had tegen de inhoud der motie, of omdat men aanvullingen wenste. Nadat de verga dering gedurende een kwartier werd geschorst kon de volgende motie be kend worden gemaakt: De Kring Middelburg der K.V.P. in vergadering bijeen op 6 juli 1958 te Evenals vorig paar brengen dit va kantieseizoen ongeveer vierhonderd jongeren uit het mijngebied Aken hun vakantie door in Groot Valkenisse op Walcheren, waar in huize De Voogd het „E.B.V.-Vakantiehuis" werd on dergebracht. Zaterdagavond werd een begroetingsavond gehouden, waarbij o.m. aanwezig waren afgevaardigden van V.V.V. te Zoutelande. Vorig jaar brachten de jongeren van dit Duitse mijnbedrijf voor de eerste maal een bezoek aan Walcheren. De leeftijd der jonge mijnwerkersleerlin- gen varieert van 14 tot 17 jaar, waar uit blijkt, dat zij allen in de oorlogs jaren werden geboren. Thans worden zij opgeleid voor het zware mijnwer kersberoep, zodat het doorbrengen van een week vakantie in de wijde natuur van Walcheren als een verade ming wordt gevoeld. Directeur Triem, die op deze avond een kort woord sprak wees op de ver wantschap van de mijnwerkers en de agrarische bevolking van Walcheren, die beiden de grond bewerken en daaruit de produkten halen. Hij noem de het een overgelukkig gevoel, op Groot Valkenisse een tweede tehuis te hebben gevonden voor de jongeren van het bedrijf en bracht dank aan de heer P. v. d. Kerkhof uit Vlissin- gen, werkzaam op „De Schelde", die zich een buitengewoon kontaktman toonde en wie de versteviging der vriendschap tussen alle jongeren van de wereld ter harte gaat. De eerste maal op Walcheren, vorig jaar, was men niet erg gelukkig. Al lerlei weerstanden moesten overwon nen worden. Directeur Triem zette uiteen, dat alle aanwezigen in concen- trtiekampen zuchtten of ontheemden zijn. De jongens werden in oorlogs tijden geboren en hebben zeer veel ge mist. Hij vroeg de Hollandse vrienden om begrip. Wanneer de collectiviteitsge- dachte in het schuldgevoel wordt doorgevoerd, dragen wij mede schuld. Wij vragen derhalve óók om vergiffe nis. Ons bedrijf stuurt per jaar min stens 15.000 man met vakantie, die grotendeels wordt doorgebracht in de bergen. Wanneer de bevolkig van Walcheren begrip toont opent dit grootse perspectieven voor dit schone eiland, welks natuur de mijnwerkers zo bijzonder waarderen. Vorige week zijn in Peking totaal vijf Chinese personeelsleden gearre steerd. In het laatste halfjaar is een twintigtal aanhoudingen verricht. Het lid van de Tweede Kamer, de heer van Dijk heeft aan de ministers van buitenlandse zaken en van landbouw heeft 13 vragen gesteld over de terri toriale wateren van IJsland, De vereniging „Vrienden van Vee- re", die zich ten doel stelt, de geschie denis van Zeeland in het algemeen en die van Veere in het bijzonder te be studeren, heeft zaterdag haar jaarlijk se congres in onze vermaarde oude stad gehouden. Het congres ving in de morgenuren aan met een ledenvergadering in de bovenzaal van de Campveerse toren, die geopend werd door de voorzitter der vereniging dr. mr. W. Hugenholtz (Leiden). Na de lunch hield drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I., een lezing over „Veere in het Deltaplan". Het schaarse verzet tegen het Delta plan, zo begon spreker, komt met uitzondering van de bedrijfsgenoten in de schaal- en schelpdierencultures van buiten de provincie. Vele van de opponenten, die Zeeland liefhebben om zijn rust en ruimte, betreuren het openleggen van dit eilandenrijk. Te genover deze bezwaren noemde de heer Verburg de voordelen, die Zee land verkrijgen zal bjj de uitvoering van het Deltaplan, waarbij hij onder meer wees op de veiligheid voor hon derdduizenden, die de zwarte nacht van 1953 nooit meer zullen vergeten. Dat Zeeland door het tot stand ko men van het Deltaplan geen Zeeland meer zou zijn, bestreed de inleider ten sterkste. Krijgen wij, vroeg hij zich af, geen gelegenheid, ons aan te pas sen aan het nieuwe dat toch over ons aan het komen is, of het nu actieve cultuurpolitiek, herverkaveling, indu strie-ontwikkeling, motorisatie van het verkeer of kunstmatige inseminatie wordt genoemd? De ware cultuur is de soepelheid, zich aan dit nieuwe aan te passen. Wie naar het verleden haakt, doet als de oudere man, die spijt heeft, dat zijn jongelingsjaren verlopen zijn. Daarom moeten wij ook voor Veere een nieuwe plaats zien te vinden, niet door om- doch door voor uit zien. Het wordt van de zeer af gesloten in een technokratische visie, één van de weinige smetten op het Deltaplan, die het geweten van de ont werpers helaas niet hebben vermurwd. Hoewel de vrienden van Veere vaak naar het verleden kijken, hebben zij toch ook gesteld, dat Veere geen dood museum mag zijn. Dit betekent nog niet dat het een luidruchtig toeristen oord moet worden. Veere kan zich ontwikkelen als watersportcentrum, conferentie-oord, concert- en tentoon- stellingsstad. De stadshaven kan, ver lengd met de voormalige spuikom, een jachthaven worden, als de vissers zijn verdwenen. En de werkhaven bij Vrouwenpolder kan landbouwhaven en eventueel reserve-jachthaven wor den. De ambachtelijke nijverheid moet en kan zich op het watersportcentrum richten. De oester- en mosselproef in het Veerse gat heeft eveneens bete kenis voor Veere. Dit is onder meer het antwoord van de Vrienden van Veere op de uitda ging, mee te werken aan het vormen van een nieuwe toekomst voor dit stadje. Aan het einde van zijn voordracht herinnerde de heer Verburg er aan, dat de acht naburige gemeenten reeds samenwerkten aan een visie op de ontwikkeling. Rond om de planologi sche Dienst groeide een technische werkgroep die tot een concretisering kwam. Zo zal in het westelijk deel van het afgesloten water het zwaarte punt worden gelegd op de recreatie en in het oostelijk deel op landbouw en natuurbescherming. Ten oosten van Veere is plaats voor forensenwoningen voor het nieuwe in- dustrialisatiegebied aan het Sloe. Het beeld van Veere wordt hierdoor niet gestoord. De rijkswaterstaat volgt dit alles nauwlettend en wij verwachten van hem alle medewerking. De inventari satiecommissie van de interdeparte mentale recreatiecommissie bezocht vorige week Zeeland gedurende drie dagen. Ook zij had grote belangstel ling. Van het een en ander, besloot spreker, verwacht Zeeland reële steun die het staande voor enorme taken niet kan missen. Op een boottocht rond Veere, volg de een wandeling door 't oude plaats je onder de klanken van het carillon van het stadhuistorentje. De burge meester jhr. L. den Beer Poortugael, vertoonde hierna een film over Vee re, waarna het woord was aan prof. dr. W. A P. Smit, hoogleraar te Utrecht, die in het zgn. Schotse Huis een le zing hield over „Valerius en zijn Ne- derlandsche Gedenck-clanck". Prof. Smit noemde het een aantrek kelijke gedachte Valerius te herden ken in het Schotse Huis een ge bouw, dat hij zelf gekend heeft en dat in de onmiddellijke nabijheid staat van de plaats, waar destijds zijn eigen woning „de harpe" stond. Een kort overzicht van het betrek kelijk weinige, dat omtrent Valerius bekend is, bracht spreker tot de con clusie, dat er eigenlijk geen directe aanleiding is voor een herdenking dn 1958. Ten hoogste zou als zodanig kunnen gelden, dat het op 24 mei 360 jaer geleden was, dat Valerius te Vee re in het huwelijk trad met de bur gemeestersdochter Elisabeth Muynck. Dit feit alleen zou geen herdenking hebben gerechtvaardigd, als er ook niet een innerlijke aanleiding was ge weest: de bewondering voor de dich ter van de liederen uit de „Nederland- sche Gedenck-clanck". Bij de bespreking van dit werk ging Prof. Smit na, hoe de „figuurplaten", de „stichtelijke rimen" en de „liede kens" opgenomen zijn in het geschied kundig verhaal van de gebeurtenissen uit de strijd tegen Spanje vanaf het begin tot het sterfjaar van de auteur in 1625. Dit bracht hem tot de vraag of het boek (dat in 1626 posthuum werd uitgegeven) in zijn huidige vorm wel als geheel voltooid moet worden beschouwd. Het is stellig denkbaar, dat, naar de bedoeling van Valerius elke „verciering" van het geschiedver haal had moeten bestaan uit de trits: allegorische plaat stichtelijke rimen liedeken. Dat zou betekenen, dat hier en daar nog enkele „rimen en liedeken" hadden moeten worden in gevoegd en nog vele tientallen platen. Aan de hand van enkel voorbeel den deed spreker uitkomen, dat de „verciering" (dat wil zeggen de inlas van rimen en liedeken) telkens een bezinning beoogt op het onmiddellijk voorafgaande historische moment en op de les, die daaruit valt af te leiden. Daarmee staat Valerius in de emble matische traditie van zijn tijd. Hij maakt van de momenten, waarvoor hij in het bijzonder de aandacht vraagt, een soort historische emblemata. Dit verklaart, waarom hij zoals prof. dr. N. Tenhaeff heeft aangetoond betrekkelijk weinig zorg schenkt aan de weergave der geschiedkundige lei ten. De historische tekst is voor hem niet het belangrijkste, die is slechts uitgangspunt en levert de motieven voor de historische emblemata. Doel is de bezinning op die emblematische momenten in de poëtisch-muzikale „nacherlebung" daarvan. Op zichzelf was Valerius geen bij zonder groot dichter. Maar de kracht van zijn overtuiging en zijn bezielend geloof heffen hem telkens als het ware ven naar: 1. vaste verbindingen in Zeeland over de rivieren en zeemonden; 2. een aan het verkeer aangepaste outillage der veerdiensten, zolang de vaste verbindingen niet tot stand zijn gekomen en houw van een nieuwe, tweede, grote veerboot; 3. volledige vrijdom der veren, zoals deze voorheen estond: 4. als overgangsmaatregel indien noodzakelijk zo nodig als max. de bestaande thans geldende tarie ven met dien verstande, dat de ver- voersafstanden hemelsbreed zullen worden gemeten op basis van de va riabele kosten; en vraagt aan de Tweede Kamer der Staten Generaal: a. de voor de bovenbedoelde wen sen benodigde geldmiddelen ter beschikking te' stellen, zodat op 1 augustus niet de nieuwe tarieven moeten worden ingevoerd; b. er op aan te dringen, dat aan de provincie Zeeland uit het provincie fonds die geldmiddelen worden ge geven, waardoor de provincie in staat zal zijn, haar vervoerstaak in geheel Zeeland naar behoren te ver vullen. Deze KVP-motie eist dus het volle pond. Men wenst handhaving van de bestaande toestand, verbetering der outillage en nog verder gaande eisen. Mr. Mes merkte tijdens de „verdedi ging" van deze motie op, dat wanneer het gestelde doel bereikt wordt, het een belangrijke stap voorwaarts zou zijn, zodat men dan zou kunnen over gaan tot bestudering van het tweede pnnt: hoe moet de zaak nu verder wor den gesteld om te komen tot algehele vrijdom. De heer Colsen bracht zijn stem uit tegen deze motie. Dat is merkwaardig, omdat men op 13 juni aan minister Al- gera een petitie aanbood, waarin men handhaving van de bestaande toestand verzocht, benevens het leggen in rijks handen van de veerdiensten omdat de provincie Zeeland niet in staat zou zijn haar vervoerstaak te vervullen. De KVP motie gaat nu verder dan de „Vrije Veren petitie" en desondanks was de heer Colsen tegen en met hem nog 5 andere comité-leden. Hijzelf had er in feite óók geen verklaring voor. Alleen at hij het mr. Mes als gede puteerde kwalijk nam, dat hij reeds vorig jaar van deze verhogingen af wist iets, dat met klem werd bestre den terwijl het Comité in Zeeuws- Vlaanderen een aktie ontketende, dia nu door de K.V.P. wordt nagevolgd. Terwijl men toen de aktie Colsen niet steundeIn elk geval zal op de ver gadering van het aktiecomité, dat van avond in hotel Meert te Sluiskil wordt gehouden nog wel dieper worden inge gaan op deze KVP-motie. De burgemeester van Hulst, dr. A. L. S. Lockefeer, pleitte voor aanneming van deze motie, omdat de gewijzigde vorm voldoening schenkt, hoewel men principieel moet blijven ijveren voor vrije veren. Voor het Mulo diploma B slaagden za terdag de dames J. M. G. Rietdijk (Mid delburg) en J. S. H. Sanders Cs Heer Arendskerke) en de heren W. v. d. Berg (Bruinisse); J. A. Sijrier Nieuwerlterk) J. P. A. van Dieren (Goes); C. J. van Vessem (Zierikzee); D. Boogerd (Zaam- slag); C. Karman (Colijnsplaat)J. Slo- tema CWissenkerke)J. Meertens (Hoek) J. P. F. v. Baak (Terneuzen; J. v. d. Plasse (Nieuwdorp); A. P. Feijtel (Ws- meldinge) en J. L. Breure (Kats). Voor het A diploma slaagden de da mes H. M. v. d. Plasse (Aardenburg) i C. M. van Liere (Borssele); P. C. Flips» (Oudelande); G. v. Wieringen (VHssin- gen); H. Schout en A. W. Jeras (Middel burg) en de heren M. B. Vercruijss» (Sluis); L. C. v. Liere ('s Gravenpolder)) W. Dekker (Goes) en D. de Jong» (Nieuwdorp). boven zich zelf uit. Dan wordt hij d« tolk van het „Nederlandse Israël" op een wijze als voor hem alleen Marnix en na hem alleen Revius hebben wa- ten te zijn. Hij vindt een eigen stijl, sterk geïnspireerd op de psalmen. Spreker liet Valerius zelf het laatst» woord, door het slot-voor te lezen van het „gebed" waarmee de „Gedenck- clanck" besluit en waarin Valeriu* nog eens alles heeft samengevat, wat hij met zijn boek aan de opgroeiende jeugd van zijn tijd wilde bijbrengen. - - cefyn Woensdag 9 juli a.s. hopen onze geliefde ouders, behuwd-, en overgrootouders A. WATERMAN :e i groot- en C. WATERMAN—SCHRIER echtvereniging te hun 50-jarige i herdenken. v Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, behuwd- kleinkinderen en achterkleinkin- i deren. 7 Waarde, Breeweg 18. J c-)onfn - Heden overleed door een nood lottig ongeval onze trouwe knecht ADRIAAN KOLE Chrzn. in de ouderdom van ruim 73 jaar. Fam. H. GLERUM, Schore. Schore, 6 juli 1958.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2