Nieuwe Dijkwater-polder geeft eerste landbouwoogst Er komen geen nieuwe boerderijen in de polder Opvoering abdijspel in Middelburg afgelast BAAYENS UIT ZEELANDS STEDEN Bemanning van Norlanda zit nog steeds op zwart zaad ZEEUWSCH DAGBLAD TWEE LANDBOUWERS ALS PLONLER Tevreden over de eerste resultaten 4Swift krijgt nieuwe gezichten te zien MULO'examens Oranje en Willem Ruys naar Vlissingen ONDANKS VOORBEREIDINGEN Resultaat financiële actie viel tegen Zeeuwsch Dagblad* Wandeltocht Hoedekenskerkerustpunt voor de 25 kilometer MIDDELBURG Ds. J. Ytsma naar Middelburg GOES voor uw VLISSINGEN BERGEN OP ZOOM Herkiezing wethouders van Vlissingen Saterdag 5 juli 1958 Pagina 8 Het Dijkwater, de onlangs ingepolderde zeearm bij Dreischor, begint zijn eerste vruchten als landbouwgrond reeds af te werpen. Daar waar enkele jaren geleden nog het water van de Grevelingen kabbelde en klotste, op diezelfde plek wuiven nu de jonge korenhalmen. De land bouwers C. Krabbe en Johs. v. d. Velde, twee zwagers uit Sirjansland. zijn de pioniers, die op eigen risico hadden ingezaaid: tarwe, suikerbie ten, uien, haver, gerst en gras. En nu de eerste oogst in zicht komt en de graanhalmen reeds volle aren tonen, knikken de beide ondernemen de landbouwers tevreden. -Het staat er heel goed voor, vooral met de suikerbieten en de uien. Beide Duivelanders zijn momenteel reeds druk aan het oogsten. Nog wel niet de landbouwproducten, maar wel het gezaaide gras, dat nu als malse hooioppers op het veld staat. „De structuur van de grond is ons erg mee gevallen", vertelden de mannen ons, „maar er moet wel flink gemest wor den. De tarwe bijvoorbeeld staat er best voor, waar we gemest hadden, maar zonder kunstmest zijn de resul taten veel minder." Over de bestemming van het Dijk water zijn het in hogere regionen nog geen officiële mededelingen gedaan. Beide genoemde landbouwers hebben Slechts een bepaalde hoek van het Dijkwater ontgonnen, maar het groot- Het Middelburgse Swift, uitkomen de in de tweede klasse van de Kon. Ned. Korfbalbond, zal in het nieuwe seizoen in de Zeeuwse hoofdstad twaalftallen ontvangen, waartegen het tot dusver in competitieverband nog niet in het veld is getreden. Dit heeft de competitieleider van de K.N.K.B. gedaan met het oog op de grote reis kosten voor de Zuidhollandse clubs. De clubs, die in het afgelopen seizoen naar Middelburg kwamen worden van de Zeeuwse reis nu vrijgesteld. Tussen de beide degradatiecandidaten Quick en Regenboog is geloot wie er bij Swift zou komen. Het lot viel op Quick. Dé beide gepromoveerde twaalftallen Velox en Ons Huis zijn eveneens bij Swift in de tweede klas se B geplaatst. De voorlopige het is namelijk nog niet precies bekend wie van de ploegen OSCR, Sperwers en Merwede naar de derde klasse zal moeten de graderen competitie-indeling van 3e tweede klasse-clubs is nu als volgt: 2e klasse A: Achilles, Actief, Alge mene, HSO, KNS, Olympia, Regen boog, Zuiderkwartier en Zwervers. 2e klasse B: Gymnasiasten, Ons Huis, Swift, Quick. Velox. Hou Stand, Rozenburg en OSCR of Sperwers of Merwede. Voor het Mulo diploma B slaagde vrijdag mej. E. A. M. Jansen, Vlissin gen en de heren P. de Nooijer, J. H. Kuiper, W. v. Iren, J. J, de Bert en K. K. Bendsneijder allen te Vlissingen, A. G. den Hoed, Yerseke; W. E. Gijssel, Wemeldinge, J. A. de Boe, Kattendijke, W. H. J. Goossen en A. J. van Zweden, Goes; J. C. Zandee, Nieuwdorp; D. Janse, Arnemuiden; J. de Keijzer en C. M. Van Rijswijk te Middelburg. Voor het A-diploma slaagden de da mes S. Jelderda, Vlissingen, M. J. de Jager, Kapelle; A. v. Donk en J. D. Fraanje te Goes; en de heren C. P. H. Wurth, Brouwershaven, K. G. J. Fen- nema, Zierikzee, G. S. Slager, Haam stede, C. Roukema, Bruinisse en J. W. 4o Jager, Kapelle, Vier kandidaten af gewezen. ste gedeelte iigt nog volkomen braak en woest. In landbouwkringen wist men ons echter wel te vertellen, dat er in de Dijkwaterpolder geen boerderij en zullen komen. Al de nieuwe grond die voor de landbouw zal worden be stemd, wordt aan de boeren in pacht gegeven die rondom het Dijkwater wo nen. De eerste oogst van het uit J zee gewonnen land, de Dijk- f waterpolder op Schouwen, Is staat er goed bij. Vooral de f tarwe, die al volle aren laat f 1 zien. U Het Griekse vrachtschip NORLAN DA, dat sinds '--\gin van dit jaar in de buitenhaven van Vlissingen aan de ketting ligt, moet deze plaats aan de kademuur verlaten cn krijgt ligplaats aan de boeien, midden in de Buiten haven. Dit verleggen is noodzakelijk, omdat volgende week vrijdag de „Oranje", die cruises met toeristen maakt, de haven van Vlissingen bin nenloopt voor debarkage. De .Oranje' wordt vrijdagavond omstreeks elf uur verwacht, de debarkage begint zater dagmorgen en des middags vindt de inscheping van nieuwe passagiers plaats. Het ligt in de bedoeling, dat de „Oranje" zaterdagsmiddags om streeks vijf uur de haven van Vlissin gen weer zal verlaten. De week daar op, op 17 juli verwacht men de Wil lem Ruys. APPEL IN KAPELLE GEVEILD VOOR KANKERBESTRIJDING Dat er op de vierde juli een appel van de nieuwe oogst wordt geveild is iets bijzonders en dat deze appel f246 opbrengt is nog grotere bijzonderheid en toch gebeurde dat allemaal giste ren op de veiling in Kapelle-Bieze- linge. Daar werd namelijk een appel van het ras Scarlet Pimpernel gekocht voor f 246 door de Kapelse fruitcom- missionnair de heer J. Hoogstrate de Bad. Genoemde heer kreeg de appel en de ingelijste veilingbrief mee naar huis en het Koningin Wilhelmina- fonds voor de Kankerbestrijding krijgt het geld toegezonden. De appel was gekweekt in de kas sen van de heer Kroese in Warmond. Deze heeft kassen met dubbel plastiek waarin vele bomen en planten groei en. Daar groeit ook de Scarlet Pim pernel, de Selectie uit de Stark Ear- lyst die is gewonnen door de Gebrs. Lindenbergh te Wemeldinge, en die vooral in Zeeland, maar ook wel el ders in het land grote opgang maakt, omdat ze een aanwinst blijkt te zijn voor het fruitsortiment in de zomer. Vorige week donderdag waren de eerste drie appels van dit ras in de kas van de heer Kroese pluk- en ,eet- rijp. Ze werden toen aangeboden aan H.M. de Koningin. De vierde appel was gisteren plukrijp en werd ter be schikking gesteld van de kankerbe strijding en in Kapelle-Biezeiinge ge veild. Er lag gisteren voor de veiling- klok een intekenlijst waarop men een bedrag kon invullen. Er werd in to taal ingetekend voor f 232. Het be drag dat de appel duurder werd af gedrukt moest de koper betalen. Dat was dus f 14. Zonder twijfel zal dit wel de duur ste appel zijn van het fruitseizoen '58. Overigens laat het zich wel aanzien dat er nog heel wat Scarlet Pimper nels op de veiling in Kapelle zullen komen, want de Gebrs. Lindenbergh hebben een groot areaal van deze vroege appels en de stand van het ge was is goed. Het zal echter nog wel drie tot vier weken duren voor de oogst volop gaat beginnen. Het bestuur van V.V.V.-Middelburg deelt ons mede, dat het tot zijn leed wezen genoodzaakt is de voorstellin gen van het Abdijspel „So 't was ge- sciet in Middelburg" af te gelasten. Dit spel was zoals bekend bedoeld ais een inleiding tot de verlichtingsavon den in de Abdij. In de afgelopen maanden is met gro te energie aan de voorbereiding van deze vijf voorstellingen gewerkt en men was daarmee in het laatste stadi um gekomen. De financiering van spel en verlichting vraagt evenwel van V. V.V. grote offers en daarom was om financiële medewerking aan de bur gerij gevraagd. Het resultaat van deze actie is zodanig, dat het V.V.V.-bestuur het niet veantwoord acht zijn plannen voort te zetten. Wel zal het mogelijk zijn om de vijf verlichtingsavonden „gewoon" door te laten gaan, d.w.z. met rondwondeling, orgelconcert en beiaardbespeling, zoals vorig jaar ook gebeurde, maar elke uitbreiding is uit gesloten. Het inleidende openlucht spel kan niet worden opgevoerd, omdat daarmee een ongedekt tekort zou ont staan op de V.V.V.-rekening. Dit klemt te meer omdat de financiële resultaten der vereniging (o.a. reisbureau) in het eerste half jaar aanzienlijk slechter zijn dan vorig jaar. Het bestuur is der halve met grote zorg vervuld. Het V.V.V.-bestuur betreurt deze gang van zaken in hoge mate, niet al- De wandelsportcommissie van het Zeeuwsch Dagblad ziet met grote verwachtingen het grote wandelfestijn van zaterdag 12 juli tegemoet. Daar heeft zij alle reden toe, want op nog enkele onderdelen na heeft de organisatie een fiere gestalte gekregen. Gisteravond is de commissie op stap gegaan om de route uit te zetten. Een route, waarover de heren na afloop zeer tevreden waren. In korte trekken zullen we u schilderen hoe de commissie de route voor de verschillende afstanden gedacht en geprojecteerd heeft. Om met de 25-kilometer te beginnen: de tocht gaat zoals gezegd naar Hoe dekenskerke en terug. Het parcours, dat gevolgd wordt, ligt in een van de mooiste gedeelten van Zuid-Beveland. Wordt aanvankelijk nog de grote weg van Goes naar 's-Gravenpolder ge volgd, eenmaal bij het PZEM-gebouw- tje aangekomen, worden de wandelaar- sters en wandelaars in de ban gebracht door de schone Zeeuwse natuur. Vro- MIDDELBURGSE C.J.B.TJB. De afd. Middelburg der C.J.B.T.B. vergaderde onder leiding van de heer L. Maas. De heer J. Dekker hield een inleiding over „Cultuurtechniek"; na de pauze zorgden de heren J. Boone en P. Ton Czn. voor een varia-program- ma. Besloten werd een excursie te or ganiseren naar de Braakman. De vol gende vergadering werd vastgesteld op donderdag 24 juli a.s. Ds J. Ytsma te Bussum heeft het be roep van de Geref. kerk te Bussum ana- genomen. Ds. Ytsma is 21 juli 1923 te Leeu warden geboren. Hij diende eerst de Vrije Evangelische gemeente te Apel doorn als predikant. Daarna was hij kor te tijd werkzaam op het zendingsterrein in Indonesië, waarna hij het beroep aan nam van de Vrije Evangelische gemeente te Bussum. Enkele maanden geleden trad zo als bekend ds. Ytsma uit de Vrije Evangelische gemeente en ging over naar de Geref. kerken. Nadat hij in de kring van deze kerken beroepbaar was gesteld, nam hij uit zeven beroepen dat van de Geref. kerk in de Zeeuwse hoofd stad aan. GESLAAGD. De heren L. D. de Vlieger en C. de Vos, ambtenaren ter Provinciale Grif fie van Zeeland slaagden te Den Haag voor de akte Gemeente Administratie I. De Heer J. F. Verniel, Adj.-com- mies A ter Provinciale Griffie van Zee land slaagde in Den Haag voor de akte Gemeente Financiën (deel II). Assurantievereniging „Onderlinge steun" De Assurantievereniging „Onder linge Steun" hield onder leiding van dhr. Jac. Besuijen haar jaarvergade ring. De secretaris de heer S. Simonse gaf in het jaarverslag der vereniging een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Het ledental nam toe met 26 en bedraagt 1383. De verzekerde waarde steeg met ruim 3 miljoen gulden, tot een bedrag van f44.764.500. Aan brandschade kwam ten laste van de vereniging f35.977, waarvan f27.832 werd vergoed door de herverzekering. Ten laste van de verlies- en winstrekening resteert een schade-uitkering van f8164. Van de over het jaar 1957 betaalde premie n.l. f0.60 voor woningen, ook voor behui zingen op de boerderij, en f 1.20 voor landbouwschuren per f 1000 verzeker de waarde, kon 15 pet. worden geres titueerd door bijschrijving op ieders ledenrekening. Geconstateerd werd, dat door herverzekering, waarborg sommen, ledenrekening en gewone re serve de vereniging een zeer solide ba sis heeft. Het aftredende bestuurslid de heer Jac. Besuijen, evenals de aftredende commissarissen de heren J. Verhage en W. Wondergem werden herkozen. In de plaats van de heer P. Polderman, die wegens vertrek naar de N.O.P. moest bedanken als bestuurslid, werd gekozen de heer J. Caljé. Kynologen houden clubmatch te Goes De raad van bestuur op Kynologisch Gebied in Nederland heeft aan de Ky- nologenclub „Zeeland" toestemming verleend tot het houden van een club match te Goes op 9 augustus a.s. Deze clubmatch kan worden beschouwd als een provinciale tentoonstelling van rashonden; een dergelijke show is in Zeeland nimmer gehouden. Honden van alle rassen kunnen voor deze ten toonstelling worden ingeschreven; de beoordeling zal geschieden door offi ciële keurmeesters aan de hand van nationale of zelfs een internationale de voor elk ras geldende standaard. De hond, welke als beste van de clubmatch wordt aangewezen, zal dus in feite als de beste hond van onze provincie gelden. De Kynologenclub Zeeland hoopt, dat zeer velen him hon den zullen laten inschrijven; is dit na melijk het geval, dan bestaat de mo gelijkheid in de naaste toekomst een nationae of zelfs een internationale tentoonstelling te organiseren. Ingezonden mededeling (Adv.) Slotavond Geref. Jeugdverband Met een gevarieerd programma heeft gisteravond het gereformeerd jeugd verband in de Oosterkerk afscheid ge nomen van het werk op de verenigin gen in dit seizoen. „Om na de vakantie vol goede moed en energie weer te be ginnen tot verheerlijking van Gods koninkrijk", zeide de heer T. Schouten in zijn openingswoord, waarin hij een flink aantal aanwezigen kon verwel komen. De jongelui hebben als slot een goed programma geboden met veel ontspanning. Direct na het begin kwam de volksdansgroep van de instuif, in sierlijk uitgedoste kledij, op de plan ken. Onder leiding vari Anneke Laport en Corry Zachariasse (die beiden een bloemenattentie ontvingen) bracht de groep tal van keurige nummers, die bij de toehoorders zeer in de smaak vie len. Dan kan ook gezegd worden van het programma-onderdeel „De diligen ce" door Tanny Louisse. Ook was er toneel, want onder leiding van de heer E. J. Mieras hadden de „instuivers" twee toneelstukken („Titanen der lucht" en „Het spook van Cambrooke- Castle") ingestudeerd, die de jongelui zeer verdienstelijk opvoerden. Tussen deze luchtige nummers door hield ds. E. Jansen een passende toespraak tot de jeugd, waarin hij hen er op wees om vooral goed radar te lezen, maar ook om samen te bidden om zo met on ze gegevens bij het kompas te komen en te vragen: Jezus, wilt u ons vast houden. Tevens vroeg ds. Jansen met klem om het geref. jeugdwerk niet te becritiseren („iets wat wij zo graag doen"). lijk zullen de stappen klinken temid den van boomgaarden en peppels en wanneer de Magdalenahoeve een keer is bereikt dan ontrolt zich voor het oog van het tippellegioen een wijd uit zicht. Even later bevindt men zich weer in de onmiddellijk omgeving van boomgaarden en struikgewas en komt men voorbij het merkwaardige Hooge Land. Het parcours houdt op, wanneer men eenmaal de dijk heeft bereikt, die weldra eindigt bij de Westerschelde. Dan komt er voor de wandelaars een bijzonder aantrekkelijk gedeelte, na melijk de wandeling over de Wester- scheldedijk, tot aan Hoedekenskerke toe. Vlak voor de verplichte rust in hotel Otte krijgt men dan nog een ge zellige tippel door het dorp. Op de te rugweg naar Goes kan het herverka- velingswerk worden gadegeslagen. De 15-kilometer en de 10-kilometer- tippelaarsters en tippelaars vergezel len aanvankelijk de lange-afstandmen- sen, maar de 10-kilometerloopsters en -lopers slaan bij de Magdalenahoeve linksaf om een mooie wandeling te hebben door de slingerweggetjes aan de rand van de gemeente Kloetinge. De 15-kilometermensen verlaten de 25- kilometerlopers pas na het Hooge Land waarna zij een kijkje gaan nemen bij 's-Gravenpolder. Even voor café Tol komen alle wandelaarsters en wande laars weer bij elkaar, d.w.z. vloeien de routes in elkaar. Uw verslaggever heeft de route-uit- stippeling meegemaakt en h" van niet anders zeggen, dan dat de v andelspcrt commissie bijzonder haar best heeft gedaan. Wanneer het weer wat mee werkt kan de Zeeuwsch-Dagblad wan deltocht van dit jaar gezien worden ais een gezellig toeristisch evennement door een buitengewoon aantrekkelijk landschap. Nieuwe banken In een slogan, die de Vlissingse middenstand gebruikt om de bijzon dere aantrekkelijkheden van deze Scheldestad naar voren te brengen, wijst men op Vlissingen, de stad, „waar het goed wonen en werken is". Van de zijde van het gemeentebestuur voegt men er thans in één adem aan toe: „en goed zitten". Want op de boulevards, waar talloos velen genie ten van het aantrekkelijke schouw spel der scheepvaart op de Wester schelde, de beloodsing en het strand is men thans bezig met de weinige houten banken te vervangen door fraaie zitbanken, die een betonnen onderstuk hebben en een houten zit ting. Deze nieuwe banken worden in een belangrijk groter aantal geplaatst dan de oude houten banken De moeilijkheden aan boord van de Norlanda, het Griekse schip, dat in Vlissingen aan de ketting ligt, zijn nog steeds niet opgelost en tot dusver heb ben de bemanningsleden, ondanks alle pertinente beloften en overeenkom sten nog vrijwel geen cent gezien van hun achterstallige gages. Gisteren vond er op het kantoor van de advocaat, die hun belangen behar tigt, en uit naam van kapitein en be manning beslag op het schip liet leg gen om de gerechtvaardigde eisen van de bemanning kracht bij te zetten, opnieuw een bespreking plaats. On danks de langdurigheid van deze be spreking leidde het (nog) niet tot enig tastbaar resultaat. In de loop van de volgende dagen worden opnieuw onderhandelingen geopend. leen omdat vele vrijwilligers in de af gelopen maanden tijd en moeite aan deze zaak hebben besteed, maar vooral ook omdat nu wel duidelijk is gewor den, dat de in Middelburg zo noodza kelijke uitbreiding van het V.V.V.- werk geheel is uitgesloten. Het bestuur zal zijn beleid in de toe komst er zoveel mogelijk op richten te trachten dat behouden wordt wat tot dusver tot stand werd gebracht (ver lichting, folkloristische dagen), maar zolang de burgerij niet bereid blijkt te zijn in voldoende mate medewerking te verlenen, zal het uitgesloten zijn nieu we initiatieven te ontplooien, aldus het V.V.V.-bestuur. Mevr. L. N. HuismanGriep vice-presidente Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Mevrouw L. N. HuismanGriep, te Rilland-Bath is gekozen als vice- presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Zwemwedstrijd uitgesteld. De jaar lijkse 1200 m. zwemwedstrijd in de Ooster-Schelde van de zgn. tonnen naar de Haven van Bergen op Zoom, welke zaterdagmiddag (hedenmiddag) gezwommen zou worden is door het slechte weer en de te lage temperatuur van het water een week uitgesteld. Ongeval. Vrijdagmiddag waren en kele arbeiders op de machinefabriek N.V. Holland ijzeren balken aan het vervoeren. Op een gegeven moment geraakte een der balken uit een takel waarbij de arbeider G. Bakker uit Scherpenisse de balk op zijn voet kreeg en vrij ernstig werd gewond. Hij werd naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd waar operatief moest worden ingegrepen. 's-HEER ARENDSKERKE Gouden feest. Het echtpaar W. Wis- se-Hoogesteger vierde onder grote be langstelling zijn 50-jarig huwelijks feest. De muziekvereniging „Excelsior" bracht de jubilerenden een serenade. Benoeming. Mej. C. H. Smit, die tot dusver belast was met de leiding van de Chr. kleuterschool is door het be stuur benoemd tot hoofd der school. Op reis. De reisclub bracht een be zoek aan de Expo te Brussel. Sportveld. Indien zich geen bijzon dere omstandigheden voordoen zal het sportveld, dat deze winter in D.A.C.W.- verband is aangelegd nog dit najaar bespeeld kunnen worden. Het ligt in de bedoeling dat het veld gebruikt wordt door de verenigingen 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskin- deren. Bedankt. De heren G. Steenaard, M. M. M. Ale wijn en Adr. Lamper, die on langs tot ouderling van de Herv. ge meente zijn gekozen, hebben voor hun benoeming bedankt. Ook de gekozen diakenen, de heren M. Almekinders en J. Schipper hebben hun benoeming niet aangenomen. HEINKENSZAND N.C.V.B. De plaatselijke afdeling der N.C.V.B. hield onder leiding van mevr. Amesz-Francken een ver adering. Door mevr. Amesz werden enkele films ver toond. De volgende vergadering zal op 2 september a.s. worden gehouden. KAPELLE. Wedvlucht. Met 70 duiven nam de P.V. „O.W.T.B." deel aan een wed vlucht vanuit Pt. St. Maxence, afstand 260 km. De uitslag was: 1, 9 M. J. Ne- lisse, 2 M. Pieterse, 3 F. van Beul, 4 Gebr. van Stel, 5, 8 W. C. Hunders- marek, 6 J. C. Nijsse; 7 J. de Schipper, 10 M. Buinooge. 17 duiven vlogen vanuit St. Vincent Hiervan was de uitslag 1 P. I. Butler, 2, 3 P. Glas, 4 Jac. Schrier. KLOETINGE Collecte. De busjesactie ten bate van de stichting „Kinderzorg" te Middelburg, bracht in het tweede kwartaal van 1958 f 149,93 op. Reisjes. De reisvereniging van da buurtvereniging „Koningin Juliana" heeft donderdag een uitstapje ge maakt naar Amsterdam. De laagste klassen der o.l. school te Kloetinge maakten vrijdag hun jaarlijks uitstapje naar Brabant. RILLAND-BATH Geslaagd. Voor het toelatingsexamen der R.H.B.S. te Bergen op Zoom zijn ge slaagd G. Zoeteweij en J. Lobbezoo. De gemeenteraad van Vlissingen in zijn nieuwe samenstelling is in een zitting géén- raadsvergadering bijeen geveest, daartc- uitgenodigd, zoals gebruikelijk, door het oudste raadslid, in dit geval wethouder M. A. van Popering. Tijdens deze bijeen komst kwam het merendeel der frac ties overeen om voor te stellen, de zitting hebbende wethouders te her kiezen, met uitzondering van de wet houder J. Post, die vervangen zal worden door zijn socialistische partij genoot Ch. Gillesen Verschagen. Wet houder Post stelde zich niet meer herkiesbaar in verband met z'n werk zaamheden bij de woningbouwvereni gingen. Dit voorstel is genomen met het oog op de komende grenswijzigingen, waardoor de raad een verandering zal moeten ondergaan. Eén fractie da WD heeft zie" nog niet voor het gelanceerde voorstel uitgesproken en dit in beraad gehouden, gezien de in deze groep levende wens voor een vierde Vlissingse wethouderszetel.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2