Als u zachtheid zoekt, dan vindt u GOLDEN FICTION ,'t zachtst Omvangrijke botersmokkelzaak in Zuid-Limburg Geen versterking Australische troepenmacht op Nw. Guinea Scheveningen spant zich in voor poliopatientjes „Filmcentrum" wil kerkelijk journaal brengen Melkprijs in niet gesaneerde gebieden blijft gelijk Vergoeding brilleglazen voor verplicht verzekerden PAGINA S Huidig nieuws draagt teveel een rooms'katholiek karakter Twee pluimstaartjes aan de zuigfles SLOEPLAN Binnenkort Franse atoomproef? In vakantietijd ook van Uw scheerzorgen bevrijd MAN OMGEKOMEN BIJ BOMEN ROOIEN Ontsnapte wilde voetbal op televisie zien GOLDEN FICTION, een gulden genieting voor 95 cent Vrouw in Delft van dak gevallen Noodweer in Diepenheim Masjoemi kritiseert kabinet-Djoeanda Bondsrepubliek wenst vier-mogendheden- commissie voor Duitsland Donderdag 3 juli 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Het „Filmcentrum", waarin een aantal protestants christelijke ker ken samenwerkt, heeft plannen om eens per kwartaal een kerkelijk nieuwsjournaal te gaan brengen. Dit is aangekondigd door de heer H. R. Dijk tijdens een te Almelo gehouden gewestelijke conferentie van „Filmcentrum". Spreker merkte op, dat naar zijn mening de journaal films, die thans in de bioscopen te zien zijn, te veel een rooms-katho- liek stempel dragen. Mogelijk omdat deze kerk meer spectaculairs heeft te bieden, zo veronderstelde de heer Dijk. Spreker kondigde voorts aan, dat 't Nederlandse bioscooppubliek door „Filmcentrum" in het komende seizoen een biografische film over Albert Schweitzer zal kunnen zien (een werk daarin deze bekende zendeling-arts zelf de hoofdrol speelt), benevens een film over de componist Handel en een film van O. W. Fischer „Ich suche dich". De heer Dijk stelde in zijn voor dracht vast, dat de Nederlandse Her vormde Kerk niet meer van film kwaad spreekt zoals enkele tientallen jaren geleden. De protestantse kerk heeft ontdekt, later dan de rooms- katholieke kerk, dat de film een kunst werk kan zijn. Van Hervormd instituut is „Film centrum" uitgegroeid in de afgelopen tien jaren tot een breed oecumenisch instituut, waarbij naast andere kerk genootschappen ook enkele algemene organisaties zijn aangesloten. „Film centrum" wil geen bioscoopje gaan spelen, doch het wil de kritische hou ding van de bioscoopbezoeker en vooral van de jeugd ten aanzien van film en bioscoop oproepen en aanwak keren. Spreker pleitte voorts voor filmvor ming voor militairen en op de kweek scholen als een apart vak. Sprekende over de verhouding met de veel om- treden C.F.A. (Christelijke Film Actie) weer spreker er nog op, dat deze zich zeer eenzijdig toelegt op filmvertoning zonder iets te doen voor filmvorming. De kwaliteit van het vertoonde acht spreker niet al te best: „Films opge doken uit een verloren hoekje van de filmmarkt". De „C.F.A." de uit de Ge reformeerde sector komt, tracht steeds onder de Hervormde duiven te schie ten, zo meende spreker, hierbij doelen de op het werven van Hervomde ambtsdragers als bestuursleden van de plaatselijke afdelingen. De samenwer king met „Filmcentrum" gaat hier en daar een tijdje goed maar tenslotte moeten de C.F.A. films prevaleren en dan knapt het contact weer af", aldus de heer Dijk. Toen de heer A. C. Koudijs te Voort huizen enkele weken geleden bij zijn woning op de Gardebroekerweg fiet ste, zag hij een jongetje dat twee piep jonge eekhoorntjes in zijn handen had. Het ventje vertelde de diertjes onder het nest van moeder eekhoorn gevon den te hebben. Hij dacht dat ze uit de boom waren gevallen. Aangezien het nest van. moeder eek hoorn nergens te vinden was, en de diertjes moeilijk zonder de. goede zor gen van hun moeder in leven konden blijven, ontfermde de heer Koudijs zich over de roodjasjes. Met een klein pop- pespeentje op een aspirinebuisjes ge vuld met melk wist hij de pluimstaar tjes goot te brengen. De prachtige roodbruine beestjes zijn nu naar schat ting vijf weken oud, zo mak als een lammetje, eten uit de hand en drinken nog steeds uit de imitatie-zuigflesjes. Ze zijn kerngezond en watervlug en mogen vrij door het gehele huls rond rennen. De botersmokkelzaak in Zuid-Lim burg, die de laatste week aan het licht is gekomen blijkt omvangrijker te zijn dan zich aanvankelijk liet aanzien. Was er gisteren nog het inzicht, dat de tochten van de Maastrichtse smokke laars los van elkaar stonden, de nadere verhoren wijzen erop dat er inderdaad toch wel een sterk vertakte smokkel organisatie is, welke haar leiding heeft in België, met bijposten in Gulpen op een landbouwhoeve, en in Maastricht in een garage. De economische officier van justitie te Maastricht, mr. P. van Mierlo, heeft' in verband met het uitgebreide onder zoek in deze vrij belangrijke affaire zij', vakantie willen onderbreken. Er is nu reeds door de samenwerkende eco nomische- en douanediensten, in Ne derland en België in totaal een twaalf tal arrestaties verricht. De helft hier van zijn Belgen, de zes anderen zijn Maastrichtenaren en een Gulpenaar. De Nijmeegse centrale douane-recherche De laatste jaren was de melkprijs in de niet gesaneerde gebieden in het westen des lands in het zomerhalfjaar een cent per liter goedkoper dan in het winterhalfjaar. Het produktschap voor zuivel en de organisaties van de detail handel in melk hadden thans gedacht, de prijsdaling, die per 6 juli van dit jaar zou moeten ingaan, te gebruiken voor een verbetering van de slijters marge. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft een daar- IN ONS BLAD van gisteren hebben we overgenomen de quintensence van een artikel van de heer H. J. Stuvel in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" waaruit bleek, dat het Sloeplan in fei te reeds in het stadium van planning en voorbereiding van de uitvoering is. We namen deze gegevens met enige blijdschap over. Om twee redenen. In de eerste plaats om de schrijver ervan. De heer Stuvel is wij zeggen dit zonder enige beroepsnaijver op het gebied van de Deltawerken en Water staat de meest-deskundige en goed- geïnformeerde journalist. Dat bete kent: als hij over het Sloeplan op deze stellige toon schrijft, is dit een bewijs, dat de zaak goed zit. In de tweede plaats om de krant, waarin dit artikel verscheen. Dat is de „Nieuwe Rotterdamse Courant". Wij hebben op deze plaats wel eens van enige ontstemming doen blijken, omdat het er soms enige schijn van had, dat Rotterdam de vernieuw de opkomst van Zeeland en van de Scheldemonden op het terrein van scheepsbouw, scheepvaart en industrie met leedwezen zag en deze opkomst bepaald niet zou bevorderen. Welnu, als dit leidinggevend Rotterdams blad niet minder dan een pagina wijdt aan de bespreking van het Sloeplan en dit doet in aanbevelende en toejuichende zin,' is dit wolkje weggedreven. Dan blijkt daaruit, dat ook in leidingge vende Rotterdamse kringen het Sloe plan gezien wordt als nationale zaak. 'In die richting hebben we altijd ge pleit en we zijn dankbaar voor deze ontwikkeling, omdat daardoor Zeeland een provincie wordt, waarvan het in wonertal naar op goede grond ver wacht mag worden zal verdubbelen inplaats van achteruitgaan en die daar door, behalve op agrarisch gebied, ook op scheepvaart-, handels- en indus trieel gebied mee gaat tellen bij de economische ontwikkeling van Neder land. Op één punt zijn we wel Jaloers op deze publikatie. Het feit, dat Zeeland ver ligt van de regeringsinstellingen in Den Haag, waar deze plannen in dit stadium gebracht zijn, is even af gezien van het specialisme van de heer Stuvel oorzaak, dat de Zeeuwse bladen op dit punt niet zo op de hoog te kunnen zijn, als de „Nieuwe Rotter damse Courant". Wij maken daar niemand enig ver wijt over. Het houdt alleen voor ons- zeif in, dat wij zoeken naar de moge lijkheden om op dit punt het spel als één van de eerste mee te kunnen spe len. Want de toekomst zal voor Zee land nog veel verrassends kunnen brengen. En uiteraard stelt een Zeeuws blad er een eer in, als er dan verras sende ontwikkelingen zijn te melden, de brenger van die verrassingen te zijn. toe strekkend verzoek evenwel afge wezen. De regering is namelijk niet voorne mens aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning mede met een uitzondering voor een bepaald gebied vooruit te lopen op een eventuele margeverbete- ring per 1 november a.s., die in over weging wordt genomen. Intussen blijft de melkprijs toch on gewijzigd, want het zal inderdaad niet komen tot de genoemde prijsdaling per 6 juli in de betrokken gebieden. De tijdelijke hogere opbrengst van de melk zal met behulp van een heffing voor een bedrag van circa 1.3 miljoen gulden, ten goede komen aan het land- bouw-egalisatiefonds. Het Britse conservatieve blad „Dai ly Mail" meent te weten, dat Frank rijk binnen twee weken een atoom bom zal beproeven in de omgeving van Colomb-Bechar in de Sahara. Het zou een kleine bom zijn met slechts negen kilogram plutonium. De Fransen zijn evenwel niet zeker van hun proefneming, aldus het blad, doch zij durven geen Amerikaanse hulp te vragen. Het blad merkt op, dat westelijke deskundigen vrezen dat het Franse voorbeeld spoedig gevolgd kan wor den door Israël en Zweden, waar door het gevaar van besmetting van de atmosfeer met radio-actieve afval stoffen aanzienlijk groter zou kunnen worden. Voorts meent de „Daily Mail" te weten, dat Duitse deskundigen aan de ontwikkeling van de Franse bom hebben meegewerkt en bijgevolg kost bare ervaring op dit gebied opdoen. Ingezonden mededeling (Adv.) Vergeet in Uw vakantietijd het zeep-en- kwast-gedoe. Of vervang Uw oude droogscheerapparaat door de nieuwe Braun Combi. Dan wordt Uw vakantie- en voortaan Uw dagelijkse scheerbeurt- een bijzonder genoegen. Braun Combi: 2 ideale systemen in 1 apparaat: o Gegarandeerd mesglad en sneller scheren, dankzij het gepaten teerde, elastische scheerblad. Com fortabeler scheren, dankzij de halfronde kop en de precisie-tondeuse voor de lange haren naast de oren en in de hals (tondeuse ook voor dames). Overtuigender dan alle beweringen de vergelijkende scheerproef. met tondeuse in luxe etui f59.75 mèt schakelaar (zonder tondeuse v.a. f 34.75) Uitvoerige folder nr. handelaar Imp. N.V. Hapé, Tel. 63957 (4 lijnen), Amsterdam-C. Gev. 1913 en levering bij Uw werkt met het economisch parket te Maastricht en met de Nederlandse en Belgische douanediensten ten nauwste samen. De dezer dagen aangehouden „Mooie Madeleine", die meewerkte door het verschaffen van auto's tit haar garage voor de smokkeltochten, wordt beschouwd als een der voor naamste figuren in deze smokkelorga nisatie, welke tot nu toe, zoals kon worden nagegaan, ongeveer 36.000 kg. boter heeft gesmokkeld. De eigenlijke hoofdleider van het smokkelcomplot is echter nog niet ontdekt. Men heeft aanwijzingen dat dit een Belg moet zijn, maar zekerheid hieromtrent be staat nog niet. Op de rijksweg AmersfoortApel doorn is gistermiddag nabij Voorthui zen een ernstig ongeluk gebeurd. De 35-jarige heer A. van B. uit Putten raakte tijdens het laden van gerooide bomen bekneld tussen twee zwaarbe laden trailers toen een van deze trai lers iets achteruit reed. De heer Van B. was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. M. X. uit Venlo, die zaterdagnacht door de politie op heter daad werd betrapt bij het stelen van kabelmateriaal op 'n opslagplaats van de gemeente en die bij het politie bureau aangekomen wist te ontsnap pen, heeft zich gisteren vrijwillig bij de politie gemeld. Hij verklaarde zijn ontsnapping ondernomen te hebben omdat hij vreesde anders zondag niet de finale Zweden-Brazilië voor de we reldkampioenschappen voetbal op de televisie te kunnen zien. X. was gevlucht door zich van zijn colbertjasje te ontdoen, toen de politie hem bij dit kledingstuk had gegrepen. Een militaire rechtbank in Algiers heeft dinsdag een Mohammedaanse vrouw van 22 jaar ter dood veroor deeld. Zij werd beschuldigd van het leggen van een bom in een café te Al giers in januari van het vorig jaar. Duizenden huizen zijn gisternacht in verscheidene delen van Engeland overstroomd als gevolg van zeer zware regenval. Plaatselijk raakte het trein en busverkeer in de war. Bij een gevecht met de politie nabij Clontivrim in Noord-Ierland. is de lei der van een groep verzetslieden van de verboden Ierse vrijheidsorganisatie gesneuveld. De andere leden van de groep wisten te ontsnappen. Sowjet-deskundigen zijn er in ge slaagd een kunsthand te vervaardigen, die op dezelfde manier kan bewegen als een normale hand-. De kunsthand wordt door middel van een bijzonder apparaat verbonden ean de armspie ren, zodat de spierbeweging op de hand kunnen worden overgebracht. Door stortregens zijn dinsdagmid dag in Antwerpen talrijke wijken on der water gelopen. De brandweer moest herhaaldelijk uitrukken. Ingezonden mededeling (Adv.) De 24-jarige mej. J. van K. is dins dagmiddag van het acht meter hoge dak van de ouderlijke woning in de Zuiderstraat, waarop zij had liggen zonnen, gevallen. Met ernstige ver wondingen werd zjj opgenomen in het gasthuis te Delft, waar zij is overle den. Omtrent de oorzaak van het on geval tast men in het duister. Gisteren omstreeks zeven uur was 't noodweer in de gemeente Diepenheim. Er was een zware regenval, gepaard met een kort maar krachtig onweer en enkele zeer krachtige windstoten. Het noodweer hield plus minus twin tig minutx aan. Aan de provinciale weg van Diepenheim naar de Gelderse grens werden verschillende bomen ontworteld, een boerderij en kippen hokken werden zwaar beschadigd door enige van deze vallende bomen, de straten stonden in een ogenblik blank en de telefoonlijnen in een deel van de gemeente werden gestoord. De Australische minister van defen sie, Cramer, heeft gisteren verklaard, dat Australië op het ogenblik niet overweegt meer militairen naar Australisch Nieuw Guinea te zenden. Hij zeide, dat na het besluit van de Nederlandse regering om een beperkt aantal manschappen van de Kon. Landmacht naar Nederlands Nieuw Guinea te zenden geen bespreking is gehouden van de uitbreiding van het Australische militaire apparaat. Hij deelde mede, dat de Australi sche strijdkrachten in Oostelijk Nieuw- Guinea het „pacific island regiment" en de vrijwillige reserve omvat. In het pacific island regiment doen on geveer 700 Papoea's dienst onder lei ding van officieren van de Australi- De Ziekenfondsraad deelt mede: de opticiens in overleg met de zie- Bij beschikking van de minister van sociale zaken en volksgezondheid zijn ook de vergoedingen, op welke de verplicht verzekerden der algemene ziekenfondsen bij aanschaffing van brilleglazen recht hebben, gewijzigd. Krachtens deze nieuwe regeling be draagt de vergoeding, dit tot nu toe circa 75 pet van de (in 1952 gelden de) verkoopsprijs bedroeg, van 30 juni 195j8 af 100 pet van de door de opticien aan de verzekerde in reke ning gebrachte kosten, echter tot be paalde maxima. In verband met de kortingen, die Op veertien Scheve- ningse vissersschepen in volle zee is een bedrag van 800 bijeengebracht ten bate van poliopatien- ten. Van deze collecte kwam gisteren melding via de Sch. 50, die vaart onder schipper Korving. De „vangst" op vijf an dere schepen moet nog worden gemeld. Deze collecte vormt 'n onderdeel van de inspan ning van de Schevening- se bevolking voor de po- lio-patienten. Deze in spanning houdt onder meer in een geldinzame ling (waarbij nu al een kleine f 6000 bijeen is gebrachtonder meer met de veiling van een speciaal daarvoor be schikbaar gestelde ton haring, die f2300 op bracht) en een ontvangst op 8 juli van 500 jeug dige poliopatientjes. De ze kinderen zullen, met hun begeleiders, in 250 auto's naar Schevenin gen worden gebracht, waar zij om te beginnen een lunch krijgen aange boden in de vishallen. 's Middags is er een be zoek aan het strand, waarna weer gegeten en tenslotte geslapen wordt in de Houtrusthallen. Voor de volgende dag staat voor de kinde ren een bezoek aan Rot terdam op het program ma. De actie te Schevenin gen is opgezet door de vishandelarenvereniging „Vrede" en het personeel van de vishallen. Zoals gemeld zal bij de ont vangst in de vishallen Prinses Beatrix aanwe zig zijn. kenfondsenorganisaties in het alge meen reeds aan de verzekerden toe staan, kan worden aangenomen dat dezen behoudens in zeer bijzonde re gevallen bij aanschaffing van brilleglazen zelf geen kosten zullen hebben. De Westduitse bondsdag heeft zich woensdagochtend, tijdens een debat over de buitenlandse politiek, uitge sproken voor vorming van een vier- mogendhedencommissie die zich uit sluitend met de kwestie van de Duit se hereniging moet bezighouden. In deze speciale werkgroep zouden plaatsvervangende ministers van bui tenlandse zaken of ambassadeurs van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zitting moeten hebben, aldus een resolutie die een stemmig is aangenomen. Het voorstel voor deze resolutie was in maart reeds door de vrije demo craten gedaan. Later hebben de christen-democraten en de socialisten zich bij dit denkbeeld aangesloten. 9 Z.K.H. Prins Bernhard is gister morgen naar Aken vertrokken tenein de aldaar het springconcours bij te wonen, dat georganiseerd wordt door de federation d'equestre internationa le, waarvan hij president is. H.K.H. Prinses Beatrix vergezelde haar vader. sche landmacht. Zij zjjn geconcen treerd in de meeste belangrijke cen tra, waaronder Port Moresby, Lae, Ra- baul, Goroka en het Manus-eilancL Ook zijn troepen gestationeerd nabij de grens tussen Australisch en Ne derlands Nieuw-Guinea. Voorts is er in Australië zelf een opgeleide eenheid, die gereed staat om snel te worden ingezet waar dit nodig mocht zijn, aldi z Cramer. SOEBANDRIO De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft dinsdag verklaard, dat de Indonesi sche regering doende is, inlichtingen in te winnen over het voornemen van Nederland, naar Ned. Nieuw Guinea troepenversterkingen te zenden voor dt aanpassing van de beveiliging van Ned. Nieuw Guinea aan de nieuwe verhoudingen en de technische ont wikkeling. Volgens minister Soeban drio „was de Indonesische regering reeds van deze zaak op de hoogte", en zal zij er „op een geschikt tijd stip" op reageren. Tien dagen geleden heeft een lid van het Indonesische parlement een pleidooi gehouden „voor het gebruik van wapengeweld om West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen". MASJOEMI De Masjoemi heeft gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin het stand punt van deze islamietische party wordt herhaald, dat het kabinet-Djoe anda ongrondwettig is. In de verkla ring wordt voorts gezegd, dat de Masjoemi ook het opstandelingen- verbond in midden-Sumatra en noord-Celebes in strijd met de grond wet acht. Gepleit wordt voor het iso leren van de communistische partij. Inmiddels heeft de Masjoemi in het parlement de regering om een uit eenzetting verzocht over de wijzigin gen in het kabinet, die deze partij „niet geheel succesvol" acht STAATSBURGERS Het Indonesische parlement heeft gisteren een wetsontwerp op het staatsburgerschap goedgekeurd, waar in de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea als Indonesische staatsburgers wordt beschouwd. De regering aanvaardde een voorstel voor het invoegen van een zinsnede in het eerste artikel van het wetsontwerp, die stelt dat de Papoea's in westelijk Nieuw-Guinea Indonesiërs zijn. In het wetsontwerp wordt voorts be paald, dat personen, die naar het bui tenland zijn gevlucht omdat zij in de opstand waren betrokken van het In donesische staatsburgerschap vervallen zullen worden verklaard. Goedkeuring van dit artikel werd echter uitgesteld op verzoek van een lid van de Nahda- tul tRama. Te Kosoeng nabij Seoel is woens dag een schoolgebouw ingestort, door dat de funderingen door de zwar- re genval na een lange periode van droogte ondermijnd werden. Vijf kin deren zijn om het leven gekomen, tien werden er gewond. Door de regenval zijn verscheidene dorpen overstroomd. Zeker 1500 mensen hebben hun huizen moeten verlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3