Djrovjncif Uit de provincie Hoge Raad (de Staat) tegen BUMA inzake verloor proces draadomroep Ds Hegger: Reformatie heeft grote kans in kerk van Rome Prof. Van Niftrik mag die christ. gereformeerden wel RADIO EN TELEVISIE Bondsdag van Chr. Geref, vrouwen OPVALLENDE VERBETERING IN BUITENLANDSE HANDELBALANS WESTEUROPESE LANDEN Maandag |Q juni 19f8 Eén opennamaking of verschillende? Zuivering in Roemeense communistische partij Weggebruikers (onder de invloed) gingen aan de haal TERNEUZEN EEN LUTHERSE FAMILIE DOORSNEE Twee knipsels ECONOMISCHE RUBRIEK MIDDELBURG Merriekeuringen te Kortgene ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 Het bureau voor muziekauteurs- recht (BUMA) te Amsterdam, heeft destijds het P.T.T.-bedrijf gedaagd voor de rechtbank te 's-Graven- hage, vorderende voor recht te verklaren dat P.T.T. als exploite rende de draadomroep, niet ge rechtigd is tot openbaarmaking door middel van deze draadomroep van tot het Buma-repertoire beho rende muziekwerken en teksten zonder verkregen toestemming. Het ging om de volgende vraag: is de activiteit van P.T.T. met betrekking tot de omroepdistributie te beschouwen als een eigen openbaarmaking naast en onderscheidenlijk van de eigenlijke radio-uitzendingen (dit is het stand punt van BUMA) of heeft men hier te maken met slechts één openbaarma king? (Het standpunt van P.T.T.) Heeft men te maken met twee open baarmakingen dan moet, ongeacht de vergunning, welke de Nederlandse Ra dio-Unie of omroepverenigingen reeds tegen betaling van een overeengeko men vergoeding van BUMA hebben verkregen, ook P.T.T., voor zover zij van het BUMA-repertoire gebruik maakt, daarvoor toestemming hebben. CONGRES I.V.C.V. De deelnemers aan het dertiende con gres van het Internationale Verbond van Christelijke Vakverenigingen, dat thans te Vevey in Zwitserland, wordt gehou den, hebben Gaston Tessier met algemene stemmen als voorzitter en M. A. Vanis- tendael als algemeen secretaris herkozen. De heren Auguste Cool (België), Mar tin Ruppert (Nederland) en Tran Quoc Bru (Vietnam) zijn eveneens met alge mene stemmen, als vice-voorzitters aan gewezen. De rechtbank heeft de vordering van BUMA toegewezen, vonnis dat door 't Gerechtshof te 's-Gravenhage werd be krachtigd. De Staat der Nederlanden en P.T.T. kwamen vervolgens in cassatie. De Hoge Raad heeft thans arrest ge wezen en overwogen, dat P.T.T. zich met haar draadomroep richt tot een andere kring van het publiek dan de radioomroep. De draadomroep biedt dus een eigen mogelijkheid tot exploi tatie van een kunstwerk in 't publiek. Deze eigen vorm van openbaar maken valt onder het begrip openbaar maken van artikel 1. der auteurswet, en is derhalve bij uitsluiting voorbehouden aan' de rechthebbende op het auteurs recht van het betreffende werk. Hieruit volgt zegt de Hoge Raad dat de Staat voor de verspreiding door middel van de draadomroep van tot het BUMA-repertoire behorende werken de toestemming van BUMA behoeft. De Hoge Raad heeft op bovenstaan de gronden het cassatieberoep verwor pen. Volgens Radio-Boekarest zijn twee plaatsvervangende leden van het cen trale comité der Roemeense commu nistische partij als lid van het comité geschrapt en uit de partij gestoten, omdat zij zich aan tegen de partij ge richte activiteit zouden hebben schul dig gemaakt en zich verzet zouden hebben tegen de staatsdiscipline. De betrokkenen zijn Constantin Don- cea en Jakox Cotoveau. Twee andere leden, Ileana Raceanu en Vasil Cusakov, waren ook uit het comité gestoten, maar zij behielden 't lidmaatschap van de partij. Zij waren er van beschuldigd, bereid te zijn tot compromissen. Vier niet met name ge noemde comitéleden werden ernstig berispt wegens him anti-partijhouding. Ingezonden mededeling (Adv.) In Amsterdam is de voetbalwedstrijd Sparta-Volendam gespeeld, welke ein digde in een 43 overwining voor de Rotterdammers, die hierdoor de K.N.V.B.- beker in bezit kregen. Foto: Het gelukkige Sparta-elftalin het midden aanvoerder Pim Visser met de beker, die hij juist van de heer Schrij der (rechts op de voorgrond), voorz. van de KNVB, heeft ontvangen. ZOUTELANDE Ongeval. Op de Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom is een vrij ernstig on geluk gebeurd, waarvan de 70-jarige we duwnaar G. Porton uit Zoutelande het slachtoffer is geworden. P. reed op een Tijdens de zitting van de Middel burgse politierechter mr. 3. A. E. Rink, xjjn vrijdagmorgen weer verschillende weggebruikers veroordeeld, wegens het rijden onder invloed. He gebruik van alcohol op de weg valt nooit goed te praten, maar zeker niet, wanneer men, als gevolg van overmatig biertjes drinken, een aan rijding veroorzaakt en dan, nog wel met de lampen vaa de auto gedoofd, verder rijdt. Dit was het geval met de veehouder M. E. van E. uit Sluiskil. Toen Van E. op 4 mei j.l. 's avonds laat in de Ju- lianastraat te Sint Jansteen reed, raakte hij twee meisjes die in de straat fietsten. Na deze aanrijding doofde Van E. de lichten van zijn auto en vervolgde haastig zijn weg. De meisjes werden bij dit ongeluk ge wond. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, noemde het gedrag van verdachte misdadig. Op een vraag van de politierechter, verklaarde de veehouder 8 a 10 glazen bier gedron ken te hebben. De officier eiste een gevangenisstraf van 6 weken, waarvan 3 weken voorwaardelijk en 3 weken onvoorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijdsduur van één jaar. De politierechter vonnis te conform. N. J. M. de Z., een monteur uit Aar denburg, reed eveneens door na een aanrijding veroorzaakt te hebben. De Z. was wel even gestopt, maar nadat hij meende dat de wielrijdster, die hij tijdens het passeren had aangereden, ongedeerd waren, was hij in zijn auto verder gegaan. Eén der dames bleek echter gewond. De officier van justi tie eiste een gevangenisstraf van twee weken. De politierechter veroordeelde de monteur tot één week. De 62-jarige handelaar in vetten en olie uit Clinge, J. de M. werd bekeurd omdat hij op 20 april j.l., tegen mid dernacht, al slingerend, per fiets door de Zandbergsestraat reed. Twee weken gevangenisstraf eiste de officier. Mr. Rink veroordeelde de handelaar conform. De Souburger M. de J., handelaar in vlees en vee, had, naar hij zeide, in een café vier glazen punch gedronken en was toen dronken achter het stuur van zijn auto gekropen, nadat de po litie hem, bij het verlaten van het ca fé had geadviseerd niet te gaan rij den, maar eerst wat koffie te drinken en zich dan naar huis te laten bren gen. De J. volgde dit advies slechts ge deeltelijk op, want na de koffie ge nuttigd te hebben, stapte hij in zijn wagen en reed weg. De politie had De J. echter in de gaten gehouden en reed per motor achter hem aan. De motorbestuurder kon de veehandelaar echter niet passeren, daar De J. van links naar rechts slingerde. De officier vroeg een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 3 weken en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van acht maanden. Mr. Rink vonniste conform. bromfiets op deze weg en werd zwaar gewond gevonden. Hij bekwam een sche- delbasisfractuur en werd in zorgwekken de toestand per ziekenauto naar het Al gemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd waar hij ter verpleging werd opgenomen. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. KRABBEND1JKE NCVB. De afdeling Krabbendijke der NCVB kwam in vergadering bijeen on der leiding van haar presidente mej. Do- minicus. Als spreker trad op de plaatse lijke Geref. predikant ds. J. v. d. Klaauw die als onderwerp behandelde ,,Het huis houdelijk leven in het Oude Testament". Op dit onderwerp volgde een leerzame bespreking. Plattelandsvrouwen. De Ned. Bond van Platelandsvrouwen afd. Krabbendijke gaf een gezellige middag voor de Ouden van Dagen van het dorp. Mevr. Wouter- sen heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, o.w. ook Burgemeester Cnossen. Allereerst werden lantaarnplaatjes ver toond over Krabbendijke e.o. Na de pau ze waarin versnaperingen werden aange boden droeg mevr. Huysman-Griep Zeeuwse gedichten voor en verhalen uit eigen werk. Na afloop bedankte de heer J. Lobbezoo namens de ouden van dagen voor de gezellige middag. HEINKENSZAND Schoolreisje. Woensdag hadden de leerlingen van de School met de Bijbel hun jaarlijkse schoolreis. Om acht uur ving de reis aan. Langs Zeelands hoofdstad ging het naar Vlissingen. Bij Michiel de Ruyter en Frans Naerebout sprak Zeelands historie. Met een der prachtige boten stak men de Schelde over. Via Breskens, Schoondijke, Oost burg, Sluis ging het nu naar Knocke. Enkele uren in de speeltuin gaven gro te voldoening. Een bezoek aan het vo gelpark liet iets zien van het schone in Gods schepping. Een rondleiding op het vliegveld was voor de groten heel interessant. Toen volgde een klein uurtje winkelen in Knocke's hoofd straat. Wat daar al niet te koop is! En met vreemd geld, in een vreemd land kopen is al een belevenis op zichzelf! Nog stond strandbezoek op het pro gramma. Prachtig kwam de zon door. En toen het strand van Groede daar lokkend noodde tot een bad, was de vreugde groot. Dankbaar voor al het goede, keerden allen 's avonds weer terug. (Van één onzer verslaggeefsters) In de Kloppersingelkerk in Haarlem hebben vrouwen uit heel Nederland donderdag voor de tiende maal de bondsdag van de Bond van Christelijk Gereformeerde Vrouwenverenigingen gevierd. De kerk kan normaal twaalf honderd mensen bevatten, maar deze keer moesten er nog extra stoelen bij gezet worden om alle leden en geno digden aan een plaatsje te helpen. De Bond, die in 1948 werd opgericht, is in de afgelopen tien jaar snel ge groeid. De presidente, mevrouw A. Maris-Van der Vegt, wees in haar ope ningswoord op het voorrecht, samen te mogen komen om Gods Woord en kracht te kunnen putten uit het samen bidden, spreken, zingen en lezen. „Wij mogen vooral ons gebed nooit laten verslappen", aldus de presidente, „want dat is de weg tot de krachtbron waaruit w-ij leven: Jezus Christus". Mevrouw A P. de Ridder-Verdam, die vanaf de oprichting secretaresse- penningmeesteresse is geweest, werd door de presidente ter gelegenheid van het jubileum onderscheiden met een gouden bondsinsigne. Ds. H. J. Hegger, gewezen priester der Rooms-Katholieke kerk, was hele maal uit het Belgische Denderleeuw gekomen om de Chr. Geref. vrouwen iets te vertellen over het protestantis me in België en in andere landen. Ds. Hegger verklaarde, dat 't Evan gelie op het ogenblik geweldige kan sen heeft in de kerk van Rome. De Rooms-Katholieke kerk heeft volgens spr. altijd gesteund op de onmondig heid van de leken, maar momenteel is het onderwijs in talloze landen ver plicht gesteld en de ontwikkeling gaat steeds verder. In de Rooms-Katholieke kerk zelf zijn stromingen die sterk ingaan tegen de oude theologie en die teruggrijpen op de Bijbel. Veel leken en priesters treden uit hun kerk. In Duitsland is b.v. een organisatie van 69 predikanten Burgerlijke stand Geboren: Johannes B., z.v. M. Meer- tens en L. C. Cauwels; Gerritje C. E., d.v. P. Hamelink en C. M. Dekker; Geertruy F., d.v. G. P. den Engelsman en J. Penne; Marleen M. L. H., d.v. R. P. Coene en R. M. O. Maenhout; Joanna E. M., d.v. J. P. A. van Vliet en J. M. Seels; Jan A., z.v. A. A. van Leeuwen en M. J. Hamelink. Ondertrouwd: L. D. de Feijter, 24 j. en A. J. Vermeulen, 24 j.; J. Dees, 28 j. en A. M. van Oppen, 21 j.; G. Maas, 27 j. te Hoek en E. S. Kolijn, 25 j. Overleden: M. C. Neve, 67 j., e.v. P. Ivens; C. Ducarmon, 79 j. te Sas van Gent, geh. gew. met L. M. Vereecken; A. Heijboer, 49 j. te Biervliet, e.v. D. van Driel. die priester zijn geweest. In ons land hebben 34 priesters de moederkerk verlaten, waaronder drie professoren, terwijl ook in Italië, Polen en Frank rijk sterke stromingen naar het zuive re Evangelie te constateren vallen. In Amerika bestaat zelfs een rusthuis waar ex-priesters en -kloosterlingen kunnen studeren. In Brazilië zijn mo menteel bijna 20 maal zoveel protes tanten als 25 jaar geleden en nergens ter wereld, behalve in de V. S„ wor den zoveel Bijbels verkocht. De protestanten in België hebben het echter nog erg moeilijk. Zij worden te gengewerkt op alle mogelijke manie ren, in het bijzonder door de Rooms- Katholieke pers, die haar lezers ver keerd voorlicht Bij wijze van voor beeld haalde ds. Hegger de Gazet van Antwerpen aan, waarin een geestelijke beweerde, dat Luther zijn eigen Bijbel heeft geschreven en dat hij zich alleen tegen de Rooms-Katholieke kerk keer de om met een weggelopen non te kun nen trouwenDs Hegger besloot met een dringend beroep op de steun van de Nederlandse protestanten voor het werk in België. Twee knipsels ditmaal, het eerste uit het Evangelisch Luthers Weekblad; Ik las laatst van een, meen ik, ge reformeerd blad, dat een geslaagd beeld had gegeven van een gerefor meerde „familie Doorsnee". Een her vormd gemeenteblad vroeg daarom ook al om een „familie Doorsnee" van de plaatselijke gemeente. Hoe zou een lutherse familie Doo snee er uitzien? Ik waag het niet om deze familie te gaan beschrijven, maar leg u wel een ontwerp, een rolverde ling voor; VADER DOORSNEE. Een joviaal mens van tegen de vijftig, eigenaar van een goedbeklante bakkerij. Hij komt met de feestdagen in de kerk (als het niet te druk geweest is in de zaak), hij betaalt zijn jaarlijkse bij drage (zij het niet ten volle het ge vraagde percentage) en ontvangt de dominee bijzonder hartelijk als deze komt. MOEDER DOORSNEE. Wat stiller dan haar man. Ze is opgegroeid in het weeshuis van de gemeente en bewaart daaraan goede herinneringen. Zij zorg de destijds, dat de kinderen naar zon dagsschool en catechisatie gingen. („Een vrouw voedt de kinderen op" zei vader Doorsnee altijd). Vrij gere geld bezoekt zij de kerk en ze is lid van de dameskrans. JOOP DOORSNEE. Hij is de en thousiaste zoon van 19 jaar, bestuurs lid van de plaatselijke N.L.J.B., afde ling, hevig geïnteresseerd in liturgie (waar vader Doorsnee niet veel aan vindt). ANNEKE. Het meisje van Joop. Ze is uit een niet-kerkelijk gezin, maar gaat sinds ze Joop kent ijverig mee naar de jeugdgroep. INA DOORSNEE, de getrouwde dochter (eigenlijk mevr. Jansen-Door- snee). Ze is altijd op catechisatie ge weest, maar toen ze haar man leerde kennen, een M.T.S.-er, die er niet aan deed, voelde ze er opeens niet meer voor. Hun baby is tot groot verdriet van mevr. Doorsnee, die haar klein kind adopteert, niet gedoopt. OMA DOORSNEE. Ze logeert vaak bij de familie. Ze is, nadat ze uit de bakkerij getrokken is, in Amsterdam gaan wonen bij haar andere getrouw de zoon. Ze is van Duitse afkomst, is nog in Hannover „konfirmiert", deed er daarna niet zo veel meer aan en is nu in Amsterdam een ijverig bezoek ster van de bejaardenmiddagen in haar wijkgemeente. Ds. ZUS EN ZO. De pastor van de familie Doorsnee, die met zijn door sneegaven zoveel mogelijk probeert te maken van zijn doorsneegemeente. Gelukkig, de bijdragen lopen wat om hoog en het aantal lidmaten was dit jaar met drie vooruitgegaan! Ons tweede knipsel is een brokje openhartigheid van prof. dr. G. C. van Niftrik in het confessionele Hervormd Weekblad De Gereformeerde Kerk. Maar nu moet prof. Van Niftrik een duel aangaan met de Apeldoornse prof. W. Kremer. Waarover het gaat doet hier nu niet veel ter zake. Waarom neemt prof. Van Niftrik de hand schoen op? DINSDAG 1 JULI 1958 HILVERSUM I (402 m) AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. Land bouwkundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaande ren en het Spencer Mysterie, hoorsp. 14.40 V. d. kind. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor dracht. 15.50 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Dans muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 De Goddelijke Vrouwe, caus. 21.05 Lichte muz. 21.50 Journ. 22.05 Sopr. en piano. 22.35 Örgel- conc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New. York. 23.16 New York, calling. 23.21 24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m) KRO: 7.00 Nws. en Vroeg bij de Pinken. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.55 Zonnebloem-jaarfeest en ziekentriduum. 10.15 Gram. 10.35 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Ciaveeimbelrecital. 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. plattelandsvrou wen. 14.40 Gram. 15.10 Gram. (Tussen In een door het secretariaat van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties uitgegeven rapport omtrent de economische toestand in West-Europa wordt gezegd, dat wat de handels- en betalingspositie van de W. Europese landen betreft, de aanhouden de grote invoer der primaire produktie- landen enerzijds en de prijsdaling voor de primaire produkten anderzijds de twee belangrijkste factoren zijn geweest voor de opvallende verbetering, welke de laatste maanden kan worden vast gesteld voor de buitenlandse handelsba lans van deze landen. De waarde van in- en uitvoer is echter over het alge meen in het eerste kwartaal van dit jaar in vergelijking met 't eerste kwar taal van 1957 gedaald. Voor de Westeuropese landen als groep genomen bleef het volume van de onderlinge handel en de invoer uit overzee in de eerste maanden van dit jaar beneden het niveau, dat in de over eenkomstige kwartalen van 1937 en 1956 werd bereikt. Het tegenovergestelde geldt echter voor de overzeese export. Wat de jong ste verbetering In de deviezenreserves der Westeuropese landen betreft, wordt opgemerkt, dat deze het resultaat is van een aantal factoren, die zich op uiteenlopende wijze in de meeste landen hebben doen gevoelen, zoals de daling der invoerprijzen, de daling in het Im portvolume als gevolg van de stagnatie ln de industriële produktie, het hand haven van een hoog niveau van export naar overzeese landen tegen stabiele of hogere prijzen en de terugvloeiing of het nieuw opnemen van kapitaal op korte en middelmatig lange termijn. Indien echter de economische activi teit ln de Industriële landen en vooral in de Verenigde Staten ln de naaste toe komst geen opleving te zien zal geven, moet worden verwacht, dat de West europese uitvoer naar de overzeese pri maire produktielanden in de loop van dit jaar een daling te zien zal geven, tenzij grotere kredietfaciliteiten zullen beschikbaar worden gesteld. Het moet vrijwel onwaarschijnlijk ge acht worden, dat een dergelijk verlies in noemenswaardige omvang kan wor den opgevangen door een verdere ver betering in de ruilvoet, hoewel volgens het rapport het netto nadelige effect op de Westeuropese betalingsbalans zou kunnen worden verminderd door een daling van de Invoer, welke met een verdere vertraging der economische ac tiviteiten gepaard zou gaan. 15.30 en 17.30 Rep. Tour de France). 15.30 Gram. 15.50 Idem. 16.00 V. d. zieken. 16.55 De kuisheid in het ware licht, caus. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: R. D. Simons: Een feestdag voor Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Tour de France. 19.30 Lichte muz. 19.50 Gram. 20.20 Nabeschouwing Tour de France. 20.30 Act. 20.45 Die Entfüh- rung aus dem Serail, opera. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film over het streven naar vrede door veiligheid. 21.1522.45 Speelfilm. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.- kron. 12.40 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00, 15.00, 15.20 en 15.40 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Vocaal kwartet. 22.5523.00 Nws. Gevonden voorwerpen De Commissaris van Politie te Mid delburg maakt bekend, dat in het tijd vak van 20 tot en met 26 juni 1958 de navolgende voorwerpen als gevonden aan zijn bureau zijn aangegeven: zwart horlogebandje, medaljon met fo to, bankbiljet van f 10, tandartsmate riaal (hoekstuk met 11 boortjes), zwarte vulpen in etui, rechter heren handschoen, pettycoat, ziekenfonds coupon, f ietssleuteltje, opengewerkte dameshandschoen, witte dameshand schoen, shagdoosje, zakkam, capuchon, rood-bruine vulpen, gouden broche (boerenknoop), grijze jongensregenjas, bruine portemonnee met inh. boter- hamzak, plakuette wegenwacht, etui met 3 sleutels, groen gevlamde vulpen, kolenriek (12 tands), duimstok, plastic portemonnee, 2 bankbiljetten van f 10, fototoestel in etui, duimstok van twee meter lengte, doorslag, duitse herder, bruine knipportemonnee, 2 armband jes, hondenpenning 1958-344, sleutel en plastic ceintuur, enveloppe met twee foto's, kindervestj e. Inlichtingen omtrent deze voorwer pen zijn te bekomen aan het bureau van politie. „Ik houd wel van de ehristelijk- gereformeerden. Eigenlijk méér dan dan van de gereformeerden. De chris- telijk-gereformeerde houding tegen over de Hervormde Kerk heeft mij al tijd juister toegeschenen dan de dole rende. De christelijk-gereformeerden hebben de Hervormde Kerk niet zo restloos afgeschreven als de gerefor meerden. Althans in theorie. Als de Hervormde Kerk zou terug keren tot de zuivere waarheid, dan zouden de christelijk-gereformeerden bereid zijn hun oude moeder weer te erkennen. Ik weet wel, dat dit een vrij theoretische aangelegenheid is, maar zij is mij immer zeer aange naam geweest. En dit brokje theorie heeft nog invloed op de praktijk ook. In één mijner gemeenten, waar de gereformeerden geneigd waren „me neer" tegen mij te zeggen, zeiden alle christelijk-gereformeerden zonder eni ge aarzeling „dominee". Echt, ik mag die christelijk-gereformeerden wel. Ik kan dit artikel niet onbeantwoord laten, al zou het alleen zijn om hef feit, dat de redactie zo vriendelijk is geweest mij het artikel toe te zenden. Dat behoort tot goede persmanieren. Schilder deed dat ook altijd, als hij over iemand schreef. De gereformeer den doen dat zelden of nooit. Hun uitingen over mij moeten mij altijd ,van bevriende zijde" worden toege zonden. i, -fvJL.-,>v -Jv-„ Een 26-jarige Algerijn te Lyon is omdat hij voor een plaatselijke Franse voetbalclub speelde, door nationalisti sche landgenoten vermoord. Zijn lijk werd in een rivier in de omgeving ge vonden. Uitslag merrie-premiekeuring te Kort gene van „Het Ned. Trekpaard": 2-jarige merries kleine maat: Hilda van Molenzicht van P. G. A. de Lange, Wis- sekerke (1). 2-jarige merries grote maat: Marijke van Wissenkerke, R. J. Scheele, Wissen- kerke a(l); Tine van Veldzicht, L. L. Wisse-Karelse, Kamperland (2). 3-jarige merries kleine maat: Louisse van Wissenkerke, R. J. Scheele, Wissen kerke (1); Grada van Molenzicht, P. G. A. de Lange, Wissenkerke (2). 3-jarige merries grote maat: Alice van Donkerzicht, Gebr. Leendertse H.Izns, Kamperland (1); Cora, J. van Maldegem, Kortgene (2); Mirza, P. C. van Schaik, Kortgene (3). 4-jarige merries kleine maat: Danïe van Urkerweg, (1) en Mina van Nieuwe Zorg, M. v. d. Weele en Zonen, Colijns- plaat (2). 5-10 jarige merries kleine maat: Hera van de Roskam, Gebr. Leendertse H.Izns, Kamperland (1)Hermine (2a) en Cer- tine van Molenzicht, P. G. A. de Lange, Wissenkerke (2b); Mirza van Abtskerke, M. v. d. Weele en Zonen, Colijnsplaat (2c); Mies v n de Oude Vorst, Gebr. S. en J. Snoep, Colijnsplaat (3a); Marianne van Luntershoek, M. v. d. Weele en Zo nen, Colijnsplaat (3b); Thilde van Mon nikenhof, L. L. Wisse-Karelse, Kamper land (3c). 5-10 jarige merries grote maat: Elly van de Kabeljauw, M. v. d. Weele en Zonen, Colijnsplaat (1); Liza van Dorp- broek, Gebr. Leendertse H.Izns, Kamper- land (2); Nettie, W. Priester, Kats (3). De merrie Luciënn - v. d. Melo van Gebr. Leendertse H.Izns, Kamperland welke twee achtereenvolgende malen no. 1 stond, werd getoond. Oordeel jury: er werden behoorlijk goede merries getoond, doch van een uitblinkende klasse kon niet worden ge sproken. De kwaliteit van de aangevoer de dieren gaat niet achteruit. Wanneer de liefhebberij zo blijft, kan de toekomst voor de paardenfokkerij in Noord-Beve land met vertrouwen tegemoet worden gezien. OOSTKAPELLE Vrouwenbond. Voor de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak ds. Homburg van Vlissingen over: „Het geheim van een gelukkig leven". De leiding berustte bij de presidente, me vrouw M. den HollanderWondergem. De president van het gewestelijk be stuur, mevrouw HomburgHoekveld, was mede ter kennismaking aanwezig. Het was een goed bezochte vergade ring. OOSTKAPELLE E.H.B.O. In een bijeenkomst van de afdeling Oostkapelle van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. werd een aantal kandidaten het examen afgenomen voor het E.H.B.O. diploma. Dr. D. N. van Gelderen, uit Middelburg, nam op prettige wijze dit examen af. De ge slaagden zijn de dames: S. Kodde; J. J. Zandee, T. de Vin, J. Marteijn en Nel den Hollander, en de heer C. van Schagen. De voorzitter van de afdeling de heer J. A. Aalewijnse feliciteerde de leden met dit succes en dankte Dr. van Gelderen en inzonderheid Dr. P. J. Bom, die de kandidaten hun op leiding gaf. ST. ANNALAND Kringwedstrijd B.B. Dat de komen de weken Sint-Annaland „in het te ken" van de wedstrijden staat, bewij zen wel de provinciale schietwedstrij den op heden en zaterdag 5 juli en de kringwedstrijd van de B.B. (Bescher ming Burger Bevolking) op zaterdag 12 juli a.s. Ingezonden mededeling (Adv.) j Branéend RSaagzuur na iedere maaltijd? 0f angst bij voorbaat bij iedere hap eten? Rennies nemen - en.... altijd zorgen dat ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neutraliseren al het overtollig maagzuur dat Uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt Uw zuurbrand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3