MIDDELBURG VERKREEG TWEE NIEUWE KLEUTERSCHOLEN OOK ZEELAND KENDE BEDEVAARTPLAATSEN MEMORIE* Kruideniers gaan niet allen brood verkopen kaas Ahrend OPNIEUW LANCERING AMER. KUNSTMAAN MISLUKT Hoe Vrouwenpolder zijn naam kreeg ^au GWj Bij Veerse Bolwerk Wethouder Kögeler sprak terecht van „kinderpaleizen" VLISSINGEN Hongaren door ILO' conferentie uitgesloten Plaats voor opvolgers in levensmiddelenbedrijf yrijdag 17 jixvi \m ZBEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 S23L. Onder grote belangstelling heeft mej. Van Waesbergen, de inspec- fcrice voor het kleuteronderwijs, de nieuwe school van de Ver. voor Protestants Christelijk Kleuteronderwijs in Middelburg geopend. Ze leed dit, nadat tijdens een bijeenkomst in een der lokalen, versehil- ;ende sprekers blijk hadden gegeven van hun voldoening over de inge bruikname van dit nieuwe gebouw. Het was niet de enige kleuter school, die Middelburg rijker is geworden. In de onmiddellijke om geving, achter het Veerse Bolwerk werd namelijk diezelfde middag Ook een openbare kleuterschool geopend. Middelburgs wethouder van onderwijs, de heer J. W. Kögeler, sprak terecht van een tweetal „kin derpaleizen". De vormgeving van beide scholen en de wijze, waarop zij werden ingericht zijn van een dusdanige kwaliteit, dat hij dit woord zonder enige schroom kon gebruiken. Tientallen Middelburgse kleuters ko- jaen nu binnenkort terecht ln de zon- Èlge en luchtige ruimten van de twee nieuwe openbare en Christelijke kleuterscholen, die met zeer belangrijke financiële steun van de gemeente ge bouwd konden worden. „GRIBUS" Deze nieuwbouw wethouder Köge ler heeft er ln zrjn openingsrede na drukkelijk op gewezen kwam bepaald niet voor zijn tijd. De heer Kögeler ge waagde van de droeve rondgang, die b. en w. enkele jaren geleden langs de Middelburgse scholen maakten. „Wij kwamen volkomen gedesillusioneerd te rug, toen wij de vaak deplorabele toe standen hadden gezien", zo zei hij. Over bevindingen zond het col lege naderhand een nota aan de raad, in welk officieel stuk zelfs het minder gebruikelijke „gribus" werd gebezigd, de eerste plaats werd hiermee het bedoeld van de bijzondere kleu terschool aan de Bree in de Singel. $traat, maar voor de schooi in de Schuitvlotstraat gold hetzelfde. Het waren met name deze scholen, die op korte termijn een nieuw onderkomen no dig hadden, hetgeen er nn dan ook van gekomen is. De heer Kögeler sprak met veel waar dering over de wijze, waarop de leid sters, ondanks een groot gemis aan comfort, in een zeer onaangename om geving, toch met grote liefde en toe wijding hun werk gedaan hadden. „De kinderen zijn dan ook aan vreugde en vrijheid niets te kort gekomen", aldus meende de wethouder. WANDSCHILDERINGEN Hij vestigde er de aandacht op, dat de ontwerpen voor beide scholen, die yolkomen aan elkaar gelijk zijn, wer den gemaakt door de dienst Gemeente Werken, welke dienst ook de uitvoering Verzorgde. Vooral de adjunct-directeur, de heer H. Mooibroek, heeft hierin een werkzaam aandeel gehad. De Middel burgse kunstschilder Andries Mlnder- houd zorgde voor een aantal suggestie ve wandschilderingen, die de heer Kö. geler buitengewoon waardevol achtte, ómdat deze ongetwijfeld tot de verbeel dingskracht van de kinderen zullen spre ken. De 'burgemeester van Middelburg, tnr. Joh. de Wldt, vond het voor zijn stad een vreugdevolle dag, nu er maar liefst twee scholen tegelijk in gebruik gegeven konden worden. Hij betoogde, dat er sedert de tijd van bewaarscholen <JP het gebied van het kleuteronderwijs veel veranderd ls. „Tegenwoordig zien wij ln, dat tfe kleuterleeftijd van groot belang is, een leeftijd waarin zonder twijfel de basis felegd wordt voor de volwassen mens", ldus mr. De Wldt, die de opening van de openbare school aan wethouder Kö geler wilde overlaten, omdat hij nog maar zo kort ln Middelburg is. ZELFDE TEMPO De inspectrice van het kleuteronder wijs, mej. Van Waesbergen, wees even- KAMPERLAND Bejaardenreis. De ouden van dagen van Kamperland hebben hun jaarlijkse rijtoer gemaakt. De tocht ging ditmaal naar Schouwen en Duiveland met 19 luxe auto's. Om acht uur arriveerden ze eer op de haven van Kamperland, 'oorafgegaan door het muziekgezelschap „On3 Genoegen" en de drumband van „Nicoleen" ging de tocht naar de Molen weg, waar tot slot nog enkele pittige marsen door beide corpsen ten gehore Werden gebracht. Ook burgemeester J. yan Halst en de belde plaatselijke predi kanten maakten deze reis mee. MELISKERKE Afsluiting cursus. Door het instituut „Het Sticht" werd een cursus gegeven in ftpreken in het openbaar. De cursusleider was de heer De Jager uit Utrecht. Twaalf heren en een dame hebben de gursus bezocht en allen slaagden voor Jjet diploma. Tijdens de uitreiking was burgemeester Adelaar aanwezig, die de cursisten feliciteerde met het behaalde succes. Ingezonden mededeling (adv.) Bij de een is het vocht, bij de ander kou of tocht die Kheumetische pijnen veroorzaakt Maar in legio gevallen zit de oorzaak keel ergens anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden, die ?ich vastzetten in gewrichten en lede maten, zijn oorzaak van veler lijden.' Als dan de bloedzuiverende organen - jnet de jaren trager geworden in hun Werking - met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toege voegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken; het bloed gaat ■nelier stromen, de onzuiverheden orden afgevoerd langs natuurlijke Weg en daarmee is dan ook de oorzaak yan die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking Van Kruschen aan den lijve ondervon den heeft, neme de proef Sr W< eens op de grote betekenis van de so ciale vorming der kleuters. Zjj gaf als haar oordeel, dat de twee nieuwe scho len volledig aan de gestelde eisen be antwoorden en zjj sprak de hoop uit, dat Middelburg, voor wat scholenbouw betreft, in hetzelfde tempo zal voort gaan. De voorzitter van de vereniging voor Prot.-Ghristelijk Kleuteronderwijs, de heer I. Verhelst, gewaagde van de grote Inspanning, die nodig was, om tot de nieuwbouw te kunnen komen. Toen de ruimte in de school aan de Bree te klein werd, kon men een gedeelte van de kinderen onderbrengen ln het voor malig gebouw van de BLO-school aan de Singelstraat. Nadat dit onderkomen echter ln 1955 als school was afgekeurd, werden in 1956 de eerste besprekingen over een nieuw gebouw gevoerd. April vorig jaar kon men met het gemeente bestuur onderhandelen en met de bouw beginnen. Namens de ouders sprak de heer J. Goedbloed, die het bestuur twee (minia tuur) winkels vol „goederen" aanbood. Tenslotte verrichtte mej. Van Waes bergen de officiële opening. Met een schaar, aangeboden door Dineke van Keulen en Reindert Hogendorp, knipte zij zich de weg naar de voordeur vrij, die vervolgens op symbolische wijze werd ontsloten. Ingezonden, mededeling (Adv.) Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag? Natuurlijk Een kaasgerecht een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem 50 gr, geraspte kaas4 eieren.4 lepels melkt 40 gr. roomboter1 kg. splnazie; pepe^ zoutpaneermeel. Spinazierolletjes De spinazie wassen en kort met aanhangend water en iets zout koken. Wat paneermeel erdoor mengen, zodat de spinazie niet uitloopt. Van de eieren, melk, peper en iets zout 4 omeletjes bakken in de koekepan in hete roomboter. Iedere omelet be strooien met kaas, de spinazie in reepjes erop leggen, de omelet dichtvouwen en in een vuurvaste schqtel leggen. De rest van de kaas erover strooien en in de oven goudgeel laten worden. Doe nog meer met PUBllCAUt VAN HIT NtD. ZUWEIBURIAU RIJSWIJK Gevonden voorwerpen Enige dames- en herenrijwielen, enige autopeds, wit schortje, capuchon, zwar te kinderjas, damespolshorloge, enige huissleutels, aktetas, wit tasje, enige handschoenen en wanten, mondoline- snaren, 2 pakjes shag, armband, enige vuilnisemmers, enige voetballen, foto toestel, groen jongensjasje, muntbiljet, portefeuille en een schuifmaat. Inlichtingen zijn te krijgen over de volgende voorwerpen: houten kinder schepje, colbertjasje, kinderhoedje, plas tic étuitje, visnet, regenkapje, dames schoen, lederen ceintuur, dubbele fiets tas, kruiwagen, kinderarmbandje, fiets- pompje, dameshandschoen, kinderjasje, vulpen, balletschoentje portefeuille en badhanddoek met zwembroek. HULST Koninklijke onderscheiding. Bij k.b. is de ere-medaille, verbonden aan de orde von Oranje-Nassau, in goud, verleend aan de heren A. J. Bal en A. J. M. Struijk, onderwijzers aan de school voor bijz. lager onderwijs (rk) te Hulst. YERSEKE Oesterpannen. Nog is men bezig met het klaar maken van de pannen voor de oestercultuur. Men hoopt er ongeveer 700.000 uit te leggen. In normale jaren was dit 3 4 miljoen. In 1957 was het aantal nog VA miljoen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND NCVB. De plaatselijke afdeling der NCVB hield haar maandelijkse vergade ring in het verenigingsgebouw. Spreek ster op deze avond was mevr. Veldman van Colijnsplaat, die sprak over de pro blemen der ouder wordende vrouw. De leiding van deze avond had de viee- presidente mevr. Davidse. De volgende vergadering zal gehouden worden op dinsdag 9 september. Er zal dan een film worden vertoond door het Ned. Bijbel Genootschap. RITTHEM Concert. Bij gunstig weer hoopt de plaatselijke zangvereniging „Ons Lied" en de muziekvereniging „ONDA" zon dagavond a.s. een gewijd concert te gé ven in de muziektent, dat zal aanvangen om 8.15 uur. KATS Mannenvereniging. De Herv. mannen- vereniging hield een openbare samen komst, waarbij de heer H. J. Knol ver telde over zijn werk op een school in Nieuw Guinea. Hij vertoonde kleuren dia's en er werd een film vertoond. De opkomst was tamelijk. 9 st Ingezonden mededeling (Adv.) stoel bij 19 gulden 80, en bizonder (mooi, sterk, etc) «k* M om niet te vergeten Nieuwe Burg 31 Middelburg - tel. 4351 - verkoop: 8.30 tot 17.30 uur (ook zaterdags) De Hongaarse delegaties van de re gering van werkgevers en van werk nemers zijn woensdagavond door de intern. arbeidsorganisatie, waarbij 79 landen zijn aangesloten, uitgesto ten. Er werd tot stemming overge gaan in een debat, waarin heftige kri tiek op de Hongaarse regering werd geoefend wegens de jongste terecht stellingen. Zuid-Slavië en Polen behoorden tot de landen, die tegen uitsluiting stem den. Meer dan twee derde van de afgevaardigden stemden voor. De Amerikanen hebben donderdag ochtend vroeg een Vanguard-raket met een satelliet van tien kilo gelanceerd, met behulp waarvan men gegevens over de kosmische straling wilde verkrijgen. Achttien minuten na de lancering werd door de marine meegedeeld, dat de sa telliet, die een doorsnede had van 50 cm, /.ijn baan niet heeft bereikt. De 22 meter lange raket bereikte een hoogte van omstreeks 55 km. Er zijn op het ogenblik nog 4 kunst manen in de ruimte (de derde Russische spoetnik, de door het Amerikaanse le ger gelanceerde Verkenners 1 en 3 en de Vanguard 1, die de Amerikaanse ma rine in een baan om de aarde heeft ge bracht. De Verkenner 3, die op 26 maart werd gelanceerd, zal zal naar men ver wacht vrijdag ln de dampkring ver branden. „General Electric" heeft meegedeeld, dat zij bezig is met de constructie van een raketmotor van een geheel nieuwe conceptie, die in staat is een satelliet van tien ton te lanceren. De stuwkracht van de nieuwe motor zou 250.00 tot 500.000 kg zijn, d.w.z. ongeveer gelijk aan de stuwkracht, die nodig was om de derde spoetnik ln een baan om de aarde te brengen. De motor zelf zal betrekkelijk licht zijn, namelijk onge veer 2001 kg. Als brandstof zal vloei bare zuurstof en kerosine worden ge bruikt. Deze brandstof wordt ook in de eerste trap van de Vanguard-raket ge bruikt. (Van een onzer verslaggevers) De woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de Christe lijke Kruideniersbond was een echte werkvergadering, waar tal van branche-vraagstukken uitvoerig besproken werden. Het tweede lus trum van de Bond werd wel even gememoreerd, maar de herdenking daarvan is verschoven naar een speciaal jubileumcongres, dat in het najaar in het centrum des lands gehouden zal worden. Verder heeft de bond al een jubileumboekje laten verschijnen, waarin onder de titel „Nieuwe mogelijkheden en nieuwe wegen" de Nederlandse ouders en de Nederlandse jeugd op het aantrekkelijke van een positie in de de tailhandel in levensmiddelen gewezen worden. Na het suikerprijsconflict met het departement in het vorig jaar, kregen de organisaties de toezegging, dat deze prijs niet meer van overheidswege ge wijzigd zal worden zonder dat met de handel overleg is gepleegd. Nu een nieuwe wijziging op til is, zal dus blij ken of deze belofte geëffectueerd wordt. De detailhandel in al zijn ge ledingen heeft onderling de afspraak gemaakt, een verkoopprijs voor sui ker van 93 cent per kg vast te "houden. „Wie zich hieraan niet houdt en met deze prijs knoeit, geeft blijk van een tekort aan solidariteit en sociaal ge voel", aldus de voorzitter. Hetzelfde geldt ten aanzien van de prijzen van merkartikelen. Voorzitter P. Renkema was er trots op, dat de kruideniers als eersten een vrijstelling verkregen van het prijs- stabilisatiebeleid. De prijzen zijn daar na niet gestegen. Niet omdat dit krachtens de afspraak met minister Zijlstra niet mocht, maar omdat de toenemende rationalisatie en de onder linge concurrentie dit onnodig en on mogelijk maakten. Er veranderde dus in wezen niets, maar dit gebaar van overheidswege maakte het duidelijk, dat de kruideniers op verantwoorde wijze het Nederlandse volk tegen de laagst mogelijke prijzen van levens middelen voorzien. Verder is het be langrijk, dat minister Zijlstra door deze vrijstelling duidelijk heeft ge maakt, dat het inderdaad niet zijn be doeling was, om via de stabilisatie tot hernieuwde prijsbeheersing te komen, doch dat het hier een typische nood maatregel betrof, die wordt ingetrok ken, zodra dit maar mogelijk en ver antwoord is. Dit jaar verwacht men zes miljoen pelgrims in de bedevaartplaats Lourdes, las ik onlangs. Vooral dit jaar zal het erg druk zijn. Want volgens het Rooms-katholieke verhaal is het juist een eeuw geleden, dat Maria in Lourdes verscheen aan de 13-jarige molenaarsdochter Bernadette Soubirous. Tot achttien maal toe zelfs. Volgens haar be schrijving droeg Maria een wit kleed met 'n sluier van dezelfde kleur, om haar middel droeg zij een lichtblauwe sjerp, terwijl op haar voeten twee gouden rozen rustten. Eerst meende het meisje, met een duivelse verschijning te doen te hebben. Maar toen ze aldus het onwaar schijnlijke verhaal op adyies van de pastoor, vroeg: „Wie zijt gij?" kreeg ze als' antwoord: „Ik ben de onbevlekte ontvangenis". Naar aanleiding van deze door de Roomsen als waar aangenomen ver schijningen in Lourdes, helemaal in Zuid-Frankrijk, in de Pyreneeën, ge legen, een beroemde Roomse bede vaartsplaats geworden, waar volgens de verhalen veel wonderbare genezin gen plaats hebben. Uit enkele reis gidsen die ik ontving, blijkt, dat vooral uit de twee zuidelijke Roomse Pro vinciën veel tochten naar Lourdes worden uitgeschreven. Wij, Protestanten, hechten geen ge loof aan zulke verhalen over verschij ningen en genezingen. Maar de ver halen bestaan en dat er bedevaarts plaatsen zijn, is een feit, Daarvoor be hoeven we zelfs niet helemaal naar Lourdes te gaan. In België zijn er ook verscheidene. En om nog dichter bij hnis te blijven: in Zeeland waren er vroeger ook een paar. In twee artikelen wil ik iets vertel len over deze Zeeuwse pelgrimsoor den en over de Maria-verering in Zee land. U begrijpt wel, dat was vóór de Kerkhervorming, toen de Roomse kerk de enige kerk in ons land was. De hervorming heeft het verkeerde van deze praktijken doen zien. Misschien leest men daarover ook al iets, als men deze verhalen leest. BEDEVAART NAAR VROUWENPOLDER Waar we nu dit rustige badplaatsje vinden, woonden omstreeks 1300 nog maar enkele mensen in de nieuwe pol der, die pas was ingedijkt. Een kerk was er niet en dat was erg lastig voor de bewoners. Waar moesten ze de mis bijwonen, waar hun pasgeboren kin deren laten dopen. In Veere of te Zand dijk, waar toen een kerk stond op de plaats, waar nu nog het kerkhof van Veere is. Erg lastig. Een uur lopen, langs wegen die er heel anders uitza gen dan tegenwoordig. Op verzoek van de bewoners gaf daarom Paus Clemens V vergunning, een kapel te bouwen (1314), later ver vangen door een grotere kerk. God zelf wees de plaats aan, waar de kerk moest verrijzen, volgens de overleve ring. Deze vertaalt, dat enkele vrome mensen op zekere avond op een stuk land tal van lichtjes "heen en weer zagen zweven. Dit geheimzinnige lich- tengedwarrel herhaalde zich ook de volgende nachten. Ongetwijfeld was dit een hemelse aanwijzing, waar de nieuwe kerk moest worden gebouwd, meent men. Maar Vrouwenpolder is pas een bedevaartsplaats geworden door en heeft zijn naam te danken aan het wonderlijke schilderijtje. U kent deze geschiedenis niet? Een vroom parochielid wilde de kale muren van de kerk wat opsieren en een schilderij cadeau geven. Zelf kon hij niet schilderen, maar in Middelburg wist hij een schilder te wonen, die dat wel kon. Met een onbeschilderd paneel onder de arm stapte hij er heen en vroeg of de schilder er een beel tenis van Maria op wilde schilderen. Voorlopig had deze echter geen tijd en hij legde het blanco-paneel weg. DE ONBEKENDE SCHILDER Kort daarop kwam een werkloos sehildersknecht werk zoeken. De mees terschilder gaf hem het paneel: „Op dit paneel moet een Mariabeeld ge schilderd worden. Als je er kans toe ziet, kun je naar boven gaan en het karweitje opknappen." Dat de vreemde knecht er kans toe zag, bleek enkele uren later. Het was etenstijd en de baas riep de man naar beneden. Geen antwoord, ook na her haald roepen niet. Toen de schilder eens boven ging kijken, was er geen knecht te zien. Maar wel een prachtige Mariafiguur, zo volmaakt bijna als geen kunstenaar het vermag. Was die vreemde knecht misschien een engel uit de hemel? In elk geval werd deze geschiedenis van het miraculeuze schilderij overal bekend. Het werd in de kerk opgehan genen Onze Lieve Vrouwe van de Pol der zag in het vervolg duizenden pel grims aan haar voeten neergeknield. Eenvoudige landlieden togen hieraan ter aanbidding, zeevarenden uit alle landen riepen haar aan in storm en ontij. Ook bekende vorsten hebben haar vereerd. Ik wil alleen noemen keizer Sigismund, die in 1416 uit En geland kwam en door slecht weer en tegenwind gehinderd werd. Na aan roeping van Maria en de belofte van een bedevaart, ging, zo zegt het ver haal, de reis voorspoedig. Ook de be kende graaf Filips de Goede heeft in 1437 een bedevaart naar Maria van de Polder gemaakt met als dankoffer een kaars van meer dan honderd pond. Toen in 1572 Walcheren de zijde van de Prins koos, is het kerkje ver woest. Alleen de muren bleven ge deeltelijk staan. Later herbouwd, is het nu nog het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente. Het schilderijtje verdween. In 1931 werd in België een schilde rijtje ontdekt, dat uit Vrouwenpolder afkomstig moest zijn en naar de R.K, kerk van Middelburg overgebracht. Nu is het te zien in een apart kapelletje van de nieuwgebouwde kerk. Het is niet zeker, of deze olieverfschilderij van 35 x 50 cm dezelfde is als het volgens'het verhaal zo wonderlijk ver vaardigde doek uit de legende. Men vermoedt, dat het er een is van latere datum, dat óók in de 'kerk van Vrou wenpolder heeft gehangen. We zouden kunnen zegge, dat Vrou wenpolder nog een soort bedevaart plaats is, hoewel er geen R.K. kerk meer is. Sommige verenigingen gaan name lijk eerst naar de kerk in Middelburg en daarna bezoeken ze ook wel Vrouwenpolder, de oorsprong van de Mariasehilderij. HET MARIABEELD TE SOUBURG Van „Onze Lieve Vrouwe van de Toren" is niet zo erg veel bekend. Geen legenden over mirakelen wor den erover verteld en evenmin weten we veel van de bedevaarten naar deze plaats. In 1250 stichtte de moederkerk te West-Souburg (in 1832 afgebroken) een dochterkerk te Oost-Souburg, die nog bestaat. In een nis boven de in gang werd een Mariabeeld geplaatst, Heer Adriaan van Borsselen heeft in zijn testament dit beeld niet vergeten. Hij schonk een bedrag, om voor dit beeld „ten eeuwigen dagen" een lamp brandende te houden. Precies honderd jaar later werd deze eeuwige lamp voorgoed uitgeblust. (1566). Na de beeldenstorm in Middelburg en Vlissingen trokken de beeldbrekers naar Souburg. Daar moest ook het beeld uit de toren het ontgelden. Deze daad heeft het leven van de schout en zijn vrouw gekost. De schout Adriaan de Deckere, was een voorstander van de nieuwe leer en heeft geen band uit gestoken, om de vernieling tegen te gaan. Integendeel, de kerkverwoesters waren hem welkom. Ook zijn vrouw, Pieiernella van Turnhout, sloot zich bij hen aan. Drie jaar later, toen AIva land voogd geworden was, werden ze ge vangen genomen en op de Markt te Middelburg opgehangen. Een paar straten te Souburg zijn naar deze mar telaren genoemd. De volgende keer steken we de Schelde over en vertellen iets over Aardenburg als bedevaartsplaats. OVERDREVEN „In goed overleg, maar met een open oog voor de onontkoombare ontwikke- keling en zonder conservatisme", zo moet naar het oordeel van de heer Renkema het meningsverschil met de bakkers over de broodverkoop wor den opgelost. Spr. had begrip voor het standpunt van de bakkers, maar noem de hun argumenten „sterk overdre- yen". Z.i. is er geen sprake van, dat de 24.000 kruideniers brood zullen gaan verkopen na het verdwijnen van het Erkenningsreglement. Dat zal al leen hier en daar gebeuren, waar be hoefte bestaat aan meer verkooppnn- ten van brood. ,.Nu de bezorging steeds duurder wórdt, zal het wenselijk kunnen zijn dat in bepaalde steden of streken de bakkers het brood-bakken, terwijl de kruideniers het verkopen. De kruide niers willen ruimte voor bepaalde ont wikkelingen, zonder dat er bij hen de bedoeling achter zit om „alles naar zich toe te halen". Zij klaagden ook nooit, toen bakkers en groenteboeren in het verleden zich een groot deel van het kruideniersassortiment gingen toeëigenen. De Christelijke Midden- stansbond kan in het overleg goede diensten bewijzen, mits hij niet de fout begaat van de beide andere centrale organisaties en partij kiest voor één der aangesloten bonden tegen een an dere. De branche heeft nog steeds een te kort aan goede opvolgers en het krui deniers Waarborgfonds is één van de middelen, om jonge mensen de stap naar het zelfstandig ondernemerschap mogelijk te maken. Het kapitaal van dit fonds is echter vrijwel uitgeput. Daarom zal het Hoofdbedrijfschap De tailhandel in het komende jaar naast de heffing van 7,50 van elke kruide nier 2,50 vragen, waardoor het fonds met 750.000,versterkt wordt. De heer Renkema stelde vast, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie op de geestelijke en maatschappe lijke stromingen is gebouwd. De Chris telijke en de R.K. Middenstandsbon den behoren daarom onverwijld weer een zetel in de S.E.R. te krijgen. De verantwoordelijke instanties moeten dan maar uit maken, welke van de twee zich „algemeen noemende orga nisatie de derde middenstandszetel be zetten moet. Maar een S.E.R. zonder middenstand is, naar spr. oordeel, een onhoudbare toestand, waaraan zo spoe dig mogelijk een eind moet komen. Een plotselinge uitbarsting van de Japanse vulkaan Aso heeft aan twaalf personen het leven gekost. 28 mensen l' v W wer(Jen gewond en 1 wordt vermist. Ingezonden mededeling (Adv.) ,MMER£n:

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5