Veldmaarschalk Montgomery nam afscheid van Nederland Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! NA VO dient zich met de wereld daarbuiten te verbinden Geen boodschappen tot het volk, maar tot de kerk Frans schip door Indonesische marine Industrialisatie Frankrijk gaat in Pyreneeën grote zonne-oven bouwen WIN flOOO.- Moskou II Vrijdag 27 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 Grootste van de wereld Pan met geld gevonden Oplichter maakte meisje blij GEKNOEID MET KASBONNEN Synode Ned. Herv. Kerk oordeelde Ten aanzien van de woningnood Vestigingsbeschikkingen strovlas en poot- aardappelen ingetrokken PUDDING 38 ct. Krachtig protest van ambassadeur De Gaulle dag eerder naar Algerië Comité 1618-1619 tegen toelating vrouw in het ambt Hongaarse Lutherse bisschop afgezet Geen maatregelen tégen voormalige KPM- schepen j,Ik ga nu rustig leven leiden PUDDING met koude melk aanroeren ONZE AANTEKENING van gisteren over Moskou vraagt enige aanvulling. Moskou levert namelijk niet alleen de monstraties op bestelling, maar ook naar maat. Bij de één met ruiteningooien, bij de ander met ruiteningooien plus inkt- besmering, plus vernieling, bij een derde alleen door schreeuwen en zonnestralen, die via spiegeltjes naar binnen gezonden worden. De politie treedt op, naar de op dracht is gegeven. Toch blijven we volhouden, dat bewe zen is, dat achter het ijzeren gordijn ge demonstreerd mag worden. Ons vielen daardoor de volgende „dichtregels" in: In een communistische staat worden de burgers automaat. Ze demonstreren wel, maar alleen op bevel. Misschien zegt iemand: dit is rijmelarij. "We zeggen ter verweer: zozeker als dit „dicht" is, zo echt zijn de Moskouse de monstraties. DE ONTWIKKELING in het midden- Oosten, die zich nu vooral uit in de spanningen, waaraan de staat Libanon wordt blootgesteld, draagt een dreigend karakter. Die staat Libanon heeft om tweeërlei reden onze sympathie. Allereerst al, om dat ze zoveel Bijbelse herinneringen heeft. Wie in de hoofdstad Beiroet staat en opziet naar de Libanon, voelt hele stukken Bijbelse geschiedenis op zich toekomen. Hier liggen Tyrus en Sidon, althans wat er van die oude steden over is. Hier denkt men aan de cederen van de tempel, aan de sneeuw van de Liba non, aan de ontmoeting van onze Hei land met de Syro-Phenisische vrouw. Maar in de tweede plaats, omdat in die staat Libanon ook Christenen wonen, een belangrijk aandeel zelfs hebben in volksleven en bestuur. Dat er thans aanvallen op gepleegd worden, houdt met dit laatste mee ver band. Hier stormt het Mohammedanisme op tegen de Christelijke invloed, die daar is. Hier gaat het om de verdrijving van de Westers-Christelijke invloeden, die er voet hebben. Uiteraard staat het communisme daarbij op de achtergrond Dit is tenslotte aan het mohammedanis me even vijandig als aan het Christen dom. Maar het aanblazen van de strijd geeft kans op chaos. En op chaos bloeit het communisme gemakkelijk op. Intussen blijft het gevaar, dat een klein vuur, dat in- dat midden-Oosten aangeblazen wordt, uitslaat tot een laai ende wereldbrand. OP EEN VERVOERSCONGRES in Utrecht, heeft mr. P. J. Oyevaar, lid van de raad van beheer van een grote scheep, vaart- en cargadoorsfirma, de stelling neergelegd, dat zeehavengebied industri alisatie aantrekt. Ons dunkt, dat dit een juiste stelling is. 'Amsterdam en Rotterdam en hun om geving zijn de bewijzen. Maar ook in Zeeland zijn die te vinden Toen Middelburg nog zeehaven was, had het een voor die tijd belangrijke in dustrie. In onze tijd zijn Vlissingen en het Zeeuws-Vlaamse kanaalgebied het sterkst geïndustrialiseerd, kennelijk een gevolg van hét feit, dat er zeevervoer is. Daarom zal de ontwikkeling van het havengebied in het Sloeplan voor Zee land van zo uitermate grote waarde zijn. Het havengebied zal vervoer aantrek ken en zo tot de industrialisatie van onze provincie in sterke mate bijdragen. Daarom is voor de toekomstige ont plooiing van Zeeland aan het Sloeplan zo grote waarde te hechten. De waarnemende opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa, veldmaarschalk Montgomery, heeft gisteren een af scheidsbezoek gebracht aan Nederland. Hij is 's morgens ontvangen door de minister van defensie, ir. C. Staf, en de chefs van staven van de Nederlandse strijdkrachten. De veldmaarschalk, die op 1 juli zijn functie neerlegt, werd gisteren door H. M. Koningin Juliana op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Gisteravond bood de regering te zijner ere in de „Beukenhof" te Oegstgeest een diner aan. Veldmaarschalk Montgomery ver klaarde op een persconferentie te Den Haag, dat nu het westen een afschrik middel heeft opgebouwd tegen agres sie, thans op de politieke leiders de taak rust een uitweg te vinden uit de moeilijkheden tussen oost en west. In de afgelopen tien jaar, tussen 1948 en nu, zo zei hij, heeft het westen een strijd geleverd die ten doel had een oorlog te voorkomen. Ik geloof dat wij geval van agressie, de aanvaller kun nen vernietigen. NADENKEN Veldmaarschalk Montgomery is van mening, dat het westen thans zal moe* ten nadenken over een mogelijke vorm van ontwapening, welke gecom bineerd zou moeten worden met een behoorlijk systeem voor cont.ole en inspectie. Totdat men zover is moet de afschrikking tegen de oorlog gehand haafd blijven, aldus Montgomery. Deze afschrikking bestaat volgens maarschalk Montgomery uit: het atoomwapen, de fysieke aanwezigheid van conventionele krachten in West- Europa, en in de derde plaats uit de gezamenlijke vastberadenheid van de Westeuropese landen dat zij, in geval van agressie, voor hun vrijheid zullen strijden. Onze politieke leiders zullen mijns inziens moeten trachten te komen tot een gezamenlijke politiek om de N.A. V.O. met de wereld daarbuiten te ver binden, zei Montgomery. RUSTIG LEVEN Sprekend over zijn heengaan zei Montgomery, dat hij thans tot het be sluit gekomen is dat hij, met 50 dienst jaren in het Britse leger, thans vol doende heeft verricht. „Ik wil mij nu terugtrekken uit de actieve dienst in het leger en de N.A.V.O., aldus de die strijd hebben gewonnen, alck veldmaarschalk Montgomery, omdat wij in het westen een sterkte hebben opgebouwd met een grote nuclaire ca paciteit. Wij hobben thans een toestand be reikt, aldus Montgomery verder, waar in iedereen, die tot agressie tegen het westen zou overgaan, vernietigd zal worden. Dit is de huidige stand van zaken en mijn mening is derhalve, dat de afschrikwekkende invloed van het atoomwapen voldoende is geweest om Rusland duidelijk te maken, dat wij in Prof. Louis Trombe, directeur van het bij Mont Louis (Pyreneeën) geves tigde laboratorium voor zonenergie, heeft tijdens een aldaar gehouden in ternationale conferentie van geleerden, verklaard dat Frankrijk binnenkort 's werelds grootste zonne-oven zal bou wen. Hij verklaarde dat binnen twee maanden zal worden begonnen met de bouw van een nieuw toestel dat 1.000 kilowatt energie zal leveren met be hulp van een spiegel van 54 meter in diameter. De oven, die te Odeille wordt ge bouwd, zal de mogelijkheid bieden tot verdere metallurgische en chemische experimenten die momenteel slechts in het zonenergielaboratorium te Mont Louis worden uitgevoerd. De conferentie, die handelt over de mogelijkheid om zonenergie aan te wenden voor koeling, luchtverversing en het opwekken van elektriciteit, wordt bijgewoond door geleerden uit Frankrijk, Westduitsland, de yerenig- de Staten, de Sowjet-Unie, Japan, En geland en Joegoslavië. Prof. Trombe deelde mede, dat Frankrijk reeds over installaties be schikte, waardoor de energie uit in dustriële zonneovens kan worden aan gewend voor verwarming tot hoge tem peraturen. Deze installaties worden gebruikt voor het smelten van metaal onder omstandigheden, waarbij chemi sche onzuiverheden worden vermeden. In de Sahara worden momenteel in stallaties gebouwd voor verwarming tot lagere temperaturen, waarbij stoom zal worden geproduceerd voor verar- Tijdens herstelwerkzaamheden in het perceel Zeepziederssteeg 2 te Kampen werd een emaille pan gevonden, die 209 zilveren rijksdaalders bleek te bevatten. De munten droegen beeltenissen van Ko ning Willem II en Koning Willem III. Een vijftienjarige jongen was de geluk kige vinder. De opbrengst van deze on verwachte vondst werd gedeeld tussen de eigenaar van de grond en de jeugdige vinder. De volle waarde kon voor het gevondene via het postkantoor in ont vangst worden genomen. ming van groentekassen. Prof. Trombe zeide nog, dat momenteel experimen ten in gang warxen om elektrische energie te produceren door middel van het gebruik van silicium-staven. Wegens verduistering heeft de Haar lemse rechtbank de 24-jarige koopman uit Heemstede, C. van der Vlies, veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Hij had een 22-jarig meisje uit Haarlem meegedeeld dat hij een huis kon krijgen in Heemstede, hetgeen hem in staat zou stellen met haar te trouwen en een be drag van vijfhonderd gulden gevraagd. Het meisje heeft het geld gegeven en de man heeft het in zijn zak gestoken. Van het krijgen van een huis was geen spra ke. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie een gevangenisstraf van zeven maanden geëist. veldmaarschalk, dat is geen pensione ring, omdat die niet mogelijk is in mijn rang, maar ik kan me wel terugtrek ken. Ik wil nu een rustig leven gaan leiden in Engeland.' Veldmaarschalk Montgomery ver trekt vandaag per vliegtuig van het marine vliegkamp Valkenburg naar Parijs. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft gisteren tegen de 32-jarige R. G. W. K. uit Overveen wegens verduistering in dienstbetrek king een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden geëist. De verkoper was indertijd werkzaam in een warenhuis. Hij deelde de recht bank mee, dat hij van 1953 tot 1958 door met kasbonnen te knoeien, in het bezit is gekomen van 40.009,Het geld besteedde hij aan aankoop en verbruik van een auto en aan het uit gaan met een vrouwelijke collega, aan wie hij dikwijls geschenken gaf. De verdediger mr. C. F. M. van Kop pen was van mening, dat vrijspraak moest volgen omdat het ten laste ge legde eigenlijk niet bewezen is. Er is weliswaar een bekentenis van ver dachte, maar een ander bewijs is niet geleverd. De Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, die te Driebergen vergaderde, heeft in haar zitting van woensdag 'n rapport van de Raad voor Kerk en Gezin over de woningnood behandeld. Het voorstel, in het rapport gedaan, om boodschappen van de Synode te richten tot het Nederlandse volk, de overheid en de kerkeraden, vond bij de synode weinig instemming. Men zal het beter achten zich alleen tot de kerk te richten. De nota over de woningnood werd aangehouden en in handen van het moderamen der synoden gesteld ter nadere over weging. Bij beschikking van de staatssecreta ris van economische zaken en de mi nister van landbouw, visserij en voed selvoorziening, zijn de vestigingsbe schikking exporthandel in strovlas 1955 en de vestigingsbeschikking han del in pootaardappelen 1955 ingetrok ken. Deze beschikkingen, welke sedert 1 januari 1956 van kracht waren, wer den afgekondigd in afwachting van de eventuele vaststelling van vestigings- besluiten krachtens de vestigingswet bedrijven 1954. Verzoeken tot vaststelling van deze vestigingsbesluiten waren destijds in gediend door de vereniging van Neder landse strovlashandelaren en expor teurs, resp. het bedrijfschap voor de groothandel en de tussenpersonen in aardappelen. Bij de behandeling van deze verzoeken is, naar het ministerie van economische zaken meedeelt, ge bleken, dat de marktstructuur in de onderhavige takken van groothandel reeds voldoende zekerheden biedt voor een goede bedrijfsuitoefening, zo dat voor toepassing van de vestigings wet bedrijven 1954, en derhalve voor het vaststellen van vestigingsbesluiten, onvoldoende redenen aanwezig zijn. In verband hiermee is handhaving van bovengenoemde vestigingsbeschikkin- gen niet langer gerechtvaardigd. Vervolgens kwam een rapport aan de orde van de Raad voor Kerk en -Gezin over de Nederlandse Vereni ging van Seksuele Hervorming. Deze raad heeft met de vereniging .bespre- Ingezonden mededeling (Adv.) HONIG zonder koken! NIET KOKEN KUlRmjMlHUTEN alle smaken vanille chocolade frambozen Het 4.000 ton metende Franse vracht schip „Berbere" is de vorige week bij verlaten van de haven Teluk Betung in Zuid-Sumatra door de Indonesische marine aangehouden en opgebracht naar Tandjong Priok. Het schip was op een reis van Singapore naar de thuishaven Marseille. Het kwam maandag in de haven van Djakarta aan en ligt daar voor anker in de buitenhaven. De gezagvoerder en de bemanning wordt niet toege staan aan land te gaan. De Franse am bassadeur in Djakarta, baron de Koe- ningswarter, verklaarde, niet op de hoogte te zijn gesteld van de aanhou ding van het schip en slechts bij toe val te hebben vernomen, dat het in Djakarta wordt vastgehouden De reden voor de aanhouding is niet bekend. Het vervoerde 60 ton goederen voor de Indonesische regering, af te leveren in Teluk Betung. De Franse ambassadeur heeft krach tig geprotesteerd tegen het nalaten door de Indonesische autoriteiten de ambassade op de hoogte te stellen van de aanhouding en tegen het feit, dat aanvankelijk geen Franse vertegen woordiger aan boord mocht gaan. Inmiddels heeft het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken toe stemming verleend aan de Franse am- Premier De Gaulle heeft zijn tweede bezoek aan Algerië met een dag ver vroegd. Hij komt nu op 1 juli en keert op 4 juli terug. Op 14 juli, de Franse nationale feest dag, zal de eerste-minister op de Pa- rij se Place de la République een rede houden. Tevoren zal hij op de Champs Elysees de jaarlijkse parade afnemen. Het comité van belijdende Neder lands Hervormde lidmaten, tot herstel van de Dordtse kerkorde, het „Comité 1619/19", heeft in een telegram aan de voorzitter van de Nederlands Her vormde Synode, dr. A. A. Koolhaas, medegedeeld het door de synode geno men besluit tot toelating van de vrouw tot de ambtelijke bediening met meer derheid van stemmen te verwerpen. Het comité acht het besluit onschrif tuurlijk, niet traditioneel en niet in overeenstemming met het in punt 1 van de ontwerpkerkorde (1947) pri mair gestelde aangaande de beharti- bassade om de gezagvoerder van de ging van een goede functionering der „Berbere" aan boord te spreken. drie ambten in de kerk. kingen gevoerd over aard en beteke nis van haar werk. De synode was van mening, dat dit gesprek moet worden voortgezet. De kerk heeft op dit ge bied weinig gedaan en het zal nog wel enige tijd duren voor de. Protestantse Stichting voor Verantwoordelijke Ge zinsvorming de mensen, die haar no dig hebben, zal kunnen opvangen. Aangedrongen werd op precisering van de conclusies van het rapport. Het rapport werd door de synode voorlo pig aanvaard; met de uitwerking van de conclusies zal het aan hét breed moderamen worden voorgelegd. De synode besloot een herderlijk schrijven te doen uitgaan, waarin het moderamen namens de kerk medede ling doet van het openstellen van de ambten voor de vrouw. Hierin zal het moderamen uitspreken zich bewust te zijn van de moeilijkheid, die dit voor een deel van de kerk betekent. Voorts kwam een voorstel van het breed mo deramen in behandeling ten aanzien van de continuïteit en het presidiaat van de synode. Het moderamen acht het gewenst, dat overwogen wordt de mogelijkheid te scheppen, dat de generale synode, indien zij dit wenst, een praeses, die deze functie nog niet gedurende vijf jaren vervult, telkens voor een jaar herkiest, ook al is hij geen lid meer van de generale synode, tot hij gedu rende maximaal vijf jaar in functie is geweest. Een predikant, die geen lid meer is van de generale synode, kan alleen dan als praeses worden gekozen, in dien op hem een meerderheid van tweederde van de stemmen wordt uit gebracht. Vele leden steunden dit voorstel van harte, al waren sommi gen van mening, dat vijf jaar wat al te lang is. Besloten werd, behoudens eventue le kerkordelijke moeilijkheden het voorstel van het moderamen te aan vaarden. Een recente opname van Z.K.H, Prins Bernhardt, die op zondag 29 juni a.s. jarig is. (Foto N. Drahulic) Bisschop Lajos Ordass, voormalig hoofd van de Hongaarse Lutherse Kerk, die tijdens het bewind van Ma- tyas Rakosi verscheidene jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, is als bisschop van het zuidelijke deel van het land afgezet. De kerkeraad van dit gebied had hem verzocht af te treden. Van officiële zijde was zijn houding tegenover het staatsbureau voor ker kelijke zaken „onverdraagzaam" ge noemd. De deken van Boedapest, Emil Ko ren, heeft het verzoek gekregen, bis schop Ordass voorlopig te vervangen. Het hoofd van het genoemde staats bureau had op de jongste bijeenkomst van de kerkeraad kritiek op bisschop Ordass geoefend, omdat hij bleef wei geren met de regering mee te werken. Ook was de bisschop er van beschul digd, dat de Lutherse kerk onder zijn leiding een propaganda-organisatie voor Amerika en het westen was ge worden. De kerkeraad nam een resolutie aan, waarin wordt verklaard, dat het aftre den van de vorige bisschop voor het zuidelijke deel van het land, Dezsery, niet geldig is geweest. Dezsery trad op 30 oktober 1956, ten tijde van de Hon gaarse opstand, af. Het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft donderdag uitdrukke lijk persberichten nit Singapore tegen gesproken, dat havenautoriteiten in In donesië zou zijn opgedragen geen facili teiten te verlenen aan voormalige sche pen van de KFM. Een dergelijke instructie is niet uitge vaardigd en zal ook in de toekomst niet worden gegeven, aldus werd gezegd. Het gaat hier om schepen, die de KPM heeft verkocht na de gebeurtenissen in Indonesië. Kleuter verdronken Uit de Espelervaart te Emmeloord is het lijkje opgehaald van de twee en een halfjarige Harry B. Het jon getje, dat sinds gisterochtend werd vermist, moet bij het spelen te water zijn geraakt en verdronken. Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdlenst IMC0S London ««Int: Het koele ver anderlijke weer zal voort duren. Regenbuien tullen afnemen maar mooi zonnig weer is niet waarschijnlijk Eon service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200. Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost» prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 4,3 uur zon, 13,8 mm neerslag. Prijswinnaar: G. Daams, Bloemend.weg 123 b. Bloemendaal. WAT IS IMC0S? Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. BIER-FEITEN Karei de Vijfde dronk graag bier en stichtte een wereldrijk. Philips de Schone, verhit, dronk water - en stierf. De Geuzen dronken volop bier en wonnen de 80-jarige oorlog. Napoleon dronk geen bier - hij verloor de slag bij Waterloo (en zijn kroon). BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ober, een-Bier...' Ober: 'En voor Mevrouw?' Zij: 'Maar 't is voor mij, wat dacht ui'

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3