BRUSSEL UITSTEL HET GOUD Geen hervormde kerk dagen in 1959 Wijziging afbetalings- beschikking 1956 Brand in Schevenings cabaret Rebellen in noorcUSumatra zijn zeer actief Rentabiliteit in vrije keuze geven goede vervoerspolitiek Hervormde synode sprak over toelating vrouw tot het ambt Woensdag 25 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Esso gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas Heus... met Esso bent U beter uit. Volgend jaar grondige voorbereidingen voor dergelijke dagen in 1960 Vliegende grootvader behouden over oceaan Aanvallen op ondernemingen Rusland wil nog steeds de wereld beheersen Soekarno ontbood drie ministers Lancering kunstmaan opnieuw mislukt Congres NOB'wegtransport Boelganin is geopereerd Sloper zat celstraf uit voor een ander Vrouw stichtte brand in eigen huis Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. HET HEEFT er alle schijn van, dat Brussel een goede kans maakt, de hoofdstad van Europa te worden. Daar zullen dan de Europese organen ge centraliseerd worden. Tien steden hadden gedongen naar de eer van deze plaats. Brussel heeft in het Europese parlement de meeste stemmen gekregen voor een aanbeve ling aan het comité van ministers. Natuurlijk is de kous daarmee nog niet af. Frankrijk en Luxemburg voeren een soort vertragingsactie en bepleitten een overgangsperiode van drie jaar. Met de hoop natuurlijk, dat er in die drie jaar nog van allerlei gebeurd is, waardoor de beslissing nog de kant van Parijs of Luxemburg kan uitval len. Wij vinden de keuze van Brussel zeer logisch. Het ligt op een punt, dat voor Europa gunstig is en biedt ook goede accomodatiemogelijkheden. Ge geven het feit, dat er nog geen kans is, dat er een apart met recht „inter nationaal" gebied in het hart van Europa afgescheiden wordt als afzon derlijke „staat" voor de hoofdstad van Europa (naar het voorbeeld van Washington D.C. in de V.S. en Can berra in Australië) ligt Brussel op de beste plaats. Er zijn er in Nederland geweest, die zich verwonderd hebben getoond, dat ook Nederland niet optrad als gega digde voor de vestiging van de hoofd stad. Wij vinden dit onjuist. Het stand punt van onze regering getuigt van realisme. Nederland ligt min of meer excentrisch in Europa. Bovendien zou het de problemen van de randstad Hol land, waar het toch al zo vol is, nog vergroot hebben. Inmiddels is de voorlopige keuze voor Brussel een feit, dat een nieuw accent legt op de noodzaak van een vaste oeververbinding onder of over de T/esterschelde, een verbinding, die dan door het midden van Zeeland moet lopen. Is er al net accent van de toegang tot het hart van handeldrij vend en industrieel Europa, nu komt er of de klemtoon bij van de weg naai het hart van internationaal besturend Europa. Onze regering zal hiervoor gege ven het feit, dat de excessieve actie voor „vrije veren" niet al te veel be dorven heeft stellig ook voor moe ten hebben. Ingezonden Meded. (adv.) HET DOET ONS LEED, dat de in terpellatie-Verkerk over de tarieven voor de veren over de Westerschelde door de ziekte van minister Algera uitgesteld moest worden. Om minister Algera zelf al. We hebben ervaren, dat deze be windsman voor de Zeeuwse moeilijk heden een open oog heeft en er, zover zyn mogelijkheden strekken, aan tege moet wil komen. Niet het minst zyn het de Zeeuwse kwesties, waarvoor hij, naar gebleken is, zich persoonlijk sterk interesseert, die bijdragen tot de zwa re eisen, die zijn werk hem stelt. In cidenten als de „mars naar Den Haag", hoe goedmoedig hij die dan behandelt, maken de spanningen dan onnodig groot. Het doet ons ook leed om de persoon van de interpellant, die als voorzitter van de Christelijke Bond van Beroeps- goederenvervoerders ongetwijfeld over zakelijke informaties beschikt, waar door de mogelijkheid aanwezig zou zijn, dat een debat naar aanleiding van de interpellatie vele misverstanden zou wegnemen. Het doet ons leed om de zaak zelf, omdat een wachtperiode de misver standen kan vergroten. Inmiddels is het ook mogelijk, dat een wachtperiode afkoelend werkt voor hete hoofden, inzover het huidig seizoen daartoe al niet bijdraagt. Het pas verschenen verslag over de financiële resultaten van de Zeeuwse veren kan inmiddels al een kijk ge geven hebben op de werkelijkheid. Een steeds groeiend verlies op de jaarlijkse exploitatie vraagt uiteraard voorzie ning. Men kan in het licht daarvan moeilijk vragen: verhoog het verlies nog maar wat door groter frekwentie en lager tarieven. Wij geloven, dat, als de mist van misverstand wat is opgetrokken, kan blijken, dat een weloverwogen tariefs verhoging noodzakelijk was, maar ook. dat het toenemend verkeer vraagt om vaste verbindingen, die voor een ge deelte in het xaam van het Deltaplan In het vooruitzicht zijn, maar die an derdeels in het geheel van de ver- keerspolitiek van Nederland moeten worden geprojecteerd en zo spoedig mogelijk tot uitvoering dienen te wor den gebracht. In het belang van „Randstad en Delta". HET SUCCES van de Franse staats lening, waardoor het geld uit „de oude kous" naar buiten kwam, is een bij zonder teken. Men heeft deze lening gekoppeld aan twee dingen: de goudwaarde en de belastingvrijdom van de rente. Dat heeft aangeslagen bij de grote achter ban van het Franse volk, die onder de huidige omstandigheden zekerheid verlangde, wilde het zijn bezit ter leen geven aan de staat. Het is een belangrijke aanwijzing, dat het volk geen zekerheid ziet in de stellingen van waardebepalende eco nomen. Men heeft de gouden stan daard, die zekerheid bood voor de waardebepaling van het geld, losge laten. Daarvoor in de plaats trad, op het voetspoor van Schacht in Nazi- Duitsland, de vaststelling van de waar de van het geld door regeringsdecre ten. Die decreten steunden dan, naast de adviezen van de economen, op po litieke overwegingen. Telkens moest blijken, dat het geld zich daar niet aan stoorde en dat het in deze weg al maar meer in waarde omlaag ging. Dat ontnam de zekerheid, niet alleen aan de grote, maar ook aan de kleine spaarders, die hun zuur-overgespaard geld niet graag steken in stukken waar het in waarde slinkt. Dat bleken voor al te zijn overheidsleningen. Gelukkig zijn we in ons land op dit In het Eykmanshuis te Driebergen is onder presidium van dr. A. A. Kool haas de zomervergadering van de ge nerale synode der Nederlandse Her vormde kerk begonnen, die tot zater dag 28 juni wordt gehouden. Na de gebedsdienst, geleid door ds. C. M. Luteyn te Groningen, opende dr. A. A. Koolhaas de zomervergadering. Hij herdacht de 'in februari overleden directeur van het persbureau der Ned. Herv. kerk, de heer N. G. Schouwen burg. Nadat de synode tal van benoemin gen had verricht, ging men over tot de behandeling van de voorstellen het ouderling- en diakenambt open te stellen voor de vrouw en in bepaalde gevallen voor bepaalde werkzaamhe den, de vrouw ook tot het predikambt toe te laten. Deze voorstellen werden in de zomersynode van 1957 door de synode aanvaard en ter consideratie aan de classicale vergadering toege zonden. In ons blad van gisteren (voorpagina) gaven wij het besluit van de synode over deze materie. DISCUSSIE Ds. Vink sprak als secretaris van de commissie van rapport ten aanzien van deze consideraties. Met een duidelijke meerderheid hebben de classicale ver gaderingen zich uitgesproken vóór de voorstellen. De commissie van advies laat evenwel geen duidelijk positief geluid horen, al meent zij dat de voor stellen in geen geval behoren te wor den verworpen. Ds. Vink merkte op dat de beslissing genomen moet wor den als een kerkelijke beslissing en dat alle dreigementen achterwege die nen te blijven. Ds. C. Spoor, Delft, pleitte voor openstelling van alle ambten en meent dat bet alleen een kwestie van beleid is. Ds. A. Noorman, Zaandam, merkte op, dat God bepaalde dingen en waar heden ook wel leert op andere wijze dan door de H. Schrift. „Wij kunnen van de wereld iets leren wat de posi tie van de vrouw betreft. Volgens hem is de diepste grond voor aanvaarding dat wij als kerk God niet mogen pro beren tegen te houden als het gaat om openstelling van de ambten voor de vrouw die door God daartoe geroepen zijn". Ds. P. N. van Galen, Gorinchem, en ds. P. J. F. Lamens, Kamerik, voelen zich ten zeerste bezwaard en zouden het betreuren indien de voorstellen werden aangenomen. Overgangsbepaling Diaken L. de Graaf stelde voor een overgangsbepaling op te nemen dat vrouwelijke ambtsdragers de eerste vijf of tien jaar niet mogen toegelaten worden tot de meerdere vergaderingen. Het blijkt dat het een aantal leden niet duidelijk is wat de eigenlijke in houd is van de voorstellen van de sy node. Zijn principieel nu alle drie de ambten opengesteld voor de vrouw of is het alleen het diaken- en ouderlin genambt? Prof. dr. A. J. Rasker wees erop, dat men niet moet proberen een precies woord in de Heilige Schrift te vinden dat de weg wijst. „De verlossing in Christus opent ons de weg naar het ware verantwoordelijke menszijn. Vele geschikte vrouwen worden thans uit geschakeld en de volle verantwoorde lijkheid wordt baar onthouden". Wij miskennen zo het verlossingswerk". Prof. dr. J. de Graaf zeide, dat het lijkt op een devaluatie van het ambt, indien men de vrouw slechts wil in schakelen in allerlei diensten. Het houdt weinig beloften meer in als men de voorstellen uitstelt. In 1959 zullen vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk geen regionale kerkdagen worden gehouden, zoals de laatste jaren het ge val was. Dit besluit is namelijk bevestigd op de dezer dagen gehou den slotconferentie van de kerkdagcommissies. Wel is besloten dat zowel de classicale als de landelijke kerkdag werkgroepen zullen blijven bestaan. Deze zullen het kerkdagloze jaar 1959 benutten om de kerkdagen in 1960 grondig voor te bereiden. In de herfst van dit jaar zal een voorbereidende kerkdagconferentie worden gehouden, waarop de afge vaardigden uit de classes zich zullen beraden over de aspecten van het christen-zijn met betrekking tot het „horen" (naar het Woord Gods, naar de medemensen, naar de wereld, naar zichzelf). Op deze conferentie zullen de besprekingen naar aanleiding van de inleiding de grondslag helpen leg gen voor de samenstelling van het ma teriaal, zodat dit materiaal, meer dan tot nu toe mogelijk was, „van onder op" zal worden bepaald. Op de slotconferentie van de kerk dagcommissie is krachtig tot uitdruk king gebracht, dat het kerkdagwerk 'n grote bijdrage zal moeten geven aan het vormingswerk in de gemeente en derhalve aan de opbouw der gemeente. De afgevaardigden uit de classes zul len verslag doen op de classicale ver gaderingen en mandaat vragen aan de classes om uit hun midden speciale be- zoekteams te laten rondgaan door het gebied van de classes om iedere ge meente aan te sporen het kerkdagwerk in eigen gemeente ter hand te nemen. De 55-jarige Max Conrad, uit Cali- fornië, is voor de 26ste keer de Atlan tische Oceaan overgevlogen. Ditmaal maakte hij de tocht in een éénmotorige Piper van 240 pk, die hem in 32 uur en 59 minuten van New York naar Pa lermo op Sicilië bracht. Maandagmiddag was er een SOS-be- richt verspreid, dat het vliegtuig van Conrad 75 mijl voor de Franse kust 'n noodlanding op zee had moeten maken, maar het bleek dat die bericht op een misverstand berustte. De vliegenier had zich alleen enige tijd niet kunnen oriënteren. Een uur voordat Conrad by Palermo kwam, ontlastte zich boven Sicilië een hevig onweer met krachtige windstoten. De bui was echter over toen Conrad landde. Hij werd door honderden mensen toegejuicht. In de Staatscourant van gisteren is gepubliceerd een wijziging van de af betalingsbeschikking 1956, waarbij met ingang van 25 juni a.s. de in genoem de beschikking vastgestelde percenta ges der verplichte minimum-kassa stortingen voor een groot aantal goe deren als volgt worden verlaagd: De Britse zaakgelastigde in Dja karta, Robert Saner, heeft de aan dacht van het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken ge vestigd op activiteiten van de op standelingen in Noord-Sumatra, zo heeft de woordvoerder van de Britse ambassade dinsdagochtend aan de correspondent van het ANP medegedeeld. Hy zei, dat de opstandelingen kort geleden een aanval deden op de Brit se onderneming bij Medan en zware schade hadden toegebracht. Hij voegde eraan toe, dat andere on dernemingen in dit gebied onlangs door groepen opstandelingen waren aangevallen, maar hij zei, dat gemeend werd dat dit Nederlandse en Indone sische ondernemingen waren. Gisteren kwamen berichten uit Me dan binnen over toegenomen activiteit van de opstandelingen in de provincie. Het militaire commando van Noord- Sumatra maakte bekend dat twee keer met opstandelingen was gevochten in Tiga Dolok bij Simelungun ten zuiden van Medan. punt nog niet zover gezonken als Frankrijk. Maar ook voor ons 'and geldt toch, dat we op onze tellen moe ten passen, willen we spaarzaamheid van het volk niet ondermijnen. Men kan nu eenmaal niet tot spaarzaam heid opwekken, als er niet tegelijk enige redelijke zekerheid is, dat het bespaarde ook zijn waarde behoudt,. De Franse spaarders hebben nu dui delijk aangegeven, wat zij bedoelen. Het zij voor andere regeringen ook voor de Nederlandse, een wegwijzer. Omstreeks zeven uur eergisteravond is er in het Kurhaus-cabaret brand uit gebroken. Binnen drie kwartier was het toneel en de zich daarboven be vindende koepel totaal uitgebrand. Ook de zaal, zowel het meubilair als de wanden, werden ernstig Foto: brandweerlieden blussen op toneel........... Foster Dulles De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft in een gesprek met de Canadese radio-omroep gezegd, dat hy weinig hoop heeft op een vermindering van de spanning tussen oost en west. De Sowjets hebben er volgens hem nog geen blijk van gegeven, dat zij zulks wensen. Zij wilden nog steeds de we reld beheersen. Dulles verklaarde dat het Chinees- Russische blok van een militair op een politiek-economisch offensief is over gegaan en dat het Westen eveneens zijn tactiek moet wijzigen. De politieke activiteiten rond de ko mende wijzigingen in het Indonesische kabinet bereikten een hoogtepunt toen president Soekarno gisteren drie mi nisters bij zich ontbood. De resultaten van de besprekingen achter gesloten deuren werden niet onthuld, maar in gezaghebbende krin gen werd gezegd, dat het overleg ge schiedde binnen de pogingen van pre sident Soekarno om het kabinet te ver sterken. Windhoos vernielde tuinbouwkas In Hendrik-Ido-Ambacht heeft giste ren een windhoos een groot warenhuis van de tuinder L. Gerritsen bijna ge heel vernield. Het bouwsel werd los gerukt van zijn fundamenten en bijna honderd meter meegezogen. De ijzer constructie werd totaal ontzet en on geveer duizend ruiten sneuvelden. De schade aan het in het warenhuis groei ende gewassen was zeer groot. Ook aan enkele warenhuizen op een andere tuinderij werd schade aangericht. Een groep opstandelingen sloop zaterdagavond de Kasindir onderne ming binnen. Zy werd teruggedre ven door regeringstroepen, die in de vroege ochtend terugkeerden. Er ontstond een gevecht, van een uur, dat eindigde in de terugtocht van de opstandelingen. Volgens andere berichten vielen op standelingen Balige, de grootste plaats in het nabijgelegen district Tapanuli aan en was er 'door nog onbekende redenen' zondagavond een ontploffing in de krachtcentrale te Brastagi. Kranten in Medan meldden vorige week vijf aanvallen door opstandelin gen op ondernemingen in dit gebied en citeerde de voorlichtingsofficier luitenant Maha, dat de sabotagedaden van de opstandelingen de economie in het gebied ernstig aantasten. De commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings, zei dat reeds maatregelen tegen sabotage daden door tegenwerking op landbouw ondernemingen, waren genomen. Hij voegde er aan toe, dat daden van sa botage door overgebleven troepen van de opstandelingen in het gebied nu in zeer grote mate beperkt waren. voor personenauto's van 35 tot 25 pCt, voor motorrijwielen van 35 tot 25 pCt, voor bromfietsen van 30 tot 15 pCt en voor radio's en televisie-ontvangtoe stellen, grammofoons, platenspelers, accordeons, koelkasten, haarden, ka chels, elektrische- en gasfornuizen, warmwaterapparaten, wasmachines, centrifuges en rijwielen van 20 tot 15 pCt. Voor de overige artikelen zoals deze in de afbetalingsbeschikking 1956 zijn genoemd, blijft het tot dusver gelden de minimum-contraetsduur met be trekking tot alle in deze beschikking genoemde goederen blijft eveneens on gewijzigd. De huidige ontspanning in het eco nomische leven vormde de aanleiding tot wijziging der desbetreffende voor schriften, aldus bericht het ministerie van economische zaken. Reeks van kortsluitingen De Amerikaanse marine heeft gister ochtend weer een poging gedaan om met behulp van een Vanguard-raket een kunstmaan ter grootte van een voetbal te lanceren, opgegeven. Als oorzaak werd opgegeven een reeks ge vallen van kortsluiting, veroorzaakt door de recente regenval en een hevige wind. Vorige week donderdag was de proef ook al wegens technische moei lijkheden uitgesteld. Aan het eind van de week zal de datum voor een nieuwe proef worden vastgesteld. De raket staat opgesteld op het proefterrein te Cape Canaveral in Florida. De heer S. van Donkelaar, alge- mer dan ook de vrijheid heeft die ver- iTiiaelaAknvAl* MM n C meen voorzitter van de N.O.B. wegtransport, heeft op het congres N.O.B .-wegtransport, betoogd dat de moeilijkheden waarmee een aantal landen thans op vervoers gebied zitten, juist ontstaan door dat men een zogenaamde prakti sche oplossingen de voorkeur heeft gegeven boven een degelijk door denken van de vraagstukken na 'n nauwkeurige probleemstelling. In Nederland bestaat er tussen' de ver- voertakken onderling geen verschil van mening over, dat de rentabiliteit van de vervoersondernemingen en de vrije keu ze van de verlader de uitgangspunten voor een verantwoorde vervoerspolitiek behoren te zijn. Het rapport van de IRU de organisatie, waarin de nationale wegvervoersorganisaties internationaal samenwerken is enkele weken gele den op het te Wenen gehouden congres van deze organisatie aanvaard. NED. VERTALING Het ligt in de bedoeling dit rapport binnenkort in een Nederlandse vertaling aan de Nederlandse leden van de IRU, de KNVTO, de NIWO en de NOB ter kennis te brengen. De EEG streeft naar liberalisatie van de handel, naar vrijheid voor de onder nemers hun produkten daar af te zetten waar het hun goeddunkt. Vrijheid van hun grondstoffen en machines binnen de landen, die deze gemeenschap vor men, te kopen waar dit volgens hen het beste kan geschieden zonder dat invoer rechten of contigentering hieraan be lemmeringen in de weg leggen, aldus de NOB-voorzitter. Hij acht het logisch dat deze onderne- Naar te Moskou wordt vernomen, heeft maarschalk Boelga'nin, de Sow- jetrussische oud-premier, het zieken huis verlaten waar hij met succes een operatie heeft ondergaan. De aard van de ingreep is niet bekend. De maar schalk is voor verder herstel naar de Kaukasus vertrokken. Men verwacht dat Boelganin als ge volg van de operatie niet meer als president van de staatsbank zal optre den. Hij zou naar Stavropol gezonden worden, waar hij in de Sownarchose, de groep plaatselijke industrieën, een leidende functie zal bekleden. voertechniek en die vervoeronderneming te kiezen die hjj wil en dat aan het grensoverschrijdend vervoer geen belem meringen in de weg worden gelegd noch direct door het eisen van speciale ver gunningen en machtigingen noch indi rect door belastingen en andere maatre gelen die een vrij internationaal vervoer tot een praktische onmogelijk maken. Wegens ziekte van minister Algera, heeft de secretaris-generaal van verkeer en waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, het congres met een kort woord geopend. De arrondissementsrechtbank te Des Haag heeft gistermorgen de 35-ja rige sloper A. van de W. uit Leides veroordeeld tot een gevangenisstrai van één maand, omdat deze man zich in juli van het vorige jaar bij het parket van de officier van justi tie in Den Haag had gemeld omvooi de aannemer H. uit Rijpwetering een gevangenisstraf uit te zitten. De aannemer was verooreeld tot an- onder dranlrinvloed. Na tien dagen derhalve maand wegens autorijden kwamen de autoriteiten er achter, dat de verkeerde was opgesloten. De sloper had verklaard dat hij een wit voetje wilde halen bij de aan nemer. Schulden die in de 12.000,lie pen en een dreigend faillissement var het café dat zij met haar man t« Oudenhoorn exploiteerde, brachten di 35-jarige mevrouw D. V.-W. tot di wanhoopsdaad, waarvoor ze gister morgen voor de rechtbank te Rotter dam terecht stond. Op 10 januari zou ze geprobeerd hebben brand te stichten in haar huis waarvan de inboedel vrij hoog verze kerd zou zijn. Ze was toen alleen thui met het jongste kind, en naar ze toe gaf, had ze kaarsvet over de schoor steen laten lopen en in brand gesto ken. Daarna was ze weggegaan. Een buurvrouw ontdekte later rookontwik keling, maar nadat de brandklok van Oudenhoorn had geluid was het vuui door gebrek aan zuurstof al uitgegaan

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3