ASPRO TBC-bestrijding in Zeeland moet (nog) krachtig voortgezet worden Bevolkingsonderzoek levert goede resultaten op Goese handelsavondschool- leerlingen ontvingen diploma KERlêdmSÉ Standaardisatie van melk loopt goed in Zeeland HOOFDPIJN... rine „4' Russische kerkvorsten naar Nederland Jaarverslag over 1957 leert: Openbare school te Sint-Maartensdijk in goede staat O.K. W. en orgelcuïtuur Vergadering van Zeeuwse Melkfederatie Drs van Yssel te Goes nieuwe voorzitter van Zeeuwse Melkfederatie net op zo'n mooie vakantiedag. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Goede kans op vorming van 5'jarige cursus Voetbalscheidsrechters op Walcheren Mijnwerkers in Luik staken Woensdag 25 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 De T.B.C.-bestrijding in Zeeland dient nog met kracht voortgezet te worden. Dit blijkt duidelijk bij het lezen van het jaarverslag over 1957 van de Prov Zeeuwse Vereniging tot bestrijding van de tuber culose. De districtsarlsen en districtsverpleegsters schrijven allen in hun bevindingen over 1957, dat er nog steeds geld beschikbaar moet worden gesteld voor do bestrijding van de zo gevreesde tuberculose. Het bevolkingsonderzoek, dat ook in het afgelopen jaar normaal door gang vond, levert voor de provincie Zeeland goede resultaten op. Het is aan het eind van 1957 wel noodzakelijk gebleken, de prijs voor het bevolkingsonderzoek enigszins te verhogen. Op verscheidene districts- en kring bureaus werd de röntgenapparatuur met moderne toestellen uitgebreid, zo dat thans aan vele wensen op dit ge bied is voldaan. Duidelijk is de wenselijkheid naar voren gekomen de districtsverpleeg sters een beter inzicht te geven in het maatschappelijk werk. Er wordt thans naar gestreefd een cursus voor dis trictverpleegsters ook van andere diensten te organiseren over het maatschappelijk werk. Het ligt in de verwachting, dat voor deze cursus gro te belangstelling zal bestaan. WALCHEREN: ZELFDE NIVEAU De districtarts voor Walcheren en Schouwen-Duiveland, de heer W. K. Schilling, schrijft, dat het aantal nieuw Ingeschreven actieve patiënten niet op nieuw is afgenomen. De toestand op Schouwen lijkt zeer bevredigend, op Walcheren echter worden nog regel matig vrij veel patiënten gevonden, zonder dat hier bepaalde gemeenten zijn aan te wijzen, die boven het ge middelde steken. Bij het onderzoek van de schooljeugd bleek, dat het gemiddelde van de lage re scholen op Walcheren duidelijk ho ger lag dan op Zuid-Beveland, nl. 2,5 net tegenover 1,5 pet. In het afgelopen aar werden 50 patiënten in een sana- irium en vier in een ziekenhuis op genomen. De districtsverpleegster, zus ter A. Jonker, merkt tenslotte op: Weest op uw hoede is hier ook van Repassing door de tuberculose nog krachtig te bestrijden. ZUID-BEVELAND: GUNSTIG VERLOOP Ook in 1957 heeft het sinds diverse jaren gunstige beloop van de tubercu- lose-epidèmieologie op de Bevelanden zich kunnen handhaven. Massaal be volkingsonderzoek is in dit rayon ook dit jaar niet verricht. Burgemeester D. C. Bouwens heeft in de gistermorgen gehouden raads vergadering van de gemeente St. Maartensdijk meegedeeld, dat het col lege van b. en w. pertinent van me ning is, dat het gebouw van de open bare school zich in prima staat be vindt. Dit verklaarde de burgemeester n.a.v. andersluidende berichten en ook In verband met het voorstel tot aan koop van nieuwe sc'molmeubelen voor deze school, waarmee de raad akkoord ging. Bij het punt schilderwerk gemeente woningen ging het vooral om de vraag of dit werk onderhands of in het open baar aanbesteed dient te worden. De heer Op den Brouw wenste een on derhandse aanbesteding, waardoor de glaatselijke aannemers een betere ans hebben. Maar de stemming had tot resultaat, dat vijf leden voor en één tegen openbare aanbesteding wa ren. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een geldlening aangegaan van f 123.000. Aan de heer P. C. Kant, directeur van de technische school, werd eervol ontslag verleend In verband met een gelijke benoeming in Leerdam. Een stuk bouwgrond werd verkocht aan de heer D. Voshol. Tenslotte ver leende de raad ontslag aan mej. N. G. den Engelsman, hoofdleidster van de kleuterschool, in verband met haar huwelijk. Tot genoegen van velen in den lande werd vorig jaar bekend gemaakt, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de orgeldeskundige dr H. L. Oussoren benoemd had tot rijks adviseur bij Monumentenzorg, met speciale opdracht: de zorg over de mo numentale orgels in Nederland. Thans blijkt aldus „Het Orgelblad", dat het hierbij niet gebleven is. Met ingang van 1 september a.s. zal dr M. A. Vente, orgeldeskundige te Ütrecht, de functie bekleden van we tenschappelijk ambtenaar A van de Rijksuniversiteit te Utrecht, met spe ciale opdracht voor orgelbouw en or gelcultuur. Dr Ventepromoveerde in 1942. Hij schreef o.a.: „Bouwstoffen tot de ge schiedenis van het Nederlandse orgel in de zestiende eeuw", en in 1956 voor de Kon. Academie van België: „Reper torium van de Orgelarchivalia van Nederland en België tot 1640". Op het punt van verschijnen in het Duits staat: „Die Brabanter Orgel", Oltg. H. J. Prins, Amsterdam. Voorts verschenen van zijn hand ve le artikelen in binnen- en buitenland se tijdschriften. In totaal werden 42 nieuwe t.b.c.- patiënten geregistreerd. Veertien pa tiënten werden in een ziekenhuis op genomen, waarvan zeven naderhand in een sanatorium. Het blijft enige moeite kosten om alle oud-patiënten onder regelmatige controle te houden, hetgeen een aantal jaren na de behan deling gewenst blijft. Door per kwar taal de „wegblijvers" op te roepen wordt hieraan tegemoet gekomen. Ook dr J. M. van Daal, de districtsarts voor de Bevelanden, is van mening, dat al ler medewerking vereist blijft. ZEEUWSCH-VLAANDEREN: MINDER PATIëNTEN Voor Zeeuwsch-Vlaanderen valt op te merken, dat door de daling van het aantal gevonden tbc-gevallen t.o.v. '56 het aantal opgeroepen contacten mede gedaald is, waardoor ook het totale aantal consulten in 1957 lager ligt. In totaal kwamen in het verslagjaar 54 gevallen van actieve t.b.c. voor. D.w.z. 6 per 10.000 inwoners (in 1956 75 ge vallen of 8,3 per 10.000 inwoners). Ter behandeling werden in totaal 36 patiënten opgenomen, waarvan 26 in een sanatorium. Door een prettige en intensieve sa menwerking konden in het afgelopen jaar 29 ex-t.b.c.-lijders een werkkring vinden. Het aantal nieuwe t.b.c.-pati- ënten verminderde met ongeveer 20. De voorzitter van de Zeeuwse Melkfederatie, ir J. D. Dorst, heeft tijdens de gistermiddag in de Prins van Oranje te Goes gehouden le denvergadering van deze organisatie meegedeeld, dat de uitvoering van de melkstandaardisatie in Zeeland, per 2 februari van dit jaar van kracht, zeer is meegevallen. Er zijn geen onoverkomelijke moeilijk heden gerezen, al verzuimde ir Dorst niet, te vertellen, dat bij de voor bereiding ervan in de kring van het bestuur de meningen erg verdeeld waren. Niet alleen op dit terrein had de Zeeuwse Melkfederatie in het afgelopen jaar veel werk te verzetten. Andere belangrijke punten zijn geweest (en nog) de werkzaamheden op het gebied van de prijzen. Voor overtreding van de prijzen dient ernstig gewaakt te worden, merkte ir Dorst waarschuwend op. Ook de bevordering van het gebruik van melk gold in het afgelopen jaar als een belangrijk onderdeel van het werkprogramma van de federatie. In het bestuur is dit onderwerp het meeste besproken. „Het is immers zo, dat de zuivelmarkt de grootste zorgen geeft, zowel nationaal als internatio naal", aldus ir Dorst. BETERE KWALITEIT Aan de kwaliteit van de consump- tiemelk zal de uiterste zorg besteed moeten worden. Nederland staat be slist niet met de beste melk voor de consument op dé eerste plaats. Wil men de melkconsumptie vergroten, dan zal de melk smakelijk moeten zijn. Deze consumptieverhoging biedt bovendien grote voordelen voor de staat. Ir Dorst was van me ning, dat de overheid t.a.v. dit punt een taak heeft. De heer C. Zee, de deskundige se cretaris van de federatie ging uitge breid in op de moeilijkheden in de zui- velwereld. Hij besprak het melk- en zuivelbeleid van de regering; de prij zen, toeslagen en heffingen op con- sumptiemelk en het vestigingsbeleid t.a.v. melk- en zuivelzaken. SAMENWERKING Het is momenteel zo, dat de binnen landse consument minder betaalt voor de melk dan de kostprijs bedraagt. De winstmarge voor de melkhandelaren is volgens de heer Zee een knellend punt. „Ik ben er van overtuigd, dat deze op een te smal niveau ligt. Verhoging zou alleen mogelijk zijn, indien de uitbeta- lingsprijs aan de boer verlaagd zou worden. En dat gaat niet. Het is een zeer ingewikkeld probleem. Daarom is in onze melkfederatie een zeer hechte samenwerking nodig teneinde de moei lijkheden te kunnen overwinnen", ver klaarde de heer Zee. Wat het vestigingsbeleid betreft, zei de heer Zee, dat de vestigingswet 1958 op stapel staat. Het schijnt, dat het be- drijfsschap voor melk- en zuivelpro- dukten het recht van vergunningsaf- gifte tot zich wil trekken, wat de tech nische inrichtingseisen betreft. Tijdens de gistermiddag in de Prins van Oranje te Goes gehouden leden vergadering van de Zeeuwse Melkfe deratie is met algemene stemmen tot voorzitter benoemd drs J. J. van IJssel, directeur van de Keuringsdienst voor Waren te Goes. Hij zal de plaats inne men van ir J. D. Dorst, die aftredend en niet herkiesbaar was. Ir Dorst werd benoemd tot ere-voorzitter van de Zeeuwse Melkfederatie. Ir Dorst vertelde in zijn afscheids toespraak, dat hij vijf jaar geleden de voorzittershamer heeft overgenomen van wijlen dhr C. Zwagerman. „Ik heb er nooit spijt van gehad. Op de meest prettige wijze heb ik samengewerkt", aldus ir Dorst. Hij sprak zijn waarde ring uit voor de samenwerking van de drie verschillende groepen binnen de federatie, waardoor een goed systeem van prijzen en regelingen is ontstaan' ten voordele van elk der groepen. Na zijn speciaal dankwoord tot de secre taris, de heer C. Zee, wekte ir Dorst op, de melkfederatie te houden, zoals ze nu is. „Blijf bij elkaar". De nieuwe voorzitter, drs Van IJssel, legde in zijn eerste toespraak tot de vergadering de nadruk op het feit, dat het gezamenlijk belang dient voor te gaan, boven het persoonlijk of groeps belang. De heer C. Zee sprak tenslotte een dankwoord tot de scheidende voorzit ter. De vergadering ging akkoord met 'n statutenwijziging. Gestemd kon echter niet worden, omdat de vereiste meer derheid niet aanwezig was, zodat bin nen een maand weer een vergadering uitgeschreven zal worden. Besloten werd de heffing op melk en melkprodukten voor 1958, welke hef fing in de detaillisten- en consumen tenprijzen verdisconteerd is, te stellen op 10 cent per 100 liter. Ingezonden mededeling (Adv.) Uw vakantie Is te kort om er zelfs één dag of uur van te missen. Daarom: waarheen U ook gaat."neem 'ASPRO' mee' Geen hoofdpijn, opkomende kou of lusteloosheid zal dan Uw vakantievreugde bederven. 'ASPRO' helpt snel en zeker èn doet meer dan dat! Door zijn onschadelijke samenstelling geeft 'ASPRO' U Uw opgewektheid en levensvreugde terug jbr U blijft Uw gehele vakantie In vakantiestemming. 2 'aspro-* .-en Ulfoïtioeeb fit: W aterschapsbenoemingen Benoemd tot dijkgraaf van de cala- miteuze Eendragtpolder F. de Koeijer te Zaamslag; gezworene van het waterschap Fer- dinandus G. C. E. M. Dierick te Koe wacht; dijkgraaf van het waterschap Hengst en Rummersdijk A. E. C. van Esbroeck te Vogelwaarde; dijkgraaf van de Krekepolder W. J. de Mul te Zaamslag; dijkgraaf van de calamiteuze Mar- garethapolder J. Verpoorte te Zaam slag; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de polder Popeschor G. E. M. Govaert te Westdorpe; dijkgraaf van de calamiteuze polder Ser-Lippens F. Dekker Fzn. te Terneu zen; dijkgraaf van de polder Stoppeldijk A. Mangnus te Vogelwaarde; gezworene van de polder Stoppeldijk P. L. S. de Maat te Vogelwaarde; dijkgraaf van de Vergaertpolder E. F. Dumoleijn te Philippine; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Vergaertpolder R. J. Barbé te Phi lippine; gezworene van de Vlooswijkpolder H. A. M. A. de Meijer te Terneuzen; gezworene van het waterschap Zuid- Kats-St. Anna en Sprks L. Huissen te Terneuzen. In militaire kringen in Tunis is ge zegd, dat de ontruiming van Tunesië door 7000 man Franse troepen over zes of zeven dagen zal beginnen. Ingezonden mededeling (Adv.) Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl In het schoolgebouw aan de West- wal te Goes werd gisteravond aan 12 dames en 16 heren het diploma uitge reikt van de 3-jarige middelbare han delsavondschool. De overhandiging van de getuigschriften werd o.a. bijge woond door de burgemeester van Goes mr. W. C. ten Kate, het voltallige be stuur, de heer J. Gerrevink namens de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs, de rijksgecommitteer den, de heren mr. C. M. Kegge, A. P. Cornet en B. Meijers, en alle docenten. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het bestuur, de heer A. J. v. Heel v. Dissel, die de jongelui van harte feliciteerde. Hij wees vooral op de prestatie van sommige leerlingen om na een drukke dagtaak toch.nog de gelegenheid te vinden vier avonden per week in de schoolbanken te komen zitten. Spreker ried de geslaagden aan het geleerde in praktijk te brengen en zo mogelijk een verdere studie aan te vatten. Het hoofd der school, de heer L. C. Velthuizen, bracht zijn gelukwensen over namens de docenten en verklaar de, dat in dit getuigschrift ook het middenstandsdiploma is begrepen. Hij wees zijn gehoor erop, dat men de thans beëindigde studie niet moet zien als een opleiding tot een examen, maar als een theoretische grondslag, een on derbouw tot verdere studie. De heer Velthuizen merkte op, dat de arbeids markt thans niet meer zo overvoerd is als enkele jaren geleden, maar dat men heden ten dage beslagen ten ijs moet komen om een betrekking te verove ren. Spreker herinnerde ook nog aan het streven van het schoolbestuur, van de 3-jarige cursus een 5-jarige te maken. Hij vroeg de geslaagden, deze wens in brede kring bekendheid te geven. De ministereneemt echter pas genoegen met een dergelijke wijziging, wanneer Een kerkprovincieerhij Nu er in augustus vermoedelijk een ontmoeting zal plaats vinden in Nederland tussen drie kerkvorsten der Russisch-ortho- doxe kerk en drie vertegenwoor digers van de Wereldraad van Kerken, stelt ds. F. H. Landman in Hervormd Nederland de vraag of de Russische afgevaardigden wel vrij zullen zijn om te zeggen wat zij op hun hart hebben. Zal deze ontmoeting niet worden mis bruikt door de Russische propa ganda, vraagt hij. Toch meent ds. Landsman, dat de opsomming van de bij deze ontmoeting te behandelen pun ten van bespreking voldoende is om de argwaan te verdrij ven. „Want het eerste onder werp, de verhouding van de Russisch-orthodoxe kerk tot de oecumenische beweging, zit al da delijk vol voetangels, als men weet dat de Russische pers tot voor kort deze beweging brandmerkte als werktuig van het westerse kapita lisme". Andere onderwerpen zijn: de eenheid in de verdediging van de vrede, de hou ding van de russische kerk tot de sociale en politieke problemen van deze tijd, de gemeenschappelijke taak van de kerken tot handhaving der godsdienstige vrij heid. „Hoe moeilijk een open gesprek met een kerk als de russisch-orthodoxe ook mag zijn zegt ds. Landsman niet temin zijn er twee dingen, die dit ge sprek uiterst belangrijk maken. In de eerste plaats het feit, dat de russische kerk geen dode maar een levende kerk is. Achter de kerkvorsten staat het kerk volk, dat nog altijd en in toenemende mate aan de liturgische feesten deel neemt. Zeker, van enige mogelijkheid van rechtstreekse beïnvloeding van het sociale en politieke leven, van christe lijke organisaties, pers, jeugdbeweging enz., zoals het westen die kent, is geen sprake. Maar vóór de revolutie van 1918 was de situatie niet anders. We hebben in Rusland met een heel ander type kerk te maken dan het westerse. Maar toch met een kerk, die op haar eigen manier, teken is van Christus' heerschappij." In de tweede plaats acht ds. Landsman het waardevol, dat een ontmoeting als deze kan bijdragen de angstwekkende vervreemding tussen oost en west te verzwakken. De enige kans op een aan vaardbare vermindering van de span ningen tussen oost en west moet, mense lijkerwijs gesproken, gezocht worden in de doorwerking van die geestelijke krachten die, zowel in het westen als in het oosten, een geleidelijk omzetting van de samenleving van binnenuit kun nen bewerken. „Wij kennen het evangelie als bron van waarachtige vernieuwing. Dit evan gelie ligt nog altijd open, zowel in het oosten als in het westen en daarom moet elke ontmoeting vai^ mensen rondom dit evangelie (en zeker als deze mensen we reldraadfunctionarissen én russische kerkleiders zijn) gedragen worden door de voorbede van geheel Christus' kerk in de wereld". Klooster trekt de jeugd Het vijftal anglicaanse monniken uit Engeland, dat een langdurig bezoek ge bracht heeft aan kloosters in Rusland het eerste buitenlands ontmoeten tus sen kloosterlingen uit Rusland en het buitenland sinds 1917 heeft zijn be vindingen meegedeeld. De anglicanen wijzen op het merk waardige feit, dat, terwijl in de ortho doxe gemeenten in Rusland slechts oude ren en vrouwen komen, de kloosters een grote aantrekkingskracht oefenen op het jonge geslacht. Velen van de vijfduizend monniken, die Rusland hedentendage telt, zijn nauwelijks twintig jaar oud. Ergens in de buurt van Odessa ontmoet ten de anglicanen als abt een jonge man van 25 jaar, die groot gezag genoot in deze communiteit, waarvan ook monni ken van boven de 70 deel uitmaakten. Na jarenlange onderdrukking van het kloosterwezen, is er nu weer een moge lijkheid tot ontplooiing. Van een inge keerd leven der kloosterlingen is geen sprake. De monniken geven zich aan allerlei arbeid en worden daarin niet gehinderd, mits zij geen „godsdienstige propaganda" maken. Samenwerking te Eindhoven Tussen de hervormde gemeente en de Gereformeerde kerk van Eindhoven is een overeenkomst getroffen inzake kerk bouw. In de stadsdelen Gestel en Woen- sel zullen kerken gebouwd worden. De eerste op kosten van de hervormden, de tweede voor rekening van de gerefor meerden. De twee gebouwen zullen door beide gemeenten gebruikt worden. Het voorbehoud is gemaakt, dat de samen werking verbroken kan worden wanneer na tien jaar blijkt, dat deze in het ge heel niet vlotten wil. „Wij verheugen ons van harte hier over", verklaart ds. W. van Gelder in Hervormd Eindhoven. „Allereerst omdat wij, hervormden en gereformeerden hierin gaan samenwerken en ook omdat deze samenwerking financieel grote be sparing betekent voor onze beide ge meenten". Te Leiden bestaat deze vorm van samenwerking al enige jaren. Met dien verstande, dat de hervormde kerk ge bouwd is en door beide gemeenten wordt gebruikt, maar dat de gereformeerde kerk nog verrijzen moet. Te Utrecht kwamen hervormden en gereformeerden tot eenzelfde besluit als in Eindhoven. Daar betreft het de bouw van twee kerken op het z.g. Kanalen eiland, dat momenteel in aanleg en op bouw is. „Kerkprovincie Terwijl de hervormde kerk geheel provinciegewijs ingedeeld is, dus in tien kerkvergaderingen (Brabant en Limburg horen bij elkaar), hebben de gerefor meerden al lang een onderverdeling ge maakt. In 1906 splitste men de „particu liere synodes" van Friesland en Zuid- Holland elk in twee gedeelten, namelijk noord en zuid. Na meer dan vijftig jaar heeft de ge nerale synode er haar goedkeuring aan gehecht, dat Zuid-Holland opnieuw on derverdeeld zou worden. Dit is nu ge beurd. Er is een particuliere synode Zuid-Holland-Oost ontstaan. Deze wordt gevormd door de classes Gouda, Woer den (afgesplitst van het noorden) Go- rinchem en Rotterdam (afgesplitst van het zuiden). Hadden noord en zuid elk ongeveer 103.000 gereformeerden, na de „afscheiding" zal noord er ongeveer 85.000, zuid 55.000 en oost 65.000 hebben. Het grootste ressort van de gerefor meerde kerken is nu Noord-Holland, waar 103.000 gereformeerden wonen. Reeds meermalen heeft men aangedron-, gen op splitsing in een noordelijk en zuidelijk deel, maar daarvoor werd de tijd nog niet rijp geacht. Meer ruimte in Ridderkerk De hervormde gemeente van Ridder kerk besloot onlangs om in de vierde predikantsplaats een predikant te be roepen, die niet tot de modaliteit van de gereformeerde bond behoort, maar con fessioneel is. Totnogtoe werken te Rid derkerk (waartoe de buurtgemeenten Bolnes, Slikkerveer en Oostendam be horen) uitsluitend predikanten van her- vormd-gereiormeerde richting. De eerst beroepen predikant voor de andere mo daliteit, ds. H. van Niel heeft echter be dankt. In dezelfde gemeente Ridderkerk heb ben de vrijzinnig hervormden pogingen in het werk gesteld om een noodgemeen- te met eigen predikant te stichten. De provinciale kerkvergadering van Zuid- Holland heeft totnogtoe haar goedkeu ring nog niet gehecht aan het voorstel tot vestiging van zulk een noodgeipeente. Wuppertal in Ruinerwold Veertig reformierte christenen uit Wuppertal hebben onder leiding van hun predikint dr. Rossler een bezoek gebracht aan de Gereformeerde Kerk te Ruinerwold-Koekange. Zij woonden ook twee godsdienstoefeningen bij. Ds. J. A. Kwast gaf na zijn cate- chlsmuspreek een samenvatting in het Duits. Ds. M. Vreugdenhil vertaalde in de middagdienst een toespraak van dr, Rossler. In beide diensten lazen de pre dikanten de liturgie ook in het Duits 's Middags zong het kerkkoor van Wuppertal zowel in als buiten de kerk. In september hoopt men men Ruiner wold uit een tegenbezoek aan Wupper tal te brengen. Na zes jaar een trouwdienst In de kleine Hervormde Gemeente van Batenburg (Land van Maas en Waal) is een huwelijk kerkelijk ingeze gend, hetgeen in zes jaar niet meer ge beurd was. Bij deze gelegenheid zat de kerk helemaal vol, hetgeen ook zelden vóórkomt. zich 15 a 16 leerlingen voor een 5-ja- rige cursus hebben aangemeld. De heer Velthuizen had echter goede hoop, dat dit aantal er zou komen, want tijdens deze bijeenkomst waren er zeven kan didaten voor de 5-jarige cursus. Burgemeester Ten Kate wenste de geslaagden geluk naméns het gemeen tebestuur. Hij had een boekwerk mee gebracht voor de leerling met het hoogste aantal punten. Eén dame en twee heren bleken echter hetzelfde aantal punten te hebben. De burge meester gaf het boek toen maar aan de dame, mej. Annie Sinke uit Goes. Na men de leerlingen sprak ten slotte nog de heer J. A. Kopmels, uit Nisse. De namen der geslaagden zijn: de dames W. de Boo, A. J. Felius, A. J. van Hese, C. E. M. Krakeel, I. Muller, J. L. M. van Nijnatten, P. A. Sinke, P. J. A. Hopmans (Goes), A. Hoogstra- te (Kapelle), J. A. van Iwaarde (Kloe- tinge), N. C. Schipper (Wemeldinge) en C. M. S. Boeije (Yerseke); de heren A. J. Fokke, C. M. Jeremiasse, M. G. Steenhard, M. Verburg (Goes), A. L. van Bremen ('s-Heerenhoek), E. P. v. Empel (Middelburg), Ph. J. Jonkheer (Yerseke), P. J. Katsman, J. E. Rein- houdt (Wolfaartsdijk), J. A. Kopmels (Nisse), H. Poortvliet (Nieuwdorp), I. Rüissen, H. Slabbekoorn (Kapelle), P. M. Snoep (Colijnsplaat), N. J. J. Smit (Lewedorp) en M. P. van't West- einde ('s-Heer Arendskerké). Drie kandidaten werden afgewezen. Zevenjarig jongetje verdronken Omstreeks kwart over negen maan dagavond heeft de Haastrechtse politie uit de IJssel het lijkje opgehaald van de zevenjarige Adje de Goeij uit He kendorp. Het jongetje had omstreeks één uur 's middags de ouderlijke wo ning verlaten om naar school te gaan. Hij was vergezeld van een ouder broer tje, dat nog even bij een tante aan moest en Adje daarvoor bij het jaag- Dad alleen verder liet gaan. Toen het jongetje 's avonds niet thuis kwam werd de Haastrechtse politie gewaar schuwd, die in samenwerking met de Haastrechtse burgerij de IJssel langs 't jaagpad afdregde en het lijkje ophaal de. De Scheidsrechtersvereniging „Wal cheren" heeft haar jaarlijkse algemene vergadering gehouden in café Gillis sen te Middelburg. - De voorzitter, de heer J. J. den Boer gaf een uitvoerig overzicht van de ge beurtenissen in het afgelopen jaar. Over het algemeen toonde hij zich over dit jubileumjaar tevreden. De hoogte punten waren o.a. de deelname aan het Zeeuwse scheidsrechterstour- nooi, de viering van het 25-jarig ju bileum, de spelregelwedstrijd en de vermeerdering van het aantal leden. 85 procent van de Walcherse scheids rechters is nu lid. De jaarverslagen werden onveran derd goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek, dat de kaspositie, on danks hoge uitgaven, toch gezond ge noemd kan wórden. De voorzitter en penningmeester werden bij acclamatie herkozen, zodat het bestuur thans bestaat uit:, voor zitter J. J. den Boer, secretaris A. Ie Due en penningmeester C. J. de Groot. Ook de elftalcommissie werd in zijn geheel herbenoemd, zodat deze bleef bestaan uit de heren J. B. Bijleveld, P. Mesu en F. Schot. In de financiële commissie had de reglementaire muta tie plaats; ze wordt thans gevormd door de heren W. R. H. de la Cousine, J. W. Meerbeek en F. v. d. Zee. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt, waarbij over de scheidsrech tercommissie enkele minder prettige geluiden werden gehoord. De voorzitter deelde nog mede, dat in juli a.s. met een groot gezelschap zal worden deelgenomen aan het Zeeuwse scheidsrechterstournooi te Axel. De vergadering werd mede bijge woond door de heer H. Mos, hoofdbe stuurslid van de Centrale Organisatie van voetbalscheidsrechters. In het gebied van Luik zijn gisteren 26000 mijnwerkers voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Aanleiding hiertoe is een zitstaking van zeshon derd mijnwerkers van de mijn Kesal- les, die sinds drie dagen weigeren bo ven de grond te komen uit protest te gen het besluit van de E.G.K.S. om onrendabele mijnen te sluiten. Volgens de stakers zijn er niet voldoende maatregelen genomen om de arbeiders van dergelijke mijnen elders werk te geven. De bevolking zorgt voor de ravitail lering van de zeshonderd protesteren den. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat arbeiders van andere industrieën, b.v. metaalnijverheid, zich uit solida riteit bij de stakers zullen aansluiten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2