FT TPT ATsJTY' EN „ANNA JACOBA" St. Philipsland wil in 1959 een nieuw raadhuis bouwen Hervormde gemeente kreeg nieuw orgel cadeau Een zomerse dooltocht kris-kras dóór Edelsmeedkunst in A. J. Polder STOERE SMIDSHANDEN SCHEPPEN SIERWERK Burgemeester met vier wensen Maandag 23 juni 1958 55JP JL/IJL JL Reeds vier maal landskampioen MET it Roode Kruiskampioen raadhuisplannen it een edelsmid en een nieuw orgel ic slechts vier wensen Smid Zuidweg is een kunstenaar ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 AL VIER JAAR in successie mag de afdeling St. Philipsland (waaronder ook A. J. Polder hoort) zich Neder lands kampioen noemen van al de Roode Kruis-afdelingen. Tot vier maal toe heeft men in deze afdeling kans gezien zoals zo langzamerhand elke Zeeuw en heel wat landgenoten elders wel weten twee of driemaal meer dan het streefbedrag van de Roode Kruiscollecte te bereiken, een onge kend rekord in den lande. Hoe komt dat nu toch? Dat vroe gen we aan burgemeester L. J. de Jonge en zijn secretaris. Waarom ge ven nu juist de Fliplander al vier jaar lang zoveel voor het Roode Kruis? Daar zijn twee redenen voor. Dank zij de grote activiteit van het afde lingsbestuur hier, onder de bezielende leiding van dokter H. Menger. Maar vooral ook, omdat de mensen van St. Philipsland en Anna Jacoba met de ramp gezi enhebben, wat het Ned. Roode Kruis u wel precies betekent. Vroeger bracht de jaarlijkse collecte hier niets meer op, dan elke #ndere straatcollecte, Maar sinds de ramp wordt er hier met veel liefde en sym pathie .werkelijk geofferd voor het Roode Kruis, dat enkele jaren geleden zoveel voor ons heeft gedaan. Dat waren de woorden van burge meester en secretaris, en ze voegden er nog aan toe: ..Een pracht instelling, dat Roode Kruis!" In het kruisgebouw hangen de vier kampioensborden en de vaantjes, tro feeën uit de iaarlijkse collecteslag, die nu al vier jaar achtereen glansrijk door de Pliplanders is gewonnen. Een felicitatie waard. Ingezonden mededeling (Adv.) BLAKEND in de verzengende zomerhitte S lag daar Sint Philipsland. „Eiland" in de zon. Koeien stonden zomaar wat te staan in de i wei, loom en lui. Traag bewoog een enkele fietser zich over de dijk. Sint Philipsland en Anna Jacobapolder schenen ingesluimerd. Alles ademde een diepe, verkwikkende rust, die middag in juni. „FLUPLAND" en „Anna Jacoba" zijn in- i derdaad rustige dorpen. Maar wie beweert, dat het er „een. dooie boel" is, die kent de J streek daar niet. Die bezoeker heeft niet ach- i ter de schermen gekeken. Hij moet met ge- sloten ogen door deze dorpen zijn gesneld, j zonder-acht te slaan op al die nieuwe huizen, scholen en verenigingsgebouwen, bouwsels van de laatste paar jaren. Hij heeft zich in Sint Philipsland voorbij de Hervormde kerk, 1 voorbij het raadhuis, het Kruisgebouw en voorbij de smederij in A.J. Polder gehaast, zonder een blik naar binnen te slaan. JAMMER, anders zou hij hebben geweten, dat er zojuist in Sint Philipsland een prach- tig kerkorgel is gereedgekomen, dat er grote i plannen zijn om zeker volgend jaar 'n nieuw 1 raadhuis te bouwen, dat de 2162 inwoners van deze gemeente al jaren in successie Rode Kruis-kampioen van Nederland zijn en dat er in Anna Jacoba aan de Noordweg een ze- kere Zuidweg woont, die op voortreffelijke wijze de edelsmeedkunst beoefent. „DRIEMAAL RADEN", zei een olijke baas in Anna Jacobapolder, toen wij vroegen, waar de familie Zuidweg woonde. „Aan de Zuidweg misschien?" „Neeen, aan de Noordweg We lieten een lu{d lachend renteniertje achter ons, toen we op pad gingen naar de heer Zuidweg aan de Noordweg, van beroep smid. Maar een artist in zijn vak, een edelsmid. Smid Zuidweg Sr. was helaas niet thuis, toen wij aanwipten. F pro- dukten van zijn edelsmeedkunst wa ren er echter wei en de beide be zoekers hebben er him hart aan kun nen ophalen. ZONEN De smidszonen, eveneens in het zelfde ambacht en met evenveel ge voel en liefde voor de edelsmeed kunst, kwamen alras aandragen met prachtige smeedijzeren tafeltjes, standers en luchters, die elkaar in originaliteit en artisticiteit naar de kroon staken. De heer Zuidweg Sr., die vroeger een smederij in 's-Gravenpolder had, heeft.ook eens de Hervormde kerk van dat dorp in miniatuur nage maakt. Van plaatwerk. Toen begon het te komen. De smid, die verhuis de naar Wolphaartsdijk en later in Anna Jacobapolder terecht kwam, werd zich ervan bewust, dat hij meer met zijn ijzer kon doen dan er al leen zakelijke gebruiksvoorwerpen van te smeden. Als hij de gloeiende staven ijzer in zijn sterke handen week voel de worden, dan bekroop hem de Mevrouw Zuidweg stoft een smeed ijzeren lamp, gemaakt door haar man, af. lust zijn materiaal volledig aan zijn wil te onderwerpen. En hij slaagde erin in dit ijzer zijn kunst zinnig gevoel tot uitdrukking te brengen. Daarvan getuigen nu de fraai gedraaide tafelpootjes, de sierlijke kroonluchters en estetisch goed aangevoelde kandelaars met labyrintische schakelpoten. De grote lamp, die in de voorkamer hangt, is nog altijd het grootste werkstuk, een verrassend gaaf en evenwichtig brokje kunstzinnig heid. IN DE KERK De beide zoons C. en J. Zuidweg, eveneens smid, vertellen graag over deze hobby, die ook de hunne is. De familie Zuidweg heeft de edelsmeed kunst tot dusver nog niet buiten het eigen erf beoefend eenmaal zijn er enkele bewerkte stukken op een tentoonstelling geweest maar bin nenkort zal er iets van zijn kunnen te zien zijn in de Hervormde kerk van Sint Philipsland. Vóór het orgel front, op de galerij is een smeed ijzeren versiering aangebracht door de heer Zuidweg. Heel eenvoudig, maar bijzonder sierlijk en artistiek. Zelfs de burgemeester is het niet duidelijk, waar die uitdrukking van daan komt, want Flipland is maar één vissersbootje rijk en dat is nog niet eens een van een mosselvisser. „HET DELTAPLAN biedt voor ons „eiland geen enkel voordeel", gaf burgemeester De Jonge ons als zijn mening te kennen, „in tegendeel. Doordat Schouwen uit zijn isolement wordt verlost, zal het nu nog zo drukke veer Anna JacobaZijpe veel minder wor den benut en wordt het hier aan merkelijk stiller". Het gemeente bestuur zou graag gezien hebben, dat bij de Deltawerken ook een dam zou komen van St. Philips land naar St. Annaland, zoals aanvankelijk gepland en reeds in kaart gebracht was. De beslissing is echter anders uitgevallen en thans ligt een dergelijke verbin ding nu St. Annaland een nieuwe haven krijgt minder dadelijk voor de hand. De Herv. kerk te Sint Philipsland kre-g een prachtig orgel. EEN PRACHTIG, nieuw elektrisch pijporgel staat er in de histo rische Ned. Hervormde kerk in het hartje van St. Philipsland. Binnen enkele weken zal dit geschenk uit rampgelden (f 20.000,officieel in gebruik worden genomen, nadat ook het interieur van de kerk nog even onder vakmanshanden is geweest en harmonieert met het moderne blank van het zespijps-orgel. St. Philipsland en Anna Jacobpol- der vormen éen burgerlijke gemeen te, maar toch staan zij qua gemeen schap geheel op zichzelf. Eén karak tertrek hebben de beide dorpen zeer zeker gemeen: hun godsvrucht. Een zeer gelovige bevolking. Wie de Provinciale Almanak op slaat en het overzicht van de ker kelijke gezindten bekijkt, consta teert, dat in beide dorpen de gere formeerde gezindte sterk domineert (70%). Ruim 1100 leden tellen sa men de Oud-Geref. Gemeente en de Oud-Geref. Kerk (51%), dan komt de Ned. Hervormde kerk met ruim 600 leden (30 de Geref. kerk met 250 (11 dan de Geref. Gemeente 140 (7 Volgens de officiële op gave zijn er voorts zes inwoners die tot de R.K. kerk en zes die tot geen enkel kerkgenootschap behoren. Op St. Philipsland weet men nog wat de echte sabbathviering inhoudt. Daar heerst zondag rust; daar wordt een werkelijke Rustdag gevierd. Geen geschreeuw in café's of op sportvelden, geen lawaai van auto's en motoren, zelfs geen fiets zult ge op straat zien. Slechts hier en daar maken gezinnen zondagsmiddags 'n wandeling. Verder is het stil in de straten. Binnenshuis en op het eigen erf wordt in St. Philipsland de zon dag gevierd. Met kerkgang, gezang bij het harmonium, gezelschapsspel letjes of met een goed boek. Terwijl de meeste steden en dor pen meer en meer van hun zondag als Dag des Heren prijsgeven aan schreeuwerig vermaak van bioscoop, dans en andere minder of meer be schaafde manieren van vriietiids- besteding, is St. Philipsland zichzelf gebleven. Getrouw aan de oude wet ten, als een oase van vredige en gelovige zondagsheiliging temidden van de onafzienbare vermaakswoe- stijn. Een bijzondere gemeente, waar WIST U, dat er in Flipland twee ge broeders wonen, die van beroep „vlet ter" zijn? Een uniek beroep, dat we nog niet eerder zijn tegengekomen. Deze nijvere broers varen met een boot (vroeger een vlet, vandaar de naam vletter) naar de schorren die ze daarvoor gepacht hebben, graven het slik af en varen dat naar de dijken, waar de grond gebruikt wordt voor verhoging. vele grotere plaatsen jaloers op kun nen zijn. DE BURGEMEESTER likte aan een ijsje, toen we het houten ge bouw dat nog altijd als gemeentehuis moet dienst doen, binnen stapten. ,,'t Is vanmiddag te warm voor thee", verontschuldigde de heer L. J. de Jonge zich. Achter de balie pufte het secretarie-perso neel, in hemdsmouwen en met gloeiende hoofden. „We hadden gehoopt dit jaar nog met de bouw van het nieuwe gemeentehuis te kunnen beginnen", vertelde burgemeester De Jonge ons even later in zijn kamer, „maar 't is er niet van gekomen. Maar we rekenen er stellig op, dat we in 1959 in het nieuwe raadhuis zitten. Kijk, zo komt het er uit te zien". Een arm bepaalde onze aan dacht op een grote kaart aan de wand, waarop het nieuwe gebouw volgens ontwerp van architect A. J. Argeloo stond afgebeeld, van welke tekening wij hiernevens een reproduktie afdrukken. VIER WENSEN DE „FLIPLANDERS" moeten een tevreden volkje zijn. Want terwijl de meeste gemeenten ach en wee roe pen en met waslijsten van wensen komen aandragen, is het verlang lijstje van burgemeester De Jonge niet groot: „Vier dingen volgend jaar dan het nieuwe raadhuis, een stuk of twaalf bejaarden woninkjes, wat industrievestiging eneen vaste verbinding met Tholen". Voor het overige is de burgemeester zeer tevreden met zijn gemeente. En te recht, want binnen vier jaar tijds is St. Philipsland verrijkt met aan nieuwbouw: een Chr. en een open bare lagere school (in één gebouw), een kleuterschool, een badhuis annex wijkgebouw en een brandweergara- gen, terwijl in A. J. Polder een prachtig dorpshuis annex kruis gebouw en kleuterschool verrees. VIER WENSEN dus, waarvan de eerste het raadhuis al voor 95 is vervuld. Punt II: bejaarden woningen. De woningnood is in een kleine gemeente (2162 inwoners, waarvan 550 in A. J. Polder) uiter aard ook niet groot. Eer. tiental wo ningen zou men zeker goed kun nen gebruiken, maar van schreeu wende woningnood is bepaald geen sprake. Met een twaalftal woningen voor bejaarden men echter zeer geholpen zijn. „WAT DE INDUSTRIE betreft", zo gaan burgemeester en secretaris, elkaar beurtelings aanvullend, ver der, „daar ontbreekt het onze ge meente nu net aan". Want industrie van enige importantie is hier niet. En dat betekent, dat in dit agrarisch gebied geregeld met werkloosheid te kampen heeft. Momenteel staan de papieren gunstig, omdat er nu Burgemeester L. J. de Jonge van St. Philipsland WIST U, dat er in het seizoen zeker zes a zevenhonderd van de 2100 in woners werkzaam zijn in de zilveruien campagne? En wist u ook dat er da gelijks twee bussen ruim 60 Fliplan- ders naar en van Rotterdam pendelen, waar ze in de haven werkzaam zijn? WIST U, dat er in heel St. Philips land maar één scheepje te vinden is en dat er toch tientallen Fliplandse gezinnen varende zijn, voornamelijk op de Rijn, Schelde en andere binnen- scheepvaart„wegen"? Dat de Fliplan- ders dus met recht een varend volkje f?or>pomr? rnncen WOT""7^r)? VOOR EEN GEMEENTE als Sint- Philipsland is het geschetste raad huis nogal royaal van opzet. Het grote blok links Jpevat de kamer van de burgemeester en een ruime hall, terwijl de daar loodrecht op gepro jecteerde wandelgang toegang geeft tot kantoorruimte voor de secretaris, de ontvanger, de opzichter en uit komt in de eigenlijke secretarie. Een nieuw, ruimer raadhuis is voor deze gemeente geen overbodige luxe, want het huidige gebouwtje is be slist te klein. Voor de oude archie ven is in 't geheel geen ruimte, zo dat deze zijn ondergebracht in de kluis van het Waterschap te Anna Jacobapolder. Voor elk wissewasje, dat opgediept moet worden uit de oude archieven, voor elke navraag, moet iemand van het secretarieper- soneel op de fiets stappen, vijf kilo meter heen en nog eens vijf kilo meter terug peddelen. Op een zo merse dag zoals tijdens ons bezoek mag dat niet te versmaden zijn, in de meeste gevallen is het voorwaar geen pretje en buitengewoon lastig. honderden mensen werkzaam zijn in de campagne van de zilveruitjes. En dagelijks rijden er twee bussen (met samen een 60 a 70 mannen) naar Rotterdam om Fliplandse haven werkers te pendelen. Maar zodra er in Rotterdam een kink in de kabel raakt en het seizoen van de zilver uien voorbij is, dan duikt het spook van de werkloosheid weer op boven deze streek. Industrievestiging zou voor Sint- Philipsland weer zeer gewenst zijn. Er was sprake van, dat de Kon. fa. Hart Co uit Oud-Karspel (zilver uien) zich in de gemeente zou ves tigen. Te elfder ure -trolt deze firma zich evenwel terug, omdat er geen voldoende watervoorziening was. GEEN MOSSELEN En de zgn. Fliplandse mosselen, waar men het dan wel over heeft?

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5