HET CNV IN 1956 EN 1957 Wegenwachters onderscheiden Richard Falck Wandelaars Alstublieft jongeheer, Ruilen Dinsdag 17 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Activiteiten op velerlei terrein Leden-percentage in Zeeland niet ongunstig Wielerkoers Nieuwelingen Rentmeester wint in Colijnsplaat ,Theo Middelkamp' verwerft wisselbeker Zecuwsch Dagblad LIKDOORNS WONDEROLIE tonicum -ff: NOURY je groeit ervan en 't smaakt naar meer mmm... en kerngezond! (Van een onzer redacteuren) De tweejaarlijkse algemene vergadering van het C.N.V. zal op 8 en 9 juli a.s. te Utrecht bijeen komen. Het bestuursbeleid zal daar be sproken worden aan de hand van het verslag over de jaren 1956 en 1957, dat dezer dagen verschenen is. Dit lijvige boekwerk van 454 pa gina's geeft in beschrijving en documentatie een uitgebreid overzicht van de activiteiten van het Vakverbond. Aan het eind van de verslag periode omvatte het N.N.V. 25 aangesloten vakorganisaties, die te zamen 218.658 leden telden. Op 1 januari 1956 waren er 26 aange sloten bonden met 206.303 leden. Dit houdt dus in, dat het ledental met 12.355 is toegenomen. De Ned. Christelijke Werknemersorganisatie in Indonesië met 1748 leden moest in de verslagperiode worden afgeschreven als lid. De bonden die thans het C.N.V. vormen, zagen hun ledental in de beide laatste jaren dus stijgen met 14.103 leden, zijnde hierboven genoemde netto-winst van 12.355 ver meerderd met het ledental van de uitge treden bond. In Zeeland telde de Christelijke vak beweging op 1 januari J.I. 9.347 leden, dat is 4,4 van het landelijke ledental (In 1956 was dit 4,3 terwijl Zeeland plm, ZH van het inwonertal van Ne derland heeft). Aan de ledencijfers gaat in het verslag een hoofdstuk vooraf over de omvang van de gehele vakbeweging in Neder land. Hieruit blijkt, dat op 1 januari 1957 de vakbeweging 1.334.000 leden tel de, dat is 41 van alle werknemers, die georganiseerd zouden kunnen zijn. (In 1947 was nog slechts 30 georganiseerd). Op genoemde datum was 7 van de loontrekkenden georganiseerd in het C. N.V., 13 in de K.A.B. en 15 in het N.V.V.. De overige 6 was lid van een niet bij één der vakcentralen aangeslo ten bond. Het aantal Christelijke vakorganisaties dat nog niet bij het C.N.V. aangesloten is, bedraagt thans 12. Dit zijn voorna melijk organisaties van onderwijzend personeel en ze tellen samen 22.842 le den. Het aantal bezoldigde bestuurders van de Christelijke vakbeweging steeg in de verslagperiode van 160 tot 174. Er kwamen 10 nieuwe besturenbonden bij, zodat er thans 357 van deze plaatselijke centrales zijn. De groei van de Christe lijke vakbeweging in de verslagperiode wordt .bemoedigend maar toch niet tot voldaanheid stemmend" genoemd. De regelmaat in de groei doet het gemis vermoeden aan stevige injecties, aan forse acties, die het ledental met een opmerkelijk cijfer opwaarts stoten. Dit wordt geweten aan het ontbreken van een_ bundeling van krachten op het pro- paganda-terrein. DIENSTVERLENING Het verslag geeft een goed beeld van leden op velerlei terrein. De Rechtskun dige Dienst gaf in 762 gevallen juridisch advies en bijstand, de filmdienst bereik' te in 200 voorstellingen ongeveer 25.000 kijkers. Het aantal aanvragen voor de beide vakantie-oorden sloeg in 1957 alle records. Het fonds „Draagt Elkanders lasten" gaf in elk van de beide verslag jaren ruim f300.000 uit voor hulpverle ning aan ongeveer 3000 patiënten. We lezen, dat het C.N.V, in 141 instel lingen en commissies vertegenwoordigd is. Dit dit cijfer blijkt wel, over welk een enorm breed terrein de bemoeiing van de vakbeweging zich uitstrekt. In een bonte rij passeren deze activiteiten in het verslag de revue. Het gaat over bejaardenzorg en werklozenzorg, vakop leiding en jeugdwerk, woningbouw en Tijdens de jubileumviering van de A.N.W.B. zijn drie wegenwach ters, die zich tijdens hun diensttijd op bijzondere wijze hadden onder scheiden, gehuldigd. We zien hier hoe de voorzitter van de bond, de heer P. F. Zimmerman de bonds- onderscheidingen uitreikt. V.l.n.r. wegenwachter F. Hamer uit Die ren, G. Stormbroek uit Lage Vuur- sche en G. Fokkema uit Meppel. De jonge Frans Schrauwen, uit Ossen- drecht, die de laatste tijd steeds meer op de voorgrond treedt, wist zaterdag in Zuiddorpe de wielerkoers voor nieuwe lingen overtuigend te winnen. Deze wedstrijd werd gereden over twee grote en twaalf kleine ronden, een echt par cours voor wegrenners. Tot halfkoers bleef alles, wat maar enige naam heeft, bijeen. Op dit moment deed zich echter een valpartij voor en van deze gelegenheid maakten Schrau wen, Jochems en de Zeeuw Deegens ge bruik, een uitlooppoging te ondernemen. Dit trio had in korte tijd ruime voor sprong genomen die langzaam maar ze ker werd opgevoerd. In de eindsprint had Schrauwen geen moeite met zijn rivalen, terwijl van Don gen de spurt van de groep won. Er wa ren 32 vertrekkers. 1. Schrauwen (Ossendrecht) 70 km in 1 uur 56 min; 2. Deegens (Middelburg), 3. Jochems (Rijsbergen), 4 op 5 min. Van Dongen (Made), 5. V. d. Kloot (Zundert), 6. V. d. Vijver (Axel), 7. Fer- ket (Hulst), 8. Felius (Kattendijke)9. Wieles (Terneuzen), 10. Boonman ('s Heerenhoek) De politie te kroningen heeft een man gearresteerd die de laatste tijd veel inbraken en insluipingen in allerlei de len van de stad Groningen heeft ge pleegd. Het is een 32-jarige koopman uit Groningen. volksgezondheid, sociale verzekering en loon- en prijspolitiek. Vooral de beide laatstgenoemde hoofdstukken hebben een bijzondere documentaire waarde. Wat de loonpolitiek betreft wordt hier b.v. een volledig overzicht geboden van hetgeen zich in de veelbewogen periode tussen het ruimte-rapport van de S.E.R. en de tijdelijke verhoging van de kinderbijslag afspeelde. In het hoofdstuk „Internationaal1 wordt een overzicht van de activiteiten van Int. Chr. Vakverbond en Prot. Chr. Arbeidersinternationale gegeven en voorts verslag uitgebracht van het werk dat het C.N.V. onder auspiciën van laatstgenoemde organisatie in Canada en Nieuw Guinea heeft verricht. Piet Rentmeester, de kleine geblokte coureur uit Yerseke is hard op weg een groot renner te worden. Dat bewijs leverde hij zaterdag in Colijnsplaat, waar voor de vierde maal de z.g. „Patrijzenjacht" voor amateurs en onafhankelijken werd verreden, nog eens duidelijk. Rentmeester werd na 120 boeiende kilometers met de^ bloemen ge tooid en deze waren hiermede terecht gekomen bij de man, die er het meest aanspraak op kon maken. Vanaf het prille begin heeft Rentmeester n.l. in deze wedstrijd voor het nodige vuurwerk gezorgd in dit interressant wielergevecht, waar van vele honderden toeschouwers getuige waren. Het werd trouwens een dubbele Zeeuwse victorie want Jo de Roo ging als tweede door de finisch. Burgemeester A. A. Schuit gaf aan 26 renners het vertreksein met een pistool schot en er kwam reeds direct leven in de brouwerij, vooral door toedoen van Rentmeester, die een grote activiteit ont plooide. Nooten en Aanraad waren de eerste vluchters uit het peleton maar zij kregen spoedig gezelschap van Rentmeester, die een zeer hoog tempo ontwikkelde, dat voor Nocrten te machtig werd. De tan dem Rentmeester-Aanraad werd echter na 25 km- door het peleton dat op sleep touw was genomen door De Roo en Moonen, achterhaald. Laatstgenoemde ging het toen eens op zijn eentje proberen maar Rentmeester sprong hem achterna en kreeg spoedig aansluiting. De strijd werd nu zeer spec taculair, omdat ook het peleton fel rea geerde en alles kwam weer broederlijk bijeen. Halfkoers begon Van der Horst aan een solo-race, die hem 500 m voorop bracht. Maar weer was het Rentmeester, die deze vluchter tot de orde riep, ter wijl kort daarop ook het peleton onder aanvoering van De Roo, de fusie tot stand bracht. Kort daarop lanceerde Rentmeester Rentmeester een nieuwe aanval. Hij kreeg Van der Horst in z'n kielzog en dit duo nam een halve minuut. Rent meester duwde echter zo hard op de pe dalen, dat v. d. Horst moest afhaken. In middels waren De Roo en Kool uit het peleton ontsnapt en plm 20 km voor het einde was een kwartet aan de leiding n.l. De Roo, Rentmeester, Kool en Van der Horst, dat de verkregen voorsprong niet meer zou afstaan. Eén en ander had tot gevolg, dat het peleton verbrokkelde. De vier man op kop vochten tenslotte voor de bloemen. Rentmeester trok 200 meter voor de finish de sprint aan en won van kop af. Een door krampen ge plaagde De Roo kon met veel moeite op de tweede plaats beslag leggen. Het ploegenklassement werd voor de derde maal gewonnen'door „Theo Mid delkamp"* uit Goes, waardoor deze club de daarvoor uitgeloofde beker definitief in bezit kreeg. „Mathieu Cordang" uit Geleen werd tweede en „Helpt Elkan der" uit Oud-Gastel derde. Vooraf was er een wedstrijd voor ad- spiranten en tussen de bedrijven door zorgde het tamboer en pijperkorps „Ni- klanlden. STAKING VAN MACHINISTEN IN AMERIKA De vakbond van machinisten ter koopvaardij in de Ver. Staten heeft tot een staking besloten. Het oude contract is afgelopen en de onderhandelingen over een nieuw zijn nog niet geslaagd. In de zes grote havens van India is een staking uitgebroken. Ongeveer 150.000 havenarbeiders hebben het werk neergelegd. De regering heeft troepen naar de havens gestuurd en hier en daar is de noodtoestand afgekondigd. In Bombay heeft het gemeentepersoneel zich bij de staking aangesloten. De bond van havenarbeiders wordt door de com munisten beheerst. Voor de vele blijken van belangstelling, die we ontvingen bij onze 35-ja- rige echtvereniging, be tuigen wij allen onze hartelijke dank. D. JANSE E. JANSE—VAN NIEUWENHUYZEN. Middelburg, juni 1958. Noordweg 20. voor al uw familieberichten FEUILLETON 50) „Het eert de jongeman, maar och, het jonge leven houdt veel van afwisse ling. Daar komt bij, dat hij dan een eigen kooitje heeft en zich wel spoe dig van een vogeltje zal voorzien ook", en mevrouw Von Rosen lach te schalks. „Voor 't overige, graaf Von Schallenberg heeft er veel moei te voor gedaan en ook dat is natuur lek mede een factor voor hem de aangeboden plaats in te nemen." „Ik zal de heer Falck toch dringend verzoeken mij de jongens niet te verlaten", sprak mevrouw Gertrud kalm. „Me dunkt, dat zou ietwat egoistisch zijn", voerde mevrouw Von Rosen aan. ,,'t Gaat hier om de toekomst van een jonge man. Thans wordt hem een prachtpositie aangeboden. Hij heeft maar toe te happen. Later zal hij zich misschien tevreden moeten stellen met wat er nog is. Ik zou niet kunnen afslaan, ik zou 't geloof ik, niet mogen." Mevrouw Gertrud besefte de waar heid dezer woorden. Maar zij voelde ook, dat haar hart zich op Richard Falck hadden gezet. Een groot ver lies dreigde haar zij moest er niet aan denken. Haar hart bonsde hevig zij moest de knoop doorhakken. „Neen, nooit ga ik van mijn kinde ren, geen dag, geen uur!" Dat klonk beslist. De bezoekster keek haar getroffen aan. „Dat is de sprake van een moeder hart en een moeder slechts kan die verstaan. Ik begrijp u volkomen, lieve mevrouw König. Maar ik denk, dat er nog een an dere zorg is, die u kwelt, als u de jongens met mijnheer Falck liet mee gaan. En dat is dan wel de invloed van de vrouw, die hij waarschijnlijk wel met zich in de pastorie brengen zal. Inderdaad ook dat is een factor van belang. Maar u kunt wel gerust zijn en zij boog zich tot mevrouw König over, alsof zij haar een geheim wilde vertellen „de graaf zou niets liever willen, dan straks de pastorie bewoond te zien door de jonge leraar en juffrouw Elsa de jonge gouver nante van de gravin. Zij zullen bij elkaar passen als geen anderen. En me dunkt, dat zal wel klaar komen, 't Zou al zeer typisch zijn als beiden, Thüringers van geboorte, elkaar hier leerden kennen en dan niet samen als jeugdig echtpaar naar hun geboor teland trokken. De moeder had voor haar jongen de laatste pijl afgeschoten. De werking bleef niet uit: mevrouw Gertrud was veerstomd. 's Avonds was ze stil, erg stil. Ri chard keek nadenkend voor zich, de vrolijkheid der jongens uitte zich niet, het rechte woord bleef uit. (Uit het Duits door GERDA HAGENS HOOFDSTUK XVI Van Rotsendig naar Nordtal Het was een blijde morgén in het leven van Richard Falck, toen hij met Arno en Hardi naar het instituut van professor Weiszbach ging. Mevrouw Gertrud had hen, ondanks het vroege uur, begeleid en was nog geruime tijd bij de laatste lindeboom blijven staan, hen nawuivende. Nu hadden zij het instituut bereikt. Kornelia opende de deur. Zij had al een hele tijd naar de bel geluisterd, maar scheen nu enigszins teleurgesteld toen Richard en de beide jongens voor haar stonden. „Ik ben eigenlijk een beetje boos op doctor Döring", sprak Richard na de begroeting. „Ik geloofde een vriend in hem gevonden te hebben en nu gaat hij er van door, zonder groet en zon der woord!" Richard volgde de beide jongens in het huis, terwijl Kornelia in de tuin ging. Zij dacht, zij peinsde. Niet over vaders studeerkamer, waar zij zo graag vertoefde, maar zij dacht aan hem, die was heengegaan. Zij hoorde iemand komen, 't Was haar vader. „Kornelia, kind!" zei hij. Hij nam naast haar plaats op een bank, streel de haar hand en vertelde haar veel. Zijmoest wel weer lachen. Die goede vader! Mogelijk had hij de laatste da gen iets aan haar gemerkt: het ver driet, dat in haar hart woonde. „Deze zomer gaan wij samen op reis, kind. Ik heb het reeds aan doc tor Döring beloofd en belofte maakt schuld. Ik...." „Doctor Döring!" riep Kornelia plot seling uit. Zij bleef echter zitten, wat misschien maar goed was ook. De professor was opgestaan en schoof zijn bril voor het voorhoofd. In de verte kwam'doctor Döring aanwan delen. „Ik oefen mij in 't afscheidnemen, professor", klonk het opgewekt. „Maar ik kan het nog niet. In uw bibliotheek moet ik maar een snuffelen om een handleiding te vinden". „Dan hoop ik, dat u tevergeefs zoekt, zodat van het afscheidnemen niets komt." „Is dat een werk, om niet uw kost bare tijd in beslag te nemen? Maar u hebt een flinke bibliothecaresse in huis. Zou ik nog even in uw biblio theek mogen snuffelen en zou de juf frouw mij daarbij wel even behulp zaam willen zijn?" „Met genoegen", antwoordden de professor en zijn dochter tegelijk. Zij stond op en ging doctor Döring voor naar de werkkamer van haar vader. In plaats echter van naar een boek te grijpen, greep de doctor Kornelia's hand. (Wordt vervolgd.) Reserveert zaterdag 12 juli voor de grote wandeltocht van „Zeeuwsch Dagblad" verwijderd met Weg met onhandige iik- doornringen en gevaarlij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltpiek- Lten en eksterogen ver schrompelen met wortel en ai. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. EXAMENTIJD? Blokken en concentreren? Neem Wilt U Uw prima luidspreker graag omzetten in een 2 pers. bedstel (met spiraal) of Uw sportschoenen ruilen voor een asbestpekelbak, Uw stamboekzeugen voor een postzegelalbum (Nederland en koloniën) Wel, plaats een „Kabouter". U bereikt dan 30.000 mensen voor 10 ct per woord (min. 100 et) Tast toe, beste vriend, en steek je tevredenheid niet onder stoelen of banken. Dat smaakt, hè, zo'n boterhammetje? Ja... jij weet er weg mee en dat is je aan te zien. Zo'n gezel lige smuller is een gezond groeiend mannetje! Blue Band zet zijn beste beentje voor om je te helpen bij het groter worden. Vandaar die lekkere smaak, vandaar nu Caroteen'. DOOR MEER VITAMINE'ZEKERHEID Meer dan ooit helpt Blue Band in de dagelijkse vitamine behoefte voorzien. Al jaren geeft Blue Band U vitamine A en vitamine D. Dat betekent weerstand en energie, maar ook een sterk beendergestel en een gezond gebit. Nu is Blue Band nog verrijkt met CAROTEEN (provitamine A), dat een waardevolle bijdrage levert tot de gezonde groei van Uw kind. BIDE BAND Hoe lang, hoe zwaar moeten Uw kinderen zijn? Hoeveel vitamine A en caroteen hebben ze dagelijks nodig? jongens lengte gewicht vitamine A caroteen 6 jaar 108 cm 21 Vi 93 680 I.E. 1000 6 Jaar 114 cm 23% kg 990 I.E. 1100 7 jaar 116 cm 25% kg 1155 I.E. 1225 fig 8 jaar 121 cm 27/4 k8 1266 I.E. 1375 fig In volgende advertenties vindt U weer cijfers voor andere leeftijden. Deze cijfers blijven na tuurlijk altijd een

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4