Verenactie I Verenactie II Verenactie III Verenactie IV Verenactie V Koningin Juliana en prins Bernhard op Expo Kimteai Verademing voor kerk in Joego-Slavië Monument onthuld te Geleen TWEEDAAGS BEZOEK AAN TWINTIG PA VILJOENS ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Vorstin overweldigd door grootse fotomontage van Deltawerken Overladen programma Vanavond Engeland- Rusland op t.v. Ontslagen bij motorenfabriek Ministers bezochten F. H. te Eindhoven Ds. E. V. Ruijtenberg overleden Geen raceboten op Friese binnenwateren Nieuwe luchtlijn AmstercDMoskou Prof. dr. F. de Vries overleden Joden in Rusland Mannenwerk moet naar voren METHODISME NESTELT ZICH Dinsdag 17 juni 1958 De actie van het Zeeuwvlaamse co mité „Vrije Veren" heeft tot op heden geen enkel resultaat gehad. Althans, geen positief resultaat. Wij hadden, met vele anderen, ook niet anders verwacht. Het comité heeft weten te bereiken, dat verleden week vrijdag een luid ruchtige menigte op het Haagse Bin nenhof een carnavalsfeer heeft ge bracht, waarover heel Den Haag heeft gelachen. Toen men stoom had afgeblazen, is men huistoe gegaan, waarbij zelfs de bejaarde aanvoerder' Colsen moeder ziel alleen op het Haagse plaveisel werd achtergelaten. Het is triest, zowel het een als het ander. Heeft het Zeeuwsvlaamse verenco mité dan totaal niets bereikt? Zeker, er is iets bereikt. Dit: velen in ons goede vaderland hebben hun hoofden geschud en zich afgevraagd, welk een merkwaardige bevolking er in Zeeland bezuiden de Westerschelde woont. De vertoning in Den Haag heeft daar aanleiding toe gegeven. En we hebben Zeeuwen gesproken, die zeiden: je schaamt je, als je boven de rivieren vertelt, dat je uit Zeeland komt. Het valt zeer te betreuren. Wij mogen en willen niet generali seren. Wij weten, dat er zeer velen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, die op nor male, behoorlijke wijze aan hun ver ontwaardiging over de h.L te hoge veertarieven uiting willen geven. Zij zijn tot op heden overtroefd door de heethoofden en leuzenkalkers. Deze laatste categorie heeft bereikt, dat de eerste groep hoegenaamd niets heeft kunnen doen. De belangen van Zeeuwsch-Vlaande ren zijn op vrijdag de dertiende meer geschaad, dan gediend. Het kan geen kwaad, ook eens niet- Zeeuwen aan het woord te laten over de verenactie. In „Friesch Dagblad" heeft de heer H. Algra, lid van de Eerste-Kamer der Staten-Generaal, een artikel geschre ven, waaruit wij citeren: „Ér worden voor de Zeeuwse actie „Vrije Veren" allerlei leuzen gebruikt en bedreigingen geuit, die onbehoor lijk zijn. En wij hopen, dat de regering en de volksvertegenwoordiging heel duidelijk en heel hard zullen zeggen, dat de or ganisatoren van deze actie bezig zijn, de zaak te bederven. Wanneer b.v. de Tweede Kamer ter gelegenheid van de aangekondigde interpellatie-Verkerk zulks niet heel duidelijk laat merken, en niet met ronde woorden deze actie veroordeelt, dan schiet zij in verant woordelijkheidsbesef ernstig tekort. En de regering, speciaal de minister van Verkeer en Waterstaat, heeft zich af te vragen, of de deur niet gesloten moet blijven voor lieden, die bij voor baat aankondigen: wjj vragen geen belet bij de minister, wij vragen niet, of hij ons kan ontvangen, maar wij gaan naar de minister en komen er binnen. Hier staan ernstige zaken op 't spel. De overheid dient gerespecteerd te worden. Dat is niet maar een kwestie van burgerlijk fatsoen dat óók! maar het is bovenal een principiële zaak. De overheid regeert bij de gratie Gods, en tegen haar past niet de taal van een straatjongen. Wij hopen, dat de Chr. pers in Zee land zulks ook zonder aarzelen duide lijk zal zeggen en net zo lang herha len, tot het doordringt in Zeeuwsch- Vlaanderen. (Wat wij reeds deden; daarvoor was dit advies niet nodig Hoöfdr. Z.D.) Het Vrije Volk bracht het bericht, dat de a.s. Rooms-Katholieke onder wijzers, jongelui, die nog op de bis- hoppelijke kweekschool gaan en nog de vinger moeten opsteken, als zij tij dens de les naar achteren moeten, op het bordes van het raadhuis te Ouden bosch een striemende rede hadden ge houden bij monde van één hunner en voorts spandoeken voor het stadhuis hadden ontplooid, waarin o.a. gevraagd werd om een De Gaulle, die minister Algera zou moeten wegjagen. Zowel deze kwekelingen als hun familie thuis dreigen met afscheiding van Neder land en aansluiting bij België, als de minister niet wijkt voor hun kabaal. Nu kan men het optreden van de kwekelingen als een exces beschou wen van kwajongens en de burgemees ter van Oudenbosch heeft ze misschien alleen uit dien hoofde op het bordes toegelaten. Als de minister van bin nenlandse zaken hem om opheldering vraagt, wat stelling zal gebeuren, dan zal hij wel zo iets als argument aan voeren. Maar de ouderen doen precies hetzelfde. En de tijd is reeds lang aangebro ken, waarop de regering moet zeggen: wij bespreken deze zaak met Gedepu teerde Staten van Zeeland en met her rieschoppers en opruiers hebben wij niet te maken. Die zullen zo nodig door de politie tot de orde worden ge roepen." Wjj willen het verencomité graag en gratis een prijzig geschenk aan bieden. Goede raad namelijk. Wij willen het comité twee woorden in herinnering brengen: 1. Bezint, eer ge begint. 2. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Wat het eerste woord betreft: het comité is op wilde wijze ontstaan en heeft zich laten voortdrijven op de door een aantal mensen in heethoof digheid opgeworpen suggesties. Men heeft daarbij vele leuzen aangeheven en over minister Algera op onbehoor lijke wijze gesproken. Toen heeft het publiek in dezelfde trant gereageerd. Wie een belangrijke post wil bezetten ook in een actiecomité moet we ten, wat hij zegt, anders zaait hij wind en oogst hjj storm. Voor de voortgaande actie in fleeuwsch-Vlaanderen bevelen wij ook it spreekwoord ter overweging aan: H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn gisteren in Brussel gearriveerd voor een tweedaags bezoek aan de Expo. Zij wer den hiehtoe enkele weken geleden uitgenodigd door koning Boudewijn van België. Het ligt in de bedoeling van de koninklijke gasten niet minder dan twintig paviljoens te bezoeken. Koning Boudewijn was gistermorgen persoonlijk op het vliegveld Meisbroek aanwezig toen daar om precies tien minuten voor tien de door prins Bernhard zelf-gevlogen regeringsdakota met het Nederlands koninklijk paar landde. Nadat de Belgische militaire kapel het „Wilhelmus" had gespeeld volgde een hartelijke begroeting tussen de jonge koning en het Nederlandse vor stenpaar. In de speciale ontvangsthal werd daarna een groot aantal autoriteiten aan koningin Juliana en de prins voor gesteld. Vervolgens werd door het koninklijk gezelschap de- op het vliegveld opge stelde Belgische militaire erewacht ge ïnspecteerd. In een viertal hofauto's vertrok het gezelschap hierna naar het kasteel Laeken. Koningin Juliana, was gekleed in een lichtgrijze zomermantel en een blauwe hoed. Omstreeks half elf arriveerde men op Laeken waar koning Leopold en prinses Liliane ons koninklijk paar be groetten. Gistermorgen brachten koningin en prins een bezoek aan het Nederlandse paviljoen op de Expo. Alles zag er net en proper uit. Tuin lieden hadden de grazige weiden ge kortwiekt, terwijl de Friese boer Van der Ley die de zorg heeft voor de ge- exposeerde veestapel nog eens extra zijn zwart en rood-bonten had gebor steld. Koningin en prins waren- vergezeld van prins Albert van België. Schoolkinderen van de Nederlandse school in Brussel, getooit met rood wit en blauwe vlaggetjes en oranje sjerpen, vrolijke carillonklanken die de Rotterdamse beiaardier F. Timmer man over het gigantische Expo-terrein strooide: dit alles deed denken aan een echte Nederlandse Koninginnedag. In de ruime ontvangsthal had de Nederlandse bloemisterij een schat aan bloemen opgesteld. Een enorm boeket Amerikaanse deskundigen voor Garuda? De Indonesische luchtvaartmaat schappij „Garuda" wil acht Ameri kaanse deskundigen van de Loekheed- fabrieken aantrekken. Een woordvoer der van de maatschappij deelde mede, dat instructies nodig zijn voor de op leiding van piloten en technici. oranje lelies die de naam fire king heeft verworven, trok de bijzondere belangstelling van onze vorstin. Voorafgegaan door twee Nederlandse hostesses Beatrijs Liebergen en Agnes Vos bezocht het hoge gezelschap ver volgens de verschillende afdelingen in het Nederlandse paviljoen. Duizenden juichten de koninklijke bezoekers toe toen zij over het open aangelegde pol derlandschap wandelden. De koningin, die ook de Deltawerken en de landaanwinning bezichtigde was, toen zij een trap besteeg van waaruit een overzicht wordt verkregen van de sluiting der dijken, die op een grootse fotomontage is uitgebeeld, een moment overweldigd by de aanblik van dit machtige panaroma. Toen zij zich over het buitenterrein naar de sectie van de Nederlandse landbouw en veeteelt begaf klonk van uit het publiek een enthousiast hand geklap en werden spontaan ovaties gebracht. De Nederlandse Televisie Stichting zal op dinsdag 17 juni, dus vandaag, een extra voetbalwedstrijd uitzenden in het kader van de wereldkampioenschappen voetbal 1958. Het Is de wedstrijd Engeland—Rus land, die te Goeteborg van 18.45 tot on geveer 20.45 uur zal worden gespeeld. Het gepubliceerde programma voor deze avond zal als volgt worden gewijzigd 18.4520.45 Eurovisie-Wereldkampi oenschapvoetbal 1958. Rechtstreekse re portage uit Goeteborg van de wedstrijd EngelandRusland. Commentaar: ir. A. van Emmenes; 20.4521.05 uur: N.T.S.- journaal; 21.0521.35 uur: Internationaal agrarisch nieuws; 21.3522.20 uur: „Vliegen onder de melkweg", 4e afle vering van de filmserie „Streven naar vrede door veiligheid'*. De voor deze dinsdagavond aangekon digde hoofdfilm zal over veertien dagen worden uitgezonden. 0 De directie der posterijen in de Ne derlandse Antillen zal in de loop van de volgende maand een nieuwe serie standaard postzegels in omloop brengen, waarvan de waarde loopt van zes cent tot ƒ5,— De directie van de N.V. Motorenfabriek Thomassen in De Steeg heeft zich door het teruglopen van de orderportefeuille genoodzaakt gezien over te gaan tot een vermindering van het aantal personeels leden. Na overleg met de ondernemings raad en de vakorganisaties heeft zij een ontslagaanvrage bij het gewestelijk ar beidsbureau ingediend voor 76 perso neelsleden van haar bedrijf. Dit aantal maakt ongeveer tien procent van de to tale bezetting uit. Gisteren hebben de minister-presi dent, dr. W. Drees en mr. J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, in gezelschap van de ministers mr. A. A. M. Struijken, H. J. Hofstra, ir. H. B. J. Witte, dr. ir. A. Vondeling en mej. dr. M. A. M. Klompé een werkbezoek gebracht aan de Technische Hogeschool te Eindho ven. De bedoeling van de ministers was zich op de hoogte te stellen van de snelle ontwikkeling van deze jongste loot van het hoger onderwijs in Neder land en kennis te nemen van de bouw plannen, die noodzakelijk zijn gewor den door de niet verwachte grote aan melding van studenten. In de ouderdom van 71 jaar is te Grollo (Dr.) overleden ds. E. V. Ruij tenberg, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. De overledene werd 10 maart 1887 te 's Gravenhage geboren. Op 24 aug. 1913 werd hij te Westerbork in het predikambt bevestigd. Ds. Ruijtenberg diende de gemeenten van Oostburg, Pingjum, Warfhuizen en Veendam en van 1948 tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1952 die van Grollo. 0 In augustus zal in Tokio een wereld conferentie worden gehouden, waarin alle problemen, verbonden aan de kern bewapening aan de orde zullen worden gesteld. Ingezonden mededeling (Adv.) het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Ingezonden mededeling (Adv.) De twee-in-één camera met d« beroemde Agfa Color Apotar- leni (op kleur gecorrigeerd) en SVS- sluiter met lichtwaarden. V wilt Uwzwart/wit foto's op het mooie, moderne 6x6 cm formaat maken en óók kleinbeeld-projec- tieplaatjes op Agfacolorfikn De AGFA ISOLEITE L van f 199.- maakt dit met één camera mogelijk door een vernuftige constructie en bovendien: de camera heeft een ingebouwde belichtingsmeter, die voor het maken van Agfacolor foto's onontbeerlijk is. Wïft U ook iett m Si uidtn Arf. et men's tveren, ven duurden of goed kopereT Vraag brochures bij Uw foto- handelaar of 6/7 do Agfa Amateur Stnricedienst, Postbus 93 ta Arnhem. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben bepaald voortaan raceboten in het algemeen alleen op de grote meren en niet meer op de Friese kanalen mo gen varen en dan nog slechts wanneer geen zeilwedstrijden worden gehou den. Dit besluit is genomen, aangezien gebleken is, dat snelvarende water sportvaartuigen, al of niet in combi natie met beoefenaars van waterskie en, 'plankink' of soortgelijke sport- soorten, de aantrekkelijkheid en het eigen karakter van het Friese water sportgebied bedreigen en de veiligheid van andere watersporttoeristen in ge vaar brengen, aldus Gedeputeerde Staten. In de Trèveszaal aan het Binnenhof te 's Gravenhage is gisterochtend de eerste luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en de Sovjet Unie gepara feerd. Door deze parafering kunnen de Russische luchtvaartmaatschappij Ae- roflot en de K.L.M. elk een wekelijkse dienst tussen Amsterdam en Moskou beginnen. Beide maatschappijen zullen, te beginnen met juli a.s., gedurende de zomer- en gedurende de komende winterdienst hun wekelijkse dienst tussen Amsterdam en Moskou in ex ploitatie nemen. Het ligt in de bedoeling dat met in gang van de zomerdienst 1959 twee maal per week op de genoemde lijn wordt gevlogen. De K.L.M. hoopt de dienst uit te voeren via Warschau, met een toestel van het type Douglas DC-6 B„ de Aero- flot zal de lijn MoskouAmsterdam rechtstreeks vliegen. Voor de Nederlandse luchtvaart maatschappij is de mogelijkheid ge opend in Moskou een kantoor en een commerciële organisatie in te richten. Voorzitter S.E.R, Zondag is in hetWilhelminagasthi rige leeftijd, jasthuis te Amsterdam op 74-jarige leeftijd, na een korte ernstige ziekte, overleden prof. dr. Francois de Vries, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad. Prof. dr. De Vries, was op 2 mei 1884 te Groningen geboren. Hij was vanaf de inwerkingtreding in 1950 voorzitter van de Sociaal Eco nomische Raad. Na het Chr. gijmnasium te Kampen te hebben doorlopen studeerde de heer De Vries rechtswetenschappen aan de Vrjje en aan de Stedelijke Universiteit te Amsterdam. In 1910 promoveerde hij aan de Rijks-Universiteit te Groningen tot doctor in de rechtswetenschappen. In 1908 vervulde hij de functie van adjunct-secretaris van de staatscom missie voor de middenstandsenquete. In 1912 vestigde hij zich als advocaat te Amsterdam. Een jaar later werd hij lector en in 1918 hoogleraar in de eco nomische wetenschappen aan de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Van Rotterdam vertrok hij naar Amsterdam, waar hij in 1945 aan de universiteit van Amsterdam even eens hoofleraar in de economische we tenschappen werd. Prof. De Vries was koninklijk com,- missaris bij de N.V. de Nederlandse Bank, commissaris van de N.V. de Ne derlandse Spoorwegen, lid van de Ko ninklijke Academie van wetenschap pen. 21 november 1953 werd hij be noemd tot doctor honoris causa aan de r.k. economische hogeschool te Tilburg. Hij was voorts redacteur van „de eco nomist". In 1933 werd hij benoemd tot lid van de economische raad, in 1935 voorzitter van het centraal commissie van advies en bijstand van het ver- keersfonds, in 1947 voorzitter van de commissie bedrijfsregelingen in 195Ö voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Russische ambassadeur uit Amerika teruggeroepen 0 De Russische ambassadeur in Was hington, Mensjikof, is voor „een tijde lijke officiële missie" naar Moskou te ruggeroepen, aldus een bekendmaking van de ambassade in de Amerikaanse hoofdstad. Mensjikof is reeds per vlieg tuig vertrokken. Meegedeeld werd dat hij spoedig in Amerika terug zal zijn. Tussen de Joegoslavische regering en het hoofd van de Servisch-orthodoxe kerk, patriarch Vikentije, is een overeenkomst getroffen. Daarin is bepaald, dat alle Servisch-orthodoxe priesters, monniken en andere personen, die rechtstreeks in dienst van de kerk staan, recht hebben op kosteloze dokters hulp en pensioen met terugwerkende kracht van 1 januari 1958 af. Voorts voorziet de overeenkomst in het verlenen van financiële hulp voor de nagelaten betrekkingen van gestorven geestelijken. Totnogtoe waren alleen de leden van een met de overheid op goede voet staande vereniging van priesters in het genot van deze tegemoetkomingen. Maar de meeste orthodoxe geestelijken behoorden daar niet toe, De nieuwe overeenkomst is een grote verademing voor de Servisch- orthodoxe kerk. Sedert de tweede wereldoorlog bevindt zij zich in een zeel- moeilijke positie. De overheid was haar aanvankelijk vijandig gezind, maar de laatste jaren zijn de verhoudingen tussen kerk en staat wat gunstiger geworden. „Een schip op 't strand, een baken in zee". Men zal, bij de voortzetting der actie, moeten kiezen voor de rustige en bezadigde weloverwogen oppositie tegen de veertarieven. Voor rustige argumentatie zijn ministers en staten leden ontvankelijk. Onbekookt kabaal heeft ten hoogste deze uitwerking, dat men de lachlust opwekt. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Koningin het „Wïlhelmina monu ment" in Geleen onthuld. Het mo nument, een schepping van de beeldhouwer P. Roovers, verzinne beeldt drie krachten: het beleid van het landsbestuur, de landbouw en de industrie. Het meest vertaalde boek Blijkens een statistiek in het april nummer van de Unesco Courier staat de Bijbel op de zesde plaats in de lijst van de meest vertaalde boeken ter wereld. Althans in 1956, waarover die statistiek mededelingen geeft. De Bijbel wordt voorafgegaan door Lenin, Jules Verne, Tolstoi, Gorki en Mickey Spillane. Bijbelgenootschappen in verschil lende landen hebben tegen deze rangorde bezwaar gemaakt. Zij ver zamelden zelf ook geregeld cijfers betreffende de vertalingen van litte ratuur en aan de hand daarvan blijkt duidelijk, dat de Bijbel vèruit het meest vertaalde boek is. De Bijbelgenootschappen wijzen er op, dat de Unesco-statistiek maar bij vier landen de Bijbel bij haar bere keningen heeft opgenomen. Noord- Amerika en Groot-Brittannië b.v. in welke landen de Bijbel jaarlijks in allerlei talen wordt gedrukt zijn volledig buiten beschouwing ge laten. Nog steeds staat de Bijbel aan de top, niet alleen wat de vertaling van de gehele Heilige Schrift betreft, maar ook van Bijbelgedeelten. Geen enkel boek is in zóveel talen en in zóveel exemplaren in andere talen verschenen. Hoewel Moskou op een desbetref fende vraag onlangs nog verklaard heeft „bij ons in de Sowjet-Unie be staan geen joodse problemen", heb ben de Joden het er zeer moeilijk. Him positie is de laatste jaren aan merkelijk verslechterd. Vooral het godsdienstig leven wordt zeer belemmerd. Er is namelijk geen mogelijkheid om joodse scholen te openen en om godsdienstige en andere litteratuur in de Hebreeuwse of Jiddische taal te drukken of in te voeren. Ook het culturele leven is aan banden gelegd. De Sowjet-Unie ver hindert elk contact van de Russische Joden met Joden uit andere landen. Zelfs de Joodse communistische cou rant „Stem des volks" te Warschau Is in Rusland verboden. Emigratie naar Israël wordt onmogelijk ge maakt. In geen enkel ander land wordt het Joodse leven zo systema tisch aan banden gelegd als in de Sowjet-Unie zelf. Op de toogdag van de „Evangeli sche Mannerarbeit" in Hildesheim, heeft dr. Hans Lilje, bisschop van Hannover de mannenverenigingen gewaarschuwd, dat zij geen „vereni ging van kerkelijke oud-strijders" mogen zijn, maar dat zij haar plaat sen behoren in te nemen op de voor posten van de kerk in het moderne leven. Het mannenwerk in Duitsland draagt veel meer een sociaal karak ter dan de arbeid van de mannen- organisaties in Nederland. Maar ook in Duitsland blijkt het niet eenvou dig om de jonge generatie bij dit werk te betrekken. Een merkwaardige opgang beleven in Duitsland de methodistengemeen ten. Deze groepering, die in angel- saksische landen zo'n vruchtbare bodem heeft gevonden, was in Duits land onbetekenend. Met buitenlands geld zijn de gemeenten na de oorlog weer op de been geholpen. Maar mo menteel is de Duitse methodistenkerk geheel self-supporting. Men telt inmiddels 105.000 leden De leiding berust bij bisschop dr. Friedrich Wunderlich. De gemeenten tellen 300 tot 500 zielen; in Oost- Duitsland zijn ze iets groter. Er is sprake van een opgewekt gemeente leven, dat zich uit in offervaardig heid, speciaal voor de zending. Op pas gehouden congressen te Berlijn en Wiesbaden aanvaardde men een resolutie tegen elke oorlogsvoorbe reiding en tegen het misbruik van natuurkundige onderzoekin "en vnor hewapeningsdoeleinden

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3