Onder lagere-schooljeugd al vele rokers DE PLANTENDOUCHE VOOR HERFST EN WINTER ENORME BRAND IN CASABLANCA Bakkers voelen zich in bestaan bedreigd GEEF KINDEREN TOCH GÉÉN SIGARET ALS BELONING Met Barth naar bed, Zaterdag 14 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Regering en de bezitsvorming Broodverkoop bij kruideniers funest Franse Atoombom „op stapel?" Moeder. Ja, die wist 't wel! Klpj/fZEHBII# Moeilijkheden te Buitenpost Brievenbus voor kritiek op preek „Goed voor de senuwe" Het Wilhelmus in de kerk? Dodelijk ongeval bij Staatsmijn Hendrik (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft besloten na te gaan welke maatregelen er kunnen worden genomen om de bezitsvorming via fis cale faciliteiten te bevorderen. Ook zal zij overleg plegen met de organisaties van werkgevers en werknemers over de vraag of de vorming van duurzaam bezit mogelijk is via het loonbeleid. Een deel van een eventuele loonsver hoging zal dan aangewend moeten worden om bezit te vormen. Een deel van deze verhoging zal dus buiten de consumptie gehouden moeten worden. Zowel dus op het loonpolitieke als op het fiscale terrein hoopt de regering verder te werken aan de bezitsvor ming. Dit programma onthulde gistermid dag staatssecretaris Schmelzer in da Tweede Kamer tijdens de behandeling van de jeugdspaarwet. Wat het loon beleid betreft: de regering kan daarin een bijdrage leveren, omdat zij nu een maal de eindverantwoordelijkheid daarvoor draagt. Het is echter het be drijfsleven zelf dat daaraan veel kan doen. Over de belastingmaatregelen zullen binnenkort „voorlopige gedach ten" aan de Kamer worden voorge legd. O Donderdagochtend is te Amsterdam de 45-jarige mevrouw SnoekEmous, toen zij op de eerste verdieping van haar woning in de Pieter Vlamingt straat de ramen lapte, naar beneden gevallen. Ernstig gewond werd zjj naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd, waar zij in de loop van de avond is overleden. (Van één onzer redacteuren) De bakkers voelen zich ernstig in bun bestaan bedreigd door de planen om de broodverkoop ook in andere dan bak kerszaken vrij te geven. De voorzitter van de Bond van Chr. Bakkerspatroons, de beer P. Koning, noemde deze ont wikkeling rondweg funest op de in Hil versum gehouden jaarvergadering van deze organisatie. Vit de felle reacties van de leden bleek wel, dat bij hier hun al ler gevoeleü' bad vertolkt. Van twee kanten wordt de monopolie positie van de bakkers wat de broodver- kopo betreft bedreigd. In de eerste plaats wordt het brood volgens het concept- Vestigingsbesluit voor het Alg. Levens- middelenbedrijf aan het assortiment van deze nieuwe bedrijfsvorm toegevoegd. De regering overweegt echter ook, om het Erkenningsregiment voore de wederver koop van brood in te trekken. Dat gaat dan betekenen, dat elke kruidenier brood mag verkopen als hij maar het diploma Broodverkoper behaalt. „Iedereen weet, dat men binnen een maand voor dit exa men slagen kan", aldus de heer Koning. Tot geruststelling van de bakkers was bekend geworden, dat het Eerkennings- reglement weer voor een jaar is ver lengd, zodat dit gevaar nog even werd afgewend. Een inderhaast opgestelde opgestelde motie werd dan ook niet aan genomen. Nu er nog even tijd is, werd het hoofdbestuur gemachtigd een resolu tie voor regering en kamerleden op te stellen in overleg met de zusterorganisa ties. De S.E.R. is ook nog steeds aan het studeren op een wijziging van de zgn. „bakkersparagraaf" in de Arbeidswet. De voorzitter verklaarde, dat de invoering van ploegenarbeid in de nacht in het grootbedrijf onaanvaardbaar is voor de ambachtelijke bedrijven. De zelfstandige bakkers worden daardoor immers ook gedwongen tot het werken in de ancht. De voorzitter verdedigde in de S.E.R.- commissie 6 uur als aanvangsuur met 'n uur vóór-arbeid en handhaving van de huidige regeling voor de zaterdag, eigen Bondshuis bracht reeds ruim f 6000 De actie voor de aankoop van een op terwijl nog maar aan 15 pet. van de 1700 leden een gift werd gevraagd. Op de volgende jaarvergadering die in Den Haag gehouden wordt, zal deze actie worden afgesloten. Het damescomité, dat geld verzamelt voor de inrichting van dit eigen huis, droeg hier een be over. drag van bijna f3000 aan het bestuur De voorzitter werd met algemene stemmen voor drie jaar herkozen. De Chr. Arbeitsgemeinschaft Deutscher Backer und Konditoren had een delega tie naar de Nederlandse zusterorganisa tie afgevaardigd. De heer M. D. Kleissen vertegenwoordigde de Chr. Midden standsbond en mr. Kramer het Verbond van Chr. Werkgevers in de Voedings middelenindustrie. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag geen commentaar willen geven op een bericht van het conservatieve blad „Paris-Presse", dat generaal De Gaulle bespoediging van het werk aan een Franse atoombom heeft gelast. Volgens 'Paris-Presse' heeft De Gaul le voorts aan Franse diplomaten mee gedeeld, dat Frankrijk zich bij de club van atoommogendheden (tot op heden de Ver. Staten, Engeland en de Sow- jet-Unie) moet voegen. Ingezonden mededeling (Adv.) Maar zij had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkteMAÏZENA dekt was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei bij het kopen van MAÏZENA steevast DUBYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat zij geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook zij zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DUBYEA te letten. In derdaad er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DUBYEA. Het bleek, dat In de vierde klassen twintig procent van de kinderen rookt (jongens 28 proeent). In de vjjfde en zesde klassen rookt dertig procent (jon gens 46 procent). Kinderen, die slechts eenmaal een sigaret hadden gerookt werden buiten beschouwing gelaten bij de verwerking van de gegevens. Op de vraag, waarop z(j rookten, antwoordden 236 kinderen, dat zij het lekker vonden, 207 dat zij het niet wisten, 88 omdat vriendjes het ook deden, 55 vonden het flink staan en slechts een klein aantal gaf als reden op: „omdat vader het ook doet". Eten enkel kind voegde er nog aan toe, dat hti rookte, omdat „het goed voor de senuwe" was. Vooral sigaretten wer den gerookt de gevaarlijkste vijan den van de gezondheid, naar men aan neemt. Overigens bleek wel, dat het roken op deze leeftijd nog incidenteel is. Verrassend was het grote aantal be vestigende antwoorden op de vraag: „Weet je, dat roken voor kinderen heel ongezond is?" (689). Slechts 76 zeiden dit niet te weten. De meeste kinderen gaven toe, dat him ouders het niet goed vonden, dat zij rookten. Hoe ze aan hun sigaretten kwamen De meesten kregen ze als beloning voor kleine diensten of boodschappen. Som migen „verdienden" ze; enkelen slechts gaven toe ,de sigaretten weg te nemen. 0 De Zwitserse mannen, die tegen het verlenen van kiesrecht aan de Zwitserse vrouwen zijn gekant, hebben van onver wachte zijde steun gekregen. Een groep Vrouwen heeft besloten dat het tegen vrouwenkiesrecht zal ijveren, omdat er naar hun mening gezinnen uiteen zullen vallen als de vrouw anders stemt dan haar man. De mannelijke kiezers moeten in okto ber uitmaken of de vrouwen kiesrecht zullen krijgen. Deze fotocombinatie toont drie modellen uit de collectie voor de komende herfst en winter van het Parijse modehuis Max Mozes. Links: „Argentinië" een blauwe mantel afgezet met persianer. Midden: „Passy", een mantel van groen met witte tweed met bijpas sende pastel groene hoed. Rechts: „Saint Germain des Pres" een ge heel geplisseerde jurk, afgezet met een bontkraagje. Zoals bekend, tracht de oostduitse overheid de jeugdwijding in de plaats te stellen van de kerke lijke openbare belijdenis (confirmatie). In West- Duitsland is er natuurlijk geen sprake van, dat de overheid zoiets zou doen. Toch is de jeugdwijding ook daar zeer goed bekend. Vroeger trouwens als. Wie meedoet aan de Jugendweihe, schaart zich daarmee in de rijen der atheïsten. Voor dit be wuste kiezen van het ongeloof, volgt men eerst een tijdje „catechisatie". Te Hamburg b.v. hebben dit jaar 2500 jongens en meisjes aan de jeugdwij ding deelgenomen. Negentig vrijdenkers hadden tevoren aan deze jongeren onderricht gegeven. Het is niet de bedoeling, dat de jeugdwijdelingen nadat zij aan de plechtigheid hebben deelgenomen, zich verder niet druk maken voor het ongeloof. Van hen wordt verwacht, dat zij het atheïsme zullen propageren. (Evenals van hen, die belijdenis hebben gedaan, verwacht wordt dat zij voor zo veel hun dit mogelijk is, het evangelie zullen ver breiden. Helaas betekent voor vele jongeren de confirmatie tevens het afscheid van de kerk). De jeugdwijdeling moet dit doel voor ogen heb ben: „De vele papieren soldaten van de christe lijke kerken, die slechts uit gemakzucht nog altijd de kerkelijke belasting van hun loon laten af houden, willen wij proberen te bewegen tot het bedanken voor de kerk. Want dat moet toch de consequentie zijn van hen, dj"' niet meer aan de kerk doen, al staan ze als lid ingeschreven". Bij de jeugdwijding te Keulen werd de jongeren ingeprent, dat de mensen geen God en geen kerk nodig hebben. Zij kunnen zelf zorgen voor een paradijs op aarde. Aan de jongeren werd een boek overhandigd „Heeft de bijbel gelijk?", dat als weerlegging dienen moet van het bekende werk „De bijbel heeft toch gelijk". Hoewel een direct verband tussen roken en longkanker nog niet vol ledig is aangetoond, mag toch worden aangenomen, dat dit verband bestaat. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, heeft indertijd als zijn mening uitgesproken, dat het niet gemakkelijk zal zijn ouderen van het roken af te brengen doch dat er naar gestreefd dient te worden, de jeugd van het roken af te houden, haar er dus niet mee te laten beginnen. Dat vele negen- tot elfjarigen er al mee begonnen zijn, blijkt uit de nogal ontstellennde cijfers van een enquête, die is ingesteld naar de rookgewoonten van leerlingen uit de hoogste drie klassen van een aantal Amsterdamse lagere scholen en waarvan de Amersfoortse Crt melding maakt: De 24-jarige hulphouwer H. M. J. Diederen uit Oud-Valkenburg is gis teren aan het front van een toevoer galerij op 636 meter verdieping van staatsmijn Hendrik onder een omval lende kolenwand geraakt. Aan de ge volgen van dit ongeluk is hij ter plaats overleden. Hulphouwer Diede ren was ongehuwd. 0 In Polen is een grote verduisterings- zaak aan het licht gebracht. Het gaat hier om een bedrag van circa 3.5 miljoen gulden. Ruim 55 personen rijn gearres teerd. bed gaan een detective-verhaal te lezen.1 Daarin was hij op het voetspoor van wijlen dr. H. Colijn, die dezelfde ge woonte had. In de vergadering van de Confessio nele Vereniging deelde een der sprekers, ds. R. Bijl van Haarlem ttiee, dat hij zich voor het slapen gaan graag wat verdiept in de werken van Karl Barth. „Er is vrijwel niemand, die een fijner gehoor heeft voor de boodschap der Heilige Schrift, der kerk en der cul tuur. Ik kom persoonlijk tot rust als Ik na 'n drukke dag nog een paar bladzij den lees in Barth. Of anders in het boek van dr. H. Berkhof: Christus de zin der geschiedenis". Te Buitenpost is een nieuwe, kerk- houdende afdeling van de Ned. Protes tantenhond opgericht. Dit is het gevolg van onenigheid in de hervormde ge meente. Deze gemeente heeft steeds een vrijzinnig predikant gehad en de laat ste jaren ook een orthodox nevenpasto raat. Na de emeritering van de vrijzin nige dominee is geweigerd om zeventien vrijzinnige lidmaten aan te nemen. Als gevolg daarvan hebben enige kerke- raadsleden het ambt neergelegd. Met 84 andere leden onttrokken zij zich aan ;e Hervormde Kerk. Buitenpost telt 650 hervormden. In Bayreuth probeert men op het ogenblik met een bijzondere vorm van de zondagse kerkdienst beter ingesteld te zijn op de mens, die in de spanning van de moderne arbeidswereld moet le ven. Nieuw in deze kerkdienst is zowel het late aanvangsuur, namelijk pas om kwart voor elf, alsook de kortere duur, namelijk in totaal 45 minuten. De preek mag in elk geval slechts 20 minuten duren. Aan de lezing van Schriftgedeel ten worden uitsluitend moderne Bijbel vertalingen ten grondslag gelegd; bo vendien worden geen formuliergebeden, maar vrije gebeden uitgesproken. Een brievenbus aan de kerkdeur nodigt de bezoekers van deze dienst uit schrifte lijke kritiek op de preek uit te oefenen. Geen vruchtensap inplaats van wijn bij Avondmaal Op een verzoek van drankbestrijders om inplaats van wijn voortaan vruch tensap bij het avondmaal te schenken, heeft de leiding van de Amerikaanse Lutherse Kerk afwijzend beschikt. Vol. gens de synode blijkt uit de Bijbel dui delijk, dat Christus met Zijn discipelen wijn gedronken heeft aan het laatste avondmaal. Men moet met zijn bestrij ding van sterke drank niet zo ver gaan, dat ook de wjjn bij het sacrament ver boden wordt. Kort geleden zijn de resultaten van deze enquête de eerste op dit gebied na dertig jaar verschenen in het Ne derlandse Tijdschrift voor Geneeskunde. Het onderzoek werd ingesteld door dr. C. van Proosdij te Amsterdam (inter nist), mevrouw Van Proosdfl-Hartze- ma (farmacoloog) en de heer Z. de Jong, directeur van het Centraal Bu reau voor Onderwijsadviezen en Kin derbescherming te Amsterdam. Mede werking werd ondervonden van 't Ne derlands onderwijzers genootschap. De enquête was anoniem; 2443 kin deren werden ondervraagd, verdeeld over openbare, christelijke en rjc. scho len en zoveel mogelijk werden kinde ren uit verschillende welstandsklassen uitgekozen. Uit tropische streken afkomstige ka merplanten hebben over het algemeen grote behoefte aan een vochtige atmos feer; dat geldt speciaal voor de planten die in centraal verwarmde kamers ge kweekt worden. Sproeien met laud wa ter kan uitkomst brengen en het is ook heel nuttig dat het gedaan wordt, doch er zijn ook andere mogelijkheden de plaatselijke atmosfeer vochtiger te ma ken. Dan dient men de diepe bordmetho de toe te passen; een diep bord wordt met water gevuld en hierin komt een omgekeerd theeschoteltjes en dat zo dat de bodem juist boven water uitkomt. Op dat geïmproviseerd eilandje kan de pot dan geplaatst worden en de plant staat dan wel met de voet vlak boven, doch niet in het water. Nu is er ook de plantendouche; een wonderlijke naam voor een nieuw en handig ding. De plasticring kan om de potrand geklemd worden en omdat die hol is kan men die met water vullen. U kunt het ook doen door die rand te vul len met vochtig veenmos en dat moet dan vochtig gehouden worden. De blade ren die over de potrand heen hangen zullen van de vochtige atmosfeer kun nen profiteren en uw planten zullen veel beter groeien. Dr. J. J. Buskes te Amsterdam heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat de ge meente, waarin hij op 4 mei een dienst leidde, na afloop het Wilhelmus inzette. Tegen het volkslied als zodanig heeft dr. Buskes geen bezwaar. Hij ringt het graag met heel ons volk, maar in de eredienst past het z.i. niet. Op dr. Bus kes' vraag, hoe anderen hierover den ken, heeft het Evang. Luthers Week blad het volgende geantwoord: 1) We kunnen het behoren tot ons land toch ook zien als één van Gods gaven aan ons. Daarom kan de gedach te aan het eigen land ook een uiter aard ondergeschikte plaats hébben in een kerkdienst. Eventueel kan zich dat ook uiten door het sporadisch zin gen van een volkslied. Voorzichtigheid is hier echter geboden! Gemakkelijk wordt het vaderland een afgod. 2) Alleen als het volkslied een gods dienstig verantwoorde inhoud heeft, kan het in een kerkelijke bundel staan. Het „Wlen Neerlands bloed" was er niet op zjjn plaats geweest. Maar het „Wilhelmus" zeer zeker. De praeses van de generale synode der Gereformeerde Kerken, ds. P. N. Kruyswjjk, zei eens, dat hfl aan het eind van een synodedag graag zijn zin nen wat verzette door voor het naar Algemeen wordt aangenomen, dat het tabaksverbruik hoger wordt op latere leeftijd naarmate men jonger met ro ken begonnen is. Ook is bekend, dat ln dit geval de gevolgen zich eerder openbaren. De mensen, die jonge kin deren dus „belonen" met een sigret, zo menen de onderzoekers, dragen er toe bij. dat deze kinderen rokers wor den. Zij concluderen verder, dat men bij een aanpak van het roken zeker de lagere schooljeugd niet mag vergeten. Overigens vermoeden zij, dat op de middelbare school minder gerookt wordt, omdat dan de Invloed van de sportbeoefening zich doet gelden. Een grote brand in de armenwijk van Casablanca heeft daar niet minder dan 20.000 mensen van hun schamele bezit tingen beroofd en dakloos gemaakt. De brandweer stond vrijwel machteloos te- genover het vuur, dat in de houten krotten van de wijk gretig voedsel vond. Deze telefoto laat zien hoe bewoners uit een brandende straat vluchtten. (Telefoto)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9