Uit andere bladen De mandie geen zendeling kon worden Het werk der Bijbel Kiosk Vereniging begon met een „strand-ding te Wijk Richard Falck PHOENIX Zaterdag 14 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Evangelie op het zand Verteluurtjes Honderdduizend bijbels moderne kachel z.g.a.n Ontsnapte gevangene weer gepakt Phoenix geeft vleugels aan degelijkheid Militair défilé te Aardenburg GOES Gunstig jaar voor Openbare Leeszaal Examineren Conjunctuur Kolder Dolgezellig- vind ik dat: een kopje thee, m'n dagblad en dan lezen. Eerst het wereldnieuws, stadsberichten, de vrouwenpagina Tenslotte, onmisbaar dessert!, de ad vertenties. Nog een kopje thee en dan die advertenties spellen. Kijk, nieuws over kleding, levensmiddelen, meu belen. Ddt nieuws interesseert ens huisvrouwen. U adver teert al in de dagbladen, zegt U? Heel verstandig! Het is de beste plaats om Uw waar „aan de vrouw" te brengen. Lang niet de meeste christenen plegen het bijbels advies „zaait aan alle wateren" op te volgen. In nieuwtestamentisch licht wordt hieronder immers verstaan, dat iedere gelovige geroepen is om het evangelie overal uit te strooien. Het evangelie heeft namelijk pas zijn verrassende werking als het inderdaad wordt doorgegeven. Het bewijs hiervoor vindt men terug in de historie der zending. Bij het woord zending denken wij gemakkelijk aan de verkon diging van Gods heil aan heidenen, dus aan iets dat in het buiten land gebeurt. Maar de term „inwendige zending" bestaat eveneens. De zaak zelf maakt geen verschil. Wij kunnen ook de boodschap der verlossing uitzaaien aan binnenlandse wateren. Zo dacht de jongeman H. J. Heule er over, die, lang geleden, moest afzien van zijn voornemen om als zendeling uit te gaan. Dit was voor hem een grote teleurstelling. Maar hjj geloofde, dat God hem tóch wel kon gebruiken, al was het dan niet in de evangelieverkondiging aan de heidenen. De toen achttienjarige jonge man besloot om eenvoudig vport te leven, overtuigd dat het werk door de Heer wel zou worden aangewezen. Wanneer wij nu in een Amsterdams grachtenhuis door de heer Heule wor den ontvangen, zitten wij tegenover een oud man. De jaren hebben niet stilgestaan. Maar de bijbel heeft ergens (Psalm 92) bij de ouderdom de woor den „groen en fris" geplaatst, en wel déér, waar het gaat over degenen, die in het Huis des Heren blijven. Anders gezegd: de dienst van het evangelie Houdt een mens jong. Want al heeft hjj niet als zendeling gewerkt in de gebruikelijke zin, hij mocht zichzelf toch een „gezondene" weten. Misschien gaan de gedachten van Se!en bij het horen van de naam Bijbel iiosk Vereniging terstond uit naar een zangavond, die zij eens hier of daar in een kerk hebben meegemaakt onder leiding van Kees Deenik. Al een paar jaar worden deze avonden, die Steeds groter belangstelling trekken, door heel het land gehouden. Anderen denken aan de kinderbijbel van mej. G. Ingwersen, een uitgave van de BK.V., die in duizenden gezin- en wordt gevonden. Weer anderen ermneren zich lectuur, die van de B.K.V. afkomstig is. Maar alleen oude ren zullen zich inderdaad een bijbel- kiosk herinneren. Deze kiosken zijn er nog wel, maar zij vormen slechts een klein deel van het B.K.V.-werk. Zoals de naam van de vereniging doet ver moeden, is uit de kiosken toch het werk ontstaan. P' hi Hoe? Dat ging zo. In de zomer van 1928 bracht de heer Heule met zijn gezin de vakantie door aan het strand te Wijk aan Zee. Toen hij de mensenmenigte zag, die hier haar vrije tijd kwam doorbrengen, begon zijn zendingshart warm të kloppen. Hij dacht bfj zichzelf: hoeveel evan gelisatiekansen verspelen wij hier! De mensen, die dagenlang aan het strand verblijven, zouden toch eigen lijk „bewerkt" moeten worden met het evangelie. Het bleek, dat deze gedachte ook bij anderen leefde, met wie de heer Heule er over sprak. Men ging eens na, op welke manier de evangelisatie aan het strand het best georganiseerd kon wor- Jen. Domweg aan iedereen traktaatjes uitreiken, zou niet de goede methode zijn. Het beste middel was en is nog steeds: persoonlijk contact. Maar hoe leg je zulke contacten? De meeste mensen voelen er niets voor om op de man af met het evangelie te worden aangesproken. Men kwam toen op het denkbeeld om kiosken op het strand te stichten, waar geestelijke lectuur verkrijgbaar was voor alle leeftijden, en waar men zich ook bij- hels kon aanschaffen. Het werk van de B.K.V. begon dus a.h.w. met een „strand-dlng". D ze service was dus maar een mid del om contacten te leggen. En dit 'middel bleek doeltreffend te zijn. Het kioskwerk is namelijk altijd ruim op gevat; de kinderen werden „gelokt" met verteluurtjes. Daar kwamen ze graag naar toe, want ook aan strand- genoegens komt een eind, en als „vrije tijdsbesteding" deed een verteluur voor de kinderen uitnemende diensten. Na tuurlijk bleef het niet bij de jeugd; als vanzelf kwamen de gesprekken met puders en met mensen ,die zich aan de kiosk van lectuur kwamen voorzien. De bijbelkiosk te Wijk aan Zee was de eerste in een reeks, die tot veertig werd uitgebreid. Aan alle stranden stond een bijbelkiosk; ook waren er di verse stadskiosken. De oorlog legde dit werk stil en sedertdien is de arbeid in deze sector van de B.K.V. sterk in omvang afge nomen. Op de stranden wordt als regel geen toestemming meer verleend voor et plaatsen van kiosken, tenzij men op stille gedeelten of anders achter de duinen wil staan, maar het is begrij- hebben als zij op het drukke strand zélf staan, want daar komen de mensen. In totaal zijn er nog twaalf kiosken, waarvan één aan het strand (Haam stede op Schouwen) en één in de stad (Botterdam-Noord). De rest staat in kampeercentra, bv. te Norg in Drente. Daarnaast is ook de tentarbeid ge komen. De B.K.V. heeft van het begin aan allerlei mogelijkheden gezocht. Zo had men ook mooie resultaten met het woonwagenwerk, met evangelisatie op markten en kennissen. De kiosken moesten van lectuur voorzien worden. Daarom begon de B.K.V. zelf met 't uitgeven van lec tuur; tractaatjes, boekjes, folders en andere geschriften, het laatst de reeds genoemde kinderbijbel. Op dit moment wordt vooral de kin derbijbel onder het volk gebracht. De B.K.V. wil er honderdduizend plaatsen; deze bijbels kosten f 7,per exem plaar, zodat hiervoor een uitgave van f 700.000,nodig is. De zangavonden van Kees Deenik en ook de filmavonden dienen er o.a. voor om contribuanten voor de B.K.V. te winnen. Voor elke zeven nieuwe contribuanten, die een evangelisatie- tiecommissie wint, ontvangt zij een kinderbijbel gratis, op voorwaarde, dat de bijbel aan een buitenkerkelijk ge zin wordt uitgereikt. Op die manier heeft de B.K.V. in zes jaar reeds twaalfduizend bijbels weggeschonken. In totaal zijn er sinds 1948 zestigdui zend kinderbijbels geplaatst. De B.K.V. evangeliseert zelf niet. Zij. wil uitsluitend het bestaande evange lisatiewerk steunen. Deze interkerke lijke vereniging heeft op die wijze zegenrijk werk mogen doen. Niet alleen in het eigen land, maar ook voor an dere delen van de wereld. De kinder bijbel is o.a. vertaald in het Engels, Frans, Japans en Soendanees. Er zijn dus ruime afzetgebieden in andere landen voor. Aldus ^groeide dit werk, dat op het strand te Wijk aan Zee begon, op ongedachte wijze. Er is aan alle wateren gezaaid. En de man, die niet als zendeling werd uitgezon den, heeft toch een instrument mogen zijn om het evangelie wijd en zijd te helpen doorgeven FEUILLETON (Uit her Duits) door GERDA HAGENS ■48 „Dan dubbel dank aan deze schone dag. ook voor het weerzien", sprak Ri chard, het kleine meisje vriendelijk toe knikkend. Ook deze meende, dat nog een ver klaring van haar zijn daar gegeven moest worden. Zij wendde zich tot Har- di en Arno en sprak: „Verleden jaar gingen wij ook dikwijls naar de wijn berg, En daarom wilde ik er ook graag nu been. Toen wij boven op de berg in het tempeltje waren, werd de julfrouw bedroefd en zei, dat zij zo heel graag eens weer een kijkje zou willen nemen in het Zwarte Woud, maar daar zou ik niet durven zijn". In Hardi kwam de riddermoed boven. „Ik zou wel met draken durven vech ten; maar hier ziin niets anders dan ha zen en vossen. Hier zijn geen spoken. Alleen woont in het bosch de oude Brandt, die de schapen hoedt, doch dat is een goede oude man". „Ja, juffrouw, in het bos hier woont nog een jeugdvriend van Fritz Reuter". „Reuter was onze huisvriend", sprak de gouvernante blij. Ze trok een gou den medaillon te voorschijn, dat aan een fijn gouden kettinkje hing; „Dat heb ik van hem gekregen." „Ik denk, dat u de oude man een groot genoegen zou doen, hem eens een bezoek te brengen. „Reuter." is voor hem een toverwoord en hij zal naar uw ver halen luisteren als een kind naar een sprookje." Zij bloosde van blijdschap. „Ik zou het graag doen, heel graag", antwoordde zij. Richard begeleidde haar naar het rij tuig, terwijl Hardi de deur opende en de kleine freule bij het instappen hielp. Na een vriendelijke groet reed de wagen weg, In 't herenhuis van Rotsendig ging 't die avond aan tafel levendig toe. De tafelwet scheen niet meer van kracht: de beide jongens spraken om het drukst. Ze hadden veel te vertellen. Zoveel, dat zij het eten er haast door vergaten. Richards gelaat toonde vreugde en ook mevrouw König was blij. Toch verried haar gelaat onrust en zo van terzijde keek zij Ri chard aan, op wiens gelaat echter niets te lezen viel, dat het meisje, waarover de jongens spraken, een plaats in zijn hart veroverd had. Zij voelde in zich het heimelijk ver langen opkomen opi meer te horen. Maar zij onderdrukte de vragen. Ook de ont moeting bij het Jodenkerkhof maakte haar enigszins gedrukt: het scheen haar alsof wolken de heldere hemel van haar geluk verdonkerden. Ehlert was juist uit de stad terugge keerd. Hij had een bezoek aan de land raad gebracht en stapte nu het heren huis binnen, terwijl de kleine Hans, die hem nagelopen was, buiten bleef wach ten. Zijn mooi verhaaltje had hem het verdiende loon gebracht en nu had hij al weer een wonderlijk verhaal be dacht in de hoop, dat op dezelfde voor waarde nog eens een dergelijk aanbod om mee naar de stad te gaan, zou wor den gedaan. Hij had op de stoep plaats genomen en zijn vader beloofd, daar te zullen wachten. Maar ineens zag hij door de bomen een. blauwe japon schemeren, 't Was zijn moeder. Hij liep, zo snel zijn pelijk, dat de bijbelkiosken juist"zin kleine benen hem konden dragen en een U kunt die kachel natuurlijk op Uw nek nemen en hem huis aan huis te koop gaan aanbieden. Misschien hebt U geluk en bent U hem in 10 minuten kwijt. Maar U kunt er ook 6 weken mee lopen- wees toch verstandiger. Een Kabouter" doet het vee! practischer en vlugger en de prijs is nu niet direct onoverkomelijk 10 cent per woord (minimum 100 cent) ogenblik daarna had zijn moeder hem reeds aan haar hart gedrukt. Vërgeten was zijn belofte aan vader; de aanblik van zijn moeder trok ster ker. Ehlert stond tegenover de landgoed bezitster. „De landraad laat u hartelijk groeten, en voor Hardi en Arno moest ik dit afgeven".' Hij hield een goed ingepakte langwer pige doos in de hand. De. jongens werden geroepen. Het los knopen van de touwtjes scheen hun eeü eeuwigheid. Eindelijk was het geheim opgelost. Uit een pakje kwamen een lans en een paar leren handschoenen te voorschijn. Een. geschenk van landraad Von Waagen voor het museum van de gebroeders König", stond er op geschre ven. Dat gaf grote blijdschap. „Die goede oom Von Waagen", zei mevrouw König geroerd. „Ik weet, hoe hij aan deze dingen reeds in zijn student tentijd was gehecht. Hij heeft jullie het beste gegeven, wat hij geven kon; W-eest daar dankbaar voor, kinderen!" En zij waren dankbaar. Zij voelden nu de grote waarde van hun verzameling en het vriendelijke vermaan van hun le raar, om zich zulk ee#verzameling waar dig te gedragen en te tonen, dat bij hen de wil aanwezig was, de collectie nog uit te breiden, viel in goede aarde. Voor Richard was de landraad een voortref felijk medeopvoeder geworden. Ehlert had intussen zijn meesteres van zijn zending verhaald en haar een plat tegrond van het gebied, waar hij straks als heer zou fungeren, voorgelegd. Zijn gebied was groot genoeg, maar het lag verspreid tussen andere gebieden en het zou niet gemakkelijk zijn, daar de scep ter over te zwaaien. Dat zei hij ook aan mevrouw König, haar vragend of mijnheer Falck een middag met hem zou mogen meegaan naar Breschin, om orde op de zaken te stellen. „Niet uit vrees", voegde hij hieraan toe. (Wordt vervolgd) ST. PHILIPSLAND Zo vlogen de duivten. De P.V. „De Reis duif" te St. Philipsland hield met 81 dui ven een wedvlucht van Noyon. De uit slag is: 1. A. Faasse, 2, 4 en 7 J. Reijn- goud; 3 en 6 C. Verwijs; 5 M. Geuze; 8 en 10 G. v. Nieuwenhuizen; 9 J. C, Ver wijs. p'#VH.atie van het cebuco, centraal bureau voor courantenpubliciteit De 23-jarige W. N. uit Leiden, die wegens het plegen van een inbraak gedetineerd was in het huis van be waring 2 in Den Haag, is gisteren ont snapt. Om half twaalf gistermorgen, toen het appel voor het luchten werd gehouden, ontdekte men dat hij er niet meer was. Even tevoren was hij bezig geweest met het laden en lossen van vrachtauto's van de justitionele auto- dienst. Op een van die auto's, die hij had helpen laden met dozen levens middelen, moet hij zich tussen de la ding verstopt hebben. De auto reed naar de parkeerplaats van de garage van de justitionele autodiënst. Op de ze parkeerplaats of onderweg daar heen moet N. de auto verlaten heb ben. De Leidse politie heeft in zijn woning gearresteerd W. N., die gisteren uit het Huis van Bewaring in Den Haag was ontsnapt, door zich tussen kisten te ver bergen, die in een vrachtauto werden geladen. Inderdaad! Wie voor het eerst een Phoenix berijdt, verbaast zich over de zeldzaam lichte gang van deze in alle opzichten zo degelijke fiets. Uw voet behoeft maar even op de pedalen te drukken, en U schiet weg. Phoenix - de trots van de Nederlandse rijwielindustrie. Gemaakt van het hechtst denkbare materiaal duurzaam gelakt en verchroomd. Een fiets die niet moe wordt, U gemak en plezier te geven. E«n pracht keuze Toer* an Sport modellen- Keuze uit diverse modellen. Moderne kleuren, waaronder het nieuwe gedistingeerde donkerblauw. stjreeft pl'es jresih'U Gratis prijskans-folder bij Uw plaatselijke PHOENIX- dealer of rechtstreeks van fabriek te Leeuwarden. Op zaterdag 28 juni a.s. zullen enkele onderdelen van de Koninklijke Land macht, als onderdeel van een oefening, met hun rollend materieel een parade met défilé te Aardenburg in Zeeuwsch- Viaanderen houden. Uitnodigingen voor het bijwonen van dit défilé zijn onder meer verzonden aan de minister-presi dent van België, de gouverneur van de Belgische provincie West-Vlaanderen en de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Na het défilé is er in het gemeentehuis te Aardenburg een officiële ontvangst. Des avonds wordt in de Sint Baafskerk een bijeenkomst gehouden onder leiding van Piet van Egmond uit Amsterdam, waar gesproken zal worden over mo derne religieuse muziek. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes heeft een gunstig jaar achter de rug. De uitlening vertoonde een stijging van 10 pCt tegen ruim 5 pCt in 1956. Het aantal uitgeleende boeken bereikte een recordaantal: 40.000. Het boekenbezit bedraagt thans ruim 7000. Ruim 700 nieuwe boeken werden aan gekocht, waarvan 300 voor de jeugd. De ontvangsten bedroegen f 14.663 te gen de uitgaven f 14.561. De balans gaf per 31 december een bedrag te zien van f 13.666. In de renteloze obligatie lening werd f 250 uitgeloot. Het restant bedraagt nog f 8150. Het ledental is eveneens vooruitgegaan en is thans 1220. De voorzitter, dr. Ubbink, deelde tijdens de jaarvergadering mee, dat het er met de huisvesting van de biblio theek niet zo best voorstaat. Bij de ge meente zal opnieuw om steun moeten worden aangeklopt. Overdracht grafsteen Hedenmiddag om vijf uur zal de op het graf van wijlen ds. De Vries ge plaatste steen op de begraafplaats te Goes aan de familie worden overge dragen. Leden van de Hervormde ge meente te Goes en van de andere ge meenten, die de overleden predikant heeft gediend, hebben, zoals bekend, enige tijd geleden besloten, gezamenlijk een grafsteen te doen plaatsen. Examineren is een onderwijs-nood- zaak, we zullen het wellicht nog lang moeten constateren. Maar dan is het ook opvoedingsfactor. En de grond- relatie van de opvoeding is de liefde. AI wie gaat examineren moge dat bedenken opdat wie geëxamineerd wordt het moge ervaren. Dit zijn de slotzinnen van een arti kel in het Pedagogisch Studieblad over de kunst van het examineren. Wij „pikken" uit dat artikel nog dit: Het handboekje voor examinatoren, dat uitgegeven wordt door een niet onvermaarde instelling, die jaarlijks een kinder-examen organiseert, waar aan enige tienduizenden gegadigden zich onderwerpend) stelt in zijn grondwet een tweetal gulden regels, die ongetwijfeld de ernstige overwe ging waard zijn. De eerste is deze, dat de examinator zoveel mogelijk heeft te onderzoeken wat de kandi daat wèl weet en niet bij voorkeur moet ontdekken wat hij niét weet. De beperking „zoveel mogelijk" had uiter aard kunnen vervallen. Ze is echter bij alle revisies, die het bewuste handboekje heeft ondergaan, blijven staan. Dat moet natuurlijk verklaard worden uit de hardigheid der harten van de examinatoren. De bedoeling is evenwel duidelijk: een examen be hoort zich te ontwikkelen in positieve richting. Komt men aan een grens, dan ga men niet verder maar voor zichtig over naar een ander oderwerp. Het constateren van deze grens en de oriëntatie ervan binnen de gehele stof is bepalend voor de uitslag van het examen. De tweede gulden regel, even wijs als eenvoudig, is, dat de examinator moet beginnen met het stellen van een aantal simpele, inleidende vragen en eerst daarna moet voortschrijden naar het moeilijke. Een dergelijke regel heeft een duidelijk psychologi sche achtergrond. In de edele strijd tussen examinator en examinandus geeft de eerste als de meerdere aan de zwakkere een kleine voorsprong in de vorm van een paar plusjes. Dat geeft de burger moed en uit de ver sterking van zijn zelfbewustzijn kan een serieuzer inzet voor het verder pogen volgen. „Friesch Dagblad" schrijft: De liberalen in ons land zijn zeer ingenomen met hun politieke succes sen. De liberale gedachte heeft nog een toekomst, zo zeggen zij. Merkwaardig is evenwel, dat bfj d© zondag gehouden verkiezingen in Zweden de liberalen de allerzwaar ste klappen hebben gekregen. In Bel gië, waar de liberalen nauw verbon den zijn met de socialisten, leden zij ook een nederlaag. In Engeland daarentegen, waar de strijd lange tijd uitsluitend ging tus sen conservatieven en socialisten, krijgt het liberalisme nieuwe kansen. Er is veel, dat er op wijst, dat het liberalisme weinig kracht ontleent aan beginselen, maar in sterke mate afhankelijk is van de conjunctuur. In ons land steunt het dan ook min der op de in- en uitpratende liberale N.R.C. als wel op de agitatie van De Telegraaf en van weekbladen, die dezelfde geest ademen. Alleen reeds het Nederlandse legei is een van de grootste klanten van De Telegraaf. Wij reizen nog al veel met ochtendtreinen, en in die treinen reizen naar verhouding veel officieren mee. Soms levert alleen Steenwijk 'n paar coupé's vol. ZUj lezen vrijwel zonder uitzondering De Telegraaf als hun treinlectuur. En met de burgers is het bijna in dezelfde mate het geval. En dat is de voornaamste verklaring voor de overwinning van de liberalen in Nederland. Misschien kunnen zij bevorderen, dat De Telegraaf in Zweden en in België filialen sticht. Dit knipten wij uit „De Landbode"; Om aan de moeilijkheid van een t* grote produktie te ontkomen, kan men zich soms in rare bochten wringen. In de Ver. Staten kent men sinds enige jaren het systeem, dat boerei) die een deel van hun cultuurgrond braak laten liggen, daarvoor een fi nanciële schadeloosstelling ontvangen. Tot welke krankzinnige situaties dit leidt, leert het volgende briefje, dat de Amerikaanse senator Goldwater kreeg toegezonden uit Arizona van één van zijn kiezers. „Waarde Senator", aldus deze brief, „mijn vriend B. ontving dezer dagen van de regering een cheque van meer dan 1000 dollar, omdat hij dit jaar 50 varkens niet heeft gefokt. Daarom ben ik van plan, volgend jaar ook in de niet-fokkerij van varkens te gaan. Welk type van boerderij ia het meest geschikt om de varkens-fok-beperking uit te oefenen en welk varkensras is het meest aangewezen om er niet mee te fokken? Het moeilijkste deel van mijn nieuwe beroep zal wel zijn: nauwkeurig bijhouden hoeveel var kens ik niet heb gefokt. Ik ben van plan voorlopig klein, te beginnen en het eerste jaar 4000 var- i kens niet te fokken, wat me ongeveer 80.000 dollar zal opleveren. Nu zullen deze varkens die ik niet zal fokken ook geen 100.000 bushel mais eten. Naar ik hoor krijgen de boeren van de regering ook een vergoeding voor mais die niet geteeld vordt. Kom ik nu ook in aanmerking voor de teelt- beperkingspremie op de 100.000 bushel mais die ik niet zal telen, voor de 4000 varkens die ik niet zal fokken? Ik zou graag zo spoedig mogelijk be ginnen, want deze tijd van het jaar lijkt me voor de niet-fokkerij van varkens bijzonder geschikt. P.S. kan ik voor mezelf 10 of 12 varkens hou den om over een paar zijden spek voor eigen gebruik te kunnen be schikken?" Aldus deze brief, die voor zich zelf spreekt. Inderdaad, een idioterie. Maa: het ergste, ze is nog waar ook....

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5