Professor heeft grandioos respect voor huisvrouwen jJ» Bestuursleden brengen bezoek aan de school iprcik DE PLASTICLAK Yoghurt met aardbeien Maak zelf een LEUKE NACHTJAPON joncjc ocj&Xz, Zaterdag 14 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Is er iets mooiers dan de huishouding? GOBI, DA'S MIEN VADER!" Ome is geen meneer JARIGE ANNEKE POLYCOLOR KLEURSHAMPOO li Koninklijk gezin met vacantie naar Middell Zee Bloemenschikken vereist zorg Stijgende belangstelling voor radio en televisie Pagina 10 Mochten we verleden week een predikant horen roemen over de kwaliteiten van de vrouw wanneer ze aan de schoonmaak is, iemand vestigde mijn aandacht deze week op nog iets geheel anders. Niet maar een predikant, maar een professor in de theologie acht zich niet te voornaam om de kwaliteiten van een doodgewone huisvrouw te be zingen. En op welk een manier! Jullie moogt heus wel weten wie het in dit geval betreft. Het is te lezen in een jubileumboek van de Bond van Chr. Geref. Jongelingsverenigingen, nu een paar jaar geleden verschenen en de hooggeleerde heer die ons roemt is niemand minder dan Prof. H. J. van der Meiden. Weten jullie wat hij schrijft? Luistert eens goed: gevoel, dat de huisvrouw, in ieder ge val haar werk, een beetje in discrediét geraakt. Onze jonge meisjes trekken er een beetje de neus voor op. Ze willet» als ze van school komen alles liever dan in huishouden, hoezeer haar hulp daar ook gewenst is. En waarom eigen lijk? Is er iets mooiers, iets méér spe cifiek vrouwelijks te bedenken dan de „Ik heb een grandioos respect voor een huisvrouw. En om de mogelijke speculaties di rect vóór te zijn, zeg ik er maar direct achter, dat ik haar vooral bewonder om haar organisatietalenten, haar me thodisch werken en haar grote ener gie. We behoeven heus geen filosoof te zijn om tot de conclusie te komen, dat een vrouw in haar gezin een bar be langrijke taak vervult. Vanuit haar werkplaats, de keuken, leidt zij de da gelijkse gang van zaken en zorgt voor hen, die aan haar zorg zijn toever trouwd. Dat lijkt erg simpel, maar dat is het beslist niet. Je moet maar eens nagaan, wat jè moeder zo de hele dag achter elkaar doet. En ondanks die geweldige hoe veelheid van de meest eenvoudige huishoudelijke bezigheden tot de inge wikkeldste problemen met betrekking tot de opvoeding van haar kinderen, draait het huishouden als een machine; stipt op tijd en secuur. Haar werk is een staaltje van organisatievermogen, •yraarvan grote organisatoren kunnen leren!" Ik vind het eigenlijk jammer dat wij vrouwen geen vest dragen, anders konden we nu gerust onze duimen ach ter de mouwsgaten steken. Wanneer niet slechts een dominee, maar een professor begint met zulke loftuitingen ons toe te zwaaien, dan doet niemand ons meer wat. Intussen, het doet een mens goed zulke taal eens van onverdachte zijde te vernemen. Want je hebt soms het De aardbeien blijven helaas nog steeds prijzig. Ze zullen daarom in de meeste fezlnnen maar met mondjesmaat ge- ruikt kunnen worden. Gelukkig zijn ze heel goed in combinatie met andere le vensmiddelen tot heerlijke gerechten te verwerken. Een beschuitje met aard beien, aardbeien met slagroom, vanille- vla met aardbeien, aardbeienpudding, maar ook niet te vergeten uitgelekte yoghurt met aardbeien, is een verruk kelijk en zeer gezond dessert. In coupe glazen opgedaan en versierd met een wafeltje zelfs een heel feestelijk uit ziend nagerecht! Zondag: aspergesoep, gehakte bief stuk, spinazie, aardappelen, aardbeien met uitgelekte yoghurt. Maandag: stoofschotel spitskool met kaas en tomaten, warme broodpudding met bessensapsaus. Dinsdag: runderlappen, andijvie, aard appelen, yoghurt. Woensdag: schotel van gevulde sla- kropjes en aardappelpurée, rabarber met schuimkop (eierdooiers bewaren voor de omelet van donderdag). Donderdag: kerrierijst, omelet, ge stoofde komkommer, citroenvla. Vrijdag: kerriesoep, gestoofde schel vis, peentjes, aardappelkoekjes, peter seliesaus. Zaterdag; macaroni met ham en kaas, sla, fruit. RECEPT: STOOFSCHOTEL SPITSKOOL 2 kg aardappelen, 1 kg spitskool, i/2 kg tomaten, y2 eetlepel maïzena, 80 g boter, 250 g belegen kaas, zout, peper. De aardappelen in stukjes gesneden met een bodempje water gaar koken. De spitskool in snippers snijden en met de boter in de koekepan 10 min. licht fruiten. De gewassen en gesneden to maten hieraan toevoegen en 5 min. mee laten sudderen. De kool en tomaten aan deaardappels toevoegen, de in blokjes gesneden kaas erbij doen, het vocht bin den met de aangemengde maïzena en de stoofschotel op smaak afmaken met zout en peper. Onmiddellijk opdienen, daar de kaas anders uit gaat smelten. RECEPT: WARME BROODPUDDING. 150 g oud wit brood zonder korst, 4 dl melk, 40 g boter, 70 g suiker, citroen rasp, 2 eieren, 50 g amandelen of ro bijnen, iets zout. De melk aan de kook brengen, het brood erin brokkelen, een zeer dikke pap ervan koken, de fijn gehakte aman delen of gewassen rozijnen, de losge klopte eierdooier, de boter, citroenrasp, suiker en zout erdoor roeren en tot slot het stijfgeslagen eiwit er voorzichtig doorscheppen. Een goed sluitende, niet lekkende vorm zorgvuldig met boter be smeren en met bloem bestroelen en voor niet meer dan twee derde met de pud dingmassa vullen. De vorm in een pan Jnet kokend water plaatsen (zó dat het water 1 vingerbreed onder de rand van jle vorm blijft) en de pudding hierin 2 uur zachtjes laten koken. De ge ïnde vorm daarna zo mogelijk enkele linuten ln een lauw-warme oven plaat- en, waardoor de pudding van de zij kanten en bodem loslaat, op een ver- Varmde schotel keren en meteen op dienen. huishouding? Misschien kan de ver pleging er naast gesteld worden, maar ik ken geen enkel ander vak, waarin de vrouw haar eigen aard en aanleg beter tot ontwikkeling kan brengen en langs die weg zich ook voller kan ont plooien dan als huisvrouw in het ge zin. En daarom ben ik blij met deze pro fessorale hulp. Nu we naast het vrien delijke tikje op onze zwoegende schou der bij de schoonmaak van een predi kant, nu ook nog een vriendelijk en bemoedigend knikje kregen van nie mand minder dan een professor, gaan we weer vol moed aan de arbeid, nu in het besef, dat we toch nog niet zo he lemaal in het vergeetboekje zijn ge raakt, als we in onze kwade ogenblik ken wel eens veronderstellen! Mijn mede-lotgenoten, sterkte bij uw mooie werk! MAJA. Van een leuk lapje lingerie, zijde of katoen van 325 90 cm breed, kunt U deze vlotte onderjurk in de maten 44 46—48 (maat 42 op bestelling) maken. De bustelijn is leuk verwerkt, met iets ruimte aan de midden voorlijn; men kan de onderjurk gameren met een ruche of kantje naar eigen verkie zing. ZO BESTELT U PATRONEN Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten de frankeerze gel, het verschuldigde bedrag (f 1,05) aan geldige postzegels en adresseer de ze aan de redactie van het „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer no. 230 van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1.05 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen wor den niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het persoonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin. 0 111 Gaasterland is een vijfjarig jonge tje, woonachtig in het Ambonnees woon oord aldaar, door een vrachtauto gegre pen. Later overleed de kleuter. De in woners 'van het woonoord namen tegen de chauffeur, die volgens de politie geen schuld treft, een dreigende houding aan. 0 Volgens een in Djakarta uitgegeven legercommuniqué hebben regeringsstrijd krachten het vliegveld Tolotio, 130 km ten westen van Menado, bezet. Mijn beste nichtjes en neven! Het wordt langzamerhand tijd, dat ik het jullie wat gemakkelijker maak, want je krijgt in deze tijd van het jaar de bol vol met allerlei plannen en dan staat het hoofd lang niet altijd naar raadsels oplossen. Daarom, sta king voor een poosje. Tochzijn er wel eens ogenblikken, dat je wel eens een prettig werkje te doen wil hebben. En met plezier ga ik jullie daar aan helpen. Natuurlijk moet het niet al te moeilijk zijn. Daarom moet ik dus wel om denken dat ik neven en nich tjes heb, die haast al groot zijn en ook dat sommige uit onze grote fami lie soms nog maar net zeven of acht jaar zijn. Die kunnen dus niet hetzelf de werk doen, want dan gingen alleen de ouderen met een prijs aan de haal, wat niet eerlijk zou zijn. Er komt dus keus voor de jongeren en ouderen. Ieder mag zelf kiezen, maar bij elke inzending moet goed de leeftijd wor den vermeld. We beginnen met de jongere aan het werk te zetten en wel met het laten kleuren van de plaat, die hier onder staat. Wie hieraan meedoet, maakt er maar een mooi schilderstuk van. Nu een zoekwerkje voor de ouderen. Daarvoor koos ik weer een Aardrijks kundige opgaaf, omdat ik onlangs wel merkte, dat dit een werkje is, wat de meesten veel pleizier geeft. Wat moeten jullie zoeken? Aardrijkskundige namen, waarin een getal zit verstopt. Ik zal een paar voorbeelden geven. Driebergen, daar zit het getal drie in, wat nog al duidelijk is. Een ander voorbeeld laat zien, dat er ook geval len zijn, waarin je haast geen erg zou hebben. Dat is dan Steenbergen, waar- in-een-is weggestopt. Van dit soort zijn er heel veel op te zoeken. Jullie kunt het nu op een eenvoudi ge manier doen, als je ze mij inzend. Kijk zo: Driebergen. Je zet enkel een streepje onder het getal, dat in de naam verborgen zit. Verder moet je Je Aardrijkskunde namen nummeren, zodat ik direct kan zien, hoe veel je er gevonden hebt. En nu krijgen jullie een heel lan ge tijd om te kleuren of te zoeken. De tijd voor inzenden is tot 30 augustus. Natuurlijk mag je eerder inzenden, liefst met een gezellige lange brief et bij. En dan heb ik nog wat op mijn hart. Zelf ga ik er lekker een paar weekjes op uit. Daarom kan het gebeuren dat je twee weken op antwoord van ja brief moet wachten, want ze kunnen me jullie brieven niet achterna sturen. Maar daarna ben ik weer present in Goes en zit ik alle dagen weer uit ta kijken naar brieven, want ik ben altijd heel nieuwsgierig naar jullie beleve nissen, vooral van je vakantie straks. Als ik terug ben zal ik er ook van vertellen hoor, reken daar op. Dat is ook wat, ik vergeet me daar te vertellen dat er natuurlijk prijzen worden gegeven voor de mooiste kleur plaat en voor degene die de meeste namen heeft gevonden, waarin wat verstopt is. Ja, wel méér dan een prijs je. En dan nog wat. Vergeten jullie in je vakantie onze Sadrach niet! Elk dubbeltje voor onze donkere vriendjes is heel welkom. Tot slot heel veel groeten aan alle maal van jullie tante TRUUS. Ingezonden mededeling (Adv.) 'n BRINK product Is beter - kost minder! Ziezo, dat belooft weer wat voor vandaag, zeg ik tegen mezelf, als ik nog even naar buiten kijk, of er nog een achteraankomer te verwachten is. Dit doe ik, omdat ik zie, dat er nog twee plaatsen leeg blijven. Inplaats van één die op het nippertje is, zie ik vier erentfeste heren schoolbestuurderen. Nee, het is werkelijk niet, dat ik be ducht ben voor dit soort inspectie, want het wordt ons nooit moeilijk gemaakt. Als er wat aan te merken zou zijn, had de baas het zeker allang in de smiezen gehad, en die deelt ons eventuele feilen en tekortkomingen op zijn eigen kalme, desniettemin afdoende manier wel mee. Doch schoolbezoek van de bestuurheren moet er nu eenmaal zijn. Wat ik echter ducht, zijn mijn eigen jeugdige onder danen. Versta dit ook niet verkeerd, alsof zij van de gelegenheid gebruik zouden maken om de bloemetjes eens buiten te zetten. Inte gendeel: zij voelen zich ver antwoordelijk voor onze re putatie en zijn zeer deugd zaam. Alleen maar lukt het hen immer om mij op hun argeloze manier in het zon netje te zetten en dan me nen ze zelf zeer beslist, dat ze hun juffer prijzen. Ja, voor je vijanden kun je waken en intussen ver moorden je vrienden je. Nog even, denk ik, mis schien komen wij vandaag niet eens aan de beurt, doch vóór deze gedachte in mij volgroeid is, wordt er al ge klopt en meteen stappen twee heren binnen. „Juf frouw, mogen we vandaag eens hier op bezoek .komen?' Ik kan natuurlijk alleen toe, stemmend antwoorden, doch al eer ik iets gezegd kan hebben, boort Krijn's schet terende stem zich door de stilte heen met een doodver- baasd: „Goei, da's mien va der!" En zijn gezicht ver tolkt geen onverdeeld ge noegen. Blijkbaar is dit be zoek ook voor hem een vol komen verrassing, wat zeer begrijpelijk is en ook te waarderen valt. Want stel, dat vader zijn zoon in zijn dan had Krijn het wel van de daken geroepen, en een bestuursbezoek behoort, vol gens oude traditie onver wachts te zijn. Vader De Lange en ik wisselen maar een blik van verstandhouding en verder lijkt het de heren het beste achteraan een plaatsje te zoeken. Wij gaan voorts onze dag beginnen, zoals we dit ge woon zijn. Er wordt verteld door de kinderen, wat we gister hebben gehoord uit de Bijbel. Dan ga ik verder ver tellen. Ik kondig aan, dat we nu zullen horen, wat de He- UIT MIJN re Gideon liet doen om Is raël te helpen. Krijn, die op dit ogenblik klaarblijkelijk het hele bezoek van vader vergeten is, of besloten heeft het te negeren, zegt monter: „Juffrouw dat 'eb ik al in de Kinderbijbel geleze". Nu moet u even beden ken, dat onze student eerst per 1 april gestart is op het pad van de letteren, dan klinkt dit: „Dat 'eb ik al ge- leze...." wel indrukwek kend en verheugend voor de juffer. Een wonderlijk ge luid komend achter uit de klas, doet me naar het hoek je zien, waar ons bezoek zit en dan zie ik Krijn's vader met moeite zich beheersen om niet in lachen uit te bar sten. Hij weet die aandrang te overwinnen en volstaat met een wonderlijke grimas. We hebben elkaar begre pen. Krijn heeft mijn blik- voornemen had Ingewijd, ken gevolgd en zodoende wordt hij weer bij vaders aanwezigheid bepaald. Dat doet hem geen deugd. Er wordt echter geen woord verspild' en ik begin te ver tellen. Ze luisteren gelukkig als gewoonlijk. Daarna doen we plichts getrouw wat het rooster voorschrijft en gaan lezen. Dames voor, dus zet Li entje in met een goede leesbeurt. Om vader De Lange, die als kersvers bestuurslid zijn eerste inspectiebezoek maakt een plezier te doen, zeg ik tegen Krijn, niets kwaads- vermoedend, dat hij vader eens moet laten horen, dat hij in school ook goed lezen kan, net als thuis in de Kinderbijbel, en dan krijg ik de schrik van mijn leven, want Krijn zet een koppige snoet en zegt op onverbid delijke toon: „Dat doe 'k nie, want vader lacht mien altied uut as ikke leze" Een beduusde vader en 'n juffrouw met wie het even zo gesteld is, kijken elkaar verbijsterd aan. Doch de nood is een ster ke helper en die dwingt mij althans iets te doen om uit dit moeras te komen; daar om lukt het me om dat weerbarstige kereltje tot re den te brengen door te zeg gen, dat in school niet ge lachen mag worden. Krijn kijkt eens om naar zijn vader, zo op de manier van: „Nou hebbie 't ge hoordDan wijst zijn mollige vinger bij en Krijn leest als een professor. En naast het achterste bankje, waar vader De Lan ge op een stoel zit, leest deze aandachtig mee. Doch we zijn er nog niet met de opwindende geval len. Anneke is jarig. Volgens gewoonte zingen we vlak voor het speelkwartier voor haar een feestlied, waarna zij mag tracteren. Ik wil la ten zien, dat wij in klas één toch wel weten, wat goede manieren zijn en daarom zeg ik tegen de jarige:: „Nou moet je bij de visite begin nen hoor, Anneke, dus bij die twee mijnheren daar achteraan", waarop Anneke prompt zegt: „Da binne geen mijnére, daar", en ze wijst naar de metgezel van Krijn's vader, „da's mien ome". Ik vind het welletjes en ben blij dat het speelkwar tier wordt ingeluid, maar de mannen, die volgens Anne- ce geen mijnheren zijn, ichateren als twee kwajon gens! Te Alkmaar is gearresteerd de boek houder A. H., werkzaam bij een conser- venfabriek, die bekend heeft zich schul dig te hebben gemaakt aan verduisterin gen. Naar de omvang van het bedrag, dat in de duizenden moet lopen, zal nog een onderzoek worden ingesteld. Ingezonden mededeling (Adv.) Gewoon thuis Uw haar wassen met bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur o desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Handige voordelige tube t* t n voor twee wassingen I 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie- jp zaken. j$a v"..tsBsSssSBBlia Het koninklijk gezin is voornemens zijn zomervakantie door te brengen op de wateren van de Middellandse Zee. Het koninklijk jacht „Piet Hein en het zeiljacht „De Groene Draeck" van Prinses Beatrix zullen daartoe naar de Middellandse Zee worden overgebracht. Het juiste tijdstip waar op de koninklijke familie deze vakan- tietocht zal beginnen en de havens, die zullen worden aangedaan, kunnen nog niet worden bekend gemaakt. Bloemen schikken is een prettig werkje en dat laat zich geen enkele hulsvrouw meer ontnemen; bloemen verzorgen behoort tot haar dagelijkse bezigheden. Het wordt echter nog wel eens verkeerd gedaan. Tegenwoordig worden in het schikken en verzorgen van bloemen, zowel in de grote stad als op het platteland, lessen gegeven en die zijn speciaal voor dames bestemd. Men zal van u geen volleerde bloemen- bindsters maken, doch u toch wel ver tellen hoe bloemen verzorgd moeten worden en welke kleuren wél en welke niet met elkaar vermengd mogen wor den, en dat bloemen zoveel mogelijk met eigen groen verwerkt moeten wor den. Dat u niet zoveel bloemen nodig heeft; dat men slechts enkele kleurige anemonen een heel mooi stukje kan ge maakt worden. Let u eens op de af beelding: de bloemen met de langste stelen worden in de richting van die dode tak verwerkt en nu moet u eens Wat anemonen en een kale tak vormen samen een fleurige kleu- rencompositie. opletten hoe goed die tak het doet te genover die levendige kleuren; de kleur kunt u zich wel voorstellen. Hoe die bloemen zo mooi in elke gewenste rich ting gestoken kunnen worden? Er 13 wat stopgroen in het vaasje gedaan en u kunt er ook een prop kippengaas in stoppen; de stengels kunnen dan elke gewenste richting aannemen. Op 1 juni bedroeg het aantal aan gegeven radiotoestellen 2.417.429 te gen 2.409.544 Op 1 mei. In hetzelfde tijdvak steeg het aan tal geregistreerde televisieontvangers van 300.176 tot 308.126. Op 1 juni waren er 517.108 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 518.850 op 1 mei.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 10