J Vreemde ziekte in fruitbomen te Scherpenzeel en Woudenberg 1 Melkmeisje, Delft - schildert zelf - met gemak en CETALAG Gehoorzaamheid en ongehoorzaamheid BURGERLIJKE STAND aai o en TELEVISIE ZESUWSCH DAGBLAD UIT DE KERKEN Avondmaalsbrood Op de berg Sion Landbouwdemonstratie te Scherpenisse Huppelen van zielevreugd Gesprek gaat voort Jeugdouderling Roep om onderwijzers Avondretraites Trouwen in de kerk GOES VLISSINGEN PuzJ mee ^ondferdag 12 font 1998 In zijn blad 't Haantje bericht ds. A. fan der Most, schipperspredikant te Delfshaven, dat hij ergens het avond- ai bediende. Zoals gewoonlijk vond het brood op de avondmaalstafel in fepen gesneden. Ds. Van der Most zegt: Dadelijk zou ik de eerste reep nemen om het in stukken te breken zoals het lichaam van de Heiland verbroken is tot een volkomen verzoening van al onze zonden, 'k Aarzelde bij het nemen van net brood. Twintig jaar lang heb ik het avondmaal bediend. Zo had ik het brood pog nooit zien liggen. Meestal ligt het brood opgestapeld, zoals een klein kind dit doet met z'n blokken. Hier vormde een lange reep brood met twee kleinere reepjes aan de zijkanten bovenaan een kruis. het kruis. Het kostte me moeite om dit brood het eerst te nemen. De koster, die dit zo had klaar gezet, bad het helemaal begrepen. Het avond maalsbrood is op zich zelf geen bijzonder brood. Het is hetzelfde brood als de kos ter na de kerk thuis zou eten. Maar hij bad begrepen, dat dit gewone brood hier bet teken is van wat buitengewoons van het kruis van de Here Jezus Chris tus. Na de avondmaalsbediening begrijp ik ir. jns iets van jaren terug, dat ik niet pegrepen had. Het was oorlogstijd. We hadden avondmaal. Toen ik het witte Servet van het avondmaalsgerei wegnam lag daar ook het brood. Het kostte me hier eveneens moeite om de eerste reep brood te breken. Het brood was grauw als een hemel vol onweer. Voor de eer ste maal in de oorlog geen blank, wit brood. De volgende dag maakte de bakker ïMn verontschuldiging. Hij had lang het blanke, witte brood kunnen blijven bak ken, maar nu in de hongerwinter van '44 ng het niet langer, 'k Vertelde hem, at ik het niet erg vond. Integendeel, bat grijze, grauwe brood deed des te teer aan het geplaagde lichaam van de eiland denken. Maar de bakker vond het wel erg. Dat witte, blanke brood was voor hem het teken van het reine offer van Jezus, of als u het anders wilt horen teken van het offer van de reine Jezus, of als u het qog anders wilt horen teken van het reine offer van de reine Jezus. Aan zijn gemeenteleden deelt ds. G. E. Arnold, gereformeerd predikant te Pa- terswoldc In de Groninger Kerkbode mede: Vanaf zondag kunt u in het portaal van ons gebouw een granaat bezichtigen. p.w.z. een granaathuls die tot offerbus omgesmeed. In deze bus doen we nu de zakjes met het geld dat we hebben toegezegd voor de nieuwe kerk. Granaten zijn akelige dingen. Ze her inneren aan oorlog, aan vernieling en el lende. En waarom brengen we nu een lege granaathuls in het portaal, als of ferbus? Héél eenvoudig: er moest een pus in de kerk komen om de toegezegde bedragen in te zamelen en toen kwam Iemand op het idee daar een granaat huls voor te gebruiken,. Nu de huls daar eenmaal hangt, brengt hij me op een paar gedachten. De kracht van een granaat zit in de huls, want daar ilt de lading, de springstof, de energie! fs deze offerbus niet een mooi symbool Van de energie waarmee we ons inspan- VRIJDAG 13 JTJNI 1958 HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Hoogmis. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Franse muz. 10.35 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Omr.koor. 12.00 Middagklok—noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Ne- derl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amusonuz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Philh. ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole ork. en so list. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.muz. 18.05' Lichte muz. 18.20 Caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vakantierubriek. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Iuyk. 19.25 K.V.P., caus. 19.35 Verz.progr. v. d. militairen. 20.05 Pianospel 20.30 Hoe moet er dan Vrede nederdalen, hoorsp. 21.45 Amus.muz. 22.10 Philh. ork. 22.50 Huwelijk en jaloezie, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazzmuz. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. 'kleuters. 11.15 Strijkkwart. 11.40 Hammondorgel. AVRO: 12.00 Hammondorgelspel. 12.20 RegeTingsuitz.: Landb.rubr.: Wij bezoe ken de tentoonstelling Landbouwmetaal in Appingedam. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 ram. 14.30 Literair progr. 14.50 Ca- baretprogr. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.40 V. d. jeugd. 17.10 Instr. kwint. 17.25 Vakantietips. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 10 Jaar Vrijz. Herv. Vrouwenfede ratie in Nederland, rep. 20.00 Nws. 20.05 De misdaad en de schoonheid, caus. 20.15 Literair progr. 20.30 Europa één, caus. 20.40 Het atoom, caus. VARA: 21.00 Gram. en voordr. 21.55 Buitenl. week- overz. 22.10 Jazzmuz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Orgelspel. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Sopr. en piano 17.45 Duitse les. 18.00 Hoorsp. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Symf.- ork., koor en sol. (20.45—20.55 Gram). 21.30 Israëlitische uitz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. nen voor de bouw van een nieuwe kerk? Het bouwen van een kerk is een vre deswerk want het is een werk dat die nen mag aan de komst van het konink rijk van Jezus Christus. Dat koninkrijk komt, mede in de weg van menselijke inspanning en energie. Eenmaal heeft deze granaat dienst gedaan in een oor log. Teken van zonde en schuld. Nu werd hij aangesteld tot offerbus in dienst van de kerk van Christus. Vóór bede van de nieuwe wereld waarvan het evangelie getuigt: dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmelten en hun speren tot snoeimessen; geen volk zal tegen een ander volk het zwaard op heffen en zij zullen de oorlog niet meer leren. (Mieha 4 3b). De Voorganger van de protestanten bond in Parijs, ds. W. F. Zuurdeeg, schrijft in het Weekblad van de Ned. Protestantenbond indruk ben over zijn bezoek aan Israël. Op de berg Sion zag hij oen klein museum met herinnerin gen aan Joodse concentratiekampen in Duitsland. Er ligt een hemd van perkament. Men heeft voor de fabricage ervan stukken van een oude thorarol gebruikt. Voor de jood is dat een heilig voorwerp. Daarom maakten de nazi's er hemden van.. Er staan ook enkele urnen met as. Zes. miljoen joden zijn door Hitier c.s. vermoord. Ik heb dat getal en deze uit drukking bier vele malen gehoord. De generatie die hier nu leeft en werkt, zal dit nooit vergeten. En al wilde men dit proberen, dan zouden de feiten het be letten. De jonge vrouw die in een volle bus in Haifa naast mij haar hand om hoog stak om de lus te grijpen, had op haar arm getatoueerd een nummer van vijf cijfers. Een nooit meer uit te wissen herinnering. Een gezin is na de oorlog hierheen ge- emigreerd. Het meisje is hier '-ouwd, heeft een baby. Maar deze gelr ge en vrije jonge vrouw heeft ze toen -e acht jaar was eerst het onderduiken, daarna de arrestatie en daarna Bergen-Belsen- gekend. Ze heeft nog ï-egelmatig nacht merries. Alleen als ik er naar vraag, ver telt men ervan. Voordat u vindt, dat die concentratie kamp-resten op de berg Sion wel erg zijn en dat zij de haat wellicht in stand houden, moet u wel bedenken, wat de bewuste en onbetwiste herinnering van vele uit Europa geëmigreerde joden zo al inhoud. De hoop op een goed fruitjaar is bij verscheidene boomgaardbezitters in de omgeving van Scherpenzeel en Wouden berg de bodem ingeslagen. Een nog nim mer gesignaleerde ziekte onder de vruchtbomen is thans bezig sommige fruitteeltbedrijven grote schade te be rokkenen. Bij 4 kwekerijen te Scherpenzeel ko men plotseling bruine plekken in de tak ken .en op de stam. Takken die volledig vrucht dragen, verdorren in enkele da gen tijds, breken vervolgens af en ten slotte gaat de gehele boom dood. Zowel de rijkstuinbouwconsulent met zijn as sistent, alsmede deskundigen van de Plantenziektenkundige dienst uit Wage- ningen, staan voor een raadsel. De rijks tuinbouwconsulent wijt de plotseling dood van de bomen aan de strenge vorst van twee jaar geleden. Op een fruitbedrijf heeft men een dode boom doorgezaagd, waarbij bleek, dat 't hout tot in de pit is aangetast Op dit Zevibel houdf 28 juni bijeenkomst te Goes De vereniging „Zevibel" houdt zater dag 28 juni in de „Prins van Oranje" te Goes een algemene ledenvergade ring. Tijdens deze vergadering zal drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het pro ductschap voor vis en visproducten een causerie houden over het onder werp „Euromarkt en visserij". bedrijf is 75 procent van de bomen door de vreemde ziekte aangetast. Wanneer deze ziekte doorzet en de mogelijk heid hiervan ligt in de verwachtingen dan betekent deze tot dusver onbekende fruitziekte een ramp voor vele bedrijven ln deze omgeving. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 juni a.s„ de eerste dag van 11 tot 13.30 uur, de tweede van 10 tot 13 uur zal in Scherpenisse een regionale demonstra tie worden gehouden met kunstmest strooiers en laad- en transportwerk tuigen. Op beide dagen zal na afloop een nabeschouwing worden gehouden door het rijkslandbouw-consulentschap voor Landbouwwerktuigen te Wageningen. Gedemonstreerd zal worden met stalmestverspreiders, kunstmeststrooi ers, laadinrichtingen, losinrichtingen cn transporteurs. Het terrein voor de demonstratie ligt naast dat van de landbouwten- tentoonstelling van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij, aan de provinciale weg van Poortvliet naar Scherpenisse, -n is van Bergen op Zoom uit met de lijndienst Bergen op ZoomTholen Stavenisse te bereiken. De demonstratie wordt georgani seerd door het provinciaal Onderzoek centrum voor de Landbouw in Zee land, de bedrijfsstudiegroepen op Tho- 'en en St. Philipsland, de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en het Land bouwschap. Alleen indien de weersomstandig heden zeer slecht zijn, zal de demon stratie geen doorgang kunnen vinden. Mocht dit het geval zijn, dan zal dit worden bekend gemaakt in het agra risch radiobulletin van vrijdagochtend 20 juni om 5.45 uur en om 6.40 uur. 9 Ongeveer honderd personeelsleden van de textielindustrie „Tima" in Apel doorn hebben van de directie van het be drijf bericht ontvangen, dat er tot on bepaalde datum slechts 24 uur per week zal worden gewerkt in verband met de grote slapte in het bedrijf. 9 Bij een hittegolf in de staat Bihar (noord-oost India) zouden 200 mensen om het leven zijn gekomen. Ingezonden mededeling (Adv.) Ingezonden Meded. (adv.) De Lutherse bisschop van Kiel, D. Halfmann, heeft een stopzetting van het atoomonderzoek als eis van de kerk afgewezen. Wan neer de kerk zoiets gaat verlangen, zei hij, dan grijpt zij naar midde len die haar niet geoorloofd zijn. Het pacifisme, dat tegenwoordig op alle manieren wordt aanbevolen, kan evengoed door politici en staatslieden worden nagestreefd als door de kerk. De kerk dreigt een politiek in strument te worden, als zij zich eenzijdig uitspreekt tegen het stop zetten van atoomproeven, want er is hier geen rechtstreeks bijbels ver bod. De weg naar de vrede te vin den is een zaak van politieke aard. Daarom onderschat de evangelische kerk de taak van een staatsman niet (bisschop Halfmann zei dit in een vergadering van de evangeli sche werkgemeenschap in de C.D.U.). Daarom bidt de kerk ook voor haar overheid, die immers volgens de Heilige Schrift haar eigen verantwoordelijkheid tegen over God heeft. Dr. Donald Soper, een van de leidende figuren der Engelse me thodisten, die zich als een verwoed tegenstander van de vervaardiging van atoomwapens heeft doen ken nen, roept wetenschappelijke wer kers en arbeiders, die bij de ver vaardiging van deze wapens zijn betrokken, op tot een „ongehoor zaamheidsveldtocht". In het socialistische weekblad „Tribune" schrijft hij, dat de tegen standers van atoomwapens alles in het werk moeten stellen om de politiek van de regering dwars te zitten en te verijdelen. „U moet uw medewerking aan deze projec ten weigeren en zo nodig ook het werk neerleggen als u een bedrijf arbeidt, wiens produktie ten goede komt aan de verwezenlijking van het atoomprogramma der regering" zegt Soper. Het was deze dominee, die met Pasen een protestmars van vierdui zend Engelsen organiseerde van Londen naar Aldermaston, het cen trum voor atoomonderzoek. Eindhovens gereformeerde evan gelisatiepredikant, ds. W. van Boeijen, heeft te Echternach in Luxemburg de „springprocessie" gezien. De deelnemers aan deze processie gaan stratenlang met danspassen drie stappen vooruiten twee achteruit, „huppelend, sprin gend, dansend tot in de kerk spelend voor het aangezicht des Heren". „Afgezien van wat naar onze overtuiging in elke processie on bijbels is aldus ds. Van Boeijen in het Kerkblad voor Brabant durf ik toch wel te zeggen, dat de vorm van die Eehternachse spring processie iets door en door bij beis heeft. De vrolijkheid, het van vreugde opspringen voor de God van ons heil, het huppelen van zielevreugd, komen bij negen van de tien chris tenen maar weinig voor. In een gesprek met een ongelovige kreeg ik eens het verwijt voor de voe ten gegooid: jullie Christenen pra ten wel veel over de blijdschap van het geloof, maar hoe dichter jullie God in de buurt wanen, hoe ern stiger jullie kijken. Wij, hebben geen behoefte aan springprocessies, maarwe moes ten toch wel wat meer voor het aangezicht des Heren leren hup pelen". De kerkeraden van de Hervorm de gemeente en de Gereformeerde kerk te Wommëls en Hidaard heb ben opnieuw een gemeenschappe lijke vergadering gehouden, waar bij ditmaal het onderwerp „de kerk" in bespreking kwam. Ds. J. den Hartogh schrijft in De Kerkklok: „Het is een goede samenspreking geweest, waarbij de verschillen niet werden verdoezeld, maar eer lijk op tafel gelegd en doorgespro ken. Het ligt in de bedoeling dat meer dergelijke gesprekken wor den gehouden omdat het toch niet goed is, dat wü altijd als vreem den langs elkander heenleven". In de Gereformeerde kerken is nogal eens over het voor en tegen van het instituut van jeugdouder ling gesproken. Sommigen vinden een dergelijke functionaris onmis baar, anderen achten een dergelijk specialisme verkeerd. Thans lezen wij in de kerkeraads- verslagen van de Gereformeerde kerken in de classis Utrecht, dat te IJsselstein besloten is tot aan stelling van een jeugdouderling, maar dat te Zeist het voorstel ge daan werd het ambt van jeugd ouderling af te schaffen. Het voor stel kwam van de jeugdouderlin- gen zelf. De kerkeraad nam nog geen beslissing. De Nationale Christenraad van India heeft een dringend beroep op de jonge leden der gemeenten gedaan om zich te melden voor de onderwijzersopleiding. Aan de staatsscholen van India bestaat grote behoefte aan christenonder wijzers. Daarnaast is een opwekking voor de theologische studie uitgegaan. Er zijn in India momenteel 36 seminaria voor predikanten, dat is een vermeerdering van elf sinds 1945. Het aantal docenten is sinds dien meer dan verdubbeld en be draagt heden 282. Te Amsterdam heeft men on langs in de Muiderkerk een drie tal avondretraites gehouden. De be doeling daarvan is de mensen te trekken, die onder een stille angst voor de toekomst leven. Men wil hen niet wat goedkope stichtelijk heid verschaffen, maar drijven tot bezinning, meditatie en gebed. Thans worden dergelijke retrai tes in de Oranjekerk gehouden. In de uitnodiging lezen wij„Ieder die met ons op enkele zomer avonden in de rust van een kerk wil bezig zijn met de bijbel, willen wij graag op de avondretraites ver wachten". De derde retraite-avond wordt besloten met de viering van het avondmaal. Tijdens haar zojuist gehouden synode van de Lutherse kerk in Duitsland te Berlijn, is o.a. de kerkelijke huwelijksinzegening be sproken. Hiervoor is een nieuw formulier ontworpen, dat door de gemeenten op proef gebruikt kan worden. In 1960 wordt het defini tief vastgesteld. Het formulier gaat ervan uit, dat de kerkelijke bevestiging en in zegening niet in de Heilige Schrift bevolen is, zodat er van een sacra mentele handeling geen sprake kan zijn. Men kan dus niet zeggen, dat een huwelijk beslist in de kerk in gezegend moet worden. De huwe lijksvoltrekking geschiedt door de overheid. Maar toch moet men de huwe lijksinzegening nietals een facul tatieve handeling naast de burger lijke voltrekicing gaan beschouwen. Men kan de kerkelijke inzegening beschouwen als een specifiek ker kelijke handeling, buiten welke'het geloofsleven der christelijke ge meente niet kan. oj«d c onder voortdurende controle van het laboratorium dr. hamel roos amsterdam. Geboren: Esther F., d.v. D. Egter van Wissekerke en C. J. Hooper; Johannes, z.v. J. Maillie en G. Koetje; Adriana S., d.v. E. Tange en E. A. v. d. Weele te Wissenkerke; Ronnie J., z.v. J. de Fouw en J. P. Walraven te Kruiningen; Pieter- nella J. E., d.v. C. de Smit en P. J. Kor- suize; Ronald S. H„ z.v. A. J. Govers en F. C. Nagellcerke; Cornells P. H., z.v. M. M. Does en Ch. J. Maat; Maria P., d.v. C. Capello en H. P. Schrier; Adria- nus P., z.v. M. L. Vingerhoets en P. C. Steur en W. L. M. van Riel te Riiland- Bath; Laurus D., z.v. H. A. Paauwe en M. Bal te Wemeldinge; Jacob G., z.v. M.' Willemen; Bernardus J. M„ z.v. P. A. Tilroe en D. E. van Dalen; Gerard J. A., z.v. A. C. Verrijzer en M. E. Visser; An na E., d.v. H. de Vriend en P. Traas te Baarland; Paul P. D., z.v. O. E. Burm en A. M. Bogaert; Pauline L., d.v. J. Nanlohy en P. P. P. Alfons te Kruinin gen; Marinus L. M., z.v. L. de Jonge en W. Beulens te 's-Heerenhoek. Ondertrouwd: J. C. Oele, 27 j. en C. J. Mieras, 22 j.; A. Wiskerke, 23 j. en J. J. Engelse, 21 j.; A. van den Broeke, 23 j. en A. van Liere, 20 j. Gehuwd: P. A. Gunst, 24 j. en M. C. Joosse, 21 j.; H. Cornelisse, 28 j. en M. G. van Wijk, 24 j.; M. G. W. Borghouts, 24 j. en C. A. Schrijver, 22 j. Overleden: M. Steenhart, 85 j„ wed. v. J. de Puit; E. C. B. v. Herwerden, 23 j. te Amsterdam; E. Westveer, 69 j. te We meldinge; G. Hundersmarck, 65 j., m.v. A. Bierens te Kapelle. Geboren: Klazina C., d.v. H. Speijkers en E. J. v. d. Kreeke; Cornelia M. C., d.v. J. J. Koetje'en M. J. A. Meijer; Jan, z.v. J. J. Bos en C. Dusselje; Jacoba, d.v. J. Goedbloed en A. K. Boonstra; Johannes, J., z.v. B. J. Kokké en C. J. Leijnse; Marianne J. A., d.v. W. J. du Fossé en A. A. M. v. d. Sliklce; Anthonie J., z.v. J. Poot en J. Kruysse; Adriana, d.v. C. D. Dobbelaar en M. S. de Vos; Cornelis J., z.v. W. Theune eb L. W. P. Schou- wenaar; Theresa W., d.v. M. Maes en W. B. Bronke; Jacomina, d.v. C. Jansen en C. v. d. Gruiter. Ondertrouwd: J. T. P. Timmerman, 29 j. en J. Duijvestijn, 30 j.; A. J. Noteboom, 35 j. en W. Kroon, 21 j.; L. de Smit, 35 j. en F. Balmakers, 28 j.; M. A. v. IJzer- loo, 23 j. en E. M. Imanse, 22 j. Gehuwd: A. A. Peters, 23 j. en M. de Jong, 22 j.; J. de Jong, 25 j. en J. v. d. Voorde, 19 j. Overleden: I. van Bel, 68 j., m.v. A. P. Houtzager; J. C. P. Kuijper, 46 j. v.v. G. C. But; J. Koning, 67 j. v.v. P. J. Parent; D. J. Hangoor. 77 j. wed. van B. Huizer; G. J. Matthijssen, m.v. C. A. A. Adriaenssen. >HEER ARENDSKERKE Geboren: Aartje A., d.v. J. de Jager en B. D. de Looff; Marinus, z.v. M. E. Kloet; Joos A., z.v. A. Lamper en N. C. Blok; Cornelia A., d.v. M. A. Raas en A. van den Dries; Laurentius C., z.v. C. L. de Winter en M. Rijk; Adriaan P., z.v. H. C. Moreauw en R. C. Traas; Saartje, d.v. J. Wondergem en E. de Dreu; Jaco mina M. V#1 d.v. A. de Jager en L. Schrier; Cornelia E., d.v. A. Corstanje en M. de Reus. Gehuwd: M. C. Lamper, 24 j. en S. v. Oosten, 20 j. Overleden: E. Beukema, 73 j., m.v A. C. Sikkel; C. Wiskerke, 86 j., wedn. v. P. Versluis; M. Meulenberg, 75 j. HEINKENSZAND Geboren: Adrianus M. G., z.v. A. C. Geus en J. E. Rijn; Pieter, z.v. P. Bek- ker en P. van de Vrie; Petrus J. M., z.v. C. Koens en J. Drijdijk; Egidius F., z.v. P. Priem en J. de Jong. Ondertrouwd: J. C. de Fouw te Colijns- plaat en K. Simonse. Gehuwd: J. A. H. van Tryp te Zundert en M. J. Huissoon; I. KwCkkeboom te Vrouwenpolder en B. C. de Wilde. OUD-VOSSEMEER Geboren: Dirk F., z.v. A. Duine en J J. van Bentschap Knook; Cornelia P., d.v. M. Pipping en J. van Dienst; Jozina B„ d.v. J. J. Niemantsverdriet en H. T. W., d.v. S. Smits en C. Vermue; Janna Deurloo. Ondertrouwd: J. E. Slager, 26 j, te Poortugaal en N. G. den Engelsman, 26 j. Gehuwd: R. J. Mosch, 22 j. en E. D. van Daalen. WISSENKERKE Geboren: Leendert G. A., z.v. G. A. Geelhoed en D. P. Kempe; Jerina E., d.v. M. A. Westerweele en E. Louwerse; Eduard A., z.v. J. P. Marcusse en W. B. Meulenberg; Pieter A., z.v. A. P. Heij- boer en C. H. Verhulst; Johannes M., z.v. J. W. Kouwer en C. v. Goudswaard; Pie ter M., z.v. M. J. Karman en M. J. de Looff; Jacoba J., d.v. C. A. Bakker en J. C. Noom; Maria Lena, d.v. A. P. Meu lenberg en C. C. Versluis. Ondertrouwd: J. Peters, 20 j. te Vlis- singen en H. P. Hoogerheide, 21 j.; H. 6. de Kater, 50 j. en P. M. van Hee, 45 j. Gehuwd: C. A. Koster, 35 j. en G. M. D. Surberg, 20 j. te jKiel (Duitsland). Overleden: L. J. Versluijs, 71 j. m.v. A. Geelhoed; G. van der Maas, 83 j.; D. B. van der Maas, 80 j„ v.v. D. Verburg; P. Bak, 64 j., m.v. J. Blomaard. E.V.O.-Chauffeursexamen Onder auspiciën van de Contactcom missie Chauffeurs Vakbekwaamheid (C.C.V.) hield de Algemene Verladers* en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) in de Ambachtsschool te Goes voor de 11e keer haar jaarlijkse chauf feursexamen voor het zilveren B-di ploma „Eigen Vervoer". De rijproef en het schriftelijke ge deelte, welke aan het mondelinge ge deelte van het examen voorafgaan, werden reeds op 24 mei gehouden. Er werd geëxamineerd in drie vak ken: het auto-technische, het verkeers technische, en het commerciële en ad ministratieve gedeelte. Aan het examen namen 7 candidaten deel. Hiervan slaagden er 6 en 1 kan didaat komt in aanmerking voor her examen. De geslaagde candidaten kunnen eerst het diploma krijgen, wanneer zij van hun werkgever een bewijs van één jaar schadevrij rijden hebben overge legd. De namen van de geslaagde candi- - daten zijn: A. Rouw (Middelburg, Vitrite Works); C. de Jonge (Heinkenszand, fa. A. Huige en Zn.); M. van Stel (Wemel dinge); J. M. van der Weele (Goes); J. P. van Waarde (Wolphaartsdijk); J. Schipper (Heinkenszand) alle in dienst bij de fa. Gebr. Duvekot, Goes. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 2. Bekwaam, 7. vissen- skelet, 8. kuisheid, 10. rivier in Italië, 11. verpakking, 14. plant, 15. maat, 17. veer kracht, 19. langzaam, 20 laag. VERTIKAAL: 1. Oppassend, 2. vogel, 3. grondtoon, 4. lidwoord, 5. boom, 6. hoe veelheid, 9. boom, 12. rustbank, 13. grote heuvel, 16. watering, 18. afstandsmaat, 19. voorzetsel. Oplossing vorige puzzel: HORIZONTAAL: 3. Vlag, 7. sloep, 8. ore, 10. A.D., 11. vergiet, 12. is, 13. al, 14. bij stand, 15. in, 17. eed, 19. lunet, 20. roer. VERTIKAAL: 1. Vlees. 2. vergrijp, 4. L. D., 5. ara, 6. geduld, 9. bestuur, 11. vizier, 13, anker, 16. neo, 18. de.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5