^J^rló L Een stralende was, een lust voor het ooa' Naar gemeenschappelijke handelspolitiek KABOUTERS Schema voor rechtspositie kosters opgesteld zoals alleen lH\r wast? Fris en strelend els de lentezon Wassen met lyjj) betekent dus voor U...tnaer vrije ZEEUWSCH DAGBLAD Kosters keuren staking sterk af Historische dag in Sydney (Austr.) Bende-activiteit op West-Java Verhoging ?en Geringe toename van onbevoegd lesgeven "bij nijverheidsonderwijs Hilversum gaat feestvieren Deense opa's fietsen naar Wenen... Amerikaanse kernproef Russische leiders naar Egypte DOOR DE WERELD x v 1 1J t ""'nNS fonkelwit, Donderdag 12 juni 1958 Pagina 4 De Prot.-Christelijke Vereniging van Kosters in Nederland is, na langdurige besprekingen met de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk en het Landelijk Verband van Commissie van Beheer in de Ger. Kerken, gereed gekomen met een conceptregeling van de rechtspositie der kosters. Het concept wordt dezer dagen aan de ver schillende kerkgenootschappen toegezonden. De voorlopige regeling van de rechtspositie der kosters, die de pe riode tot de totstandkoming en in werkingtreding van een collectieve arbeidsovereenkomst moet overbrug- fen, gaat er van uit, dat de koster i het algemeen gezien moet worden als een geschoold arbeider en geho noreerd dient te worden volgens de richtlijnen, die door de Stichting van de Arbeid met betrekking tot ge schoolde arbeiders zijn voorgesteld en in 1954 van kracht zijn geworden, verhoogd met de in juli 1956 geadvi seerde 6 Alle wettelijk vastgestelde sociale voorzieningen, een vakantie van veer tien dagen (waaronder tenminste twee zondagen), een vakantietoeslag van 4 van het jaarloon, pensione ring op 65-jarige leeftijd en een apar te honorering van overwerk, wanneer de koster meer dan 60 uur per week werkt, zijn voorts als arbeidsvoor waarden in de concept-regeling op genomen, evenals een vrije dag per week. De regeling is uiteraard niet bin dend, maar men verwacht, dat de commissies van beheer en de kerk voogdijen zich over het algemeen wel aan de bepalingen zullen houden. Het ziet er das naar uit, dat de wensen, die door de Nederlandse al zo vele jaren zijn gekoesterd en verdedigd, in Vervulling zullen gaan. Voor de achtste jaarvergadering van de Prot.-Christelijke Kostersvereni ging, die dinsdag in Amsterdam werd gehouden, was grote belangstelling: Ongeveer een derde deel van de ruim 625 leden, die de Vereniging telt, be zocht de bijeenkomst. De voorzitter de heer P. de Vries (Leeuwarden), deelde in zijn openingswoord mee, dat de tijd nog niet rijp is voor synodale bemoeienis met de sociale voorzienin gen voor de kosters. Het bestuur zal ar echter wel naar blijven streven. De heer De Vries verklaarde voorts, dat de leden er rekening mee moe- ten houden, dat het voor vele kleine kerkelijke gemeenten op het ogenblik erg moeiljjk is, financieel het hoofd boven water te houden. Het gedrag van de koster in de Friese gemeente Ds. J. F. v. d. Bom, te Sydney, voor heen predikant te Groningen, schrijft Ons: Onder grote belangstelling werd op Pinksterzondagavond Rev. J. D. Heenan, B.A. als predikant bevestigd in de Black- town Reformed Church, met bijzondere opdracht. Aan de dienst en de handop legging werd deelgenomen door de vier predikanten van de classis New South Wales, waarna Rev. Heenan zijn intree- preek hield over Hebr. 131013. Na de dienst werd in verschillende toespraken, o.a. van Rev, T. Croit (Church of Enge land) getuigd van de betekenis van deze dag. Rev. Heenan die een geboren Nieuw- Zeelander is, begon zijn loopbaan in het zakenleven. Als campaigner for Christ nam hij deel aan het werk der in- en uitwendige zending. Hij ging zich echter steeds meer onbevredigd gevoelen met de huidige staat van de Presbyteriaanse kerk. Hij was een van de Nw. Zeelandse ouderlingen, die met Rev. Scarrow in 1953 In de Presbyteriaanse kerk protest aantekenden tegen de laksheid in de tuchtoefening (het betrof een ernstig ge val van wedden, een van de grote volks zonden in de jonge landen). De betrok ken ouderling, die bekend stond als een verwoed speler, werd echter gehand haafd en de meerderheid van de kerke- raad in het ongelijk gesteld. Door deze gebeurtenissen kreeg men opeens veel meer begrip voor de noodzaak van de stichting der z.g. Reformed Churches. Een groot deel van de gemeente van Rev. Scarrow verbrak het verband met de Presbyteriaanse kerk en kwam over naar de Ref. Church. Een verdere bijzonderheid is, dat Rev. Heenan de eerste afgestudeerde is van het in 1954 gestichte Rev. Theological College in Geelong. Hoewel reeds in het bezit van een BA.degree verkoos hij toch. enkele jaren calvinistische theolo gie te studeren onder de professoren Barkley, Runia en Schep. Zo betekende deze intrede op Pinksterzondag 1958 een historisch feit voor het Reformed Colle ge en voor de Reformed Churches. Rev. Heenan hoopt zich nu geheel en al te wijden aan de Home Mï«ion, de in wendige zending. De laatste paar dagen werden in West- Java achttien personen gedood, toen moordende en plunderende benden aan vallen deden op een aantal dessa's ter) noorden en ten zuiden van Bandoeng. In twee dessa's in het regentschap Soemedang werden dertien dorpelingen gedood en vier ernstig gewond. In een dessa nabij Garoet, ten zuiden van Ban doeng, kwamen vijf mensen om het le ven, toen zij trachtten te ontsnappen uit door bandieten in brand gestoken wo ningen. In het regentschap Bandoeng oefenden benden een terreur uit in zeven dessa's, waar zij 140 huizen in brand staken. Na bij het vakantie-oord Lembang, ten noor den van Bandoeng, werd een. autobus aangehouden. Van de passagiers werden er twee ontvoerd, terwijl de bus in brand werd gestoken. Tijdens een vuurgevecht in het dis trict Malangbong werden twee bendele den door een legerpatrouille gedood en een derde gevangen genomen. Swichum, die staakte, omdat zijn werk niet genoeg werd gewaardeerd, keur de spr. af: „Een koster mag nooit het wapen van de staking ter hand nemen; luj moet er onder alle omstandig heden voor zorgen, dat de kerkdeu ren 's zondags wijd open staan", aldus de heer De Vries. In de middagbij eenkojnst sprak ds. J. Vuyst, Ned. Herv. predikant te Almelo, over „De koster als kerkelijk medewerker en zijn sociale positie in de kerk". Daarna volgde een op treden van de bekende voordrachts kunstenaar Otto Sterman, onder de titel: „Ik ben een neger". Ten einde de kwekers van zaaizaden een redelijke beloning voor hun arbeid in het vooruitzicht te kunnen stellen, zijn de heffingen ten behoeve van de kwekersvergoedingenfondsen thans verhoogd, n.l. tot een totaalbedrag van 1,5 miljoen per jaar. De areaalheffing bedraagt thans 65 ct. per ha. bouwland. De minister van Landbouw heeft zich kunnen verenigen met de door het bestuur van de Nederlandse Alge mene Keuringsdienst voor de oogst 1958 ten behoeve van de kwekersver goedingenfondsen vastgestelde bijdra gen, t.w.: aardappelen f 0,20; granen en peul vruchten f 1,vlas f 1,50; maïs f 2,- koolzaad, blauwmaanzaad, karwei en gele mosterd f 1,50 (alles per 100 kg). Deze regeling houdt in, dat de hef fing van pootaardappelen is verhoogd van f 0,10 per 100 kg' tot f 0,20 en de heffing op granen en peulvruchten van f 0,50 per 100 kg tot f 1, Alhoewel het bestuur van de N.A.K. zich niet ontveinst, dat aan een derge lijke drastische verhoging der heffin gen op pootaardappelen en op zaai zaden en peulvruchten uit andere oog punten bezwaren zijn verbonden, meent het niettemin, dat slechts op deze wijze op korte termijn een ver betering is te bereiken in de beloning van het werk van de kwekers, waar mede het algemeen landbouwbelang is gediend. Het percentage onbevoegd gegeven lessen bij het nijverheidsonderwijs is, vergeleken met 1952, iets opgelopen. Het steeg van 23 tot 24 procent. Dit blijkt 'uit een publikatie, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gewijd aan de „bevoegdheden der leerkrachten" hij het nijverheids onderwijs. Evenals in 1952 zijn het voornamelijk de scholen in kleine gemeenten waar de bevoegdheidssituatie het ongunstigst ligt, al is daar een kleine verbetering opgetreden. In grote gemeenten zijn de percentages weliswaar lager, maar toch sinds 1952 niet onbelangrijkge stegen. Bij het Protestants Christelijk onderwijs liep het percentage onbe voegd gegeven lessen op van 23 pro cent in 1952 tot 26 procent in 1957. Per soort van onderwijs bezien is de situ atie het ongunstigt bij het avondnij- verheidsonderwijs voor jongens, waar het percentage opliep van 42 tot 44 procent. Verreweg het gunstigst is de situatie bij het hoger technisch onder wijs. Nieuw lid Eerste Kamer In de vacature-dr. Fr. Wibaut (Partij van de Arbeid) heeft de voor zitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, prof. dr. A. Querido, te Am sterdam, directeur van de openbare gezondheidsdienst aldaar. Zomerkampen C.J.V.F. Meisjesverbond De kampcommissie van het C.J.ItF. meisjesverbond in Zeeland heeft weer het initiatief genomen voor de organi satie van enkele jeugdkampen in de komende zomer. Er zullen in Westen- schouwen drie kampen worden gehou den en wel twee voor de meisjes in de leeftijd van 12-16 jaar en 1 voor de leeftijd van 14-16 jaar. Mej. M. P. Dekker uit Westkapelle heeft zich belast met de interne organi satie van een en ander en men ver wacht van de zijde der Zeeuwse jeugd wel een grote belangstelling voor deze kampen in de mooie omgeving van Westenschouwen. HONDERDJARIGE TE UDDEL Op 28 juni zal Greetje Hoekert, in de woning van haar nicht te Uddel, haar honderdste verjaardag vieren. Greetje Hoekert kwam als baby van acht maanden met haar ouders van Doornspijk naar Uddel. Zij is nog een krasse vrouw, die haar dagen niet in ledigheid slijt. Hooien, aardappelen- schillen en kippen voeren behoren tot haar dagelijkse bezigheid. Haar enige kwalen zijn een paar zwakke ogen en een vrij ernstige doofheid. Even trots als zij op haar gezond heid is, is zij op het feit, dat H.M. de Koningin, toen nog prinses Juliana, haar eens heeft bezocht en dat zij toen met de vorstin aan dezelfde tafel heeft mogen zitten. AMERIKAANSE RAKETTEN NAAR DE MAAN Luitenant-generaal Anderson, direc teur van de afdeling onderzoek en ont wikkeling van de Amerikaanse lucht macht, heeft meegedeeld dat de lucht macht in augustus een raket naar de maan zal schieten. De proef zal in sep tember en oktober worden herhaald. Hoewel reeds enige weken geleden de komst van de honderdduizendste inwo ner In Hilversum werd gevierd, zal de officiële feestviering, waarbij aan het ge meentebestuur het carillon voor het raad huis wordt aangeboden, in september worden gehouden. Er wordt een revue opgevoerd, waar aan de plaatselijke verenigingen deelne men en 400 zangers zullen een concert geven, begeleid door carillonmziek. Oudheidkundige vondst op Sicilië In het gebied van Ragusa in Zuidoost- Sicilië zijn belangrijke oudheidkundige vondsten gedaan. Men heeft resten ont dekt van het oude Camarina, de Griekse nederzetting die in 599 voor Christus van Syracuse uit werd gesticht. De plaats werd, na verscheidene malen verwoest en herbouwd te zijn, in 258 voor Christus door de Romeinen in de eerste Punische oorlog met de grond gelijk gemaakt. Tot dusver heeft men fragmenten van beelden, vazen en ander aardewerk en een deel van een grote stadsmuur ge vonden. Twee Deense opa's van resp. 82 en 65 jaar, zijn dinsdag, na 22 da gen te hebben gefietst over de af stand KopenhagenWenen', in de Oostenrijkse hoofdstad aangekomen. Zij zijn van plan naar huis terug te fietsen. Hun kennis van de Duitse taal is beperkt tot het Duits voor; „een kleintje pils" en „een grote pils". Nochtans hebben zij geen moeilijk heden ondervonden. Libanees verzoek aan de veiligheidsraad De Libanese minister van buiten landse zaken Mailk heeft de Veilig heidsraad verzocht in zitting te blijven tot hij een besluit heeft genomen over de klacht van Libanon tegen de Ver enigde Arabische Republiek. Libanon beschuldigt deze van inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden. Nederlander voorzitter monetair adviescomité Jhr. E. van Lennep, thesaurier- generaal van het ministerie van fi nanciën, is gekozen tot voorzitter van het monetair adviescomité van de Europese Economische Gemeenschap. Dit raadgevend comité brengt regel matig verslag uit aan de ministerraad van de E.E.G. over de monetaire en financiële toestand der zes E.E.G.- landen en over het betalingsverkeer, Het is de bedoeling, dat hierdoor de coördinatie van het monetaire beleid der E.E.G.-landen wordt bevorderd. Geen werkmeerderheid voor socialistische regering Uit de definitieve uitslagen van de op 1 juni gehouden algemene verkie zingen in Zweden blijkt, dat de so ciaal-democratische regering haar werkmeerderheid in het parlement heeft verloren. Samen met de communisten be schikken de sociaal-democraten in de Zweedse Tweede Kamer over 116 ze tels (volgens de voorlopige uitslagen waren het er 117, doch nu zijn ook de per brief uitgebrachte stemmen bekend). De niet-socialistische partij en hebben gezamenlijk 115 zetels. Maar aangezien de socialistische ka mervoorzitter niet mee kan stemmen, kan bij belangrijke kwesties de stem verhouding 115115 zijn, waardoor het Jot zou moeten beslissen. TORNADO EIST DODEN De stad El Dorado in de Amerikaan se staat Kansas is getroffen door een krachtige wervelstorm, die volgens de jongste berichten aan zeker elf mensen het leven heeft gekost. 150 huizen wer den vernield of beschadigd. De water en elektriciteitsvoorziening werden ver stoord. De autoriteiten hebben de staat van beleg afgekondigd. Japans kabinet nam ontslag Het Japanse kabinet heeft zijn ont slag aangeboden, om het pad te ef fenen voor de formering van een nieuwe regering na de algemene ver kiezingen van 22 mei j.l., waarbij pre mier Kisji van herverkiezing verze kerd werd; zijn liberaal-democrati sche partij won toen een meerderheid van 287 zetels in het 467 tellende parlement. Sportvliegtuigje verongelukt Gistermiddag kwart over drie is op de voorrangsweg AmersfoortZwolle een sportvliegtuig van de rijkslucht vaartschool neergestort. De piloot liep slechts een licht schrammetje op. Het toestel werd geheel vernield. Het toe stel was afkomstig uit Rotterdam en heeft vermoedelijk tijdens het nemen van een bocht snelheid verloren. Onafhankelijk van de grote politiek gaan de besprekingen der deskundigen te Parijs over de bijzonderheden van de E.E.G. en het vrijhandelsgebied verder. Daarbij is de Westduitse regering van mening, dat de verdere ontwikkeling en vormgeving van de gemeenschappelijke markt niet benadeeld mogen worden door de moeilijke onderhandelingen over het vrijhandelsgebied. Het vrijhandelsgebied dat de gemeen schappelijke markt met de elf andere O. E.E.S.-landen aanvult" moet naar de me ning van de Westduitse regering meer zijn dan slechts een geleidelijke afbraak van de tolmuren. Daarnaast moet de han delspolitiek der O.E.E.S.-landen op el kander afgestemd worden. Daardoor ont moet het Franse verlangen, dat de verla ging der douanetarieven in het vrijhan delsgebied niet parallel moet lopen met die van de gemeenschappelijke markt weinig wederliefde. De voorstellen voor een compromis komen volgens uitlatin gen van regeringskringen daarop neer, dat met ingang van 1 januari 1959 in alle De V.S. hebben op het proefterrein in de Stille Oceaan bij Eniwetok de vijfde kernontploffing van de reeks van dit jaar teweeggebracht. De explosie vond plaats op de Bikini-Atal. De president van de Sowjet-Unie", maarschalk Worosjilof, en premier Chroesjtsjef zullen in oktober een be zoek brengen aan Cairo. President Nas ser heeft tijdens zijn recente bezoek aan Moskou de Russische leiders uitgeno digd. Peronistische actie in Argentinië Een 40.000 Peronisten hebben te Lanus, een voorstad van Buenos Aires, de militaire leiders herdacht, die na de mislukte peronistische op stand van 9 juni 1956 zijn terecht gesteld. Verscheidene vroegere pero nistische ministers namen aan de be toging deel. Ook te Mendoza hebben tienduizenden peronisten gedemon streerd. Er werd een boodschap ver spreid van oud-president Peron, waar in deze zijn volgelingen opriep, de huidige president, Frondizi, te steu nen, zolang diens regering een „na tionale politiek" volgt en „het volk verdedigt". landen van het vrijhandelsgebied de douanetarieven lineair met 10 procent verlaagd worden. De volgende verlagin gen der douanetarieven zouden dan in het vrijhandelsgebied, overeenkomstig het Franse verlangen, pas na vier jaar moeten beginnen en aangepast moeten worden aan de inmiddels reeds verlaag de douanetarieven in de landen der ge meenschappelijke markt. O Het comité, dat de voorbereidingen daartoe heeft getroffen, deelt mede dat de oprichtingsvergadering der Nederlan- se vereniging van televisie-kijkers is vastgesteld op vrijdagavond 20 juni a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam. Te Kairo zullen donderdag a.s. een Westduits consortium en vertegenwoor digers van de Verenigde Arabische Re publiek besprekingen beginnen inzake de bouw van een scheepswerf te Alexan- drië. Aan dit consortium zal worden deelgenomen door Krupp te Essen en de werf H. C. Stülcken te Hamburg. Op een voetbalveld te Seckau (Oos tenrijk) zijn dinsdag vier schooljongens tijdens een wedstrijd door de bliksem getroffen. Een van hen werd op slag gedood. De anderen liepen ernstige ver wondingen op. 0 In kringen van Oostenrijkse vakbon den verluidt, dat de circa 27.000 politie mannen in Oostenrijk in staking willen gaan als hun iooneisën niet worden in gewilligd. Naar te Washington verluidt zijn Amerika en Engeland overeengeko men een vijftigtal straalvliegtuigen aan Irak, Jordanië en Libanon te leveren. 0 Naar van gezaghebbende zijde t# Athene wordt vernomen, zullen aan de komende NAVO-oefeningen in het ge bied van Kreta alleen Griekse en Itali aanse vlootstrijdkrachten alsmede Ame rikaanse vliegtuigen deelnemen. Turkije zal niet meedoen, ongetwijfeld wegens de spanning tussen dit land en Grieken land over Cyprus. 0 De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zal op zaterdag 28-juni het nieuwe wit gele kruisgebouw te Nispen bij Roosen daal openen. Het gebouw werd geheel door vrijwillige arbeidskrachten in vrij» tijd gebouwd, waardoor men f30.000 op bijkomende kosten wist te besparen. TE KOOP: Groene savoye koolplan- ten. A. STURM, Quarles- polder 11, Lewedorp. TE KOOP GEVRAAGD: Grote en kleine partijen Slachtkippen. M. Kaljouw en Zoon, Molenstraat 20, Grijpskerke Tel. K 1189- 304. TE HUUR GEVRAAGD: Zomerhuisje op Wal cheren van 9 tot 31 juli. - W. VAARTJES, Koren bloemstraat, Zwolle. TE HUUR: Ruime gem. zit-slaap- kamer met vrije keuken, ook voor echtp. z.k. direct te aanv., prijs billijk. Van LOO, Bogardstr. 19, 'Mid delburg. Tel. 3653. Bromfietsen te huur. All Risk Verzekerd. Leeft. 18 jaar. CEVAAL, Molen weg 15j Nieuwland. GEVRAAGD: Een perceel etweide voor 3 weken of langer. - K. HUIJSMAN, St. Lau rens. Tel. 2305. DIVERSEN Bezoekt het kampioen schap le klasse ringrijden op 14 juni v a.s. te Aagte- kerke. Leden en donateurs denkt om uw lidmaat- schapkaarten! PFAFF elektrische kof fer naaimachine reeds voor f362,compleet. Pfaff N.V., Papegaaistraat, Goes. mm Jongedame, 21 jaar, G.G. vraagt per 23 juni te Goes prettige kamer met pen sion. Br. onder No. A 5171, bur. v. d, blad, Goes. Een leuke Dames Pyja ma kost f5.95, f6.95, f7.95 in de speciaalzaak De Goedkope Simon, Goes- Middelburg. Een keurige Heren Py jama voor f6.95 tot f9.95 in de speciaalzaak De Goedkope Simon, Goes- Middelburg. Een flinke Japonschort of moderne Duster koopt U voordelig bij De Goed kope Simon, Goes-Middel- burg. Flinke Verpleegster- schorten f 4.49, Serveer- schorten 11.95, f 2.69 bij De Goedkope Simon, Goes- Middelburg. Köhler naaimachine, de beste v.a. f250,in mo derne kleuren voorradig. Zig-zag apparaten van f22 en f29, Naaimachine-lam pen van f 10.50. J. Hengst, Markt, Westkapelle. Herenhorl. waterproof v.a. f26.70, doublé dames- horl. v.a. f 29.75. Koe- koekklok in vele kleuren v.a. f 26.90. Kleine luxe klokjes van f22.75. J. Hengst, Westkapelle. mm Degene, die een zwart bonte, 154-jarige vaars ver mist, kan deze tegen beta ling onkosten terug beko men, J. LOUWERSE, Ste nenkruisweg, Grijpskerke. Tel. 3775. Zoek belangrijke col lectie of partij postzegels. Postbus No, 756, Amster dam. PFAFF ZIG ZAG naai machines reeds voor f 629.- compleet. Pfaff N.V., Pa pegaaistraat, Goes. Thans nog uit voorraad ■veren nieuwe Erwten gen. Gebr. VAN SIG- ,M, Tel. 207, Markt 68, Westkapelle. Wederom een grote sor tering 2e hands schrijfma chines met garantie. Van der Peijl. Tel. 532, Yerseke. Advies van de zuigelin- genconsultatiebureaux. Doe de luierwas met DRIETEX. Gratis boekje „Waar wetenschap en natuur el kaar ontmoeten". Zend een briefkaart met naam en adres aan: Postbus 27 Hilversum Gun Uzelf het plezier van een stralend- heldere was, want Pré maakt het U zo gemakkelijk. Wast U ook eens met Pré en U zult het ook konstateren: zó fris kan alleen een was geuren, die door en door schoon is! Het is een heerlijk gevoel frisgewassen kleding te dragen. Met Pré gewassen goed geurt als lentebloesem. De kleuren blijven langer mooi. Pré is het wasmiddel voor de moderne vrouw. Zonder waterontharden, zonder inweekmiddel, zonder lang spoelen, zonder nableken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4