ASPRO i De kerk van Serooskerke Fooiloos loo n voor de kappers hoofdpijn Chefarine ..4' DE WERELD Woensdag 11 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Grafmonumenten van Van Tuyl van Serooskerken 2 'aspro5 ,&i <?eet fat: Hondentrouw Vrije prijsvorming thans mogelijk Vestigingsproblemen in huishoudelijke branche Vraag nu de nieuwe drank Maar dan 25 tariefsverhoging Il'dx?Iflti verdwijnt door Kweekschoolopleiding voldoet uitstekend Tactische atoomwapens voor NAVO 4^ beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! mj DOOR VAN L00 Vivisectie is als onderzoekmethode onmisbaar Elburgse kerkeraad over kermis en filmopname Dr. Platteel vertrok naar Nieuw-Guinea Spaans facultatief leervak op Uloschool Lutherse kerkdag 1958 Ongeveer een jaar geleden schreef ik een artikel over de Ned. Her vormde kerk van Aagtekerke, die juist gerestaureerd was. Speciaal over het grafmonument van de ambachtsheer Thibaut, dat zich hier in de kerk bevindt. Ik noemde nog enkele kerken, waarin zulke monu menten te zien zijn, maarvergat de kerk van Stavenisse te noemen. Prompt kreeg ik enkele dagen later een paar brieven uit het land van Tholen, om hierop te wijzen. In de Hervormde kerk te Stavenisse is een prachtige marmeren graftombe aanwezig van de ambachtsheer Hieronijmus van Tuyll van Serooskerke, die in 1669 gestorven is. Zijn echtgenote, Margaretha Huyssen naar wie de Margarethapolder ge noemd is liet dit praalgraf voor hem maken door de bekende beeldhouwer Rombout Verhulst, die verscheidene grafmonumenten heeft gemankt, o.a. dat van De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam en van de Gebroeders Evert- sen in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Ik heb geen gelegenheid gehad dit praalgraf te Stavenisse te gaan hezichti- gen, maar het moet erg mooi zijn. Het geslacht Van Tuyll van Seroos kerke is een oud geslacht, dat al 400 jaar bestaat en waarvan op 't ogenblik nog nakomelingen leven, men denke aan de pas-afgetreden voorzitter van het Rode Kruis en diens zoon, die een lei dinggevende plaats inneemt in het Ned, Bijbelgenootschap. In de Ned. Herv. kerk van Seroosker ke op Walcheren staat eveneens een grafmonument van een telg uit deze fa milie. Hieraan moest ik denken, nu men ook deze kerk gerestaureerd heeft. Eén van de vele, die de laatste jaren onderhanden genomen zijn en die juist vandaag in ge bruik genomen wordt. Een paar jaar terug heeft men de to ren opgeknapt, het eigendom van de burgerlijke gemeente. Toen heeft men voor de toegang tot de toren een andere plaats gekozen, n.l. onder de toren. Voor dien kon men de toren beklimmen door een deur aan de buitenkant, die nu toe gemetseld is. Daardoor is ook overbodig geworden de drempel van deze toren- trapdeur, een onbehouwen steen van bijna 2 m lang, die meer dan drie eeu wen lang als zodanig dienst gedaan had Nu ligt de steen naast de toren. Over deze vreemde steen zou heel wat te vertellen zijn. Maar dan zou ik moe ten gaan schrijven over de Zeeuwse vluchtbergen. Of dat werkelijk hoogten zijn geweest om bij hoog water op te vluchten, dat wel zoals ouderen me nen offerbergen. Dat gaat echter bui ten mijn onderwerp van deze keer en gebeurt later nog wel eens. Op de beide pilaren van het kerkhek staat het oude wapen van Serooskerke: een kerk omgeven door 3 rozen. Een letterlijke weergave dus van de naam. Toch heeft de naam niets met een roos te maken, waar is waarschijnlijk ont staan uit de persoonsnaam Alart (de naam Allaart komt hier nog voor). Uit Ser Alartskerke is via de verbasteringen Ser Aertskerke en Seroirtskerke de te genwoordige naam ontstaan. Toen het geslacht Van Tuyll deze am bachtsheerlijkheid in bezit kreeg, heeft de gemeente dat wapen (met verande ring van kleuren) overgenomen: 3 gou den hondenkoppen op een blauw veld. Zoals alle oude kerken, was ook die van Serooskerke oorspronkelijk een Roomse kerk. Toen Middelburg zich in 1574 aan de Geuzen had overgegeven, was heel Walcheren van de Spanjaarden verlost en werd het gebouw voor de Ge reformeerde eredienst ingericht. Een paar bekende predikanten waren: Bernardus Somer, die met Margaretha de Ruyter (een dochter van Michiel) was getrouwd, die hier stond van 1664 1667; Mattheus Gargon, de schrijver van het bekende werk „De Walcherse Arca dia", die hier dienst deed van 17021707. Beide zijn naar Vlissingen vertrokken. Een kwart eeuw geleden was in Seroos kerke predikant de bekende dr. J. H. Gunning. Tegen de zuidelijke kerkmuur staat een mooi hardstenen grafmonument van Philibert van Tuyll van Serooskerke, een van de vroegere ambachtsheren, en zijn vrouw Vincentia Magdalena van Swieten. Ze staan in biddende houding met een hondje (het zinnebeeld van trouw) aan hun voeten. Aan weerskan ten van de steen bevinden zich 16 wa pens van voorname familie's, die met het echtpaar verwant waren. Behalve hun eigen wapens lezen we plaatsnamen die nog bestaan, zoals Borssele, Naald wijk, Ophemert, van Wijngaarden. De grootvader van deze Philibert (die dezelfde naam droeg) had in 1567 de ambachtsheerlijkheid Serooskerke ge kocht uit de failliete boedel van Maximi- liaan van Bourgondië, de laatste Heer van Veere. Hij noemde zich echter niet naar deze plaats, maar naar Serooskerke op Schouwen, welke heerlijkheid deze Ingezonden mededeling (Adv.) die niet wijken wil helpen direct e Deze zomer zal de Amerikaanse com missie voor atoomenergie onderzoeken, of men bij de aanleg van een haven in Alaska in het Noordpoolgebied gebruik zal kunnen maken van kernontploffin gen. In Toronto is maandagavond een blok huizen van vier verdiepingen door een grote ontploffing verwoest. Acht of ne gen mensen worden vermist, men vreest, dat zij onder het puin bedolven zijn. Vermoed wordt, dat de ontploffing zich heeft voorgedaan bij de verwarmingske tel in de kelder van het huizenblok. Op het ogenblik van de ontploffing werkten daar twee mannen. familie reeds bezat. Ook kocht grootva der Philibert de helft van Biggekerke en van het kasteel Popkensburg. Hij was burggraaf van Zeeland en rentmeester generaal Bewester Schelde, Rooms- Katholiek en een tegenstander van de Prins van Oranje. Toen de laatste in 1573 -'74 Middelburg belegerde, lag er dan ook een sterke Spaanse bezetting op het kasteel Popkensburg, waar Philibert woonde. Maar het heeft niet geholpen, Middelburg heeft zich aan de Prins moe ten overgeven. Door huwelijken zijn de kinderen en kleinkinderen van grootvader Philibert Protestants geworden, ook de Philibert van het grafmonument. Toen diens vrouw in 1628 stierf, heeft hij een graf kelder laten maken met de grafsteen er boven. Hij is later hertrouwd met Cor nelia Elisabeth van Reede, die hem 2 zonen schonk. In 1661 is hij gestorven en bij zijn eerste vrouw begraven. De am bachtsheerlijkheid Serooskerke is kort daarna in een ander geslacht overgegaan Op het laatst der vorige eeuw zijn de gedenktekenen van het geslacht Van Tuyll van Serooskerke te Stavenisse, Kapelle (hier ligt ook een Van Tuyll be graven) en Serooskerke grondig geres taureerd. Ze waren erg vervallen. Een nakomeling heeft toen gezorgd, dat de grafmonumenten van zijn voorvaderen weer in verzorgde toestand kwamen. L. v. W. Ingezonden mededeling (Adv.) De ene bespreking na de andere... een telefoon die niet stilstaat... Wees zeker! Neem bij begin van hoofdpijn of kou onmiddellijk 'ASPRO'! Dan behoudt U onder alle omstandig heden Uw opgewektheid. Hoofdpijn opkomende kou U bestrijdt het snel en zeker met 'ASPRO'. 'ASPRO' betekent: zich een ander mens voelen, opgewekter, prettiger 'ASPRO' Is onschadelijk en 'Irriteert Uw maag nletl De oude witte bastaardreu, Fi- do, die zijn naam en de spreek- A" woordelijke trouw van zijn ras eer aandeed als weinig van zijn y, soortgenoten, is niet meerT Schoolkinderen vonden zijn ka daver op het binnenweggetje, dat naar het middenitaliaanse dorpje l Luco di Mugello leidt, waar Fi- do's baas vijftien jaar geleden bij w een luchtaanval om het leven y kwam. De trouwe hond liep nog elke avond naar de bushalte, waar hij zijn baas bij thuiskomst van 1 diéns werk altijd begroette, en 3f T besnuffelde de uitstappenden, in t de hoop zijn meester eens terug J -je te vinden. 1 De burgemeester van het stad- je, waar verwanten van de over- "K ledene voor het dier hadden ge- 1 zorgd, besloot, dat Fido buiten 't w kerkhof begraven zal worden, zo T dicht mogelijk bij de plek, waar i 1 zijn baas ter aarde werd besteld. Vertrouwen voor Birmaanse regering De nieuwe Birmaanse regering heeft het vertrouwen van het parlement ge kregen. Een motie van wantrouwen van de oppositie werd met 127 tegen 119 stemmen verworpen. Premier Noe verzekerde de vergadering, dat hij 'n strikte neutraliteit zal handhaven en dat geen communist in een leidende positie zal komen. (Van een onzer verslaggevers) De Prot. Christelijke Bond van Detailhandelaren in luxe en huis houdelijke artikelen „Prodeha" telt thans bijna 500 leden. In het af gelopen jaar steeg de omzet in deze branche met 5 ®/o tegenover 15 in de daaraan voorgaande jaren. De vier eerste maanden van dit jaar gaven een kleine teruggang te zien. Dit deelde de voorzitter, de heer J. F. Mulder, mee op de te Arnhem gehouden jaarvergadering. „Nu de concurrentie weer volop haar werk doet is er voor minister Zijlstra alle aanleiding, na te gaan, of de vrije prijsvorming niet her steld kan worden", aldus de voorzitter. Rond het door bondssecretaris W. P. Hollebrahds uitgebrachte jaarverslag ont wikkelde zich een levendige discussie. De beëindiging van de koffie-oorlog werd niet door alle leden met gejuich begroet. Men wilde eerst wel eens resul taten zien op de beloften van de andere partij. De heer Hollebrands wees op het belangrijke resultaat, dat men thans met de kruideniers samen een commissie heeft, om tegen het cadeaustelsel op te treden. De textiel- en de huishoudelijke branche behielden zich overigens het recht voor, een nieuwe actie te beginnen, als de beloften van de kruideniers niet tot tastbare resultaten leiden. De enige definitieve oplossing van de huidige strijd is zijns inziens een werkelijk slui tende wetgeving op het cadeaustelsel. Het Vestigingsbesluit voor de huishou delijke artikelen wordt thans herzien. Hierbij dreigt het gevaar, dat het depar tement enerzijds erg vrijgevig is met het verlenen van vergunningen aan andere branches, om huishoudelijke artikelen te verkopen, terwijl anderzijds van de on dernemers in laatstgenoemde branche Ingezonden Meded. (adv.) ieders stn, lak (Van een onzer verslaggeefsters) „De bestedingsbeperking vormt nog steeds een rem voor de verbetering van onze tarieven. En alleen wanneer de ta rieven met tenminste 25 worden ver hoogd, zullen wö In I960 misschien kun nen beginnen met de invoering van het fooiloze loon in bet kappersbedrijf". Dit verklaarde de heer A. W. Bonhof (Den Haag), secretaris-penningmeester van de Chr. Kapperspatroonsbond, maandag op de jaarvergadering in Zeist. De heer Bonhof wees eveneens op het volgens hem onbillijke generaliseren van het „verval" (fooien e.d.). Voor het kap persbedrijf wordt n.l. 20 van het loon als verval bij het belastbaar inkomen opgeteld, terwijl het in werkelijkheid op het platteland vaak ver onder en in de grote zaken vaak ver boven de twin tig ligt. De instelling van een bedrijfschap of een branchecommissie voor het kappers- hedrijf laat nog steeds op zich wachten. De secretaris verklaarde in zijn jaarver slag echter, dat de C.K.B. alle pogingen in die richting steunt. In 1957 sloot de C.K.B. zich samen met de rooms-katholieke patroonsorganisatie aan bij het International Artistique de Coiffure, een Europese federatie, die be middelend optreedt bij het organiseren van internationale wedstrijden in de ver schillende landen. Mede op aandrang van West-Duitsland zal men proberen, in de S.I.A.C. een Christelijke sectie te vor men. ERELID Onder luidruchtig applaus werd de heer G. Overdevest (Den Haag) be- AUTO VOOR NEDERLANDSE PREDIKANTE IN BERLIJN De predikante van- de Nederlandse ge meente in Berlqn, da. E. A. Ruys, heeft zondagmorgen na de kerkdienst een auto in ontvangst genomen, die haar voor haar werk door Nederlandse vrienden is geschonken. Bij de overdracht deelde de heer J. B. Th. Spaan, uit Amsterdam, die het initiatief had genomen voor de actie ,een auto voor da. Ruys", mee, dat de actie mogelijk is geworden, doordat een maandblad voor vrouwen („de vrouw en haar huis") er ruchtbaarheid aan heeft gegeven. Da. Ruys is predikant voor de geza menlijke Nederlandse protestantse ker ken in Berlijn. Haar gemeente telt 2000 zielen, maar is verspreid over een gebied ter grootte van de provincie Utrecht. Naar schatting van de deskundigen van de EGKS zullen de voorraden ko len van de mijnen in de gemeenschap in het derde kwartaal van dit jaar nog met 2 miljoen ton toenemen, ondanks vermindering van de productie. Ge schat wordt dat in het derde kwartaal 0.7 miljoen ton minder geproduceerd zal worden, als gevolg van de zomer vakantie en de verminderde afzetmo gelijkheid. noemd tot erelid van de C.K.B. De chris telijke kappers betuigden hiermee hun dankbaarheid voor de vele verdiensten van de heef Overdevest als concourspro motor en als voorzitter van de afdeling Nederland van de S.I.A.C. Zowel de voorzitter, de heer S. Oud- akker (Hillegom) ais de secretaris, we zen op de noodzaak van Christelijke or ganisatie. Zij spraken hun teleurstelling uit over de vaak onsportieve tegenstand van de neutrale patroonsbond. De C.K.B. heeft momenteel 500 leden, verdeeld over tien afdelingen. Ingezonden mededeling (adv.) Russische tankschepen voor Indonesië Indonesië heeft dinsdag een Rus sisch tankschip, dat het onder vigueur van de tussen de beide landen ge sloten credietovereenkomsten ten be drage van 100 miljoen dollar van de Sowjet-Unie heeft gekocht, formeel overgenomen. De waarde van dit 4.000 ton grote schip, dat twee jaar geleden in Finland werd gebouwd, wordt geraamd op 1,8 miljoen dollar. Een tweede Russische tanker, ter waarde van 1,5 miljoen dollar, wordt woensdag in Djakarta verwacht. De minister van buitenlandse za ken Subandrio bracht in gezelschap van de Russische ambassadeur Dmitri Zhukov, en de chef-staf van de In donesische marine, schout bij nacht Subiyakto, een inspectiebezoek aan nieuw schip. De Russische bemanning, die het schip naar Tandjong-Priok over bracht, zal binnen een week naar Rusland terugkeren aldus werd be kend gemaakt. Buitengewoon congres van de Poujadisten De tegen belasting gerichte beweging van Pierre Poujade zal donderdag een buitengewoon congres houden in Angers (West-Frankrijk) om de toekomst van de beweging en de eventuele ontbinding van haar vertegenwoordiging in het par lement onder het oog te zien. De 40 poujadisten in de nationale ver gadering hebben eensgezind voor de in vestituur van De Gaulle gestemd. Over de kwestie van de volledige bevoegdhe den waren ze echter verdeeld. Poujade zou druk op zijn partijgenoten hebben uitgeoefend, ofn tegen De Gaulle te stemmen, omdat de generaal geen poujadisten in zijn regering had opgeno men. De ontwikkeling van het effect van de kweekschoolwet op de nieuwe opleiding is nog niet voltooid. Deze ontwikkeling wordt mede beïnvloed door in de prak tijk opgedane ervaring. Dat de nienwe opleiding inderdaad belangrijke verbete ringen heeft meegebracht, vooral wat de pedagogische bekwaamheid en de oefe ning in de praktijk van het lesgeven be treft, kan wel worden geconstateerd. Dit deelt de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de wet tot wijziging van de kweekschoolwet. Dat anderzijds bij de nieuwe opleiding een tekort aan parate kennis kan optre den, omdat daar minder dan voorheen' de nadruk op wordt gelegd, is een. reëel gevaar, dat ook de minister heeft onder kend. Een dergelijk tekort behoeft echter zijns inziens geenszins inherent te zijn aan de nieuwe opleiding. Het komt de minister bij nadere over weging wenselijk voor, de bezitsters van een akte voor het vak nuttig handwer ken niet alleen voor het lager onderwijs, doch ook voor het buitengewoon lager onderwijs bevoegd te verklaren. Hetzelf de wordt voorgesteld ten aanzien van de bezitsters van de aan de akte gelijkwaar dige aantekening voor dat vak. Christelijke gezondheidskoloniën Onder voorzitterschap van ds. P. Nomes (Den Haag) heeft de Vereni ging voor Christelijke Gezondheids koloniën haar jaarvergadering ge houden. De besprekingen liepen voor een groot deel over de financiële zorgen, waardoor het bij de stijgende kosten van onderhoud van de koloniehuizen, moeilijk valt, de noodzakelijke voor zieningen te treffen. Naar de mening van het hoofd bestuur en van de afdelingen letten de school- en huisartsen bij de selectie van de uit te zenden kinderen te veel op nervositeit en psychische afwijkin gen, waardoor de verzorging in de huizen zeer wordt bemoeilijkt. Ge vraagd zal worden bij de uitzending meer aandacht te schenken aan het lichamelijk zwakke kind. De vereniging heeft in Egmond drie koloniehuizen. Het bestuur werd gemachtigd, het kleinste en oudste daarvan, het „Zeehuis", te verkopen. diploma's gevraagd zullen worden voor de verkoop van zaken als schrijfbehoef ten en verfwaren, die steeds tot hun as sortiment hebben behoord. De bonden zijn hier zeer waakzaam. Verscheidene leden wezen op de moei lijkheden bjj opvolging of overdracht in een zaak met een uitgebreid assortiment, dat zich over meerdere groepen uitstrekt. De opvolger moet dan zoveel vakdiplo ma's halen, dat hij „bijna professor en 8» jaar oud" zou zijn, voor bij volledig bevoegd is. De organisaties zoeken de oplossing in deze richting, dat men het diploma of de diploma's voor de belang rijkste groepen zal moeten behalen en dan voor de overige artikelengroepen vrijstelling krijgt. Generaal Jean Valluy, de Franse op perbevelhebber der N.A.V.O.-strijdkrach- ten In Midden-Europa, heeft te Parijs verklaard, dat het westen niet langer uitsluitend kan vertrouwen op de af schrikwekkende werking van zijn stra tegische wapens (luchtmacht) en dat de N.A.V.O.-grondstrijdkrachten in Europa met tactische kernwapens moeten wor den uitgerust. Hij deelde mee, dat de thans onder zijn bevel staande strijdkrachten niet sterk genoeg zijn, om een Sowjet-Rus- sische aanval bij voorbaat kansloos te maken. Volgens hem beschikt de Sowjet- Unie in Oost-Europa over ongeveer vijf tig divisies, waarvan er twintig uitslui tend uit Russen bestaan. Deze divisies zijn modern uitgerust en sterker dan de hiertegenover staande West-Europese strijdkrachten. De Duitse generaal Speidel, de opper bevelhebber der N.A.V.O.-strijdkrachten in Midden-Europa, schatte de sterkte van het N.A.V.O.-schild in Vfest-Europa op een kleine twintig divisies. „Dit schild is zeer dun en daarom moet onze lans (de kernwapens) zeer hard en zeer snel kunnen treffen", aldus generaal Speidel. Ingezonden mededeling (adv.) Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel lablei dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Ingezonden mededeling (Adv.) jjjpHfjjjp Blazers v.a, f38,80 Sportcolberts v.a. 36,75. Pantalons v.a. f 15,75. Kam- *aren costuumsv.a. f78,50. Weekend shirts' v.a. f 11,20. Korte Noordstraat 4 Middelburg Vele leden van de Tweede Kamer hebben bij het onderwerp „vivisectie", dat is aangeroerd door het ontwerp van wet tot wijziging van een tweetal artikelen van het wetboek van straf recht, de mening uitgesproken, dat vi visectie als onderzoekmethode niet kan worden gemist. De regering is 't daar mee eens. Het is naar de mening van de regering niet mogelijk, hogere dier soorten van toepassing van vivisectie geheel uit te sluiten. Voor de regering blijft echter de vraag, of niet een vergunningsstelsel aanbeveling verdient, op verschillen de gronden aan de orde. Hiervan dient nog nadere studie te worden gemaakt, waarbij overwogen wordt, of het nut tig kan zijn, te onderzoeken, welke er varingen zijn opgedaan in landen, waar te dezer zake wettelijke regelingen be staan. Voornemens om tot een registratie en op den duur tot een verbod van kettinghonden te komen, bestaan voor hands niet. De regering meent, dat een strikt verbod van oogkleppen voor paarden bij gemeentelijke politieverordening als ongewenst moet worden be schouwd.. Indien blijkt, dat het uit oogpunt van verkeersveiligheid niet verant woord zou zijn aan een bepaald paard, dat bijv. met oogkleppen groot gewor den is, deze te ontnemen, zal een „uit zondering van toepassing moeten zijn. Deze uitzondering zal o.m. ook golden voor draf- en renpaarden. De viering van het 725-jarig bestaan van Elburg heeft de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk in deze gemeente zoda nig ongerust gemaakt, dat zij de predi kanten, ds. J. Verwelius en ds. B. G. A. van der Wiel zondag een kanselbood- schap heeft doen voorlezen, waarin ge zegd wordt, dat speciaal een in het ver schiet liggende kermis de kerkeraad met zorg vervult. Maar ook het tromgeroffel op de morgen van de tweede pinkster dag, de autocross van 's middags en de zeilwedstrijd op hemelvaartsdag, die ge deeltelijk zelfs onder kerktijd werden gehouden, hebben de kerkeraad ontsteld. Tevens wordt gewaarschuwd tegen een film, die op instigatie van de Christelijk gemengde zangvereniging „Scheppings- gave" wordt opgenomen in de buurt schap „Oostendorp". Op zichzelf belooft deze film zeer interessant te worden, al dus de boodschap, maar de houding van verscheidene medewerkenden zal bij vertoning zeker de lachlust op wekken en dit is schandelijk, daar de mogelijk heid bestaat dat de film vertoond wordt, wanneer spelers reeds zouden zijn over leden. Vele ouders in Oostendorp hebben hun kinderen van school thuisgehouden, op dat zij niet aan de lens van de camera zouden worden blootgesteld. De filmop- neming van Oostendorp en de Oosten- dorpse bevolking is thans afgelast. Met zijn echtgenote, doch zonder zijn kinderen, die in Nederland blijven, is dr. P. J. Platteel, de nieuwbenoemde gouverneur van Nieuw-Guinea gister ochtend per KLM-vliegtuig van Schip hol vertrokken. Hij zal na zijn weken lange intensieve voorbereidingen, no dig om zich over Nieuw-Guinea te oriënteren, eerst enkele dagen ver pozing zoeken in Rome en daarna In Manilla. Hij wordt op dinsdag 17 juni in Biak verwacht. Reeds anderhalf uur na zijn aankomst aldaar volgt op woensdagochtend 18 juni zijn officiële ambtsaanvaarding. De gouverneur "werd vanochtend o.m. uitgeleide gedaan door de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders en de oud-gouverneur, dr. J. van Baal. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft gemeend in het ontwerp van wet tot wijziging van de kweekschoolwet voor te stellen, een akte Spaans l.o. in het leven te roepen. Dit is gedaan ter wille van die onderwijzers, die naar de West emigreren, waar het zeer op prijs wordt gesteld, dat leer krachten een bevoegdheid voor deze taal bezitten. In verband hiermede acht de minister ook het opnemen van het vak Spaan* in de lager-onderwijswet 1920 noodzake lijk. Door deze wijziging zal het mogelijk worden, aan scholen voor uitgebreid la ger onderwijs het vak Spaans als facul tatief leervak aan het leerplan toe te voegen. Prinses Irene verricht tewaterlating H.K.H. Prinses Irene is voornemens, zaterdag 12 juli de plechtigheid te ver richten bij de tewaterlating van het naar haar te noemen motorschip van de Oran- jelijn, dat momenteel in aanbouw is bij de werf „De Merwede" te Hardinxveld- Giessendam. Dit schip is bestemd voor de vaart op Canada en de grote meren. Chinezen verlaten Indonesië De Koninklijke Java-China Paketvaart lijn is voornemens, haar passagiersdienst tussen Hongkong en Indonesië, die kort geleden in verband met de luchtaanval len in de Indonesische waterèn tijdelijk werd gestaakt, te hervatten. De „Tjiwangi" zal een proefreis naar Djakarta maken via Singapore. In Dja karta zullen zich meer dan 1000 Chinese passagiers inschepen, die naar hun va derland afreizen. De lutherse kerkdag zal zondag 6 juli gehouden worden op het terrein van het sportpark „De Bilderberg" te Ooster beek. Het programma van de kerkdag, die dit jaar als motto draagt „wat geen oog heeft gezien", vermeldt een volledige hoofddienst in de open lucht (d.w.z. £at aansluitend aan de woordverkondiging ook* het II. Avondmaal zal worden be diend, met medewerking van een zang koor, alsmede van een uit Herford (Did.) afkomstig zg. „Posaunenchor". Andere punten, zijn o.m. bijbelstudie in groepen, en een door Ted Logeman en Jan Wit geschreven spel,- getiteld „Maarten Lu ther taal en teken!', gebaseerd op en kele episoden uit het leven van de her vormer. Vergeleken bij het vorige jaar is het speciale jeugdprogramma, de „jeugd- kerkdag", nog wat uitgebreid. Deze massale kerkgang van luthera nen uit het gehele land zal gesloten worden door de president van de Lu therse synode, dr. J. P. van Heest.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3