GENERALE REPETITIE Gelezen in-andere bladen RADIO EN TELEVISIE Aambeien? Beambten voelen zich thuis in bedrijfsbond SCHIPPER WILLEM KORVING MAN VAN DE MAAND Uw haar glanst mooier met -haarcrème Dinsdag 10 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Nog geen,CAO in kleinmetaal Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren mee Geslaagde kadercursus Nederlander redt Expo van rattemnvasie HEMOTABS Veertarieven I Veertarieven II (Van een onzer verslaggevers) De Landelijke Beambtengroep van de Christelijke Metaalbedrijfs- bond is voor de eerste maal in gewone vergadering bijeen geweest. Ruim 4200 leden uit het technisch, toezichthoudend en administratief personeel in de metaalbedrijven vormen thans deze groep. Vroeger waren zij lid van de afzonderlijke Christelijke organisaties van tech nici, van werkmeesters en van de kantoor -en handelsbedienden. Daar na gingen ze over naar de Ned. Chr. Beambtenbond, die uit een fusie van bovengenoemde organisaties ontstond. Tenslotte werden ze in de inmiddels tot bedrijfsbond omgevormde C.M.B. opgenomen. Pessimisten voorspelden, dat de be ambtengroep na toetreding tot een voormalige handarbeidersbond daarin ten onder zou gaan. De voorzitter, de heer J. Lanser, kon zaterdag verklaren, dat na twee jaar practijk de onjuist heid van dit vermoeden zonneklaar ge bleken is. De groep is een springle vend en actief deel van de C.M.B. ge worden. Men koos in de Christelijke vakbeweging voor bedrijfstaksgewijze organisatie als logisch gevolg van de Christelijke visie op onderneming en bedrijfstak als gemeenschappen, maar ook omdat dit een noodzakelijke aan passing was aan de ontwikkeling van de maatschappij. Het ging dus zowel om het beginsel als om het belang en de uitkomst heeft bewezen, dat dit juist gezien was. De heer Lanser constateerde, dat in de metaalindustrie nog diverse cate gorale bonden opereren. „Mogen zij spoedig inzien, dat de ontwikkeling van de maatschappij om nieuwe instru menten vraagt en dat het vasthouden aan oude vormen slechts getuigt van een verwrongen standsgevoel en van een ernstig gebrek aan visie op de toe komst", aldus spr. De c.a.o. voor de beambten in de metaalindustrie moet nodig worden herzien, omdat ze niet meer aan rede lijke eisen voldoet. Het is niet in te zien, waarom dit contract zoveel min der moet zijn dan dat van de hand arbeiders in onze bedrijfstak, werd opgemerkt. De werkgevers schijnen ook te vinden, dat er hier wel wat te verbeteren valt. In de kleine metaalnijverheid be staat echter nog in het geheel geen beambten-c.a.o. en de werkgeversorga nisaties hebben meegedeeld, dat ze daaraan ook geen behoefte hebben. De C.M.B. zal met deze laakbare en onbe grijpelijke houding echter geen genoe gen nemen, aldus de heer Lanser. In Beiroet zijn zondagnacht weer aan slagen gepleegd. Op zeven punten in de stad ontploften tijdbommen. Voor zover bekend zijn zeven mensen gewond en is grote schade aangericht. President Soekarno zal in de loop van deze week een bezoek brengen aan Soe- rabaja. Hij zal daar twee dagen verblij ven. Een bezoek aan Midden-Sumatra zal vooralsnog niet plaats hebben. Een bezoek aan Padang staat weliswaar bin nen niet al te lange tijd op zijn reispro gramma. Ingezonden mededeling (Adv.) - winnaar van de haringrace 1958 - NOG EENS LAAT DE SCHADE OPNEMEN Naar aanleiding van verschillende brieven komen wij nog eens terug op een kwestie, waarover wij reeds vroeger enige adviezen gaven. Het gaat hier om de ogenschijnlijk ge ringe schade bij een kleine aanrij ding. Het doet er niet toe of een fiets even een auto raakt, een brom fiets door een kleine aanrijding al leen maar omvalt, zodat de schade laag lijkt bijna altijd volgt na weken, soms maanden, de verras sing: een schadenota van een ver zekeringsinstelling, die altijd veel en veel hoger is dan men had ver wacht. Er valt dan niets meer te bewijzen. Of, uitgaande van het indemniteits (schadevergoedings)beginsel, wel licht ook een vergoeding van nieuw voor oud is berekend, kan niet meer worden nagegaan. Ook niet, of er meer is hersteld, c.q. meer voor re kening van de aanrijder is gebracht, dan hij verplicht is te vergoeden. Wij hebben daar zeer wonderlijke dingen van gezien. Bijvoorbeeld een nota, waarbij in rekening werd ge bracht het uitdeuken van een linker spatbord en een linkse lamp, terwijl de aanrijding door de bakfiets schuin aan de rechterzijde plaats vond. De nota kwam na maanden en daar er ook geen proces-verbaal was opgemaakt, kon de bakfietsbe rijder niet bewijzen. Wat men doen moet, OOK bij een „naar het schijnt" kleine aanrijding? Naam en adres vragen van degene, die werd aangereden (deze op zijn beurt vraagt natuurlijk eerst UW adres), vragen waar en wanneer het aangereden voertuig te bekijken is en direct een expert zenden, om de schade op te nemen. Het is goed koper, die kosten te betalen en ver kleint u althans het risico, een no deloos hogere rekening te moeten voldoen. Overigens, om misverstand te voor komen: de schuld van die nodeloos hoge- rekening berust niet altijd bij de verzekerings-maatschappij. Het MAGISCH VLECHTWERK Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen: 1 Gevuld, 2 pracht en praal, 3 rolgordijn, 4 heideplant, 5 zeilwedstrijd, 6 behoeftig. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Uitwas/jas, 2 kriek/ Po/ra, 3 dolik/atap, 4 anode/kano, 5 literator, 6 zegelring, 7 ezel/ook/pa, 8 goed/oer/ra, 9 en/lampion. Vertikaal: 1 Uk/dal/zege, 2 ironie/ zon, 3 til/O.T./geel, 4 wei/deel/da, 5 akkerloon, 6 spa/ka/roep, 7 jota/tik/ R.I., 8 ara/non/pro, 9 sap/orgaan. zijn de verzekerden zelf, soms met medewerking van de reparateur, die proberen, meteen maar andere her stellingen „voor rekening van de verzekering" te brengen. GEBREK AAN INZICHT Huurt men uitzicht? Een wonderlijke vraag lijkt dit en u denkt aan een plaatsje achter een raam op Prins jesdag of zo. Maar in één week kre gen wij diverse brieven van men sen, die menen, dat ze RECHT op uitzicht hebben en niet willen, dat achter hun tuin wordt gebouwd, waardoor achteruitzicht op een op een open terrein VOOR hen bo- plein vervalt, die niet willen, dat men worden geplant vanwege het uitzicht etc. U huurt nooit uitzicht, als dat waar was, zouden er geen steden bestaan. U zult zich dus bij de feiten neer moeten leggen. WAT IS DE KEMA? Wij kochten onlangs een electrisch ap paraat en men toonde ons toen aan, als extra reclame blijkbaar, dat het artikel was goedgekeurd door de KEMA. Wat is dat voor een instel ling? De KEMA is een instelling, waarvan de werkzaamheden al worden aan gegeven door de volledige naam: „Keuring Electrische Materialen". Electrische materialen en artikelen, die door de KEMA zijn onderzocht en goedgekeurd, zijn inderdaad goed. Een KEMA merk geeft dus inder daad een zekere garantie omtrent kwaliteit (en afwezigheid van ge vaar). De KEMA is te Arnhem ge vestigd. Ze verstrekt ook een lijst van goedgekeurde zaken. Maar een leek heeft daar niet zoveel aan. DE AUTOPED Deze tip is speciaal voor ouders van steppende kinderen. Wij raden u aan, uw kinderen er aan te wennen, bij het steppen afwisselend met hun rechter en linker been af te zetten. Dit tegen eenzijdige ontwikkeling. Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft Schipper Willem Korving, win naar van de haringrace 1958, uitge- roep.en tot Man van de Maand. Deze eervolle onderscheiding ging verge zeld van 1000 sigaren, welke hem vrijdagavond namens de Nederland se Sigarenindustrie werden overhan digd, toen zijn schip „De Sigurda" (de Sch. 201 van de rederij Gebrs. van Leeuwen) de Scheveningse haven weer was binnengelopen, met Hol landse Nieuwe volgeladen. Hier ziet U de Man van de Maand temidden van zijn wakkere bemanning, genie tend van de welverdiende sigaren! Sedert september van het vorig jaar heeft een vrij groot aantal leden van de anti-revolutionaire jongerenorganisatie, de ARJOS, een gedeeltelijk mondeling, gedeeltelijk schriftelijk gegeven kader cursus gevolgd. Vorige week vrijdag en zaterdag is deze ARJOS-cursus, die een volledig succes is geworden, besloten met 'n zeer geanimeerde conferentie in 't jeugdcentrum „Overvborde" te Rijswijk. Zaterdagmiddag mochten de cursisten tij dens de slotzitting in het Dr. Kuyperhuis te 's-Gravenhage, die o.m. werd bijge woond door de voorzitter van de A.R.P. dr. W. P. Berghuis, het cursusdiploma in ontvangst nemen. De zeven beste cur sisten kregen bovendien een exemplaar van „Het volk ten baat", een geschiede nisboek over de Anti-Revolutionaire Partij. Zaterdagmorgen brachten de cur sisten een bezoek aan het Binnenhof, waar ze de Ridderzaal en de gebouwen van Eerste en Tweede Kamer bezichtig den. In de Tweede Kamer vertelde de a.r. fractieleider, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot iets over het werk in de Kamer. De deelnemers kwamen uit alle stre ken van het land en uit verschillende maatschappelijke milieu's: studenten, onderwijzers, landbouwers en fabrieks arbeiders. De zes hoofdvakken waren: A.R. beginselen, Staatsinrichting, Econo mie, Sociologie, Parlementaire Geschie denis, A.R. praktijk. Het laatste vak was onderverdeeld in Bezitsvorming,' Agra rische structuur veranderingen, P.B.O. en ondernemingsraden, Europese Economi, sche Gemeenschap en Overheid en On derwijs. Z.K.H. Prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene zijn vanmiddag uit Oostenrijk in Nederland terugge keerd. De prins en de prinsèssen hebben het afgelopen weekend in Wenen een in ternationaal concours hippique bijge woond. De Amerikaanse democratische leider Adlai Stevenson heeft medegedeeld, dat hij in juli een bezoek van een maand aan de Sovjet-Unie zal bréngen. Hij mag in verscheidene voor buitenlanders ver boden gebieden komen. Stevenson heeft als gast van de Sowjet-rege- ring te reizen en zal zelf de kosten van zijn reis betalen.' Zaterdag is in Londen de gene rale repetitie gehouden voor de „Trooping the Colour", welke op 12 juni plaats zal vinden. Foto: de „Horse Guards" blijken nog steeds van meetkunde en rechte lijnen te houden. Ingezonden mededeling (Adv.) Een aantal paviljoens op de Wereld tentoonstelling te Brussel is door rat ten bedreigd geweest, doch de knaag dieren zijn door een Nederlander ver jaagd. In het Nederlandse paviljoen en ook in de buurt van de afdelingen van de Sowjet-Unie, de Verenigde Naties, de Scandinavische landen, Zwitserland en Belgisch Congo bleken onlangs rat ten in grote aantallen aanwezig te zijn. Het Nederlandse commissariaat deed onmiddellijk een beroep op het departement van landbouw in Den Haag, dat een deskundige, de heer Langeveld, die een grote faam op dit gebied heeft verworven. Hij nam con tact op met de leiding van de ten toonstelling, om de bestrijding op grote schaal te organiseren. Vijftig kilo vergif werd over het tentoonstellingsterrein verspreid, een hoeveelheid, genoeg om duizend rat ten te doden. Thans zijn er geen rat ten meer het vergif heeft zijn werk afdoend gedaan. Thans is er iemand aangesteld, die zich aan de hand van de door de heer Langeveld gegeven aanwijzingen, voor de rest van de duur van de tentoonstelling met de fattenbestrijding zal bezig houden. Op een persconferentie heeft de heer Langeveld verklaard, tlat, als er geen maatregelen waren genomen, de ten toonstelling gevaar zou hebben ge lopen, door rattenlegers te worden overrompeld. 0 In Istanbul is zondag een anti-Britse en anti-Griekse betoging gehouden, waarbij een pop die'aartsbisschop Maka- rios voorstelde werd verbrand. Sprekers op de bijeenkomst eisten verdeling van Cyprus in een Griekse en een Turkse WOENSDAG 11 JUNI 1958 HILVERSUM I <402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.45 Waterst. 9.40 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Metropole ork. en klein koor. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag v. d. Bond v. Geref. Mannenverenigin- gen. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.30 Fluit, cello en piano. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtournooi. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils- muz. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organi satie- en verenigingsleven. 18.30 Koor zang. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangeli satiesamenkomst. 21.30 Geestelijke liede ren. 22.00 Hervorming van de onderne ming, caus. 22.20 Amus. muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 ram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded.. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gram. 14.00 Viool en cello. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 Volks- muz. 16.15 V. d. zieken. 17.00 Vakantie- tips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Henk Dennert: Curagaose mu ziekinstrumenten. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Herinneringen aan wereld kamp. voetbal. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 We- reldkamp. voetbal, rep, 21.05 Metropole- ork. en soliste. 21.35 Rook, hoorspel. 22.10 Wereldkamp. voetbal, nabeschouwing. 22.20 Koorzang. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13:00 Nws. 13.11 Strijkkwartet en alt. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Blaas-ens. 17.50 Boekbespr, 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55 Nws. 23.00 V, d. zee lieden. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO: 17.00—17.40 V. d. kleuters. NTS: 18.4520.50 Eurovisie, wereldkamp. voet bal. VPRO: 20.50 Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. 21.2022.50 Het hemelbed, toneelstuk. In de nacht van zaterdag op zon dag is de boerderij van de landbou wer A. Gabriëls, gelegen in de om geving van Halsteren, door brand geheel verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade wordt geschat op 25.000 gul den. De landbouwer was slechts laag verzekerd. Zaterdagavond werd een bom gewor pen in het gebouw van de Turkse rege ringsvoorlichtingsdienst te Nicosia (Cy prus). Door de ontploffing werd schade aangericht. Er bevond zich oja het ogen blik van de aanslag niemand in het ge bouw. Na de bomontploffing betoogden Turkse Cyprioten voor het gebouw. Ingezonden mededeling (Adv.) neem dit tabletje en U stilt de pijn. Homotabs, een nieuw middel in tablet- vorm. Geen zalf of zetpillen nodig, Hemotabs doen do zwellingen slinken en bevorderen genezing. Voor 'n volko men herstel van aambeien en lango vrijwaring van pijn: 'n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. De rechtmatigheid, het billijke van de lastenverzwaring als gevolg van de verhoging van de tarieven van Westerscheldeveren is aan de bevol king niet te verkopen. Dit schrijft „De vrije vervoerder", het orgaan van de Ned. Bond van Prot. Chr. beroeps- goederenvervoerders. Het blad vervolgt dan: Op allerlei wijzen is duidelijk geworden, dat de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen ernstig verontrust is over de plannen van de overheid. Wij laten in het midden of door ieder op de juiste wijze in woord en geschrift uiting wordt gegeven aan hetgeen er bij de bevolking leeft. Het komt voor dat bezwaren naar voren komen, waarin het verwijt door klinkt dat Zeeuwsch-Vlaanderen in zin lasten worden opgelegd, die onbillijk en zwaar zijn. Er klin ken ook stemmen, waarin daarnaast andere klanken beluisterd worden. Het is de roep van een van het ver dere deel van ons land geïsoleerd ge bied. De stem van het kind, dat het gevoel heeft vergeten te worden. Ver gissen wij ons niet, dan is er in de jaren 19451950 naar deze klank van de stem van Zeeuwsch-Vlaanderen geluisterd. De kwestie van de verho ging van veergelden dreigt een aan gelegenheid te worden die andere dan uitsluitend financiële gevolgen heeft. Wil deze zaak bevredigend wórden opgelost, dan is een breed begrip no dig voor de geïsoleerde positie van dit deel van ons vaderland; voor het gevoel van te behoren tot een achter gebleven gebied van Nederland, zoals dit gevoel leeft bij de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. De oplossing van dit vraagstuk ligt niet in het nauwkeurig bezien van de reeds op gestelde rekendom. Zij ligt evenmin in het uiten van een stroom van ver wijten. Er is een nauwkeurige ana lyse voor nodig van de sfeer en rea liteit, zoals die zich in dit deel van ons land openbaart. Er is ook voor nodig een nauwkeurig nagaan van alles, wat zich in het verleden rond deze kwestie en rond de positie van Zeeuwsch-Vlaanderen in onze natio nale samenleving heeft afgespeeld. In de gemeenteraad van Zierikzee' is de positie van Schouwen ter sprake gekomen in verband met de nieuwe veertarieven, die na de ingebruik neming van „De Val" niet onaan zienlijk zijn gestegen. In de „Zierikzeese Nieuwsbode" lazen we hierover het volgende: „Een der raadsleden had berekend, dat de veerprijs op de dienst Z|ie- rikzee-Katseveer met 70 pet is geste gen, wanneer men er op let dat de vermindering in de vaartijd met een. vierde, niet in de prijs tot uitdruk king is gebracht, terwijl de buskos- ten er bij dienen te worden opgeteld. Het gaat nu f 1,55 kosten om een enkele .reis naar Goes te maken. Niet temin van de zijde der Schouwen- Duivelandse bevolking wordt geen enkele klacht vernomen. De Zeeuws- Vlamingen echter schreeuwen letter lijk moord en brand en zijn al jaren bevoorrecht met hun speciale tarie ven van f 0,40. Nu er enig gevaar dreigt, wordt werkelijk groot alarm geslagen. Terecht werd dan ook ge vraagd: „Waar blijven wij dan?" Nu, we blijven nergens. We zullen de prijsverhoging rustig betalen, omdat al te duidelijk zichtbaar wordende opstandigheid de bevolking van dit eiland niet ligt. Wij hebben destijds met kunst en vliegwerk en een enorm aantal opwekkende stukken gepoogd het vuurtje van de veertarieven aan te wakkeren, maar tot een groot scheepse actie op het eiland is het niet gekomen. Er kwam weliswaar een flink aantal adhaesiebetuigingen bin nen, maar van leer trekken deed de bevolking niet. Het ziet er niet naar uit, dat het thans anders zal gaan, hoewel Schouwen-Duiveland in het algemeen en Zierikzee in het bijzon der, toch niet al te ingenomen behoeft te zijn met de nieuwe regeling, juist omdat deze aanmerkelijk duurder is. Intussen geloven we niet om nog even bij dit voorbeeld te blijven dat de Zeeuws-Vlamingen met hun actie veel zullen bereiken. Ze komt ongei. gen en het is niet helemaal irreëel, wanneer de provincie met wel sprekende cijfers aantoont, dat het werkelijk niet kan. Zolang er geen landelijke regeling is, die veren vrij maakt, zo goed als ook de tollen zijn opgeheven, is er regionaal niet al te veel te bereiken. Mocht echter blijken dat de bewindsman geneigd is door de knieën te gaan, dan zal het voor Schouwen-Duiveland opnieuw hoog tijd worden, om „Den Haag" te ver tellen hoe de zaken hier thans wel liggen. Het is thans zelfs zo, dat Schouwen-Duiveland a fortiori aan spraak kan maken op een billijker regeling dan het zuidelijk deel onzer provincie." 0 Uit gezaghebbende bron in Londen is vernomen, dat de Brits-Japanse on derhandelingen over een overeenkomst inzake een vreedzaam gebruik van kern energie, geslaagd zijn. Men verwacht, dat de overeenkomst volgende week zal worden ondertekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4