Middelburgse zakenlieden in verzet tegen veertarieven Tanker Artemis" in brand Veertig koeien kwamen in de vlammen om Brief aan leden Tweede Kamer Albert krijgt een lift Men mag de Geest niet dwingen Londense haven ligt „plat" Schoolkorfbaltoemooi Goes bracht volop spanning Nutsspaarbank te Middelburg Vrije overtocht gevraagd Prov. vergadering Ger. Mannenveren. Van der Veenschool grote winnaar Boerderij afgebrand te Hindelopen Bijzondere conclusie Matige wielerwedstrijd te Kapelle Dinsdag 10 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het maandoverzicht van de Middel burgse Nutsspaarbank laat over de maand mei de volgende totaalcijfers zien: tegoed bij 't begin 12.776,455,66, ingelegd 567.048,32, terugbetaald 479.846,50, tegoed op het einde 12.863.65^48, aantal rekeningen op het einde 13954. Voor de verschillende kantoren zijn deze cijfers als volgt: Kantoor Middelburg: tegoed bij het begin 10.758.660,58, ingelegd 502. 742,42, terugbetaald 382.703,93, te goed op het einde ƒ10.878.699,07, aantal rekeningen 12110. Bijkantoor Oostburg: tegoed bij het begin 2.003—627,88, ingelegd 63. 760,90, terugbetaald 97,142,57, tegoed op het einde 1.970.246,21. Zitdag Oostkapelle: ingelegd 2.154, 02, terugbetaald 620, Agentschap Kruiningen: tegoed bij het begin 14,167,20, ingelegd 545, geen terugbetalingen, tegoed op het «inde 14.712,20, aantal rekeningen op het einde 37. Z1ERIKZEE Voor het artsenexamen slaagde aan de rijksuniversiteit te Leiden, de heer H. Heering te Zierikzee. BRUIN IS SE Ongeval. De werkman H. den Dikken, werkzaam bij de voorbereidingen van de Delta-werken, die worden uitgevoerd ?oor de fa. Boltje en Zn., kwam met zijn and tussen een electromotor. Enige vin gers werden verbrijzeld. De Middelburgse middenstandsvereniging „Handelsbelang" heeft in een aan de leden der Tweede Kamer gericht schrijven met klem ge protesteerd tegen de voorgenomen verhoging van de tarieven voor de veerdiensten op de Westerschelde. In het schrijven wordt o.a. opgemerkt: „Ook aan het geduld en het incasseringsvermogen van een Zeeuw is een grens gesteld. Het ziet er naar uit, dat die grens niet alleen bereikt is" maar overschreden dreigt te worden. Het is nu nog slechts een scherp protest tegen de invoering van nieuwe tarieven voor de veerdiensten op de Westerschelde en een dringend beroep op de autoriteiten om ook de belangen van de Zeeuw se bevolking te willen beschouwen en behandelen gelijk aan die van overig Nederland. Zeeland vraagt tunnels noch bruggen en maakt geen aanspraak op grote verkeerswegen, hoewel tunnels, bruggen en ver keerswegen overal elders in Nederland de trots der bevolking zijn. Zeeland, en met name de middenstand, vraagt slechts een vrije over tocht over de Westerschelde, desnoods met een, zoals tot heden, on voldoende functionerend veer". Dit kan, aldus het schrijven verder, „als een eis worden geformuleerd, omdat alle verkeersverbindingen ook met Zeeuwse belastinggelden zijn aangelegd en worden onder houden". In het schrijven wordt verklaard dat het bestuur van „Handelsbelang" met verbijstering heeft moeten constateren, dat zonder enig overleg met directe belanghebbende of hun organisaties de levensader van de Zeeuwse midden stand voor een belangrijk deel wordt afgeknepen. Uiteengezet wordt, dat een groot ge deelte van de klantenkring van de Middelburgse winkelbedrijven en vooral van de speciaalzaken in Albert, een Alligator uit de dierentuin van Cleveland (Vere nigde Staten) is naar zijn zomer verblijf, 'n vijver in de open lucht Overgebracht. Aangezien Albert van nature geen snelwandelaar is, werd het vervoer opgelost door middel van een kruiwagen. Het ritje beviel hem best: de oppasser had geen kind aan hem. Hoewel de beweging „stromen van kracht" zegt, ontstaan te zijn, om aan de kerk de gaven des Geestes terug te geven, is de practijk, dat zij de mensen vervreemdt van de kerk. Dat blijkt ook uit de vier- ring van het Heilig Avondmaal en het overdopen. Al moeten wij met voorzichtigheid optreden tegen de mensen, die met deze beweging meegaan, terecht heeft de synode der Geref. Kerken het deelnemen eraan onverenigbaar verklaard met het ambt. Tot deze conclusie kwam ds. Ph. Stoffels (BiUand-Bath), toen hij zater dag in een referaat over „stromen van kracht" het ontstaan en de wijze van werken dezer beweging had geschetst. Hij besprak verder het „spreken in tongen" waarvan Paulus reeds zegt: „in de gemeente wil ik liever vijf woorden met mijn verstand spreken, om ook anderen te onderwijzen, dan duizenden woorden in tongen" en de gebedsgenezing, die geen ambt der kerk is. Wat deze gebedsgenezing aangaat, zette hij nog uiteen, dat men de Geest niet dwingen mag, noch organiseren kan. Niet wat ik door de Geest kan, maar het feit, dat Jezus mij liefheeft, Is de bron van vreugde en de taak is, niet om anderen te vertellen, dat zij die gaven ook kunnen krijgen, maar dat Jezus hen lief heeft. Ds. Stoffels hield dit referaat in de vergadering van de prov. afdeling van de Bond van Geref. Mannenverenigin- gen, die in de Westerkerk te Goes, Ónder leiding van de heer A. de Klerk (Vlissingen) gehouden werd. De provinciale secretaris, de heer A. Zeevaart (Krabbendijke) kon in zijn verslag meedelen, dat er in Zee land thans 37 verenigingen zijn met 784 leden; in Borssele en Heinkens- zand werden nieuwe verenigingen op gericht. De heer M. van Baal (Terneuzen) kon als penningmeester een voordelig saldo vermelden. De vergadering werd opgeluisterd door zeer goede declamatie van de heer M. Florusse, Wemeldinge. Mevrouw M. A. Elshout-Van de Ros (Koude- kerke) sprak een begroetingswoord namens de Bond van Geref. Vrouwen verenigingen. HOEDEKENSKERKE Boerenleenbank. Tot 1 juni 1958 werd bij de spaarbank ingelegd f728.293,75, te rugbetaald werd in dezelfde periode f551.891.43. Het saldo van de Spaarbank bedroeg op 1 juni 1958 f 3.439.457.65. Er kwamen tot 1 juni 113 nieuwe spaar ders bij. x Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aange troffen. Zonder Zeeüwsch-Vlaanderen heeft Middelburg praktisch geen ach terland. Men vreest, dat door de invoering van de nieuwe tarieven de bewoners van over de Schelde in veel mindere mate naar Middelburg zullen komen voor het doen van inkopen en dat dientengevolge branche-vervaging en afbrokkelende specialisering het gevolg zullen zijn. Ook wordt gewezen op de nadelen, die het toerisme zal ondervinden van de 'invoering der hogere tarieven, waardoor aldus het schrijven Walcheren minder toeristen zal trek ken. Tot op heden konden deze toe risten voor een vrij gering bedrag dag tochten maken naar Zeeuwsch-Vlaan deren en België. Voorts wordt gewezen op de grote zuigkracht, die België straks, na het gelijk maken van de prijzen in beide landen, zal uitoefenen op de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. In het schrijven wordt tevens opge merkt, dat de in het kader van het Deltaplan geprojecteerde wegen recht streekse verbindingen vormen met de centra in de Randstad Holland, waar door de concurrentie, die de Zeeuwse bedrijven krijgen met het grootbedrijf in westelijk Nederland uitzonderlijk groot dreigt te worden. De nieuwe ta rieven voor de Westerscheldeveren zijn, aldus het schrijven, het begin van de liquidatie van het bestaan van de middenstanders in Zeeland, met name op Walcheren. Wij eisen, vervolgt de brief, als iedere Nederlander, vrije wegen en vrije verbindingen van goe de outillage. Nadat is gememoreerd dat in Neder land veel nieuwe wegen worden aan gelegd, wordt betoogd: „In Zeeland zet men de klok terug en belemmert men het vrije verkeer door hoge ta rieven, snijdt mqp de levensader van de middenstander af, daarbij aan de andere zijde wegen' ontwerpend, welke de .afvoer van de eigen klanten bevor deren. Wegen, welke in het kader van het Deltaplan miljoenen kos ten en waarvan het belang zeker se cundair is, vergeleken bij de interna tionale importantie van de verbinding over de Westerschelde." Gevreesd wordt dat er verwijdering zal ontstaan tussen de bevolking van Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen na de invoering van de nieuwe tarieven, omdat dan het wederzijds contact, naar men veronderstelt, veel geringer zal zijn dan thans. ONS COMMENTAAR Zonder te willen treden in een uit voerige bespreking van de brief, die „Handelsbelangen" heeft gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, willen wij toch een kanttekening hierbij maken. Wij citeren twee passages uit dit schrijven. „De Zeeuw vraagt slechts, neen, heeft het recht te eisen, evenals iedere andere Nederlander, vrije wegen en vrije verbindingen van goede outil lage". Tweede passage: „Zeeland vraagt tunnels noch bruggen en maakt geen aanspraak op grote verkeerswegen, hoewel tunnels, bruggen en verkeers wegen overal elders in Nederland de trots der bevolking zijn. Zeeland en met name de middenstand, vraagt slechts een vrije overtocht over de Westerschelde, desnoods met een, zo als tot heden, onvoldoende functione rende veer". Eigenlijk is hierop geen commentaar meer nodig. Het romein gezette in bo venstaande citaten is van ons. Jammer, dat men het zo heeft ge steld in dit schrijven. Wij menen na melijk, dat Zeeland wel aanspraak moet maken op een brug of een tunnel. Redactie. Veertien twaalftallen van de lagere scholen uit Goes en omgeving waren zaterdagmiddag op het sportterrein te Goes aanwezig om elkaar op sportieve wijze te bekampen in het jaarlijkse schoolkorfbaltoemooi. Behalve een klein buitje regen werd het programma onder ideale weersomstandigheden vlot afgewerkt en door de deelnemende scho lieren werd met groot elan gestreden om de winstpunten. Aan span ning ontbrak het op dit toernooi niet. Diverse twaalftallen eindigden met een gelijk puntenaantal, zodat door het nemen van strafworpen moest worden beslist. Dat de Van der Veenschool over goede teams beschikte, blijkt wel uit het feit, dat zowel het A- als het B-twaalftal als eerste eindigde in hun afdeling. Beide twaalftallen kwamen tegen elkaar in het krijt voor de wisselbeker. De uitermate spannende wed strijd eindigde in een draw, zodat ook hier het nemen van strafworpen moest beslissen. Het B-team won tenslotte de wisselbeker. Afd. A: Beatrixschool AH. v. d. Veenschool A 0—2; Prinses Irene- school AO.L.S. 's-H. Abtskérke 1—0; J. LigthartschoolBeatrixschool A. 3 0; H. v. d. Veenschool APrinses Ireneschool A 30; O.L.S. 's-H. Abts- kerkeJ. Ligthartschool A 01; Bea trixschool APr. Ireneschool A 00; J. Ligthartschool AH. v. d. Veen school A 1—2; O.L.S. 's-H. Abtskerke Beatrixschool A 20; Pr. Irene school AJ. Ligthartschool A 13; H. v. d. Veenschool AO.L.S. 's-H. Abtskerke 00. Afd. B: Chr. Nat. School A—J. Ligthartschool B 0—2; Beatrixschool BH. v. d. Veenschool B 03; Pr. Ireneschool B—Chr. Nat. School A 0 2; J. Ligthartschool BPr. Ireneschool B 40; Chr. Nat. School A—Prinses Beatrixschool B 11; J. Ligthart school B—H. v. d. Veenschool B 0— 2; Pr. Beatrixschool BPr. Irene school B 1—0; H. v. d. Veenschool B —Chr. Nat. School A 1—0; Pr. Irene school BJ. Ligthartschool B 11. KAPELLE Herv. vrouwen. De leden van de Her vormde vrouwenvereniging hebben hun jaarlijkse reis gemaakt. Het doel van de reis was deze keer de omgeving van Zeist en Hilversum en mede dank zij 't prachtige weer werd het een groot suc ces en werd er volop genoten. „Flierefluiters". De mandolinevereni ging „De Flierefluiters" alhier heeft haar tienjarig bestaan op feestelijke wijze ge vierd. Het feest begon met een open luchtconcert op de muziektent, waaraan ook medewerking werd verleend dooi de accordeonvereniging „Concordia" uit Wemeldinge. Hiervoor was grote belang stelling. Daarna was er in hotel „De Zwaan" een feestelijke bijeenkomst, waartoe ook de oudleden waren uitgenodigd en waar bij het zeer druk was. NISSE Geboren: Bastiaan, z.v. M. van Damme en W. Boogaard; Getrouwd: J. de Winter en J. J. Boon man. Afd. C: KohnstamschoolH. v. d. Veenschool C 20; H. v. d. Veen school CPr. Beatrixschool C 11; J. Ligthartschool CKohnstamschool 0 0; J. Ligthartschool CH. v. d. Veenschool C 00; Pr. Beatrixschool CJ. Ligthartschool C 00; Kohn stamschoolPr. Beatrixschool C 20. De prijzen kwamen tenslotte bij: afd. A: 1. H. v. d. Veenschool A; 2. J. Ligthartschool A; 3. O.L.S.'s-H. Abtskerke; afd. B: 1. H. v. d. Veen school B; 2. J. Ligthartschool B;° 3. Beatrixschool B; afd. C: 1. Kohn stamschool; 2. J. Ligthartschool C; Bea trixschool C. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is het Noorse schip „Luksefjell" te Hoek van Holland op de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met het Noorse tankschip „Artemis", dat met een lading van naar schatting 14.000 ton benzine op weg was naar Donges (Frankrijk). De „Artemis" vloog onmiddellijk in brand. Zaterdag nacht om half twee was de brand pas bedwongen. Foto: luchtopname van het onge lukkige schip in de berghaven te H.V.H. „Luchtfoto A.N.P." RIJKSSTEUN VOOR EIGEN- WONINGBOUW Re raad van commissarissen van N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft zich opnieuw tot de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid gewend met een verzoek tot verhoging van de rijkssubsidie bij het verkrijgen van een eigen woning door arbeiders en daarmee gelijk te stellen groepen. In de brief wordt opgemerkt, dat vele kleine spaarders door de. in de loop der jaren voor de eigen woning steeds ongunstiger wordende omstan digheden dermate worden ontmoedigd, dat zij besluiten niet verder te sparen. Daardoor behoort zeker niet meer dan 5 procent tot de arbeiders en met hen gelijk te stellen groepen. De brief stelt verder „wij menen dat de redenen, die pleiten voor een rijkssteun bij de sociale huurwoning- bouw (de woningwetbouw) evenzeer van toepassing zijn bij de sociale eigen-woningbouw en dat er geen wezenlijke grond valt aan te wijzen om bij deze twee vormen van sociale woningbouw wat de van rijkswege te verlenen faciliteiten aangaat met twee maten te meten". Bij Hindelopen is de kapitale boerde rij van de heer S. op den Hoek door brand totaal verwoest. Het gehele be slag stamboekvee, 40 koeien en een stier, dat op stal stond, kwam in de Geen wijziging kiesstelsel Geen regeling partijen Verschenen is het eindrapport van de staatscommissie van advies inzake het kiesstelsel en wettelijke regeling der po litieke partijen, die, ingesteld bij K.B. van 23 januari 1953 aanvankelijk stond onder voorzitterschap van mr. Th. Teu- lings, later van mr. J. Donner, is tot de conclusie gekomen, dat geen wijziging van het kiesstelsel en geen wettelijke regeling der politieke partijen gewenst is. Het is een uitzonderlijk verschijnsel, dat een staatscommissie adviseert, op 't door haar bestudeerde terrein niets te doen, waarom we er hier extra melding van maken. Een overzicht van de Koning George- dokken in de Londense haven, waar het anders gonst van bedrijvigheid, heerst nu de stilte tengevolge van de staking van de havenarbeiders. Doelloos wijzen de stopkranen naar boven en slechts 'n enkel bootje tuft door het water De havenarbeiders zijn in staking als bewijs van sympathie met de arbeiders van de Londense vleesmarkt. vlammen om. Van de inboedel en de in ventaris kon vrijwel niets worden ge red, aangezien het vuur zo snel om zich heen greep, dat de bewoners zichzelf ternauwernood in veiligheid konden stellen. Alleen een televisietoestel, enkele kostbaarheden, een auto en een tractor bleven gespaard voor het vuur. De brandweer uit Koudum en Wor- kum bestreden het vuur, doch. konden niet verhinderen, dat de boerderij tot de grond toe afbrandde. De oorzaak is ver moedelijk kortsluiting. De koeien waren gisteravond met de melkmachine op stal gemolken. Boerderij en inventaris waren verze kerd. De wielerwedstrijden, die zaterdag te Kapelle werden verreden voor nieu welingen en adspiranten, waren van een laag gehalte. Tachtig nieuwelingen startten voor 25 ronden. Er werden slechts twee uitlooppogingen onderno men, beiden door Van der Hanenberg uit Rosmalen. Uiteindelijk stoof men toch met een groep van ongeveer 30 man op de fi nish af, die het eerst werd gepasseerd door Van Groeneweg uit Numansdorp. Van der Hanenberg, de enige animator van deze wedstrijd, wist zich als twee de te klasseren. Ook bij de adspirantnen was het een vrjj eenzijdige vertoning. In gesloten formatie trok men op de eindstreèp af. De uitslagen waren: Nieuwelingen: 1. D. van Groeneweg (Numansdorp) 60 km in 1 uur 40 min.; 2. A. v. d. Hanenberg (Rosmalen); 3. H. Albers (St.-Willebrord); 4. A. van Aart (Acht maal); 5. C. Lute (Castricum);,6. R. v. d. Smirren (Amsterdam); 7. G. Zijp (Roosendaal); 8. G. Deegens (Middel burg); 9. L. van Dongen (Made); 10. F. Kleppe (Jisp) 11. C. de Schipper (Kapelle); 12. alle overige renners ex- aquo. Adspiranten: 1. L. Althuizen (Den Haag) 25 km in 44 min.; 2. J. Franken (Stampersgat); 3. F. Verbart (Goes); 4. H. v. d. Dussen (Den Haag); 5. A. Bastiaanse (Kruisland); 6. J. de Roos (Delft); 7. J. Boonman (Den Haag); 8. R. Hogerland (Kapelle); 9. B. van Zandvliet (Roosendaal); 10. K. Versigny (Spijp).

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3