WONINGTEKORT in ons 4 mm* mm mm mm mm mm* land15.800 Sowjet-aanval kan op drie fronten tegelijk geschieden J IE i OCH, DIE TANDJES VALLEN TOCH UIT Nieuwe cursus voor nieuw beroepbejaardenleidster Met aan elk der fronten in W-Europa een miljoen man V VOLGENS STATISTIEK PER 1 JAN. '58 j£at»rdag 7 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zeeland staat et statistisch gezien) 't gunstigst voor GOES Djakarta vreest aanval van rebellenvliegtuigen O.A. OOK IN MIDDELBURG Burgerlijke Stand GOES Kapitein van „Beekbergen" onschuldig UIT DE KERKEN CNVI93Q3N «toi öanawn %rt ïNvsvya'N tós ONVT33Z %6'l ONVT10H"Z %7'S 0NVT!0H"N %S'J IHOBèUfl °U'l 0Nviaacn39 %8'0 lassntra/w %t'e 31N3ÜC) tóe 0NV1S3IM3 %l'6l N39NIN0N9 De druk van onze woningnood is precies 150.800 woningen groot, tenminste op 1 januari van dit jaar bedroeg het statistische woning tekort dit cijfer. Voor de berekening van het tekort is uitgegaan van de uitkomsten van woningtelling 1956. In de jaren 1951 t/m 1956 werd het tekort met gemiddeld 12.000 wo ningen per jaar ingelopen. Over de periode van 30 juni 1956 tot 1 ja nuari 1958, dus in anderhalf jaar, is het statistisch woningtekort met rond een vijfde deel teruggelopen. uappïM jaaiu }jo>|3}6uiuo/v\ ipsiisiiEjsuaaö 8S."uefldo aipuajuasuiaöui 6ui>j|QAaq jepafie^ueiiad ;aq 1H0M319WIW0M M30N0Z NI3IN33W39 NI 9MIM10A39 30 NVA333GNW 13H Niet in heel ons land is de woning nood gelijk, zo zijn er in Nederland 208 gemeenten die geen statisch wo ningtekort meer hadden doch een over schot van totaal ca. 3000 woningen. Bij de bepaling van het statisch woning tekort is geen rekening gehouden met enige woningreserve noch met de kwa liteit van de woningvoorraad. De ge meenten die geen statistisch woning tekort meer bezitten, hebben dan ook een evenwicht tussen de gezinnen die woningbehoevend zijn en de aanwezige woningen. Totaal woont ca. 7 van het Nederlandse volk in dergelijke ge meenten. Statistisch gezien staat de provincie Zeeland er gunstig voor daar hier ruim de helft van de bevolking in ge- Als juf de kindertjes van de eerste klas aan het lachen maakt, ziet ze voor zich allemaal mondjes mét hiaten. En onder de leesles zitten er zeker een jaar kinderen aan een los tandje te peuteren om het nog wat losser te maken, of, wie weet, het straks triomfantelijk omhoog te houden. Kijk, juf, mijn tandje is er uit! Trots wijzen ze de nieuwe tandjes aan, die groter zijn dan de vorige en nog zulke mooie ribbeltjes en kartlrandjes hebben. Echt nieuw zien ze er uit. Zijn het ook sterke tanden? En die kiesjes achterin het mondje, die nog enkele jaren blijven zitten, zijn dat nog gave kiesjes? Dat hangt voor een groot deel af van de moeder. Van wat de moeder zes, zeven jaar geleden zelf gegeten heeft toen ze 't kind verwachtte, dat nu in de eerste klas zit, en van wat ze haar kind dagelijks te eten geeft. „In de loop der jaren heeft 't Voor lichtingsbureau v. d. Voeding door publicaties getracht het belang van een doelmatige voeding onder de aan dacht te brengen van de bevolking. Meermalen is daarbij naar voren ge bracht van hoe groot belang deze doelmatige voeding is voor de zwan- geren en voor het zich tijdens die zwangerschap ontwikkelende kind. Iedereen kon begrijpen, dat alle be standdelen, nodig voor de ontwikke ling, worden geleverd door het moe derlijk organisme ten goede komt, maar evenzeer van groot belang is voor het kind en dus ook voor het gebit van dat kind. VROEG BEGIN Weinig aanstaande moeders zul len weten, dat in de 17e week van de zwangerschap reeds een begin wordt gemaakt met de vorming van het „melkgebit" (wisselgebit) van het kind en dat in de 25e week van de zwangerschap al een begin wordt gemaakt met de vorming van de eerste blijvende kies. Tot de geboorte en tot en met de borstvoeding is de voeding van de moeder dus van het allergrootste be lang, daarna is dit de voeding van de pasgeborene, aangezien de vorming van alle andere blijvende tanden en kiezen regelmatig voortgaan bij het ouder worden van het kleine kind (kleuter) en ook tijdens de daarop volgende jaren als het kind de lagere school al bezoekt. De huisarts zal uiteraard naast en aan de hand van de adviezen van het Voorlichtings bureau voor de Voeding en moeders vóór en ook na de bevalling met goe de raad terzijde staan. Later zal dit zo nodig worden gedaan door de arts van het consultatiebureau. Huisarts zowel als consultatie-arts zul len de moeders ook leren, dat het kind het gebit moet leren gebruiken dat zacht voedsel verkeerd is, dat snoepen de eetlust betreft en uiter mate schadelijk is voor het gebit, zeker wanneer het snoepgoed taai en kleverig is en als het na het gebruik ervan de tanden en kiezen niet met de tandenborstel worden gereinigd. ZONDER SNOEPJE Niets is slechter voor het gebit van uw kinderen dan met een snoepje naar bed te gaan. Geef na de laatste maaltijd uw kinderen geen snoep meer maar een appel en zorg er in ieder geval voor, dat de tanden en kiezen met de tandenborstel gereinigd worden en het mondje goed nage spoeld wordt met water vóór het naar bed gaan. De ouders besparen zo hun kinde ren pijn en zichzelf huiselijke (nach telijke) moeilijkheden en geld. Lezeressen, aanstaande moeders en huisvrouwen, voedt uzelf, uw gezin en dus uw kinderen doelmatig. Volgt de adviezen van het Voorlichtings bureau voor de Voeding, terwille van het opgróeien van uw kinderen en hun algehele gezondheidstoestand, maar zeker ook terwille van een goed melkgebit en blijvend gebit." ZORGELOOS Nog dikwijls hoort men ouders zor geloos opmerken over het melkgebit van hun kinderen: Och, die tandjes vallen toch uit! Zij beseffen niet, dat een gaaf melk gebit een goede basis is voor het blij vende gebit. Naast een doelmatige voeding en het dagelijks poetsen moet een half jaarlijkse controle van het melkgebit door de tandarts aanbevolen worden. Kindercircus 't Jeugdhonk Vrijdagavond 13 juni zal in de Prins van Oranje het kindercircus „Het Jeugdhonk" een voorstelling geven. Deze avond gaat uit van het sociaal jeugdzorgwerk der Ned. Herv. kerk. De kinderen zullen dit jaar een nieuw programma brengen met acro batiek, goocheltoeren, paardendres- suur, wilde dieren, kunstfluiter, clowns etc. meenten leeft zonder woningtekort, dat wil overigens niet zeggen dat men in die gemeenten geen wensen heeft t.a.v. de vervanging van oude huizen door nieuwe of kleine huizen wil vervangen door grotere. In Friesland bezitten 26 van de to taal 44 gemeenten geen statisch wo ningtekort meer en in deze 26 gemeen ten woont ca. een derde deel van alle Friezen. In Groningen woont ca. een vijfde deel van de bevolking in ge meenten zonder een dergelijk tekort. In Overijssel is dit percentage slechts 0,8 Zeeland heeft de meeste „vrije" gemeenten n.l. 60 va nde 101, meer dan de helft der Zeeuwen woont dan ook in gemeenten zonder een tekort. Van het landelijk woningtekort ligt 58 in onze drie westelijke provin cies, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. De statische woningtekorten zijn het grootst in de provincies Zuid- Holland, Utrecht en Noord-Brabant n.l. alleen boven de 6 Het is wel dui delijk dan onze drie grote steden, Am sterdam, Den Haag en Rotterdam een groot aandeel in het totale woning tekort hebben, niet minder dan 30 van het totale woningtekort komt op rekening van deze drie steden. Uitgaande van de gebruikte veron derstellingen en definities bedroeg de woningbehoefte op 1 januari 1958 voor het gehele land 2.810.000. De woning voorraad bedroeg rond 2.662.000. Hier uit resulteert een veschil van 148.000. Er zijn, zoals hiervoor reeds opgemerkt, woningtekort hebben, maar een bere- echter 208 gemeenten die geen statis tisch woningtekort hebben, maar een berekend overschot van in totaal rond 3.000 woningen. Deze woningen kun nen niet bijdragen tot vermindering van het tekort in andere gemeenten. Zij zijn daarom bij de berekening van het statistisch tekort voor de provin cies en voor het gehele land buiten be schouwing gelaten. Het statistische woningtekort voor het gehele land, dat wil zeggen voor de gemeenten die nog wel een statistisch tekort hebben, komt daardoor per 1 januari 1958 op 151.000. Het hoofdkwartier der Indonesische luchtmacht in Djakarta heeft zaterdag verklaard berichten te hebben ontvan gen, die er op wijzen, dat de opstan delingenregering in Menado bommen werpers van het type B-29 hebben ge kocht. Twee van deze toestellen zijn reeds gevechtsklaar. Als de opstandelingen deze B's-29 in de strijd mocht enbrengen, is er geen enkele plaats in Indonesië, die niet door hen kan worden gebombar deerd. In verband hiermede is het hoofd kwartier der luchtmacht op alle even tualiteiten voorbereid en daarom zul len de volgende week gedurende drie avonden in de hoofdstad luchtbescher mingsoefeningen worden gehouden. Het nieuwe Amerikaanse vlieg kampschip „Independence", het groot ste en machtigste oorlogsschip ter we reld, is donderdag te Brooklyn (New- York) te water gelaten. Te Eoskilde, 30 km. ten westen van Kopenhagen, is vrijdag Denemarke's eerste station voor atoomonderzoek geopend. Mexicaanse onderwijzers, die reeds anderhalve maand staken om salaris verhoging te krijgen, hebben donder dag besloten maandag a.s. weer aan het werk te gaan, nadat zij tot over eenstemming met hun werkgevers ge komen waren. Nu het aantal bejaarde mensen in Nederland gestadig toeneemt, op 1 januari waren er 950. 000 of 8,6 procent van de totale bevolking, is een nieuw beroep ontstaan: bejaardenhelpster. De Nederlandse fede ratie voor bejaardenzorg heeft daarom een commissie opgedragen een cursusprogramma samen te stellen voor het beroep „bejaardenhelp ster", met als resultaat, dat in september begonnen kan worden met de eerste tweejarige cursus voor meisjes die dit vak willen kiezen. Van hen wordt gevraagd aan de bejaarden kleine diensten te verrichten, die als gevolg van de hoge leeftijd nodig zijn geworden, als was- en badbeurten, tafeldekken, opdienen, bloemen schikken en andere werk zaamheden. De Inmiddels opgerichte stichting „Protestantse Opleiding Bejaarden zorg" heeft de inhoud van de leervak ken waar dat mogelijk was, afgestemd op de christelijke ideologie. De cursus omvat voor elk jaar on geveer 150 lesuren, verdeeld over de vakken geestelijke of godsdienstige vorming, voortgezette algemene ont wikkeling, algemene oriëntering ten aanzien van de bejaardenzorg, omgang met bejaarden, huishoudkunde, hy giëne en dagelijkse verzorging van hulpbehoevende valide bejaarden, huishoudkunde, handenarbeid en tijds besteding. DE WONINGEN DIE WU TEKORTKOMEN HET STATISTISCH WONINGTEKORT OP 1 JAN 1958 ÉlÉIÉIÉÉÉÉÉÉIÉÉÉÉÉÉÉÉAÉÉÉÉtÉ ÉÉAÉÉÉÉÉÉÉAAÉÉÉÉÉAAAÉAÉAAAÉft De cursus kan worden gevolgd door meisjes die in bejaardentehuizen werk zaam zijn. Als na twee jaar het exa men met goed gevolg is afgelegd, wordt namens de Nederlandse fede ratie voor bejaardenzorg een diploma uitgereikt, dat wordt geregistreerd. Een aan de gediplomeerden uit te rei ken insigne is nog in bespreking. Voor de opleiding heeft men als minimum leeftijd 16 jaar gesteld. Er bestond reeds enige jaren een een-parige opleiding voor bejaarden helpster, waaraan werd toegevoegd als proef, onder andere in Groningen, Leeuwarden en 's Gravenhage. Voor deze vervolgcursus bleek grote belang stelling te bestaan (er waren 300 kan didaten voor de eindproeven) zodat beide cursussen thans met een vast gelegd programma tot een tweejarige zijn omgevormd. De protestantse opleidingen worden o.a. gegeven in Rotterdam, Breda, Sommelsdijk en Middelburg. R.K. op leidingen zijn o.a. in Breda. Beide uit voerende groeperingen ontmoeten el kaar in de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg. Geboren: Joseph M., z. v. M. Tala en C. Siwalete te Kruiningen; Pieter J., z. v. J. van Liere en L. M. v. d. Dries; Jeannette T., d. v. J. C. A. Huitker en L. Brugman. Gehuwd: B. J. v. d. Velde, 31 j. en A. J. Meeuwse, 27 j. Overleden: P. G. A. Gommers, 68 j., echtg. van J. P. Claessens; P. Bak, 64 j., echtg. van J. Blornaard te Wissen- kerke. RILLAND-BATH. Geboren: Helene Chr., d.v. G. Ch. Baas en M. H. van Loon; Hubrecht G., z.v. J. A. Krijger en J. Traas; Aren» dina, d.v. E. G. Slijkhuis en H. Was sen; Hendrika, d.v. J. A. Oostdijk en N. van der Maas; Alexander E., z.v. F. A. N. Reisner en E. G. J. Teunis- sen; Martha P. J., d.v. H. J. in 't Veld en P. H. E. van der Hoek; Hermina, d.v. N. A. Deist en G. J. Heetbrink. Ondertrouwd: M. Harthoorn, 23 j. te Kruiningen en J. Goeeree, 23 j.; J. v. Burg, 20 j. te Krabbendijke en J. E. WAT IN 1,5 JAAR WERD BEREIKT INGELOPEN GEDEELTEVH. STATISTISCH WONINGTEKORT VAN 30JUNI1956 TOT 1JAN.1958CIN%VH. TEKORT OP30JÜNI'56J Het Amerikaanse leger heeft zaterdag een rapport uitgegeven over de sterkte van de Russische strijdkrachten, waarin wordt gezegd, dat deSowjet-Unieeengrootscheepse oorlog met conventionele wapens kan ontketenen, een atoomoorlog kan beginnen of „vrijwilligers" en mate riaal ter beschikking kan stellen voor een oorlog, die door een bond genoot is ontketend. Hoewel de Russen in de afgelopen drie jaar hebben meegedeeld, dat zij de sterkte van de strijdkrachten met 2,14 miljoen man zouden beperken, heeft de regeling nooit aangetoond, dat dit werkelijk is gebeurd, aldus 'n rap port. Er zijn in tegendeel aanwijzingen volgens welke de Russen een groot aantal manschappen onder de wapens hebben gehouden en de doelmatigheid van de eenheden hebben verhoogd door toepassing van nieuwe wapens. Bij 'n eventuele aanval van de Rus sen op NAVO-strjjdkrachten in West- Europa zullen de Russen waarschijn lijk op twee of drie fronten optreden met 750.000 tot 1.000.000 man op elk front. Een dergelijke aanval zou wor den ondernomen met twee tot vier ge combineerde legers van 15 tot 35 di visies, één of twee gemechaniseerde twee luchtdivisies van ongeveer 1000 vliegtuigen elk, artillerie- en lucht- doelartüleriedivisies en andere eenhe den, aldus het rapport. De raad voor de scheepvaart heeft kapitein M. W. de Smid uit Bergen op Zoom onschuldig verklaard aan 't op een paalhoofd bij Zoutelande lopen van het motorschip „Beekbergen" op 8 februari j.I. De raad meent, dat het een juiste beslissing is geweest, om voor anker te gaan, toen de „Beekbergen" door de mist werd overvallen. Het was echter beter geweest daarvoor de zuidwestkant van het vaarwater op te zoeken in plaats van de andere kant. Vermoedelijk bevond het schip zich dichter bij de wal, dan de kapitein dacht, aldus de raad, die het ongeluk legers van vier tot acht divides, één of wijt aan de dichte mist. De centrale -Open Deurkring van de hervormde gemeente te Dordrecht ont ving bezoek van twee „heiligen der laat ste dagen" (mormonen). Ds. J. A. van der Meiden geeft in Hervormd Dordrecht zijn indrukken over dit bezoek. Wij knip pen daaruit dit gedeelte: Het mormonisme eist grote offers van zijn leden; onthouding van bedwelmende middelen, waaronder men ook koffie en thee rekent; en, om niet meer te noemen, het brengen van tienden. Wanneer hier van zelfverloochening wordt gesproken, dan is dat geen praatje. Een nadere kennismaking met de heili gen der laatste dagen plaatst ons wel voor een wonderlijke wereld. Dat er een pen- nevrucht van Abraham zou bestaan „De parel van grote waarde", is niet onmo gelijk, maar daarom nog niet waarschijn lijk. Discussiëren heeft hier weinig zin. Van het boek van Mormon, dat op één lijn met de bijbel wordt gesteld, bezitten we een vertaling, terwijl de oorspronke lijke gouden platen, waarop het geschre ven stond, alleen door enkele getuigen zijn gezien. Historisch onderzoek, zoals we dat kennen bij de oude bijbelhand schriften, is hier onmogelijk. Wetenschap pelijk is er dus geen enkele overeen komst tussen de bijbel en het boek van Mormon. We kunnen in het boek van Mormon geloven. Of niet! Wel heeft het onzerzijds zin te wijzen op een paar onjuistheden, die de heiligen der laaste dagen over bijbel en christen dom verkondigen. Een onzer gasten vertelde, dat het oude testament ook het bestaan van goden en godinnen aanneemt. Waar haalt hij dat vandaan? Erger is het, dat een propagandablaad- je, dat ons werd uitgereikt, De Godheid, geschreven door Charles W. Penrose en verscheen in de serie Stralen van Levend Licht en passant zo eens even vertelt, dat de hedendaagse christelijke kerken al dwalende verkondigen, dat Vader, Zoon en Heilige Geest een persoon vormen. Waar haalt de heer Penrose deze nonsens vandaan? We kunnen hem niet kwalijk nemen, dat hij beter op de hoogte is van het boek van Mormon dan van de belijdenisge schriften der hedendaagse kerken, maar wèl nemen we hem zeer kwalijk, dat hij dan over die kerken zulke dwaasheden ten beste geeft. De heiligen der laatste dagen beschou wen zichzelf als de enige ware kerk. Dat hebben ze met verscheidene andere ker ken gemeen. Maar dat hoeft toch niet uit te sluiten dat men zich op de hoogte stelt van wat de „dwaalkerken" die men be strijdt, belijden? Daarom hopen we, dat ook de heiligen der laatste dagen deze bereidheid zullen opbrengen. Wellicht is dan in de toe komst een verder gesprek mogelijk. In een artikel over het verschil tussen kerkelijk en kerkistisch schrijft ds. W. C. Lamain te Grand Rapids in De Saambin der, het orgaan der gereformeerde ge meenten: Terwijl ik in Leiden, mijn eerste ge meente was, had ik het voorrecht ook de catechisaties waar te nemen in de ge meente Benthuizen, waar eenmaal de god zalige ds. Ledeboer stond. Op zekere middag moest ik op de klei ne catechisatie handelen over het stuk van de kerk. Ik vroeg aan die kleinen, waar de ware kerk was, en zie, daar was een jongen, die spontaan zei: „bij ons". Hij zei dat zo beslist, dat ik door zijn ant woord getroffen was. Vanzelf ging ik, zoveel het me mogelijk was, op kinderlijke wijze vertellen, dat de ware kerk daar is, waar Gods Woord recht gepreydikt en de sacramenten be diend worden naar de instelling van Christus. Toch ben ik nooit dat antwoord van die kleine jongen vergeten. Ik denk er nu nog vaak aan. Het zouzondig zijn en ongerijmd om alles te verwerpen, wat buiten ons is. De akker van Boaz is uitge. breider dan onze gemeenten. Uit alle ta len volken en natiën zal de Here zijn kerk verzamelen en vergaderen. Wat ligt Gods kerk verbroken, als been deren aan de mond des grafs. Wat een droeve scheidingen en scheuringen zijn er onder degenen, die de waarheid be lijden en voorstaan. En dat is het vooral wat ons hart meer moet smarten. Zeker, het verval is groot. De leer van de algemene verzoening wint meer en meer veld, en daartgen hebben wij ont te verzetten met alles was in ons is. Maar wat ik op het oog heb, is de strijd onder degenen, die belijden, dat ze de waarheid liefhebben. Dat het eens in waarheid be treurd en beweend mocht worden. Wan ner wij eerlijk gemaakt worden, dan zou den wij wel willen erkennen, dat het nu een kwaal is, die wij gemakkelijk dragen kunnen, en dat wij er helaas meer van in onze mand hebben dan dat er in het hart van te vinden is. Er zijn tijden geweest, dat de kerk als een stad was op een berg en een zoutend zout in het midden van de wereld. Maar och, wat ligt er nu een rouwfloers op Gods kerk en wat is over het algemeen het zout smakeloos geworden. SEROOSKERKE (W.). Geboren: Willem C., z.v. J. Allaart en J. Willemse; Adriaan S., z.v. S. van den Broeke en P. S. Meijers; Catha- rina, d.v. L. P. van Dis en C. Boone; Jacomina, d.v. P. van de Putte en C. de Buck; Maria P., d.v. J. de Visser en P. Koppejan. Gehuwd: J. Melse, 26 j. te Oostka- pelle en M. Geerse, 22 j. 's-GRAVENFOLDER Geboren: Jacobus M., z.v. G. M, Verheijke en C. van Belsen; Kathari- na H., d.v. A. Veerhoek en N. Braam: Anthonia J. L. M., d.v. C. M. Rijk en M. Verdonk; Johanna A., J.v. D. de Korne en M. de Waal. Ondertrouwd; A. Rijk, 27 j. en C. Rijk, 22 j. Gehuwd; J. M. van Hal en C. J. Braam; J. I. Koole en J. P. Verheijke.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3