Werkloosheid in Zeeland daalde; toestand toch ongunstig Seizoenarbeid vooral in de landbouw) speelde grote rol Zeeuwsch Dagblad-lezers hielpen Youth for Christ aan een prachtige „tent op wielen" Geringe deelname aan achtste Beneluxronde w BAAYENS Halve eeuw Groene Kruis in Sint Maartensdijk Gasthuis Goes verhoogt de tarieven voor particulieren ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Walcheren steekt ongunstig af Ged. Staten spraken met minister Algera Ontslag dr. G. voor kantonrechter Gouden haan op Kruiningse toren Zilveren jubileum bode Koopman GOES Zeeland bouwde in april 162 woningen ORGANISATOREN TELEURGESTELD Tocht door prachtig landschap VLISSINGEN OPTIEK De speciaalzaak voor uw Bril Met ingang van 1 april, j.l. MIDDELBURG Youth for Christ Chi*. Filmactie j^aterdag 7 juni l 958 Hoewel de werkloosheid in Zeeland in de maand mei belangrijk 'daalde met ruim 1/3 deel is de toestand nog verre van gunstig. Immers, de daling is voornamelijk te wijten aan seizoen-arbeid, waar door b.v. het aantal werklozen in de landbouwsector terug liep van 884 tot 229, doch van een wezenlijke verbetering der werkgelegenheid is geen sprake. Volgende maand komen er minstens tweehonderd man uit de landbouw weer zonder werk omdat enkele werkzaamheden zoals wieden dan gereed zijn. Toename van het aantal werklozen is hiervan een gevolg terwijl bovendien in de metaalsector, voornamelijk op Walcheren, door het uitblijven van orders grote ontslag-aanvragen dreigen. Bijzonder ongunstig is de werkloos heidstoestand op Walcheren. Het Ray on Vlissingen liep een daling van het aantal werkzoekenden zien van 367 tot 345. Het rayon Middelburg vertoonde een lichte daling n.1. van 658 op 606. Op Walcheren waren derhalve eind mei niet minder dan 951 werklozen hetgeen op het Zeeuws totaal van 2.335 een zeer hoog percentage is. De oor zaak moet gezocht worden in het be ëindigen van de herverkavelingswerk zaamheden en geen voorhanden zijnde andere werkobjecten. Straks dreigen deze toestanden óók in Zuid-Beveland en Tholen, waar nu nog herverkave- lingswerken worden nu uitgevoerd, doch waar straks evenmin andere werkgelegenheid geschapen kan wor den. BOUWNIJVERHEID In Zeeland waren dus eind mei nog 3.335 werklozen tegenover 3.713 in de maand april. Een belangrijke daling viel te constateren in de bouwnijver heid. Hier daalde het aantal werklozen van 754 tot 500 en hoofdzakelijk is dit te danken aan de uitvoering van de werkhaven in het kader van het Del taplan bij Bruinisse. De textielnijverheid gaf een daling MARECHAUSSEE VERGADERDE In bijzijn van tal van autoriteiten, yertegenwoordigende de Nederlandse land-, lucht- en zeemacht, burgerlijk bestuur en Belgische rijkswacht, hield de ver. van leden, behorende tot het wapen der Koninklijke Marechaussee beneden de rang van Officier, in Vlis singen de 45e algemene ledenvergade ring. De eerste congresdag, vrijdag, was gewijd aan het afwerken van het huishoudelijk gedeelte. De dames ge nodigden maakten intussen een boot tocht op de Westerschelde. 's Avonds werd in „Britannia" een feestavond gehouden. Zaterdag maakt het gezelschap een bustocht over Walcheren met een be zoek aan Westkaipelle, Domburg en Veere, terwijl des middags een be zoek wordt gebracht aan Miniatuur Walcheren te Middelburg. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland heeft met de minis ter van verkeer en waterstaat bespre kingen gevoerd over de wijzigingen, die provinciale staten willen zien aan gebracht in de nieuwe veertarieven, zoals die door minister Algra, na overleg met Gedeputeerde Staten, zijn vastgesteld. Aanvankelijk verliepen de bespre kingen vrij stroef, zo werd ons mede gedeeld, doch naderhand kregen de besprekingen een prettiger karakter. Er moesten enkele misverstanden uit de weg worden geruim. Het verband tussen de nieuwe ta rieven en de bouw van een nieuwe grote veerboot, is in de bespreking ópnieuw aan de orde gekomen. Ged. Staten hebben, zo vernamen wij, de indruk dat dit verband wel bestaat. .Naar wij vernemen zijn de bespre kingen over de zes wensen van pro vinciale staten nog niet tot een af sluiting gebracht. Het ligt in de bedoeling de onder handelingen verder schriftelijk te voeren. te zien van 165 tot 91. Wie nu mocht menen, dat het in deze textielnijver heid iets vooruit gaat komt zeer be drogen uit. Want de daling van het aantal werklozen in deze bedrijfsgroep is niet te danken aan verruiming van de werkgelegenheid in de textielnijver heid doch doordat een groot aantal vlassers zich verhuurd hebben als knecht in de landbouwZodat zij straks het leger werklozen weer ko men versterken! LANDBOUW De landbouwbedrijven trokken door de seizoenarbeid belangrijk wat arbeidskrachten zodat het aantal werklozen in deze bedrijfsklasse kon dalen van 884 tot 229. Het is slechts een tijdelijke terugloop want bij be ëindiging van de seizoenwerken wordt het aantal werkzoekenden weer belangrijk groter. Het aantal losse arbeiders, dat even eens een plaatsje in de landbouw etc. vond kon dalen van' 671 tot 397 doch daar deze mensen evenmin tewerk ge steld konden worden op langdurige werken is ook hier geen sprake van een verbetering. Het is dus, ondanks de daling, een verre van gunstig geluid. Bij een ver gelijk met het aantal werklozen in de maand mei van het vorig jaar (1058) blijkt, dat het aantal thans ruim 2 x zo groot is. Het aantal vrouwen, als werkzoe kende ingeschreven bij de arbeidsbu- reau's ondervond eveneens belangrijke invloed van de seizoenwerkzaamheden. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 262 tot 92. Werkneemsters uit de voedings- en genotsmiddelen (voorna melijk mosselinleggerijen) konden nu terecht in de landbouw (zilveruitjes). Ook hier een terugloop door seizoen arbeid en géén definitieve verbetering. In een civiele zitting van de kanton rechter te Middelburg is gisteren uit voerig gesprokeno ver de kwestie van het ontslag, dat het bestuur van de Stichting Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland heeft verleend aan de adjunct-directeur van deze stichting, dr. G. De zitting nam drie uur in beslag en de advocaten van beide partijen heb ben uitvoerig de motieven, die aanlei ding gaven tot het ontslag besproken. Zij gaven voorts een toelichting op de stukken, die de kantonrechter had ont vangen. Zoals men weet heeft de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Goes het ontslag niet goedgekeurd. Mrf A. J. van Weel uit Middelburg, die namens de Gezondheidsdienst voor dieren het woord voerde, besprak o.m. de gronden, waarop het ontslag heeft plaatsgevonden, t.w. gezagsondermij ning en belediging van de voorzitter. Hij achtte wel dringende redenen voor ontslag aanwezig. Mr. Korthals Altes uit Den Haag, die voor dr. G. optrad, hield een ju ridisch betoog, waarin hij bestreed dat er gewichtige redenen voor ont slag aanwezig zouden zijn geweest. Hij deelde voorts mede dat de di recteur-generaal van de Arbeid zich akkoord heeft verklaard met het standpunt, dat door de directeur van het arbeidsbureau te Goes in deze' zaak is ingenomen. De kantonrechter zal binnenkort uitspraak doen. De herstelwerkzaamheden aa nde to ren van de Ned. Herv. Kerk te Kruinin- gen zijn deze week geëindigd. De gehele spits heeft een nieuwe leibedek'ting ge kregen en ziet er nu weer keurig uit. Het haantje en de bal zijn bekleed met to rengoud (bladgoud). Het kruis en de wijzerborden zijn opnieuw in de verf gezet. Van tamelijk verre afstand kan men de tijd nu weer duidelijk aflezen. Menig een heeft met een zekere huivering de werklieden aan de steigers hun arbeid zien verrichten. Het viel op hoe vlug deze steigers, die geheel van stalen bui zen waren opgetrokken, geplaatst wer den, en na het werk even snel weer wer den afgebroken. Het hout van de toren is in- en uit wendig geconserveerd, waardoor mede een bescherming is verkregen tegen houtworm en boktor. Het werk is uitge voerd door de firma A. Jobse te Middel burg. De verlichting zal volgende week ih orde worden gemaakt. Tijdens de jaarvergadering van de Groenekruisvereniging te Sint Maar tensdijk heeft de voorzitter, burge meester Bouwense, gememoreerd, dat in december 1957 de vereniging 50 jaar begtond en dat de bode, de heer Jan Koopman, 25 jaar zijn beste krachten aan de vereniging heeft ge geven. De secretaris las vervolgens notulen en jaarverslag 1957 voor, in welk laat ste verslag hij tevens een aantal me morabele feiten uit vroegre jaren had opgenomen, die met veel belangstel ling werden aangehoord. Mr. A. J. van der Hoeven, burge meester van Tholen, sprak als be stuurslid van de Rrovinciale Vereni ging Het Groene Kruis de jubilerende bode hartelijk toe en reikte hem een zilveren penning van het Groene Kruis als herinnering uit. De voorzitter der plaatselijke afdeling sprak hierna de jubilaris nog eens toe en gaf hem een envelop met inhoud en zegde aan me vrouw Koopman ook nog een herin nering toe. De heer Koopman dankte het bestuur hartelijk en bracht nog eens in herinnering dat dit werk door hem steeds met volle animo werd ge daan en nog steeds wordt gedaan. De penningmeester deed mededeling van de jaarrekening 1957 en de be groting 1958. De kosten van exploita tie van het Groene kruisgebouw en de ontvangsten aan huur en dergelijke dekken elkander wel; het badhuis laat in zijn exploitatie een klein te kort zien; de lopende rekening voor het Groenekruiswerk geeft echter een groot tekort, welk tekort alleen door contributieverhoging zal zijn op te vangen. De voorzitter bereidde de aan wezigen er dus op voor dat volgend jaar een verhoging der contributie met f 2.50 onvermijdelijk zal zijn. De twee periodiek aftredende be stuursleden, de heren Smit en Blin- denbach werden herkozen. Na de pauze volgde een film „The Lady in White", handelende over het leven van Florence Nigttingale, de grondlegster van het moderne ver- pleegwezen. De aanwezigen waren zeer onder de indruk van deze prach tige film; te betreuren is te meer dat zo weinigen aan de oproep tot deze vergadering gehoor hadden gegeven. Nieuwe straatnamen In het bouwplan zuid-oost van Goes zal een schildersbuurt komen. B. en w. stellen namelijk aan de raad voor om de straten in dit geheel nieuwe bouwplan te noemen naar grote Ne derlandse schilders. Zoals bekend heeft Goes reeds een bloemenbuurt, een vogelbuurt, een zeevaarderswijk, een stadsgedeelte met namen van fi guren uit de plaatselijke historie en een stratencomplex met namen van al of niet verdwenen wateren en plaat sen uit deze omgeving. Voorgesteld worden de volgende straatnamen: Rembrandtlaan, Ruis- daelstraat, Frans Halsstraat, Breitner- straat, Van Goghstraat, Israelsstraat, Vermeerstraat en Jan Steenstraat. Voorts wordt voorgesteld aan de verbindingsstraat tussen Vogelzangs- weg en de Van Dusseldorpstraat de naam Irenestraat te geven. Ontslag aangevraagd Bij b. en w. van Goes zijn verzoe ken om ontslag aangevraagd door de heer E. J. Polak te Middelburg als leraar aan de gymnasiale afdeling van het Goese lyceum (per 1 september), door mej. P. A. v. d. Berg te Kloe- tinge als onderwijzeres aan de o. 1. Kohnstammschool en door de heer T. W. Schram te Goes als onderwijzer aan de Van Dusseldorpschool voor Ulo. B. en w. stellen voor deze ontslagen in te willigen en ter vervulling van de vacature aan de Van Dusseldorp school voor te dragen: 1. P. A. v. d. Woele te Zaandijk (onderwijzer Ulo) en 2. I. A. Verkruijsse, hoofd van de' o.l. school te IJzendijke. De heer A. Schout, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, bood met een harte lijke toespraak in Goes aan Youth for Christ de caravan aan, die dank zij de giften van onze lezers kon worden aangeschaft. De caravan vervangt de tent, die verleden jaar tijdens storm in Vlissin gen werd vernield. In april 1958 zijn in Nederland, zoals volgens een mededeling van het minis terie van volkshuisvesting en bouwnij verheid blijkt uit gegevens van het centraal bureau voor de statistieken, 7.416 woningen opgeleverd. Een derge lijk aantal nieuwe woningen werd nog nimmer in een april-maand voltooid. In april 1957 kwamen 6.534 woningen gereed hetgeen toen het hoogste aan tal in een april-maand opgeleverde woningen was. In Zeeland kwamen in april 162 woningen gereed; van jan. tot april 887 woningen. WETHOUDER F. HOUTMAN van Bergen op Zoom keek lichtelijk verwonderd, toen hij gistermorgen om elf uur slechts zesendertig rij ders en rijdsters voor de Beneluxronde kon welkom heten. Zo verging het ook de voorzitter van de auto- en motorclub „Scheldegouwen", de heer J. H. L. M. Coone. „Ja", bekende deze, „ook wij hadden er meer verwacht." En dat hadden zij, die twee dagen hadden vrijgenomen om aan dit traditionele evenement te kunnen deelnemen, trouwens ook. Speurend naar de oorzaken voor de geringe deelname moet in de eer ste plaats worden gezegd, dat er'voor deze Beneluxronde te weinig propaganda is gevoerd. Men kan dit echter niet op rekening van „Scheldegouwen" schrijven. Het bestuur van deze vereniging heeft gedaan, wat het kon om de ronde zoveel mogelijk bekendheid te geven. Men heeft echter iets te laat de datum voor de ronde vastgesteld, zodat deze bij uitstek toeristische rit niet meer op de sportkalender van de" K.N.A.C. kon worden geplaatst. Nu trof het juist, dat op de tweede dag van de Beneluxronde een radio-rally werd georganiseerd en ver scheidene motorrijders en automobilisten, die anders vlot inschreven voor de drielandentoer van „Scheldegouwen", gaven dit keer de voor keur aan de radio-rally. Men heeft nog gehoopt, dat het aantal deelnemers uit Zeeland aan merkelijk groter zou zijn dan ver leden jaar, doch ook dit bleek niet het geval. Gistermorgen waren er aan de start in Bergen op Zoom slechts veertien Zeeuwen en uit overig Ne derland en Duitsland verschenen er nog twee-en-twintig. De deelname be staat uit zeventien auto'a, veertien motoren en twee scooters. In bestuur lijke kringen van „Scheldegouwen" heerste de opvatting, dat men volgend jaar meer deelnemers zal krijgen door op zaterdag en zondag te rijden. Wij zouden het echter uitermate be treuren als „Scheldegouwen" hiertoe zou besluiten. De zon scheen heerlijk, toen om 12 uur de eerste deelnemers aan deze aehtste Beneluxronde startten. Het waren zes motorrijders, o.w. de heer J. Jonker uit Ter Aare die reed op een D.K.W. van 98 c.c., een karretje van bijna 22-jarige leeftijd, dat Jonker alleen voor toeristenritten gebruikt. Jonker rijdt voor de zevende keer mee. Om twee uur waren allen ge start. In een rustig tempo ging het op de Belgische grens aan, waar de douane de uiterste soepelheid be trachtte. Via Antwerpen en Meche- Nachtelijke „bromtocht" slecht af liep In licht benevelde toestand klom de matroos M., gistermorgen vroeg om drie uur op zijn bromfiets, draaide vol gas en klapte een twintigtal meters verder op een geparkeerd staande per sonen-auto. De matroos kwam te val len, werd ernstig aan gezicht en hoofd gewond en moest in verband met een opgelopen hersenschudding naar het St. Josephzieltenhuis worden overge bracht. De auto liep slechts een licht deukje op en de bromfiets was onbe schadigd. Voorbereiding flatbouw vordert gestaag Het bouwrijp maken van gronden aan de Paul Krugerstraat voor flat- bouw t.b.v. het pensioenfonds „De Schelde" vordert gestaag. De noodwo ningen op een viertal stuks na, die nog jaar blijven staan zijn reeds ge heel gesloopt en inmiddels is men ook begonnen met het verwijderen van een betonnen waterbunker, die de Duitsers daar in de oorlog hebben neergezet. Bovendien is een dragline reeds bezig met het verrichten van grondwerk zaamheden voor deze woningbouw. Verbreding Dishoeckstraat Hoewel de politie te Vlissingen tij dens de middaguren regelend optreedt op het drukke en gevaarlijke kruispunt Paul KrugerstraatVan Dishoekstraat blijft het terpl aatse een moeilijke si tuatie, die aanhoudend volledige aan dacht van de weggebruikers vraagt. Het smalle gedeelte tussen Singel en Paul Krugerstraat zal nu binnen zeer korte tijd verbreed worden omdat de gemeente overeenstemming heeft be reikt met de fa. Prins, die aan deze straat een glasfabriek bezit. De ge meente heeft een strook grond, nood zakelijk voor deze wegverbreding kun nen kopen en zal op haar beurt weer zorg dragen voor een doeltreffende af scheiding van het verkleinde ter rein. Met het rooien van de populieren die zorg droegen voor een fris groene noot in dit stadsdeel met uitsluitend nieuwbouw, is reeds begonnen, zodat nu niets de definitieve verbreding nog in de weg staat. len werd naar .Brussel gereden. De hoofdstad zelf werd gemeden om niet in de Expo-drukte te geraken. Gisteravond om negen uur waren de meeste deelnemers, na een schit terende rit door de Belgische Arden nen Bastogne al gepasseerd op weg naar Luxemburg. Uw verslaggever, reizend met de deelnemer A. E. Wolfert uit Terneu- zen, komt in het volgende nummer nader op deze ronde terug. Ingezonden mededeling (Adv.) 106-GOESJEi -21521 De verpleegprijzen van het Gast huis te Goes zullen met ingang van 1 april j.l., worden verhoogd, wan neer de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van b. en w. In verband met de verhoging van de salarissen van het ziekenhuis personeel, waarover thans nog overleg gaande is met de rijksbe middelaars, doch dat waarschijn lijk per 1 april j.l. zal ingaan, adviseert de stichting „Het Neder- landse Ziekenhuiswezen" om de verpleegprijzen voor particulieren bij wijze van voorschot (per 1 april 1958) voor de le, 2e en 3e klasse te verhogen met resp. 70, 50 en 35 cent per dag. De verpleegprijzen per patiënt per dag zullen dan als volgt worden: Gewone vgrpleging: Klas I f22,80 per pers. p.d., klas II f 17.45, klas III f 11,50 en kinderen ben. 10 j. f 10,55. Kraamafdeling: Klas II moeder f 17,45, baby f5,klas 11 moeder f 11,50 en baby f 4,60. Isolatie-afd.: f 11,75. Sanatoriumafdeling: ra klas (all-in tarief) f 13,85. Van 10 tot en met 14 juni a.s. zal de Youth for Christ weer in Middel burg vertegenwoordigd zijn. En wel met een rijdend openluchtpodium op de markt op 10, 11, 12 an 13 juni a.s. Er wordt een aantrekkelijk pro gramma geboden met onder meer zang, muziek en film. De medewer kenden zijn: Leo Pasman, Jan van Capellëveen, het Ambonees mannen koor uit Vlissingen met een zang- en fluitensemble, The Gospel Singers uit Eindhoven en de YfF.C. gitaarclub uit Vlissingen met zang, muziek en solis ten. Verder zal men kennis kunnen ma ken met de multimonica, de laatste vinding op muzikaal gebied en er zul len trompet soli en dergelijke ten ge hore worden gebracht. Deze Youth for Christ dagen te Mid delburg worden besloten met een grote jeugd-rally op zaterdag 14 juni in de Nieuwe Kerk. De avonden beginnen steeds om acht uur. De toegang is vrij. De Christelijke Filmactie Middel burg e.o. brengt op dinslag 10 en woensdag 11 juni de bekende film „A song to. remember" (Ned. titel: On vergetelijke melodie). Deze film geeft een beeld van de tragische levensloop van de Poolse componist Frederic Chopin. Niet alleen cinema-liefhebbers, maar ook zij, die Chopins prachtige muziek weer willen horen, zullen van deze film genieten. ARNEMUIDEN Raad. Tijdens de raadsvergadering, die op maandag 9 juni a.s. zal worden ge houden, zal beslist worden over de be noeming van een onderwijzer aan de o.L s. en de vaststelling van een vleeskeu ringsverordening. BORSSELE Ongeluk. Het dochtertje van de land bouwer G. had gisteren het ongeluk, bij het spelen in de schuur met haar voet in de scharen van een wiedmachine te ge raken. Met bloedende wonden werd ze naar de dokter gebracht, die haar verder behandelde. KAPELLE Jongensclubs. Op het gemeentelijk sportterrein te Kapelle bonden de jon gensclubs van Kapelle en Sehore de strijd aan in een partijtje voetbal. Enthousiast werd er voor de overwinning gestreden, die tenslotte ten deel viel aan Sehore. Ze wonnen met 30. KLOETINGE Concert. Zaterdagavond half acht zal door de fanfareverenigingen „Euterpe" (Heinkenszand) en „Excelsior" een con cert worden gegeven' in de tent op het Marktveld. N.C.V.B. Voor de laatste maal in dit seizoen kwam de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. bijeen. Spreekster was mej. De Vries uit Goes. Op boeiende wij ze sprak zij over het werk van de NO VIB. De leiding berustte bij mevr. Kole- Blomaard. De volgende vergadering is vastgesteld op de eerste woensdag in september. Dan zal mevr. Timmerman uit Yerseke een lezing houden. KRABBEN DIJ KE Boerenleenbank. Bij de spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank „Krabbendij- ke" werd in de maand mei f236.473,— ingelegd en f 195.142.— terugbetaald, waardoor het saldo spaargelden aan het einde van deze maand f5.778.759,— be droeg. Er werden 15 nieuwe spaarreke ningen geopend NAGEKOMEN PREDIKBEURT: ST. LAURENS: H: 10 ds. Oosthoek, 7 dsa Kalkman (jeugddienst). x

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2