De landbouw met toeslagen niet steunen uit schatkist Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Een toeslagstelsel per ha volstrekt onuitvoerbaar Eén kandidaat voor 72 vacante gemeenten NCBB zag 3500 leden naar bedrijfsbonden gaan Economische teruggang wordt niet als in de jaren dertig Evangelisch-Lutherse synode akkoord met consensus doop WIN flOQO.- Vrijdag 6 juni 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Waarschuwende woorden van CB TB- voorzitter; Groot tekort in Chr, Geref. Kerken Theologische schooldag te Apeldoorn HE&EN- en JONGEMSKLEBING Nog geen Kamerdebat over de „IJmond" C A D 0 RICIN IMC0S SALARISREGELING VOOR JEUGDIGE BEAMBTEN IS EEN FARCE" Deskundigen van Ver, Naties (Van een onzer redacteuren) In kringen buiten de landbouw maakt men zich de laatste tijd erg druk over de vorm van de land bouwpolitiek. Men is het er dan wel over eens, dat de landbouw althans tijdelijk geholpen moet wor den. Men wil dat echter niet blijven doen door maatregelen die de prijs van het artikel optrekken; door prijsgaranties dus, door marktordenende maatregelen of door heffingen aan de grens. Nee, men wil de landbouw gaan steunen met toeslagen uit de schatkist, hetzij een toeslag per produkt, hetzij een toeslag per ha. Tegen deze plannen liet de voorzitter van de jubilerende C.B.T.B. een ern stige waarschuwing horen tijdens de ochtendzit- ting van de jaarvergadering. De middagzitting was aan de viering van het 40-jarig bestaan gewijd. De heer Chr. van den Heuvel vroeg zich aller eerst af, waarom men bij de landbouw zo over. „steun" spreekt. Ook tal van industriële produkten worden van overheidswege beschermd. Dit ge beurt b.v. door de heffing van invoerrechten tot 20 toe, door contigentering of door de goedkeu ring van kartel-oyereenkomsten. Niemand noemt dit echter steun en niemand vindt dat deze maat regelen maar eens op moeten houden. De fabri kanten gaan als vrije ondernemers hun weg en zien met enige wrevel neer op de „steun" behoe vende boer. Waarom wil men nu de landbouw niet langer via de prijs der produkten steunen? Het belangrijkste argument is, dat men de lage wereldprijzen in onze economie wil laten doorwerken. Bo vendien, zo zegt men, rust bij het ver van wat grotere en goed geleide be drijven zijn gebaseerd. Tegen een toeslagsysteem per pro dukt had spr. ook grote bezwaren, als men hiervan tenminste een algemene regel wil maken. Spr. wil dit systeem slechts toegepast zien voor bepaalde produkten, nadat gebleken is dat prijs garanties voor die produkten leiden tot niet op behoorlijke wijze te verhel pen nadelen voor andere groepen. (Dit slaat dus op de kwestie van de voeder- granen. Red.) Maar goed wérkende garantieregelingen als die voor tarwe, suikerbieten en melk moet men niet het slachtoffer laten worden van dit „woelen om verandering", aldus spr. De heer Van den Heuvel conclu deerde tenslotte, dat men niet de ge hele landbouwpolitiek op de kop moet zetten in de jacht naar een geheel nieuw systeem. Evenals men bij de in dustrie doet, moet men ook bij de land bouw een gevarieerde methode volgen waarbij de maatregelen zijn afgestemd op de aard en de marktsituatie van elk produkt. Van Nelle bestellen.' Ingez. mededeling (adv.) CHK. v. d. HEUVEL lenen van toeslagen de last van de landbouwbescherming op het gehele volk en niet op de toevallige gebrui kers der produkten. Spr. verklaarde, dat geen van deze argumenten steekhoudend is en dat ze bovendien precies zo gebruikt zouden kunnen worden om een toe slagstelsel aan bepaalde industrieën te bepleiten. Als 20 pet. invoerrecht wordt geheven, werkt de lage we- reldprijsmarkt immers ook niet in Nederland door. Men wil dit bij de landbouw wel doen, omdat men er nooit toe is kunnen komen de land bouw als een kwalitatief aan de in dustrie gelijkwaardig deel van de Nederlandse economie te zien. In het algemeen wees spr. het toe slagstelsel af, omdat toeslagen uit de schatkist veel te wisselvallig zijn en te veel afhankelijk van de inhoud van die schatkist. Het zwaarste argument contra toeslag is echter wel, dat de politici onmiddellijk het recht vorde ren om regelingen voor zo'n gesteun de bedrijfstak te mogen geven. Wie geld uit de schatkist ontvangt, krijgt daarnaast altijd tal van voorschriften van de overheid. NIET UITVOERBAAR Spr. verklaarde vervolgens, dat 'n toeslagstelsel per ha volstrekt onuit voerbaar is.. Bovendien somde hij een lange rij zeer ernstige bezwaren tegen dit speciale stelsel op. Men zegt, dat hierdoor de produktie zich automatisch zou richten op de na- tionaal-economisch gezien voorde ligste produkten. Met tal van argu menten o.m. de geringe verwissel baarheid van produkten in de land bouw toonde spr. aan dat dit niet zou gebeuren. Er zou wel een vlucht uit de intensieve naar de extensieve gewassen te zien zijn. Bovendien zou dit systeem een eind maken aan de enig juiste vrijwillige sanering in de landbouw die plaats vindt nu de garantieprijzen op de kostprijzen Van Neile bestellen. ingez. mededeling (adv. Amerikaanse ingenieurs hebben 'n draagbare straalmotor geconstrueerd, ■met behulp waarvan een mens, naar zij zeggen, „kan lopen met de snelheid van een volbloed" en over de moeilijk ste hindernissen kan springen. Deskun digen van het leger zouden „opgeto gen" over de uitvinding zijn. (Van één onzer verslaggevers) In tegenstelling met andere jaren is de Theloogische Schooldag der Chris telijke Gereformeerde kerken ditmaal niet na Pinksteren gehouden, maar een week later. Dit bleek de opkomst in geen enkel opzicht te hebben geschaad. De rector van de theologische school, prof. J. Hovius zeide dat de school een zeer rustig jaar achter zich had. Belangrijker vond prof. Hovius het om de grote nood van de School en van de Chr. Gereformeerde kerken als geheel nog eens met. klem aan de schooldaggangers voor te leggen. Dit jaar zal maar één kandidaat de Theolo gische school verlaten. En er zijn 72 gemeenten vacant! Zestig jaar geleden leverde het laatste studiejaar zes kandidaten op (van wie alleen de emeritus-predikant ds. R. E. Sluiter nog in leven is) er waren destijds echter maar 36 vaca tures. Duidelijk blijkt dus hoe groot het predikantentekort is. Daarbij moet men niet vergeten, dat een belangrijk contingent van de dienstdoende predi kanten boven de 60, 65, ja zelfs boven de 70 jaren is. Prof. Hovius verwees zijn hoorders naar het Schriftwoord: „Bidt de Here De Deense premier en minister van buitenlandse zaken, 'Hansen, heeft donderdagmorgen verklaard dat De nemarken contact met de NAVO heeft opgenomen en voorgesteld een regio nale conferentie te beleggen ter be spreking van de geschillen over de visserijrechten bij IJsland, de Far-Oer en Groenland. Denemarken eist voor de Far-Oer- eilanden en Groenland uitbreiding van de territoriale viswateren, evenals IJs land dezer dagen deed. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft met 108 tegen 79 stemmen een voorstel van Eisenhower verworpen om de legersterkte in de komende twaalf maanden met 30.000 man te verminderen. Ingezonden mededeling (Adv.) 't Zit goed. 't is van Kremerstraat 11 Bergen op Zoom des oogstes, dat Hij arbeiders uitstote in zijn oogst", en hij sprak de hoop uit, dat bij het komende admissie-exa men velen zich zullen melden voor de opleiding tot predikant. In de middagvergadering bracht een andere spreker, de missionaire predi kant ds. M. Geleynse hetzelfde onder werp ter sprake. Het is waar, dat er een tekort aan predikanten bestaat. Maar laat men niet vergeten, dat dit bij de Toradja- kerk op Celebes waar ds. Geleynse werkzaam was - - nog veel groter is. Er zijn daar 150 gemeenten en die heb ben met elkaar slechts zes inheemse predikanten. In sommige gebieden ziet een gemeente maar eenmaal in de twee jaar een dominee, omdat het veel te gevaarlijk is om deze afgelegen ge meenten geregel 1 te bezoeken. TROUW AAN DE OPDRACHT Inplaats van de door ziekte verhin derde spreker ds. B. van Smeden te Rotterdam-Zuid betrad ds. J. Prins te Groningen de kansel om het woord te voeren over „crisis en opdracht". Er is een geweldige geestelijke cri sis aan de gang, constateerde ds. Prins.' De crisis is het gevolg van het werk, dat de Heilige Geest in de wereld doet. Wij zijn als kerken geneigd de Geest na Pinksteren naar de eigen intieme kring te trekken. Wij spreken b.v. over de kenmerken van het werk des Gees- tes in het geloofsleven. Maar wij ver zuimen zo vaak om te letten, dat het krachtenveld, waarin de Heilige Geest werkt kosmisch wijd is. Wij zien over het hoofd wat de Hei lige Geest gedaan heeft in onze wes terse cultuur.. Het is de Geest van God, die de geschiedenis heeft gescha pen. Laat ons ophouden met zeuren over de atoombom, zei ds. Prins. Wij moe ten niet zo bang voor ons eigen leven zijn. Laten wij liever gehoorzamen aan Christus-bevel om het evangelie te prediken. In de morgenvergadering had ds. M. W. Nieuwenhuize te Amsterdam-west een toespraak gehouden. Voorts maak te mevrouw Den Braber de opbrengst van de door een damescomité gevoerde busjesactie bekend. De actie, bestemd voor de bibliotheek der Theologische School bracht dit jaar bijna zevendui zend gulden op. Van Nelle bestellen. Ingez. mededeling (adv*) Het wetsontwerp „Bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond" zal voorlopig nog niet in openbare behandeling komen. De com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer heeft de kamervoorzitter meege deeld, dat zij het ontwerp nog niet voor openbare behandeling ryp acht. Minister Struycken had er bij de ka mervoorzitter op aangedrongen, dat de kamer het ontwerp nog voor het zomer reces zou behandelen. De commissie van voorbereiding echter zou gaarne zien, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en de raden der gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen in de gelegenheid zouden worden gesteld zich na kennis neming van het voorlopig verslag en de memorie van antwoord over het ontwerp desgewenst uit te spreken. De commissie geeft er de voorkeur aan, zodanige uit spraken af te wachten alvorens haar eind verslag uit te brengen. Ingezonden mededeling (Adv.) Van Nelle bestellen tngez mededeling 'adv.) In Jeruzalem hebben gisteren 12.000 mensen gedemonstreerd tegen het plan om gemengd zwemmen toe te staan in een zwembad dat zijn vol tooiing nadert. De betoging was ge organiseerd door de extreem religi euze groep „Agoedat Israël". Groepen jongelui mengden zich tussen de de monstranten en riepen „Wij willen het zwembad". Duizenden vlugschrif ten voor en tegen het bad fladderden van de daken. Vier jongelui zijn aan gehouden wegens het verstoren van de demonstratie. Ingezonden mededeling (Adv.) het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! Te Parijs is vernomen dat met in gang van gisteren het telefoon- en telegraafverkeer met Algerië zal wor den hervat. Weerdienst London seint: Gedurende de komende dagen nu en dan veel bewolking. Aanvankelijk met enige kans op onweersbuien. Een service van de gezamenlijke rouwers van het beste Nederlandse bier een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 13 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT IS IMCOS? Deze International Meteorological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. IDEE VOOR JAZZ-FANS: houd een 'all-styles-night'. Vraag vrienden met platen van Jelly Roll Morton tot Brubeck. Draai en vergelijk. Drink koel bier bij 'hot' èn 'cool' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ik zei één slokjel* Zij: Hij: 'Ober, twéé bier alstublieftI' 99 Het staat vast, dat de huidige econo mische recessies in de wereld niet de af metingen zal aannemen van de depressie, die voor de tweede wereldoorlog plaats vond, zo constateren de economische des kundigen van de Ver. Naties in een over zicht van de economische toestand in de wereld. Een. dergelijke achteruitgang is naar hun mening ondenkbaar zowel op sociale en politieke als op economische gronden. (Van een onzer verslaggevers) De Ned. Chr. Beambtenbond is gedurende twee dagen te Lunteren in algemene vergadering bijeen geweest. De voorzitter, de heer J. M. Harthoorn stipte in zijn openingswoord reeds verschillende be langrijke vraagstukken uit de beambtenwereld aan, die later bij de bespreking van het bestuursbeleid en de voorstellen vaak uitvoeriger aan de orde kwamen. Een belangrijk punt vormde de salariëring van de leden, die onder de zogenaamde „jeugdregeling" vallen en de daar op aansluitende groep tot 25 jaar. „Deze jeugdregeling is gewoon een farce", aldus de voorzitter. en de salarissen van de jongeren tot 15 jaar toe zouden door een procen tuele aftrek van dit bedrag afgeleid dienen te worden. De werkgevers zijn het met dit standpunt niet eens, maar de bond is van mening dat hier thans sociaal onrecht geschiedt, waartegen zij te velde zal blijven trekken. De bond heeft ook in de afgelopen twee jaar con amore meegewerkt aan de vorming van bedrijfsbonden en dus heeft ze ruim 3500 leden moeten over schrijven naar de Chr. vakorganisaties in de metaal-, de textiel- en de voe- dings- en genotmiddelensector. Hier voor kwam slechts een kleine groep leden terug, die hij de publiekrechte lijke bedrijfslichamen werkte en die van de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel naar de N.C.B.B. over gingen. Deze ontwikkeling betekende een contributieverlies van f 180.000, zodat men naar de bondssecretaris later opmerkte wellicht genood zaakt zal zijn de financiële verhouding tot het C.N.V. te herzien. De N.C.B.B. is van mening, dat het minimum-salaris voor de 23-jarige kantoorbediende tenminste op het zelfde niveau dient te liggen als het minimum-loon van een ongeschoolde arbeider van dezelfde leeftijd. Hij zou dus f 235 per maand moeten verdienen Van Nelle bestellen/ Inge*. mededeling (adv. Ingezonden mededeling (Adv.) De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk heeft na een uitvoerige discussie een concensus (overeenstemming) over de doop aanvaard. Deze consensus kwam aan de orde als een consequentie van de consensus met de Nederlands-Hervormde kerk over het Avondmaal, die door de synode 1957 werd aanvaard. Vele leden spraken als hun mening uit, dat het bij de consensus over de doop om punten gaat, waarover beide kerken het eens kunnen zijn. Niettemin waarschuw den zij tegen de gedachte, dat de over eenstemming zich over alle punten en bijzonderheden zou uitstrekken. De synode aanvaardde ook de voorge stelde bepalingen in de kerkorde, waar door de kwestie van intercommunie en intercelebratie tussen de Nederlands- Hervormde en de Lutherse Kerk wordt geregeld. Ten aanzien van de huisdoop stelde de synode vast, dat de predikant die een dergelijke doop zal bedienen, daarvan te voren kennis zal geven aan de kerkeraad. Vrouwelijke predikanten Zonder discussie werden met algemene stemmen de voorstellen aanvaard, waar door het mogelijk wordt dat een vrou welijk predikant ook tijdens haar huwe lijk in functie blijft. Zij zal alleen dan bij huwelijk verplicht zijn ontslag te vragen. wanneer deze verplichting in de beroeps- voorwaarden van de gemeente, die zij als ongehuwde diende, werd vastgelegd. Ook wanneer zij als predikante bij haar huwe lijk aftreedt, verliest zij niet de rechten en plichten van predikant. Zij mag in ge meenten preken en zij blijft beroepbaar. Ook aanvaardde de synode het voorstel om predikanten die hun ambt hebben neergelegd en tot een andere staat des levens zijn overgegaan, de mogelijkheid te openen desgewenst opgenomen te wor den in een register van oud-predikanten. Slechts de synode kan over een dergelijk verzoek beslissen. Degene, die in dit re gister wordt vermeld, ontvangt daarmee tot wederopzegging door de synode toe, toestemming om voor te gaan in de ver kondiging van het Woord. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat zij niet gerechtigd zijn om huwelijken in te zegenen of an dere ambtshandelingen te verrichten. Opgemerkt wordt, dat een aantal inge bouwde stabiliserende factoren ontwik keld zijn gedurende de jaren dertig en de oorlogsperiode met name de pro gramma's voor werkloosheidsuitkeringen en voor het peil houden van de inkomens der landbouwers die een sterke rem mende invloed hebben op het tempo van de daling der economische bedrijvigheid. Deze elementen hebben in het verleden reeds hun doelmatigheid bewezen en zijn onbetwistbaar van grote betekenis bij het afremmen van de huidige recessie. Men mag echter niet verwachten, dat de huidige recesie In de Ver. Staten even kort of goedaardig zal zijn als die van 1948-1949 of van 1953-54. De daling van de industriële produktie en de stijging van de werkloosheid zijn reeds groter dan in de beide vorige recesies. Van Nelle bestellen.' Ingez. mededeling (adv.) Als Nederlands aandeel in de hulp verlening bij een cholera-epidemie in Thailand heeft het Nederlandsehe Roode Kruis 115 liter choleravaccin en 2000 flessen glucose-saline gezonden naar het Siamese Roode Kruis te Bangkok. Te Fazilka (India) zijn dinsdag schoten gewisseld tussen pakistaanse en indische grenspolitie, aldus is woensdag te Nw-Delhi vernomen. Ze ven indische politiemannen werden ge dood en vijftien gevangen genomen. Van Nelle Instellen/ Ingez. mededeling adv.) Carillonconcerten te Veere Ter bevordering van het vreemde lingenverkeer zullen ook dit jaar in de maanden juni, juli en augustus ca rillonconcerten worden gegeven op de klokken van de raadhuistoren te Veere. Door toeristen worden deze altijd zeer gewaardeerd, daar het pittoreske stadje een ideale entourage vormt oor de klokkenmuziek. De concerten duren van 2021 uur en worden 's zaterdags gegeven, het eerste a.s. zaterdag, door de Middel burgse stadsbeiaardier Thijs Ferwer- da. Ingezonden mededeling (Adv.) Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS In 1956 was er nog een ledenwinst van 517, maar 1957 leverde een verlies van 56 leden op. Het ledental bedraagt op dit moment 14.113, verdeeld over 182 afdelingen. Op het propaganda- gebied is dus nog veel te doen. Op dit, punt werd de afdeling Groningen tot een lichtend voorbeeld gesteld. De heer J. Kok schreef hier niet minder dan 250 nieuwe leden in, zodat deze afdeling in de verslagperiode klom van 382 tot 583. Hij werd met een fraaie oorkonde voor deze activiteit beloond en op hetzelfde moment kreeg zijn vrouw bi Groningen ook een ver rassing. De N.C.B.B. kreeg twee zetels toe gewezen in het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Naar men hoopt wordi binnenkort ook een Hoofdbedrijfschap Groothandel ingesteld. Ook deze voor zitter had ernstige kritiek op de trage ontwikkeling van de P.B.O. in de in dustriële sector. De Bond richtte een Beroepsgroep Verzekeringsinspecteur! op en de Beroepsgroep Technici zag de titulatuurstrijd eindelijk opgelost, zodat een aantal leden nu de aan duiding „ing" achter hun naam mogen schrijven. AUTOMATISERING De heer Harthoorn trachtte de on gerustheid in beambtenkringen ovei de gevolgen van de automatisering in hun beroepen weg te nemen door hel geven van enkele cijfers. In 1957 wal de verhouding omgeslagen: 52 be ambten en 48 arbeiders. Hier blijkt, dat de automatisering leidt tot een ge heel andere werkwijze, waarbij hel zwaartepunt komt te liggen op de con. tröle en het verwerken van bedrijfs. gegevens. Van verschillende zijden werd te> leurstelling uitgesproken over het be sluit van de Chr. handelsreizigersver* eniging om niet federatief samen te werken met de vakgroep handelsrei zigers in de N.C.B.B. Men was echter toch blij, dat deze reeds tien jaar lopende zaak nu eindelijk tot een zij het negatieve beslissing was ge bracht. Een ander punt, dat in de bespre kingen telkens opdook, was de aan koop door het C.N.V. van de levens verzekeringsmaatschappij U. B. O. en de deelname van de N.C.B.B. in deze maatschappij. Met name de beroeps groep verzekeringsagenten is hierover nog steeds niet te spreken. Een en an der mondde hier uit in een voorzichtig gesteld voorstel van Groningen, waar in o.m. wordt gesteld dat het niet tot d taak van de vakbeweging behoort om zich daadwerkelijk op het terrein der bedrijfsvoering in de één of an dere onderneming te begeven. Van Nelle bestellen Ingez» mededeling adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3