Franse toestand Nieuwe voorzitter van CHU kan veel werk verzetten Franse invloed op uitslag verkiezingen in België Uit het moeras e Opmerkelijke winst voor C. V.P. TWEE SPOORWEGARBEIDERS DOOR TREIN GEGREPEN Liberalen kregen een lesje Pagina 3 Medelijden mag niet Trein te laat bemerkt ONGEREGELD HEDEN IN PORTUGAL Luchtwachtoefening van de NAVO boven Nederland Mr. H. K. J. Beernink opvolger van de heer H. W. Tilanus Twaalf jaar Unie'secretaris ZEEUWSCH DAGBLAD Volkomen verrassing voor partijleiders Max Buset (soc.) klappen Volgens een gisterochtend door het Belgische ministerie van binnenlandse zaken gepubliceerd communiqu heb ben de verkiezingen voor Kamer en Senaat het volgende resultaat opge leverd: Kamer (212 zetels) Socialisten 83 2) Chr. volkspartij 104 8) Liberalen 20 4) Communisten 2 2) Vlaamse volksunie l(alsvh.) Liberaal-soc. kartel in Luxemburg 2(alsvh.) Senaat (rechtstreeks gekozen: 106) Socialisten 39 3) Chr. volkspartij 54 (+5) Liberalen 10 1) Communisten 1 1) Liberaal-soc. kartel in Luxemburg 2(alsvh.) DE GAULLE heeft zondag, zij het met kleiner meerderheid dan hij aan vankelijk had gevraagd, de bekrachti ging van het parlement gekregen op zijn globaal uiteengezette plannen voor een sanering van de Franse politieke toestand. Als de plannen verder worden uit gevoerd, zal hij vandaag naar Algerië vliegen, om daar allereerst orde op zaken te stellen en de rebellerende officieren weer tot gehoorzaamheid aan de (zijn) regering te brengen. Er zal veel van dit bezoek afhangen. Zullen de Algerijnse Fransen en de Franse Algerijnen tevreden zijn met de wijze, waarop De Gaulle meent, zijn taak op te moeten vatten? Zijn zij con tent met de democratische lijn, waar aan De Gaulle tot nog toe in zijn uit latingen heeft vastgehouden, of zullen 2Ü trachten, hem op een meer dicta toriaal pad te brengen? En zo dit laatste wat zal het resultaat daar van zijn? Het is uiteraard moeilijk, om over de ontwikkeling van deze Franse toe standen ook maar enige voorspelling te doen. Zeker is alleen, dat verbete ring erin niet met de Franse slag kan worden aangebracht, doch grondige aanpak eist. Laten we hopen tot heil van heel Europa dat De Gaulle deze aanpak kan geven en dat het half jaar, dat hij daarvoor gevraagd heeft, voldoen de zij. Medelijden van twee van zijn win kelmeisjes met minder draagkrachtige klanten heeft de eigenaar van een sla gerij in Rotterdam-Zuid een schade post van f 10.000 opgeleverd. Het was hem gebleken, dat in een van zijn filialen het winstpercentage zo terug liep sinds hij eind december van het vorig jaar twee nieuwe ver koopsters had aangenomen. Hij pro beerde uit te zoeken waar dit aan lag, maar slaagde er niet in. De meisjes werden toen overgeplaatst naar een ander filiaal, waarop zich het merk waardige verschijnsel voordeed, dat in deze zaak de winst daalde, terwijl die in de eerste met sprongen vooruit ging. Toen werd de politie erin gemengd en kwam aan het licht dat de meisjes uit medelijden aan klanten vlees ca deau gaven of tegen gereduceerde prij zen verkochten. Zelf zouden ze er niet van geprofiteerd hebben. De uitslagen van de verkiezin gen voor de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers is een volkomen verrassing geworden voor de partijleiders, ook voor die van de Christelijke Volkspartij, die een winst boekte van ongeveer vijf procent De Christen-democraten (Chr. Volkspartij) zijn van de absolute meerderheid in de Belgische Eerste Kamer verzekerd. Waarnemers in Brussel zijn van oordeel dat de gebeurtenissen in Frankrijk van invloed zijn geweest op de Belgische verkiezingsuitslag. Ook 't falen van de kleine partijen wordt toe geschreven aan de ontwikkeling in Frankrijk, waar de staat is verzwakt door het optreden van kleine politieke groeperingen. Als reden van de nederlaag van de liberalen wordt genoemd, dat zij naar het oordeel van de kiezers te dikwijls hebben toegelaten, dat hun socialis- Th, Lefèfre (voorz. C.V.P.) tische coalitiegenoten de toon hebben aangegeven. De uitslagen tonen aan dat de rege ringscoalitie van socialisten en libera len met hun 105 zetels twee zetels te kort komen om over de absolute meer derheid in de Belgische tweede kamer te beschikken. In de vorige kamer had de coalitie 111 zetels. Ook de katholieke oppositie van de Deze foto geeft een overzicht van de nationale vergadering in Parijs, tot de laatste plaats bezet, tijdens de rede, welke generaal Charles de Gaulle (staande midden op het spreekgestoel te. links) daarin heeft uitgesproken. Christen-democraten (Chr. volkspar tij) kreeg met haar 104 zetels te wei nig voor een werkmeerderheid, de vo rige keer hadden zij 96 zetels. Premier Van Acker heeft gisteroch tend koning Boudewijn het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De Belgische koning heeft het ontslag aanvaard. Gisteren zijn op de spoorlijn Nijme gen's-Hertogenbosch op het spoor wegviaduct Teersdijk aan de Graafse- weg te Nijmegen twee spoorwegar beiders die bezig waren aan de lijn, door de elektrische trein Nijmegen 's-Hertogenbosch gegrepen. Beide man nen werden onmiddellijk gedood. Volgens verhalen van de deskundi gen zijn er gisteren vier man aan de lijn Nijmegen's-Hertogenbosch aan het werk geweest. Tegen het uur van schaften zijn zij vermoedelijk over de rails gelopen om een rustig plekje te zoeken op de spoordijk. Een derde man van de ploeg heeft het ongeluk niet waargenomen en een vierde man, die het ongeluk wel zag, heeft een shock. Hij is in het zieken huis opgenomen. Het ongeluk is ongeveer half tien Tachtig Amerikaanse meisjes komen in Haarlem zingen Zaterdag 5 juli a.s. zullen de Centenary Singers, een uit tachtig meisjes bestaand koor van het college voor meisjes te Hackëtstown in New Jersey, in de Grote Kerk te Haarlem een concert geven. Zij zullen In hoofdzaak religieuze lie deren ten gehore brengen, waarvan en kele begeleid zullen worden door een der stadsorganisten. Dit is het enige con cert in Nederland dat het koor zal ge ven. De meisjes zullen nog enkele dagen in Zandvoort verblijven. gebeurd. De verongelukten zijn de 54- jarige eerste ploegbaas G. Knuiman uit Wfjchen en de 33-jarige voorwerker P. J. van der Ven uit Hees. De mannen waren op de brug ter hoogte van "Wijchen bezig met de re paratiewerkzaamheden. Zij bemerkten te laat de trein die om 7.33 uur uit Bergen op Zoom in de richting Nij megen was vertrokken. In de Noord-Portugese stad Braga zijn zondagnacht en maandagochtend 32 personen, onder wie 13 politie agenten bij relletjes gewond geraakt. Het gevecht begon toen de politie trachtte een menigte betogers voor generaal Delgado (de onafhankelijke oppositiekandidaat voor de presidents verkiezingen van a.s. zondag) te ver spreiden. Minderjarig meisje weggelopen Voor de dei-de maal deze maand is in Den Haag een minderjarig kind van huis weggelopen. Ditmaal is het de vijftienjarige Trientje Brinkman, die op 20 mei j.l. na een ruzie thuis is weggelopen. Trientje Brinkman heeft een blozend, erg opgemaakt ge zichtje, is 1,75 meter lang, heeft don kerblond haar en blauwe ogen. Toen ze wegliep droeg ze een monti-jas met teddyvoering, een zakjurk en rode schoenen. Op 3, 4 en 5 juni zal een NAVO- luchtoefening worden gehouden boven een gebied waarin ook Nederland ge legen is. Deze oefening heeft onder meer ten doel de luchtwachtdiensten op de proef te stellen. Deze uit bur- gervrijwilligers samengestelde corpsen hebben tot taak laagviegende vijande lijke vliegtuigen te ontdekken en aan centrale posten te melden. Ten einde de oefening een realistisch karakter te geven zal gedurende de oefening lager worden gevlogen dan normaal het ge val is. Dit laag vliegen zal echter niet geschieden boven het gebied tussen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Hilversum, en evenmin boven bebouwde kommen. Manuel in hoger beroep De 31-jarige Peter Manuel, die deze week in Glasgow ter dood is veroor deeld voor de moord op drie vrou wen, twee meisjes, een man en een jongen, heeft zijn advocaten opgedra gen in hoger beroep te gaan. Zijn terechtstelling, die was vast gesteld op 19 juni, zal worden uit gesteld. Inbrekers stalen vakantiebonnen Inbrekers hebben uit het kantoor van een loodgietersbedrijf in Den Haag vakantieboekjes, die bijna vol geplakt waren, ter waarde van f 35.000 weggenomen. Zij braken in via het balcon aan de achterzijde van het kantoor, dat gevestigd is in de Jan van der Heijdestraat. In Doorn heeft H. M. Koningin Juliana zaterdag 31 mei het nieuwe Bungalow kamp van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers geopend, terwijl H.K.H. Prinses Beatrix in Coe- vorden o.m. een bezoek bracht aan het Rooms Katholieke bejaardencentrum „St. Franciscus". De linker-foto laat zien hoe de Prinses na haar bezoek, met de haar door de moeder-overste aangeboden bloemen in de hand, stra lend, het centrum verliet. De rechter- foto laat zien hoe H. M. in Doorn een oorkonde ondertekende, waardoor een Bungalow-kamp symbolisch werd ge opend. Geheel rechts minister mr. J. M. A. H. Luns, achter de Koningin minister Ir. C. Staf, toekijkend naast de tafel de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, voorzitter van de B.N.M.O. 9 Aartsbisschop Makarios van Cyprus bracht gisteren een bezoek aan Egypte, waar hij een onderhoud had met presi dent Nasser. 9 In Djakarta is tussen Indonesië en Tsjechoslowakije een overeenkomst ge sloten inzake wetenschappelijk onderwijs en culturele samenwerking tussen de beide landen. 9 Het zesjarig zoontje van de heer G. A. Ernst te Wezep is, toen het plotseling voor een rijdende stoomwals langs de weg overstak door een passerende mili taire vrachtauto aangereden. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het ln een ziekenhuis te Zwolle aan de gevolgen is overleden. 9 De besprekingen, die gericht waren op beëindiging van de 28 dagen oude sta' king van 50.000 Londense buschauffeurs, zijn gisteravond op niets uitgelopen. De onderhandelingen hadden 14 uur geduurd. HET NOORD-LIMBURGSE dorpje Castenray heeft een onrustige week achter de rug. Niet vanwege de ge meenteraadsverkiezingen het heeft eendrachtig be jaarde, maar strijdbare afgevaardigden in de raad, van Venray herkozen maar door de raadselachtige gelui den, die er vooral 's avonds en 's nachts bpstegen uit het Castenray's broek: een moerasgebied met riet en el zenhout en enige vennen in de nabijheid van het dorp. Aanvankelijk werd er op de geluiden die werden be schreven als het loeien van een koe boven een open waterput niet veel acht geslagen, maar toen zij zich iedere nacht met een obsederende hardnekkigheid her haalden, geraakten sommigen toch beangst. Vooral de vrouwen die in de boerderijen nabij het moerasgebied woonden, kwamen soms moeilijk opnieuw in slaap, als zij 's nachts wakker waren geworden doordat hun oor getroffen werd door het monotone oemp-oemp,oemp, dat vanuit het „omland" tot ver in de omgeving doorklonk. Het manvolk van Castenray zou niet uit het ware hout gesneden geweest zijn, als het bij deze toestand lijdelijk was blijven toezien. Avond aan avond en zelfs in het holst van de nacht trokken groepjes mannen naar het broek om te pogen het raadsel van de verwekker der ge heimzinnige geluiden te ontsluieren. MAAR HET MAKEN van omtrekkende bewegingen rond het ontoegankelijke moeras en het uitzetten van wachtposten baatte niet. Slechts kon men constateren, dat het dreigende geluid zich verplaatste, en dat de tal rijke kikkers hun luidruchtig gekwaak staakten als de boe-roeper zijn stem verhief. Sommigen schertsten, dat er een monster in het broek huisde. Anderen haalden de vuurman er bij, die volgens talrijke sagen vroeger het Peelland onveilig maakte. Men meende, dat „het ge> luid" uit de lucht kwam, maar ook waren er, die van oordeel waren, dat het uit de peilloze diepte van het moeras opsteeg. Maar inmiddels vonden de randbewoners van het broek de toestand allesbehalve geruststellend en pijnigden zij hun hoofd af met de vraag wie of wat er toch wel de vredige rust van het moeras verstoorde. Het raadsel is thans opgelost. Toen de geruchten van de geheimzinnige verschijnselen in Castenray tot de bui tenwereld doordrongen was er al spoedig een verklaring gevonden. De beschreven geluiden waren karakteristiek voor de roerdomp, een reigerachtige vogel, die vooral 's nachts werkzaam is en zijn aanwezigheid verraadt met 'n merkwaardige ver doorklinkende roep, die veel op het loeien van een koe gelijkt. Ter verontschuldiging van de Castenrayers moet worden gezegd, dat de roerdomp in deze streken een zeer zeldzame vogel is.... (Van onze speciale verslaggever) ER IS DE LAATSTE TIJD nogal enige duscussie ont staan rondom de opvolging van de heer H. W. Tilanus, die zich dit jaar niet meer herkiesbaar stelde als hoofdbestuurslid van de Christelijk-Historisehe Unie. De heer Tilanus immers, die reeds vanaf 1917 deel uit maakt van het Dagelijks Bestuur van de CHU en van af 1922 van de CH-Tweede Kamerfractie, neemt binnen de Unie een wel zeer bijzondere plaats in. Zo danig zelfs, dat men vreesde geen opvolger te kunnen vinden, die gelijk hij bindende figuur wist te zijn in een groepering van zo eigen aard als de CHU, Zulks temeer, omdat er geen uitgesproken opvolger scheen te zijn. SchéénWant deze was er wél! Alleen: men nam algemeen aan, dat hij het voorzitterschap niet wilde aanvaarden. Dat was dan ook zo. Tal van voor aanstaande C.H.-ers zouden kunnen getuigen, hoeveel moeite zij er voor hebben moeten doen om de nieuwe voorzitter te doen bewilligen in een kandidatuur. Toen echter op de vergadering van de Unieraad, in Utrecht gehouden, bekend werd gemaakt, dat de secretaris van de Unie was gezwicht voor de aandrang, ophem uit geoefend, was de verkiezing spoedig bekeken: Mr H. K. J. Beernink, gemeente-secretaris van Rijswijk en lid van de Tweede Kamer, werd de zesde in de illustre rij van Unie-voorzitters. De heer Beernink behoort met zijn 48 jar4h zeker niet tot de „oude garde". Integendeel! Het was de C.H.-jongerenorganisatie, die in 1946 ijverde voor zijn kan didaatstelling als Kamerlid en zo werd hij één van de jongste leden van de Tweede Kamer. De jonge Beernink, geboren in Maarssen, waar zijn vader Hoofd van een Chr. school was, toonde reeds als student belang stelling voor de politiek. Gevolg hiervan was, dat hij na verhui zing naar Dordrecht een actief aandeel nam in het werk van de plaatselijke C.H.J.G. In 1932 werd de 22-jarige ju rist, die zijn graad had behaald aan de R.U. te Utrecht, ambte naar ter gemeente-secretarie van Papendrecht, waar hij al spoe dig als secretaris van de C.H.- Kiesvereniging functionneerde. Drie jaar later kwam de be noeming af tot commiess-redac- teur van Almelo, in 1939 ge volgd door een promotie als hoofdcommiess-redacteur van Rijswijk (Z.-H.). Van deze laat ste gemeente werd Mr. Beer nink in 1945 secretaris. TOCH IN DE KAMER Na de bevrijding hielp de ge meente-secretaris direct bij de heroprichting van de Rijswijkse C.H. Kiesvereniging, die hem afvaardigde naar de Kamer kring Dordrecht van de C.H.U. Deze Kamerkring zond hem naar het landelijk Hoofdbestuur en 14 dagen na zijn intrede in dit hoogste bestuurscollege van de Unie werd hij reeds secreta ris van het dagelijks bestuur. Een jaar later kwam hij als vijfde kandidaat op de CH.-lijst voor de Tweede Kamer. „Je komt er toch nooit in" zo was algemeen de mening De Unie zou immers volgens de doorbraak-profeten slechts te rugkeren met Tilanus en hoog uit twee mede-standers? Het pakte echter heel anders uit: 8 C.H.-leden deden hun in trede in de Tweede Kamer en binnen deze fractie was Mr. Beernink nog niet eens de aller jongsteWél één van dege nen, die opvielen door deskun dig woord en grote werkkracht. Binnenlandse zaken en volks huisvesting dat waren de ge bieden die hem ter behandeling werden toegewezen en waarop hij spoedig bewees zijn man netje geducht te staan. Als gemeente-secretaris én als Kamerlid betoont Mr. Beer nink zich oen man, die wonder baarlijk snel de essentie van de stukken dóórheeft. Rustig man als hij is, overstoorbaar en de zelfde onder alle omstandighe den, kan hij werk verzetten voor drie. Dat moet ook wel bij deze combinatie van functies, waarbij vooral de vele spreek beurten dwars door het land veel tijd en energie vergen. Er móet echter zoveelVerschil is echter, dat het bij Mr. Beer nink ook kan'. „TROON-OPVOLGER..." De C.H.U., partij met een zeer democratisch systeem van kan- didatenverkiezing, erkende zijn verdiensten. Éénmaal stond hij asl derde kandidaat op de lijst, maar verder als nummer twee. „Troonopvolger" van de heer Tilanus als fractievoorzitter Het is gedacht en ook Uitge sproken. Feit is in ieder geval, dat hij momenteel vice-voorzit- ter van de C.H. Tweede Kamer fractie is. Voorlopig is hier echter nog geen opvolgings-kwestie aan de orde, omdat de heer Tila nus zich bereid heeft ver klaard tot 1960 zitting te blij ven houden in de Tweede Ka mer. Wie hem te zijner tijd zal opvolgen, wordt natuur lijk door de fractie zélf uit gemaakt. Het is een zaak, die pas over twee jaar speelt dus. In de va cature van secretaris van het dagelijks bestuur zal echter eerder voorzien moeten worden. Daarover beslist het hoofdbe stuur op 28 juni. Zo hebben we dan nu in de C.H.U., waarin nogal eens cu mulatie van hoge functies wil voorkomen, deze merkwaardige figuur, dat de heer Tilanus fractievoorzitter is, Mr. J. van Bruggen de Unieraad presideert en Mr. Beernink nu het voor zitterschap van de Unie be kleedt. Naast de nieuwe functio naris staat als vice-voorzitter de heer C. J. van Mastrigt, die een gelijke post bezet bij het Chr. Nat. Vakverbond. AFSCHEID EN INTREDE Ondanks zijn drukke werk zaamheden wijdt Mr. Beernink zich graag aan de schaaksport, waarin hij het tot hoofdklasse- speler heeft gebracht. Zijn char mante echtgenote probeert hem ook te bepalen bij een heel ge wone vakantie. Dat valt niet al tijd licht bij iemand, die meent dat daarvoor geen tijd is Maar gelukkig: het komt er toch van. En daarvoor maar daar voor niet alléén! mag de C. H.U. mevrouw Beernink wel dankbaar zijn! De officiële overdracht van het presidium zal plaats vinden op de jubi leumbijeenkomst, die op 9 juli in Utrecht zal wor den gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig be staan van de CHU. Onge twijfeld zal daarvoor grote belangstelling bestaan. Vanwege het jubileum zélf natuurlijk. Maar beslist óók, omdat tallozen in den lande afscheid zul len willen nemen van de heer Tilanus, die op deze dag de voorzittershamer zal overdragen. 41 jaar heeft de heer Ti lanus zitting gehad in het Dagelijks Bestuur van de Unie. In hem is die Unie bijkans gepersonificeerd! Bemoedigend is het echter voor hem, dat hij zijn taak kan overdragen aan ie mand, die zijn volle ver trouwen heeft. En niet al leen van hem, maar onge twijfeld van de gehele Unie! A. J. VAN DULST ^nsda^S juni

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3