Geen massale emigranten uittocht van uit Canada Veiligheid van verkeer eiste zevenduizend bomen Dodencijfer steeg onrustbarend Puzzel mee Weet hulp van Nederlandse schepen aan opstandelingen Tilburgse dominee wordt gemeenteraad lid van ZEEUWSCH DAGBLAD Werkloosheid onder Nederlanders verhoudingsgewijs niet groot Slechts enkele verkeren in behoeftige omstandigheden Corsicanen in feeststemming Frans vliegtuig verongelukt Toekomst biedt weinig perspectief Schouwenduivenlandse Nationale Reserve in moeilijkheden Engels journalist wordt vermist Nieuwe beschuldiging Verhoging loongrens werkloosheidswet Platina bruiloft te Kwadendamme Koninklijk paar naar Expo VOOR UIT EN THUIS Arnold. Coutur Maandag 2 juni 1958 Pagina 3 De Canadees-Nederlandse Immi- gratieraad te Toronto heeft een onderzoek ingesteld naar de werk loosheid onder de Nederlanders in Canada. De raad werd opgericht in 1953 en is een lichaam, waarin verte genwoordigers van de verschillen de Nederlandse kerkelijke emigra tie-organisaties en enkele andere personen, die een actief aandeel in het emigratiegebeuren hebben, zich hebben verenigd om de moge lijkheid te scheppen van gedach ten te wisselen over de emigratie- problematiek en om na te gaan, op welke wijze emigratie-problemen door gemeenschappelijke actie tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Het ls in Canada een normaal ver schijnsel, zo merkte de raad op, dat gedurende de winter de werkloosheid toeneemt. In deze laatste winter is de toeneming echter hoger dan normaal, hetgeen moet worden geweten aan een daling in de economische conjunctuur. Volgens het federale bureau voor de statistiek bedroeg de werkloosheid In Canada in maart 1958: 595.000. Er wor den ook andere cijfers omtrent de werk loosheid gepubliceerd, die weliswaar nuttig zijn voor het vaststellen van de richting, waarin de situatie zich ont wikkelt, maar deze cijfers geven geen betrouwbaar beeld van absolute werk loosheid. MOEILIJKE PERIODE Het kan niet ontkend worden, dat de huidige werkloosheidscijfers erop wij zen, dat Canada een moeilijke periode doormaakt en dat de conjunctuur zich in dalende richting heeft bewogen. Al om verwacht men echter, dat de zaken een keer ten goede zullen nemen, zo dra de zomer haar intrede doet en er zijn reeds tekenen, die hierop wijzen. Onder andere kan nu reeds een grote opleving worden geconstateerd in de woningbouw, hetgeen zeer belangrijk ls, aangezien de woningbouw en de bouw- materialenindustrie werk geven aan bijna 1 miljoen arbeiders. De regering heeft zojuist een groot programma van openbare werken en de beschikbaarstelling van kredieten tot 850 miljoen dollar voor de woningbouw aangekondigd. DE NEDERLANDERS De werkloosheid is niet ongemerkt aan de Nederlandse emigranten voorbij gegaan en een aantal van hen ls werk loos geworden. Op enkele uitzonderin gen na, zoals Windsor, de zetel van de automobiel-industrie, welke zeer con junctuur gevoelig is, Is dit aantal ech ter belangrijk minder dan het totale werkloosheidscijfer zou doen vermoe den. De overtuiging werd dan ook ver kregen, dat de werkloosheid onder de Nederlanders minder ls dan de helft van de algehele werkloosheid. De materiële gevolgen voor hen, die werkloos zijn geworden, zijn tot dusver re in belangrijke mate opgevangen door diverse regelingen, zoals werkloosheids verzekering en andere uitkeringen en slechts enkele landgenoten bevinden zich in behoeftige omstandigheden, doch ook voor hen worden maatregelen tot hulp ondernomen. GEEN UITTOCHT Van een massale uittocht van Neder landse emigranten kan niet bespeurd worden en berichten hieromtrent zijn dan ook uit de lucht gegrepen. Het is een normaal verschijnsel, dat een klein percentage der geëmigreerden na kor tere of langere tijd voor goed naar Ne derland terugkeert, maar niets wijst er op, dat dit aantal belangrijk is toege nomen. Geconstateerd mag daarom worden, dat de Nederlanders in Canada, als groep genomen, de huidige omstandig heden boven verwachting goed door staan. Er ls dan ook geen reden tot grote ongerustheid tenzij de huidige re cessie ln een langdurige depressie zou overgaan, maar dan zal de gehele wes telijke wereld hiervan de gevolgen on dervinden en wellicht zullen de Neder landers ln Canada er dan, relatief ge zien, nog niet het slechts aan toe zijn. Op Corsica wordt sedert het bekend worden van het nieuws dat generaal De Gaulle president Coty's verzoek om een regering te vormen heeft aan vaard, feest gevierd. Donderdagavond reeds kwam het tot pro-Gaullistische manifestaties en men ging vrijdag daarmee voort. In Ajaccio vormden zich verscheide ne stoeten zingende Corsicanen. De feestvreugde ging gepaard met het ont steken van vuurwerk. Een Dakota van Air France met 14 mensen aan boord is zaterdag in Al- gerië neergestort. Er zijn geen over- ledyenden. Het vliegtuig was ver huurd aan de militaire autoriteiten in Algiers. De inzittenden waren tien militai- ■ren, een bemanning van drie personen en een vertegenwoordiger van Air France. Door een beslissing van hogerhand is het voortbestaan van de Na tionale Reserve op Schouwen-Duiveland bijna onmogelijk gemaakt. Als gevolg van een wijziging in de organisatie, waardoor groepen van tenminste dertig man moeten worden geformeerd, zal het vervoers vraagstuk de opbouw van deze groepen in de weg staan. Immers, van overheidszijde wordt geen vervoer meer beschikbaar gesteld voor de militairen. Daardoor is het onmogelijk geworden om bij eventuele oefeningen een groep van 30 personen het minimum dus bijeen te brengen. Tijdens verschillende bijeenkomsten van de Nationale Reserve op Schou wen-Duiveland is de nieuwe regeling aan de vrijwilligers medegedeeld. Er kon echter nog een klein lichtpuntje worden gegeven. Het Commando Zee land hoopt nog, dat voor dit eiland een aparte regeling wordt getroffen en daarmede een oplossing in deze deli cate kwestie. Het moet echter gezegd worden, dat de kans hierop zeer klein is. Mocht er toch nog een vorm gevon den worden, waardoor dit vervoers- perikel opgelost kan worden, dan zal de Schouwenduivelandse reserve blij ven voortbestaan onder de territoriaal commandant Zeeland te Middelburg. De buitenlandse correspondenten ln Singapore maken zich ongerust over de verdwijning van hun collega James Mossman, de 28-jarige correspondent van de „Daily Mail" in Londen en de „Mor ning Herald" in Sydney, die op 3 mei uit Singapore vertrok op weg naar Ce lebes en van wie niets meer werd ge hoord. Vermoedelijk heeft hij zich op 10 mei in Tawao, in Brits Borneo, ingescheept op een motorbootje, waarmede hij naar Menado wilde gaan. Voor zijn komst naar Singapore, had Mossman de operaties der Indonesische regeringstroepen tegen de opstandelingen in midden-Siimatra meegemaakt. In een zaterdag door het leger- hoofdkwartier in Djakarta uitge geven communiqué zijn nieuwe beschuldigingen vervat, dat onder Nederlandse vlag varende schepen de opstandelingen in Oost-Indone- sië helpen. Volgens het legerhoofdkwartier hebben de opstandelingen op 8 mei Parigi, een stad aan de Golf van Tomini, in het zuidelijk deel van Noord-Celebes, aangevallen. Zij zet ten vanaf vier schepen, waarvan er twee de Nederlandse vlag voerden, een bataljon manschappen aan land. De opstandelingen slaagden erin Pa rigi te bezetten, alsmede Toboli en Kebonkopi, doch de troepen der centrale regering hebben deze drie plaatsen tussen 23 en 27 mei weer heroverd. De schepen der opstande lingen werden door de luchtmacht vernietigd. Volgens het communiqué stonden de rigi onder commando van de voorma lige majoor Somba, terwijl de vroegere militaire commandant van Oost-Indo- nesië, kolonel Ventje Sumual, het commando voert over het gebied van opstandelingen in het gebied van Pa- Górontalo. De staatssecretaris van sociale zaken heeft de Sociaal-Economische Raad ad vies gevraagd over de vraag, of de loongrens in de werkloosheidswet dient te vervallen. Degenen die meer dan 6900 gulden per jaar verdienen komen volgens de tegenwoordige bepalingen bij werk loosheid niet in aanmerking voor uit kering krachtens de werkloosheidswet. De toegenomen werkloosheid heeft de vraag doen rijzen, aldus het ministe rie van sociale zaken, of de in de werkloosheidswet gestelde loongrens niet zou moeten vervallen. Vandaar dat de staatssecretaris de S.E.R. om advies heeft gevraagd. Temidden van een hele schaar kinde ren en kleinkinderen heeft het echt paar Van Gilstde Maker te Kwaden damme in huiselijke kring zijn platina bruiloft gevierd. Burgemeester mr. Stie- ger is in gezelschap van mevrouw De Casembroot, van zijn echtgenote en van beide wethouders de bruid en bruidegom gaan gelukwensen. De burgemeester wees op het voorrecht dat het echtpaar dit zeldzame feest nog in goede gezondheid met zoveel nazaten mocht vieren en offreerde namens de gemeente een bloemenmand. Ook de commissaris van de koningin had een fraai bloemstuk gezonden. De oudste zoon, een gepensioneerd onderwijzer uit Enschede, dankte voor het bezoek, de gelukwensen en de bloemen en was ook zeer erkentelijk dat de pastoor van Kwa dendamme-van medeleven blijk had ge geven, al was de familie van een heel andere kerkelijke richting. HOEDEKENSKERKE N.C.V.B. Tijdens de maandelijkse ver gadering van de Ned. Christen Vrouwen Bond hield ds. P. Homburg uit Vlissin- gen een referaat over „Het geheim van een gelukkig leven". De bijeenkomst stond o.l.v. mevr. VerhooleIJzerman. 's-GRAVENPOLDER Geslaagd. Te 's-Gravenhage behaalde de heer M. Barendse, wachtmeester 1ste klasse der Rijkspolitie te 's-Gravenpolder, het politiediploma B. In de afgelopen twee jaar zijn ter wille van de veiligheid langs de weg 7250 bomen geveld. Langs de Zuidzeestraatweg tussen Nijkerk en Wezep vielen 3000 bomen, van Voorthuizen naar Nieuw-Millingen 3000 bomen, langs de weg van Zwolle naar Raalte 650 en van Markelo naar Goor 600 bomen. Op een weg, waar de versleten klinkerverharding door asfalt werd vervangen, steeg door een verhoging va nde gemiddelde snelheid der auto's het dodencijfer door botsingen met dicht langs de weg staande boven onrustbarend. Het resultaat van het vergroten van de onder linge afstand tussen de bomen door dunning bleek onvoldoende, zodat tot totale veiling moest worden besloten. Andere vellingen waren noodzake lijk wegens maatregelen van verkeers technische aard: weg verbreding, ver betering van het uitzicht op de weg, afsnijden van bochten, het maken van parkeer- en halteplaatsen. Langs vele provinciale en rijkswegen zijn dien tengevolge kleine aantallen bomen op geruimd, die, waar mogelijk, door andere aanplanting werden vervangen. Nieuw geboomte van herbeplantin gen overtreft echter het verdwijnende in aantal. De verliezen zullen dan ook grotendeels van tijdelijke aard zijn, zo deelt het ministerie van land bouw,visserij en voedselvoorziening mede. H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn voornemens 16 en 17 juni een bezoek te brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Zij zullen die dagen de gasten zijn van Koning Boudewijn. HORIZONTAAL: 1. Pantoffel, 4. roe, 7. hoogste punt, 8. rakelijzer, 9. boom, 11. blaam, 12. telwoord, 14. reeds, 15. bandiet, 19. water in Friesland, 20, wilde haver, 21. vuurspuwende berg, 23. als nieuw, 24. bijb. naam, 25. ver heugd, 26. kleur, 27. grondsoort. VERTIKAAL: 1. Kortschrift, 2. onge bonden, 3. voorzetsel, 4. noodsignaal, 5. vrucht, 6. welpenleidster, 10. drank, 12. op dezelfde manier, 13. broeder, 16, plant, 17. verfsoort, 13. vissoort, 22. ge ring gewicht, 23. drank, 25. dierenroep. Oplossing vorige puzzel. J ONK OLYF A AALBES N S F E S P BI T T E R LA O R E E M E T EE SNYDER L O P Z D O R E I G E R O HART REI N #De Indonesische minister van buiten landse zaken en de Amerikaanse ambas sadeur in Djakarta hebben de „wegen en middelen besproken om te komen tot verbetering van de thans reeds goede betrekkingen tussen de beide landen". i i i i l I -X Onder de raadsleden, die woensdag nieuw gekozen zijn, bevindt zich dit maal ook een predikant in actieve dienst, n.l. Ds. P. Visser, Gereformeerd predikant te Tilburg. Met hem doet op dit moment de enige predikant in ons land intrede in een gemeenteraad, al hebben daarin ook in het verleden wel predikanten zitting gehad. Ds. Visser werd gekozen als lijstaanvoerder van de Prot. Chr. gemeenschap. Een merkwaardig feit bij deze verkiezing was ook, dat in deze gemeenschap niet alleen A.R. en C.H. samenwerkten, maar ook het Gereformeerd Politiek Verbond, dat schier overal weigerde om samen te werken. De lijst van de Prot. Chr. gemeenschap verkreeg 1725 of wel 2.6 pet van de stemmen en daarmede een zetel. Voorheen hadden de in deze partij samenwerkende partijen geen enkele zetel in Tilburg waar de K.V.P. er 28 van de 39 bezet. Ds. Visser was predikant te Vijfhuizen en te Gorinchem en in november 1949 kwam hij naar Tilburg. Hij is een algemeen bekende persoonlijkheid. In Gorinchem wordt naar zijn plan een ziekenhuis gebouwd volgens een twee-vleugelsysteem, dat enig is in ons land. Ds. Visser is o.m. lid van de Verenigingsraad van de N.C.R.V., secretaris van de sectie theologen der Ver. voor Calvinistische wijsbegeerte, bestuurslid van da Prot. Chr. Leetuur- raad, Idem van de Tilburgse jeugdraad en voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Gesprekscentrum. -it-*-*-*-*-*-*-*-*"*-*-* "asJiAffiv Die mode van jurk en jasje is er wel buitengewoon goed ingegaan. Geen won der, het is ook een heel erg practische dracht. Velen zitten niet graag gedurende een heel diner of een feestje in een man telpak. Maar nü: jasje uit, over de stoel leuning of nonchalant over de arm ge hangen, en mevrouw zit er in een japon die niet zo maar een alleenstaande japon is. Van jersey, kamgaren en andere wol len stoffen worden nu de meest elegante, èn gedécolleteerde japonnen gemaakt. Met een bijpassend jasje om al dat moois op zijn tijd te ver- en onthullen. Wanl van het idee, dat men wol alleen kas gebruiken voor de winter, lekker hoogge. sloten en met lange mouwen, zijn we ge- lukkig afgestapt. Soms is het bovenlijfje van de japon toch nog los van de rok gemaakt, zodat het altijd nog gecombineerd kan worden met een andere rok of blouse. We zien niet zo veel wijde rokken. Misschien omdat daarbij toch een cein tuur gedragen wordt, en die is niet zo erg in trek. Tenminste geen, waarbij de taille wordt gemarkeerd. De meeste ge toonde modellen zijn buitengewoon prac- tisch en draagbaar voor de Hollandse vrouw, waar ze uiteraard ook voor ge maakt werden. Want meestal zijn wij toch wel heel erg critisch. Misschien, omdat die modeko ningen in Frankrijk en Italië een meer frêlefiguurtje voor ogen zweeft wanneer ze „creaties creëren", en wij dat vermoe den. Dan kijken we nog eens extra naar bruikbaarheid en kwaliteit. Dan denken we: wél leuk, dat pakje, maar niets voor mij. Maar wanneer deze modellen door de Hollandse confectie-ontwerpersmolen zijn gegaan en het tè extravagante er af is, en zien we dan deze eindresultaten, dan mogen we wel uitermate tevreden zijn. Een paar ensembles vindt U hier afgebeeld. Om te beginnen, links bovenaan, ge maakt van wit-beige kamgaren met een zwart streepje, een eenvoudig en graci eus ensemble van Berghaus, bestaande uit een japon met een long torso lijfje en met een schuingenomen bies gegarneerd. Het japonnetje heeft voorts korte, aange knipte mouwtjes en een boothals. Daarbij hoort een jasje met een aaneengeknipte kraag en bijna zonder aangeduide taille. Van prachtige blauwe Shetland tweed een allerliefst deux-pièces van Teenage Fashion. Geheel hooggesloten, met een rondkraagje, heeft dit pakje een uitge sproken jeugdige charme. Een coquet strikje is middenachter op taillehoogte aangebracht. Het jasje heeft 7i, ingezette mouwen. Gedistingeerd staat het pakje dat Ar nold Couture maakte. Van prachtige, an- thracietkleurige kamgaren velours. Het jasje heeft een, tot bijna over de schou ders vallende afstaande kraag, rond naar de armgatslijn toelopende figuurnaden en een dubbele '.noopsluiting. De rug is nog al blouzend en heeft een brede, rondge- knipte ceintuur. Van geel-witte reliëf jaquard een ge kleed complét van Mavel, met aardige vondsten. Bij het jasje zijn schouderpas en mouwen aan een stuk geknipt. Het rugpand is met plooitjes onder de schou derpas aangezet en heeft een knoopslui- ting ter garnering. Het sluit aan de voor kant met twee onder elkaar geplaatste knopen. Het japonnetje heeft achter een V-vormig décolleté en sluit met een ge heel doorlopende knoopsluiting; het voor pand is vierkant uitgesneden met twee coupeplooitjes. Op de japon wordt een ceintuur gedragen. Uiteraard zijn dit maar een paar voor beelden der vele geslaagde modellen die uit de verscheidenheid van wollen stof fen werden gemaakt. Maar ze laten stuk voor stuk de uitstekende verwerking van goed materiaal in een nieuwe lijn zien.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3