Zal De Gaulle Frankrijk tot bezinning brengen? J DE PLASTICLAK U.Lo. heeft groot gebrek aan bevoegd personeel Internationale melkdag Na de bevrijding teleurgesteld Wie opent de kluis? DE DOVE (Suprahix) VÏÏI/ Puzzel mee DE NIEUWE FRANSE KABINETSFORMATEUR Schaakmachine denkt tien zetten vooruit Grotere activiteit in woningbouwsector Duizend scholen bij C.N.S. Tien tegen één! Zorg voor exleerlingen blo. taak voor soc. -pedagogen Tachtigjarige gekozen op eigen candidatuur POSTZEGELRUILBEURS Ook tijdens de zomervacantie kan men ruilwaar inzenden Kantoren van A.N.V.V. zonden weer zegels Nederlander drinkt per jaar tweehonderd liter melk Kruisbessenseïzoen gaat beginnen ter dag 31 mei 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Generaal De Gaulle is de man, die de Franse drie kleur naast die van de geallieerden heeft laten wap peren, nadat maarschalk Pétain in 1940 had gecapi tuleerd. Zolang de oorlog duurde, kon deze rijzige man is 1.98 meter lang zijn landgenoten bezielen, maar later, toen hij als politicus optrad in plaats van als militair, werd er door de Fransen zeer verschil lend over hem gedacht. Zijn geallieerde medewerkers uit de oorlogstijd denken met een mengsel van dank- baaiheid en ergernis aan hem terug. Als president van de voorlopige Franse regering na de bevrijding van het land, stond De Gaulle een grondwet voor, die het parlement het recht zou geven wetsvoorstellen goed te keuren of te verwerpen en toezicht op de regering te oefenen, maar volgens welke de president uitgebreide bevoegdheden zou bezitten, zoals het benoemen van ministers, het in dienen van wetsvoorstellen, het afkon digen van besluiten en het leiden van de vergaderingen van de ministerraad. Hij was verder voorstander van in grijpende sociale maatregelen om het land te bevrijden van de geest van de klassenstrijd. In januari 1946 maakte hij plotse ling bekend, dat de politieke omstan digheden voor het voortduren van zijn taak niet langer bestonden en trad hij af. Een week later richtte hij de R-P.F. (de Franse volksconcentratie) op met het doel tot eenheid van het Franse volk te komen „voor de vernieuwing en hervorming van de staat". TELEURSTELLING De uitslag van de parlementsverkie zingen in 1951 was een bittere teleur stelling voor De Gaulle. De R.P.F. kwam als de grootste partij uit de bus, maar was niet sterk genoeg om staatsrechtelijke hervorming in te voeren. In september 1955 werd de Ingezonden mededeling (Adv.) Gewoon thuis Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! Handige, voordelige tube f voor twee wassingen X 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie zaken. organisatie opgeschort tot nadere aankondiging. Charles André Joseph Marie de Gaulle is in 1890 te Rijssel geboren als zoon van een professor in de wijsbegeerte. Zijn schooljaren heeft hij doorgebracht op een Jezuïeten college te Parijs, waarna hij ging stu deren aan de militaire academie van Saint Cyr. In 1912 slaagde hij voor zijn examen als één van de tien bes ten van zijn jaar. In de eerste wereldoorlog werd hij zwaar gewond en krijgsgevangen ge maakt. Na de oorlog maakte hij snel carrière in het leger en was o.m. een tijdlang adjudant van maarschalk Pétain. •In 1934 publiceerde hij het boek „Vers l'armee de metier", waarin hij een vergaande mechanisering van de strijdkrachten en invoering van een beroepsleger bepleitt-- Toen in 1940 maarschalk Pétain de capitulatie van Frankrijk had bekend gemaakt en generaal De Gaulle naar Londen was uitgeweken, hield de generaal op 18 juni van dit jaar een rede voor de radio, waarin hij zei: „Frankrijk heeft een slag verloren; het heeft de oorlog niet verloren". Ingezonden mededeling (Adv.) 'n BRINK product is beter - kost minder! l Het b rein van de grote schaker A met zijn wonderlijk gevoel voor combinaties en het vermogen om l bij intuïtie de moeilijkste proble- i men op te lossen, zal door een nieu- 1 we uitvinding concurrentie kunnen i krijegn. C In San José heeft men namelijk 1 een elektronische schaakmachine i ontwikkelddie niet slechts op eeni zet van een menselijke tegenstan- 1 der reageert, maar bovendien in) istaat is combinaties van tien zetten i diep door te denken. In de geschiedenis van het spel op 1 i de 64 velden, is dit niet de eerste i 1' poging om te komen tot een„schaak- robot". Reeds in de 18e eeuw, toen) het schaakspel vrijwel uitsluitend i een vorstelijke bezigheid was, trok! een man van land tot land met een) l mechanische schaker. De sterkste l spelers uit die tijd moesten het vaak tegen deze machine afleggen. Na) I enige tijd kwam het uit dat er op l vernuftige wijze een dwergachtige I schaker in verstopt was, die door) middel van een mechaniek van ve-i Iren en hefbomen zijn tegenstanders. partij kon geven. De nieuwe schaak-) 1'machine echter zal een geduchte te-1 genstander kunnen blijken. De ge-! middelde schaker rekent zeker geen) 10 zetten vooruit. Minister ir. H. B. J. Witte heeft verklaard, dat voorshands geen nieu we stimulansen aan de particuliere bouwnijverheid behoeven te worden gegeven. De dalende markt-rente ver oorzaakt grotere activiteit in de wo ningbouwsector. Aan verdere facilitei ten lijkt hem titans geen behoefte te bestaan. Parachutisten in Frankrijk gereed tot aanval Volgens onbevestigde berichten zou een aantal met verlof zijnde Franse parachutisten, behorende tot Franse le gereenheden in Duitsland, in de Franse hoofdstad en elders gereed staan om pp te treden als het comité in Algiers hiertoe het teken zou geven. (Van één onzer redacteuren) De Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs neemt een eigen plaats in temidden van de vele organi saties on het gebied van het Christelijk onderwijs. Bovendien heeft ze de oud ste rechten, want op 31 december 1960 zal C.N.S. in een feestelijke bijeen komst haar eeuwfeest vieren. Aan een Gedenkboek wordt hard gewerkt. Dit vertelde de voorzitter, prof. dr. H. Smitskamp, op de in Utrecht gehouden jaarvergadering. Bij het jubileum hoopt C.N.S. 1000 aangesloten scholen te hebben en dat zal wel lukken ook want sedert de afsluiting van het jaarverslag is dit aantal al weer van 890 tot 907 gestegen terwijl 5 scholen op het punt staan toe te treden. Met vreugde vermeldde de voorzitter, dat zowel de Ned. Hervorm de als de Gereformeerde Synode op brieven van C.N.S. over de verschil lende gezangteksten geantwoord heb ben, dat deze moeilijkheden maar van tijdelijke aard zullen zijn. Ook het korps van 15 inspecteurs besteedt dit jaar bijzondere aandacht aan het vak zang op de scholen en dr. H. Schilp bracht hierover rapport uit. Gelukkig wordt aan het geestelijk lied alle aandacht besteed. De voorzitter en prof. dr. L. H. G. Scholten werden als lid der hoofdcommissie zoals het bestuur hier vanouds heet herkozen. De heer A. J. Anes kon door het plotseling overlijden van zijn vrouw 't aangekondigde referaat over „De nieu we Kweekschool en de personeelsvoor ziening bij het Ulo" niet houden. De secretaris, de heer F. J. van Dam, nam met behulp van de aantekeningen van de referent deze taak over. Uit refe raat en discussie kwam naar voren, dat het Ulo een schreeuwend gebrek aan bevoegde leerkrachten heeft en dat de Kweekschool niet in alle opzichten be antwoordt aan haar taak om ook hier in te voorzien. Voor de toekomst wordt aan ver schillende oplossingen gedacht, zo b.v. aan de instelling van dubbel-akten te behalen via de tweede leerkring van de kweekschool, ook door gediplomeer- Ingezonden mededeling (Adv.) Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DDRYSA gebruiken. Ben keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera tie*. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen fs er niets beters. Het UAI ZE NA DURYEA affn mislukkingen uitgesloten. Haar... laat niets aan het toeval over. Als O Uw leverancier vraagt Pm maïzena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DDR YEA. Dan pas weet na, da* 17 de echte, originele HAIZENA verlangt. De kwestie of de vrouw al dan niet in de Hervormde kerk tot amb ten zal worden toegelaten heeft de theologische studenten aan de Rijks universiteit te Utrecht thans in voor- en tegenstanders gesplitst, die beiden acties met lijsten met handtekeningen aan het voeren zijn. den van het V.H.M.O. Op kortere ter mijn bezien moeten de C-cursussen de kandidaten met lagere akten leveren en dit wordt him gemakkelijker ge maakt daar ze de betreffende vakken in de tweede leerkring als keuze-vak kunnen nemen. Het Chr. Mulo liet bij monde van de heer J. Tigchelaar een alarmsignaal horen. De enige oplossing is z.i. dat spoedig op de kweekscholen een diffe rentiatie wordt aangebracht, waardoor de rechtstreekse opleiding tot Ulo-on derwijzeres daar een vaste plaats krijgt. Gebeurt dit niet, dan zal de nood van het Ulo dwingen tot andere oplossingen buiten de kweekscholen om. Dit zou zeer ongewenst zijn. Mr. dr. K. de Yries sprak over „Chr. nationaal onderwijs" met de klemtoon op het tweede woord. Ingezonden mededeling (Adv.) Ontdek «la AVRO radio en televisie op maandag 2 juni om 21.20 uur In de spannen de slotwedstrijd „Wie opent de ktuis?" of Uw favoriet de gouden kl.uis- speld wint! (Van één onzer verslaggeefsters) „Ik vrees dat men het algemeen maatschappelijk werk als primair gaat zien en tot de uitspraak zal komen, dat elke tak van gespecialiseerd maat schappelijk werk slechts in en door 't algemeen maatschappelijk werk kan bestaan". Aldus de voorzitter van het Prot. Chr. Nazorgverband, de heer R. Westera, op. de jaarvergadering in Utrecht, waarop hij de nieuwe subsi dieregeling Maatschappelijk Werk voor Zwakzinnigen besprak. Deze regeling schrijft dwingend een contact voor tus sen het algemeen en het gespeciali seerd maatschappelijk werk voor zwakzinnigen. Volgens de heer Westera is het ge vaar groot, dat het maatschappelijk werk het begrip „debilitas mentis" gaat onderschatten. Nazorg voor kin deren die buitengewoon lager onder wijs hebben gevolgd komt rechtens toe aan de nazorgstichtingen aldus de voorzitter na de schooltijd dient sociaal-pedagogische leiding te preva leren boven maatschappelijke. De so ciaal-pedagogen moeten beslissen wel ke pupillen eventueel aan het alge meen maatschappelijk werk overgedra gen kunnen en mogen worden. De heer C. J. Ploeg, directeur-secre taris, constateerde in zijn jaarverslag met dankbaarheid, dat de minister voor het maatschappelijk werk voor zwakzinnigen is uitgegaan van het goed recht van zorguitoefening op le vensbeschouwelijke basis. Op het ogenblik zijn alle besturen (op één na) van chr. dagscholen en van twee internaten voor chr. b.l.o. bij het P.C.N.V. aangesloten. Sociaal-ethische problemen bij zwak zinnigenzorg, in het bijzonder bij b.l.o.- nazorg. Dit onderwerp werd in de mid dagvergadering behandeld door prof. dr. G. Brillenburg-Wurth. In de nieuwe gemeenteraad van Ottersum doet de heer Frans Janssen zijn intrede. De heer Janssen is 80 jaar. Hij had actie gevoerd voor zijn kandidatuur onder de leuze „Adenauer is 82 en regeert heel Duitsland, waarom zou ik dan te oud zijn voor Ot tersum". Een aantal stemgerech- digden heeft deze opvatting blijk baar gedeeld door hem een man daat te geven. Onverminderd komt de stroom van ruilwaar op de beurs binnen. Uur na uur wordt er gewerkt om alles zo vlot mogelijk te laten ver lopen. Niet alleen uit Zeeland maar ook uit andere provincies komen nog regelmatig inzendingen binnen. Uit België en de Verenigde Staten mochten we weer een groot aantal zegels ontvangen. aan de ruilbeurs deelnemen leder mag Immers verzenden melden, hoe groot him verzameling lsï 6) Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe en op de ingesloten brief te vermelden. 7) Men mag maar éénmaal ln de maand inzenden! 8) Inzendingen moet men richten aan de Beursmeester, Nachtegaallaan 106, Goes. Ditmaal verzoeken we de leden zoveel mogeljjk zegels op te zenden van' de volgende landen: Luxemburg, Verre Oosten, Oost-Duitsland Monaco, Portugal, Italië, Griekenland, Egypte, Zuid-Afrika, Ierland en IJsland. Heeft u van deze landen zegels dub bel? Stuur ze dan op! DE BEURSMEESTER Op deze manier krijgen vele leden tel kens de nieuwste zegels, welke in de diverse landen in omloop zijn. De ver schillende kantoren van het A. N.V.V. (dat zijn de kantoren van het Ned. V.V.V. in het buitenland) zijn we op deze wijze veel dank verschuldigd. Enkele jongelui vroegen ons of we tij dens de zomervakantie ook door gaan met het ruilen. Dat is wel de bedoeling. Alleen eind juni kan er een kleine stag natie ontstaan, maar die hopen we dan wel weer vlug weg te werken. Jullie kunnen op die manier toch iedere maand je ruilwaar inzenden. Zoals we vorige maal reeds schreven is het adres van de beursmeester ver anderd in Nachtegaallaan 106 te Goes. Willen jullie daar aan denken? Mej. S. Korstanje te Wolfaartsdijk gaf als nieuw lid op mej. K. Kleinepier te Wolfaartsdijk. Zij werd het 152e lid. Wie kan -én van onze zieke leden helpen aan een catalogus 1957 van Neder land en overzeese gebieden? Mogen we wat van u horen? Juist voor een zieke betekent een catalogus zoveel! f WAAK U AAN MOET DENKEN 1) U mag niet meer dan 25 geweekte, onbeschadigde exemplaren inzenden. Toegestaan wordt, dat men enkele reserve-zegels meestuurt voor ver vanging van eventueel beschadigde zegels. 2) Postzegels met een totale waarde van 12 cent insluiten voor antwoord. Gebruik zoveel mogelijk zomerzegels. 3) Het is toegestaan, enkele landen te noemen, waarvan men het liefst ze gels terug ontvangt, wat in geen geval wil zeggen, dat zo'n verzoek kan worden ingewilligd. 4) U wordt verzocht te vermelden, hoe veel zegels u van de terug ontvan gen ruilwaar nog niet had. 5) Willen degenen, die voor het eerst de uitzending van de VPRO een toespraak houden. Er is contact op genomen met d? andere omroepverenigingen. De actie in Nederland De zesde juni zal voor negen Europese landen, zal voornamelijk op Den waarbij ook Nederland, en één land in Azië dit jaar ®aag, worden geconcen" gelden als de internationale melkdag, en volgens treera. verwachtingen in de komende jaren zelfs als Deelnemers aan de in- wereld-melkdag. ternationale actie zijn Op deze dag zal het gebruik van melk in deze Engeland, Duitsland, Bel- landen gepropageerd worden door campagnes via gig, Zwitserland, Oosten de publiciteitsmedia, aangevuld door het presen- rijk, Spanje, Zweden, teren van gratis glaasjes melk. Finland, India en Neder- Voor deze actie, die zal worden uitgevoerd door land. de landelijke zuivelbureaus, is het initiatief geno- jjet ,joej van ,jeze actie men door het Belgische nationale bureau voor melk. ;s omschreven in het Onder de gedane sug- Zwitserland de bonds- ^at melk het gesties is onder andere president, aanbevolen, op de zesde Op de Expo in Brussel juni een hooggeplaatste zal het paviljoen voorde Nederland, dat per jaar officiële persoon voor de landbouw op die dag gra- 200 liter melk per hoofd radio en zo mogelijk tis melk verstrekken. (totaal 2% miljard 1.) voor de televisie, een toe- In Nederland, waar het consumeert, staat als ze- spraak over het gébruik Nederlands Zuivelbureau vende op de wereldrang- van melk te laten hou- de propagandadag organi- lijst, waarvan Nieuw- den. In Oostenrijk zal dat seert, zal minister A. Zeeland de leider is met bijvoorbeeld de minister Vondeling van 8.05 tot 208 liter per hoofd per van landbouw zijn, in 8.10 uur in de avond in jaar. volksvoedsel nummer één is. In Sofia heeft een folkloristisch festi val plaats gevonden, waarbij vooral de vele kleurrijke kostuums opvielen. God had de deuren toegesloten Hij kon toen niemand meer verstaan. Hij moest- de tijd, die hem nog restte, Eenzamer nog door 't leven gaan. Hem bleef: zijn lieve vrouw, zijn Bijbel Hij heeft toen weinig meer gepraat: Men bleef er weg met dove lieden weten goedhorenden geen raad. Maar diep in hem was 't stellig weten: mijn Vader, Hij vergist Zich niet, Geen dag is lang, geen nacht is donker, waar Hij mij zijn vertroosting biedt. Toen 't stervensuur was aangebroken, Hief hij nog eenmaal, luist'rend, 't hoofd: „De kerkklok, hoor! God roept 't is zondag. ik kom. Welzalig die gelooft! Aan mijn vader. M. K. d. S. Het kruisbessenseïzoen in Zeeland gaat beginnen. Volgende week zullen er weer speciale veilingen van dit produkt worden gehouden. In telers kringen verwacht men dat de eerste dagen het aanbod nog niet groot zal zijn. De stand van de groene kruisbeg» sen is over het algemeen goed. Deze week zijn reeds enkele proeS zendingen groene kruisbessen naar buitenlandse afnemers verladen. Dat ging echter nog maar om enkele tiea» tallen kilo's. De totale oogst van groene kruis bessen wordt voor Zeeland dit jaaP geschat op rond 300 ton. Dat wil dall zeggen dat het ongeveer een gelijk kwantum of iets meer dan het vorig jaar zal zijn. De pluk vraagt steeds heel wat werk en dat is lang niet altijd een aangenaam werk, want de struiken zitten vol met doornen en daaronj moet men om te plukken wel beslist in het bezit zijn van handschoenen. Geen tv. voor leden Geref. Gemeenten in Nederland (uitgetreden) In de godsdienstoefeningen van de „Geref. Gemeenten in Nederland' (uitgetreden) is van de kansels be kend gemaakt, welke besluiten de classis heeft genomen. (De classis om vat bij deze kerkgemeenschap alle plaatselijke gemeenten). Leden, die in het bezit zijn van een televisie toestel zullen worden gecensureerd. Ambtsdragers zullen geen radiotoestel mogen bezitten. Leden, die in 'het be zit zijn van zuil een toestel zal ern stig worden gewezen op de grote ge varen hiervan, naar het oordeel van de classis, en bij voortgaand misbruik zullen zij 'eveneens censurabel zijn. Bij een kerkelijke huwelijksbevesti ging zal de bruid in het donker ge kleed moeten zijn, bij voorkeur in hef zwart. De bruid zal voorts geen sluier mogen dragen. KRUIS - PAS - RAADSEL Onderstaande woorden zó in het diagram passen dat een goed sluitend kruiswoordraadsel wordt verkregen. 2 LETTERS: Do, Ee, es, la, M.D., na, N.S., op, ra, re, te, ijs. 3 LETTERS: Een, les, met, oer, ore. 4 LETTERS: Hart, jonk, kaft, leed, ober, olijf, rein, sire, spit, ijzer. 6 LETTERS: Aalbes, bitter, janboel, patroon, reiger, snijder. oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Pompadoer, 2 roer/aap/va, 3 Emier/does, 4 takel/ eens, 5 ma/E.K./Irene, 6 adres/hint, 7 kast/te/ore, 8 Em./animo/el, 9 re/ dagdief. VERTIKAAL: 1 Pretmaker, 2 oom/ Aa/dame, 3 meikers/A.D., 4 preek/ Etna, 5 aar/listig, 6 dader/hemd, 7 opoe/ei/ooi, 8 even/N.N./ree, 9 ras/ set/elf.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5